Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-11-29 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-11-29

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
ingen i zon
1073
743
752
KD83
Ekn94
9
EK863
E109
K8
EK1065
Dkn109
kn6
D652
Dkn82
4
7542

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N40221
S40221
Ö813111112
V913111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 Ö+2 5 -150 22.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bert Hellström - Nils Wänglund 5 V+1 K -420 19.0/3.0
Per Sandberg - Hans Selling Inger Eriksson - Egon Bohman 5 V+1 D -420 19.0/3.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Olsson - Marianne Norström 3NT Ö+1 2 -430 16.0/6.0
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V+2 K -460 13.0/9.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3NT Ö+2 7 -460 13.0/9.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT Ö+3 7 -490 8.0/14.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT V+3 3 -490 8.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+3 8 -490 8.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V+4 3 -520 3.0/19.0
Göran Olsson - Jan Söderberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT V+4 3 -520 3.0/19.0
Olan Hedström - Jan Berggren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 6 V= K -920 0.0/22.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
N-S i zon
10
Ekn
K10963
D9642
KD983
943
D85
kn5
Ekn75
K1062
E74
87
642
D875
kn2
EK103

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N1010756
S1010756
Ö23576
V23676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Jan Söderberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 N= E 600 22.0/0.0
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 Ö-3 Kn 150 20.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bert Hellström - Nils Wänglund 3 V-2 E 100 18.0/4.0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 V-1 3 50 13.0/9.0
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 V-1 E 50 13.0/9.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Olsson - Marianne Norström 3 V-1 10 50 13.0/9.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 Ö-1 E 50 13.0/9.0
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 S-1 K -100 8.0/14.0
Olan Hedström - Jan Berggren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 V= E -110 4.0/18.0
Per Sandberg - Hans Selling Inger Eriksson - Egon Bohman 2 V= 6 -110 4.0/18.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= E -110 4.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö+1 E -140 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
Ö-V i zon
8
E943
KD984
K84
kn93
K76
kn53
D1062
654
D105
E102
kn973
EKD1072
kn82
76
E5

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N810101110
S810101110
Ö53313
V53313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+3 7 490 18.6/3.4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT N+3 3 490 18.6/3.4
Inger Eriksson - Egon Bohman Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N+3 7 490 18.6/3.4
Lena Becksén - Bertil Häggström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT N+3 3 490 18.6/3.4
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 S+2 2 480 13.2/8.8
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S+1 2 450 11.0/11.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N+1 5 430 8.8/13.2
Per Sandberg - Hans Selling Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 S+2 3 170 6.6/15.4
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S+1 6 140 4.5/17.5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Bert Hellström - Nils Wänglund 4 N-1 3 -50 1.2/20.8
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 7 -50 1.2/20.8
Göran Olsson - Jan Söderberg     - 11.6/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
alla i zon
KD3
EK8752
D
kn74
E872
10
kn9763
E65
10965
96
EK82
D32
kn4
Dkn43
1054
K1098

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N851056
S851056
Ö48387
V48387
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= E 620 20.8/1.2
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N= K 620 20.8/1.2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 N+2 E 170 15.4/6.6
Inger Eriksson - Egon Bohman Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+2 K 170 15.4/6.6
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N+1 K 170 15.4/6.6
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N= K 140 9.9/12.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3 N= K 140 9.9/12.1
Per Sandberg - Hans Selling Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-1 K 100 6.6/15.4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 E -100 2.3/19.7
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-1 K -100 2.3/19.7
Torsten Stier - Rolf Nyberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-1 E -100 2.3/19.7
Göran Olsson - Jan Söderberg     - 11.6/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
N-S i zon
EK1053
K9
ED
K952
D2
ED10873
K102
E7
987
652
97543
kn4
kn64
kn4
kn86
D10863

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1176118
S1176118
Ö26722
V26722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N+1 6 650 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 N+1 6 650 19.7/2.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N+1 6 650 19.7/2.3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Nils Wänglund 4D V-3 K 500 15.4/6.6
Ylva Papp - Agneta Danielsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 N+2 6 200 9.9/12.1
Göran Olsson - Jan Söderberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 N+3 6 200 9.9/12.1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Per Sandberg - Hans Selling 3 N+2 3 200 9.9/12.1
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 N+2 6 200 9.9/12.1
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-3 E 150 4.5/17.5
Inger Eriksson - Egon Bohman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V-1 E 50 2.3/19.7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3NT S-2 E -200 0.1/21.9
Olan Hedström - Jan Berggren     - 9.9/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn1085
KD4
Ekn10
D2
K
kn9876
K432
kn103
E642
103
D965
K97
973
E52
87
E8654

