Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-01-24 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-01-24

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Nord giv
ingen i zon
42
D964
K109
EK82
D1053
E2
E863
1075
Kkn986
kn875
kn2
kn6
E7
K103
D754
D943

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N109957
S109957
Ö34485
V34485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 N+3 Kn 150 22/0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Eva Engström - Kerstin Engström 2 N+2 Kn 130 19/3
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N+1 Kn 130 19/3
Urszula Lind - Rune Lind Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 2NT S= 3 120 16/6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N+1 2 110 14/8
Karin Selin - Yngve Sandström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 N= Kn 90 9/13
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 1NT S= 3 90 9/13
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N= 8 90 9/13
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT S= 3 90 9/13
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT S-1 3 -50 4/18
Eva Angestad - Laila Näslund Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N-2 6 -100 1/21
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S-2 3 -100 1/21

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Öst giv
N-S i zon
kn982
6
D987
EK73
63
10832
E102
D1095
E1074
KD954
54
62
KD5
Ekn7
Kkn63
kn84

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N810698
S810698
Ö43744
V43744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S+1 8 630 21/1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S+1 5 630 21/1
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT S= 9 600 18/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT S+2 5 180 16/6
Eva Angestad - Laila Näslund Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2NT S+1 5 150 14/8
Urszula Lind - Rune Lind Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3NT S-1 2 -100 9/13
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT S-1 5 -100 9/13
Karin Selin - Yngve Sandström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 S-1 2 -100 9/13
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S-1 2 -100 9/13
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö= 4 -110 4/18
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT S-2 9 -200 2/20
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S-3 9 -300 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Syd giv
Ö-V i zon
K10983
Kkn106
kn
kn103
6
ED75
K83
D9876
E752
4
E109654
54
Dkn4
9832
D72
EK2

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N53775
S53875
Ö810556
V810556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 5 Ö-2 2 200 22/0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S= 6 140 20/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Urszula Lind - Rune Lind 2 S= 6 110 17/5
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 N+1 4 110 17/5
Karin Selin - Yngve Sandström Lars Magnusson - Göran Berggren Pass   14/8
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S-1 6 -50 12/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S-2 6 -100 8/14
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Eva Angestad - Laila Näslund 2 S-2 6 -100 8/14
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-2 4 -100 8/14
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 V= K -110 4/18
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 4D S-3 6 -500 1/21
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4D S-3 6 -500 1/21

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Väst giv
alla i zon
E106
842
E9
KDkn62
Dkn753
kn7
KD754
7
94
10953
82
E10843
K82
EKD6
kn1063
95

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N9710810
S999810
Ö44353
V44353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Urszula Lind - Rune Lind 3NT S+1 5 630 21/1
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+1 3 630 21/1
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N= 3 600 17/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N= 5 600 17/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 2NT N+1 9 150 13/9
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Eva Angestad - Laila Näslund 1NT N+2 4 150 13/9
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S= 7 110 9/13
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S= 7 110 9/13
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N-1 9 -100 4/18
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 S-1 7 -100 4/18
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT N-1 3 -100 4/18
Karin Selin - Yngve Sandström Lars Magnusson - Göran Berggren 3 S-2 7 -200 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Nord giv
N-S i zon
E654
543
43
K542
Kkn982
ED7
EK87
8
7
Kkn109
D1095
EDkn6
D103
862
kn62
10973

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N31121
S31121
Ö1012121111
V1012121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 2 Ö+2 2 -170 22/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V+2 2 -460 15/7
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT V+2 2 -460 15/7
Urszula Lind - Rune Lind Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö+2 7 -460 15/7
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö+2 2 -460 15/7
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3NT V+2 5 -460 15/7
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö+2 3 -460 15/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+3 8 -490 4/18
Karin Selin - Yngve Sandström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö+3 10 -490 4/18
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö+3 9 -490 4/18
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö+3 3 -490 4/18
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Eva Angestad - Laila Näslund 3NT Ö+3 10 -490 4/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Öst giv
Ö-V i zon
K4
654
109732
763
Dkn108
7
D64
E10952
E95
D1093
Ekn8
Dkn4
7632
EKkn82
K5
K8

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N24622
S24622
Ö11971010
V11861010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Yngve Sandström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-2 7 200 21/1
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-2 Kn 200 21/1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Eva Angestad - Laila Näslund 1NT Ö= 8 -90 18/4
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3 Ö+1 E -130 16/6
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lars Magnusson - Göran Berggren 1NT Ö+2 E -150 14/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT Ö+3 E -180 7/15
Lena Andersson - Jan Jacobsson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 1NT Ö+3 2 -180 7/15
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT Ö+3 E -180 7/15
Urszula Lind - Rune Lind Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT Ö+3 3 -180 7/15
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V+3 6 -180 7/15
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V+3 4 -180 7/15
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö+1 2 -630 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Syd giv
alla i zon
EK10985
4
43
K752
764
D
Kkn9862
Ekn4
D
E1087532
ED75
10
kn32
Kkn96
10
D9863

