Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-03-14 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-03-14

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
ingen i zon
D10943
EK8
ED5
102
kn75
102
K964
EKD5
EK62
kn
10832
kn986
8
D976543
kn7
743

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N441067
S441067
Ö89364
V89364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+1 8 450 18.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S+1 E 170 15.0/3.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 2 N+2 8 170 15.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Rune Lind - Urszula Lind 1D N= Kn 160 12.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT N+2 2 150 10.0/8.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Angestad - Laila Näslund 2 N+1 E 140 8.0/10.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N-1 E -50 5.0/13.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 4 S-1 E -50 5.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V= E -110 2.0/16.0
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Lars Magnusson - Göran Berggren 6D S-2 E -300 0.0/18.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.6/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
N-S i zon
K104
1087642
763
3
D532
EDkn9
E10
E65
98
K53
84
Kkn8742
Ekn76

KDkn952
D109

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N310674
S310674
Ö93767
V83667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V-4 3 200 18.0/0.0
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Lars Magnusson - Göran Berggren 2 S+1 E 140 16.0/2.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S+1 E 130 13.0/5.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+2 E 130 13.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V-2 7 100 8.0/10.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 2 V-2 3 100 8.0/10.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V-2 3 100 8.0/10.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Angestad - Laila Näslund 1NT V= 7 -90 4.0/14.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 3 Ö= K -110 2.0/16.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Rune Lind - Urszula Lind 4D S-2 E -500 0.0/18.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.6/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
Ö-V i zon
kn5
107
Ekn965
D1083
108
Kkn9432
10
kn964
EK976
D5
73
EK52
D432
E86
KD842
7

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N39257
S39257
Ö94976
V941076
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö-4 7 400 18.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S= 8 130 14.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S= 10 130 14.0/4.0
Rune Lind - Urszula Lind Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3 S+1 10 130 14.0/4.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö-1 7 100 9.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Eva Engström - Kerstin Engström 4 V-1 5 100 9.0/9.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 S-2 10 -100 6.0/12.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Eva Angestad - Laila Näslund 3 V= 5 -140 2.0/16.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 1 Ö+2 7 -140 2.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 Ö+1 7 -140 2.0/16.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander     - 5.1/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
alla i zon
kn2
4
KDkn9653
875
E975
E62
72
Ekn43
K10
D9753
104
K1062
D8643
Kkn108
E8
D9

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N48566
S48566
Ö95876
V95876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 S= E 110 17.0/1.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N= 10 110 17.0/1.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö-1 E 100 12.0/6.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö-1 9 100 12.0/6.0
Rune Lind - Urszula Lind Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3 Ö-1 E 100 12.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N-1 6 -100 7.0/11.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 N-1 5 -100 7.0/11.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Eva Engström - Kerstin Engström 1NT V+1 2 -120 3.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 1NT Ö+1 3 -120 3.0/15.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N-2 K -200 0.0/18.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander     - 5.1/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
N-S i zon
D84
1087654
7
K108
97
K3
K9862
E972
Ekn3
Dkn92
D1054
D5
K10652
E
Ekn3
kn643

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N74794
S74794
Ö59646
V58646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S+1 K 170 18.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3 S= 2 140 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT Ö-1 10 50 12.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 3 V-1 4 50 12.0/6.0
Rune Lind - Urszula Lind Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3 Ö-1 E 50 12.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= E -90 8.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö= E -110 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3 Ö= E -110 4.0/14.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö= E -110 4.0/14.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö= 3 -400 0.0/18.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 10.9/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn2
K9
EKkn874
kn8
K7654
E3
D1053
K6
D983
D52
62
9542
10
kn108764
9
ED1073

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N981057
S1081057
Ö34374
V34374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4D V-2 K 500 18.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Margareta Risell - Lilian Mårtensson 5 S= 4 450 15.0/3.0
Eva Angestad - Laila Näslund Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S+1 K 450 15.0/3.0
Rune Lind - Urszula Lind Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3 S+2 6 200 12.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 N= D 110 10.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3 V-1 E 100 8.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT N-1 D -50 6.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 3 N-2 8 -100 4.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= 9 -110 2.0/16.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 V= 8 -140 0.0/18.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 10.9/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
alla i zon
KD8653
K65
843
7
9
ED43
Ekn1096
kn52
E1042
1072
D72
KD10
kn7
kn98
K5
E98643

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N63373
S63373
Ö79969
V79969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 N+1 7 140 18.0/0.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N= 2 110 15.0/3.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Eva Engström - Kerstin Engström 2 N= D 110 15.0/3.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-1 7 100 11.0/7.0
Eva Angestad - Laila Näslund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö-1 Kn 100 11.0/7.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N-1 10 -100 8.0/10.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 2 N-2 D -200 6.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT S-3 6 -300 4.0/14.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö+1 3 -630 1.0/17.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT Ö+1 9 -630 1.0/17.0
Rune Lind - Urszula Lind     - 8.3/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
ingen i zon
K9
E7543
542
E52
E1087543

D73
K76
kn62
K986
K1086
93
D
Dkn102
Ekn9
Dkn1084

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N971056
S1071056
Ö36383
V36383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N+1 6 450 18.0/0.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 N+2 Kn 200 16.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 N+1 9 170 14.0/4.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V-1 E 50 11.0/7.0
Eva Angestad - Laila Näslund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-1 E 50 11.0/7.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S-2 E -100 8.0/10.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3 V= 3 -140 6.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 V+1 E -170 3.0/15.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V+1 E -170 3.0/15.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 V= E -420 0.0/18.0
Rune Lind - Urszula Lind     - 8.3/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
Ö-V i zon
kn73
K108
Dkn
EK1065
D42
Ekn43
K9875
kn
1065
D9762
643
D4
EK98
5
E102
98732

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1166109
S1176109
Ö26633
V26633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N+2 7 460 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Rune Lind - Urszula Lind 3NT N+1 3 430 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 5 N= 10 400 14.0/4.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3 S+2 Kn 200 12.0/6.0
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 N+2 2 150 8.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N+2 2 150 8.0/10.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 2 N+3 2 150 8.0/10.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 4 N= 2 130 4.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S= 7 110 2.0/16.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S-1 Kn -50 0.0/18.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - 8.9/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
alla i zon
Dkn743
8
Ekn6
E1032
E652
K1093
KD982
K9
6542
54
K7654
108
EDkn7
1073
Dkn98

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N87567
S87567
Ö56855
V56855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 N+2 5 140 18.0/0.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 2 V-1 E 100 16.0/2.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 N-1 4 -100 12.0/6.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-1 E -100 12.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Rune Lind - Urszula Lind 3 N-1 4 -100 12.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 V= 8 -110 7.0/11.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 2 V= E -110 7.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N-2 5 -200 3.0/15.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3 N-2 4 -200 3.0/15.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1NT S-3 D -300 0.0/18.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - 8.9/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
ingen i zon
D4
D98
EKD542
D7
1072
42
kn97
EKkn102
EK963
K53
1083
43
kn85
Ekn1076
6
9865

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N68836
S68836
Ö72372
V72272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N+2 5 150 16.0/2.0
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 N+3 E 150 16.0/2.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Lars Magnusson - Göran Berggren 2 N+3 E 150 16.0/2.0
Rune Lind - Urszula Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S+1 E 140 12.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S= E 110 10.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Angestad - Laila Näslund 2 N= E 90 8.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N-1 E -50 6.0/12.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Margareta Risell - Lilian Mårtensson 4 S-2 E -100 3.0/15.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 4 S-2 K -100 3.0/15.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö= E -110 0.0/18.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 10.9/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
N-S i zon
10842
kn84
K
ED843
E65
K52
98763
72
kn9
E3
kn1054
Kkn965
KD73
D10976
ED2
10

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N651098
S651098
Ö68345
V68345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S= 7 620 16.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S= 2 620 16.0/2.0
Rune Lind - Urszula Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= 2 620 16.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S+1 2 170 12.0/6.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Lars Magnusson - Göran Berggren 2 N+1 5 140 9.0/9.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3 S= 7 140 9.0/9.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S-1 7 -100 3.0/15.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Margareta Risell - Lilian Mårtensson 4 S-1 3 -100 3.0/15.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-1 7 -100 3.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Angestad - Laila Näslund 4 N-1 E -100 3.0/15.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 10.9/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
alla i zon
D872
E8
E843
kn109
EK10
Kkn103
52
D753
kn63
D97642
Kkn
82
954
5
D10976
EK64

