Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » City Påskbarometer 2019-04-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

City Påskbarometer 2019-04-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
ingen i zon
74
kn74
Dkn987
K43
K865
D9653
K106
10
EDkn103
10
43
Ekn652
92
EK82
E52
D987

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N57526
S57626
Ö757107
V757107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 Ö-1 E 50 13.0/1.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö-1 8 50 13.0/1.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Henry Häljeryd - Olan Hedström 2 Ö+2 K -170 10.0/4.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 Ö+2 E -200 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 4 V= K -420 6.0/8.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Hans Selling - Leif Sundqvist 4 Ö+1 E -450 3.0/11.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Arne Håll - Haine Haraldsson 4 Ö+1 E -450 3.0/11.0
Egon Bohman - Rune Lind Jan Ödén - Sverker Ernback 4 Ö+2 K -480 0.0/14.0
Bert Hellström - Nils Wänglund     - 6.2/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
N-S i zon
kn3
10432
D1087
E103
E62
E65
E96
9765
KD954
987
K
KDkn8
1087
KDkn
kn5432
42

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N17522
S17522
Ö11681110
V11681110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3 Ö+2 Kn -200 13.0/1.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Henry Häljeryd - Olan Hedström 3 Ö+2 K -200 13.0/1.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö= K -420 10.0/4.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Hans Selling - Leif Sundqvist 4 Ö+1 K -450 5.0/9.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Arne Håll - Haine Haraldsson 4 Ö+1 Kn -450 5.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 K -450 5.0/9.0
Egon Bohman - Rune Lind Jan Ödén - Sverker Ernback 4 Ö+1 4 -450 5.0/9.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+2 8 -460 0.0/14.0
Bert Hellström - Nils Wänglund     - 6.2/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
Ö-V i zon
10762
Dkn1072
K8
98
ED9
E984
10943
K7
Kkn84
6
52
EDkn1032
53
K53
EDkn76
654

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N26822
S26822
Ö1165108
V1165108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö-1 7 100 14.0/0.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Egon Bohman - Rune Lind 3 V+2 9 -150 12.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 2 Ö+3 K -200 10.0/4.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 5 V= D -600 8.0/6.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 Ö+1 E -650 5.0/9.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Jan Ödén - Sverker Ernback 4 Ö+1 5 -650 5.0/9.0
Hans Selling - Leif Sundqvist Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V+2 D -660 1.0/13.0
Karin Eriksson - Sture Holm Henry Häljeryd - Olan Hedström 3NT V+2 D -660 1.0/13.0
Arne Håll - Haine Haraldsson     - -/7.1

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
alla i zon
EDkn76
9
K743
985
K3
K4
10962
D10642
108
Ekn87632
Ekn5
E
9542
D105
D8
Kkn73

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75496
S75496
Ö57945
V57945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-2 9 200 12.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 Ö-2 6 200 12.0/2.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 Ö-2 9 200 12.0/2.0
Hans Selling - Leif Sundqvist Jan Söderberg - Göran Olsson 3 N= E 140 8.0/6.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 Ö-1 4 100 4.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Henry Häljeryd - Olan Hedström 4 Ö-1 3 100 4.0/10.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Jan Ödén - Sverker Ernback 4 Ö-1 2 100 4.0/10.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Egon Bohman - Rune Lind 3 Ö= 3 -140 0.0/14.0
Arne Håll - Haine Haraldsson     - -/7.1

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
N-S i zon
EK
KD92
KD1062
E6
Dkn85
Ekn7
E74
kn87
10762
6543
8
10943
943
108
kn953
KD52

