Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-25 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-25

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Nord giv
ingen i zon
106543
E96
6
kn642
D9
kn872
KD1075
85
E87
KD104

ED10973
Kkn2
53
Ekn98432
K

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N36264
S36264
Ö1071179
V1071079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Liz Callbo - Karin Lodin 3 V-1 6 50 18/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3 S-1 8 -50 16/2
Inger Olsson - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= 5 -130 13/5
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+2 Kn -130 13/5
Nils Wänglund - Bert Hellström Olan Hedström - Jan Berggren 3 N-3 D -150 9/9
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 N-3 4 -150 9/9
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö+1 E -450 5/13
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Blanck - Anneli Sagersten 4 Ö+1 E -450 5/13
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D N-3 K -500 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4D N-4 E -800 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Öst giv
N-S i zon
ED1065
kn2
Dkn103
D8
kn983

E9874
kn632
K2
10876543
62
109
74
EKD9
K5
EK754

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N1099911
S101091011
Ö23432
V23432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+3 7 690 18/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Liz Callbo - Karin Lodin 3NT S+2 4 660 13/5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S+2 4 660 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N+2 10 660 13/5
Nils Wänglund - Bert Hellström Olan Hedström - Jan Berggren 3NT S+2 4 660 13/5
Inger Olsson - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S= 4 600 8/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Blanck - Anneli Sagersten 2 V-3 D 150 6/12
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 6NT N-1 3 -100 2/16
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S-1 7 -100 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N-1 6 -100 2/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Syd giv
Ö-V i zon
105
kn62
9853
D1032
kn983
K987
Kkn7
K9
K64
543
ED62
875
ED72
ED10
104
Ekn64

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N86666
S96666
Ö47766
V47666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 1NT S+1 7 120 17/1
Liz Callbo - Karin Lodin Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT S+1 Kn 120 17/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Blanck - Anneli Sagersten 1 S+2 3 110 14/4
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö-1 4 100 12/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 1 S+1 7 90 8/10
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1 S+1 7 90 8/10
Inger Olsson - Marianne Norström Nils Wänglund - Bert Hellström 1NT S= 7 90 8/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 S= 7 80 4/14
Torsten Stier - Rolf Nyberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 1 S-1 8 -50 1/17
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S-1 3 -50 1/17

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Väst giv
alla i zon
KD2
73
EK65
E543
10653
Dkn92
74
K109
87
E85
932
D8762
Ekn94
K1064
Dkn108
kn

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N7129109
S7129109
Ö61423
V61423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N= 2 600 11/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 3NT N= 2 600 11/7
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N= 5 600 11/7
Inger Olsson - Marianne Norström Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N= 6 600 11/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Blanck - Anneli Sagersten 3NT N= 6 600 11/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N= 2 600 11/7
Liz Callbo - Karin Lodin Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N= 8 600 11/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N= 2 600 11/7
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S= D 140 2/16
Torsten Stier - Rolf Nyberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 5 N-1 3 -100 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Nord giv
N-S i zon
Dkn3
K103
97643
64
842
Ekn6
E2
KD1098
K96
D52
K85
Ekn52
E1075
9874
Dkn10
73

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N47665
S47665
Ö96778
V96778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wänglund - Bert Hellström Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 Ö+1 D -110 18/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V= 3 -400 11/7
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö= D -400 11/7
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Inger Olsson - Marianne Norström 3NT Ö= D -400 11/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö= 9 -400 11/7
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Blanck - Anneli Sagersten 3NT Ö= 5 -400 11/7
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V= 3 -400 11/7
Torsten Stier - Rolf Nyberg Liz Callbo - Karin Lodin 3NT V+1 3 -430 2/16
Olan Hedström - Jan Berggren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 9 -430 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+1 5 -430 2/16

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Öst giv
Ö-V i zon
93
95
kn7532
EK94
Ekn86
1064
984
1082
K104
KDkn2
106
kn753
D752
E873
EKD
D6

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N910779
S910779
Ö43664
V43664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+2 8 460 18/0
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Inger Olsson - Marianne Norström 3NT S+1 6 430 16/2
Olan Hedström - Jan Berggren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S= 6 400 14/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT S+3 8 180 10/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT S+2 6 180 10/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1NT S+3 6 180 10/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT S+2 6 150 5/13
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S+2 6 150 5/13
Torsten Stier - Rolf Nyberg Liz Callbo - Karin Lodin 3NT N-1 K -50 1/17
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Blanck - Anneli Sagersten 3NT S-1 6 -50 1/17

