Kommande tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 11
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 12
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Rapporterade tävlingar
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 2
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 1
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Nord giv
ingen i zon
106
EK8532
D2
E53
K73
D
Kkn109764
K2
Ekn98
74
E5
kn8764
D542
kn1096
83
D109

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N53833
S53833
Ö810586
V810586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N= 8 420 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Olan Hedström - Jan Berggren 3 N+1 E 170 20/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 3 N= E 140 18/4
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4D Ö-1 Kn 100 16/6
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 V-1 K 50 14/8
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 N-1 E -50 9/13
Åke Nylén - Lena Bergstén Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N-1 E -50 9/13
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 N-1 E -50 9/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N-1 E -50 9/13
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-2 E -100 4/18
Torsten Stier - Rolf Nyberg Staffan Hedman - Ulf Henriksson 5 V= E -400 1/21
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5 V= E -400 1/21

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Öst giv
N-S i zon
Dkn954
72
K74
ED6
E10872
10965
E86
7
6
Kkn83
D1093
kn943
K3
ED4
kn52
K10852

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N976910
S976910
Ö25742
V25742
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3NT S+2 2 660 22/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT S+1 9 630 20/2
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT S= 5 600 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT S= 10 600 16/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S= 7 600 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Olan Hedström - Jan Berggren 2NT N+2 6 180 12/10
Åke Nylén - Lena Bergstén Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-3 2 150 9/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT S+1 10 150 9/13
Torsten Stier - Rolf Nyberg Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3 S= 10 110 6/16
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S= E 90 4/18
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 V-1 E 50 2/20
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-2 3 -200 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Syd giv
Ö-V i zon
853
54
KDkn10974
K
Dkn64
E3
653
E742
972
Dkn62
E2
Dkn96
EK10
K10987
8
10853

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N38554
S38554
Ö95889
V95888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 N+1 D 130 22/0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 N= D 110 16/6
Olan Hedström - Jan Berggren Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 N= 2 110 16/6
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= D 110 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Nylén - Lena Bergstén 3 N= 6 110 16/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Olsson - Marianne Norström 3 N= D 110 16/6
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ylva Papp - Agneta Danielsson Pass   10/12
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Staffan Hedman - Ulf Henriksson 4 N-1 D -50 7/15
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 N-1 D -50 7/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT Ö= 10 -90 4/18
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S-3 4 -150 2/20
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S-5 4 -250 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Väst giv
alla i zon
EK94
4
E9876
762
D532
D9
K542
943
87
Kkn7653
D
KDkn5
kn106
E1082
kn103
E108

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N7115109
S7115109
Ö52733
V52733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö-3 Kn 300 22/0
Olan Hedström - Jan Berggren Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 Ö-2 Kn 200 20/2
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT S+2 2 180 18/4
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3 N+1 K 130 16/6
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= K 110 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 Ö-1 E 100 10/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö-1 8 100 10/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Nylén - Lena Bergstén 2 Ö-1 Kn 100 10/12
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Olsson - Marianne Norström 3NT S-1 D -100 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö= E -110 2/20
Torsten Stier - Rolf Nyberg Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 Ö= E -110 2/20
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 Ö= Kn -110 2/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Nord giv
N-S i zon
1093
K10863
85
653
K62
E954
63
KD74
54
D72
EDkn109
E92
EDkn87
kn
K742
kn108

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33463
S33463
Ö1010868
V1010878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 V-3 5 150 22/0
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 V-2 10 100 19/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V-2 3 100 19/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT V-1 10 50 13/9
Lars Olsson - Kurt Norström Olan Hedström - Jan Berggren 3NT V-1 3 50 13/9
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V-1 10 50 13/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 V-1 10 50 13/9
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V= 10 -90 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Marianne Norström 2 S-1 3 -100 6/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V= 10 -110 4/18
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3 Ö+1 7 -170 2/20
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT V= 3 -400 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Öst giv
Ö-V i zon
63
E10864
K987
EK
87
KD5
kn106
kn6543
Ekn52
3
E53
D9872
KD1094
kn972
D42
10

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N591098
S591098
Ö84343
V84343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 N= 2 420 21/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N= 2 420 21/1
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Hedman - Ulf Henriksson 2 N+2 2 170 16/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 N+1 7 170 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Marianne Norström 3 N+1 3 170 16/6
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 N= 5 140 10/12
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Lindeborg - Åke Åberg 2 S+1 K 140 10/12
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 N+1 7 140 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Olan Hedström - Jan Berggren 4 N-1 E -50 3/19
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-1 Kn -50 3/19
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N-1 9 -50 3/19
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 E -50 3/19

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Syd giv
alla i zon
D
D74
KDkn843
Kkn5
Kkn8732
K
96
8762
E1094
1062
52
ED94
65
Ekn9853
E107
103

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N4101045
S4101045
Ö91191
V91191
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 5D S= 6 850 22/0
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 N+1 7 650 19/3
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 S+1 7 650 19/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 N+3 5 200 16/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S+3 2 170 14/8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S+1 9 140 12/10
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 N+1 E 130 10/12
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 V-1 K 100 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 S-1 7 -100 4/18
Björn Backlund - Anneli Sagersten Olan Hedström - Jan Berggren 4 N-1 E -100 4/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Åke Nylén - Lena Bergstén 4 N-1 E -100 4/18
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Hedman - Ulf Henriksson 4 V= D -620 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Väst giv
ingen i zon
D1032
1097
E852
kn2
8
kn852
Dkn10976
95
E954
ED643
K3
E10
Kkn76
K
4
KD87643

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N81171
S81171
Ö4111168
V4111168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4D S= 8 510 22/0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 5D V-3 Kn 500 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S+2 Kn 200 18/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Åke Nylén - Lena Bergstén 2 S+2 2 170 16/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 S+1 5 130 14/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö-1 4 50 11/11
Björn Backlund - Anneli Sagersten Olan Hedström - Jan Berggren 5 V-1 Kn 50 11/11
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 5D S-1 2 -100 7/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-2 Kn -100 7/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö+1 4 -170 4/18
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 2 Ö+3 4 -200 2/20
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Hedman - Ulf Henriksson 4 Ö+1 4 -450 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Nord giv
Ö-V i zon
kn106
kn1052
kn963
K9
K83
D7
2
Ekn107432
D75
E643
D105
865
E942
K98
EK874
D

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49885
S49885
Ö94557
V93556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V-3 3 300 22/0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+1 E 130 20/2
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S= E 110 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Ulf Henriksson 2 N= 6 90 15/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 2 S= 2 90 15/7
Inger Olsson - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N-1 E -50 10/12
Åke Nylén - Lena Bergstén Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 S-1 7 -50 10/12
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S-1 E -50 10/12
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 N-2 E -100 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 V+1 3 -110 4/18
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+1 3 -130 2/20
Björn Backlund - Anneli Sagersten Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3D V= Kn -670 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Öst giv
alla i zon
765
Kkn52
E10965
9
D108
3
7
KDkn76532
E2
D876
KD43
E104
Kkn943
E1094
kn82
8

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N28874
S28874
Ö105558
V105558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö-1 4 100 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 5 V= E -600 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 3NT Ö= Kn -600 16/6
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 V= E -600 16/6
Åke Nylén - Lena Bergstén Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 V= E -600 16/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V= E -600 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3NT Ö+1 3 -630 6/16
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö+1 3 -630 6/16
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 4 -630 6/16
Björn Backlund - Anneli Sagersten Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3NT Ö+1 4 -630 6/16
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+1 4 -630 6/16
Inger Olsson - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+3 3 -690 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Syd giv
ingen i zon
EKD82
83
K42
kn84
10964
kn62
9765
K10
kn3
KD75
83
E9732
75
E1094
EDkn10
D65

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N797109
S797109
Ö64634
V64634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3NT S+1 10 430 22/0
Åke Nylén - Lena Bergstén Olan Hedström - Jan Berggren 4 N= 8 420 20/2
Björn Backlund - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT S= Kn 400 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT S= 5 400 16/6
Staffan Hedman - Ulf Henriksson Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3NT S= 2 400 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 N+1 8 170 12/10
Inger Olsson - Marianne Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 N+1 E 140 10/12
Torsten Stier - Rolf Nyberg Staffan Lindeborg - Åke Åberg 2 S+2 K 130 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S-1 2 -50 5/17
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S-1 9 -50 5/17
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S-2 Kn -100 1/21
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S-2 2 -100 1/21

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Väst giv
N-S i zon
K75
D982
Kkn3
D93
1042
E7654
D1085
7
D6
3
E72
Kkn108542
Ekn983
Kkn10
964
E6

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N578910
S57899
Ö85433
V85433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Ulf Henriksson Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3NT S+2 4 660 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5D Ö-3 E 500 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 S+1 7 170 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 S+1 7 170 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N+1 K 170 16/6
Inger Olsson - Marianne Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N= E 140 11/11
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N= 10 140 11/11
Björn Backlund - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 Ö-2 10 100 7/15
Åke Nylén - Lena Bergstén Olan Hedström - Jan Berggren 3 Ö-2 3 100 7/15
Torsten Stier - Rolf Nyberg Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 Ö-1 E 50 3/19
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö-1 10 50 3/19
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lars Olsson - Kurt Norström 3 S-1 7 -100 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Nord giv
alla i zon

EKD1043
D97
Kkn52
Dkn64
kn8752
E8
E10
K975
9
kn10642
984
E10832
6
K53
D763

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1171079
S1171079
Ö25364
V26364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3NT S= 4 600 21/1
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT N= 4 600 21/1
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 2 V-3 7 300 18/4
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3 N= 2 140 13/9
Inger Olsson - Marianne Norström Olan Hedström - Jan Berggren 2 N+1 5 140 13/9
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N= Kn 140 13/9
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= Kn 140 13/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 Kn -100 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N-1 9 -100 6/16
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-1 2 -100 6/16
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-2 Kn -200 1/21
Åke Nylén - Lena Bergstén Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 N-2 5 -200 1/21

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Öst giv
ingen i zon
K72
kn10654
kn76
K6
543
97
EK10854
102
E
EK832
D3
EDkn74
Dkn10986
D
92
9853

Optimalt kontrakt: 7D N-6 -1400
 NT
N10371
S10261
Ö111310612
V121310612
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 9 50 20/2
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 Ö-1 D 50 20/2
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 Ö-1 D 50 20/2
Åke Nylén - Lena Bergstén Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 S-2 E -100 16/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 2 Ö+1 D -110 14/8
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 V= K -400 12/10
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+1 8 -430 10/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 V+2 2 -440 8/14
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V+2 2 -460 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3NT V+4 4 -520 3/19
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4NT Ö+3 D -520 3/19
Inger Olsson - