Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-02-21 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-02-21

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
ingen i zon
Ekn7
75
E543
Dkn54
K1084
EK
kn97
10862
532
D10986
KD2
E7
D96
kn432
1086
K93

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66556
S76556
Ö66887
V66887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margaretha Holmlund - Egon Bohman 1NT N+1 5 120 19.0/1.0
Liz Callbo - Roger Edholm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT S+1 K 120 19.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö-2 10 100 15.0/5.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT V-2 5 100 15.0/5.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT S= 4 90 12.0/8.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Göran Olsson - Jan Söderberg 2 Ö-1 10 50 9.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT Ö-1 9 50 9.0/11.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 1 V= 7 -80 6.0/14.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö= 3 -90 4.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö= 3 -110 1.0/19.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Per Sandberg - Hans Selling 1 V+1 D -110 1.0/19.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 10.5/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
N-S i zon
E98
K973
kn76
Dkn9
KD52
864
K1084
32

ED102
ED5
EK8754
kn107643
kn5
932
106

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N11252
S10252
Ö121211810
V111211811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-1 8 50 20.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+2 6 -130 17.0/3.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö+1 Kn -130 17.0/3.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+1 7 -140 14.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+3 Kn -150 12.0/8.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 Ö+3 Kn -170 9.0/11.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Per Sandberg - Hans Selling 2 Ö+2 Kn -170 9.0/11.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+3 Kn -200 6.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S-3 3 -300 4.0/16.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö= Kn -400 2.0/18.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Göran Olsson - Jan Söderberg 3NT Ö+2 Kn -460 0.0/20.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 10.5/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
Ö-V i zon
D632
E854
863
62
Ekn74
KD107
7
10983
5
963
EDkn1052
K75
K1098
kn2
K94
EDkn4

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N55588
S55588
Ö67755
V67755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-2 Kn 200 20.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 2 S= 7 110 17.0/3.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S= 7 110 17.0/3.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 Ö-1 8 100 13.0/7.0
Per Sandberg - Hans Selling Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö-1 10 100 13.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N-1 E -50 7.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S-1 7 -50 7.0/13.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Margaretha Holmlund - Egon Bohman 2 S-1 7 -50 7.0/13.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N-1 5 -50 7.0/13.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 S-2 7 -100 2.0/18.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 3 Ö= K -110 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 9.1/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
alla i zon
E42
D64
5
K109832
kn985
K1072
D8642
K10763
E83
kn3
Dkn7
D
kn95
EK1097
E654

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N106546
S106546
Ö36795
V36795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Hans Selling Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-2 E 200 20.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+2 3 130 12.0/8.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N+1 E 130 12.0/8.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 4 N= 6 130 12.0/8.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 3 N+1 10 130 12.0/8.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 S+1 7 130 12.0/8.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 3 130 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N= 6 130 12.0/8.0
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 N-1 E -100 4.0/16.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+1 E -140 1.0/19.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö= K -140 1.0/19.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 9.1/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
N-S i zon
64
E982
54
KDkn97
KD932
D7
D1072
E3
85
kn5
EKkn83
10842
Ekn107
K10643
96
65

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N84956
S84956
Ö39386
V39386
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V-1 E 50 18.0/2.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Gunnel Modig - Britt Bergman 2 V-1 K 50 18.0/2.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lars Olsson - Kurt Norström 2 V-1 K 50 18.0/2.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Marianne Norström 1NT Ö= 10 -90 12.0/8.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö= 6 -90 12.0/8.0
Per Sandberg - Hans Selling Liz Callbo - Roger Edholm 1NT Ö= 3 -90 12.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V= K -110 5.0/15.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 Ö= 6 -110 5.0/15.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V+1 K -110 5.0/15.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Göran Olsson - Jan Söderberg 3 Ö= 3 -110 5.0/15.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 Ö+1 6 -130 0.0/20.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - -/11.7

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn64
E82
K10
986
K53
1065
E3
Kkn752
1072
KDkn43
D975
4
98
97
kn8642
ED103

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N88687
S88687
Ö45745
V55756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Marianne Norström 1NT Ö-2 9 200 17.0/3.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö-2 9 200 17.0/3.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT Ö-2 9 200 17.0/3.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-2 9 200 17.0/3.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Margaretha Holmlund - Egon Bohman 1NT S+1 2 120 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT S+1 5 120 10.0/10.0
Per Sandberg - Hans Selling Liz Callbo - Roger Edholm 2NT S= 5 120 10.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N= 4 110 6.0/14.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 N-1 4 -50 4.0/16.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Göran Olsson - Jan Söderberg 2NT N-2 K -100 2.0/18.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-3 10 -150 0.0/20.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - -/11.7

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
alla i zon
63
kn654
E109852
4
K10987
D107
D3
K86
D5
8
kn764
Dkn9753
Ekn42
EK932
K
E102

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N591188
S5101188
Ö83145
V83145
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S+1 10 650 19.0/1.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Egon Bohman 4 S+1 6 650 19.0/1.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S= 7 620 15.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= D 620 15.0/5.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S+1 7 170 11.0/9.0
Inger Olsson - Marianne Norström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 S+1 D 170 11.0/9.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S= 9 140 8.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S-1 D -100 4.0/16.0
Per Sandberg - Hans Selling Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT S-1 D -100 4.0/16.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Åke Nylén - Bengt Eldered 3 S-1 7 -100 4.0/16.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö+1 6 -170 0.0/20.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 11.6/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
ingen i zon
104
KD108
kn65
E632
E763
542
KD43
D7
Kkn82
Ekn9763

kn98
D95

E109872
K1054

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N88556
S88556
Ö55887
V45886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5D Ö-3 E 500 20.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V-3 6 150 16.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V-3 Kn 150 16.0/4.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V-3 E 150 16.0/4.0
Inger Olsson - Marianne Norström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö-2 5 100 11.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Åke Nylén - Bengt Eldered 4 Ö-2 5 100 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-1 E 50 6.0/14.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö-1 E 50 6.0/14.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 Ö-1 5 50 6.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Göran Olsson - Jan Söderberg 2 Ö= 4 -110 2.0/18.0
Per Sandberg - Hans Selling Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V= E -420 0.0/20.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 11.6/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
Ö-V i zon
kn6
E86543
kn42
kn8
75
D972
D3
E9642
K109843
10
EK107
D10
ED2
Kkn
9865
K753

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N55745
S55734
Ö88698
V88698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-1 K 100 19.0/1.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-1 K 100 19.0/1.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N-1 K -50 15.0/5.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Per Sandberg - Hans Selling 3 N-1 K -50 15.0/5.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+1 3 -140 11.0/9.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Liz Callbo - Roger Edholm 3 Ö= 6 -140 11.0/9.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N-3 E -150 8.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 Ö+1 K -170 4.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Olsson - Marianne Norström 2 Ö+2 3 -170 4.0/16.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+2 K -170 4.0/16.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Göran Olsson - Jan Söderberg 4D N-2 K -300 0.0/20.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom     - 14.5/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
alla i zon
D65
D10854
K7
E105
E92
63
D3
D98762
108743
EK2
kn962
K
Kkn
kn97
E10854
kn43

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N67858
S67858
Ö75474
V75474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 N= 6 140 16.0/4.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 N+2 6 140 16.0/4.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N= 3 140 16.0/4.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N= K 140 16.0/4.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Liz Callbo - Roger Edholm 3 N= 4 140 16.0/4.0
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Olsson - Marianne Norström 2 N= 8 110 10.0/10.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Pass   8.0/12.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Göran Olsson - Jan Söderberg 2 Ö= Kn -110 5.0/15.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Per Sandberg - Hans Selling 2 Ö= 7 -110 5.0/15.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+1 5 -140 2.0/18.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N-2 K -200 0.0/20.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom     - 14.5/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
ingen i zon
D943
K
Ekn10874
72
K10872
EDkn872