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N89485
S89495
Ö54846
V54846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö-1 6 100 17.0/1.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö-1 E 100 17.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V= Kn -110 14.0/4.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 Ö+1 E -140 6.0/12.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 Ö+2 E -140 6.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 Ö+1 7 -140 6.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö+1 E -140 6.0/12.0
Rune Lind - Urszula Lind Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V+1 E -140 6.0/12.0
Eva Angestad - Laila Näslund Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 Ö+1 E -140 6.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö= E -140 6.0/12.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman     - 7.6/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
ingen i zon
3
K107532
E3
EDkn5
EKD5
Ekn86
K8
974
97642
D94
D964
10
kn108

kn10752
K8632

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N97536
S97536
Ö35797
V35787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V-4 6 200 18.0/0.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 N-1 4 -50 16.0/2.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N-2 6 -100 12.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N-2 10 -100 12.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N-2 10 -100 12.0/6.0
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö= 2 -140 7.0/11.0
Rune Lind - Urszula Lind Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V+1 E -140 7.0/11.0
Eva Angestad - Laila Näslund Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 N-3 10 -150 2.0/16.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N-3 10 -150 2.0/16.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N-3 10 -150 2.0/16.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman     - 7.6/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
N-S i zon
6
104
E96532
Ekn72
K4
EKkn73

D109864
E9853
9652
kn10
K3
Dkn1072
D8
KD874
5

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N210156
S210156
Ö1131186
V1131186
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Rune Lind - Urszula Lind 4 N= 2 130 18.0/0.0
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 N-1 2 -100 16.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 4 V= 6 -420 12.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V= E -420 12.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 V= E -420 12.0/6.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 6 -450 8.0/10.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V+2 6 -480 3.0/15.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 V+2 6 -480 3.0/15.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lars Magnusson - Göran Berggren 4 V+2 6 -480 3.0/15.0
Eva Angestad - Laila Näslund Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+2 6 -480 3.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/9.6

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
Ö-V i zon
D9876
D
D85
8642
kn3
EK108
EK3
D1053
E4
9643
1064
EKkn7
K1052
kn752
kn972
9

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N25282
S25282
Ö11811511
V11811511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Jan Jacobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V-1 6 100 17.0/1.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Rune Lind - Urszula Lind 4 V-1 9 100 17.0/1.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 4 V= 5 -620 12.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V= 5 -620 12.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 V= 9 -620 12.0/6.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT V+1 6 -630 8.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 6 -650 5.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 V+1 6 -650 5.0/13.0
Eva Angestad - Laila Näslund Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V+2 6 -660 2.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT V+3 6 -690 0.0/18.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/9.6

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
ingen i zon
Dkn105
654
D9753
K
9643
kn10
K1062
D96

EK987
Ekn8
108732
EK872
D32
4
Ekn54

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N46597
S45597
Ö97735
V97735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Rune Lind - Urszula Lind 4 Ö-3 4 150 18.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 3 S= Kn 140 15.0/3.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Eva Angestad - Laila Näslund 2 S+1 Kn 140 15.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S-1 Kn -50 8.0/10.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S-1 Kn -50 8.0/10.0
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 S-1 10 -50 8.0/10.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 4 S-1 10 -50 8.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S-1 Kn -50 8.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 S-2 Kn -100 1.0/17.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-2 Kn -100 1.0/17.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - 6.6/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
N-S i zon
K84
98632
D987
D
kn72
EKkn105
K104
75
D1065
74
E52
Kkn86
E93
D
kn63
E109432

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N76554
S76554
Ö67888
V67888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3 V-2 D 100 17.0/1.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö-2 E 100 17.0/1.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 Ö-1 D 50 14.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT V= 4 -90 12.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Rune Lind - Urszula Lind 2 S-1 K -100 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 1NT Ö+1 3 -120 8.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+1 D -140 6.0/12.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT V+2 7 -150 4.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Jan Jacobsson 1 Ö+3 D -170 2.0/16.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 1NT N-2 4 -200 0.0/18.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - 6.6/-