Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK S:t Erik » Trivseltorsdag (Par) 2018-08-30 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Trivseltorsdag (Par) 2018-08-30

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Nord giv
ingen i zon
KD8
E864
kn954
kn9
kn10953
Kkn1032
K3
3
62
D75
E1082
ED87
E74
9
D76
K106542

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N87456
S87456
Ö46987
V45987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl Montgomery - Mats Nygren Birgitta Macris - Brita Klevstad 2 V-1 Kn 50 15/1
Bengt Sandberg - Lars Leijon Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 3 V-1 E 50 15/1
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Anita Viderud - Inger Nordin 1NT S-1 Kn -50 12/4
Bo Assarsson - Maria Assarsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 2 N-2 6 -100 10/6
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Lars Ekman - Marianne Ekman 2 V= 5 -110 8/8
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Olle Magnuson - Milly Holmgren 1NT Ö+1 6 -120 4/12
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Dag Bjerke - Christer Larsson 2NT Ö= 4 -120 4/12
Ann Löfberg - Anna Olsson Elisabeth Stern - Karin Schiöld 2NT Ö= 5 -120 4/12
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kerstin Luthman - Agneta Delin 2 V+1 5 -140 0/16

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Öst giv
N-S i zon
KD62
kn8
ED984
72
E83
74
kn76
kn8643
kn754
K109653

D95
109
ED2
K10532
EK10

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N81281112
S81271011
Ö41521
V41521
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Sandberg - Lars Leijon Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 3NT S+3 7 690 16/0
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Lars Ekman - Marianne Ekman 3NT S+2 7 660 13/3
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Anita Viderud - Inger Nordin 3NT S+2 3 660 13/3
Carl Montgomery - Mats Nygren Birgitta Macris - Brita Klevstad 3NT S+1 3 630 10/6
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kerstin Luthman - Agneta Delin 5 S+1 3 620 7/9
Ann Löfberg - Anna Olsson Elisabeth Stern - Karin Schiöld 5 N+1 5 620 7/9
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT S= 3 600 3/13
Bo Assarsson - Maria Assarsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 3NT S= 2 600 3/13
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Dag Bjerke - Christer Larsson 2 Ö-1 E 50 0/16

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Syd giv
Ö-V i zon
D743
kn765
843
93
K952
EKD83
E5
kn6
106
1092
102
KD8542
Ekn8
4
KDkn976
E107

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N38467
S49477
Ö94966
V94966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Sandberg - Lars Leijon Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 4 V-4 8 400 16/0
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 V-2 3 200 14/2
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kerstin Luthman - Agneta Delin 2 V-1 3 100 9/7
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Lars Ekman - Marianne Ekman 2 V-1 8 100 9/7
Carl Montgomery - Mats Nygren Birgitta Macris - Brita Klevstad 3 V-1 3 100 9/7
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Anita Viderud - Inger Nordin 3 V-1 3 100 9/7
Bo Assarsson - Maria Assarsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 2 V= 3 -110 4/12
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Dag Bjerke - Christer Larsson 3 V= 8 -140 2/14
Ann Löfberg - Anna Olsson Elisabeth Stern - Karin Schiöld 3 V+1 9 -170 0/16

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Väst giv
alla i zon
7
kn643
KD1052
E95
K10952
K105
86
K84
D83
2
Ekn974
kn762
Ekn64
ED987
3
D103

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N681067
S781067
Ö65375
V65375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Anita Viderud - Inger Nordin 4 S+1 2 650 16/0
Lars Ekman - Marianne Ekman Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 4 S= 4 620 14/2
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 S-1 8 -100 7/9
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 S-1 6 -100 7/9
Ann Löfberg - Anna Olsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 4 S-1 8 -100 7/9
Gita Nelson - Elisabeth Åström Carl Montgomery - Mats Nygren 4 S-1 9 -100 7/9
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Elisabeth Stern - Karin Schiöld 4 S-1 4 -100 7/9
Bo Assarsson - Maria Assarsson Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 S-1 8 -100 7/9
Kerstin Luthman - Agneta Delin Dag Bjerke - Christer Larsson 4 S-2 5 -200 0/16

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Nord giv
N-S i zon
632
8764
K2
Ekn53
KDkn87
52
10
K10942
954
Dkn3
ED864
D7
E10
EK109
kn9753
86