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75798
S75798
Ö57645
V58645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT N= 2 400 20.8/1.2
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N= 5 400 20.8/1.2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Nils Wänglund 1NT S+3 7 180 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Per Sandberg - Hans Selling 1NT N+3 9 180 16.5/5.5
Göran Olsson - Jan Söderberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 N+2 9 170 12.1/9.9
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 N+1 10 170 12.1/9.9
Ylva Papp - Agneta Danielsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT N+1 5 150 7.7/14.3
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 1NT S+2 7 150 7.7/14.3
Inger Eriksson - Egon Bohman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N+1 10 140 4.5/17.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1NT N+1 5 120 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 1 N= 10 80 0.1/21.9
Olan Hedström - Jan Berggren     - 9.9/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
alla i zon
ED8432
K105
53
94
kn5
62
K92
EKkn1063
76
Dkn94
Ekn64
D75
K109
E873
D1087
82

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N45785
S46785
Ö87645
V87645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-3 10 300 21.9/0.1
Olan Hedström - Jan Berggren Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 N+1 E 140 18.6/3.4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+1 5 140 18.6/3.4
Bert Hellström - Nils Wänglund Göran Olsson - Jan Söderberg 4 V-1 5 100 15.4/6.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Pass   13.2/8.8
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 S-1 E -100 9.9/12.1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Britt Bergman 3 N-1 D -100 9.9/12.1
Inger Olsson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 V+1 5 -110 5.5/16.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Per Sandberg - Hans Selling 3 V= 5 -110 5.5/16.5
Inger Eriksson - Egon Bohman Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 V+1 5 -130 2.3/19.7
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT S-3 E -300 0.1/21.9
Anders Jakobsson - Sune Häggbom     - 14.3/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
ingen i zon
K53
EK8762
108
74
97
kn10
EKD73
D985
10642
95
kn964
kn63
EDkn8
D43
52
EK102

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N8611118
S8611118
Ö46101
V46101
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Egon Bohman Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N+2 3 480 21.9/0.1
Olan Hedström - Jan Berggren Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 N+1 E 450 12.1/9.9
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Per Sandberg - Hans Selling 4 N+1 Kn 450 12.1/9.9
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N+1 4 450 12.1/9.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N+1 Kn 450 12.1/9.9
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 N+1 4 450 12.1/9.9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+1 4 450 12.1/9.9
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 N= Kn 450 12.1/9.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 6 450 12.1/9.9
Inger Olsson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N+3 4 200 1.2/20.8
Bert Hellström - Nils Wänglund Göran Olsson - Jan Söderberg 3 N+2 4 200 1.2/20.8
Anders Jakobsson - Sune Häggbom     - 14.3/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
Ö-V i zon
KD6
kn6
Ekn7
E10843
kn8753
D10
D65
D76
1042
E9
K10842
Kkn9
E9
K875432
93
52

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N8711610
S861168
Ö46272
V46272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N+1 4 450 17.5/4.5
Göran Olsson - Jan Söderberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 5 450 17.5/4.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N+1 2 450 17.5/4.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N+1 4 450 17.5/4.5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S+1 2 450 17.5/4.5
Bert Hellström - Nils Wänglund Olan Hedström - Jan Berggren 4 N= 10 420 11.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S+1 D 170 8.8/13.2
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Anders Jakobsson - Sune Häggbom 1NT N+1 2 120 6.6/15.4
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Per Sandberg - Hans Selling 2NT N-1 8 -50 4.5/17.5
Inger Eriksson - Egon Bohman Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 6 N-2 10 -100 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2NT N-3 2 -150 0.1/21.9
Inger Olsson - Marianne Norström     - 8.7/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
alla i zon
kn954
2
Dkn107
kn764
D3
D107654
K92
K5
E10876
983
53
1083
K2
EKkn
E864
ED92

