Kommande tävlingar
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
Svenska Bridgeförbundet » Guldgruvan - Final H 2019-08-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

Guldgruvan - Final H 2019-08-04

Bricka 1

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
ingen i zon
D10
K10754
Kkn87
87
K64
Ekn3
ED2
EK53
Ekn72
D862
106
1096
9853
9
9543
Dkn42

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25222
S25222
Ö118101111
V118111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 3NT V-1 4 50 17/1
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Erik Spångberg - Claus Röhnisch 4 V-1 8 50 17/1
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Dag Johansson - Torbjörn Forsén 1NT V+3 5 -180 14/4
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 3NT Ö= 6 -400 10/8
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Vit Volhejn - Peter Volhejn 3NT V= D -400 10/8
Magnus Persson - Runa Persson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 3NT V= 5 -400 10/8
Bo Åberg - Barbro Åberg Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 4 V= 8 -420 6/12
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3NT Ö+1 9 -430 4/14
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT V+2 8 -460 1/17
Eva Jansdotter - Jan Murman Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3NT V+2 5 -460 1/17

Bricka 2

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
K9763
K8
K65
1096
kn42
63
10943
Kkn72
ED5
Ekn42
EDkn
E85
108
D10975
872
D43

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N22432
S22332
Ö11119910
V111191011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Vit Volhejn - Peter Volhejn 3NT Ö= 9 -400 17/1
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT Ö= 5 -400 17/1
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3NT Ö+1 10 -430 8/10
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3NT Ö+1 10 -430 8/10
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 3NT Ö+1 9 -430 8/10
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT Ö+1 2 -430 8/10
Bo Åberg - Barbro Åberg Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3NT Ö+1 7 -430 8/10
Magnus Persson - Runa Persson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 3NT Ö+1 5 -430 8/10
Eva Jansdotter - Jan Murman Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3NT Ö+1 10 -430 8/10
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 3NT Ö+2 9 -460 0/18

Bricka 3

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn8765
KDkn
632
E
932
E83
Kkn108
1093
E104
9754
D4
kn764
K
1062
E975
KD852

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78788
S78788
Ö45435
V45435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N+1 Kn 450 14/4
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Magnus Grönberg - Joakim Ericson 4 N+1 6 450 14/4
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 4 N+1 7 450 14/4
Bo Åberg - Barbro Åberg Vit Volhejn - Peter Volhejn 4 N+1 4 450 14/4
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 4 N+1 5 450 14/4
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Johnny Karlsson - Lars Karlsson 2 N+3 6 200 7/11
Magnus Persson - Runa Persson Fredrik Norling - Hans Thormar 3 N+2 5 200 7/11
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3NT S-1 10 -50 3/15
Eva Jansdotter - Jan Murman Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT N-1 D -50 3/15
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 3NT S-3 3 -150 0/18

Bricka 4

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
alla i zon
Dkn8643
Kkn82
E10
D
105
963
kn75
E10972
E2
ED1054
432
K83
K97
7
KD986
kn654

Optimalt kontrakt: 4NTD V-2 500
 NT
N396104
S395102
Ö94728
V94728
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Johnny Karlsson - Lars Karlsson 4 N+1 5 650 16/2
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N+1 3 650 16/2
Magnus Persson - Runa Persson Fredrik Norling - Hans Thormar 4 N+1 2 650 16/2
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 2 N+3 E 200 10/8
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 2 N+3 E 200 10/8
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 2 N+3 E 200 10/8
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 2 N+2 2 170 5/13
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Magnus Grönberg - Joakim Ericson 2 N+2 4 170 5/13
Eva Jansdotter - Jan Murman Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3 N= 3 140 2/16
Bo Åberg - Barbro Åberg Vit Volhejn - Peter Volhejn 4 N-1 E -100 0/18

Bricka 5

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
N-S i zon
54
D4
K98
KD9874
Ekn
EKkn86
kn3
E1065
D10763
10532
E76
kn
K982
97
D10542
32

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N56022
S66022
Ö771399
V771399
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT V= K -400 18/0
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Jonatan Johansson - Emma Karlsson 4 V= K -420 15/3
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V= K -420 15/3
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 4 Ö+1 10 -450 7/11
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Dag Johansson - Torbjörn Forsén 4 V+1 K -450 7/11
Magnus Persson - Runa Persson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 4 V+1 D -450 7/11
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Vit Volhejn - Peter Volhejn 4 Ö+1 3 -450 7/11
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Fredrik Norling - Hans Thormar 4 V+1 K -450 7/11
Eva Jansdotter - Jan Murman Johnny Karlsson - Lars Karlsson 4 V+1 8 -450 7/11
Bo Åberg - Barbro Åberg Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 4 V+3 D -510 0/18