K6
65
1054
D63
ED985
Ekn
963
K952
kn1043

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N49233
S49233
Ö941186
V941186
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-2 E 100 19.0/1.0
Margaretha Holmlund - Egon Bohman Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-2 E 100 19.0/1.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V-1 E 50 16.0/4.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Leif Persson 5 N-2 10 -100 13.0/7.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 N-2 10 -100 13.0/7.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Per Sandberg - Hans Selling 3 V+1 E -170 10.0/10.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V+2 E -200 8.0/12.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 4 V= E -420 5.0/15.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Åke Nylén - Bengt Eldered 4 V= 7 -420 5.0/15.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 V= E -450 1.0/19.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V+1 7 -450 1.0/19.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 6.5/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
N-S i zon
8
K
D10632
K96532
106
5432
E85
Ekn104
E932
E109876
kn9
8
KDkn754
Dkn
K74
D7

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N88375
S88375
Ö551058
V551058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S+1 5 140 20.0/0.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Per Sandberg - Hans Selling 2 S= 5 110 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 E -100 15.0/5.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S-1 5 -100 15.0/5.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+1 K -170 10.0/10.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö+1 K -170 10.0/10.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Åke Nylén - Bengt Eldered 3 Ö+1 K -170 10.0/10.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 3 N-2 E -200 6.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö= D -420 2.0/18.0
Margaretha Holmlund - Egon Bohman Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö= 7 -420 2.0/18.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= K -420 2.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 6.5/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
alla i zon
632
2
D865
EKDkn3
Kkn1094
107653
Kkn
10
ED8
K8
E109732
64
75
EDkn94
4
98752

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104645
S104645
Ö29595
V28595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V-3 K 300 19.0/1.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V-3 2 300 19.0/1.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Margaretha Holmlund - Egon Bohman 4 N= E 130 14.0/6.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Olsson - Marianne Norström 3 N+1 E 130 14.0/6.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N+1 E 130 14.0/6.0
Per Sandberg - Hans Selling Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-1 Kn 100 10.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N-1 E -100 8.0/12.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö= E -110 6.0/14.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V= E -140 4.0/16.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 N-2 E -200 2.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V= 2 -620 0.0/20.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 11.2/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
ingen i zon
D4
Ekn9863
1083
Dkn
Kkn763
K4
92
8643
E982
D1052
75
1097
105
7
EKDkn64
EK52

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1011968
S1011968
Ö20362
V20362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Olsson - Marianne Norström 5 S= 3 400 17.0/3.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 S= K 400 17.0/3.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 S= 7 400 17.0/3.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 S= 6 400 17.0/3.0
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S+2 6 150 8.0/12.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S+2 3 150 8.0/12.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S+2 4 150 8.0/12.0
Per Sandberg - Hans Selling Lena Becksén - Bertil Häggström 3 S+2 3 150 8.0/12.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S+2 6 150 8.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-1 5 -50 1.0/19.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 N-1 7 -50 1.0/19.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 11.2/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
N-S i zon
63
K42
E4
KD10873
D94
Ekn3
KD1087
54
EK5
D8765
63
Ekn9
kn10872
109
kn952
62

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N53343
S53343
Ö71010810
V81010810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö-2 6 100 20.0/0.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö-1 6 50 17.0/3.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 5 50 17.0/3.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+2 6 -170 14.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Per Sandberg - Hans Selling 3NT Ö= 6 -400 9.0/11.0
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö= 2 -400 9.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö= 2 -400 9.0/11.0
Margaretha Holmlund - Egon Bohman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö= 2 -400 9.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Göran Olsson - Jan Söderberg 4 Ö= 7 -420 2.0/18.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö= 6 -420 2.0/18.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö= 6 -420 2.0/18.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund     - 14.0/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
Ö-V i zon
K
3
854
EKkn108643
10873
kn7542
63
D9
EDkn65
K86
EDkn2
2
942
ED109
K1097
75

