Kommande tävlingar
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » Torsdagsbridge för nybörjare och orutinerade. Inga bronspoäng utdelas och inget hcp påverkas. TL Anders 2018-08-16 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Torsdagsbridge för nybörjare och orutinerade. Inga bronspoäng utdelas och inget hcp påverkas. TL Anders 2018-08-16

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn10986
Ekn86
D
E85
?
4
D974
109742
kn74
?
KD52
K103
EK86
102
?
E73
52
kn53
KD963

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N957108
S95798
Ö38634
V38633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Mats Gullin Barbro Melander - Anders Nordberg 1NT Ö-4 6 200 8/0
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT S+1 2 150 6/2
Lars Persson - Stefan Ziedén Ann Bellander - Catharina Necking 2 N+1 E 140 3/5
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Bella Danowsky - Ulf Danowsky 3 N= E 140 3/5
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Annette Brange - Thomas Brange 2 N= 10 110 0/8

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
EKkn954
Kkn4
kn10
kn9
#
D108
E9
K763
K1054
#
63
85
D42
D87632
#
72
D107632
E985
E

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6711118
S6711118
Ö75111
V75111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Mats Gullin Barbro Melander - Anders Nordberg 4 S+1 5 650 6/2
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 N+1 2 650 6/2
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Annette Brange - Thomas Brange 4 S+1 4 650 6/2
Lars Persson - Stefan Ziedén Ann Bellander - Catharina Necking 4 N-1 2 -100 2/6
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT S-2 4 -200 0/8

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
98742
Kkn3
K75
87
#
D
ED9872
D10986
E
#
Ekn65
54
E3
Dkn543
#
K103
106
kn42
K10962

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N53365
S53365
Ö7101078
V8101078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Stefan Ziedén Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 3NT Ö-4 3 400 8/0
Annette Brange - Thomas Brange Lars Andersson - Mats Gullin 3NT Ö-3 2 300 6/2
Karin Eresund - Birgitta Johansson Ulf Borgström - Ulla Sundberg 3NT Ö-1 2 100 3/5
Barbro Melander - Anders Nordberg Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 V-1 7 100 3/5
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Ann Bellander - Catharina Necking 4 V= 7 -620 0/8

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Väst giv
alla i zon
#
4
D9
D109864
K1042
#
KD10
EKkn1072
K
ED5
#
8762
643
72
kn876
#
Ekn953
85
Ekn53
93

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N510366
S510366
Ö71865
V71865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Melander - Anders Nordberg Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 V-2 4 200 8/0
Annette Brange - Thomas Brange Lars Andersson - Mats Gullin 4 V-1 4 100 6/2
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Ann Bellander - Catharina Necking 3 V= 4 -140 4/4
Karin Eresund - Birgitta Johansson Ulf Borgström - Ulla Sundberg 4 V= 9 -620 1/7
Lars Persson - Stefan Ziedén Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 4 V= 4 -620 1/7

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn43
D1064
943
E87
#
EK10652
K93
752
3
#
D987
87
EDkn
K962
#

Ekn52
K1086
Dkn1054

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N76834
S76834
Ö575109
V575109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Melander - Anders Nordberg Annette Brange - Thomas Brange 4 Ö-1 D 50 6/2
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Lars Persson - Stefan Ziedén 4 Ö-1 6 50 6/2
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 Ö-1 E 50 6/2
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Lars Andersson - Mats Gullin 3 Ö+1 D -170 2/6
Ann Bellander - Catharina Necking Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 Ö+1 E -450 0/8

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
98
kn1087532
kn
Kkn10
#
Ekn4
D4
E5
E97432
#
D75
E9
98762
D86
#
K10632
K6
KD1043
5

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N36773
S36773
Ö1075610
V97569
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bellander - Catharina Necking Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 N-1 6 -50 8/0
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Lars Andersson - Mats Gullin 4 S-2 E -100 5/3
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 2 S-2 E -100 5/3
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Lars Persson - Stefan Ziedén 3 V= 9 -110 2/6
Barbro Melander - Anders Nordberg Annette Brange - Thomas Brange 4 V= Kn -130 0/8

