Kommande tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
Rapporterade tävlingar
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-03-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-03-18

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Nord giv
ingen i zon
EK64
K8
Ekn1096
Dkn
8
kn7
K87432
E653
Dkn97
D95
D
109872
10532
E106432
5
K4

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N5810108
S5810108
Ö65335
V65335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Roland Andersson - Lars Hedberg 4 N= D 420 12.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S= 8 420 12.0/2.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S= 8 420 12.0/2.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 2 N+2 9 170 7.0/7.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+2 D 170 7.0/7.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 S-1 10 -50 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 N-1 10 -50 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gun Thuvesson - Gunnel Selling 4 N-1 5 -50 2.0/12.0
Inger Byström - Christer Hellström     - -/7.5

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Öst giv
N-S i zon
K62
E9
9765
10754
953
Kkn10
EKD3
EK6
kn4
87542
kn2
Dkn32
ED1087
D63
1084
98

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N44275
S44275
Ö991067
V991067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Roland Andersson - Lars Hedberg 4 V-2 4 100 13.0/1.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-2 8 100 13.0/1.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3NT V-1 5 50 8.0/6.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V-1 4 50 8.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gun Thuvesson - Gunnel Selling 4 Ö-1 E 50 8.0/6.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V= 5 -400 3.0/11.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V= 9 -400 3.0/11.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö= E -420 0.0/14.0
Inger Byström - Christer Hellström     - -/7.5

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Syd giv
Ö-V i zon
K84
Dkn65
Ekn2
543
D1092
1074
D8
kn982
kn763
K8
K6543
E6
E5
E932
1097
KD107

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N981068
S981068
Ö45374
V45374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 4 N= E 420 14.0/0.0
Inger Byström - Christer Hellström Kerstin Westin - Ylva Papp 3 S+1 D 170 11.0/3.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N+2 E 170 11.0/3.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Agneta Danielsson - Lena Becksén 3 S= D 140 8.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gun Thuvesson - Gunnel Selling 1NT N+1 3 120 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N= 6 110 4.0/10.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 2NT N-1 4 -50 1.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 S-1 9 -50 1.0/13.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - 7.1/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Väst giv
alla i zon
EDkn962
2
965
D73
K1075
D93
kn42
K96
4
Kkn54
D10873
E54
83
E10876
EK
kn1082

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N857108
S857108
Ö47635
V47635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Agneta Danielsson - Lena Becksén 4D N= 5 790 14.0/0.0
Inger Byström - Christer Hellström Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT S+2 5 660 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gun Thuvesson - Gunnel Selling 2 N+1 4 140 7.0/7.0
Kerstin Engström - Eva Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N+1 3 140 7.0/7.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N+1 5 140 7.0/7.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 2 N+1 7 140 7.0/7.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3 N-1 3 -100 2.0/12.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT Ö+1 6 -120 0.0/14.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - 7.1/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Nord giv
N-S i zon
kn97
E1032
E
Kkn1082
K6543
KDkn8
D72
D
ED2
95
K1043
E943
108
764
kn9865
765

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N64424
S64424
Ö798119
V798119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 V-1 E 50 14.0/0.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 V+2 2 -170 12.0/2.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3 V+2 E -200 7.0/7.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+3 E -200 7.0/7.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 V+3 10 -200 7.0/7.0
Laila Näslund - Eva Angestad Inger Byström - Christer Hellström 1 V+4 E -200 7.0/7.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö= 5 -420 2.0/12.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V+1 E -450 0.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/9.3

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Öst giv
Ö-V i zon
94
1054
K643
K1073
Dkn3
D862
52
E942
82
97
ED10987
D85
EK10765
EKkn3
kn
kn6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76997
S66997
Ö67445
V67445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S+1 5 140 13.0/1.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S+1 E 140 13.0/1.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S-1 2 -50 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-1 2 -50 6.0/8.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 S-1 6 -50 6.0/8.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-1 5 -50 6.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Inger Byström - Christer Hellström 3 S-1 2 -50 6.0/8.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3 S-3 5 -150 0.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/9.3