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57846
S57845
Ö76587
V75586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Anita Viderud - Inger Nordin 1NT N+1 4 120 16/0
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 2 N= 4 110 13/3
Ann Löfberg - Anna Olsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 2 S= K 110 13/3
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Elisabeth Stern - Karin Schiöld 2 V-2 K 100 10/6
Kerstin Luthman - Agneta Delin Dag Bjerke - Christer Larsson 4 V-1 8 50 8/8
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Olle Magnuson - Milly Holmgren 1NT N-1 4 -100 6/10
Lars Ekman - Marianne Ekman Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 2 V= K -110 4/12
Gita Nelson - Elisabeth Åström Carl Montgomery - Mats Nygren 3 V= K -140 1/15
Bo Assarsson - Maria Assarsson Birgitta Macris - Brita Klevstad 2 V+1 K -140 1/15

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Öst giv
Ö-V i zon
K8632
kn9
8765
D4
ED10
D1032
EK432
8
kn95
K75
kn9
EK962
74
E864
D10
kn10753

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N54444
S54444
Ö89989
V89999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gita Nelson - Elisabeth Åström Carl Montgomery - Mats Nygren 3NT Ö-2 6 200 16/0
Lars Ekman - Marianne Ekman Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 3NT Ö-1 6 100 11/5
Kerstin Luthman - Agneta Delin Dag Bjerke - Christer Larsson 3NT Ö-1 3 100 11/5
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3NT Ö-1 3 100 11/5
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Elisabeth Stern - Karin Schiöld 3NT Ö-1 6 100 11/5
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Anita Viderud - Inger Nordin 2 V= 2 -110 6/10
Ann Löfberg - Anna Olsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 2 V+1 K -140 4/12
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö= 3 -600 2/14
Bo Assarsson - Maria Assarsson Birgitta Macris - Brita Klevstad 3NT Ö+1 4 -630 0/16

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Syd giv
alla i zon
2
K987
Ekn102
Dkn96
EKkn953
D10
KD75
10
1086
kn6542
6
EK42
D74
E3
9843
8753

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N77524
S77524
Ö568108
V568108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Magnuson - Milly Holmgren Kerstin Luthman - Agneta Delin 4 V-1 D 100 15/1
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 5 V-1 D 100 15/1
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 3 V= D -140 11/5
Birgitta Macris - Brita Klevstad Ann Löfberg - Anna Olsson 2 V+1 D -140 11/5
Lars Ekman - Marianne Ekman Eva Nordström - Marianne Zachrisson 4 V= 10 -620 5/11
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Dag Bjerke - Christer Larsson 4 V= D -620 5/11
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Carl Montgomery - Mats Nygren 4 V= Kn -620 5/11
Bo Assarsson - Maria Assarsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 4 V= D -620 5/11
Gita Nelson - Elisabeth Åström Anita Viderud - Inger Nordin 4 V+1 10 -650 0/16

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Väst giv
ingen i zon
96532
K10
E4
10932
Dkn87
kn95
1086
E54
10
D64
KD9753
K76
EK4
E8732
kn2
Dkn8

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96886
S96886
Ö47546
V47546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ekman - Marianne Ekman Eva Nordström - Marianne Zachrisson 2 S= 6 110 13/3
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Dag Bjerke - Christer Larsson 2 N= E 110 13/3
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Carl Montgomery - Mats Nygren 2 N= K 110 13/3
Bo Assarsson - Maria Assarsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 2 S= 10 110 13/3
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 2 S-1 6 -50 7/9
Gita Nelson - Elisabeth Åström Anita Viderud - Inger Nordin 2 S-1 10 -50 7/9
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 2 S-2 5 -100 4/12
Birgitta Macris - Brita Klevstad Ann Löfberg - Anna Olsson 3 Ö= E -110 2/14
Olle Magnuson - Milly Holmgren Kerstin Luthman - Agneta Delin 3 S-3 6 -150 0/16

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Nord giv
Ö-V i zon
92
KD842
E10
EK76
K4
10763
986
Dkn42
Ekn763
Ekn
kn43
1085
D1085
95
KD752
93

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N79989
S79988
Ö64454
V64454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Dag Bjerke - Christer Larsson 3NT S= K 400 16/0
Bo Assarsson - Maria Assarsson Bengt Sandberg - Lars Leijon 2NT S+2 K 180 14/2
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Carl Montgomery - Mats Nygren 2 N+2 3 170 12/4
Lars Ekman - Marianne Ekman Eva Nordström - Marianne Zachrisson 3 N= 3 140 10/6
Gita Nelson - Elisabeth Åström Anita Viderud - Inger Nordin 2 N= 3 110 8/8
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 4 N-1 3 -50 5/11
Birgitta Macris - Brita Klevstad Ann Löfberg - Anna Olsson 2 N-1 E -50 5/11
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 3NT S-2 K -100 2/14
Olle Magnuson - Milly Holmgren Kerstin Luthman - Agneta Delin 2 N-3 4 -150 0/16

