Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-02-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-02-04

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Nord giv
ingen i zon
kn102
kn96
D9852
EK
KD976
43
103
Dkn83
843
ED87
K764
42
E5
K1052
Ekn
109765

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N89977
S89977
Ö53456
V43455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1NTD Ö-5 E 1100 18.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT N+1 3 430 16.0/2.0
Inger Byström - Christer Hellström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT N= 7 400 14.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT N+1 4 120 12.0/6.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S= 4 90 9.0/9.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 N= E 90 9.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3 S-1 K -50 4.0/14.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-1 3 -50 4.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2 S-1 4 -50 4.0/14.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N-3 8 -150 0.0/18.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Öst giv
N-S i zon
EKD985
Dkn
4
D852
4
EK532
9876
E97
763
876
EKD3
1064
kn102
1094
kn1052
Kkn3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N84597
S84597
Ö48846
V48846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1 N+2 E 140 14.0/4.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 N= E 140 14.0/4.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lars Hedberg - Roland Andersson 2 N+1 E 140 14.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N= E 140 14.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N= 8 140 14.0/4.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V-2 E 100 8.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 N-1 E -100 3.0/15.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-1 E -100 3.0/15.0
Inger Byström - Christer Hellström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N-1 E -100 3.0/15.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-1 E -100 3.0/15.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Syd giv
Ö-V i zon
ED853
Ekn52
105
87
2
K643
Kkn8
EKD96
Kkn1074
1098
D7
1053
96
D7
E96432
kn42

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N47564
S47564
Ö76868
V76868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V-4 10 400 18.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 1D N= 3 160 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 2 V-1 E 100 14.0/4.0
Marie Rylander - Andreas Westman Eva Angestad - Laila Näslund 2 N-1 3 -50 9.0/9.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lars Hedberg - Roland Andersson 2 N-1 5 -50 9.0/9.0
Inger Byström - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 S-1 E -50 9.0/9.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT S-1 E -50 9.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 V= 3 -110 4.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2NT V+1 7 -150 2.0/16.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT Ö+2 9 -180 0.0/18.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Väst giv
alla i zon
D742
Dkn
D98754
10
E
EK872
103
D7543
10983
1093
EKkn2
98
Kkn65
654
6
EKkn62

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N46374
S46374
Ö861059
V861059
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V-2 10 200 18.0/0.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S-1 E -100 16.0/2.0
Inger Byström - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 V= 10 -110 14.0/4.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lars Hedberg - Roland Andersson 2 V+1 10 -140 9.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 V+1 10 -140 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3 V= 4 -140 9.0/9.0
Louise Edholm - Roger Edholm Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 V= 10 -140 9.0/9.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+2 10 -170 4.0/14.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S-2 E -200 2.0/16.0
Marie Rylander - Andreas Westman Eva Angestad - Laila Näslund 3 N-4 3 -400 0.0/18.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Nord giv
N-S i zon
Ekn9432
E
9732
95
6
kn62
D865
kn10843
K5
KD1097543
4
76
D1087
8
EKkn10
EKD2

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1100
 NT
N8115127
S8115127
Ö52811
V52811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N+2 4 680 18.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 5 N= 4 650 14.0/4.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 N+1 4 650 14.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 4 N+1 4 650 14.0/4.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 4 N= 4 620 10.0/8.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 5 Ö-3 E 150 8.0/10.0
Marie Rylander - Andreas Westman Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3D Ö-1 E 100 6.0/12.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ing-Marie Östman - Linda Eklund 6 N-1 4 -100 3.0/15.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inger Byström - Christer Hellström 6 N-1 4 -100 3.0/15.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 5D S-2 6 -500 0.0/18.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Öst giv
Ö-V i zon
93
kn98
kn1095
kn1097
D
76432
843
D654
E107652
K10
D72
K8
Kkn84
ED5
EK6
E32

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9108810
S9108810
Ö43553
V32452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inger Byström - Christer Hellström 3NT S+1 D 430 17.0/1.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3NT S+1 D 430 17.0/1.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3NT S= D 400 14.0/4.0
Marie Rylander - Andreas Westman Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 Ö-2 E 200 11.0/7.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2D Ö-1 E 200 11.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 2NT S+2 D 180 7.0/11.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2NT S+2 D 180 7.0/11.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2NT S= D 120 4.0/14.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S-2 D -100 2.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S-3 D -150 0.0/18.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Syd giv
alla i zon
82
1043
kn9752
D43
EKD1097643
Ekn2

kn

KD65
E10863
E985
kn5
987
KD4
K10762

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N44000
S44000
Ö89131313
V89131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 V+3 2 -710 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V+3 10 -710 16.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V+3 5 -710 16.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 6 V+1 4 -1460 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Birgitta Svensson - Kerstin Selin 6 Ö+1 9 -1460 10.0/8.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 6 V+1 5 -1460 10.0/8.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Inger Byström - Christer Hellström 7 V= 5 -2210 6.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Marie Rylander - Andreas Westman 7NT V= 2 -2220 2.0/16.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 7NT V= 2 -2220 2.0/16.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 7NT Ö= K -2220 2.0/16.0

