Kommande tävlingar
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-08-22 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-08-22

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
83
KD854
106
K1054
?
Kkn7642
7
kn97
Dkn8
?
9
1032
ED543
E972
?
ED105
Ekn96
K82
63

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N64957
S64967
Ö78476
V78476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 4 S= D 420 42.0/0.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4D V-2 K 300 40.0/2.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S+2 D 170 36.0/6.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 N+1 9 170 36.0/6.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+1 Kn 170 36.0/6.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V-3 K 150 32.0/10.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+1 9 140 29.0/13.0
Mona Berge - Ulla Öberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 N+1 9 140 29.0/13.0
Håkan Linse - Ove Järnström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 N= 9 110 26.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-1 6 50 23.0/19.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 V-1 K 50 23.0/19.0
Peter Moricz - Mats Andersson Susanne Levin - Per-Olof Olehn 4 S-1 7 -50 13.0/29.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 9 -50 13.0/29.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 4 S-1 D -50 13.0/29.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-1 9 -50 13.0/29.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S-1 6 -50 13.0/29.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lars Persson - Stefan Ziedén 3 S-1 D -50 13.0/29.0
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S-1 D -50 13.0/29.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren 3 S-1 D -50 13.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-2 D -100 4.0/38.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Milan Korac - Gunilla Wallin 3 Ö= 6 -110 2.0/40.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-3 9 -150 0.0/42.0
Jan Clementsson - Lars Becklén     - -/25.2

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
8
764
E84
EKDkn95
#
1075
KDkn10
K105
642
#
Ekn4
9832
Dkn732
8
#
KD9632
E5
96
1073

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N115498
S115498
Ö17734
V17734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 5 N+1 D 620 42.0/0.0
Peter Moricz - Mats Andersson Susanne Levin - Per-Olof Olehn 3NT N= 2 600 39.0/3.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Lars Persson - Stefan Ziedén 3NT N= D 600 39.0/3.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 2 S+2 K 170 34.0/8.0
Mona Berge - Ulla Öberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 S+2 K 170 34.0/8.0
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 K 170 34.0/8.0
Håkan Linse - Ove Järnström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 N+2 D 150 29.0/13.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren 3 N+2 9 150 29.0/13.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+1 K 140 26.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Christian Frisk - Mona Andersson 2NT N= 2 120 24.0/18.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 2 S= K 110 18.0/24.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N= 3 110 18.0/24.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 3 110 18.0/24.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S= K 110 18.0/24.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+1 9 110 18.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N-1 2 -100 6.0/36.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 N-1 D -100 6.0/36.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 3NT N-1 D -100 6.0/36.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Milan Korac - Gunilla Wallin 4 N-1 D -100 6.0/36.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 N-1 3 -100 6.0/36.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT N-1 7 -100 6.0/36.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N-1 8 -100 6.0/36.0
Jan Clementsson - Lars Becklén     - -/25.2

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn7
7643
ED5
KD82
#
KD642
ED10
kn108
106
#
E83
K2
943
E9743
#
1095
kn985
K762
kn5

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N55634
S55634
Ö78699
V78699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V-1 4 100 41.0/1.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 V-1 E 100 41.0/1.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-1 10 -50 38.0/4.0
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S-2 10 -100 36.0/6.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+1 3 -140 27.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 V= 4 -140 27.0/15.0
Peter Moricz - Mats Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 2 V+1 7 -140 27.0/15.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 K -140 27.0/15.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Håkan Linse - Ove Järnström 3 V= 7 -140 27.0/15.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Lars Persson - Stefan Ziedén 2 V+1 K -140 27.0/15.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Barbro Melander - Britten Synnergren 3 V= 2 -140 27.0/15.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+1 E -140 27.0/15.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 2NT V+1 4 -150 14.0/28.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Lars Andersson - Jill Franssohn 2NT V+1 7 -150 14.0/28.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 2NT V+1 2 -150 14.0/28.0
Mona Berge - Ulla Öberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT V+1 5 -150 14.0/28.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT V+1 3 -150 14.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+1 K -170 7.0/35.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V+2 7 -170 7.0/35.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Susanne Levin - Per-Olof Olehn 3 V+2 K -200 3.0/39.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+2 7 -200 3.0/39.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Lars G Svensson - Hanna Söderberg 3NT V= K -600 0.0/42.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - -/21.8