Bricka 6

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
D765
kn52
K102
D73
E82
EK93
ED85
Kkn
Kkn103
6
764
E10942
94
D10874
kn93
865

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N12411
S12411
Ö121181212
V121191212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Dag Johansson - Torbjörn Forsén 5 V+1 2 -620 18/0
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3NT V+2 6 -660 15/3
Magnus Persson - Runa Persson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 3NT V+2 5 -660 15/3
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT V+3 2 -690 8/10
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3NT V+3 6 -690 8/10
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT V+3 2 -690 8/10
Bo Åberg - Barbro Åberg Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 3NT V+3 5 -690 8/10
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT V+3 3 -690 8/10
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Vit Volhejn - Peter Volhejn 3NT V+4 2 -720 1/17
Eva Jansdotter - Jan Murman Johnny Karlsson - Lars Karlsson 3NT V+4 10 -720 1/17

Bricka 7

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
alla i zon
D1075
10
kn7
K109543
kn982
E983
D32
86
K63
KDkn
K10954
72
E4
76542
E86
EDkn

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N105778
S105778
Ö27665
V27665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Bo Åberg - Barbro Åberg 2 Ö-2 7 200 18/0
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 1NT N+3 8 180 16/2
Fredrik Norling - Hans Thormar Jonatan Johansson - Emma Karlsson 1NT S+2 2 150 13/5
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 1NT S+2 2 150 13/5
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 3 N+1 K 130 9/9
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Vit Volhejn - Peter Volhejn 3 N+1 K 130 9/9
Magnus Persson - Runa Persson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 1NT S+1 2 120 6/12
Eva Jansdotter - Jan Murman Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3 S= 8 110 4/14
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 3 Ö-1 E 100 2/16
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 2 Ö= E -90 0/18

Bricka 8

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
ingen i zon
10932
D1092
D104
kn4
Kkn54
K64
2
109732
D6
kn83
kn976
ED65
E87
E75
EK853
K8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N49988
S49988
Ö84354
V84353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 1NT S+2 4 150 18/0
Fredrik Norling - Hans Thormar Jonatan Johansson - Emma Karlsson 2 N+1 7 140 16/2
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Vit Volhejn - Peter Volhejn 1 S+3 10 130 14/4
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Bo Åberg - Barbro Åberg 1NT S+1 4 120 12/6
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 2 S= 10 90 8/10
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 1NT S= 2 90 8/10
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 2 N= 2 90 8/10
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 1NT S-1 3 -50 2/16
Magnus Persson - Runa Persson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 2NT S-1 2 -50 2/16
Eva Jansdotter - Jan Murman Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3 S-1 10 -50 2/16

Bricka 9

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
Ö-V i zon
E8
102
9842
Ekn1065
kn10765
kn97
kn63
K2
D
ED86
EKD5
D983
K9432
K543
107
74

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N65455
S65455
Ö78988
V78988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3NT Ö-1 8 100 17/1
Vit Volhejn - Peter Volhejn Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT Ö-1 3 100 17/1
Fredrik Norling - Hans Thormar Johnny Karlsson - Lars Karlsson 2 Ö= 7 -110 13/5
Eva Jansdotter - Jan Murman Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 2 Ö= 7 -110 13/5
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3 N-3 D -150 10/8
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 1NTD N-2 E -300 8/10
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Magnus Persson - Runa Persson 3NT Ö= 4 -600 5/13
Bo Åberg - Barbro Åberg Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3NT Ö= 3 -600 5/13
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 3NT V+1 E -630 1/17
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 3NT Ö+1 7 -630 1/17

Bricka 10

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
alla i zon
D54
KDkn7
E843
105
kn2
109642
96
D964
EK10876
8
KDkn102
7
93
E53
75
EKkn832

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N93837
S93837
Ö375105
V475105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Jansdotter - Jan Murman Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 3NT N+1 E 630 18/0
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Magnus Persson - Runa Persson 4D Ö-1 E 200 16/2
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 4 Ö-1 E 100 13/5
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 4 Ö-1 E 100 13/5
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3 Ö+1 E -170 10/8
Fredrik Norling - Hans Thormar Johnny Karlsson - Lars Karlsson 5 S-2 Kn -200 8/10
Bo Åberg - Barbro Åberg Charlotta Jönsson - Dan Andersson 5D S-2 Kn -500 6/12
Vit Volhejn - Peter Volhejn Erik Spångberg - Claus Röhnisch 4 Ö= E -620 4/14
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3NT N-7 K -700 2/16
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 4D Ö= 7 -790 0/18

