Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-02-21 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-02-21

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
ingen i zon
8
E83
EKD
EDkn965
K7642
K
kn10643
K4
Dkn95
Dkn54
852
83
E103
109762
97
1072

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N11711711
S11711711
Ö16262
V26262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 N+2 5 150 11.0/3.0
Kerstin Engström - Eva Engström Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 2 N+3 5 150 11.0/3.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N+2 5 150 11.0/3.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 N+2 9 150 11.0/3.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N+2 9 130 6.0/8.0
Urszula Lind - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V-1 E 50 4.0/10.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 N-1 5 -50 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N-4 2 -200 0.0/14.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/7.4

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
N-S i zon
1093
E95
Dkn1083
109
KDkn2
72
7652
kn54
5
KDkn4
K9
ED8632
E8764
10863
E4
K7

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58676
S58576
Ö85766
V85655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2NT V-4 D 200 14.0/0.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT Ö-1 6 50 10.0/4.0
Kerstin Engström - Eva Engström Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 3 Ö-1 E 50 10.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö-1 E 50 10.0/4.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö= E -110 3.0/11.0
Urszula Lind - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö+2 E -110 3.0/11.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= 4 -110 3.0/11.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö= E -110 3.0/11.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/7.4

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
Ö-V i zon
E8
KD102
kn752
EK8
K97643
E943
D10
7
D1052
8765
E96
D9
kn
kn
K843
kn1065432

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1110758
S1110758
Ö23372
V23372
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT N+1 5 430 14.0/0.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S+2 3 150 10.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S+1 E 150 10.0/4.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 3 N+2 E 150 10.0/4.0
Urszula Lind - Rune Lind Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT S+1 3 120 6.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3 V-1 E 100 4.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N-1 5 -50 2.0/12.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3NT N-2 2 -100 0.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - -/4.6

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
alla i zon
KD
K972
D54
D985
3
ED10
Kkn9862
742
kn107652
83
7
EKkn10
E984
kn654
E103
63

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N54756
S54756
Ö88577
V89687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT S+1 2 120 14.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 2 Ö-1 3 100 11.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-1 Kn 100 11.0/3.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö= 6 -110 7.0/7.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö= 6 -110 7.0/7.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 N-3 E -300 2.0/12.0
Urszula Lind - Rune Lind Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-3 3 -300 2.0/12.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N-3 E -300 2.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - -/4.6

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
N-S i zon
D1052
KDkn75
6
1054
E9873
9864
EK
87
kn6
E102
kn9732
KDkn
K4
3
D10854
E9632

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N76665
S76666
Ö57777
V57777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3 V-3 6 150 13.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V-3 6 150 13.0/1.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 V-2 6 100 10.0/4.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Urszula Lind - Rune Lind 1 V-1 6 50 7.0/7.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT Ö-1 3 50 7.0/7.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N-1 6 -100 4.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 2NT Ö= 2 -120 2.0/12.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N-2 Kn -200 0.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/4.4

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
Ö-V i zon
E102
kn102
kn85
Dkn76
Kkn65
83
632
K1083
4
D964
KD1094
E94
D9873
EK75
E7
52

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N66786
S65786
Ö77554
V77555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 2 S+1 6 140 13.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S+1 8 140 13.0/1.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S= 6 110 8.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 2 S= 3 110 8.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S= 6 110 8.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S-1 3 -50 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Urszula Lind - Rune Lind 2NT S-1 3 -50 2.0/12.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 S-1 2 -50 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - -/4.4

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
alla i zon
K53
10643
Kkn4
E95
ED1062
85
653
862
kn97
kn72
987
K1043
84
EKD9
ED102
Dkn7

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N101111810
S101111810
Ö32252
V32252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 N+2 4 680 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 S+1 E 650 11.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Urszula Lind - Rune Lind 4 N+1 4 650 11.0/3.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+1 2 630 8.0/6.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 4 N= 3 620 5.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S= 2 620 5.0/9.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S+2 E 200 1.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+3 2 200 1.0/13.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 7.1/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
ingen i zon
Kkn103
Dkn
10986
1096
E84
9876
D54
ED2
752
EK2
E72
Kkn53
D96
10543
Kkn3
874

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N34454
S34454
Ö98989
V98989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö-2 5 100 14.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 V-1 10 50 12.0/2.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Urszula Lind - Rune Lind 2 Ö+1 3 -110 8.0/6.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 2 Ö+1 8 -110 8.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö+1 6 -110 8.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Engström - Eva Engström 3 V= 3 -140 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1NT Ö+2 3 -150 2.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT Ö= 3 -400 0.0/14.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - 7.1/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
Ö-V i zon
K642
754
3
D10762
D95
632
E10865
E5
Ekn1083
108
KD42
98
7
EKDkn9
kn97
Kkn43

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -300
 NT
N102922
S102922
Ö3113118
V3113118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 S+2 E 170 14.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 3 S= E 140 11.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S= E 140 11.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S+1 E 130 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 S+1 5 110 6.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3NT N-1 4 -50 3.0/11.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S-1 E -50 3.0/11.0
Urszula Lind - Rune Lind Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V+2 4 -150 0.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - 8.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
alla i zon
52
EDkn9762
87
D2
E106
4
EKD9
kn10873
9873
K83
10642
E5
KDkn4
105
kn53
K964