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Väst giv
alla i zon
#
ED732
K2
1032
KD6
#
95
D743
985
9742
#
K108
1065
EK74
E108
#
kn64
Ekn98
Dkn6
kn53

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78898
S77898
Ö65545
V65545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT N= E 600 42.0/0.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Hans Ryning - Gösta Wiik 2D Ö-1 4 200 40.0/2.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N+1 E 140 31.0/11.0
Peter Moricz - Mats Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 2 N+1 E 140 31.0/11.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Lars Andersson - Jill Franssohn 2 N+1 E 140 31.0/11.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 E 140 31.0/11.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 140 31.0/11.0
Mona Berge - Ulla Öberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 N+1 E 140 31.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+1 E 140 31.0/11.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Lars G Svensson - Hanna Söderberg 3 N= 10 140 31.0/11.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Susanne Levin - Per-Olof Olehn 1NT S+1 4 120 22.0/20.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Barbro Melander - Britten Synnergren 2 V-1 E 100 20.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 1NT S= 3 90 17.0/25.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S= 3 90 17.0/25.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 4 N-1 E -100 8.0/34.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 4 N-1 K -100 8.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-1 K -100 8.0/34.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 N-1 E -100 8.0/34.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Lars Persson - Stefan Ziedén 4 N-1 E -100 8.0/34.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 N-1 E -100 8.0/34.0
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 N-1 E -100 8.0/34.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Håkan Linse - Ove Järnström 4D N-1 E -200 0.0/42.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - -/21.8

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K973
D96
kn10
Ekn76
#
64
K10543
64
K853
#
D105
Ekn2
ED2
D1042
#
Ekn82
87
K98753
9

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N594107
S594105
Ö84835
V83734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2D S+2 5 580 42.0/0.0
Håkan Linse - Ove Järnström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N= D 140 40.0/2.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+2 3 130 38.0/4.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Barbro Melander - Britten Synnergren 2 S+1 5 110 36.0/6.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Lars G Svensson - Hanna Söderberg 4 V-2 Kn 100 32.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 2NT Ö-2 9 100 32.0/10.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Lars Persson - Stefan Ziedén 1NT Ö-2 5 100 32.0/10.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Milan Korac - Gunilla Wallin 3 Ö-1 9 50 22.0/20.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö-1 8 50 22.0/20.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Ulf Öjing 2 Ö-1 9 50 22.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö-1 9 50 22.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2NT Ö-1 7 50 22.0/20.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Åke Lindström - Britt Lindberg 2 Ö-1 9 50 22.0/20.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö-1 9 50 22.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Susanne Levin - Per-Olof Olehn 2 Ö= 9 -110 9.0/33.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Andersson - Jill Franssohn 2 Ö= 9 -110 9.0/33.0
Peter Moricz - Mats Andersson Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö= 9 -110 9.0/33.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 2 Ö= 9 -110 9.0/33.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Christian Frisk - Mona Andersson 2 Ö= 9 -110 9.0/33.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 Ö= E -110 9.0/33.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+1 3 -140 1.0/41.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 Ö+1 9 -140 1.0/41.0
Mona Berge - Ulla Öberg     - 25.9/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Dkn9
K62
K943
Kkn2
#
K1086
Dkn5
Ekn72
D6
#
54
10987
D10865
97
#
E732
E43

E108543

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N12691010
S12691110
Ö16422
V16422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2D Ö-3 E 800 42.0/0.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 3NT N+3 5 490 40.0/2.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Susanne Levin - Per-Olof Olehn 3NT N+2 5 460 35.0/7.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+2 10 460 35.0/7.0
Peter Moricz - Mats Andersson Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N+2 5 460 35.0/7.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Lars Persson - Stefan Ziedén 3NT N+2 5 460 35.0/7.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT N+1 6 430 27.0/15.0
Håkan Linse - Ove Järnström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N+1 6 430 27.0/15.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Milan Korac - Gunilla Wallin 3NT N+1 10 430 27.0/15.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Lars G Svensson - Hanna Söderberg 3NT N+1 6 430 27.0/15.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N= 10 400 17.0/25.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT N= 6 400 17.0/25.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3NT N= 5 400 17.0/25.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 5 S= 8 400 17.0/25.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT N= 10 400 17.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 3NT N= 10 400 17.0/25.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S+3 D 200 9.0/33.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 2D Ö-1 E 200 9.0/33.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 1NT N+3 5 180 6.0/36.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S+2 6 150 4.0/38.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+2 D 130 2.0/40.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 S= D 110 0.0/42.0
Mona Berge - Ulla Öberg     - 25.9/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Syd giv
alla i zon
#
KD8764
9
E987
106
#
2
kn7652
106
EKD54
#
E105
EKD83
D42
kn7
#
kn93
104
Kkn53
9832

