Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-03-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-03-07

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
ingen i zon
K
D7653
E6
kn10754
Dkn975
84
K72
986
8643
EK
kn10843
D2
E102
kn1092
D95
EK3

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1171169
S1161169
Ö26273
V26273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S+1 7 450 18/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N= 3 420 14/4
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 S= 9 420 14/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 S= D 420 14/4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 N+2 8 200 10/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S+1 5 170 4/14
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Torsten Stier - Bertil Häggström 1 N+3 3 170 4/14
Urszula Lind - Rune Lind Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S+1 D 170 4/14
Eva Engström - Hjördis Smedberg Laila Näslund - Eva Angestad 2 S+2 D 170 4/14
Ingrid Persson - Anita Ivrell Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 S+1 2 170 4/14

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
N-S i zon
107
Dkn2
Dkn852
D74
Dkn84
K76
K1076
95
EK65
10853

EK632
932
E94
E943
kn108

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N36324
S36324
Ö10710118
V10710118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö-1 3 50 14/4
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V-1 2 50 14/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 V-1 8 50 14/4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 V-1 2 50 14/4
Ingrid Persson - Anita Ivrell Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 V-1 D 50 14/4
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö= E -140 7/11
Urszula Lind - Rune Lind Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 Ö+2 E -140 7/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Torsten Stier - Bertil Häggström 4 V= 2 -420 4/14
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 4 -450 1/17
Eva Engström - Hjördis Smedberg Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 2 -450 1/17

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
Ö-V i zon
108
D83
E108
EKkn32
Dkn73
EK4
K43
1087
K65
kn75
kn975
965
E942
10962
D62
D4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N87988
S87988
Ö46455
V56455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lars Magnusson - Göran Berggren 1NT V-2 2 200 17/1
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 2 V-2 E 200 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S+2 Kn 170 14/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 N+1 5 110 12/6
Margareta Risell - Elisabeth Åström Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 V-1 E 100 9/9
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 V-1 D 100 9/9
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Liane Svensson - Poul Steckhahn 2 N= 5 90 4/14
Eva Engström - Hjördis Smedberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N= 5 90 4/14
Ingrid Persson - Anita Ivrell Urszula Lind - Rune Lind 2 N= 5 90 4/14
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N-1 K -50 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
alla i zon
ED63
E8
D9632
83
kn95
KD53
7
106542
K10
764
Kkn54
Kkn97
8742
kn1092
E108
ED

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N6108108
S610898
Ö73433
V73433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Hjördis Smedberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N+2 9 170 18/0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Urszula Lind - Rune Lind 1NT N+2 4 150 16/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lars Magnusson - Göran Berggren 2 N+1 7 110 13/5
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 N= 6 110 13/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N-1 7 -100 9/9
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 2 N-1 7 -100 9/9
Margareta Risell - Elisabeth Åström Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N-2 7 -200 4/14
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 N-2 9 -200 4/14
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 N-2 7 -200 4/14
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 N-3 7 -300 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
N-S i zon
972
7643
E73
D102
E8
kn1092
K864
763
D1053
D
kn1092
EK98
Kkn64
EK85
D5
kn54

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N54665
S54665
Ö89778
V89777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Risell - Elisabeth Åström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö-2 E 100 18/0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Urszula Lind - Rune Lind 3 V-1 7 50 16/2
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT V= 9 -90 14/4
Ingemar Svensson - Sören Jansson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 S-1 3 -100 11/7
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S-1 E -100 11/7
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V+1 7 -110 8/10
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Laila Näslund - Eva Angestad 2 S-2 E -200 4/14
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Liane Svensson - Poul Steckhahn 2 S-2 Kn -200 4/14
Ingrid Persson - Anita Ivrell Eva Engström - Hjördis Smedberg 2 N-2 E -200 4/14
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 N-4 E -400 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
Ö-V i zon
108642
K2
kn6
KD102
KDkn
E7
E108753
E8
953
Dkn1064
D
kn753
E7
9853
K942
964

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65466
S65466
Ö68867
V68877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Liane Svensson - Poul Steckhahn 3NT V-3 10 300 18/0
Margareta Risell - Elisabeth Åström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 2 100 12/6
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V-1 2 100 12/6
Ingemar Svensson - Sören Jansson Torsten Stier - Bertil Häggström 4 Ö-1 E 100 12/6
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Urszula Lind - Rune Lind 2 V-1 2 100 12/6
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Laila Näslund - Eva Angestad 3 V-1 2 100 12/6
Ingrid Persson - Anita Ivrell Eva Engström - Hjördis Smedberg 1NT Ö= 9 -90 6/12
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V+1 K -110 3/15
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V+1 2 -110 3/15
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 V+2 10 -130 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
alla i zon
E106432
Kkn4
kn7
D5
KD9
E10
98
Kkn9762
87
D976
EK1062
83
kn5
8532
D543
E104