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N99679
S910679
Ö33764
V33764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Jan Söderberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S+1 10 630 18.6/3.4
Inger Eriksson - Egon Bohman Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT S+1 6 630 18.6/3.4
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Per Sandberg - Hans Selling 3NT S+1 4 630 18.6/3.4
Bert Hellström - Nils Wänglund Olan Hedström - Jan Berggren 3NT S+1 4 630 18.6/3.4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT S= 6 600 8.8/13.2
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT S= 5 600 8.8/13.2
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Anders Jakobsson - Sune Häggbom 3NT S= 5 600 8.8/13.2
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S= 5 600 8.8/13.2
Torsten Stier - Rolf Nyberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S= 5 600 8.8/13.2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT S+2 4 180 2.3/19.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT S+1 7 150 0.1/21.9
Inger Olsson - Marianne Norström     - 8.7/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
ingen i zon
D3
K7543
D54
kn92
87542
kn106
Ekn82
10
Kkn109
82
K3
ED643
E6
ED9
10976
K875

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N66637
S66636
Ö774105
V764104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+1 9 140 21.9/0.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 N-1 8 -50 18.6/3.4
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Inger Olsson - Marianne Norström 4 N-1 3 -50 18.6/3.4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N-2 9 -100 14.3/7.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Olan Hedström - Jan Berggren 2 N-2 E -100 14.3/7.7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lena Becksén - Bertil Häggström 2 V+1 2 -140 9.9/12.1
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö+1 E -140 9.9/12.1
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N-3 2 -150 6.6/15.4
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Bert Hellström - Nils Wänglund 3 Ö+1 E -170 2.3/19.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 V+2 5 -170 2.3/19.7
Torsten Stier - Rolf Nyberg Göran Olsson - Jan Söderberg 2 Ö+2 7 -170 2.3/19.7
Inger Eriksson - Egon Bohman     - -/10.2

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
N-S i zon
KDkn102
854
kn2
Kkn2
873
1097
ED106
E73
E4
E62
K7543
954
965
KDkn3
98
D1086

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N75785
S75785
Ö68658
V68658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1 N+2 9 140 21.9/0.1
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Bert Hellström - Nils Wänglund 2 N= 5 110 18.6/3.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Olan Hedström - Jan Berggren 2 N= 3 110 18.6/3.4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3 Ö-1 5 50 13.2/8.8
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 Ö-1 K 50 13.2/8.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 Ö-1 K 50 13.2/8.8
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Pass   7.7/14.3
Torsten Stier - Rolf Nyberg Göran Olsson - Jan Söderberg Pass   7.7/14.3
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Inger Olsson - Marianne Norström 3 N-1 3 -100 4.5/17.5
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö= Kn -110 2.3/19.7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 1NT V+1 E -120 0.1/21.9
Inger Eriksson - Egon Bohman     - -/10.2

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
alla i zon
kn72
102
1096
KDkn86
ED93
kn64
D532
92
K104
ED97
K84
E75
865
K853
Ekn7
1043

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N74344
S74344
Ö691099
V69999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Jan Berggren Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT Ö-5 3 500 21.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT Ö-2 5 200 19.7/2.3
Inger Eriksson - Egon Bohman Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1 Ö+2 8 -140 17.5/4.5
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Olsson - Marianne Norström 2NT Ö+3 8 -210 15.4/6.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Per Sandberg - Hans Selling 3NT Ö= 7 -600 8.8/13.2
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö= 7 -600 8.8/13.2
Göran Olsson - Jan Söderberg Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT Ö= 8 -600 8.8/13.2
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö= 3 -600 8.8/13.2
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö= 8 -600 8.8/13.2
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö+2 7 -660 1.2/20.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anders Jakobsson - Sune Häggbom 3NT Ö+2 E -660 1.2/20.8
Ylva Papp - Agneta Danielsson     - -/13.2

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
ingen i zon
D874
EK432
872
4
kn1053
1076
kn93
E107
E92
D
E106
K96532
K6
kn985
KD54
Dkn8