Bricka 11

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
ingen i zon
K94
E72
953
ED95
E107
kn5
ED62
K1072
D83
1093
Kkn4
8643
kn652
KD864
1087
kn

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N66878
S66878
Ö76455
V76455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Dag Johansson - Torbjörn Forsén 1NT V-3 E 150 18/0
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Fredrik Norling - Hans Thormar 2 S+1 5 140 14/4
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 3 S= 7 140 14/4
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 3 S= 7 140 14/4
Magnus Persson - Runa Persson Bo Åberg - Barbro Åberg 2 S= E 110 9/9
Eva Jansdotter - Jan Murman Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 2 S= 7 110 9/9
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 1NT Ö-2 K 100 6/12
Vit Volhejn - Peter Volhejn Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3 N-1 K -50 4/14
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 4 S-2 7 -100 1/17
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Johnny Karlsson - Lars Karlsson 3 S-2 Kn -100 1/17

Bricka 12

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
N-S i zon
E875
K3
kn105
D876
kn932
E965
ED7
54
K10
742
98643
K109
D64
Dkn108
K2
Ekn32

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86788
S85788
Ö47555
V47555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 4D Ö-4 4 800 18/0
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Fredrik Norling - Hans Thormar 1NT Ö-3 D 150 16/2
Eva Jansdotter - Jan Murman Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 2 N+1 9 140 14/4
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Johnny Karlsson - Lars Karlsson 2 Ö-2 D 100 11/7
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 3 Ö-2 D 100 11/7
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 1NT S= 4 90 6/12
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 1NT N= 3 90 6/12
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Dag Johansson - Torbjörn Forsén 1NT N= 4 90 6/12
Vit Volhejn - Peter Volhejn Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT N-1 2 -100 1/17
Magnus Persson - Runa Persson Bo Åberg - Barbro Åberg 2 N-1 9 -100 1/17

Bricka 13

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
alla i zon
962
943
9
EK9752
D5
K1087
ED10764
kn
EK873

Kkn83
D1063
kn104
EDkn652
52
84

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N60612
S60612
Ö71261110
V71261110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Magnus Persson - Runa Persson 4 V+2 E -170 18/0
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3 Ö+3 8 -230 16/2
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3D S-2 Kn -500 13/5
Bo Åberg - Barbro Åberg Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3D S-2 D -500 13/5
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 5 Ö= E -600 10/8
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 5 V+1 E -620 6/12
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 5 V+1 K -620 6/12
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Charlotta Jönsson - Dan Andersson 5 V+1 E -620 6/12
Eva Jansdotter - Jan Murman Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT Ö+3 E -690 2/16
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Vit Volhejn - Peter Volhejn 6 Ö+1 Kn -1390 0/18

Bricka 14

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
ingen i zon
kn1062
Ekn5
D2
Kkn96
KD84
K3
EKkn
E1052
5
876
109743
D743
E973
D10942
865
8

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N54787
S55887
Ö88456
V88556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Dag Johansson - Torbjörn Forsén 4D N= K 590 18/0
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 2NTD V-2 6 300 16/2
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Vit Volhejn - Peter Volhejn 5 V-3 6 150 13/5
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Magnus Persson - Runa Persson 6 Ö-3 E 150 13/5
Bo Åberg - Barbro Åberg Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3 Ö-2 8 100 10/8
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 3 Ö= 8 -110 8/10
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Charlotta Jönsson - Dan Andersson 2NT V+1 6 -150 5/13
Eva Jansdotter - Jan Murman Fredrik Norling - Hans Thormar 2NT V+1 2 -150 5/13
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Magnus Grönberg - Joakim Ericson 2NT V+2 Kn -180 2/16
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 2NT V+3 2 -210 0/18

Bricka 15

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
N-S i zon
K10754
K2
43
D976