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Syd giv
alla i zon
Ekn752
D109
D4
Ekn5
109
864
kn963
10862
KD43
kn75
E10852
7
86
EK32
K7
KD943

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N116111011
S116111010
Ö27232
V27232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+2 3 660 12.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S+2 3 660 12.0/2.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT S+2 9 660 12.0/2.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3NT S+1 6 630 8.0/6.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Inger Byström - Christer Hellström 3NT S= 3 600 6.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S+1 4 170 4.0/10.0
Kerstin Engström - Eva Engström Gun Thuvesson - Gunnel Selling 3 S+1 3 130 1.0/13.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S+1 10 130 1.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - 7.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Väst giv
ingen i zon
1087
kn3
E843
K654
D4
D10872
10975
D10
E96
E965
62
Ekn93
Kkn532
K4
KDkn
872

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56375
S56375
Ö87968
V77968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Gun Thuvesson - Gunnel Selling 1NT N+2 9 150 14.0/0.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-1 2 -50 10.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S-1 2 -50 10.0/4.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Kerstin Westin - Ylva Papp 2 S-1 7 -50 10.0/4.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Inger Byström - Christer Hellström 3 S-2 2 -100 6.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö+1 K -140 4.0/10.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 2 V+2 3 -170 1.0/13.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö+2 K -170 1.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - 7.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Nord giv
Ö-V i zon
E105
E1097
Dkn
E1074
82
Dkn54
K95
KD85
Kkn9763
K82
10762
D4
63
E843
kn9632

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96657
S96657
Ö47685
V47686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4D N= 3 510 14.0/0.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Roland Andersson - Lars Hedberg 2 Ö-1 Kn 100 11.0/3.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 2 V-1 D 100 11.0/3.0
Inger Byström - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 1NT N= 7 90 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kerstin Westin - Ylva Papp 1NT N-1 7 -50 6.0/8.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö= 3 -110 4.0/10.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+1 2 -140 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5D N-3 3 -500 0.0/14.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén     - 6.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Öst giv
alla i zon
K4
85432
E95
Dkn4
103
ED109
Dkn43
763
987652
kn7
1076
E2
EDkn
K6
K82
K10985

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96768
S96768
Ö46575
V46575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+1 D 630 12.0/2.0
Inger Byström - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S+1 3 630 12.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S+1 D 630 12.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S= D 600 6.0/8.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Roland Andersson - Lars Hedberg 3NT S= 10 600 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3NT N= 10 600 6.0/8.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kerstin Westin - Ylva Papp 2NT S+1 3 150 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-2 10 -200 0.0/14.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén     - 6.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Syd giv
ingen i zon
KD8
9
Ekn9843
K103
1042
Kkn8
1062
9642
763
E1065
K5
E875
Ekn95
D7432
D7
Dkn

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N610797
S6107107
Ö73536
V73536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N+2 7 460 13.0/1.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT N+2 7 460 13.0/1.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Inger Byström - Christer Hellström 3NT N+1 5 430 10.0/4.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Gun Thuvesson - Gunnel Selling 2 S+2 8 130 8.0/6.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 2NT N-1 5 -50 3.0/11.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT N-1 7 -50 3.0/11.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N-1 5 -50 3.0/11.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 N-1 E -50 3.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/8.4

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Väst giv
N-S i zon
kn875
10653
D3
652
109
KD8
E1054
D873
E
Ekn97
K9872
Kkn9
KD6432
42
kn6
E104

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N11161
S11161
Ö121211710
V121211710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Gun Thuvesson - Gunnel Selling 3 Ö+3 K -170 14.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö+2 K -200 12.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V= 3 -400 8.0/6.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Inger Byström - Christer Hellström 5 V= 3 -400 8.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V= 5 -400 8.0/6.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 5 Ö+1 K -420 3.0/11.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Lena Johansson - Poul Steckhahn 5 Ö+1 K -420 3.0/11.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+2 E -480 0.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/8.4

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Nord giv
alla i zon
D104
97
KD5
EKD74
K6
KD854
8763
kn10
Ekn975
E3
kn92
865
832
kn1062
E104
932

