Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-03-14 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-03-14

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
ingen i zon
742
D1076
K109
653
K1086
kn93
853
kn84
E
54
Ekn7642
KD92
Dkn953
EK82
D
E107

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N54876
S54876
Ö89457
V89457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 5 S= K 400 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 S+1 3 170 15.0/3.0
Jan Berggren - Olan Hedström Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S+1 5 170 15.0/3.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N= E 140 12.0/6.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Egon Bohman - Leif Rentzhog 3 Ö-2 D 100 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Bertil Häggström 3 Ö-1 E 50 7.0/11.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 3 Ö-1 E 50 7.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S-1 8 -50 4.0/14.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4 N-2 E -100 1.0/17.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 S-2 8 -100 1.0/17.0
Marianne Norström - Inger Olsson     - 9.0/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
N-S i zon
kn72
E
Kkn9842
E65
KD10853
84
E1075
2
E6
kn62
D3
Dkn9874
94
KD109753
6
K103

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N76956
S76956
Ö65374
V65384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+1 K 170 18.0/0.0
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 V-2 8 100 14.0/4.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Egon Bohman - Leif Rentzhog 3 V-2 E 100 14.0/4.0
Jan Berggren - Olan Hedström Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V-2 E 100 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4 S-1 2 -100 7.0/11.0
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Bertil Häggström 4 S-1 2 -100 7.0/11.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 S-1 2 -100 7.0/11.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 5 N-1 2 -100 7.0/11.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 S-2 2 -200 2.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S-3 2 -300 0.0/18.0
Marianne Norström - Inger Olsson     - 9.0/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
Ö-V i zon
875
K1084
kn853
D2
EK4
E62
1094
7643
D32
753
K62
Kkn95
kn1096
Dkn9
ED7
E108

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N67877
S67877
Ö76566
V76566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö-2 E 200 18.0/0.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Egon Bohman - Leif Rentzhog 1NT N+2 9 150 16.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Berggren - Olan Hedström 1NT S+1 K 120 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 N+1 5 110 12.0/6.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 1NT N= 9 90 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1NT N-1 5 -50 5.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Bertil Häggström 1NT N-1 9 -50 5.0/13.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Marianne Norström - Inger Olsson 1NT N-1 5 -50 5.0/13.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 1 S-1 10 -50 5.0/13.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT N-2 2 -100 0.0/18.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 7.2/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
alla i zon
963
K10
kn1054
KD106
Kkn87
EDkn853
9
42
D542
74
K763
E73
E10
962
ED82
kn985

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N99447
S99447
Ö34885
V34885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö-2 2 200 18.0/0.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Marianne Norström - Inger Olsson 4 V-1 K 100 16.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1 V= E -80 14.0/4.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 2 V= 6 -110 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+1 2 -140 6.0/12.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Egon Bohman - Leif Rentzhog 2 V+1 Kn -140 6.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Berggren - Olan Hedström 2 V+1 Kn -140 6.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Bertil Häggström 2 V+1 4 -140 6.0/12.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 V+1 9 -140 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö= E -620 0.0/18.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 7.2/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
N-S i zon
Dkn53
E876
kn
Ekn97
962
32
E97
K10864
84
K109
KD108643
D
EK107
Dkn54
52
532

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N749106
S749106
Ö59337
V59337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marianne Norström - Inger Olsson 4 N= D 620 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+1 8 140 16.0/2.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lars Olsson - Kurt Norström 5 Ö-2 K 100 14.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-1 D -100 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Egon Bohman - Leif Rentzhog 4 S-1 7 -100 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 Ö= K -110 8.0/10.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Torsten Stier - Bertil Häggström 3 Ö+1 5 -130 6.0/12.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4 Ö+1 D -150 4.0/14.0
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 Ö+2 2 -170 2.0/16.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 5 S-2 8 -200 0.0/18.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - -/8.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
Ö-V i zon
109832
K2
D85
kn65
7
Ekn6
Ekn42
ED973
EK54
D107543
7
104
Dkn6
98
K10963
K82

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N34153
S35153
Ö10712810
V10712810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 N+1 K 140 18.0/0.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 N-3 7 -150 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö+1 9 -170 14.0/4.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 2 Ö+3 6 -200 12.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö+4 6 -230 9.0/9.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö+3 9 -230 9.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marianne Norström - Inger Olsson 4 Ö= D -620 6.0/12.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4 Ö+2 9 -680 2.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Torsten Stier - Bertil Häggström 4 Ö+2 6 -680 2.0/16.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Egon Bohman - Leif Rentzhog 4 Ö+2 D -680 2.0/16.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - -/8.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
alla i zon
8
kn8632
1076
E1086
D7643
E
Kkn943
D5
EK1052
KD
85
K972
kn9
109754
ED2
kn43