ED10954
D875
K53
Ekn6
73
Kkn10962
kn2
D9832
kn86
E
E1084

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N93395
S1034105
Ö310937
V310937
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 4D S= 7 790 18/0
Magnus Persson - Runa Persson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 S= 7 620 16/2
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3 N+1 3 170 14/4
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 5D Ö-1 2 100 12/6
Fredrik Norling - Hans Thormar Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 4 V-1 4 50 8/10
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 4 Ö-1 4 50 8/10
Eva Jansdotter - Jan Murman Vit Volhejn - Peter Volhejn 4 V-1 4 50 8/10
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Bo Åberg - Barbro Åberg 4 S-1 E -100 4/14
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 4 Ö= 2 -130 2/16
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Charlotta Jönsson - Dan Andersson 4D N-1 7 -200 0/18

Bricka 16

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
Ö-V i zon
kn43
E4
E763
K876
82
Dkn10852
D9
1095
ED10765

kn1084
Ekn2
K9
K9763
K52
D43

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N77757
S77757
Ö66686
V66686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Bo Åberg - Barbro Åberg 3D Ö-1 2 200 18/0
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3 N= 9 110 16/2
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3 S-2 8 -100 12/6
Fredrik Norling - Hans Thormar Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 3NT S-2 8 -100 12/6
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 3 S-2 8 -100 12/6
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 3 N-3 4 -150 8/10
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 4D S-2 D -300 6/12
Eva Jansdotter - Jan Murman Vit Volhejn - Peter Volhejn 3D S-3 2 -500 4/14
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Charlotta Jönsson - Dan Andersson 4D S-4 8 -800 1/17
Magnus Persson - Runa Persson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4D S-4 8 -800 1/17

Bricka 17

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
ingen i zon
kn5
EDkn8
EK4
8762
E98
K2
kn109872
K9
K1076432
109
D5
kn10
D
76543
63
ED543

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1151156
S1151156
Ö27275
V27276
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 4D Ö-3 6 500 18/0
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Magnus Persson - Runa Persson 5 S= 8 450 14/4
Vit Volhejn - Peter Volhejn Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 4 S+1 Kn 450 14/4
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Jonatan Johansson - Emma Karlsson 4 N+1 Kn 450 14/4
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 4 S= Kn 420 10/8
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3 N+2 3 200 8/10
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3 Ö-1 5 50 6/12
Eva Jansdotter - Jan Murman Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 5 N-1 Kn -50 4/14
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Fredrik Norling - Hans Thormar 2 Ö+1 6 -140 2/16
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Bo Åberg - Barbro Åberg 3D Ö= 6 -530 0/18

Bricka 18

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
kn3
kn97
E764
Dkn86
1092
10
kn95
E97542
E4
K6532
K83
K103
KD8765
ED84
D102

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N58899
S58898
Ö84533
V84533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Bo Åberg - Barbro Åberg 4 S+1 E 650 18/0
Vit Volhejn - Peter Volhejn Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 2 S+2 10 170 15/3
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 1 S+3 10 170 15/3
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Magnus Persson - Runa Persson 2 S+1 5 140 9/9
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 1 S+2 10 140 9/9
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 1 S+2 10 140 9/9
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Jonatan Johansson - Emma Karlsson 2 S+1 10 140 9/9
Eva Jansdotter - Jan Murman Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 1 S+1 10 110 4/14
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Fredrik Norling - Hans Thormar 4 S-1 10 -100 2/16
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 2 V+1 Kn -110 0/18

Bricka 19

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
D108652
82
E72
97
Kkn97
E765
D9
843
E4
94
Kkn10543
kn102
3
KDkn103
86
EKD65

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N105976
S105976
Ö38363
V38363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Magnus Persson - Runa Persson 4 N= D 420 17/1
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Bo Åberg - Barbro Åberg 4 S= D 420 17/1
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT V-4 8 400 14/4
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 3 S+1 9 170 12/6
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 4 S-1 D -50 8/10
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Magnus Grönberg - Joakim Ericson 4 S-1 D -50 8/10
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Vit Volhejn - Peter Volhejn 4 S-1 D -50 8/10
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N-2 E -100 3/15
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Fredrik Norling - Hans Thormar 4 N-2 2 -100 3/15
Eva Jansdotter - Jan Murman Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 4 N-3 3 -150 0/18

Bricka 20

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
alla i zon
D
E72
K8753
E1085
763
1053
E4
KD432
K9542
kn986
D109
kn
Ekn108
KD4
kn62
976

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89889
S89889
Ö43553
V43554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Jansdotter - Jan Murman Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 2NTD N+1 8 890 18/0
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3NT S= 3 600 14/4
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT S= 10 600 14/4
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT N= 8 600 14/4
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Magnus Persson - Runa Persson 2NT S+3 3 210 9/9
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Bo Åberg - Barbro Åberg 2NT S+3 D 210 9/9
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 1NT N+3 8 180 6/12
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2NT S+1 K 150 4/14
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Vit Volhejn - Peter Volhejn 1NT N+1 6 120 2/16
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Magnus Grönberg - Joakim Ericson Pass   0/18