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Väst giv
ingen i zon
Ekn32
72
1095
9432
94
Ekn5
84
EKkn865
KD6
10843
EKkn63
7
10875
KD96
D72
D10

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N22353
S22353
Ö101010810
V101010810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 V+2 7 -130 18.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V+3 E -170 15.0/3.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2 Ö+2 10 -170 15.0/3.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Marie Rylander - Andreas Westman 3NT Ö= 6 -400 12.0/6.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 V= 2 -420 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT Ö+1 9 -430 7.0/11.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Inger Byström - Christer Hellström 3NT Ö+1 9 -430 7.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT Ö+2 5 -460 2.0/16.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Angestad - Laila Näslund 3NT Ö+2 7 -460 2.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT Ö+2 6 -460 2.0/16.0

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Nord giv
Ö-V i zon
KD
D632
E96
Ekn84
E9
EKkn98
K103
KD3
kn10652
7
Dkn4
9765
8743
1054
8752
102

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N45444
S45444
Ö88899
V88899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Lars Hedberg - Roland Andersson 3 V-1 E 100 17.0/1.0
Eva Angestad - Laila Näslund Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V-1 K 100 17.0/1.0
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 2 V= K -110 11.0/7.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= K -110 11.0/7.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Inger Byström - Christer Hellström 2 V= K -110 11.0/7.0
Louise Edholm - Roger Edholm Marie Rylander - Andreas Westman 2 V= K -110 11.0/7.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+1 E -140 3.0/15.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V+1 8 -140 3.0/15.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 V+1 K -140 3.0/15.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 V+1 K -140 3.0/15.0

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Öst giv
alla i zon
Ekn864
1082
1042
kn5
K
kn3
Kkn87653
K83
D1092
E74
D
ED1062
753
KD965
E9
974

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N22662
S22662
Ö910777
V910777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Marie Rylander - Andreas Westman 3NT Ö-2 6 200 18.0/0.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT Ö-1 9 100 15.0/3.0
Eva Angestad - Laila Näslund Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT Ö-1 K 100 15.0/3.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S-1 3 -100 12.0/6.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V+2 10 -130 10.0/8.0
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 2 V+3 Kn -150 8.0/10.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+3 6 -170 5.0/13.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Inger Byström - Christer Hellström 2 V+4 Kn -170 5.0/13.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö= 5 -600 2.0/16.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT Ö+1 5 -630 0.0/18.0

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Syd giv
ingen i zon
KD103
K62
E8
EDkn3
74
ED53
kn105
9542
E962
kn8
K9643
K8
kn85
10974
D72
1076

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75787
S75777
Ö57555
V57555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hedberg - Roland Andersson Eva Angestad - Laila Näslund 1 N+1 8 110 17.0/1.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 N+1 Kn 110 17.0/1.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-2 6 100 14.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 1 N+1 3 90 12.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT N-1 3 -50 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1NT N-1 3 -50 9.0/9.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Marie Rylander - Andreas Westman 2 Ö= 5 -90 5.0/13.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2 Ö= 10 -90 5.0/13.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anita Ivrell - Ingrid Persson 2NT N-2 3 -100 2.0/16.0
Inger Byström - Christer Hellström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 S-3 Kn -150 0.0/18.0

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Väst giv
N-S i zon
973
kn9
E5
Dkn10843
E6542
K1076
104
K2
K108
4
D9872
E976
Dkn
ED8532
Kkn63
5

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N75845
S75845
Ö67588
V67588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Christer Hellström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S= E 110 16.0/2.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S= 10 110 16.0/2.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S= 10 110 16.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 V-2 E 100 12.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3 V-1 9 50 10.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S-1 10 -100 6.0/12.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 S-1 10 -100 6.0/12.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-1 10 -100 6.0/12.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Eva Angestad - Laila Näslund 2 V= 9 -110 2.0/16.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Marie Rylander - Andreas Westman 3D S-1 10 -200 0.0/18.0

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Nord giv
alla i zon
kn6
972
kn82
Ekn862
32
KD106
E5
D10743
KD1087
kn3
K63
K95
E954
E854
D10974