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N53722
S53722
Ö81061110
V81061111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 Ö-1 10 100 18.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 Ö= 4 -620 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 4 V+1 3 -650 8.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+1 7 -650 8.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö+1 E -650 8.0/10.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+1 E -650 8.0/10.0
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 D -650 8.0/10.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Torsten Stier - Bertil Häggström 4 Ö+1 10 -650 8.0/10.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Norström - Inger Olsson 4 Ö+1 10 -650 8.0/10.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 V+2 8 -680 0.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.4/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
ingen i zon
D732
kn4
4
Dkn10876
109
KD1073
D875
K5
kn86
E96
Kkn96
942
EK54
852
E1032
E3

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N1044106
S1044106
Ö39736
V39736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 S+2 K 170 18.0/0.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3 S= K 140 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 1NT S= 3 90 14.0/4.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-1 K -50 11.0/7.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S-1 3 -50 11.0/7.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Torsten Stier - Bertil Häggström 1NT S-2 7 -100 8.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 V+2 4 -140 4.0/14.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V+1 4 -140 4.0/14.0
Jan Berggren - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+1 Kn -140 4.0/14.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Norström - Inger Olsson 1NT N-3 6 -150 0.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.4/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn10632
3
K10
E73
E954
Ekn96
863
86
8
10542
EDkn9
K1042
7
KD87
7542
Dkn95

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N44384
S43374
Ö891056
V891056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer 1 N+1 4 110 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4 N-1 E -50 14.0/4.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N-1 10 -50 14.0/4.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 N-1 E -50 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 N-2 4 -100 6.0/12.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N-2 4 -100 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-2 2 -100 6.0/12.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-2 2 -100 6.0/12.0
Marianne Norström - Inger Olsson Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 4 N-2 E -100 6.0/12.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Egon Bohman - Leif Rentzhog 4 N-3 8 -150 0.0/18.0
Inger Byström - Bo Byléhn     - -/10.5

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
alla i zon
9
E9653
E654
1087
764
842
kn987
E42
ED1052
Kkn
D32
kn53
Kkn83
D107
K10
KD96

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1081088
S1081088
Ö35354
V35354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N= E 620 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 1 Ö-2 K 200 14.0/4.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Egon Bohman - Leif Rentzhog 1 Ö-2 9 200 14.0/4.0
Marianne Norström - Inger Olsson Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 1 Ö-2 10 200 14.0/4.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+2 2 170 9.0/9.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 N+2 E 170 9.0/9.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT N+2 2 150 6.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Bernt Strömberg 3 N= E 140 4.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 3 N-1 2 -100 1.0/17.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer 3 N-1 E -100 1.0/17.0
Inger Byström - Bo Byléhn     - -/10.5

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
ingen i zon
Dkn3
1092
8762
732
1064
4
Dkn10953
E85
9875
ED863
4
K104
EK2
Kkn75
EK
Dkn96

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76878
S76878
Ö57555
V57554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S= D 400 18.0/0.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2NT S= D 120 14.0/4.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT S= D 120 14.0/4.0
Jan Berggren - Olan Hedström Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer 2NT S= D 120 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Egon Bohman - Leif Rentzhog 2NT S-1 D -50 6.0/12.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 2NT S-1 D -50 6.0/12.0
Marianne Norström - Inger Olsson Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2NT S-1 D -50 6.0/12.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 2NT S-1 D -50 6.0/12.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT S-1 9 -50 6.0/12.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 S-2 5 -100 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 7.4/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
N-S i zon
kn4
K109432
K842
5
986
E
Dkn97
98763
EK10
75
E65
EKkn102
D7532
Dkn86
103
D4

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N12742
S12742
Ö12116911
V12116911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer 3 Ö+1 D -130 18.0/0.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 Ö+1 D -150 15.0/3.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 D -150 15.0/3.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Egon Bohman - Leif Rentzhog 4 Ö+2 D -170 10.0/8.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+4 10 -170 10.0/8.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 Ö+3 8 -170 10.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 Ö+1 D -420 4.0/14.0
Marianne Norström - Inger Olsson Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 5 Ö+1 7 -420 4.0/14.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 V+1 2 -420 4.0/14.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 5 Ö+2 10 -440 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 7.4/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
alla i zon
K8764
D1096
K102
8
D102
EK832
kn
EKD7

kn75
D7543
kn9642
Ekn953
4
E986
1053

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N374106
S374106
Ö106937
V106937
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 V-4 8 400 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4D V-1 8 200 16.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 3 N+1 Kn 170 14.0/4.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Olan Hedström 4 V-1 8 100 10.0/8.0
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V-1 3 100 10.0/8.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Marianne Norström - Inger Olsson 4 V-1 8 100 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Bernt Strömberg 1 V+2 8 -140 5.0/13.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1 V+2 8 -140 5.0/13.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 V= 8 -620 1.0/17.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 V= 8 -620 1.0/17.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer     - -/8.0