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N27092
S27092
Ö1141149
V1141149
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Klas Bellander - Johan Erlandsson 6 V-1 E 100 42.0/0.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Levin - Per-Olof Olehn 3 N-1 E -100 40.0/2.0
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö+4 Kn -260 38.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+1 3 -650 34.0/8.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+1 3 -650 34.0/8.0
Mona Berge - Ulla Öberg Jan Clementsson - Lars Becklén 5 V= E -650 34.0/8.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+2 3 -680 25.0/17.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö+2 Kn -680 25.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+2 9 -680 25.0/17.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 5 V+1 E -680 25.0/17.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren 4 V+2 K -680 25.0/17.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 Ö+2 3 -680 25.0/17.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+3 3 -710 9.0/33.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 4 V+3 K -710 9.0/33.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+3 3 -710 9.0/33.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Håkan Linse - Ove Järnström 4 Ö+3 3 -710 9.0/33.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+3 K -710 9.0/33.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö+3 Kn -710 9.0/33.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö+3 Kn -710 9.0/33.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+3 Kn -710 9.0/33.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö+3 Kn -710 9.0/33.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 4 Ö+3 Kn -710 9.0/33.0
Barbro Melander - Britten Synnergren     - -/16.6

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
EK9752
7
kn1076
106
#
D863
kn6
E5
D8754
#
104
KD4
KD82
Kkn32
#
kn
E1098532
943
E9

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N45884
S45884
Ö86559
V86559
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Peter Moricz - Mats Andersson 2D N= K 470 42.0/0.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 4 V-4 E 200 40.0/2.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 4 V-3 E 150 37.0/5.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren 5 Ö-3 E 150 37.0/5.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N= 2 140 34.0/8.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Levin - Per-Olof Olehn 2 S= E 110 32.0/10.0
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V-2 E 100 30.0/12.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 3 V-1 E 50 26.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V-1 E 50 26.0/16.0
Mona Berge - Ulla Öberg Jan Clementsson - Lars Becklén 3 Ö-1 E 50 26.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 3 -50 18.0/24.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Håkan Linse - Ove Järnström 3 S-1 7 -50 18.0/24.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S-1 E -50 18.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S-1 E -50 18.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 S-1 E -50 18.0/24.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 Ö= Kn -90 12.0/30.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 3 S-2 E -100 7.0/35.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Zalman Puterman - Maria Tendler 3 S-2 E -100 7.0/35.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-2 E -100 7.0/35.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S-2 E -100 7.0/35.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2NT Ö= E -120 2.0/40.0
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 S-3 E -150 0.0/42.0
Barbro Melander - Britten Synnergren     - -/16.6

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn87
ED63
D6
KD63
#
E9632
kn
5
E109742
#
KD10
9842
10974
kn8
#
54
K1075
EKkn832
5

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N4101047
S4101047
Ö93283
V93283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Ove Järnström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D V-3 E 800 42.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Andersson - Jill Franssohn 4 N+2 Kn 480 37.0/5.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Persson - Stefan Ziedén 4 N+2 Kn 480 37.0/5.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 4 N+2 Kn 480 37.0/5.0
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 N+2 8 480 37.0/5.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Susanne Levin - Per-Olof Olehn 4 N= Kn 420 26.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N= K 420 26.0/16.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 4 N= Kn 420 26.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 N= Kn 420 26.0/16.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Peter Moricz - Mats Andersson 4 N= K 420 26.0/16.0
Mona Berge - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N= K 420 26.0/16.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 N= Kn 420 26.0/16.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Jan Clementsson - Lars Becklén 5 V-3 E 300 18.0/24.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Olofsson - Ulf Öjing 5 V-2 6 200 16.0/26.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Hanna Söderberg 3 S+3 Kn 170 14.0/28.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S+1 Kn 130 11.0/31.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 S+2 Kn 130 11.0/31.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Christian Frisk - Mona Andersson 4 V-1 D 100 8.0/34.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N-1 Kn -50 4.0/38.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N-1 K -50 4.0/38.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 N-1 Kn -50 4.0/38.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N-2 K -100 0.0/42.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - 21.3/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D
E97
kn8762
E984
#
E853
kn10
K1094
Kkn7
#
Kkn762
KD63