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N911979
S911979
Ö32362
V32362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D Ö-6 10 1400 14.0/0.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N+2 5 660 10.0/4.0
Inger Byström - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT N+2 6 660 10.0/4.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3NT N+2 3 660 10.0/4.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Egon Bohman - Rune Lind 5 N= 10 600 4.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Hans Selling - Leif Sundqvist 5 S= 4 600 4.0/10.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Henry Häljeryd - Olan Hedström 5 S= 4 600 4.0/10.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S+2 D 150 0.0/14.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg     - -/4.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
Ö-V i zon
kn73
Dkn86
EDkn64
E
K5
E7432
9
K10874
D10982
K10
872
kn65
E64
95
K1053
D932

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59667
S59667
Ö83775
V83775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 S+2 4 130 10.0/4.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3 N+1 2 130 10.0/4.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+2 K 130 10.0/4.0
Karin Eriksson - Sture Holm Hans Selling - Leif Sundqvist 2 N+2 K 130 10.0/4.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Henry Häljeryd - Olan Hedström 3 N+1 K 130 10.0/4.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Egon Bohman - Rune Lind 1NT S+1 7 120 4.0/10.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V-1 7 100 2.0/12.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Bert Hellström - Nils Wänglund 1NT S= 7 90 0.0/14.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg     - -/4.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
alla i zon
D10
Ekn974
K8432
8
EKkn63

ED109
EK92
9742
K106
kn75
764
85
D8532
6
Dkn1053

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1400
 NT
N44813
S44813
Ö895129
V995129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Jan Söderberg - Göran Olsson 6 Ö-1 6 100 13.9/0.1
Egon Bohman - Rune Lind Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 1 V+4 8 -200 11.6/2.4
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Hans Selling - Leif Sundqvist 4D N-2 4 -500 9.3/4.7
Henry Häljeryd - Olan Hedström Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 V+1 8 -650 7.0/7.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+2 E -680 3.6/10.4
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 4 V+2 8 -680 3.6/10.4
Arne Håll - Haine Haraldsson Jan Ödén - Sverker Ernback 5D N-3 7 -800 0.1/13.9
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal     - -/8.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm     A= 7.0/7.0

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
ingen i zon
D8
K753
K106432
4
kn1064
E64
E5
KDkn5
K9753
kn
Dkn987
103
E2
D10982

E98762

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N761046
S761046
Ö57397
V56397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö-1 E 50 13.0/1.0
Egon Bohman - Rune Lind Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 Ö-1 10 50 13.0/1.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 5D S-1 Kn -100 10.0/4.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Jan Ödén - Sverker Ernback 3 V= 4 -140 6.0/8.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 V= 4 -140 6.0/8.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V+1 4 -140 6.0/8.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Jan Söderberg - Göran Olsson 2 V+3 4 -200 2.0/12.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Hans Selling - Leif Sundqvist 3NT V= 4 -400 0.0/14.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal     - -/8.5

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
Ö-V i zon
106
KD94
1087
kn764
94
1065
E9653
ED2
KDkn85
kn8
KDkn42
5
E732
E732

K10983

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N92835
S92955
Ö410488
V310478
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 Ö-2 8 200 14.0/0.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V-1 K 100 11.0/3.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 5 Ö-1 E 100 11.0/3.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Hans Selling - Leif Sundqvist 3 V+1 K -130 7.0/7.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Jan Ödén - Sverker Ernback 2 Ö+2 3 -130 7.0/7.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Arne Håll - Haine Haraldsson 3 Ö+2 8 -150 3.0/11.0
Karin Eriksson - Sture Holm Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3 Ö+2 8 -150 3.0/11.0
Egon Bohman - Rune Lind Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 5 Ö+1 10 -620 0.0/14.0
Jan Söderberg - Göran Olsson     - 8.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
alla i zon
E6
972
K97
Dkn984
KD82
Ekn105
1064
E5
10543
K64
E3
K1063
kn97
D83
Dkn852
72

