Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel höstbarometer 2018-11-29 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel höstbarometer 2018-11-29

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
ingen i zon
732

EK10873
D1096
E86
K98
D9
EK532
95
Dkn1054
642
874
KDkn104
E7632
kn5
kn

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N6106108
S6106108
Ö63723
V63723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+1 8 450 17/1
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S+1 E 450 17/1
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S= E 420 12/6
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S= E 420 12/6
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Berit Ernus 4 S= E 420 12/6
Eva Engström - Kerstin Engström Bertil Häggström - Torsten Stier 2 S+3 E 200 8/10
Ulla Nilsson - Lena Johansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S+1 3 170 6/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-3 Kn 150 4/14
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 4 S-1 E -50 2/16
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S-2 E -100 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
N-S i zon
743
E92
843
9642
KDkn9
75
EK
KD1083
8
Dkn1086
D9752
kn7
E10652
K43
kn106
E5

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N44454
S44454
Ö98989
V98989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT V-1 3 50 17/1
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 2NT V-1 3 50 17/1
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S-1 E -100 14/4
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT V= 3 -120 10/8
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Hans Selling - Tom Emanuelz 1NT V+1 7 -120 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Berit Ernus 2NT V= 4 -120 10/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V= 7 -400 5/13
Ulla Nilsson - Lena Johansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V= 7 -400 5/13
Eva Engström - Kerstin Engström Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT V+2 3 -460 2/16
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1D S-2 E -500 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
Ö-V i zon
D976
kn3
D75
D1065
Ekn1052
E10
943
Kkn7

K8764
Kkn86
E843
K843
D952
E102
92

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N44565
S44565
Ö98878
V98878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Hjördis Smedberg - Berit Ernus 4 Ö-2 E 200 18/0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö-1 2 100 15/3
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V-1 5 100 15/3
Louise Edholm - Roger Edholm Bertil Häggström - Torsten Stier 2 Ö= 2 -110 11/7
Poul Steckhahn - Christer Hellström Hans Selling - Tom Emanuelz 2 Ö= 9 -110 11/7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 2 Ö+2 E -130 8/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö= 9 -140 6/12
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V= 6 -600 4/14
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö= 2 -620 2/16
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V+1 5 -630 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
alla i zon
E9
D97
kn842
kn852
1032
K106532
K7
D4
Kkn754
kn8
D105
1076
D86
E4
E963
EK93

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99779
S99779
Ö44664
V44664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Hjördis Smedberg - Berit Ernus 3NT S= 2 600 18/0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 2 V-3 E 300 16/2
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-2 K 200 14/4
Louise Edholm - Roger Edholm Bertil Häggström - Torsten Stier 1NT S+2 5 150 12/6
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT S+1 2 120 10/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Hans Selling - Tom Emanuelz 3 N= 8 110 8/10
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S= 5 90 5/13
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S= 5 90 5/13
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S-1 3 -100 2/16
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Eva Engström - Kerstin Engström 3NT N-2 2 -200 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
N-S i zon
EKD
kn9873
8764
2
10954
ED1042
kn10
54
7
K65
EK2
EDkn1076
kn8632

D953
K983

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N37474
S37474
Ö105957
V95957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö-4 2 200 18/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö-1 2 50 15/3
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö-1 2 50 15/3
Poul Steckhahn - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö= 2 -110 10/8
Gunilla Hermansson - Karin Selin Bertil Häggström - Torsten Stier 2 Ö+1 5 -110 10/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Hans Selling - Tom Emanuelz 2 Ö+1 6 -110 10/8
Hjördis Smedberg - Berit Ernus Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö+1 5 -130 4/14
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö+1 3 -130 4/14
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= 2 -130 4/14
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 4 S-3 4 -300 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
Ö-V i zon
E1083
E86
E5
D1086
KD97
73
D842
E72
4
K952
Kkn76
K943
kn652
Dkn104
1093
kn5

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N54776
S54776
Ö88667
V88667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Bertil Häggström - Torsten Stier 1D N= 7 160 18/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT Ö-1 D 100 16/2
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 N-1 4 -50 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1 N-1 7 -50 10/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 2 N-1 4 -50 10/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Hans Selling - Tom Emanuelz 1 N-1 6 -50 10/8
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 N-1 4 -50 10/8
Eva Engström - Kerstin Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 V= E -80 4/14
Hjördis Smedberg - Berit Ernus Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N-2 K -100 2/16
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 2 V+1 8 -110 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
alla i zon
8
D9876
ED96
E53
EKD7542
5
kn107
D8
1093
E42
852
K762
kn6
Kkn103
K43
kn1094