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N44576
S44576
Ö98766
V98766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Margareta Risell - Elisabeth Åström 2NT V-3 3 300 18/0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Urszula Lind - Rune Lind 2NT V-2 6 200 16/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V-1 E 100 13/5
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 V-1 7 100 13/5
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V= 4 -90 10/8
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V= E -110 6/12
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 V+1 E -110 6/12
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V= E -110 6/12
Liane Svensson - Poul Steckhahn Eva Engström - Hjördis Smedberg 2 N-2 3 -200 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 N-3 E -300 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
ingen i zon
EKD43
64
7
kn10632
kn8762
D853
86
E4
5
7
EKD53
KD9875
109
EKkn1092
kn10942

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N561086
S561086
Ö87347
V87347
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 4D Ö-3 E 500 18/0
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S= E 140 15/3
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Urszula Lind - Rune Lind 2 S+1 E 140 15/3
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö-1 E 50 11/7
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 Ö-1 E 50 11/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N-1 E -50 7/11
Liane Svensson - Poul Steckhahn Eva Engström - Hjördis Smedberg 4 S-1 5 -50 7/11
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 S-2 E -100 4/14
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 N-3 E -150 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö+1 E -430 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn10843
K107
8
kn106
K76
D863
EKkn62
2
E5
kn42
9754
9743
92
E95
D103
EKD85

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N104596
S104696
Ö39746
V39746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Hjördis Smedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N= 2 420 18/0
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S= 2 400 16/2
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N+1 4 170 13/5
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N+1 2 170 13/5
Liane Svensson - Poul Steckhahn Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 N= 8 140 10/8
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 S-1 E -50 7/11
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S-1 E -50 7/11
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 N-2 5 -100 3/15
Urszula Lind - Rune Lind Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 N-2 3 -100 3/15
Margareta Risell - Elisabeth Åström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 S-3 E -150 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
alla i zon
kn532
E1075
87
kn42
764
Kkn62
53
KD108
K109
D943
D106
953
ED8
8
EKkn942
E76

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8107109
S9107109
Ö43622
V42622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Poul Steckhahn Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT S+4 10 720 18/0
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S+3 10 170 16/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S+3 D 150 14/4
Margareta Risell - Elisabeth Åström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S+1 8 130 9/9
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S+2 8 130 9/9
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+2 K 130 9/9
Urszula Lind - Rune Lind Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 S+1 2 130 9/9
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 N+1 8 110 3/15
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S= D 110 3/15
Eva Engström - Hjördis Smedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S-2 D -200 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
ingen i zon
D7
kn8764
1065
K84
EKkn1098
KD
Dkn98
E
6
E1095
743
Dkn963
5432
32
EK2
10752

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N32423
S32423
Ö91091110
V91091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 6NT V-1 6 50 15/3
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V-1 6 50 15/3
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-1 4 50 15/3
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V-1 8 50 15/3
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V+2 5 -200 9/9
Ingrid Persson - Anita Ivrell Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1 V+4 4 -200 9/9
Torsten Stier - Bertil Häggström Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 V= 4 -420 5/13
Urszula Lind - Rune Lind Eva Engström - Hjördis Smedberg 4 V= 4 -420 5/13
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 V+1 8 -450 2/16
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT Ö+2 E -460 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
N-S i zon
963
kn2
kn1063
10842
K42
EKD754
42
kn9
Dkn85
10863
8
E753
E107
9
EKD975
KD6

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N79235
S79235
Ö531086
V531086
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 N= E 130 18/0
Urszula Lind - Rune Lind Eva Engström - Hjördis Smedberg 5 S-1 E -100 16/2
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V+1 Kn -170 14/4
Torsten Stier - Bertil Häggström Margareta Risell - Elisabeth Åström 5D N-1 E -200 9/9
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5D S-1 E -200 9/9
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V+2 3 -200 9/9
Ingrid Persson - Anita Ivrell Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 5 S-2 E -200 9/9
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V= Kn -420 3/15
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= 3 -420 3/15
Gunilla Hermansson - Karin Selin Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 V+1 Kn -450 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
alla i zon
Ekn8
D102
K2
98543
53
kn
Dkn1097
D10762
762
EK97543
65
kn
KD1094
86
E843
EK