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Öst giv
alla i zon
K9762
103
E96
D93
E3
K9642
K53
kn82
8
87
8742
EK10654
Dkn1054
EDkn5
Dkn10
7

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N466105
S466105
Ö97637
V97637
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Sandberg - Lars Leijon Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 S+1 2 650 15/1
Bo Assarsson - Maria Assarsson Anita Viderud - Inger Nordin 4 S+1 2 650 15/1
Dag Bjerke - Christer Larsson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 S= 3 620 10/6
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 4 S= 3 620 10/6
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Carl Montgomery - Mats Nygren 4 S= 3 620 10/6
Olle Magnuson - Milly Holmgren Lars Ekman - Marianne Ekman 3 Ö-1 D 100 6/10
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Kerstin Luthman - Agneta Delin 4 S-1 2 -100 2/14
Birgitta Macris - Brita Klevstad Elisabeth Stern - Karin Schiöld 4 S-1 3 -100 2/14
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Ann Löfberg - Anna Olsson 4 S-1 3 -100 2/14

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Syd giv
ingen i zon
653
D83
KD4
kn763
EKD1092
E765
73
K
7
K9
kn10985
D9852
kn84
kn1042
E62
E104

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N55544
S55544
Ö88899
V88899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dag Bjerke - Christer Larsson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 2 V= K -110 15/1
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Ann Löfberg - Anna Olsson 2 V= K -110 15/1
Bengt Sandberg - Lars Leijon Gita Nelson - Elisabeth Åström 1 V+2 K -140 11/5
Bo Assarsson - Maria Assarsson Anita Viderud - Inger Nordin 1 V+2 K -140 11/5
Olle Magnuson - Milly Holmgren Lars Ekman - Marianne Ekman 3 V+1 K -170 5/11
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 3 V+1 K -170 5/11
Birgitta Macris - Brita Klevstad Elisabeth Stern - Karin Schiöld 3 V+1 K -170 5/11
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Carl Montgomery - Mats Nygren 3 V+1 3 -170 5/11
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Kerstin Luthman - Agneta Delin 2 V+3 K -200 0/16

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Väst giv
N-S i zon
E954
kn
kn73
KD854
762
K92
K1082
E102
KD10
E87654
D6
76
kn83
D103
E954
kn93

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76476
S75475
Ö57967
V57967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl Montgomery - Mats Nygren Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 3 Ö-1 Kn 50 16/0
Dag Bjerke - Christer Larsson Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 2 Ö+1 3 -140 9/7
Eva Nordström - Marianne Zachrisson Kerstin Luthman - Agneta Delin 2 Ö+1 Kn -140 9/7
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 2 Ö+1 3 -140 9/7
Birgitta Macris - Brita Klevstad Elisabeth Stern - Karin Schiöld 3 Ö= Kn -140 9/7
Bengt Sandberg - Lars Leijon Gita Nelson - Elisabeth Åström 3 Ö= 3 -140 9/7
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Ann Löfberg - Anna Olsson 2 Ö+1 Kn -140 9/7
Bo Assarsson - Maria Assarsson Anita Viderud - Inger Nordin 2 Ö+2 3 -170 2/14
Olle Magnuson - Milly Holmgren Lars Ekman - Marianne Ekman 4 Ö= E -420 0/16

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Nord giv
alla i zon
K872
8
K765
D873
D10
D109
Ekn102
6542
9653
EKkn42
43
109
Ekn4
7653
D98
EKkn

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N99597
S99697
Ö44746
V44746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Eva Nordström - Marianne Zachrisson 1NT S+2 Kn 150 15/1
Bengt Sandberg - Lars Leijon Carl Montgomery - Mats Nygren 2NT S+1 10 150 15/1
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Bo Assarsson - Maria Assarsson 3 S= 6 140 12/4
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Kerstin Luthman - Agneta Delin 2NT S= 10 120 10/6
Lars Ekman - Marianne Ekman Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 1NT S= 10 90 7/9
Ann Löfberg - Anna Olsson Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 1NT S= D 90 7/9
Dag Bjerke - Christer Larsson Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 S-1 10 -100 3/13
Anita Viderud - Inger Nordin Birgitta Macris - Brita Klevstad 3NT S-1 10 -100 3/13
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Gita Nelson - Elisabeth Åström 3NT S-2 10 -200 0/16