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N881045
S881045
Ö54398
V54398
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N= 3 620 18/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Bertil Häggström - Torsten Stier 4 V-2 6 200 16/2
Poul Steckhahn - Christer Hellström Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 3 N+1 10 170 14/4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 3 N= 3 140 12/6
Hjördis Smedberg - Berit Ernus Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 E 100 10/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V= 8 -140 8/10
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 2 V+2 6 -170 4/14
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 3 V+1 E -170 4/14
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 V+2 E -170 4/14
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Eva Engström - Kerstin Engström 4 V= E -620 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
ingen i zon
9
E82
KDkn6
KD1095
EK32
D1063
74
643
108764
K54
E8
872
Dkn5
kn97
109532
Ekn

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910556
S910656
Ö32683
V32683
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Eva Engström - Kerstin Engström 3 S+2 E 150 16/2
Poul Steckhahn - Christer Hellström Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 2 N+3 4 150 16/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Bertil Häggström - Torsten Stier 3 N+2 8 150 16/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S= E 110 7/11
Hjördis Smedberg - Berit Ernus Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+1 4 110 7/11
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 3 S= E 110 7/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 2 N+1 E 110 7/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 3 S= E 110 7/11
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S= E 110 7/11
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 S-2 E -100 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
Ö-V i zon
K743
kn53
D632
43
E1062
D9642
EK
kn6
85
EK107
10975
K82
Dkn9
8
kn84
ED10975

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N75354
S75354
Ö571079
V571079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-1 4 100 13/5
Hans Selling - Tom Emanuelz Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-1 4 100 13/5
Eva Engström - Kerstin Engström Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 V-1 3 100 13/5
Louise Edholm - Roger Edholm Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V-1 3 100 13/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 4 V-1 4 100 13/5
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V-1 4 100 13/5
Ingemar Svensson - Sören Jansson Hjördis Smedberg - Berit Ernus 3 V= 3 -140 5/13
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V= 3 -140 5/13
Bertil Häggström - Torsten Stier Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V+1 4 -170 2/16
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V= 3 -620 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
alla i zon
D106
532
Kkn65
Kkn8
Kkn732
D
7
E96542
E54
Kkn876
932
103
98
E1094
ED1084
D7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N58748
S58748
Ö84695
V84695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Tom Emanuelz Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-3 6 300 18/0
Eva Engström - Kerstin Engström Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö-2 E 200 16/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Hjördis Smedberg - Berit Ernus 3 S+1 D 130 14/4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 3 S= D 110 11/7
Ulla Nilsson - Lena Johansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S= 7 110 11/7
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 3 V-1 K 100 7/11
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V-1 K 100 7/11
Louise Edholm - Roger Edholm Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT N-1 7 -100 3/15
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S-1 D -100 3/15
Bertil Häggström - Torsten Stier Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V= 6 -110 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
ingen i zon
E5
87
KDkn9654
D7
kn632
K109542
2
105
D109874
kn6
873
E9
K
ED3
E10
Kkn86432

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N11115511
S11126512
Ö11781
V11781
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 S= 2 920 18/0
Bertil Häggström - Torsten Stier Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N+3 7 490 16/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 N+1 7 420 12/6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 5 S+1 2 420 12/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 N+1 E 420 12/6
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 5 S= 2 400 6/12
Poul Steckhahn - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 5 S= 2 400 6/12
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Hjördis Smedberg - Berit Ernus 5 N= E 400 6/12
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 3 N+3 7 170 1/17
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S+2 10 170 1/17

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
N-S i zon
KDkn1083
Dkn6
K
KD5
42
5
ED954
kn10874
95
K872
8732
962
E76
E10943
kn106
E3

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N87111211
S87111211
Ö56000
V55000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+4 4 720 18/0
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 4 N+3 7 710 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+3 2 710 12/6
Bertil Häggström - Torsten Stier Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N+3 2 710 12/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+3 5 710 12/6
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Hjördis Smedberg - Berit Ernus 4 N+3 2 710 12/6
Poul Steckhahn - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 5 N+1 2 680 6/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N+1 7 650 3/15
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+1 8 650 3/15
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Engström - Kerstin Engström 6 N-1 2 -100 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
alla i zon
108763
543
863
kn7
K2
kn72
EDkn95
E54
Dkn4
ED10
102
K10863
E95
K986
K74
D92