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N85555
S85555
Ö57775
V57775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 1NT N+1 5 120 14.0/0.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 1NT N= 2 90 10.0/4.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N= E 90 10.0/4.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT N= 9 90 10.0/4.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N-1 E -100 5.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT N-1 5 -100 5.0/9.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Inger Byström - Christer Hellström 2 Ö= E -110 2.0/12.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N-2 E -200 0.0/14.0
Roland Andersson - Lars Hedberg     - 5.0/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Öst giv
ingen i zon
EKD
Dkn652
3
D973
kn762
73
Dkn104
1054
53
EK108
K86
Kkn86
10984
94
E9752
E2

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N66876
S66776
Ö77567
V77567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Lena Becksén Emil Tibblin - Staffan Hedman 1 N+3 8 170 14.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 N+1 8 140 12.0/2.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Inger Byström - Christer Hellström 2 N= 6 110 9.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N= 6 110 9.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 1NT S-1 4 -50 6.0/8.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 2 S-2 D -100 3.0/11.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-2 10 -100 3.0/11.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT Ö+2 5 -150 0.0/14.0
Roland Andersson - Lars Hedberg     - 5.0/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Syd giv
N-S i zon
Ekn976
E83
kn7
KD8
KD2
D97
10852
1074
543
kn1042
E3
kn532
108
K65
KD964
E96

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N91081010
S91081010
Ö33422
V33422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT S+2 10 660 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S+2 4 660 12.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Gun Thuvesson - Gunnel Selling 3NT S+2 K 660 12.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT S+1 5 630 5.0/9.0
Inger Byström - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S+1 2 630 5.0/9.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+1 7 630 5.0/9.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S+1 10 630 5.0/9.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S-1 9 -100 0.0/14.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson     - 7.7/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Väst giv
Ö-V i zon
1074
7
Ekn87654
64
K92
Kkn10952
32
D5
EDkn853
84
KD9
E7
6
ED63
10
Kkn109832

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N87432
S87432
Ö46999
V46997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4D V-2 E 500 14.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 5 Ö-2 10 200 11.0/3.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 5 Ö-2 6 200 11.0/3.0
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö-1 10 100 8.0/6.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Lena Andersson - Jan Jacobsson 5D S-2 2 -300 5.0/9.0
Laila Näslund - Eva Angestad Gun Thuvesson - Gunnel Selling 5D S-2 K -300 5.0/9.0
Inger Byström - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö= 10 -620 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö+1 E -650 0.0/14.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson     - 7.7/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Nord giv
ingen i zon
kn8
kn865
107652
52
KD9
E10973
EDkn
Ekn
E65
4
K83
K109873
107432
KD2
94
D64

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N02320
S02320
Ö1310101113
V1310101113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Agneta Danielsson - Lena Becksén 3NT V+3 2 -490 11.0/3.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V+3 5 -490 11.0/3.0
Kerstin Engström - Eva Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V+3 2 -490 11.0/3.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3NT Ö+3 2 -490 11.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V+4 2 -520 6.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inger Byström - Christer Hellström 6NT V= 2 -990 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 6NT V= 5 -990 2.0/12.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 6NT V= 2 -990 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren     - 4.7/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Öst giv
N-S i zon
10974
ED65
4
E984
Kkn86
kn
109876
1053
E532
10972
5
KD62
D
K843
EKDkn32
kn7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69958
S69958
Ö63374
V63374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inger Byström - Christer Hellström 2 N+2 5 170 14.0/0.0
Kerstin Engström - Eva Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+2 8 130 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 2 N= 5 110 9.0/5.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 N= K 110 9.0/5.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N-1 5 -100 5.0/9.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 N-1 K -100 5.0/9.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V= 4 -110 2.0/12.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling Agneta Danielsson - Lena Becksén 4 N-2 K -200 0.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren     - 4.7/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Syd giv
Ö-V i zon
K982
D8
1092
K952
D53
K1093
74
D864
Ekn107
E542
E65
E7
64
kn76
KDkn83
kn103

