Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel barometer 2019-03-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel barometer 2019-03-28

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
ingen i zon
5
K983
EK765
654
10763
1062
82
EKkn8
ED98
Dkn754
kn
D73
Kkn42
E
D10943
1092

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N69558
S69558
Ö63875
V63775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 N+3 9 150 16.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Eva Angestad - Laila Näslund 4 S= E 130 14.0/2.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1NT N+1 8 120 12.0/4.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V-2 5 100 10.0/6.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Kerstin Engström - Eva Engström 1NT V-1 5 50 7.0/9.0
Karin Selin - Emil Tibblin Jan Berggren - Hans Selling 3 V-1 K 50 7.0/9.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 E -50 4.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V= E -110 2.0/14.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V= 2 -140 0.0/16.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 7.3/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
N-S i zon
E93
10
kn985
D6542
D1062
KD9642
10
97
K874
83
E72
E1083
kn5
Ekn75
KD643
Kkn

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N710446
S710446
Ö63996
V63996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S+1 D 130 14.0/2.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S+2 K 130 14.0/2.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S+1 2 130 14.0/2.0
Karin Selin - Emil Tibblin Jan Berggren - Hans Selling 2 S+1 9 110 10.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V-1 8 50 8.0/8.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= Kn -110 6.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 V+1 8 -140 2.0/14.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Eva Angestad - Laila Näslund 2 V+1 E -140 2.0/14.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Kerstin Engström - Eva Engström 3 V= Kn -140 2.0/14.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 7.3/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
Ö-V i zon
109853
104
D62
1062
Kkn7

Kkn98
EKD875
ED2
76532
1053
43
64
EKDkn98
E74
kn9

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N22754
S22754
Ö1110586
V1110586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-1 E 100 15.0/1.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Angestad - Laila Näslund 4 V-1 4 100 15.0/1.0
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-1 E -50 11.0/5.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-1 E -50 11.0/5.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Inger Svensson 4 S-2 E -100 7.0/9.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-2 2 -100 7.0/9.0
Jan Berggren - Hans Selling Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 V+2 10 -150 2.0/14.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V+2 10 -150 2.0/14.0
Karin Selin - Emil Tibblin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V+2 10 -150 2.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/4.9

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
alla i zon
Kkn752

Ekn84
Dkn42
ED96
9753
105
K108
4
kn1064
KD973
963
1083
EKD82
62
E75

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N878108
S878108
Ö46434
V46434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Bertil Häggström Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N+2 3 660 16.0/0.0
Jan Berggren - Hans Selling Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT N= 7 600 12.0/4.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N= K 600 12.0/4.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Angestad - Laila Näslund 3NT N= 9 600 12.0/4.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N= K 140 8.0/8.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Inger Svensson 3NT N-1 3 -100 3.0/13.0
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 3 -100 3.0/13.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N-1 K -100 3.0/13.0
Karin Selin - Emil Tibblin Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N-1 K -100 3.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/4.9

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
N-S i zon
K10982
Ekn9
E1094
6
EDkn3
1085
D73
Ekn4
7654
K72
K6
D975

D643
kn852
K10832

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78767
S78767
Ö64676
V64676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Ing-Marie Östman - Inger Svensson 2 N+2 5 130 15.0/1.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N+1 7 130 15.0/1.0
Kerstin Engström - Eva Engström Jan Berggren - Hans Selling 1 N+1 5 110 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N+1 7 110 10.0/6.0
Karin Selin - Emil Tibblin Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 N+1 5 110 10.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1 N= D 80 6.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N-1 7 -100 3.0/13.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N-1 2 -100 3.0/13.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N-2 2 -200 0.0/16.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 8.6/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
Ö-V i zon
EKDkn10765
8
K1032
9843
2
Ekn54
E843
2
EKkn763

Dkn7652

D10954
D9876
K109

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N2104105
S210495
Ö113835
V102835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 5D N= E 650 16.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 Ö-6 6 600 14.0/2.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ing-Marie Östman - Inger Svensson 4 N= E 420 11.0/5.0
Karin Selin - Emil Tibblin Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N= E 420 11.0/5.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+1 E 140 8.0/8.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 N-1 E -50 6.0/10.0
Kerstin Engström - Eva Engström Jan Berggren - Hans Selling 5 N-2 E -100 2.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Torsten Stier - Bertil Häggström 5D N-1 E -100 2.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Anita Ivrell - Ingrid Persson 5 N-2 E -100 2.0/14.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 8.6/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
alla i zon
KDkn10853
5
KD104
E