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N581076
S581076
Ö85365
V85365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Egon Bohman Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 N= E 420 20.8/1.2
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S= E 420 20.8/1.2
Olan Hedström - Jan Berggren Torsten Stier - Rolf Nyberg 5D Ö-2 K 300 17.5/4.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Per Sandberg - Hans Selling 3 N+1 2 170 13.2/8.8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N+1 E 170 13.2/8.8
Göran Olsson - Jan Söderberg Lena Becksén - Bertil Häggström 3 S+1 D 170 13.2/8.8
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Olsson - Marianne Norström 3 N= 3 140 8.8/13.2
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N= 6 110 6.6/15.4
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-2 Kn 100 4.5/17.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N-1 D -50 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anders Jakobsson - Sune Häggbom 4D N-1 2 -100 0.1/21.9
Ylva Papp - Agneta Danielsson     - -/13.2

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
N-S i zon
Dkn753
ED5
92
1065
82
43
EK75
EKDkn3
K
Kkn97
Dkn1084
974
E10964
10862
63
82

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N21573
S21573
Ö1111767
V1111767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 2 N= D 110 21.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 V+1 D -130 17.5/4.5
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Eriksson - Egon Bohman 3 V+1 D -130 17.5/4.5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 4 Ö= 8 -130 17.5/4.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö+1 E -150 12.1/9.9
Olan Hedström - Jan Berggren Lena Becksén - Bertil Häggström 3 Ö+2 E -150 12.1/9.9
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 V+2 D -170 8.8/13.2
Inger Olsson - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö= E -400 3.4/18.6
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 Ö= E -400 3.4/18.6
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Per Sandberg - Hans Selling 5 Ö= 4 -400 3.4/18.6
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 V= E -400 3.4/18.6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 13.3/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
Ö-V i zon
10753
84
10832
543
94
Dkn76
Kkn954
K8
8
E1095
E76
ED962
EKDkn62
K32
D
kn107

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N22284
S22284
Ö11101057
V11101057
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 1 S+1 8 110 21.9/0.1
Olan Hedström - Jan Berggren Lena Becksén - Bertil Häggström 5 V-1 10 100 19.7/2.3
Inger Olsson - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-1 4 -50 15.4/6.6
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Eriksson - Egon Bohman 3 S-1 K -50 15.4/6.6
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Per-Arne Olsson - Börje Nilsson 3 S-1 K -50 15.4/6.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S-2 9 -100 9.9/12.1
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4D S-1 D -100 9.9/12.1
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Torsten Stier - Rolf Nyberg 4D S-2 Kn -300 6.6/15.4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 Ö+1 E -650 2.3/19.7
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Per Sandberg - Hans Selling 4 Ö+1 E -650 2.3/19.7
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö+1 D -650 2.3/19.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 13.3/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
ingen i zon
5
1086543
2
Kkn654
D973
E2
EDkn
9872
Kkn6
Dkn9
K653
D103
E10842
K7
109874
E

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N54843
S54843
Ö874910
V874910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Bert Hellström - Nils Wänglund 4D Ö-2 E 300 21.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Per Sandberg - Hans Selling 3NT Ö-2 E 100 18.6/3.4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö-2 E 100 18.6/3.4
Inger Olsson - Marianne Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT V-1 4 50 13.2/8.8
Inger Eriksson - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-1 2 50 13.2/8.8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-1 E 50 13.2/8.8
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 Ö= 7 -110 8.8/13.2
Göran Olsson - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2NT Ö+2 4 -180 6.6/15.4
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö= 4 -400 3.4/18.6
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V= 5 -400 3.4/18.6
Olan Hedström - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+1 K -430 0.1/21.9
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors     - -/9.8

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
N-S i zon
kn10
EK84
872
kn543
ED
D1072
D1054
D87
K98743
65
EK
K106
652
kn93
kn963
E92

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N44523
S44523
Ö888109
V9981010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V-1 Kn 50 20.8/1.2
Inger Olsson - Marianne Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 V-1 K 50 20.8/1.2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö+1 3 -170 17.5/4.5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+2 2 -200 15.4/6.6
Inger Eriksson - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö= 6 -420 12.1/9.9
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö= E -420 12.1/9.9
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+1 4 -430 8.8/13.2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Per Sandberg - Hans Selling 4 Ö+1 7 -450 3.4/18.6
Ylva Papp - Agneta Danielsson Bert Hellström - Nils Wänglund 4 Ö+1 E -450 3.4/18.6
Göran Olsson - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 Ö+1 6 -450 3.4/18.6
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 Ö+1 2 -450 3.4/18.6
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors     - -/9.8