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N45223
S45223
Ö8811118
V9811118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Olan Hedström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-1 D 100 13.0/1.0
Karin Eriksson - Sture Holm Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3NT V-1 8 100 13.0/1.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Jan Ödén - Sverker Ernback 3 Ö+1 2 -170 8.0/6.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+2 D -170 8.0/6.0
Egon Bohman - Rune Lind Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 Ö+2 7 -170 8.0/6.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Hans Selling - Leif Sundqvist 3NT V= 8 -600 4.0/10.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö= D -620 2.0/12.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Arne Håll - Haine Haraldsson 4 V+2 E -680 0.0/14.0
Jan Söderberg - Göran Olsson     - 8.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
ingen i zon
ED53
97
kn74
D1098
6
EK8643
K1093
75
K10874
kn2
D862
64
kn92
D105
E5
EKkn32

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N94577
S94577
Ö39864
V39864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Leif Sundqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D V-2 10 300 14.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N+1 Kn 130 12.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Henry Häljeryd - Olan Hedström 3 S= K 110 9.0/5.0
Egon Bohman - Rune Lind Jan Söderberg - Göran Olsson 3 S= K 110 9.0/5.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3 Ö-1 8 50 6.0/8.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT S-1 K -50 3.0/11.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Arne Håll - Haine Haraldsson 2 N-1 Kn -50 3.0/11.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 N-2 Kn -100 0.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - -/7.3

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
N-S i zon
875
83
6
EKD10752
D1093
KD106
1085
98
EK2
Ekn9
E974
643
kn64
7542
KDkn32
kn

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75444
S75444
Ö68996
V68996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Bert Hellström - Nils Wänglund 4 Ö-2 Kn 100 14.0/0.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Arne Håll - Haine Haraldsson 2 N-1 E -100 12.0/2.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V= E -140 8.0/6.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 V= K -140 8.0/6.0
Hans Selling - Leif Sundqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V= E -140 8.0/6.0
Inger Byström - Bo Byléhn Henry Häljeryd - Olan Hedström 3 N-2 K -200 4.0/10.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 N-3 E -300 2.0/12.0
Egon Bohman - Rune Lind Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT Ö= K -400 0.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - -/7.3

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
alla i zon
EK104
Ekn2
D4
EK62
965
D87
E82
D1097
Dkn732
10963

kn853
8
K54
Kkn1097653
4

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N8129712
S8129712
Ö41451
V51451
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Bert Hellström - Nils Wänglund 6NT N= 9 1440 13.0/1.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Henry Häljeryd - Olan Hedström 6NT N= 8 1440 13.0/1.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Jan Söderberg - Göran Olsson 6 S= E 1370 9.0/5.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 6 N= 7 1370 9.0/5.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3NT N+3 2 690 5.0/9.0
Hans Selling - Leif Sundqvist Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+3 D 690 5.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Egon Bohman - Rune Lind 5 S+1 7 620 2.0/12.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 7D S-1 6 -200 0.0/14.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund     - 7.1/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
ingen i zon
KDkn
Kkn2
kn10
E10863
654
94
K87542
kn7
E72
10863
E
KD542
10983
ED75
D963
9

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N889109
S88999
Ö55434
V55434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Bert Hellström - Nils Wänglund 2 S+3 9 200 14.0/0.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 S+1 4 170 12.0/2.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Berit Ernus - Birgitta Wiberg 2NT N+1 K 150 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Egon Bohman - Rune Lind 2NT N+1 4 150 8.0/6.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Henry Häljeryd - Olan Hedström 2NT N+1 K 150 8.0/6.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 Kn 140 4.0/10.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Jan Söderberg - Göran Olsson 2 S= Kn 110 2.0/12.0
Hans Selling - Leif Sundqvist Inger Byström - Bo Byléhn 2 V-2 K 100 0.0/14.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund     - 7.1/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
N-S i zon
7653
E1043
E97
93
K84
D2
Kkn63
EK76
ED2
K8
105
Dkn10852
kn109
kn9765
D842
4