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N21242
S22242
Ö111111911
V111110911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT V+2 3 -180 18/0
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N-3 10 -300 16/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 5 Ö= 6 -600 14/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö+1 6 -630 12/6
Hjördis Smedberg - Berit Ernus Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT Ö+2 6 -660 8/10
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+2 6 -660 8/10
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT Ö+2 6 -660 8/10
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö+3 6 -690 2/16
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT Ö+3 6 -690 2/16
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö+3 6 -690 2/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
ingen i zon
KD752
972
D74
109

D8
K85
KDkn87542
Ekn984
EK6
Ekn102
3
1063
kn10543
963
E6

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N11441
S11441
Ö12129911
V12129911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 Ö+1 3 -170 18/0
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 5 V+1 K -420 16/2
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+2 4 -460 14/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö+3 3 -490 7/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Leif Rentzhog - Jan Jacobsson 3NT Ö+3 3 -490 7/11
Hjördis Smedberg - Berit Ernus Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT Ö+3 3 -490 7/11
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 5NT Ö+1 10 -490 7/11
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö+3 4 -490 7/11
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT V+3 3 -490 7/11
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 6NT V= 3 -990 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
N-S i zon
106
KD3
1097
KDkn86
ED97
E654
Dkn82
E
Kkn3
kn987
EK4
1054
8542
102
653
9732

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N52222
S52222
Ö711111010
V711111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 6 Ö-2 2 100 18/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 V+3 K -170 16/2
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Hjördis Smedberg - Berit Ernus 2 N-2 E -200 14/4
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V= K -420 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+1 9 -450 6/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+1 9 -450 6/12
Hans Selling - Tom Emanuelz Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 Kn -450 6/12
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö+1 9 -450 6/12
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Bertil Häggström - Torsten Stier 4 V+1 6 -450 6/12
Ingemar Svensson - Sören Jansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+2 9 -480 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
Ö-V i zon
K107643
E95
kn
952
E92
D106
E98764
3
D
Kkn82
KD53
EK107
kn85
743
102
Dkn864

Optimalt kontrakt: 6D N-6 -1400
 NT
N51161
S51161
Ö8121279
V8121279
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 3 V-1 Kn 100 18/0
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N-3 8 -150 16/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+3 3 -170 14/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 V+1 E -620 8/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Kerstin Engström 5 V+1 3 -620 8/10
Hans Selling - Tom Emanuelz Laila Näslund - Eva Angestad 5 V+1 7 -620 8/10
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 5 V+1 Kn -620 8/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 5 V+1 E -620 8/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Hjördis Smedberg - Berit Ernus 4 Ö+1 5 -650 2/16
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT Ö+3 4 -690 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
ingen i zon
98
Kkn3
K1042
kn1085
EKkn10
D62
Dkn9
ED4
D3
10875
E8763
63
76542
E94
5
K972

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N74454
S74454
Ö69989
V69989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Torsten Stier Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-1 9 50 16/2
Gunilla Hermansson - Karin Selin Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 3NT Ö-1 2 50 16/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö-1 2 50 16/2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Hjördis Smedberg - Berit Ernus 1 V+1 Kn -110 12/6
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT V= Kn -120 10/8
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Laila Näslund - Eva Angestad 2NT V+3 2 -210 8/10
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V= 2 -400 4/14
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö= 2 -400 4/14
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Engström - Kerstin Engström 3NT Ö= 7 -400 4/14
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V+1 8 -430 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
N-S i zon
Kkn5
1052
kn62
Ekn82
E10987
9
ED1098
106
32
E873
75
97543
D64
KDkn64
K43
KD

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N55747
S65747
Ö68574
V68574
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 4 S= E 620 18/0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Engström - Kerstin Engström 3 S+1 E 170 16/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT N+1 4 150 14/4
Leif Rentzhog - Jan Jacobsson Hans Selling - Tom Emanuelz 1NT S+1 8 120 12/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT S-1 9 -100 8/10
Bertil Häggström - Torsten Stier Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2NT S-1 8 -100 8/10
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Laila Näslund - Eva Angestad 2NT N-1 2 -100 8/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S-2 9 -200 2/16
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Hjördis Smedberg - Berit Ernus 3NT S-2 8 -200 2/16
Ulla Nilsson - Lena Johansson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-2 8 -200 2/16