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
ingen i zon
96
K3
E764
ED843
EK74
Ekn75
kn2
kn75
D1053
1064
D3
K962
kn82
D982
K10985
10

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N610646
S610646
Ö63776
V63776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V-4 E 200 17.0/1.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 4 V-4 E 200 17.0/1.0
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S+1 K 130 13.0/5.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 S+2 E 130 13.0/5.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2 V-2 E 100 9.0/9.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Marianne Norström - Inger Olsson 3 V-2 3 100 9.0/9.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 N= D 90 6.0/12.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Olan Hedström 1NT Ö-1 5 50 3.0/15.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 Ö-1 10 50 3.0/15.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Bernt Strömberg 2 N-1 10 -50 0.0/18.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer     - -/8.0

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
N-S i zon
K
109432
kn654
Kkn9
108753
KD5
KD10
84
kn4
E6
732
ED10732
ED962
kn87
E98
65

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N25643
S25643
Ö108789
V108789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT V-1 K 50 18.0/0.0
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S-1 4 -100 16.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 2 Ö+1 E -110 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+1 E -110 10.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Bernt Strömberg 2 Ö+1 E -110 10.0/8.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 Ö= Kn -110 10.0/8.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Gunnel Modig - Britt Bergman 2 Ö+1 E -110 10.0/8.0
Marianne Norström - Inger Olsson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 Ö+2 E -130 3.0/15.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö+2 E -130 3.0/15.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N-2 Kn -200 0.0/18.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - 8.2/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn106
Dkn1032
Ekn9
6
D875
975
K108
Dkn9
E42
K
7642
EK753
93
E864
D53
10842

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N661167
S671167
Ö76255
V76265
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 K 450 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 4 N= E 420 16.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4 Ö-4 E 400 14.0/4.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+2 K 170 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N+1 E 170 11.0/7.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N= K 140 5.0/13.0
Marianne Norström - Inger Olsson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N= E 140 5.0/13.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Jan Berggren - Olan Hedström 2 N+1 E 140 5.0/13.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 N= K 140 5.0/13.0
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N-1 K -50 0.0/18.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - 8.2/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
ingen i zon
ED1084
Kkn2
D6
1063
kn95
10853
9732
K9
63
ED64
K1084
E85
K72
97
Ekn5
Dkn742

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95588
S95587
Ö48845
V48845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+2 6 170 16.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ulla Berglund - Bernt Strömberg 2 N+2 E 170 16.0/2.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N+2 6 170 16.0/2.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 S+1 5 110 9.0/9.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 N= 6 110 9.0/9.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N= 4 110 9.0/9.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Inger Byström - Bo Byléhn 2 S= E 110 9.0/9.0
Marianne Norström - Inger Olsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 V-1 E 50 4.0/14.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Egon Bohman - Leif Rentzhog 3 N-1 5 -50 1.0/17.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 N-1 6 -50 1.0/17.0
Jan Berggren - Olan Hedström     - 10.2/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
N-S i zon
D1075
Dkn1082
7
kn84
982
K64
KD2
KD65
43
E97
kn10954
E92
EKkn6
53
E863
1073

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N43785
S43785
Ö79558
V79658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S= K 110 17.0/1.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1 S+1 K 110 17.0/1.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 V-1 5 50 13.0/5.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Egon Bohman - Leif Rentzhog 3NT V-1 D 50 13.0/5.0
Marianne Norström - Inger Olsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 S-1 K -100 9.0/9.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S-1 K -100 9.0/9.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 Ö= K -110 6.0/12.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Inger Byström - Bo Byléhn 1NT Ö+1 E -120 4.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö= 5 -130 2.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ulla Berglund - Bernt Strömberg 2 S-2 8 -200 0.0/18.0
Jan Berggren - Olan Hedström     - 10.2/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn2
92
EDkn2
kn532
ED86
Dkn63
76
K107
1073
EK104
53
E984
954
875
K10984
D6