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Öst giv
ingen i zon
4
D9864
K753
954
kn10832
kn10
Ekn
EK63
KD95
E73
D842
D7
E76
K52
1096
kn1082

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N45624
S45624
Ö887109
V887109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Löfberg - Anna Olsson Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 3NT Ö= Kn -400 16/0
Lars Ekman - Marianne Ekman Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 Ö= Kn -420 8/8
Dag Bjerke - Christer Larsson Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 V= 6 -420 8/8
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Eva Nordström - Marianne Zachrisson 4 Ö= 2 -420 8/8
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Kerstin Luthman - Agneta Delin 4 Ö= Kn -420 8/8
Anita Viderud - Inger Nordin Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 Ö= Kn -420 8/8
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Bo Assarsson - Maria Assarsson 4 Ö= Kn -420 8/8
Bengt Sandberg - Lars Leijon Carl Montgomery - Mats Nygren 4 Ö= Kn -420 8/8
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 Ö+1 10 -450 0/16

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Syd giv
N-S i zon
7
ED42
D54
KDkn75
Kkn103
1083
83
9643
ED942
K6
EK102
E2
865
kn975
kn976
108

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N64724
S64724
Ö776118
V776118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Gita Nelson - Elisabeth Åström 2NT Ö= 10 -120 16/0
Anita Viderud - Inger Nordin Birgitta Macris - Brita Klevstad 1 Ö+3 8 -170 14/2
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Bo Assarsson - Maria Assarsson 2NT Ö+2 8 -180 12/4
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Eva Nordström - Marianne Zachrisson 4 V= K -420 9/7
Ann Löfberg - Anna Olsson Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 4 V= K -420 9/7
Lars Ekman - Marianne Ekman Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 Ö+1 10 -450 3/13
Dag Bjerke - Christer Larsson Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 Ö+1 10 -450 3/13
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Kerstin Luthman - Agneta Delin 4 V+1 K -450 3/13
Bengt Sandberg - Lars Leijon Carl Montgomery - Mats Nygren 4 Ö+1 5 -450 3/13

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Väst giv
Ö-V i zon
E2
kn106
D983
K632
987
EKD74
kn62
97
KDkn3
953
EK7
Dkn10
10654
82
1054
E854

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N65333
S65333
Ö6710109
V7710109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 S-1 8 -50 16/0
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3NT Ö= 4 -600 13/3
Bo Assarsson - Maria Assarsson Carl Montgomery - Mats Nygren 3NT Ö= 4 -600 13/3
Olle Magnuson - Milly Holmgren Eva Nordström - Marianne Zachrisson 4 Ö= 4 -620 7/9
Kerstin Luthman - Agneta Delin Lars Ekman - Marianne Ekman 4 Ö= 4 -620 7/9
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Bengt Sandberg - Lars Leijon 4 Ö= 5 -620 7/9
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 Ö= 4 -620 7/9
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Dag Bjerke - Christer Larsson 3NT Ö+1 8 -630 1/15
Anita Viderud - Inger Nordin Ann Löfberg - Anna Olsson 3NT Ö+1 4 -630 1/15

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Nord giv
ingen i zon
E10875
D32
8
K543
K2
K94
952
EDkn86
63
E876
EKD63
107
Dkn94
kn105
kn1074
92

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33484
S33484
Ö98847
V109958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Dag Bjerke - Christer Larsson 4 Ö-4 9 200 16/0
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 2 N= E 110 14/2
Olle Magnuson - Milly Holmgren Eva Nordström - Marianne Zachrisson 3NT V-2 5 100 12/4
Kerstin Luthman - Agneta Delin Lars Ekman - Marianne Ekman 3NT Ö-1 3 50 9/7
Anita Viderud - Inger Nordin Ann Löfberg - Anna Olsson 3NT V-1 5 50 9/7
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 3NT S-2 D -100 6/10
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Birgitta Macris - Brita Klevstad 3 Ö= D -110 4/12
Bo Assarsson - Maria Assarsson Carl Montgomery - Mats Nygren 2NT V= 5 -120 2/14
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Bengt Sandberg - Lars Leijon 3NT V= 5 -400 0/16

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Öst giv
N-S i zon
Ekn8
D
D98643
1096
K10975
K742
E75
K
D43
E10653
2
E532
62
kn98
Kkn10
Dkn874