D10973
kn965
K1076
97
K2
E3
Dkn98543
E642
Ekn864
872
2

Optimalt kontrakt: 7D V-3 800
 NT
N3107129
S3107129
Ö102612
V102612
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Ulla Nilsson - Lena Johansson 6 N= E 1430 16.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Engström - Eva Engström 4 N+2 E 680 8.0/8.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+2 E 680 8.0/8.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+2 E 680 8.0/8.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N+2 E 680 8.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N+2 5 680 8.0/8.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N+2 E 680 8.0/8.0
Karin Selin - Emil Tibblin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N+2 E 680 8.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Jan Berggren - Hans Selling 4 Ö+1 E -150 0.0/16.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 5.9/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
ingen i zon
5
Dkn7
86
E765432
6
K1098642
Ekn5
kn8
EKkn108

D10942
KD10
D97432
E53
K73
9

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N62443
S62543
Ö6108810
V6108810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V-3 5 150 15.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V-3 5 150 15.0/1.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-2 E 100 11.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Jan Berggren - Hans Selling 3 Ö-2 9 100 11.0/5.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT Ö-1 2 50 8.0/8.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö= 9 -140 6.0/10.0
Karin Selin - Emil Tibblin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 N-3 E -150 4.0/12.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT Ö= 2 -400 2.0/14.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT Ö+1 7 -430 0.0/16.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - 5.9/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn10985
4
E1096
109
KD4
kn532
3
Ekn742
32
ED86
D7542
53
76
K1097
Kkn8
KD86

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N78599
S78699
Ö64734
V64734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Emil Tibblin Kerstin Engström - Eva Engström 4 N= 5 420 16.0/0.0
Jan Berggren - Hans Selling Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+2 2 200 14.0/2.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Angestad - Laila Näslund 2 N+2 5 170 10.0/6.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 N+1 4 170 10.0/6.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N+2 5 170 10.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 N+1 2 140 4.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 N+1 3 140 4.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N+1 3 140 4.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N-1 D -50 0.0/16.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson     - 7.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
alla i zon
E9
65
D8732
EDkn2
543
873
K96
K1065
KD62
ED104
kn105
43
kn1087
Kkn92
E4
987

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10109810
S99889
Ö33443
V33443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Angestad - Laila Näslund 1NT V-3 2 300 13.0/3.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT V-3 Kn 300 13.0/3.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 Ö-3 E 300 13.0/3.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 Ö-3 E 300 13.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S= 3 110 8.0/8.0
Jan Berggren - Hans Selling Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 Ö-1 9 100 6.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Torsten Stier - Bertil Häggström 2 N= K 90 4.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 N-1 E -100 2.0/14.0
Karin Selin - Emil Tibblin Kerstin Engström - Eva Engström 2 N-3 E -300 0.0/16.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson     - 7.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
ingen i zon

Dkn73
EDkn532
753
EK7
E54
986
D842
D109543
10982
74
kn
kn862
K6
K10
EK1096

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1111869
S1111869
Ö22474
V22474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 N= 10 400 16.0/0.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT N+1 2 150 10.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 N+2 Kn 150 10.0/6.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 Ö-3 E 150 10.0/6.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+3 Kn 150 10.0/6.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N+2 Kn 150 10.0/6.0
Kerstin Engström - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N+2 Kn 130 3.0/13.0
Karin Selin - Emil Tibblin Eva Angestad - Laila Näslund 3 S+1 E 130 3.0/13.0
Jan Berggren - Hans Selling Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 S-2 E -100 0.0/16.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 7.2/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
N-S i zon
E832
9
D97
EK1065
765
EKkn10872
E10
8
Kkn104
D5
8653
kn74
D9
643
Kkn42
D932

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N109465
S109465
Ö34967
V34967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V-1 E 50 16.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 V= E -110 14.0/2.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V+1 E -140 11.0/5.0
Karin Selin - Emil Tibblin Eva Angestad - Laila Näslund 2 V+1 K -140 11.0/5.0
Kerstin Engström - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+1 9 -170 7.0/9.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V+1 E -170 7.0/9.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Torsten Stier - Bertil Häggström 4 V= E -420 4.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 V= E -450 2.0/14.0
Jan Berggren - Hans Selling Ingemar Svensson - Sören Jansson 4D V+1 E -690 0.0/16.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 7.2/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
alla i zon
52
54
K76
Kkn8642
Ekn94
D103
Dkn98
D7
KD10
Ekn862
E53
E5
8763
K97
1042
1093