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46544
S46544
Ö97797
V97797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö-3 4 300 18.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3NT Ö-2 4 200 15.0/3.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Gunnel Selling - Gun Thuvesson 3NT Ö-2 7 200 15.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Angestad - Laila Näslund 2NT V-1 Kn 100 11.0/7.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2NT Ö-1 7 100 11.0/7.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V+1 2 -120 7.0/11.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marie Rylander - Andreas Westman 1NT V+1 6 -120 7.0/11.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT V+2 2 -150 4.0/14.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lars Hedberg - Roland Andersson 3 S-2 2 -200 2.0/16.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Inger Byström - Christer Hellström 3NT V+1 2 -630 0.0/18.0

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Öst giv
ingen i zon
9
KDkn109
K2
Ekn874
K87642
E753
10
K10
kn1053
6
ED9763
65
ED
842
kn854
D932

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N851036
S851036
Ö373103
V373103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Gunnel Selling - Gun Thuvesson 4 N= Kn 420 17.0/1.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N= Kn 420 17.0/1.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 N+1 E 140 13.0/5.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lars Hedberg - Roland Andersson 1 N+2 5 140 13.0/5.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Inger Byström - Christer Hellström 3 V= 2 -140 10.0/8.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Angestad - Laila Näslund 4 N-3 3 -150 8.0/10.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 3 V+3 E -230 6.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 4 V= K -420 4.0/14.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V+1 K -450 2.0/16.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marie Rylander - Andreas Westman 4 V+2 K -480 0.0/18.0

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Syd giv
N-S i zon
D8432
732
K54
EK
E9
E94
E832
8432
kn107
kn6
Dkn109
D1096
K65
KD1085
76
kn75

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N55998
S55998
Ö77345
V77445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 N+1 D 140 11.0/7.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 N+1 D 140 11.0/7.0
Marie Rylander - Andreas Westman Lars Hedberg - Roland Andersson 2 N+1 D 140 11.0/7.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+1 E 140 11.0/7.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3 N= Kn 140 11.0/7.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 N= D 140 11.0/7.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 N+1 D 140 11.0/7.0
Eva Angestad - Laila Näslund Inger Byström - Christer Hellström 2 N+1 D 140 11.0/7.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-2 E 100 2.0/16.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2NT N-1 9 -100 0.0/18.0

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn106
543
75
kn1086
95
96
E8643
D952
KD7432
102
D9
E74
8
EKDkn87
Kkn102
K3

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N771169
S771168
Ö66274
V65274
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S+1 9 450 18.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 S= 9 420 14.0/4.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S= 9 420 14.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Inger Byström - Christer Hellström 4 S= 9 420 14.0/4.0
Marie Rylander - Andreas Westman Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT N= K 400 10.0/8.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö-2 E 200 7.0/11.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 3 Ö-2 E 200 7.0/11.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3 S+1 9 170 3.0/15.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 S+1 9 170 3.0/15.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Louise Edholm - Roger Edholm 3 S= 5 140 0.0/18.0

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Nord giv
ingen i zon
EK107
D109
kn4
10743
95
K874
EK753
kn8
kn82
E62
D10986
96
D643
kn53
2
EKD52

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1055106
S1055106
Ö38834
V38834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 N= E 420 16.0/2.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S= E 420 16.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Hedberg - Roland Andersson 4 N= 6 420 16.0/2.0
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S+2 E 170 7.0/11.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 N+1 6 170 7.0/11.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S+2 K 170 7.0/11.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Gunnel Selling - Gun Thuvesson 3 N+1 D 170 7.0/11.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Marie Rylander - Andreas Westman 3 N+1 D 170 7.0/11.0
Eva Angestad - Laila Näslund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+2 6 170 7.0/11.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Inger Byström - Christer Hellström 4 N-1 6 -50 0.0/18.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Öst giv
N-S i zon
3
EKkn9863
Dkn73
4
Ekn76
5
EK642
D107
K94
D742
108
kn963
D10852
10
95
EK852

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N65856
S65856
Ö77477
V77477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N= 10 620 16.8/1.2
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Hedberg - Roland Andersson 4 N= 5 620 16.8/1.2
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 N= 10 140 12.3/5.7
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N= 10 140 12.3/5.7
Eva Angestad - Laila Näslund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 10 -100 9.0/9.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 N-2 10 -200 4.6/13.4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Gunnel Selling - Gun Thuvesson 4D N-1 4 -200 4.6/13.4
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N-2 10 -200 4.6/13.4
Emil Tibblin - Staffan Hedman Marie Rylander - Andreas Westman 3NT N-4 10 -400 0.1/17.9
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Inger Byström - Christer Hellström     60% 10.8/10.8