D1063
#
1094
8542
ED53
52

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N47424
S47424
Ö968119
V968119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Persson - Stefan Ziedén 2 V+1 E -140 42.0/0.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 Ö= 3 -620 38.0/4.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 Ö= E -620 38.0/4.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 Ö= 5 -620 38.0/4.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Susanne Levin - Per-Olof Olehn 4 Ö+1 4 -650 17.0/25.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Andersson - Jill Franssohn 4 V+1 E -650 17.0/25.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö+1 E -650 17.0/25.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Håkan Linse - Ove Järnström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Mona Berge - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö+1 4 -650 17.0/25.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 V+1 E -650 17.0/25.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Hanna Söderberg 4 Ö+1 8 -650 17.0/25.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö+1 E -650 17.0/25.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Jan Clementsson - Lars Becklén 4 Ö+1 8 -650 17.0/25.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 Ö+1 5 -650 17.0/25.0
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 Ö+1 10 -650 17.0/25.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - 21.3/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
K10974
kn103
D8
K94
#
853
D4
653
Ekn876
#
E62
E987652
EK
2
#
Dkn
K
kn109742
D1053

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N68353
S68353
Ö751089
V751089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Gunilla Wallin Susanne Levin - Per-Olof Olehn 4 Ö-1 D 50 42.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 3 Ö= Kn -140 34.0/8.0
Håkan Linse - Ove Järnström Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö= 5 -140 34.0/8.0
Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö= D -140 34.0/8.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö= Kn -140 34.0/8.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3 Ö= Kn -140 34.0/8.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö= Kn -140 34.0/8.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+1 7 -140 34.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 Ö+1 9 -170 18.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+2 Kn -170 18.0/24.0
Peter Moricz - Mats Andersson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 Ö+1 D -170 18.0/24.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Lars Andersson - Jill Franssohn 2 Ö+2 Kn -170 18.0/24.0
Christian Frisk - Mona Andersson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 Ö+1 D -170 18.0/24.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars Persson - Stefan Ziedén 3 Ö+1 3 -170 18.0/24.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+1 D -170 18.0/24.0
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 Ö+1 Kn -170 18.0/24.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö+1 D -170 18.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= Kn -420 4.0/38.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= 4 -420 4.0/38.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= Kn -420 4.0/38.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Clementsson - Lars Becklén 4 Ö= D -420 4.0/38.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 Ö= 10 -420 4.0/38.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson     - 18.0/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
10
32
ED107643
D73
#
Kkn6
K986
kn5
K964
#
D82
Dkn54
92
kn1085
#
E97543
E107
K8
E2

Optimalt kontrakt: 7D V-8 2000
 NT
N7137910
S7137910
Ö50542
V50542
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S+3 4 690 42.0/0.0
Peter Moricz - Mats Andersson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT N+2 5 660 40.0/2.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Susanne Levin - Per-Olof Olehn 3NT S+1 8 630 34.0/8.0
Håkan Linse - Ove Järnström Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S+1 6 630 34.0/8.0
Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S+1 6 630 34.0/8.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars Persson - Stefan Ziedén 3NT S+1 9 630 34.0/8.0
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT S+1 6 630 34.0/8.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= Kn 620 28.0/14.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 5 N= D 600 26.0/16.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N+4 Kn 190 24.0/18.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+1 8 170 22.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 N+2 2 150 20.0/22.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Lars Andersson - Jill Franssohn 3 S= 6 140 13.0/29.0
Christian Frisk - Mona Andersson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 S= Kn 140 13.0/29.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3 S= 8 140 13.0/29.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 6 140 13.0/29.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 S+1 8 140 13.0/29.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S+1 6 140 13.0/29.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 2 S= Kn 110 6.0/36.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 Ö-1 E 50 4.0/38.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren Pass   2.0/40.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Hans Ryning - Gösta Wiik 5 N-1 Kn -100 0.0/42.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson     - 18.0/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Nord giv
alla i zon
#
ED
E104
E986
Ekn92
#
Kkn105
98
Dkn1054
KD
#
986432
75
K72
43
#
7
KDkn632
3
108765