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N25742
S25742
Ö1186810
V1186810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ödén - Sverker Ernback Karin Eriksson - Sture Holm 3NT V+1 3 -430 7.0/7.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3NT Ö+1 4 -430 7.0/7.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V+1 3 -430 7.0/7.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Hans Selling - Leif Sundqvist 3NT V+1 3 -430 7.0/7.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Arne Håll - Haine Haraldsson 3NT V+1 3 -430 7.0/7.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V+1 4 -430 7.0/7.0
Egon Bohman - Rune Lind Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3NT V+1 3 -430 7.0/7.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT V+1 3 -430 7.0/7.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - -/7.1

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
Ö-V i zon
ED762

EDkn75
Ekn8
3
D96532
K1086
K7
K10854
EK84
4
D95
kn9
kn107
932
106432

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N88375
S88375
Ö451067
V451067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Berit Ernus - Birgitta Wiberg 1 N+2 4 140 14.0/0.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Hans Selling - Leif Sundqvist 2 N= E 110 12.0/2.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Arne Håll - Haine Haraldsson 2 N-2 E -100 10.0/4.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= E -140 8.0/6.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 E -650 5.0/9.0
Egon Bohman - Rune Lind Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 V+1 E -650 5.0/9.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Jan Söderberg - Göran Olsson 4D V= E -790 1.0/13.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4D V= E -790 1.0/13.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - -/7.1

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
ingen i zon
953
E97
K3
87532
D
54
kn87652
EK96
2
KD8632
E94
kn104
EKkn108764
kn10
D10
D

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N534108
S533108
Ö810934
V810934
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Olan Hedström 4D S= K 590 14.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Egon Bohman - Rune Lind 4 S= 5 420 6.0/8.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Karin Eriksson - Sture Holm 4 S= 8 420 6.0/8.0
Inger Byström - Bo Byléhn Berit Ernus - Birgitta Wiberg 4 S= E 420 6.0/8.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 S= K 420 6.0/8.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Arne Håll - Haine Haraldsson 4 S= E 420 6.0/8.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Jan Ödén - Sverker Ernback 4 S= K 420 6.0/8.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Hans Selling - Leif Sundqvist 4 S= K 420 6.0/8.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 5.3/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
N-S i zon
KD2
103
K64
EKD74
kn6
E8542
D1072
kn6
10987
Dkn9
Ekn
9532
E543
K76
9853
108

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N87477
S87477
Ö56856
V56856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Berit Ernus - Birgitta Wiberg 1NT N+1 6 120 14.0/0.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Jan Ödén - Sverker Ernback 2 Ö-1 10 50 12.0/2.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Egon Bohman - Rune Lind 2 S-1 2 -100 9.0/5.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Karin Eriksson - Sture Holm 3 N-1 D -100 9.0/5.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 V= E -140 6.0/8.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Henry Häljeryd - Olan Hedström 3NT N-2 10 -200 3.0/11.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Arne Håll - Haine Haraldsson 4 S-2 7 -200 3.0/11.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Hans Selling - Leif Sundqvist 3NT S-3 2 -300 0.0/14.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 5.3/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
Ö-V i zon
E9754
EK109
D107
4
86
8532
E432
D83
KDkn2
kn64
K86
1062
103
D7
kn95
EKkn975

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N108898
S108888
Ö34543
V34543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT N+2 6 460 13.0/1.0
Egon Bohman - Rune Lind Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N+2 K 460 13.0/1.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT N+1 K 430 9.0/5.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT N+1 4 430 9.0/5.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3NT N= 6 400 5.0/9.0
Hans Selling - Leif Sundqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N= K 400 5.0/9.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Henry Häljeryd - Olan Hedström 4 N-1 10 -50 2.0/12.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-2 6 -100 0.0/14.0
Inger Byström - Bo Byléhn     - 8.9/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
alla i zon
532
kn64
86
EK863
EDkn10
D7
754
D975
K76
K952
KDkn2
kn10
984
E1083
E1093
42