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58456
S58456
Ö85987
V85987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-2 E 200 18.0/0.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V-1 Kn 100 15.0/3.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-1 E 100 15.0/3.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Torsten Stier - Bertil Häggström 1NT S-1 7 -50 12.0/6.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer 4 N-2 10 -100 10.0/8.0
Marianne Norström - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V= E -140 6.0/12.0
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3 Ö= 5 -140 6.0/12.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V= E -140 6.0/12.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 V+1 2 -170 1.0/17.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö+2 4 -170 1.0/17.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg     - -/10.5

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
alla i zon
kn965
D862
9
E982
EK3
Ekn10943
EK
64
108742

kn8754
Kkn7
D
K75
D10632
D1053

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75535
S75535
Ö68898
V68897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V-4 9 400 18.0/0.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö-2 6 200 16.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Torsten Stier - Bertil Häggström 2 V-1 9 100 9.0/9.0
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö-1 5 100 9.0/9.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V-1 9 100 9.0/9.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 2 100 9.0/9.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 3 V-1 D 100 9.0/9.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer 4 V-1 9 100 9.0/9.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S-2 E -200 2.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö= 2 -600 0.0/18.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg     - -/10.5

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Nord giv
N-S i zon
10932
K642
kn84
53
kn4
9875
K105
10864
EK876
kn3
932
KD2
D5
ED10
ED76
Ekn97

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N78879
S78879
Ö64464
V54464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N= E 600 18.0/0.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 1NT S+2 Kn 150 16.0/2.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= K 140 13.0/5.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+1 E 140 13.0/5.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 N= K 110 10.0/8.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-1 E -100 6.0/12.0
Marianne Norström - Inger Olsson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2NT S-1 6 -100 6.0/12.0
Inger Byström - Bo Byléhn Egon Bohman - Leif Rentzhog 4 N-1 K -100 6.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 S-2 Kn -200 1.0/17.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S-2 Kn -200 1.0/17.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson     - 9.0/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Öst giv
Ö-V i zon
109
E32
853
K9765
Kkn7
Dkn974
K97
D4
D8654
8
EDkn4
kn82
E32
K1065
1062
E103

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N75655
S75655
Ö68786
V68786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö-2 5 200 17.0/1.0
Marianne Norström - Inger Olsson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 V-2 10 200 17.0/1.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N+1 8 120 14.0/4.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö-1 E 100 12.0/6.0
Inger Byström - Bo Byléhn Egon Bohman - Leif Rentzhog 4 N-2 E -100 10.0/8.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 2NT V= 6 -120 8.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 Ö= 3 -140 3.0/15.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson 2 Ö+1 10 -140 3.0/15.0
Ulla Berglund - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+1 6 -140 3.0/15.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö+1 E -140 3.0/15.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson     - 9.0/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Syd giv
alla i zon
EK10732

K10
K10643
9
10986
E752
E852
Dkn54
Ekn7532
D96
86
KD4
kn843
Dkn97

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96498
S96488
Ö36945
V46945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 N= E 620 18.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4D Ö-2 8 500 16.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 N= E 140 14.0/4.0
Marianne Norström - Inger Olsson Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö-1 6 100 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö-1 8 100 11.0/7.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 6 -100 6.0/12.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-1 E -100 6.0/12.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-1 E -100 6.0/12.0
Inger Byström - Bo Byléhn Torsten Stier - Bertil Häggström 3 Ö= 5 -140 2.0/16.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4D N-1 E -200 0.0/18.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - -/9.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.14

Väst giv
ingen i zon
6
KDkn865
kn832
85
K2
E92
K9764
743
Dkn109854
1073
E10
6
E73
4
D5
EKDkn1092

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N107848
S107848
Ö35493
V35493
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Inger Olsson Jan Berggren - Olan Hedström 5 S= K 400 18.0/0.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 S= K 130 16.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 5 Ö-2 4 100 13.0/5.0
Inger Byström - Bo Byléhn Torsten Stier - Bertil Häggström 5 V-2 E 100 13.0/5.0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Ulla Berglund - Bernt Strömberg 4 Ö-1 4 50 10.0/8.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S-1 K -50 6.0/12.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S-1 K -50 6.0/12.0
Egon Bohman - Leif Rentzhog Lars Olsson - Kurt Norström 4 S-1 4 -50 6.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Margaretha Nehrer Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 5 S-2 3 -100 2.0/16.0
Per-Erik Andersson - Kerstin Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 N-3 E -150 0.0/18.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - -/9.0