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N12612610
S12612610
Ö16161
V16161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4NT N+2 4 690 42.0/0.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S+1 5 680 27.0/15.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 4 S+2 D 680 27.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Andersson - Jill Franssohn 4 S+2 K 680 27.0/15.0
Peter Moricz - Mats Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S+2 K 680 27.0/15.0
Håkan Linse - Ove Järnström Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 4 S+2 D 680 27.0/15.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S+1 10 680 27.0/15.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+2 4 680 27.0/15.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Ann Bomark 4 S+2 D 680 27.0/15.0
Christian Frisk - Mona Andersson Milan Korac - Gunilla Wallin 4 N+2 4 680 27.0/15.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 S+2 10 680 27.0/15.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Lars G Svensson - Hanna Söderberg 4 S+2 D 680 27.0/15.0
Ulla Borgström - Monica Wester Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S+2 K 680 27.0/15.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 S+2 10 680 27.0/15.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 S+2 9 680 27.0/15.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N+2 2 660 12.0/30.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Mona Berge - Ulla Öberg 4 S+1 K 650 9.0/33.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Barbro Melander - Britten Synnergren 4 S+1 K 650 9.0/33.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 9 630 6.0/36.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+3 D 230 4.0/38.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N+3 9 170 2.0/40.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3 Ö-1 10 100 0.0/42.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén     - 21.1/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
8
D1076
E10765
Ekn3
#
kn10765
85
kn843
105
#
E2
EKkn
K92
D9874
#
KD943
9432
D
K62

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N66876
S66776
Ö77567
V77466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT Ö-3 4 150 42.0/0.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 2 N+1 E 140 39.0/3.0
Peter Moricz - Mats Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S+1 10 140 39.0/3.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-2 D 100 33.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Andersson - Jill Franssohn 2 Ö-2 D 100 33.0/9.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-2 D 100 33.0/9.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3 Ö-2 K 100 33.0/9.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-1 8 50 22.0/20.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-1 D 50 22.0/20.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö-1 K 50 22.0/20.0
Christian Frisk - Mona Andersson Milan Korac - Gunilla Wallin 3 Ö-1 K 50 22.0/20.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT Ö-1 K 50 22.0/20.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Mona Berge - Ulla Öberg 2 Ö-1 D 50 22.0/20.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Barbro Melander - Britten Synnergren 2 Ö-1 D 50 22.0/20.0
Håkan Linse - Ove Järnström Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 3 N-1 4 -50 13.0/29.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 N-1 E -50 13.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö= K -90 8.0/34.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Lars G Svensson - Hanna Söderberg 1NT Ö= 9 -90 8.0/34.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Jan Clementsson - Lars Becklén 1 Ö+1 D -90 8.0/34.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N-2 E -100 3.0/39.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3 N-2 E -100 3.0/39.0
Ulla Borgström - Monica Wester Carin Millar - Bodil Mörnstad 1NT Ö+2 9 -150 0.0/42.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén     - 21.1/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
1064
kn107
D1086
953
#
ED87
954
K3
E1086
#
32
EK32
E752
K42
#
Kkn95
D86
kn94
Dkn7

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N23233
S23233
Ö1110111010
V1110111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3NT Ö-1 4 50 42.0/0.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Mona Berge - Ulla Öberg 2 Ö+1 D -110 40.0/2.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö+1 4 -120 38.0/4.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT Ö+3 4 -180 36.0/6.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 Ö+3 D -200 34.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT Ö= 7 -400 21.0/21.0
Peter Moricz - Mats Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V= 6 -400 21.0/21.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö= 5 -400 21.0/21.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT Ö= 7 -400 21.0/21.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT Ö= 5 -400 21.0/21.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Håkan Linse - Ove Järnström 3NT Ö= 4 -400 21.0/21.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö= 5 -400 21.0/21.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT V= 6 -400 21.0/21.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V= 7 -400 21.0/21.0
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Lars G Svensson - Hanna Söderberg 3NT Ö= D -400 21.0/21.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö= 5 -400 21.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 3NT Ö= D -400 21.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö+1 6 -430 6.0/36.0
Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz Milan Korac - Gunilla Wallin 3NT Ö+1 5 -430 6.0/36.0
Ulla Borgström - Monica Wester Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö+1 5 -430 6.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+2 D -460 1.0/41.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö+2 4 -460 1.0/41.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson     - 27.6/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
kn1053
4
Dkn106
EKD2
#
97
10986
E9732
109
#
D84
Ekn52
5
kn8754
#
EK62
KD73
K84
63