Bricka 21

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
N-S i zon
E83
K104
Ekn42
1098
D
kn9853
8753
ED7
Kkn1064
76
KD106
K2
9752
ED2
9
kn6543

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74665
S74665
Ö58668
V58668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Vit Volhejn - Peter Volhejn 2 V-2 10 100 18/0
Fredrik Norling - Hans Thormar Bo Åberg - Barbro Åberg 1NT V-1 10 50 16/2
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Magnus Persson - Runa Persson 1 Ö+1 9 -110 13/5
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Dag Johansson - Torbjörn Forsén 1 Ö+1 9 -110 13/5
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 1NT Ö+1 3 -120 9/9
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 2NT Ö= 3 -120 9/9
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 2NT Ö+1 3 -150 5/13
Eva Jansdotter - Jan Murman Magnus Grönberg - Joakim Ericson 2NT Ö+1 9 -150 5/13
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Johnny Karlsson - Lars Karlsson 3 N-2 K -200 2/16
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Jonatan Johansson - Emma Karlsson 2D Ö+2 9 -380 0/18

Bricka 22

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
E1032
E6542
kn74
D
kn54
D7
EKD2
7652
9
kn983
108
EKkn1084
KD876
K10
9653
93

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N26794
S26794
Ö97646
V97646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 1NT V-3 3 300 18/0
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3 S= E 140 16/2
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Jonatan Johansson - Emma Karlsson 4 S-1 E -50 10/8
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Magnus Persson - Runa Persson 4 S-1 D -50 10/8
Fredrik Norling - Hans Thormar Bo Åberg - Barbro Åberg 3 S-1 K -50 10/8
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Vit Volhejn - Peter Volhejn 3 S-1 E -50 10/8
Eva Jansdotter - Jan Murman Magnus Grönberg - Joakim Ericson 3 S-1 E -50 10/8
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3 Ö+1 K -130 2/16
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 3 Ö+1 K -130 2/16
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Johnny Karlsson - Lars Karlsson 3 Ö+1 K -130 2/16

Bricka 23

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
alla i zon
EKD82
E632
102
95
754
Kkn975
97
kn64
kn1063
D108
Ekn84
D7
9
4
KD653
EK10832

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1110798
S1110798
Ö23634
V23634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Norling - Hans Thormar Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 3NT N+3 6 690 18/0
Vit Volhejn - Peter Volhejn Magnus Persson - Runa Persson 3NT N+2 5 660 15/3
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 3NT S+2 9 660 15/3
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N+1 8 170 12/6
Bo Åberg - Barbro Åberg Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 3 N+1 8 130 10/8
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 6 S-1 4 -100 8/10
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT N-2 8 -200 3/15
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT S-2 5 -200 3/15
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3NT N-2 8 -200 3/15
Eva Jansdotter - Jan Murman Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3NT N-2 D -200 3/15
Eva Jansdotter - Jan Murman Dag Johansson - Torbjörn Forsén     Pen 0/-9

Bricka 24

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
ingen i zon
EDkn7
EKkn
1093
753
K9
1083
Kkn42
KD98
865432
D72
7
kn62
10
9654
ED865
E104

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79988
S89988
Ö54454
V54454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3D V-4 3 800 17/1
Fredrik Norling - Hans Thormar Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 3D Ö-4 6 800 17/1
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT N= 2 400 14/4
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 1NT N+1 K 120 10/8
Vit Volhejn - Peter Volhejn Magnus Persson - Runa Persson 2NT S= K 120 10/8
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 1NT S+1 3 120 10/8
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 2 S= K 110 5/13
Eva Jansdotter - Jan Murman Dag Johansson - Torbjörn Forsén 2 S= K 110 5/13
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 4 S-1 K -50 1/17
Bo Åberg - Barbro Åberg Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 3NT N-1 Kn -50 1/17

Bricka 25

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
Ö-V i zon
753
K103
D964
K73
Kkn86
D64
EK108
Dkn
E4
E75
732
109642
D1092
kn982
kn5
E85