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Syd giv
alla i zon
#
109
EK
E97653
kn65
#
kn75
D632
82
E943
#
E8642
1054
D4
D87
#
KD3
kn987
Kkn10
K102

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N91110810
S91110810
Ö42343
V42342
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Ulf Borgström - Ulla Sundberg 3NT S+2 5 660 8/0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Ann Bellander - Catharina Necking 3NT S+1 3 630 6/2
Karin Eresund - Birgitta Johansson Barbro Melander - Anders Nordberg 2NT S+2 3 180 3/5
Annette Brange - Thomas Brange Lars Persson - Stefan Ziedén 2NT S+2 3 180 3/5
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Lars Andersson - Mats Gullin 3 N+2 7 150 0/8

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K10
ED5432
E8
EKD
#
kn
K87
KD7643
kn62
#
ED6543
10
kn92
954
#
9872
kn96
105
10873

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95976
S94976
Ö38363
V38363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Ulf Borgström - Ulla Sundberg 4D Ö-4 6 800 8/0
Annette Brange - Thomas Brange Lars Persson - Stefan Ziedén 3 N+2 Kn 200 6/2
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Ann Bellander - Catharina Necking 3 Ö-3 9 150 4/4
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Lars Andersson - Mats Gullin 3 N= Kn 140 2/6
Karin Eresund - Birgitta Johansson Barbro Melander - Anders Nordberg 4 V-2 E 100 0/8

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
K873
K9
95
KD965
#
EDkn10
Dkn542
ED83
#
962
863
K7642
82
#
54
E107
kn10
Ekn10743

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N103457
S103457
Ö310975
V310975
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Barbro Melander - Anders Nordberg 3 V-2 9 200 8/0
Annette Brange - Thomas Brange Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 N+1 3 150 6/2
Lars Andersson - Mats Gullin Bella Danowsky - Ulf Danowsky 4 N= 8 130 4/4
Ann Bellander - Catharina Necking Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 4 V-1 K 100 1/7
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 V-1 K 100 1/7

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Kkn863
kn6
E93
976
#
5
E109872
Kkn765
4
#
ED1092
4
D84
KD32
#
74
KD53
102
Ekn1085

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N72455
S72455
Ö69887
V69887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Barbro Melander - Anders Nordberg 2NT V-3 6 300 8/0
Lars Andersson - Mats Gullin Bella Danowsky - Ulf Danowsky 2NT V-2 6 200 6/2
Annette Brange - Thomas Brange Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 Ö= K -110 4/4
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Lars Persson - Stefan Ziedén 3 S-3 5 -300 2/6
Ann Bellander - Catharina Necking Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 3NT V= 6 -600 0/8

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
KDkn7
kn65
D
108643
#
E82
K94
EK1042
K2
#
10653
ED10
kn865
75
#
94
8732
973
EDkn9

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N73443
S73443
Ö6108910
V6108910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Ann Bellander - Catharina Necking 1NT V= K -90 8/0
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Barbro Melander - Anders Nordberg 2 S-2 E -100 6/2
Lars Persson - Stefan Ziedén Lars Andersson - Mats Gullin 3 V= 10 -110 4/4
Karin Eresund - Birgitta Johansson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 3 V+1 7 -130 2/6
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Annette Brange - Thomas Brange 1NT V+2 K -150 0/8

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Dkn762
kn9
E93
K54
#
103
K
D87542
D763
#
EK94
ED765
Kkn
E8
#
85
108432
106
kn1092

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N41444
S41443
Ö911999
V912999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Annette Brange - Thomas Brange 4 Ö-3 Kn 150 8/0
Ulf Borgström - Ulla Sundberg Ann Bellander - Catharina Necking 2 Ö= 8 -110 6/2
Karin Eresund - Birgitta Johansson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 2 Ö+1 5 -140 4/4
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT V+1 2 -430 2/6
Lars Persson - Stefan Ziedén Lars Andersson - Mats Gullin 3NT Ö+2 2 -460 0/8