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N91081011
S91081011
Ö43522
V43522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N+2 5 460 39.0/3.0
Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT S+2 10 460 39.0/3.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+2 4 460 39.0/3.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+2 2 460 39.0/3.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N= 5 450 32.0/10.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+1 5 450 32.0/10.0
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Lars G Svensson - Hanna Söderberg 4 N+1 5 450 32.0/10.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT N+1 5 430 26.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+1 4 430 26.0/16.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT N+1 5 430 26.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christian Frisk - Mona Andersson 4 N= 5 420 13.0/29.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars Andersson - Jill Franssohn 4 N= 5 420 13.0/29.0
Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz Milan Korac - Gunilla Wallin 4 N= 5 420 13.0/29.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Håkan Linse - Ove Järnström 4 N= 5 420 13.0/29.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Jan Clementsson - Lars Becklén 4 N= 5 420 13.0/29.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 5 420 13.0/29.0
Ulla Borgström - Monica Wester Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N= 5 420 13.0/29.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 N= 5 420 13.0/29.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S= E 420 13.0/29.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson 4 N= 5 420 13.0/29.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Mona Berge - Ulla Öberg 3 N= 5 140 2.0/40.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Zalman Puterman - Maria Tendler 5 N-1 5 -50 0.0/42.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson     - 27.6/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
E109
2
ED643
9864
#
KD4
E96
72
Dkn1073
#
kn752
8543
kn105
EK
#
863
KDkn107
K98
52

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58746
S58746
Ö73363
V73363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-3 8 150 40.0/2.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö-3 8 150 40.0/2.0
Ulla Borgström - Monica Wester Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 Ö-3 K 150 40.0/2.0
Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 S+2 D 140 36.0/6.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 N+1 K 130 34.0/8.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 N= E 110 32.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Susanne Levin - Per-Olof Olehn 2 Ö-2 5 100 28.0/14.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 Ö-2 8 100 28.0/14.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 V-2 2 100 28.0/14.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V-1 4 50 20.0/22.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 Ö-1 K 50 20.0/22.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT V-1 4 50 20.0/22.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Mona Berge - Ulla Öberg 2 V-1 2 50 20.0/22.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 V-1 2 50 20.0/22.0
Peter Moricz - Mats Andersson Lars Andersson - Jill Franssohn 2 S-1 D -50 13.0/29.0
Christian Frisk - Mona Andersson Håkan Linse - Ove Järnström 3 N-1 E -50 13.0/29.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V= 2 -90 9.0/33.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V= 6 -90 9.0/33.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Zalman Puterman - Maria Tendler 2 V+2 2 -130 6.0/36.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Anita Olofsson - Ulf Öjing 2 Ö+1 8 -140 4.0/38.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 N-3 E -150 2.0/40.0
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT N-4 E -200 0.0/42.0
Åke Lindström - Britt Lindberg     - 17.9/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D42
E4
Ekn1074
kn74
#
E763
KD
K53
D932
#
1098
109653
82
K106
#
Kkn5
kn872
D96
E85

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N79779
S79779
Ö53664
V54664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Andersson Lars Andersson - Jill Franssohn 2NT S+2 2 180 42.0/0.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1NT S+2 2 150 39.0/3.0
Christian Frisk - Mona Andersson Håkan Linse - Ove Järnström 1NT N+2 5 150 39.0/3.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N+1 K 130 34.0/8.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N+1 10 130 34.0/8.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Mona Berge - Ulla Öberg 2 N+2 K 130 34.0/8.0
Lars G Svensson - Hanna Söderberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT S= 2 120 30.0/12.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 10 110 21.0/21.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3 N= 6 110 21.0/21.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 N= 6 110 21.0/21.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 N+1 6 110 21.0/21.0
Ulla Borgström - Monica Wester Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 N+1 8 110 21.0/21.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Lars Persson - Stefan Ziedén 3 N= 10 110 21.0/21.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N= 6 110 21.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 N= 10 110 21.0/21.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 V-2 4 100 12.0/30.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Susanne Levin - Per-Olof Olehn 2 N= 6 90 10.0/32.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Carin Millar - Bodil Mörnstad 1 S= E 80 8.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 V-1 E 50 6.0/36.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S-1 3 -100 2.0/40.0
Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 2 -100 2.0/40.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 S-1 3 -100 2.0/40.0
Åke Lindström - Britt Lindberg     - 17.9/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Kkn863
kn7654
6
E2
#
9752
KD982
K5
76
#
4
E10
E8432
Dkn854
#
ED10
3
Dkn1097
K1093