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn10642
E6
K1086
7
K93
kn108
973
E964
D85
K953
42
Kkn85
7
D742
EDkn5
D1032

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N711898
S711898
Ö62545
V62545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= 5 420 21.9/0.1
Inger Olsson - Marianne Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT S= 6 400 19.7/2.3
Olan Hedström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 N+2 4 170 17.5/4.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 N+1 3 140 13.2/8.8
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+1 5 140 13.2/8.8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 N+1 8 140 13.2/8.8
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 4 -50 5.5/16.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT S-1 9 -50 5.5/16.5
Göran Olsson - Jan Söderberg Per Sandberg - Hans Selling 4 N-1 2 -50 5.5/16.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 4 N-1 4 -50 5.5/16.5
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S-2 6 -100 0.1/21.9
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson     - -/10.9

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
alla i zon
1087
D95
ED97
EKD
kn94
EKkn63
32
763
K532
8
Kkn104
kn542
ED6
10742
865
1098

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N67767
S67767
Ö66676
V66676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lars Olsson - Kurt Norström 2 V-2 E 200 20.8/1.2
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö-2 10 200 20.8/1.2
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N+2 2 150 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 1NT N+2 10 150 16.5/5.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1NT N+1 8 120 12.1/9.9
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT N+1 4 120 12.1/9.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 1NT N= 2 90 5.5/16.5
Inger Olsson - Marianne Norström Lena Becksén - Bertil Häggström 1NT N= 4 90 5.5/16.5
Göran Olsson - Jan Söderberg Per Sandberg - Hans Selling 1NT N= 10 90 5.5/16.5
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1NT S= 7 90 5.5/16.5
Olan Hedström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Kjell du Puy 1NT N-1 3 -100 0.1/21.9
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson     - -/10.9

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
N-S i zon
Ekn52
K1085
63
kn54

Dkn64
ED10985
762
10973
73
Kkn72
KD3
KD864
E92
4
E1098

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N849107
S949107
Ö49435
V49435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 S= 8 620 21.9/0.1
Per Sandberg - Hans Selling Olan Hedström - Jan Berggren 5D V-2 E 300 19.7/2.3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S+1 E 170 16.5/5.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Bert Hellström - Nils Wänglund 3 S+1 7 170 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 S= E 140 13.2/8.8
Inger Eriksson - Egon Bohman Lena Becksén - Bertil Häggström 5D V-1 E 100 9.9/12.1
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 5D V-1 E 100 9.9/12.1
Gunnel Modig - Britt Bergman Göran Olsson - Jan Söderberg 5 V-1 E 50 6.6/15.4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N-1 E -100 4.5/17.5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 V= 3 -130 2.3/19.7
Inger Olsson - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 S-2 E -200 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 6.7/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
Ö-V i zon
kn97
D8764

ED962
E10
1032
KD65432
4
K832
Kkn5
Ekn7
Kkn7
D654
E9
1098
10853

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N72642
S72642
Ö5117710
V5117810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 Ö-3 8 300 21.9/0.1
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 V-1 6 100 19.7/2.3
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Bert Hellström - Nils Wänglund 1NT V+4 4 -210 17.5/4.5
Ylva Papp - Agneta Danielsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 5D N-3 5 -500 15.4/6.6
Inger Eriksson - Egon Bohman Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT Ö= 4 -600 12.1/9.9
Gunnel Modig - Britt Bergman Göran Olsson - Jan Söderberg 3NT Ö= 10 -600 12.1/9.9
Inger Olsson - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+1 6 -630 8.8/13.2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö+2 E -660 3.4/18.6
Anders Jakobsson - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT Ö+2 10 -660 3.4/18.6
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö+2 4 -660 3.4/18.6
Per Sandberg - Hans Selling Olan Hedström - Jan Berggren 3NT Ö+2 4 -660 3.4/18.6
Lars Olsson - Kurt Norström     - 6.7/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Syd giv
alla i zon
EK32
D10987
kn72
5
D96
653
8653
932
7
Ekn2
E10
EKD10876
kn10854
K4
KD94
kn4