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45555
S45555
Ö98777
V98788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Johnny Karlsson - Lars Karlsson 2 N-1 3 -50 18/0
Vit Volhejn - Peter Volhejn Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3 Ö= Kn -110 16/2
Magnus Persson - Runa Persson Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 1NT V+1 3 -120 14/4
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 2NT V+1 7 -150 9/9
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Jonatan Johansson - Emma Karlsson 1NT V+2 3 -150 9/9
Fredrik Norling - Hans Thormar Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 1NT V+2 4 -150 9/9
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 1NT V+2 4 -150 9/9
Bo Åberg - Barbro Åberg Magnus Grönberg - Joakim Ericson 1NT V+3 4 -180 4/14
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3NT V= 4 -600 2/16
Eva Jansdotter - Jan Murman Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 3NT V+2 10 -660 0/18

Bricka 26

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
alla i zon
Kkn107
7652
kn92
K6
8642
E3
D8653
73
ED93
D108
74
E982
5
Kkn94
EK10
Dkn1054

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86957
S76856
Ö56485
V46475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 2 Ö-3 D 300 17/1
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Johnny Karlsson - Lars Karlsson 2 Ö-3 Kn 300 17/1
Fredrik Norling - Hans Thormar Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N= 8 140 14/4
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3 S= E 110 12/6
Vit Volhejn - Peter Volhejn Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 2 Ö-1 D 100 9/9
Eva Jansdotter - Jan Murman Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 2 Ö-1 E 100 9/9
Magnus Persson - Runa Persson Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 4 N-1 7 -100 6/12
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Jonatan Johansson - Emma Karlsson 2 Ö= D -110 3/15
Bo Åberg - Barbro Åberg Magnus Grönberg - Joakim Ericson 2 Ö= K -110 3/15
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 2D Ö= D -670 0/18

Bricka 27

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
ingen i zon
E97
Kkn106
D4
EKD7
Dkn642
74
1063
1098
K85
ED932
kn95
62
103
85
EK872
kn543

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N11108710
S11108710
Ö23563
V23563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Norling - Hans Thormar Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NTD S+1 D 650 18/0
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Bo Åberg - Barbro Åberg 3NT N+3 5 490 16/2
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3NT N+2 2 460 9/9
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT N+2 2 460 9/9
Vit Volhejn - Peter Volhejn Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3NT N+2 2 460 9/9
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT N+2 6 460 9/9
Magnus Persson - Runa Persson Dag Johansson - Torbjörn Forsén 3NT N+2 3 460 9/9
Eva Jansdotter - Jan Murman Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3NT N+2 2 460 9/9
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Magnus Grönberg - Joakim Ericson 3NT S+1 D 430 2/16
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 3NT S= Kn 400 0/18

Bricka 28

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
N-S i zon
EK8763
3
KD10
KD3
kn1095
K7
98532
74
2
Ekn10952
E7
E652
D4
D864
kn64
kn1098

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86596
S87596
Ö56746
V56746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 5D Ö-3 D 500 16/2
Fredrik Norling - Hans Thormar Erik Spångberg - Claus Röhnisch 5D Ö-3 6 500 16/2
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Bo Åberg - Barbro Åberg 4D Ö-3 D 500 16/2
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3 N= E 140 11/7
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Magnus Grönberg - Joakim Ericson 3 N= E 140 11/7
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 4 N-1 E -100 6/12
Magnus Persson - Runa Persson Dag Johansson - Torbjörn Forsén 4 N-1 2 -100 6/12
Eva Jansdotter - Jan Murman Charlotta Jönsson - Dan Andersson 4 N-1 E -100 6/12
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT S-3 K -300 2/16
Vit Volhejn - Peter Volhejn Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3D Ö= D -530 0/18

Bricka 29

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
alla i zon
7
9742
E963
Kkn63
D10653
Dkn65
2
542
Ekn84
EK108
107
1098
K92
3
KDkn854
ED7

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N1011658
S1011658
Ö21773
V21773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3NT S+2 4 660 18/0
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 5 S= 2 600 16/2
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 3D V-1 6 200 14/4
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Fredrik Norling - Hans Thormar 4 S+1 D 150 8/10
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 S+2 D 150 8/10
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Magnus Persson - Runa Persson 3 S+2 Kn 150 8/10
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Dag Johansson - Torbjörn Forsén 2 S+3 5 150 8/10
Eva Jansdotter - Jan Murman Bo Åberg - Barbro Åberg 4 S+1 7 150 8/10
Vit Volhejn - Peter Volhejn Johnny Karlsson - Lars Karlsson 2NT S= 5 120 2/16
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT S-1 3 -100 0/18