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8871010
S887109
Ö55623
V55623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 S= Kn 620 18/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 Ö-4 E 400 16/2
Torsten Stier - Bertil Häggström Lars Magnusson - Göran Berggren 3 Ö-3 E 300 13/5
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö-3 E 300 13/5
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Liane Svensson - Poul Steckhahn 3 Ö-2 E 200 10/8
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+1 Kn 140 8/10
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 N-1 E -100 4/14
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-1 Kn -100 4/14
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Eva Engström - Hjördis Smedberg 4 S-1 Kn -100 4/14
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S-2 Kn -200 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
ingen i zon

Dkn
kn10732
EKD987
kn963
E52
D65
kn102
ED108752
97
8
643
K4
K108643
EK94
5

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N12111169
S12111169
Ö12272
V12272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 S+1 3 450 17/1
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Eva Engström - Hjördis Smedberg 4 S+1 3 450 17/1
Torsten Stier - Bertil Häggström Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S= Kn 420 14/4
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 N= 8 400 11/7
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 S= E 400 11/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N+1 E 150 6/12
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Risell - Elisabeth Åström 4 Ö-3 E 150 6/12
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 Ö-3 E 150 6/12
Urszula Lind - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-2 E 100 2/16
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingrid Persson - Anita Ivrell 5 N-2 E -100 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
N-S i zon
EK876
K84
D
E973
kn1092
Dkn75
3
KD65
43
E1096
10876
kn84
D5
32
EKkn9542
102

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N7116811
S711589
Ö61752
V61752
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Risell - Elisabeth Åström 3NT N+4 6 720 13/5
Ulla Nilsson - Lena Johansson Torsten Stier - Bertil Häggström 3NT N+4 9 720 13/5
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT N+4 9 720 13/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT N+4 6 720 13/5
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N+4 6 720 13/5
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Eva Engström - Hjördis Smedberg 3NT N+4 6 720 13/5
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 Ö-4 E 200 6/12
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 S= D 130 4/14
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 2 N= E 110 2/16
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N-2 8 -200 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
Ö-V i zon
63
95
KD109852
kn3
984
EKDkn1043

EK2
EKD107
7
Ekn43
D98
kn52
862
76
107654

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N25000
S25000
Ö118131313
V118131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Risell - Elisabeth Åström 5 V+2 Kn -710 12/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Torsten Stier - Bertil Häggström 4 V+3 K -710 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V+3 3 -710 12/6
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Eva Engström - Hjördis Smedberg 4 V+3 K -710 12/6
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 4 V+3 Kn -710 12/6
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V+3 5 -710 12/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 V+3 3 -710 12/6
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 6 V+1 K -1460 3/15
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Poul Steckhahn 6 V+1 K -1460 3/15
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 6NT Ö+1 4 -1470 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
ingen i zon
D6
K64
108732
E102
E10874
E97
5
D965
Kkn952
D5
EKkn
873
3
kn10832
D964
Kkn4

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N58844
S58844
Ö85599
V85599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Risell - Elisabeth Åström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö= 10 -420 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö= 4 -420 12/6
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 Ö= 10 -420 12/6
Laila Näslund - Eva Angestad Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 Ö= Kn -420 12/6
Urszula Lind - Rune Lind Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 Ö= 4 -420 12/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 Ö= Kn -420 12/6
Eva Engström - Hjördis Smedberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö= 2 -420 12/6
Torsten Stier - Bertil Häggström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+1 4 -450 2/16
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+1 4 -450 2/16
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 Ö+1 E -450 2/16

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
N-S i zon
105
Ekn1092
kn7
D842
D762
K73
E6432
K
K94
54
D95
kn10753
Ekn83
D86
K108
E96

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N9711911
S9711911
Ö45232
V44232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Liane Svensson - Poul Steckhahn 2NT S+2 2 180 18/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 N+1 5 170 16/2
Torsten Stier - Bertil Häggström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT N+2 7 150 14/4
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1NT N+1 7 120 12/6
Margareta Risell - Elisabeth Åström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 V-2 5 100 8/10
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö-2 3 100 8/10
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-2 E 100 8/10
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 S-1 K -100 4/14
Laila Näslund - Eva Angestad Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 N-2 4 -200 2/16
Eva Engström - Hjördis Smedberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N-3 D -300 0/18