Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel barometer 2019-02-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel barometer 2019-02-28

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
ingen i zon

4
Dkn105432
kn8652
EK92
K10765
6
K107
D8765
Ekn83
K
D94
kn1043
D92
E987
E3

Optimalt kontrakt: 6D N-1 -100
 NT
N611113
S611114
Ö3210115
V3210115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Poul Steckhahn Kerstin Westin - Olle Eriksson 5D N= 5 550 14/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Kerstin Engström - Eva Engström 5D Ö-3 E 500 12/2
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 N= E 400 10/4
Laila Näslund - Eva Angestad Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 5 V-2 D 100 8/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö-1 E 50 3/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö-1 E 50 3/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 Ö-1 E 50 3/11
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö-1 E 50 3/11

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
N-S i zon
K973
KDkn964
K52
E54
5
kn8
KD109542
8
10873
9643
Ekn86
Dkn1062
E2
ED107
73

Optimalt kontrakt: 7D Ö-3 500
 NT
N31111125
S31111125
Ö102113
V102113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Poul Steckhahn Kerstin Westin - Olle Eriksson 5D S+1 5 1050 14/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Kerstin Engström - Eva Engström 4 S+2 5 680 10/4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S+2 K 680 10/4
Laila Näslund - Eva Angestad Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 S+2 5 680 10/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S+1 D 650 4/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+1 8 650 4/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 5 S= K 650 4/10
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S= 5 620 0/14

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
Ö-V i zon
kn983
6
kn1074
K1082
ED10
K93
ED65
964
64
Ekn108752
93
Dkn
K752
D4
K82
E753

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N65172
S65172
Ö571169
V571169
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 S= K 80 14/0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 S-1 E -50 12/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 Ö+4 3 -200 8/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö+2 E -200 8/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö+2 2 -200 8/6
Kerstin Westin - Olle Eriksson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö= 2 -620 3/11
Kerstin Engström - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö= K -620 3/11
Liane Svensson - Poul Steckhahn Laila Näslund - Eva Angestad 4 V+1 Kn -650 0/14

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
alla i zon
103
E9
kn952
K8532
96
1085
863
ED964
EKDkn852
KDkn4
7
kn
74
7632
EKD104
107

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N68425
S68425
Ö648117
V648117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 Ö+2 E -200 12/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 Ö+4 E -200 12/2
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 Ö+3 E -200 12/2
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 Ö= E -620 7/7
Kerstin Westin - Olle Eriksson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö= E -620 7/7
Liane Svensson - Poul Steckhahn Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 K -650 2/12
Kerstin Engström - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+1 E -650 2/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö+1 E -650 2/12

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
N-S i zon
kn954
ED6
83
E654
K6
Kkn5
EKkn654
93
D103
1098742
D10
D7
E872
3
972
Kkn1082

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95597
S95597
Ö47845
V47845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V-1 E 50 12/2
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö-1 E 50 12/2
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 V-1 E 50 12/2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V= E -90 7/7
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Liane Svensson - Poul Steckhahn 2 V= E -90 7/7
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö= E -110 3/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 V+1 5 -110 3/11
Kerstin Westin - Olle Eriksson Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+2 3 -130 0/14

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
Ö-V i zon
ED8
D987
EK6
kn54
93
E105
D2
EKD1082
Kkn1065
3
98753
97
742
Kkn642
kn104
63

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N34845
S34845
Ö98597
V98597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 V-2 E 200 14/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S= E 110 11/3
Kerstin Westin - Olle Eriksson Kerstin Engström - Eva Engström 2 N= 7 110 11/3
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT N-1 9 -50 8/6
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 2NT N-2 9 -100 6/8
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V= E -110 3/11
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Liane Svensson - Poul Steckhahn 3 V= E -110 3/11
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N-5 7 -250 0/14

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
alla i zon
8532
EDkn1072
KD6
74
84
kn54
D108762
KD9
K96
E1093
EKkn
Ekn106
53
872
9543

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N34993
S34983
Ö109438
V109438
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Westin - Olle Eriksson 3D N= E 730 14/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT Ö-2 5 200 11/3
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 V-2 E 200 11/3
Liane Svensson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT Ö+1 6 -150 7/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2NT Ö+1 3 -150 7/7
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2NT Ö+2 6 -180 4/10
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3NT Ö= 3 -600 1/13
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö= 3 -600 1/13

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
ingen i zon
108
kn9
D93
EDkn972
965
D10
E752
K543
ED43
EK862
84
108
Kkn72
7543
Kkn106
6

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N87556
S87556
Ö55777
V55777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö-3 6 150 14/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö-2 6 100 12/2
Liane Svensson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-1 6 50 10/4
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N-1 E -50 8/6
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 1NT V= 3 -90 6/8
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö+1 6 -110 4/10
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 Ö+1 6 -140 2/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Westin - Olle Eriksson 2 Ö+2 6 -170 0/14

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
Ö-V i zon
kn64
D932
752
1043
E95
EK75
EKkn10
K6
K10732
10
D3
E9875
D8
kn864
9864
Dkn2

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2210
 NT
N11301
S11301
Ö1212101312
V1212101312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+1 2 -170 14/0
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö+1 4 -630 12/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 Ö+2 2 -680 8/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V+2 2 -680 8/6
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+2 3 -680 8/6
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT V+3 3 -690 3/11
Kerstin Westin - Olle Eriksson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V+3 2 -690 3/11
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Liane Svensson - Poul Steckhahn 6NT V= 2 -1440 0/14

