Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-02-25 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-02-25

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Nord giv
ingen i zon
K73
EK104
kn5
K1096
E1094
D
KD874
D32
Dkn8652
97532
2
8

kn86
E10963
Ekn754

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N1299411
S12109411
Ö13392
V13392
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3NT N+2 5 460 14.0/0.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 5 N= 2 400 10.0/4.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Louise Edholm - Roger Edholm 5 N= 2 400 10.0/4.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Staffan Hedman - Emil Tibblin 5 N= 2 400 10.0/4.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 Ö-1 E 50 6.0/8.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N-1 2 -50 4.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N-2 2 -100 2.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 3NT N-3 8 -150 0.0/14.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/7.2

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Öst giv
N-S i zon
104
E97
Ekn72
E983
D93
52
1086
KD1076
Kkn862
K108
K53
52
E75
Dkn643
D94
kn4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68957
S68957
Ö64476
V64476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2 S+1 K 140 13.0/1.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 S+1 K 140 13.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3D Ö-1 Kn 100 10.0/4.0
Eva Engström - Kerstin Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö-1 4 50 8.0/6.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 S-1 5 -100 5.0/9.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S-1 3 -100 5.0/9.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 4 S-2 3 -200 1.0/13.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-2 D -200 1.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/7.2

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Syd giv
Ö-V i zon
kn763
EKD
E86
kn102
D10
875
D1074
D964
954
kn9432
K53
85
EK82
106
kn92
EK73

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N10991110
S10991111
Ö23422
V23422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 N+1 4 450 12.0/2.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N+1 3 450 12.0/2.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 5 450 12.0/2.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 3NT S+1 4 430 8.0/6.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT S= 4 400 5.0/9.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3NT S= 4 400 5.0/9.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4NT S-1 7 -50 1.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ylva Papp - Kerstin Westin 6 S-1 4 -50 1.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 5.9/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Väst giv
alla i zon
kn82
8642
Ekn106
D3
EK1097543
7
97
95

KDkn103
D8
Ekn10642
D6
E95
K5432
K87

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N48647
S28546
Ö94785
V94785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 4 V-2 D 200 14.0/0.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V-1 D 100 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 V-1 3 100 8.0/6.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V-1 E 100 8.0/6.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-1 3 100 8.0/6.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 4 Ö-1 2 100 8.0/6.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3 V+2 8 -200 2.0/12.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V= E -620 0.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 5.9/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Nord giv
N-S i zon
E10
Kkn107
K1092
854
87542
65
kn
EKD93
KDkn
E93
ED7653
6
963
D842
84
kn1072

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N23625
S23625
Ö10107118
V10107118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 3NT Ö-1 2 50 13.0/1.0
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 5 Ö-1 2 50 13.0/1.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= 2 -90 10.0/4.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö= D -110 8.0/6.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 Ö+2 Kn -130 6.0/8.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 2 V+3 E -200 4.0/10.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Andreas Westman - Marie Rylander 4 V= 9 -420 1.0/13.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V= 10 -420 1.0/13.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak     - -/6.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Öst giv
Ö-V i zon
E4
kn83
Kkn7
D10962
9
ED1072
10984
753
K852
9654
E2
Kkn8
Dkn10763
K
D653
E4

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N78487
S78487
Ö65946
V55846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 S+1 10 170 13.0/1.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 S+2 10 170 13.0/1.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 2 S= 10 110 10.0/4.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-1 10 -50 7.0/7.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 S-1 E -50 7.0/7.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Andreas Westman - Marie Rylander 4 S-2 3 -100 3.0/11.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 4 S-2 E -100 3.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-3 10 -150 0.0/14.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak     - -/6.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Syd giv
alla i zon
Kkn632
Ekn62
D
Kkn5
1074
D10
Kkn652
762
98
K9543
74
ED108
ED5
87
E10983
943

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66797
S66697
Ö76546
V76546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N= E 620 14.0/0.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Andreas Westman - Marie Rylander 2 N= 7 110 11.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2 N= 4 110 11.0/3.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 3 -100 7.0/7.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N-1 7 -100 7.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 N-2 7 -200 3.0/11.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N-2 7 -200 3.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 N-3 9 -300 0.0/14.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin     - 8.3/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Väst giv
ingen i zon
K95
98
K82
Kkn1095
ED32
kn5432
D105
7
kn107
D6
764
D8643
864
EK107
Ekn93
E2

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N910889
S910889
Ö33553
V33553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT S+1 2 430 14.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT S= 3 400 9.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT S= 2 400 9.0/5.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT S= 5 400 9.0/5.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 3NT N= D 400 9.0/5.0
Eva Engström - Kerstin Engström Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 2 V-2 K 100 4.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Laila Näslund - Eva Angestad 2 S= 2 90 2.0/12.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Andreas Westman - Marie Rylander 3NT S-1 3 -50 0.0/14.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin     - 8.3/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Nord giv
Ö-V i zon
6
EK753
632
K842
ED872
82
Dkn9
E106
Kkn103
kn1064
K85
kn3
954
D9
E1074
D975