Optimalt kontrakt: 4NTD V-1 200
 NT
N498104
S498104
Ö94338
V94339
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lena Becksén - Bertil Häggström 5 Ö-2 K 200 20.8/1.2
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö-2 4 200 20.8/1.2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S+1 2 170 17.5/4.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 N= E 140 15.4/6.6
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 4 Ö-1 Kn 100 12.1/9.9
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Inger Olsson - Marianne Norström 5 Ö-1 K 100 12.1/9.9
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1 Ö+2 K -110 8.8/13.2
Olan Hedström - Jan Berggren Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö= Kn -130 3.4/18.6
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 Ö+1 4 -130 3.4/18.6
Inger Eriksson - Egon Bohman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö+1 4 -130 3.4/18.6
Per Sandberg - Hans Selling Anders Jakobsson - Sune Häggbom 1 Ö+3 Kn -130 3.4/18.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 9.7/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Väst giv
ingen i zon
K43
9642
D64
854
65
Kkn75
Kkn987
kn7
ED
ED
E105
E109632
kn109872
1083
32
KD

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N11151
S11151
Ö121212812
V121212812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT Ö-2 K 100 20.8/1.2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 3NT Ö-2 9 100 20.8/1.2
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lena Becksén - Bertil Häggström 3 Ö+1 Kn -130 17.5/4.5
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 Ö+2 Kn -150 15.4/6.6
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 Ö+3 Kn -170 13.2/8.8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö= 7 -400 9.9/12.1
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Inger Olsson - Marianne Norström 5 V= 4 -400 9.9/12.1
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö+1 Kn -420 6.6/15.4
Inger Eriksson - Egon Bohman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+1 Kn -430 4.5/17.5
Per Sandberg - Hans Selling Anders Jakobsson - Sune Häggbom 3NT Ö+2 7 -460 2.3/19.7
Olan Hedström - Jan Berggren Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö+3 Kn -490 0.1/21.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 9.7/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Nord giv
Ö-V i zon
32
ED83
E2
Kkn754
EKD64
K4
9875
106
109
1095
K1043
9832
kn875
kn762
Dkn6
ED

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10610710
S10610710
Ö36263
V36263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Jan Söderberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N= 10 420 17.5/4.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N= 10 420 17.5/4.5
Gunnel Modig - Britt Bergman Anders Jakobsson - Sune Häggbom 4 N= 10 420 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Inger Eriksson - Egon Bohman 4 N= 10 420 17.5/4.5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 S= E 420 17.5/4.5
Inger Olsson - Marianne Norström Per Sandberg - Hans Selling 3NT N= 4 400 11.0/11.0
Lars Olsson - Kurt Norström Bert Hellström - Nils Wänglund 2 S+2 E 170 8.8/13.2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Olan Hedström - Jan Berggren 2 S+1 K 140 6.6/15.4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 S-1 E -50 2.3/19.7
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT S-1 E -50 2.3/19.7
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S-1 E -50 2.3/19.7
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg     - 9.7/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.29

Öst giv
alla i zon
96
832
1094
KD852
kn732
EK976
Kkn6
kn
D10854
kn10
D852
E6
EK
D54
E73
109743

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N73334
S73334
Ö6910106
V6910106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 Ö+1 E -140 21.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 Ö+2 3 -170 13.2/8.8
Göran Olsson - Jan Söderberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 Ö+2 10 -170 13.2/8.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 1 Ö+3 10 -170 13.2/8.8
Per-Arne Olsson - Börje Nilsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö+2 3 -170 13.2/8.8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Olan Hedström - Jan Berggren 3 Ö+1 10 -170 13.2/8.8
Gunnel Modig - Britt Bergman Anders Jakobsson - Sune Häggbom 2 Ö+2 10 -170 13.2/8.8
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Inger Eriksson - Egon Bohman 2 Ö+2 10 -170 13.2/8.8
Inger Olsson - Marianne Norström Per Sandberg - Hans Selling 4 Ö= 7 -620 3.4/18.6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö= 3 -620 3.4/18.6
Lars Olsson - Kurt Norström Bert Hellström - Nils Wänglund 5D S-4 K -1100 0.1/21.9
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg     - 9.7/-