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N62222
S62222
Ö71011119
V711111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Hans Selling Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-2 10 200 13.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Torsten Stier - Bertil Häggström 3NT Ö-2 10 200 13.0/3.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö-2 10 200 13.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3NT Ö-2 7 200 13.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö= 8 -620 6.0/10.0
Eva Angestad - Laila Näslund Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V= 4 -620 6.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= 10 -620 6.0/10.0
Karin Selin - Emil Tibblin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+1 10 -650 2.0/14.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö+3 7 -690 0.0/16.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander     - -/9.1

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
ingen i zon
732

kn10853
KD762
1054
D932

Ekn9853
K86
kn8754
KD962
EDkn9
EK106
E74
104

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N99588
S99688
Ö44745
V44634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Hans Selling Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT N= 2 400 16.0/0.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Engström - Eva Engström 3 S= E 140 14.0/2.0
Karin Selin - Emil Tibblin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT S+1 5 120 12.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S= E 90 10.0/6.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT N-1 6 -50 8.0/8.0
Eva Angestad - Laila Näslund Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT S-2 5 -100 4.0/12.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-2 3 -100 4.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 S-2 E -100 4.0/12.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Torsten Stier - Bertil Häggström 4 S-3 E -150 0.0/16.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander     - -/9.1

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
N-S i zon
32
EK543
kn984
62
Kkn108
Dkn92
76
1083
64
10876
KD53
Kkn9
ED975

E102
ED754

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N89788
S89799
Ö44644
V33533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Torsten Stier - Bertil Häggström 2 S+2 3 170 16.0/0.0
Karin Selin - Emil Tibblin Anita Ivrell - Ingrid Persson 2NT N+1 K 150 14.0/2.0
Jan Berggren - Hans Selling Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S+1 7 140 11.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 6 140 11.0/5.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT N= 3 120 7.0/9.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2NT N= 5 120 7.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT N-1 5 -100 3.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S-1 9 -100 3.0/13.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ing-Marie Östman - Inger Svensson 3NT N-3 3 -300 0.0/16.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - -/7.5

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
Ö-V i zon
EDkn109
kn964
D
kn52
K8
E853
kn74
E1093
753
KD10
EK9632
D
642
72
1085
K8764

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N51262
S61262
Ö7111078
V71211711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö= 6 -90 16.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+1 2 -110 14.0/2.0
Jan Berggren - Hans Selling Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 6 -130 9.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö+1 6 -130 9.0/7.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Torsten Stier - Bertil Häggström 2 Ö+2 2 -130 9.0/7.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ing-Marie Östman - Inger Svensson 3 Ö+1 2 -130 9.0/7.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 Ö+3 6 -150 2.0/14.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö+3 2 -150 2.0/14.0
Karin Selin - Emil Tibblin Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 Ö+3 6 -150 2.0/14.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - -/7.5

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
ingen i zon
kn5
E1087532
103
kn2
EK7432
9
Ekn96
73
D109
Dkn6
D852
E109
86
K4
K74
KD8654

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N61722
S61722
Ö61261111
V61261111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N-1 5 -50 16.0/0.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 4 N-2 9 -100 14.0/2.0
Karin Selin - Emil Tibblin Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N-3 9 -150 12.0/4.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Jan Berggren - Hans Selling 1 V+4 10 -200 9.0/7.0
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+2 10 -200 9.0/7.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 V= E -420 4.0/12.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V= E -420 4.0/12.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= E -420 4.0/12.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V+1 E -450 0.0/16.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - 9.6/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
N-S i zon
76
ED10943
E63
D8
kn543
652
Dkn5
kn76
EK8

K9872
E10953
D1092
Kkn87
104
K42

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33967
S33967
Ö1010475
V910475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-4 8 200 16.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 N+2 E 170 13.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 N+1 E 170 13.0/3.0
Kerstin Engström - Eva Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N= E 140 9.0/7.0
Karin Selin - Emil Tibblin Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N= E 140 9.0/7.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 3 V-2 E 100 6.0/10.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S-1 D -100 3.0/13.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Jan Berggren - Hans Selling 4 N-1 E -100 3.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-2 6 -200 0.0/16.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - 9.6/-