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N65645
S65645
Ö77687
V77687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3NT Ö-2 3 200 13.0/1.0
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 Ö-2 K 200 13.0/1.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT Ö-1 3 100 9.0/5.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Henry Häljeryd - Olan Hedström 4 V-1 E 100 9.0/5.0
Hans Selling - Leif Sundqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö= 4 -120 5.0/9.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 1NT Ö+1 9 -120 5.0/9.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Karin Eriksson - Sture Holm 2NT V+1 3 -150 2.0/12.0
Egon Bohman - Rune Lind Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö= 3 -600 0.0/14.0
Inger Byström - Bo Byléhn     - 8.9/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Nord giv
N-S i zon
EK1095
K632
EK
Dkn
63
5
Dkn10652
9862
D82
Dkn1074
9
K1075
kn74
E98
8743
E43

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N6791110
S6791110
Ö65323
V65323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 N+2 4 680 14.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT S+1 D 630 11.0/3.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT N+1 D 630 11.0/3.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jan Ödén - Sverker Ernback 4 N= D 620 5.0/9.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 N= 9 620 5.0/9.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Hans Selling - Leif Sundqvist 4 N= D 620 5.0/9.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N= 5 620 5.0/9.0
Inger Byström - Bo Byléhn Egon Bohman - Rune Lind 4 N-1 D -100 0.0/14.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström     - 7.4/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Öst giv
Ö-V i zon
KD763
E
kn1072
1087
98
D9873
4
EK642
E52
106542
EK6
95
kn104
Kkn
D9853
Dkn3

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N37265
S37265
Ö961177
V961177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Egon Bohman - Rune Lind 2 N-2 9 -100 14.0/0.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 N-3 6 -150 11.0/3.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N-3 K -150 11.0/3.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bert Hellström - Nils Wänglund 3 Ö+3 5 -230 8.0/6.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 V+1 K -650 6.0/8.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Jan Söderberg - Göran Olsson 4 Ö+2 8 -680 3.0/11.0
Berit Ernus - Birgitta Wiberg Hans Selling - Leif Sundqvist 4 Ö+2 Kn -680 3.0/11.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jan Ödén - Sverker Ernback 5D Ö= Kn -850 0.0/14.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström     - 7.4/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Syd giv
alla i zon
D1098
Ekn52
D86
K8
72
97
Ekn3
EDkn643
EK64
KD108
754
95
kn53
643
K1092
1072

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N36463
S36453
Ö97878
V107979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V-3 10 300 14.0/0.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3NT Ö-1 9 100 12.0/2.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Egon Bohman - Rune Lind 2 V+1 2 -110 10.0/4.0
Arne Håll - Haine Haraldsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 V+1 9 -130 7.0/7.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 2 V+2 8 -130 7.0/7.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 V+3 8 -150 4.0/10.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö= 2 -600 2.0/12.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT Ö+2 3 -660 0.0/14.0
Hans Selling - Leif Sundqvist     - -/7.6

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.15

Väst giv
ingen i zon
842
653
82
109652
EKD5
E9
1064
Kkn43
kn6
KDkn82
Kkn753
E
10973
1074
ED9
D87

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N42121
S42121
Ö911121112
V911101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Håll - Haine Haraldsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 6NT V-1 2 50 12.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 6 V-1 10 50 12.0/2.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Jan Söderberg - Göran Olsson 6NT V-1 6 50 12.0/2.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö+1 3 -450 8.0/6.0
Henry Häljeryd - Olan Hedström Egon Bohman - Rune Lind 3NT V+2 10 -460 5.0/9.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Berit Ernus - Birgitta Wiberg 3NT V+2 2 -460 5.0/9.0
Jan Ödén - Sverker Ernback Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö+3 8 -490 2.0/12.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3NT V+4 6 -520 0.0/14.0
Hans Selling - Leif Sundqvist     - -/7.6