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Syd giv
alla i zon
kn6
1085
EDkn7
EKDkn
3
EDkn9
65
1098743
D1054
K432
K1082
6
EK9872
76
943
52

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68598
S68598
Ö74735
V74735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 N= 6 620 18/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Karin Lodin 3NT N= 2 600 16/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N-1 2 -100 9/9
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT N-1 2 -100 9/9
Olan Hedström - Jan Berggren Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 N-1 6 -100 9/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S-1 10 -100 9/9
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N-1 8 -100 9/9
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N-1 7 -100 9/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 4 S-2 Kn -200 1/17
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Marianne Norström 4 S-2 6 -200 1/17

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Väst giv
ingen i zon
K
kn543
9874
Ekn97
109843
K8
KD53
K2
Ekn652
10
Ekn6
D653
D7
ED9762
102
1084

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N54834
S54834
Ö795107
V795107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Jan Berggren Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 Ö= 10 -140 18/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3 Ö+1 10 -170 16/2
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 Ö= 10 -420 10/8
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Karin Lodin 4 V= 7 -420 10/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 V= 9 -420 10/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V= 9 -420 10/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V= E -420 10/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V+1 E -450 2/16
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö+1 6 -450 2/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö+1 10 -450 2/16

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Nord giv
Ö-V i zon
kn72
D8
K3
K76432
ED6
kn764
94
ED98
K1043
EK5
EDkn1075
985
10932
862
kn105

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N30100
S30100
Ö1013121313
V1013121313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 6 V-1 2 100 18/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT Ö= 8 -600 16/2
Inger Olsson - Marianne Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V+1 7 -650 14/4
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö+2 Kn -680 11/7
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+2 2 -680 11/7
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3NT Ö+3 3 -690 8/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+4 3 -720 6/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Olan Hedström - Jan Berggren 6NT V+1 6 -1470 2/16
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 6NT V+1 2 -1470 2/16
Liz Callbo - Karin Lodin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6NT V+1 3 -1470 2/16

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Öst giv
alla i zon
ED8
973
kn1065
1062
Kkn6
Kkn2
ED843
kn7
954
ED854
9
EK93
10732
106
K72
D854

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N34253
S34253
Ö10911810
V10911810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6NT Ö-2 4 200 17/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 6 Ö-2 4 200 17/1
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V= 5 -600 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT Ö= 2 -600 13/5
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö= 4 -620 7/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Olan Hedström - Jan Berggren 4 Ö= 4 -620 7/11
Liz Callbo - Karin Lodin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= 10 -620 7/11
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 4 Ö= 10 -620 7/11
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö+1 5 -630 1/17
Inger Olsson - Marianne Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V+1 5 -630 1/17

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Syd giv
ingen i zon
752
K832
kn105
D83
109
kn965
K7
Kkn1076
EKDkn43
4
D642
54
86
ED107
E983
E92

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N66846
S66846
Ö76587
V76587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3 S= 10 140 18/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö-2 E 100 16/2
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Anneli Sagersten 3 Ö= E -140 10/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 Ö= E -140 10/8
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 Ö= E -140 10/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö= E -140 10/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 Ö+2 E -140 10/8
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+1 8 -170 2/16
Olan Hedström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 Ö+2 E -170 2/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö+1 E -170 2/16

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Väst giv
N-S i zon
Dkn6
102
D973
E864
K32
ED84
E1082
109
E94
kn965
5
Kkn732
10875
K73
Kkn64
D5

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N36255
S36245
Ö971088
V971088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 Ö= 10 -110 18/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+1 8 -140 15/3
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+1 D -140 15/3
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Anneli Sagersten 2 V+2 4 -170 7/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 V+2 E -170 7/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Olsson - Marianne Norström 3 Ö+1 10 -170 7/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+2 7 -170 7/11
Liz Callbo - Karin Lodin Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 2 V+2 D -170 7/11
Nils Wänglund - Bert Hellström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+2 5 -170 7/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö+4 5 -230 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Nord giv
alla i zon
K64
D854
kn107
K95
95
K10762
K5
D1086
ED1083
Ekn
E9842
7
kn72
93
D63
Ekn432