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N43845
S43845
Ö910588
V910588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 2 N= E 110 13.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N= E 110 13.0/1.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N-1 E -100 6.0/8.0
Urszula Lind - Rune Lind Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N-1 E -100 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 N-1 E -100 6.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-1 E -100 6.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N-1 E -100 6.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 3D N-1 E -200 0.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - 8.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
ingen i zon
962
kn986
109752
D
Kkn83
10732
K4
K74
ED7
E5
Ekn8
Ekn963
1054
KD4
D63
10852

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N15312
S15312
Ö128101111
V128101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö+2 K -130 14.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 3NT Ö+1 4 -430 10.0/4.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3NT Ö+1 10 -430 10.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö+1 2 -430 10.0/4.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V+1 D -450 5.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö+1 K -450 5.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 5NT Ö= 10 -460 2.0/12.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö+4 4 -520 0.0/14.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson     - 7.5/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
N-S i zon
K7
102
K87643
1093
ED105
ED75
92
K87
kn642
K963
D5
Ekn4
983
kn84
Ekn10
D652

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N57335
S57335
Ö86998
V8610107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V-2 4 100 13.0/1.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT V-2 6 100 13.0/1.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V-1 10 50 9.0/5.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 V-1 3 50 9.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+1 4 -170 6.0/8.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 4 N-3 4 -300 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 4 V= 3 -420 1.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 4 V= 7 -420 1.0/13.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson     - 7.5/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
alla i zon
Ekn94
7543
84
D54
765
kn8
D9752
E72
D8
D109
EKkn106
K106
K1032
EK62
3
kn983

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N84996
S84996
Ö58447
V58447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1NT Ö-2 3 200 14.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-1 K 100 12.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 2 Ö= E -90 9.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 1NT Ö= 3 -90 9.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT Ö+1 E -120 3.0/11.0
Urszula Lind - Rune Lind Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 1NT Ö+1 2 -120 3.0/11.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lars Magnusson - Göran Berggren 1NT Ö+1 2 -120 3.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1NT Ö+1 6 -120 3.0/11.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - -/5.1

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
ingen i zon
85
E2
Ekn53
Dkn963
kn42
K108754
D10
E10
ED1097
D9
974
752
K63
kn63
K862
K84

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N1010556
S1010556
Ö32783
V32783
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 N+2 E 150 13.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 3 S+2 E 150 13.0/1.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N+1 9 130 10.0/4.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 3 N= 9 110 8.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V-1 D 50 5.0/9.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö-1 3 50 5.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 N-2 D -100 2.0/12.0
Urszula Lind - Rune Lind Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 2 V= 3 -110 0.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - -/5.1

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
N-S i zon
E43
D863
E52
ED7
10875
EK1052
Kkn9
8
KD62
kn94
10643
kn9
kn9
7
D87
K1065432

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N95449
S96449
Ö37993
V37993
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT N= 2 600 14.0/0.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V-3 E 150 11.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 1NT N+2 6 150 11.0/3.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Urszula Lind - Rune Lind 2 Ö-1 7 50 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT N-1 Kn -100 6.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V= E -110 4.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 3 V= E -140 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 S-5 8 -500 0.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - 8.7/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
Ö-V i zon
E1085

KD873
K753
2
K104
kn64
Dkn8642
K764
E98762
105
9
Dkn93
Dkn53
E92
E10

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N8116119
S81151110
Ö52723
V52723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4D N= 9 590 14.0/0.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N+3 9 490 12.0/2.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N+2 9 480 10.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 4 S= D 420 6.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn 4 N= 9 420 6.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S= K 420 6.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S+1 2 170 2.0/12.0
Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg Urszula Lind - Rune Lind 3 Ö= E -140 0.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - 8.7/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
ingen i zon
9653
E10
E103
K1092
EKkn82
KD
KD875
3
D10
kn976432
2
kn65
74
85
kn964
ED874

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N96457
S96457
Ö46876
V46876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S+1 E 130 14.0/0.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö-1 E 50 11.0/3.0
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö-1 E 50 11.0/3.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Urszula Lind - Rune Lind 4 N-1 10 -50 8.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 2 V= E -110 6.0/8.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 V+3 E -170 3.0/11.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+2 E -170 3.0/11.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lars Magnusson - Göran Berggren 4 Ö+1 7 -450 0.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/8.4

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
N-S i zon
106
D32
D654
D1087
E72
kn765
Ekn
E954
854
108
987
Kkn632
KDkn93
EK94
K1032

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N6109107
S6109107
Ö73435
V73435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Alfhild Jacobsson - Hjördis Smedberg 2 Ö-4 6 200 14.0/0.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S+2 E 170 10.0/4.0
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S+1 E 170 10.0/4.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+2 E 170 10.0/4.0
Margareta Ljunggren - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S= E 110 6.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Urszula Lind - Rune Lind 2 Ö-1 E 50 4.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S-1 9 -100 1.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S-1 E -100 1.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/8.4