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N86745
S86745
Ö56698
V56698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V-1 E 100 14.0/0.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 K -50 12.0/2.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Louise Edholm - Roger Edholm 2 V+1 E -140 7.0/7.0
Laila Näslund - Eva Angestad Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 2 V+1 E -140 7.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2 V+1 E -140 7.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 V= E -140 7.0/7.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 2 V+2 E -170 2.0/12.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V= E -620 0.0/14.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - 6.7/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Öst giv
alla i zon
kn86
K52
D2
kn10652
72
10974
10874
874
EK105
Ekn63
Kkn65
9
D943
D8
E93
EKD3

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N85488
S84487
Ö38854
V38844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Louise Edholm - Roger Edholm 1NT S+2 4 150 13.0/1.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 1NT S+2 7 150 13.0/1.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 1NT S+1 7 120 9.0/5.0
Andreas Westman - Marie Rylander Poul Steckhahn - Lena Johansson 1NT S+1 10 120 9.0/5.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 N= E 110 6.0/8.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT S= 8 90 4.0/10.0
Laila Näslund - Eva Angestad Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3NT S-1 10 -100 2.0/12.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S-2 7 -200 0.0/14.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - 6.7/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Syd giv
ingen i zon
Dkn1093

Dkn6
EDkn52
E85
K9843
87
K97
K764
kn7
K432
843
2
ED10652
E1095
106

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N111191010
S111191010
Ö22323
V22323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT S+2 3 460 14.0/0.0
Andreas Westman - Marie Rylander Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT N+1 2 430 12.0/2.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3NT N= 4 400 10.0/4.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= 8 140 8.0/6.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S= 8 110 5.0/9.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 2 N= Kn 110 5.0/9.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Laila Näslund - Eva Angestad 5 S-1 E -50 2.0/12.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Staffan Hedman - Emil Tibblin 4D S-2 8 -300 0.0/14.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson     - -/6.5

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Väst giv
N-S i zon
EK7642
D53
kn54
9
D53
kn42
987
kn1076
kn109
EK976
E
ED84
8
108
KD10632
K532

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N49484
S49374
Ö93855
V93855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Ylva Papp - Kerstin Westin 4 Ö-2 8 100 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 Ö-1 8 50 8.0/6.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 3 Ö-1 8 50 8.0/6.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-1 8 50 8.0/6.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3 Ö-1 8 50 8.0/6.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö-1 8 50 8.0/6.0
Andreas Westman - Marie Rylander Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö= 8 -140 2.0/12.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3D N-1 E -200 0.0/14.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson     - -/6.5

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Nord giv
alla i zon
K6
10752
E8
Ekn1092
10974
KD9
Kkn1095
6
EDkn532
E863

853
8
kn4
D76432
KD74

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N76303
S76303
Ö5710127
V6710127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 3 N-1 E -100 14.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 Ö+4 K -230 11.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 Ö+4 K -230 11.0/3.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 Kn -650 5.0/9.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+1 K -650 5.0/9.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 Ö+1 Kn -650 5.0/9.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+1 K -650 5.0/9.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö+2 K -680 0.0/14.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund     - 8.2/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Öst giv
ingen i zon
109
Dkn10
10532
7653
K62
E932
D8
Kkn109
E83
K764
EKkn9
E2
Dkn754
85
764
D84

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N11131
S11131
Ö1212121012
V1212121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 3NT V+2 10 -460 14.0/0.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Eva Engström - Kerstin Engström 4 V+2 10 -480 8.0/6.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V+2 10 -480 8.0/6.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 Ö+2 4 -480 8.0/6.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Louise Edholm - Roger Edholm 4 V+2 10 -480 8.0/6.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö+2 10 -480 8.0/6.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+3 10 -490 2.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Selin - Birgitta Svensson 6NT V= 5 -990 0.0/14.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund     - 8.2/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Syd giv
N-S i zon
103
KD985
D65
E107
Dkn98765
4
EK93
3
K4
Ekn1032
kn82
KD4
E2
76
1074
kn98652

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N73523
S73523
Ö6981010
V6981010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+3 K -200 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Eva Engström - Kerstin Engström 4 V= K -420 11.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V= K -420 11.0/3.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 V+1 E -450 4.0/10.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V+1 9 -450 4.0/10.0
Laila Näslund - Eva Angestad Andreas Westman - Marie Rylander 4 V+1 5 -450 4.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+1 K -450 4.0/10.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 V+1 10 -450 4.0/10.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson     - 4.5/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Väst giv
Ö-V i zon
93
Kkn983
1052
543
EK762

kn87
K10962
kn1084
D764
93
Dkn7
D5
E1052
EKD64
E8

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N4101138
S4101138
Ö932103
V932102
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4D N+2 D 790 14.0/0.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N+1 4 450 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Eva Engström - Kerstin Engström 4 N= 4 420 10.0/4.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V+1 10 -170 6.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Andreas Westman - Marie Rylander 3 V+1 3 -170 6.0/8.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Louise Edholm - Roger Edholm 3 V+1 10 -170 6.0/8.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V= 10 -620 2.0/12.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V+1 10 -650 0.0/14.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson     - 4.5/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Nord giv
ingen i zon
K2
K97
EDkn82
Kkn10
EDkn4
8
1096543
E8
109865
E105
K7
D32
73
Dkn6432