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N52324
S52324
Ö81110118
V81110119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Blanck - Anneli Sagersten 3NT V-2 5 200 18/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V-1 Kn 100 15/3
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT V-1 4 100 15/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+1 3 -110 12/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2NT Ö= 2 -120 10/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 V+1 Kn -140 8/10
Liz Callbo - Karin Lodin Olan Hedström - Jan Berggren 1NT V+2 Kn -150 6/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 2 Ö+3 2 -200 3/15
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö+3 9 -200 3/15
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT V= 4 -600 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Öst giv
ingen i zon
K976
kn9643
53
K3
kn84
E1082
84
E982
1053
KD7
EKD109
107
ED2
5
kn762
Dkn654

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N75665
S75665
Ö68777
V68777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V-3 3 150 17/1
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 V-3 9 150 17/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 2 V-1 5 50 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Blanck - Anneli Sagersten 2 V-1 3 50 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT S-1 4 -50 10/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+1 D -90 7/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1 Ö+1 5 -90 7/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+1 5 -110 3/15
Nils Wänglund - Bert Hellström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 V= K -110 3/15
Liz Callbo - Karin Lodin Olan Hedström - Jan Berggren 1NT V+2 4 -150 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Syd giv
N-S i zon
D953
EK4
D
kn10832
Kkn64
10532
kn9
E96
87
Dkn87
EK8764
5
E102
96
10532
KD74

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N104487
S104487
Ö39844
V39844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V-3 D 150 17/1
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1NT S+2 6 150 17/1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 N= K 110 13/5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Olan Hedström - Jan Berggren 3 N= E 110 13/5
Nils Wänglund - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-2 D 100 10/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 E 50 6/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 V-1 D 50 6/12
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Olsson - Marianne Norström 3 Ö-1 K 50 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N-1 E -100 2/16
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+1 E -110 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Väst giv
Ö-V i zon
832
1094
Dkn1098
32
EKD96
76
K4
ED65
kn75
E8
E753
K984
104
KDkn532
62
kn107

Optimalt kontrakt: 7D N-7 -1700
 NT
N03611
S03611
Ö13971212
V13971212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT V+1 D -630 18/0
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+2 10 -680 12/6
Torsten Stier - Rolf Nyberg Olan Hedström - Jan Berggren 4 V+2 2 -680 12/6
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+2 8 -680 12/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V+2 D -680 12/6
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Olsson - Marianne Norström 4 V+2 D -680 12/6
Nils Wänglund - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V+3 3 -710 6/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 6 Ö= 3 -1370 4/14
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 Ö+1 K -1390 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 V= D -1430 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Nord giv
ingen i zon
kn102
EK743
D94
kn6
ED4
D65
K852
543
K65
kn1098
107
ED109
9873
2
Ekn63
K872

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N66665
S67665
Ö76777
V76778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT S= 2 90 17/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Olan Hedström - Jan Berggren 1NT S= 2 90 17/1
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Blanck - Anneli Sagersten 1NT N-1 9 -50 11/7
Liz Callbo - Karin Lodin Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1NT N-1 9 -50 11/7
Nils Wänglund - Bert Hellström Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT S-1 4 -50 11/7
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S-1 5 -50 11/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 1NT Ö+1 2 -120 6/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT Ö+2 2 -150 2/16
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lars Olsson - Kurt Norström 1NT Ö+2 9 -150 2/16
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT S-3 2 -150 2/16

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Öst giv
N-S i zon
E542
E54
K9762
10
KDkn107
10
Dkn853
kn5
86
KDkn9763
E4
64
93
82
10
EKD98732

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N1065610
S1065610
Ö26872
V26872
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lars Olsson - Kurt Norström 5 S= 10 600 18/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Blanck - Anneli Sagersten 4D Ö-2 10 300 16/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö-3 E 150 13/5
Liz Callbo - Karin Lodin Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 V-3 10 150 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö-2 E 100 9/9
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-2 E 100 9/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-1 E 50 4/14
Nils Wänglund - Bert Hellström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 Ö-1 K 50 4/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Olan Hedström - Jan Berggren 3 Ö-1 10 50 4/14
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö= E -140 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Syd giv
Ö-V i zon
2
E82
ED843
KD63
EK109
1063
K105
Ekn8
D5
K97
9762
10754
kn87643
Dkn54
kn
92