Optimalt kontrakt: 6D S-3 -800
 NT
N100495
S100495
Ö312937
V312937
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 6D V-2 E 500 22/0
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Eva Angestad - Laila Näslund 3 N+1 E 170 20/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Urszula Lind - Rune Lind 3 N= 10 140 18/4
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 V-1 E 100 15/7
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Louise Edholm - Roger Edholm 5 V-1 E 100 15/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N-1 10 -100 11/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N-1 10 -100 11/11
Karin Selin - Yngve Sandström Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V= 4 -130 7/15
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V= E -130 7/15
Eva Engström - Kerstin Engström Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 Ö= 10 -140 2/20
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Lars Magnusson - Göran Berggren 3 Ö= Kn -140 2/20
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= 10 -140 2/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Väst giv
ingen i zon
kn109
103
ED843
E98
KD3
7
kn105
KD6543
8754
52
K97
kn1072
E62
EKDkn9864
62

Optimalt kontrakt: 7D V-4 800
 NT
N4911711
S4912711
Ö93152
V93152
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 4 S+1 7 450 13/9
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S+1 D 450 13/9
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S+1 K 450 13/9
Eva Engström - Kerstin Engström Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 S+1 6 450 13/9
Karin Selin - Yngve Sandström Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S+1 Kn 450 13/9
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Lars Magnusson - Göran Berggren 5 S= 7 450 13/9
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 7 450 13/9
Ulla Nilsson - Lena Johansson Urszula Lind - Rune Lind 4 S+1 K 450 13/9
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S+1 K 450 13/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S+1 D 450 13/9
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Eva Angestad - Laila Näslund 3 S+2 K 200 2/20
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Louise Edholm - Roger Edholm 6 N-1 K -50 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn83
kn832
kn8
kn2
E1076
EK65
74
EK5
954
94
EK1063
864
2
D107
D952
D10973

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N44535
S44535
Ö99898
V998108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö-2 9 200 20/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V-2 Kn 200 20/2
Karin Selin - Yngve Sandström Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö-2 2 200 20/2
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V-1 Kn 100 13/9
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT V-1 8 100 13/9
Ulla Nilsson - Lena Johansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2NT Ö-1 7 100 13/9
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö-1 7 100 13/9
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 2NT V= K -120 8/14
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1 N-3 E -150 5/17
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Urszula Lind - Rune Lind 1NT S-3 6 -150 5/17
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 3NT V= 3 -600 1/21
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Eva Angestad - Laila Näslund 3NT V= Kn -600 1/21

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Öst giv
alla i zon
E754
E1043
64
kn93
K103
K8
EKD10832
5
Dkn2
D52
kn9
D8642
986
kn976
75
EK107

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73776
S73776
Ö610567
V610667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 5 V-1 E 100 22/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V+1 E -130 12/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+2 4 -130 12/10
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 V+3 E -130 12/10
Karin Selin - Yngve Sandström Louise Edholm - Roger Edholm 3 V+1 4 -130 12/10
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lars Magnusson - Göran Berggren 3 V+1 7 -130 12/10
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 V+1 E -130 12/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 2 V+2 E -130 12/10
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Eva Angestad - Laila Näslund 3 V+1 3 -130 12/10
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Urszula Lind - Rune Lind 2 V+2 4 -130 12/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 V+2 10 -150 1/21
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 2NT Ö+1 K -150 1/21

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Syd giv
ingen i zon
E43
E104
9832
kn43
kn96
8752
D
K10965
KD852
9
EK10765
D
107
KDkn63
kn4
E872

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N73837
S73837
Ö695105
V695105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 Ö-2 K 100 22/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S-2 D -100 18/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Louise Edholm - Roger Edholm 3 S-2 D -100 18/4
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 S-2 D -100 18/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 1 Ö+2 K -140 12/10
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 Ö+1 K -140 12/10
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Karin Selin - Yngve Sandström 3 Ö= E -140 12/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 S-3 D -150 7/15
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 4 S-3 6 -150 7/15
Eva Engström - Kerstin Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 Ö+2 K -170 3/19
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö+2 Kn -170 3/19
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö= K -420 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Väst giv
N-S i zon
Ekn
3
8654
Dkn10876
97642
kn1096
D
953
KD3
ED2
Kkn732
K4
1085
K8754
E109
E2

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N87656
S87656
Ö45775
V35764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Karin Selin - Yngve Sandström 2NT Ö-5 4 250 22/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 2NT Ö-4 5 200 20/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 1NT N+3 Kn 180 18/4
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 3 Ö-3 E 150 16/6
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö-2 E 100 14/8
Lena Andersson - Jan Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 2 N= 7 90 12/10
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 1 Ö= E -70 10/12
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1 Ö+1 4 -90 7/15
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö= E -90 7/15
Eva Engström - Kerstin Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 Ö= E -110 4/18
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2NT Ö= 9 -120 2/20
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Louise Edholm - Roger Edholm 2 S-3 D -300 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Nord giv
alla i zon
K6
E10732
D743
D10
D10
K64
K86
Ekn742
Ekn984
95
Ekn5
963
7532
Dkn8
1092
K85

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N34633
S34633
Ö97698
V10871010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö-2 D 200 22/0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N= E 110 20/2
Eva Angestad - Laila Näslund Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö-1 D 100 18/4
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Eva Engström - Kerstin Engström 1NT V= 2 -90 16/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Yngve Sandström 2 Ö= D -110 13/9
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö= 5 -110 13/9
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V+2 E -130 9/13
Urszula Lind - Rune Lind Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 V+1 6 -130 9/13
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö= 8 -140 6/16
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 1NT V+2 4 -150 4/18
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V+3 2 -180 1/21
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT V+3 2 -180 1/21

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Öst giv
ingen i zon
E3
E10
K865
EDkn54
Kkn102
Kkn
kn1093
K32
865
D986532
74
9
D974
74
ED2
10876

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11105911
S11115911
Ö12732
V12742
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 S+1 9 420 22/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4D Ö-2 7 300 20/2
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Yvonne Sahlin - Erik Danielsson 3 N+2 4 150 15/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+2 8 150 15/7
Ing-Marie Östman - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 3 N+2 6 150 15/7
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Lars Magnusson - Göran Berggren 4 N+1 2 150 15/7
Eva Angestad - Laila Näslund Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+2 7 130 7/15
Urszula Lind - Rune Lind Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 N+1 7 130 7/15
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Yngve Sandström 3 N+1 6 130 7/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N+2 7 130 7/15
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Eva Engström - Kerstin Engström 5 N-1 4 -50 2/20
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 5 N-2 5 -100 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Syd giv
N-S i zon
kn642
E9543
D6
E10
KD75
D6
7542
D73

Kkn82
K10983
9642
E10983
107
Ekn
Kkn85

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N869108
S869108
Ö46433
V57433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S= 6 620 15/7
Eva Angestad - Laila Näslund Karin Selin - Yngve Sandström 4 S= D 620 15/7
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S= 4 620 15/7
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S= 6 620 15/7
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= D 620 15/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 4 S= 7 620 15/7
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= D 620 15/7
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S= D 620 15/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S+1 6 170 6/16
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S-1 6 -100 2/20
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 4 S-1 6 -100 2/20
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 4 S-1 6 -100 2/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Väst giv
Ö-V i zon
D82
E1082
10864
E3
107
63
KDkn52
D872
kn964
kn4
E73
K1054
EK53
KD975
9
kn96

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N651198
S551198
Ö68244
V68244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S+1 Kn 450 13/9
Eva Angestad - Laila Näslund Karin Selin - Yngve Sandström 4 S+1 K 450 13/9
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S+1 K 450 13/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S+1 Kn 450 13/9
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S+1 Kn 450 13/9
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 4 N+1 5 450 13/9
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Urszula Lind - Rune Lind 4 S+1 K 450 13/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 4 S+1 6 450 13/9
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 10 450 13/9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+1 K 450 13/9
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Louise Edholm - Roger Edholm 2 S+3 K 200 2/20
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+2 K 170 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Nord giv
ingen i zon
K10
kn98
D5
KDkn743
87
ED65
EKkn6
1092
kn96542
K43
74
E5
ED3
1072
109832
86

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N76435
S76435
Ö67898
V67898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Yngve Sandström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V-2 K 100 22/0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 2 N= 4 90 20/2
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V-1 D 50 17/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-1 10 50 17/5
Eva Engström - Kerstin Engström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N-1 4 -50 13/9
Urszula Lind - Rune Lind Eva Angestad - Laila Näslund 2 N-1 4 -50 13/9
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 Ö+1 6 -140 9/13
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö= 8 -140 9/13
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 N-3 3 -150 6/16
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö+1 6 -170 2/20
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 Ö+2 8 -170 2/20
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö+2 8 -170 2/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.24

Öst giv
N-S i zon
Ekn7
kn53
kn9
D10763
10986
842
KD64
84
D42
EKD97
E73
K9
K53
106
10852
Ekn52

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N95465
S85455
Ö48976
V48976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Eva Angestad - Laila Näslund 4 Ö-2 3 100 22/0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 1 Ö+1 10 -110 20/2
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 Ö+2 10 -140 16/6
Yvonne Sahlin - Erik Danielsson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 1 Ö+2 2 -140 16/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 Ö+2 2 -140 16/6
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 Ö+3 2 -170 7/15
Eva Engström - Kerstin Engström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö+3 3 -170 7/15
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 Ö+1 3 -170 7/15
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ing-Marie Östman - Lars Hedberg 1 Ö+3 5 -170 7/15
Karin Selin - Yngve Sandström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 Ö+3 E -170 7/15
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+1 E -170 7/15
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö+1 2 -430 0/22