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77798
S77797
Ö65645
V65645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 E 450 42.0/0.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N= E 420 35.0/7.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Lars Andersson - Jill Franssohn 4 N= E 420 35.0/7.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 N= E 420 35.0/7.0
Mona Berge - Ulla Öberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 N= E 420 35.0/7.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 8 420 35.0/7.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N= D 420 35.0/7.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V-4 6 400 28.0/14.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 2 V-2 6 200 26.0/16.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 N+1 5 170 22.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Hanna Söderberg 2 N+2 E 170 22.0/20.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+2 E 170 22.0/20.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Peter Moricz - Mats Andersson 2NT S+1 K 150 18.0/24.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N+1 E 140 15.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 N+1 E 140 15.0/27.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N-1 E -50 8.0/34.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 8 -50 8.0/34.0
Håkan Linse - Ove Järnström Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 2 N-1 E -50 8.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-1 E -50 8.0/34.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 N-1 8 -50 8.0/34.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 Ö= 3 -90 2.0/40.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 E -100 0.0/42.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist     - -/16.2

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K10953
654
kn72
32
#
kn87
E873
K1085
E6
#
ED642
kn10
ED4
Dkn5
#

KD92
963
K109874

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N62323
S62323
Ö71091110
V71091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö-1 K 100 41.0/1.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 4 Ö-1 K 100 41.0/1.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-1 Kn -100 38.0/4.0
Mona Berge - Ulla Öberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2NT Ö= 8 -120 36.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 5 -600 30.0/12.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V= 7 -600 30.0/12.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT V= 5 -600 30.0/12.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Peter Moricz - Mats Andersson 3NT V= 2 -600 30.0/12.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT Ö= 9 -600 30.0/12.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 Ö= K -620 22.0/20.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 Ö= K -620 22.0/20.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö= K -620 22.0/20.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 10 -630 12.0/30.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT V+1 4 -630 12.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski 3NT V+1 5 -630 12.0/30.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö+1 4 -630 12.0/30.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT V+1 9 -630 12.0/30.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Hanna Söderberg 3NT V+1 5 -630 12.0/30.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+1 3 -630 12.0/30.0
Håkan Linse - Ove Järnström Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+2 8 -660 2.0/40.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT V+2 5 -660 2.0/40.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT V+2 6 -660 2.0/40.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist     - -/16.2

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn1072
D653
kn42
K5
#
9643
E2
D5
109832
#
ED8
K108
107
EDkn64
#
K5
kn974
EK9863
7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N38845
S38845
Ö104497
V104497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 2 S+1 10 110 37.0/5.0
Peter Moricz - Mats Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+1 E 110 37.0/5.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 N+1 7 110 37.0/5.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S+1 2 110 37.0/5.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Hanna Söderberg 2 N+1 7 110 37.0/5.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 N= 10 110 37.0/5.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 5 Ö-2 K 100 27.0/15.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT Ö-2 E 100 27.0/15.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-2 E 100 27.0/15.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 Ö-2 E 100 27.0/15.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N= 7 90 21.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S= E 90 21.0/21.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT Ö-1 E 50 16.0/26.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT Ö-1 8 50 16.0/26.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 V-1 4 50 16.0/26.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christian Frisk - Mona Andersson 1NT Ö= E -90 12.0/30.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars Andersson - Jill Franssohn 2 S-1 E -100 10.0/32.0
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V= Kn -110 7.0/35.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 Ö+1 E -110 7.0/35.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT Ö+1 3 -120 4.0/38.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 Ö+2 E -130 2.0/40.0
Håkan Linse - Ove Järnström Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 2 S-3 E -300 0.0/42.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren     - -/19.7

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
1083
7
kn76
K107642
#
2
ED1092
1082
Dkn53
#
K965
kn85
ED94
E9
#
EDkn74
K643
K53
8