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N66775
S66775
Ö56567
V56668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N-1 D -50 14/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT N-1 7 -50 14/4
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N-1 7 -50 14/4
Liz Callbo - Karin Lodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S-1 3 -50 14/4
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ulla Blanck - Anneli Sagersten 2 S-1 10 -50 14/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 N-2 5 -100 5/13
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 3 S-2 E -100 5/13
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT N-2 4 -100 5/13
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Marianne Norström 3 N-2 7 -100 5/13
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Olan Hedström - Jan Berggren 3 N-3 D -150 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Väst giv
alla i zon
D1083
Dkn87
6
D1072
E92
953
KD2
Ekn96
kn65
K106
kn1084
K43
K74
E42
E9753
85

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N76786
S76786
Ö67557
V67557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 V-4 6 400 18/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1 N+1 K 110 16/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Britt Bergman 2 Ö-1 8 100 14/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT Ö= 5 -90 10/8
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT Ö= 7 -90 10/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Marianne Norström 2 Ö= E -90 10/8
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ulla Blanck - Anneli Sagersten 2 S-1 E -100 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors 1NT Ö+1 5 -120 3/15
Liz Callbo - Karin Lodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT Ö= 5 -120 3/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Olan Hedström - Jan Berggren 2 N-2 Kn -200 0/18

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Nord giv
N-S i zon
K63
976
kn76
D865
ED10974
E8
K952
7
852
kn42
D10
kn10942
kn
KD1053
E843
EK3

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N87847
S77847
Ö55494
V55494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 S= E 140 17/1
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S= E 140 17/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V-2 9 100 14/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1 V= 9 -80 12/6
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Liz Callbo - Karin Lodin 2 V+1 9 -140 5/13
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+1 9 -140 5/13
Olan Hedström - Jan Berggren Lars Olsson - Kurt Norström 2 V+1 6 -140 5/13
Inger Olsson - Marianne Norström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V= 7 -140 5/13
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 V+1 9 -140 5/13
Nils Wänglund - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= K -140 5/13

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn6
K98
D6
EKD86
ED5
kn653
843
952
1032
D1072
E1092
73
9874
E4
Kkn75
kn104

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N11981110
S11981110
Ö23522
V23522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+3 2 490 17/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT N+3 2 490 17/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT N+1 2 430 13/5
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S+1 3 430 13/5
Ulla Blanck - Anneli Sagersten Liz Callbo - Karin Lodin 3NT N= 2 400 6/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S= 3 400 6/12
Olan Hedström - Jan Berggren Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N= 2 400 6/12
Inger Olsson - Marianne Norström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N= 2 400 6/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N= 2 400 6/12
Nils Wänglund - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT N+1 2 150 0/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Syd giv
alla i zon
852
E74
E84
kn742
kn10943
106
9532
KD
K76
Dkn9
K10
98653
ED
K8532
Dkn76
E10

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8101078
S8101078
Ö53353
V53353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 9 630 18/0
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Nils Wänglund - Bert Hellström 4 S= K 620 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Olsson - Marianne Norström 4 S= K 620 13/5
Liz Callbo - Karin Lodin Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S= Kn 620 13/5
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S= Kn 620 13/5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT N+2 5 180 8/10
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 S+1 K 170 6/12
Olan Hedström - Jan Berggren Ulla Blanck - Anneli Sagersten 2 S+1 Kn 140 4/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S-1 Kn -100 2/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S-2 3 -200 0/18

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.25

Väst giv
ingen i zon
732
94
EDkn63
1084
EKDkn109

7
D97632
54
Ekn10873
K84
EK
86
KD652
10952
kn5

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N06400
S06400
Ö12691212
V12691212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V+1 E -450 18/0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+2 E -480 15/3
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Olsson - Marianne Norström 4 V+2 E -480 15/3
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V+3 9 -510 9/9
Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V+3 9 -510 9/9
Liz Callbo - Karin Lodin Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V+3 9 -510 9/9
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+3 3 -510 9/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6 V= E -980 3/15
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 6 V= E -980 3/15
Olan Hedström - Jan Berggren Ulla Blanck - Anneli Sagersten 6 V+1 4 -1010 0/18