Bricka 30

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
ingen i zon
Kkn76
D5
K986
D98
84
E63
Dkn
E75432
532
K10742
543
106
ED109
kn98
E1072
Kkn

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N7107109
S7107109
Ö63533
V63533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 S+1 D 450 18/0
Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT S+1 4 430 15/3
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Magnus Persson - Runa Persson 3NT S+1 2 430 15/3
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 4 S= D 420 9/9
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Erik Spångberg - Claus Röhnisch 4 N= 2 420 9/9
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 4 S= 4 420 9/9
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Dag Johansson - Torbjörn Forsén 4 S= D 420 9/9
Eva Jansdotter - Jan Murman Bo Åberg - Barbro Åberg 3NT S= E 400 4/14
Vit Volhejn - Peter Volhejn Johnny Karlsson - Lars Karlsson 4 S-1 5 -50 1/17
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Jonatan Johansson - Emma Karlsson 4 S-1 D -50 1/17

Bricka 31

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
N-S i zon
kn742
E2
EK
EK1052
1065
Kkn
10875
Dkn94
E93
D1075
642
763
KD8
98643
Dkn93
8

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N101091110
S101091110
Ö33423
V33423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 4 N+1 7 650 18/0
Fredrik Norling - Hans Thormar Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3NT N+1 6 630 11/7
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Johnny Karlsson - Lars Karlsson 3NT S+1 5 630 11/7
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT S+1 D 630 11/7
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3NT S+1 D 630 11/7
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3NT N+1 4 630 11/7
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 3NT N+1 2 630 11/7
Eva Jansdotter - Jan Murman Magnus Persson - Runa Persson 3NT N= 5 600 4/14
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Vit Volhejn - Peter Volhejn 1NT V-1 E 50 2/16
Bo Åberg - Barbro Åberg Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 4 S-1 5 -100 0/18

Bricka 32

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
Ö-V i zon
E976
D62
kn76
kn94
KDkn843
kn
K105
K62
2
K9853
D984
853
105
E1074
E32
ED107

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86768
S86768
Ö57575
V57575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Jansdotter - Jan Murman Magnus Persson - Runa Persson 1NT N+1 5 120 18/0
Fredrik Norling - Hans Thormar Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 2 V-1 2 100 13/5
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Jonatan Johansson - Emma Karlsson 2 V-1 9 100 13/5
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 2 V-1 2 100 13/5
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren 2 V-1 4 100 13/5
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT N-2 2 -100 7/11
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Erik Spångberg - Claus Röhnisch 1NT N-2 8 -100 7/11
Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck Vit Volhejn - Peter Volhejn 2 V= 2 -110 3/15
Bo Åberg - Barbro Åberg Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 2 V= 2 -110 3/15
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Johnny Karlsson - Lars Karlsson 3 N-3 2 -150 0/18

Bricka 33

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
ingen i zon

E5
D76532
EKkn73
E86
KD1082
E4
642
10932
kn7
K108
10985
KDkn754
9643
kn9
D

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810775
S810775
Ö42457
V43457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Erik Spångberg - Claus Röhnisch 3NT N= 10 400 18/0
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 3 N+1 5 130 15/3
Eva Jansdotter - Jan Murman Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 4 N= Kn 130 15/3
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 5 N-1 Kn -50 10/8
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3 S-1 E -50 10/8
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Bo Åberg - Barbro Åberg 4 N-1 Kn -50 10/8
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 5 N-2 Kn -100 4/14
Vit Volhejn - Peter Volhejn Fredrik Norling - Hans Thormar 5 N-2 Kn -100 4/14
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Johnny Karlsson - Lars Karlsson 4 S-2 K -100 4/14
Magnus Persson - Runa Persson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 4 N-5 Kn -250 0/18

Bricka 34

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
E
974
E7
EKD9842
1065432
862
K963
8
Kkn105
kn854
kn1075
KDkn97
ED3
D102
63

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N12891012
S12891012
Ö15331
V15331
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Johnny Karlsson - Lars Karlsson 6NT S= 8 1440 17/1
Magnus Persson - Runa Persson Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 6NT N= Kn 1440 17/1
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Charlotta Jönsson - Dan Andersson 6 N= 8 1370 13/5
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Erik Spångberg - Claus Röhnisch 6 N= 8 1370 13/5
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 3NT S+3 2 690 10/8
Vit Volhejn - Peter Volhejn Fredrik Norling - Hans Thormar 4 S+2 8 170 8/10
Patricia Kronbäck - Andreas Johansson Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 6 N-1 8 -100 6/12
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 7NT S-2 2 -200 4/14
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Bo Åberg - Barbro Åberg 6NT S-3 3 -300 1/17
Eva Jansdotter - Jan Murman Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 6NT S-3 6 -300 1/17