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N63373
S63373
Ö781069
V781069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Björn Karlsson - Ann Bomark 4 V-2 3 200 41.0/1.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Åke Lindström - Britt Lindberg 4D V-1 7 200 41.0/1.0
Peter Moricz - Mats Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S= E 140 38.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 10 100 33.0/9.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christian Frisk - Mona Andersson 3 V-1 10 100 33.0/9.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 V-1 4 100 33.0/9.0
Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V-1 2 100 33.0/9.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars Andersson - Jill Franssohn 3 N-1 6 -50 26.0/16.0
Susanne Levin - Per-Olof Olehn Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S-1 8 -50 26.0/16.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-1 2 -50 26.0/16.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 1 V= 3 -80 22.0/20.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 S-2 E -100 20.0/22.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V= 10 -110 18.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 2NT Ö+1 E -150 15.0/27.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Hanna Söderberg 1NT V+2 7 -150 15.0/27.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Jan Clementsson - Lars Becklén 2 V+2 3 -170 12.0/30.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT Ö+2 Kn -180 9.0/33.0
Håkan Linse - Ove Järnström Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 1NT V+3 6 -180 9.0/33.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 S-4 2 -200 6.0/36.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3D S-2 E -300 4.0/38.0
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= 7 -620 2.0/40.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3NT V+1 7 -630 0.0/42.0
Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren     - -/19.7

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D2
Kkn95
E742
982
#
K9743
D6
Kkn9
1043
#
kn
E8432
D105
Kkn75
#
E10865
107
863
ED6

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N78777
S78777
Ö65665
V65665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2D S= D 670 42.0/0.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö-3 8 300 38.0/4.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö-3 E 300 38.0/4.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V-3 E 300 38.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1NT Ö-2 6 200 29.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 2 Ö-2 8 200 29.0/13.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Karlsson - Ann Bomark 2 V-2 D 200 29.0/13.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Carin Millar - Bodil Mörnstad 2NT V-2 2 200 29.0/13.0
Ulla Borgström - Monica Wester Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 2 Ö-2 8 200 29.0/13.0
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT Ö-2 6 200 29.0/13.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö-1 6 100 20.0/22.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Lars G Svensson - Hanna Söderberg 2NT Ö-1 6 100 20.0/22.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Berge - Ulla Öberg 2NT V-1 D 100 20.0/22.0
Håkan Linse - Ove Järnström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N= Kn 90 16.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Susanne Levin - Per-Olof Olehn 1 S= D 80 14.0/28.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Zalman Puterman - Maria Tendler Pass   8.0/34.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Pass   8.0/34.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Peter Moricz - Mats Andersson Pass   8.0/34.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Pass   8.0/34.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren Pass   8.0/34.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT V= 9 -90 2.0/40.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 1NT V+2 2 -150 0.0/42.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - 21.9/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.22

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E73
D75
kn
K109643
#
KDkn85
kn6
E98532
#
92
E1092
KD764
E8
#
1064
K843
10
Dkn752

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N71411
S71311
Ö5128128
V5128128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Gustafsson - Margaretha Gustafsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö-2 5 100 42.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sonja Lindblom - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö-1 D 50 36.0/6.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö-1 D 50 36.0/6.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Susanne Levin - Per-Olof Olehn 7 Ö-1 D 50 36.0/6.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Lars G Svensson - Hanna Söderberg 3NT Ö-1 D 50 36.0/6.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT Ö-1 2 50 36.0/6.0
Ulla Borgström - Monica Wester Kristin Ekholm - Gun-Britt Carsten 3 V+3 E -170 30.0/12.0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 V+3 Kn -200 28.0/14.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Anita Persson - Britta-Lena Rundcrantz 5 V= 10 -400 26.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 5 Ö+1 D -420 18.0/24.0
Milan Korac - Gunilla Wallin Zalman Puterman - Maria Tendler 5 Ö+1 D -420 18.0/24.0
Håkan Linse - Ove Järnström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö+1 7 -420 18.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Karlsson - Ann Bomark 5 Ö+1 10 -420 18.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 5 Ö+1 4 -420 18.0/24.0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Hans Ryning - Gösta Wiik 5 Ö+1 D -420 18.0/24.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Svante Dahl - Carl-Johan Lindgren 5 V+1 9 -420 18.0/24.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D N-3 K -500 10.0/32.0
Lars Andersson - Jill Franssohn Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 6 Ö= 3 -920 5.0/37.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 6 V= E -920 5.0/37.0
Håkan Myrhagen - Hanna Lewandowski Peter Moricz - Mats Andersson 6 V= 3 -920 5.0/37.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Berge - Ulla Öberg 6 V= E -920 5.0/37.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Carin Millar - Bodil Mörnstad 6D Ö= D -1090 0.0/42.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - 21.9/-