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Nord giv
alla i zon
#
65
kn108765
1053
K9
#
D7432
E4
Ekn74
D4
#
E8
D3
KD6
E108732
#
Kkn109
K92
982
kn65

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N11631
S11631
Ö121271012
V1111797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Melander - Anders Nordberg Lars Persson - Stefan Ziedén 5NT Ö-3 2 300 8/0
Lars Andersson - Mats Gullin Ulf Borgström - Ulla Sundberg 3NT V-1 Kn 100 6/2
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 3 V+1 Kn -130 4/4
Ann Bellander - Catharina Necking Annette Brange - Thomas Brange 4 N-4 E -400 2/6
Karin Eresund - Birgitta Johansson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 3NT V= Kn -600 0/8

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
E1053
K105
E953
109
#
Dkn9642
D6
4
E542
#
K7
87432
KD107
76
#
8
Ekn9
kn862
KDkn83

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N109869
S109869
Ö34564
V34564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 3NT S+2 6 460 8/0
Lars Andersson - Mats Gullin Ulf Borgström - Ulla Sundberg 3 S= D 110 5/3
Barbro Melander - Anders Nordberg Lars Persson - Stefan Ziedén 2 S+1 E 110 5/3
Ann Bellander - Catharina Necking Annette Brange - Thomas Brange 3NT S-1 2 -50 2/6
Karin Eresund - Birgitta Johansson Bella Danowsky - Ulf Danowsky 3 V= 10 -140 0/8

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
D1032
E87
D8
8762
#
E5
K10952
Ekn3
KD4
#
96
Dkn3
109652
kn53
#
Kkn874
64
K74
E109

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74486
S74486
Ö68956
V68956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bellander - Catharina Necking Lars Andersson - Mats Gullin 2 N= D 110 8/0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Ulf Borgström - Ulla Sundberg 2NT V-2 2 100 6/2
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Barbro Melander - Anders Nordberg 2NT V-1 10 50 4/4
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Annette Brange - Thomas Brange 3 S-1 K -100 2/6
Lars Persson - Stefan Ziedén Karin Eresund - Birgitta Johansson 1NT V+2 8 -150 0/8

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
K952
85
10873
kn93
#
87
EDkn2
K2
KD742
#
ED4
1096
kn965
1065
#
kn1063
K743
ED4
E8

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N35363
S35463
Ö108979
V108979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Stefan Ziedén Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT Ö-2 3 200 8/0
Ann Bellander - Catharina Necking Lars Andersson - Mats Gullin 3 V-1 2 100 6/2
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Ulf Borgström - Ulla Sundberg 1 V= 2 -80 4/4
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Barbro Melander - Anders Nordberg 2 N-2 6 -100 2/6
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Annette Brange - Thomas Brange 2 S-3 K -150 0/8

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
9
EK92
Kkn1074
EK10
#
D
D43
E9865
8762
#
EK862
106
D
D9543
#
kn107543
kn875
32
kn

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N581087
S581086
Ö84354
V84356
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Mats Gullin Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 N+3 E 200 8/0
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Lars Persson - Stefan Ziedén 2 N+1 E 140 5/3
Barbro Melander - Anders Nordberg Ann Bellander - Catharina Necking 3 N= E 140 5/3
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Ulf Borgström - Ulla Sundberg 2 N+1 E 110 2/6
Annette Brange - Thomas Brange Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 4 N-2 D -100 0/8

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.16

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D54
762
E103
K863
#
987
EKkn984
K64
E
#
1032
D103
kn97
kn1042
#
EKkn6
5
D852
D975

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N98586
S98586
Ö45857
V45857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bella Danowsky - Ulf Danowsky Lars Persson - Stefan Ziedén 4 V-2 4 100 8/0
Barbro Melander - Anders Nordberg Ann Bellander - Catharina Necking 2 S= E 90 6/2
Lars Andersson - Mats Gullin Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 V= D -110 4/4
Annette Brange - Thomas Brange Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 3 S-2 E -200 2/6
Leif Eklund - Sven-Olof Ohlsson Ulf Borgström - Ulla Sundberg 4D S-2 E -500 0/8