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N116547
S116547
Ö26883
V26883
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Britt Bergman 5 N= 2 400 16.0/4.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 N= E 400 16.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Leif Persson 5 N= E 400 16.0/4.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 N= E 400 16.0/4.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 5 N= E 400 16.0/4.0
Margaretha Holmlund - Egon Bohman Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 V-3 E 300 10.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Per Sandberg - Hans Selling 4 N+1 E 150 7.0/13.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 2 150 7.0/13.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 3 N+1 E 130 4.0/16.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Göran Olsson - Jan Söderberg 5D N-1 E -100 2.0/18.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö= 5 -140 0.0/20.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund     - 14.0/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
ingen i zon
D1042
ED5
D632
Kkn
E8
kn8762
Ekn8
D82
kn63
K9
K10974
965
K975
1043
5
E10743

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N956106
S95596
Ö37636
V38636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liz Callbo - Roger Edholm 3 N+1 K 170 20.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+1 K 140 14.0/6.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+1 K 140 14.0/6.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S+1 E 140 14.0/6.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+1 K 140 14.0/6.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 N= K 140 14.0/6.0
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N= 4 110 7.0/13.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Olsson - Marianne Norström 2 N= 10 110 7.0/13.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Per Sandberg - Hans Selling 3 N-1 4 -50 2.0/18.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N-1 K -50 2.0/18.0
Margaretha Holmlund - Egon Bohman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT S-1 6 -50 2.0/18.0
Åke Nylén - Bengt Eldered     - 9.8/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
N-S i zon
K4
D52
K65
E6542
kn1083
K874
873
D3
ED65
kn6
D109
K1087
972
E1093
Ekn42
kn9

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78856
S78856
Ö55585
V55585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 8 140 20.0/0.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Olsson - Marianne Norström 1NT N+1 6 120 18.0/2.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö-2 9 100 15.0/5.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-2 Kn 100 15.0/5.0
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-1 E 50 10.0/10.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT Ö-1 4 50 10.0/10.0
Margaretha Holmlund - Egon Bohman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT V-1 2 50 10.0/10.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1 Ö= Kn -80 6.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liz Callbo - Roger Edholm 1NT N-1 Kn -100 4.0/16.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Per Sandberg - Hans Selling 1NT V+1 6 -120 2.0/18.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 Ö+1 E -140 0.0/20.0
Åke Nylén - Bengt Eldered     - 9.8/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
Ö-V i zon
6
D742
E109876
82
Dkn10
EKkn9853
4
kn6
K987532
10

ED954
E4
6
KDkn532
K1073

Optimalt kontrakt: 7D S-2 -300
 NT
N511417
S511417
Ö828125
V828115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5D S= 5 550 20.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 V-4 E 400 17.0/3.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Egon Bohman 5 S= D 400 17.0/3.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Per Sandberg - Hans Selling 5D V-1 E 200 14.0/6.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6 S-1 E -50 10.0/10.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Olsson - Marianne Norström 6 S-1 E -50 10.0/10.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Lars Olsson - Kurt Norström 6 S-1 E -50 10.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 6D S-1 E -100 6.0/14.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Liz Callbo - Roger Edholm 6D S-2 E -300 4.0/16.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 Ö= K -650 1.0/19.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Åke Nylén - Bengt Eldered 5 Ö= K -650 1.0/19.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren     - -/10.6

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
alla i zon
E9854
D10965
6
E6
kn7
8
98753
kn9832
1062
Ekn42
Ekn4
D104
KD3
K73
KD102
K75