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N56344
S46334
Ö871098
V871098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT Ö-1 K 100 14.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 1NT Ö= K -90 11.0/3.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Westin - Ylva Papp 1NT Ö= K -90 11.0/3.0
Inger Byström - Christer Hellström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT Ö+1 K -120 8.0/6.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 3 Ö= K -140 5.0/9.0
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 Ö+1 K -140 5.0/9.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT Ö+2 K -150 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT Ö+3 3 -180 0.0/14.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling     - 6.7/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Väst giv
alla i zon
K
EKDkn10532
D10
kn9
954
74
K8742
EK3
E63
86
Ekn93
D1085
Dkn10872
9
65
7642

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N32863
S32863
Ö1010565
V1010565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N-1 8 -100 11.0/3.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-1 E -100 11.0/3.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Westin - Ylva Papp 4 N-1 5 -100 11.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N-1 5 -100 11.0/3.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 4 N-2 8 -200 3.0/11.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-2 5 -200 3.0/11.0
Inger Byström - Christer Hellström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 N-2 E -200 3.0/11.0
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 N-2 E -200 3.0/11.0
Gun Thuvesson - Gunnel Selling     - 6.7/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Nord giv
N-S i zon
kn
Dkn1084
432
7652
986
EK52
6
KD1084
107542
97
Dkn985
9
EKD3
63
EK107
Ekn3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78977
S78978
Ö64354
V64354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4D S= 6 790 14.0/0.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S+1 6 650 12.0/2.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S+1 E 630 10.0/4.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Gun Thuvesson - Gunnel Selling 4 S= 6 620 8.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö-3 E 150 6.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Byström - Christer Hellström 3 S-1 K -100 3.0/11.0
Laila Näslund - Eva Angestad Louise Edholm - Roger Edholm 3 S-1 6 -100 3.0/11.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S-2 6 -200 0.0/14.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund     - -/5.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Öst giv
Ö-V i zon
ED984
E10
kn
kn10432
K72
K98642
K87
7
kn5
Dkn753
D1094
E5
1063

E6532
KD986

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N1274117
S1274117
Ö16825
V16825
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N+2 E 480 14.0/0.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Gun Thuvesson - Gunnel Selling 4 N+1 D 450 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N= D 420 10.0/4.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Kerstin Westin - Ylva Papp 5 V-2 Kn 200 8.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Louise Edholm - Roger Edholm 4 S+1 6 150 6.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö-1 E 100 4.0/10.0
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Byström - Christer Hellström 3 V= Kn -140 2.0/12.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3D V= Kn -730 0.0/14.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund     - -/5.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Syd giv
alla i zon
D1043
K852
1076
E10
965
973
kn8
D8762
82
Ekn104
EK42
kn54
EKkn7
D6
D953
K93

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69798
S69798
Ö74645
V74645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Roland Andersson - Lars Hedberg 4 S= Kn 620 14.0/0.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT S+1 6 150 12.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= Kn 140 10.0/4.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Gun Thuvesson - Gunnel Selling 4 S-1 8 -100 5.0/9.0
Inger Byström - Christer Hellström Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S-1 8 -100 5.0/9.0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-1 Kn -100 5.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S-1 8 -100 5.0/9.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 S-2 5 -200 0.0/14.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - -/6.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.18

Väst giv
ingen i zon
D10876
D102
10753
E
kn
kn754
Ekn4
D10863
K92
EK986
D8
942
E543
3
K962
Kkn75

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N49396
S48395
Ö94947
V94947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Lena Becksén Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö-1 E 50 13.0/1.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö-1 E 50 13.0/1.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Gun Thuvesson - Gunnel Selling 4 N-1 E -50 9.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-1 E -50 9.0/5.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Roland Andersson - Lars Hedberg 4 N-2 E -100 5.0/9.0
Inger Byström - Christer Hellström Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 N-2 E -100 5.0/9.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö+1 5 -140 1.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö= E -140 1.0/13.0
Kerstin Engström - Eva Engström     - -/6.0