Bricka 35

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn4
KD10432

Ekn63
5
976
kn10976
K972
D109876
8
D52
1085
K32
Ekn5
EK843
D4

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N1110131012
S111013912
Ö23031
V23031
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Norling - Hans Thormar Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 6 S+1 6 1010 15/3
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 6 S+1 5 1010 15/3
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 6 S+1 Kn 1010 15/3
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Johnny Karlsson - Lars Karlsson 6 N+1 10 1010 15/3
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Magnus Persson - Runa Persson 6 S= 6 980 6/12
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Bo Åberg - Barbro Åberg 6 N= 7 980 6/12
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 6 S= 5 980 6/12
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 6 S= 3 980 6/12
Eva Jansdotter - Jan Murman Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 6 S= 5 980 6/12
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Vit Volhejn - Peter Volhejn 7 S-1 Kn -50 0/18

Bricka 36

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
alla i zon
D654
EK865
D6
65

Dkn
EKkn983
KD1082
EK7
9432
74
kn974
kn109832
107
1052
E3

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N11683
S13683
Ö10107510
V10107510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Norling - Hans Thormar Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo 5 V-1 E 100 13/5
Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl Vit Volhejn - Peter Volhejn 5 V-1 K 100 13/5
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 5 V-1 E 100 13/5
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Johnny Karlsson - Lars Karlsson 5 V-1 E 100 13/5
Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 5 V-1 E 100 13/5
Eva Jansdotter - Jan Murman Daniel Jönsson - Kristina Jönsson 5 V-1 E 100 13/5
Jonatan Johansson - Emma Karlsson Magnus Persson - Runa Persson 3 V+1 E -130 6/12
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 4 V+1 E -150 4/14
Magnus Grönberg - Joakim Ericson Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 3NT Ö+1 Kn -630 2/16
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Bo Åberg - Barbro Åberg 5D Ö+1 Kn -950 0/18

Bricka 37

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
N-S i zon
E97
7
KDkn642
532
kn6543
Ekn1032
E
D4
K102
KD
87
EK10976
D8
98654
10953
kn8

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N18121
S18121
Ö125121112
V125121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 4 Ö+2 5 -170 18/0
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Magnus Persson - Runa Persson 4 Ö= 9 -420 15/3
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Jonatan Johansson - Emma Karlsson 5 Ö+1 10 -420 15/3
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 5 Ö+2 6 -440 12/6
Vit Volhejn - Peter Volhejn Magnus Grönberg - Joakim Ericson 4 V+1 K -450 8/10
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Fredrik Norling - Hans Thormar 4 Ö+1 9 -450 8/10
Eva Jansdotter - Jan Murman Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 V+1 K -450 8/10
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 4 V+2 Kn -480 2/16
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 4 V+2 K -480 2/16
Bo Åberg - Barbro Åberg Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 4 V+2 D -480 2/16

Bricka 38

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
EK875
75
72
Dkn92
432
K4
EK
K108643
106
109862
Dkn963
7
Dkn9
EDkn3
10854
E5

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N76699
S8671010
Ö57633
V57633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Daniel Jönsson - Kristina Jönsson Jonatan Johansson - Emma Karlsson 3NT N= 7 400 18/0
Nicklas Sivelind - Mattias Lindgren Patricia Kronbäck - Andreas Johansson 2 V-2 2 200 16/2
Magnus Wegestål - Jonas Tjärnemo Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl 3 N= 7 140 14/4
Johnny Karlsson - Lars Karlsson Magnus Persson - Runa Persson 2 N= 6 110 12/6
Erik Spångberg - Claus Röhnisch Jonas Dåwerstrand - Tina Elfstedt 4 N-1 7 -50 5/13
Vit Volhejn - Peter Volhejn Magnus Grönberg - Joakim Ericson 4 S-1 K -50 5/13
Dag Johansson - Torbjörn Forsén Fredrik Norling - Hans Thormar 4 S-1 E -50 5/13
Charlotta Jönsson - Dan Andersson Masha Lindbäck - Daniel Lindbäck 3NT N-1 2 -50 5/13
Bo Åberg - Barbro Åberg Tommy Gunnarsson - Erik Gulliksson 4 N-1 3 -50 5/13
Eva Jansdotter - Jan Murman Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N-1 9 -50 5/13