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N7811910
S7811910
Ö55222
V55222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Egon Bohman 4 S+2 6 680 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Åke Nylén - Bengt Eldered 3NT S+2 Kn 660 18.0/2.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+1 E 650 13.0/7.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N+1 E 650 13.0/7.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N+1 4 650 13.0/7.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+1 2 650 13.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S= 8 620 7.0/13.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N= E 620 7.0/13.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Olsson - Marianne Norström 3 S+2 9 200 4.0/16.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Per Sandberg - Hans Selling 4 N-1 E -100 1.0/19.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Liz Callbo - Roger Edholm 4 S-1 8 -100 1.0/19.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren     - -/10.6

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Nord giv
N-S i zon
K92
ED32
kn72
kn63
8654
9865
E65
K2
Dkn7
107
K9
ED10974
E103
Kkn4
D10843
85

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N48765
S48765
Ö94677
V94677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Bengt Eldered 2 N+1 D 140 20.0/0.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S+1 K 110 17.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Göran Olsson - Jan Söderberg 3 S= K 110 17.0/3.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Per Sandberg - Hans Selling 2 S= K 90 14.0/6.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö-1 Kn 50 12.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 2 Ö= 4 -90 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S-1 K -100 8.0/12.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö+1 4 -110 4.0/16.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö= K -110 4.0/16.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 Ö+1 8 -110 4.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 S-2 10 -200 0.0/20.0
Lena Becksén - Bertil Häggström     - -/9.5

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Öst giv
Ö-V i zon
EK1073
KD
Ekn85
63
94
953
1092
EK854
D62
kn10864
D76
D7
kn85
E72
K43
kn1092

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N898109
S897109
Ö54534
V54534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 4 N= 10 420 17.0/3.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Per Sandberg - Hans Selling 4 N= 4 420 17.0/3.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= 7 420 17.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Göran Olsson - Jan Söderberg 4 N= D 420 17.0/3.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N= Kn 400 12.0/8.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N+1 Kn 170 10.0/10.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT S+2 5 150 8.0/12.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+1 Kn 140 5.0/15.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N= D 140 5.0/15.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Bengt Eldered 2 N= D 110 2.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Holmlund - Egon Bohman 4 N-1 Kn -50 0.0/20.0
Lena Becksén - Bertil Häggström     - -/9.5

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Syd giv
alla i zon
EKD652
652
K
D108
kn97
Ekn983
642
73
4
10
D10875
K96542
1083
KD74
Ekn93
Ekn

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N7791111
S8791111
Ö55412
V55412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S+2 7 680 18.0/2.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S+2 7 680 18.0/2.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 S+2 7 680 18.0/2.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Per Sandberg - Hans Selling 4 N+1 2 650 10.0/10.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Göran Olsson - Jan Söderberg 4 S+1 6 650 10.0/10.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Egon Bohman 4 S+1 9 650 10.0/10.0
Inger Olsson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S+1 8 650 10.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 10 650 10.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= 10 620 4.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N+1 10 170 2.0/18.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 6NT S-2 5 -200 0.0/20.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 9.4/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.21

Väst giv
ingen i zon
K9
Kkn73
Ekn652
kn6
E73
E965
109
ED104
Dkn654
2
D43
K532
1082
D1084
K87
987

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N36834
S36834
Ö1045106
V1045106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+1 E -110 20.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Per Sandberg - Hans Selling 2 Ö+1 4 -140 16.0/4.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Lena Becksén - Bertil Häggström 3 Ö= 2 -140 16.0/4.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+1 7 -140 16.0/4.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V+2 Kn -150 12.0/8.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Göran Olsson - Jan Söderberg 3 Ö+1 7 -170 7.0/13.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V+1 E -170 7.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Egon Bohman 3 Ö+1 K -170 7.0/13.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 Ö+1 K -170 7.0/13.0
Åke Nylén - Bengt Eldered Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V= Kn -400 2.0/18.0
Inger Olsson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö= 7 -420 0.0/20.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 9.4/-