97654

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N85936
S85936
Ö573107
V58397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 4 N= 5 420 13.0/1.0
Eva Engström - Kerstin Engström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N= 5 420 13.0/1.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 2 N+2 7 170 10.0/4.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N+1 10 140 4.0/10.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N= K 140 4.0/10.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 2 N+1 2 140 4.0/10.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 N+1 7 140 4.0/10.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 S+1 E 140 4.0/10.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 9.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Öst giv
N-S i zon
E83
5
Kkn98543
32
K1052
D2
102
EDkn109
kn764
Kkn84
E
K654
D9
E109763
D76
87

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N29634
S29634
Ö1047106
V1047106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson 3 S= E 110 14.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 3 V-1 3 50 11.0/3.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 5 V-1 5 50 11.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 5 Ö= E -400 8.0/6.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= 5 -420 4.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V= 5 -420 4.0/10.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V= 5 -420 4.0/10.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V+1 5 -450 0.0/14.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 9.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn43

E984
EK962
D105
K103
K753
kn43
K7
Ekn975
D1062
D5
9862
D8642
kn
1087

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N956105
S956105
Ö38637
V38637
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Louise Edholm - Roger Edholm 2D Ö-2 Kn 500 13.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2D Ö-2 Kn 500 13.0/1.0
Laila Näslund - Eva Angestad Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 N= 5 420 10.0/4.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö-2 Kn 200 8.0/6.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 N+2 5 170 6.0/8.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 2 N+1 2 140 4.0/10.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 Ö-1 10 100 2.0/12.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N-2 E -100 0.0/14.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson     - 6.6/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Väst giv
alla i zon
KD10762
kn43
6
1085
93
752
742
EK974
kn854
K106
Kkn53
kn6
E
ED98
ED1098
D32

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N889108
S889108
Ö44335
V44325
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 N= 6 620 13.0/1.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 4 S= E 620 13.0/1.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Louise Edholm - Roger Edholm 3 N+1 6 170 9.0/5.0
Andreas Westman - Marie Rylander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+2 E 170 9.0/5.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S= K 140 5.0/9.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N= 6 140 5.0/9.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT S= K 120 2.0/12.0
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 N-2 3 -200 0.0/14.0
Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson     - 6.6/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Nord giv
N-S i zon
D6
964
63
EKkn863
K5432
EKkn3
E9
105
kn10
D82
D874
9742
E987
1075
Kkn1052
D

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N77567
S77567
Ö66776
V56776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 V-3 E 150 13.0/1.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 2 V-3 E 150 13.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 V-2 E 100 10.0/4.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 E 50 8.0/6.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 3 N-1 10 -100 5.0/9.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3 N-1 D -100 5.0/9.0
Eva Engström - Kerstin Engström Laila Näslund - Eva Angestad 2 V= 3 -110 2.0/12.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ylva Papp - Kerstin Westin 3 N-4 Kn -400 0.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson     - -/6.4

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Öst giv
Ö-V i zon
kn86
kn873

Kkn10865
104
ED1064
10984
73
EK53
2
KDkn7532
9
D972
K95
E6
ED42

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N71667
S71667
Ö411756
V411756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 5D Ö-1 5 200 14.0/0.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 S= 4 140 12.0/2.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 5 Ö-1 E 100 10.0/4.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-3 10 -150 7.0/7.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+1 E -150 7.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström Laila Näslund - Eva Angestad 5 Ö= E -600 3.0/11.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Ylva Papp - Kerstin Westin 5 Ö= E -600 3.0/11.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 5D Ö= E -750 0.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson     - -/6.4

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Syd giv
alla i zon
K109
983
EK9753
3
E542
E2
1064
ED102
D87
Dkn64
D8
9864
kn63
K1075
kn2
Kkn75

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47654
S47655
Ö96687
V96687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 2 V-2 K 200 13.0/1.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 V-2 K 200 13.0/1.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N= D 110 10.0/4.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V-1 E 100 8.0/6.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 N= 9 90 5.0/9.0
Andreas Westman - Marie Rylander Louise Edholm - Roger Edholm 2 N= D 90 5.0/9.0
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 2 N-1 7 -100 1.0/13.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3 N-1 9 -100 1.0/13.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - -/6.5

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.25

Väst giv
ingen i zon
85
4
KD10984
E873
D73
Ekn9652
kn3
D2
Kkn10
KD83
E752
Kkn
E9642
107
6
109654

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N99374
S99374
Ö441067
V441067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Nyholm - Gunilla Hermansson Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 4 V= K -420 7.0/7.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V= K -420 7.0/7.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Kent Sjöberg - Jörgen Algotsson 4 V= K -420 7.0/7.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 V= K -420 7.0/7.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 4 Ö= 6 -420 7.0/7.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= 6 -420 7.0/7.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V= K -420 7.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander Louise Edholm - Roger Edholm 4 V= K -420 7.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - -/6.5