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N67224
S67224
Ö7611117
V7611117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson Gita Nelson - Elisabeth Åström 3 S+2 6 200 16/0
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Bengt Sandberg - Lars Leijon 4 V-1 D 50 14/2
Kerstin Luthman - Agneta Delin Lars Ekman - Marianne Ekman 2 Ö+2 10 -170 10/6
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 2 V+2 D -170 10/6
Anita Viderud - Inger Nordin Ann Löfberg - Anna Olsson 2 Ö+2 D -170 10/6
Gunilla Janlert - Kristina Sjölund Dag Bjerke - Christer Larsson 4 Ö= D -420 5/11
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Birgitta Macris - Brita Klevstad 4 Ö= 2 -420 5/11
Olle Magnuson - Milly Holmgren Eva Nordström - Marianne Zachrisson 4 V+1 8 -450 1/15
Bo Assarsson - Maria Assarsson Carl Montgomery - Mats Nygren 4 Ö+1 10 -450 1/15

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Syd giv
Ö-V i zon
7642
EK63
D7
kn86
E105
kn52
kn103
E1074
D83
94
K952
K952
Kkn9
D1087
E864
D3

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N56877
S56877
Ö87566
V87566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl Montgomery - Mats Nygren Anita Viderud - Inger Nordin 2 S+1 4 140 16/0
Dag Bjerke - Christer Larsson Lars Ekman - Marianne Ekman 2 S= Kn 110 14/2
Kerstin Luthman - Agneta Delin Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 3 S-1 Kn -50 9/7
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 S-1 5 -50 9/7
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Eva Nordström - Marianne Zachrisson 3 S-1 Kn -50 9/7
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 S-1 5 -50 9/7
Ann Löfberg - Anna Olsson Bo Assarsson - Maria Assarsson 3 S-2 Kn -100 2/14
Birgitta Macris - Brita Klevstad Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 4 S-2 Kn -100 2/14
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Bengt Sandberg - Lars Leijon 4 S-2 Kn -100 2/14

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Väst giv
alla i zon
9653
1043
1064
kn103
4
8752
973
ED874
ED7
EK96
ED85
96
Kkn1082
Dkn
Kkn2
K52

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N33253
S33253
Ö10101189
V10101178
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Eva Nordström - Marianne Zachrisson 4 Ö-1 2 100 16/0
Carl Montgomery - Mats Nygren Anita Viderud - Inger Nordin 1NT Ö= 10 -90 14/2
Birgitta Macris - Brita Klevstad Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 2 Ö+1 D -110 12/4
Ann Löfberg - Anna Olsson Bo Assarsson - Maria Assarsson 3 Ö+2 Kn -200 10/6
Dag Bjerke - Christer Larsson Lars Ekman - Marianne Ekman 4 Ö= D -620 7/9
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Gita Nelson - Elisabeth Åström 4 Ö= D -620 7/9
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Bengt Sandberg - Lars Leijon 3NT V+1 3 -630 4/12
Kerstin Luthman - Agneta Delin Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 4 Ö+1 2 -650 1/15
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 Ö+1 10 -650 1/15

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2018.08.30

Nord giv
N-S i zon
763
D104
873
ED74
KDkn9
kn8
EK9652
6
42
EK63
D104
kn1052
E1085
9752
kn
K983

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N72644
S72644
Ö611789
V611789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Löfberg - Anna Olsson Bo Assarsson - Maria Assarsson 3NT Ö-2 8 100 16/0
Dag Bjerke - Christer Larsson Lars Ekman - Marianne Ekman 3 V+1 E -130 13/3
Carl Montgomery - Mats Nygren Anita Viderud - Inger Nordin 3 V+1 4 -130 13/3
Kerstin Luthman - Agneta Delin Gunilla Janlert - Kristina Sjölund 2 V+3 7 -150 7/9
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Olle Magnuson - Milly Holmgren 1NT Ö+2 8 -150 7/9
Elisabeth Stern - Karin Schiöld Gita Nelson - Elisabeth Åström 3 V+2 E -150 7/9
Birgitta Macris - Brita Klevstad Karin Ekhammar - Elisabeth Karlsson 2 V+3 3 -150 7/9
Gunilla Seth - Britt Bergqvist Eva Nordström - Marianne Zachrisson 5 V= 3 -400 1/15
Gunilla Ödmark - Gudrun Pelland Bengt Sandberg - Lars Leijon 5 V= E -400 1/15