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Syd giv
Ö-V i zon
106
92
EDkn54
EK54
9874
K643
K98
102
kn532
ED105
107
D96
EKD
kn87
632
kn873

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N1010779
S1010779
Ö22663
V22663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+1 9 430 18.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 1NT S+3 9 180 16.0/2.0
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 N+3 10 150 12.0/6.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Lars Hedberg - Roland Andersson 3 N+2 2 150 12.0/6.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT S+2 3 150 12.0/6.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Byström - Christer Hellström 4 S= 3 130 8.0/10.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 S+1 3 110 5.0/13.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N= 10 110 5.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marie Rylander - Andreas Westman 2 S= 7 90 2.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT S-1 3 -50 0.0/18.0

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Väst giv
alla i zon
E976
765
85
ED65
KDkn2
ED4
EK763
7
854
kn1092
kn102
943
103
K83
D94
Kkn1082

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N73245
S83457
Ö510886
V510886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Byström - Christer Hellström 2NT V-2 6 200 18.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 2NT S= K 120 16.0/2.0
Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1 V+1 7 -90 14.0/4.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3 S-1 E -100 12.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marie Rylander - Andreas Westman 1 V+3 5 -130 5.0/13.0
Gunnel Selling - Gun Thuvesson Lars Hedberg - Roland Andersson 1 V+3 6 -130 5.0/13.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 V+3 7 -130 5.0/13.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 V+3 5 -130 5.0/13.0
Louise Edholm - Roger Edholm Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1 V+3 6 -130 5.0/13.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1 V+3 6 -130 5.0/13.0

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Nord giv
N-S i zon
KD3
kn105
9
Ekn7643
kn94
76
Dkn543
982
10876
KD4
E762
D10
E52
E9832
K108
K5

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11711911
S11711911
Ö26242
V26242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+2 3 660 18.0/0.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S+1 D 650 13.0/5.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Marie Rylander - Andreas Westman 4 S+1 D 650 13.0/5.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S+1 D 650 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Christer Hellström 4 S+1 6 650 13.0/5.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 S= 4 620 8.0/10.0
Eva Angestad - Laila Näslund Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 1NT N+4 7 210 6.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 3 N= E 110 4.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Gunnel Selling - Gun Thuvesson 3NT S-1 3 -100 1.0/17.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S-1 3 -100 1.0/17.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Öst giv
Ö-V i zon
D
97632
E2
Kkn1074
6543
Dkn84
64
986
Kkn982
10
KDkn95
E5
E107
EK5
10873
D32

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N96959
S96958
Ö36484
V36484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Marie Rylander - Andreas Westman 3 Ö-2 E 200 18.0/0.0
Eva Angestad - Laila Näslund Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 2NT S= 8 120 16.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N= 10 110 14.0/4.0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 Ö-1 E 100 12.0/6.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N= K 90 10.0/8.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 N-1 9 -50 4.0/14.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren 4 N-1 E -50 4.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Gunnel Selling - Gun Thuvesson 3 N-1 10 -50 4.0/14.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N-1 K -50 4.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Christer Hellström 4 N-1 K -50 4.0/14.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Syd giv
alla i zon
9876542
9
3
D983
K
kn8642
Kkn962
K6
10
D753
1075
Ekn1072
EDkn3
EK10
ED84
54

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N6541010
S6641010
Ö67823
V67823
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S+3 2 710 18.0/0.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 S+1 2 650 12.0/6.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 S+1 6 650 12.0/6.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 S+1 2 650 12.0/6.0
Inger Byström - Christer Hellström Gunnel Selling - Gun Thuvesson 4 S+1 6 650 12.0/6.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S+1 2 650 12.0/6.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 4 S= 2 620 5.0/13.0
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= 2 620 5.0/13.0
Eva Angestad - Laila Näslund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 S+2 6 200 2.0/16.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N+2 5 170 0.0/18.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.04

Väst giv
ingen i zon
987432
kn6
1074
43
ED5
KD1087
KD82
E
Kkn6
42
Ekn
KD8762
10
E953
9653
kn1095

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N11131
S11131
Ö1112121012
V1112121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 6 V-1 3 50 14.0/4.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 6NT V-1 3 50 14.0/4.0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Jörgen Algotsson - Kent Sjöberg 6NT V-1 4 50 14.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 Ö-1 E 50 14.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 6NT V-1 3 50 14.0/4.0
Inger Byström - Christer Hellström Gunnel Selling - Gun Thuvesson 5 V= 8 -400 8.0/10.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V+1 4 -450 6.0/12.0
Ulla Nilsson - Margareta Ljunggren Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3NT Ö+2 10 -460 3.0/15.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT V+2 4 -460 3.0/15.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 6NT Ö+1 Kn -1020 0.0/18.0