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
alla i zon
kn103
K64
kn
ED8762
K98
ED8732
54
104
ED642
9
D9873
kn9
75
kn105
EK1062
K53

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N87657
S87657
Ö35784
V35784
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V-4 Kn 400 14/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 V-2 Kn 200 11/3
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö-2 E 200 11/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N= 9 130 8/6
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Liane Svensson - Poul Steckhahn 3 Ö-1 E 100 4/10
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 Ö-1 5 100 4/10
Kerstin Westin - Olle Eriksson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 V-1 Kn 100 4/10
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 N-3 E -300 0/14

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
ingen i zon
Ekn6
Dkn86
E63
E98
K92
E43
D952
Kkn6
10
10975
K1074
10754
D87543
K2
kn8
D32

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N667107
S767107
Ö67636
V67636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+1 10 450 14/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N+2 4 170 10/4
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+2 K 170 10/4
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 N+2 7 170 10/4
Ingemar Svensson - Sören Jansson Liane Svensson - Poul Steckhahn 2 S+1 E 140 4/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 S= E 140 4/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S= 2 140 4/10
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Westin - Olle Eriksson 2 S= 2 110 0/14

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
N-S i zon
kn976
KDkn108
D5
D4
D43
94
kn832
K763
1085
653
764
Ekn52
EK2
E72
EK109
1098

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N7911109
S7911109
Ö52122
V52122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Westin - Olle Eriksson 4 S+1 4 650 14/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 N= 6 620 11/3
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N= E 620 11/3
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 N+2 E 200 8/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Laila Näslund - Eva Angestad 3 S+1 6 170 6/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 N-1 E -100 2/12
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 N-1 E -100 2/12
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 N-1 5 -100 2/12

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
alla i zon
EK6
Ekn975
K5
Kkn6
105
D1083
9872
1075
D9872
K6
kn63
E94
kn43
42
ED104
D832

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N111110911
S111110911
Ö22242
V22342
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Kerstin Westin - Olle Eriksson 3NT N+2 7 660 13/1
Laila Näslund - Eva Angestad Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S+2 2 660 13/1
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S= 2 600 9/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S= 2 600 9/5
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT N+2 9 180 6/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1 N+1 2 110 4/10
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 N-1 7 -100 1/13
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 N-1 4 -100 1/13

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
ingen i zon
10543
E74
KD6
D106
D92
8652
10842
K7
E876
103
73
98432
Kkn
KDkn9
Ekn95
Ekn5

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N81111910
S91111910
Ö42242
V42242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Liane Svensson - Poul Steckhahn 3NT S+2 10 460 11/3
Laila Näslund - Eva Angestad Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT S+2 2 460 11/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+2 2 460 11/3
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S+2 4 460 11/3
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S+1 2 430 5/9
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S+1 2 430 5/9
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 6NT S-2 2 -100 1/13
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Kerstin Westin - Olle Eriksson 6NT S-2 2 -100 1/13

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Syd giv
N-S i zon
EKDkn65
743
E7
K9
8
D109862
D6
8432
92
Ekn
Kkn9542
E107
10743
K5
1083
Dkn65

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N765107
S765107
Ö47724
V47724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 4 N+1 E 650 12/2
Kerstin Engström - Eva Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N+1 E 650 12/2
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 N+1 E 650 12/2
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N= E 620 5/9
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N= 4 620 5/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 N= E 620 5/9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N= E 620 5/9
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Olle Eriksson 3 N+1 E 170 0/14

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Väst giv
Ö-V i zon
E42
1042
Ekn853
K9
KD3
D975
K104
E53
kn9865
EK83
92
72
107
kn6
D76
Dkn10864

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N87344
S87344
Ö56997
V561097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V-1 E 100 14/0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 N-1 E -50 12/2
Kerstin Engström - Eva Engström Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V= K -140 10/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö+1 D -170 6/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö+1 6 -170 6/8
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Liane Svensson - Poul Steckhahn 2 Ö+2 6 -170 6/8
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö= D -620 2/12
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Olle Eriksson 4 V+1 E -650 0/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Nord giv
ingen i zon
K9
KD3
EKD82
kn42
E652
865
kn7
EK76
D873
E1074
43
D85
kn104
kn92
10965
1093

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N58556
S58556
Ö85886
V85886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V-2 E 100 13/1
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö-2 10 100 13/1
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1 N+1 E 90 8/6
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 N+1 E 90 8/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 N+1 E 90 8/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 2NT N-1 4 -50 4/10
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Kerstin Westin - Olle Eriksson 1 Ö= 5 -80 2/12
Liane Svensson - Poul Steckhahn Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N-2 8 -100 0/14

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.28

Öst giv
N-S i zon
10865
106
E10632
K5
KDkn3
Kkn872
5
E43
7
ED943
KD4
kn1082
E942
5
kn987
D976

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N47243
S47243
Ö9610810
V9610810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö= 9 -420 13/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö= 7 -420 13/1
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 Ö+1 E -450 6/8
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 5 Ö= E -450 6/8
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 5 Ö= E -450 6/8
Liane Svensson - Poul Steckhahn Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö+1 Kn -450 6/8
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Kerstin Westin - Olle Eriksson 4 Ö+1 E -450 6/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö+2 5 -480 0/14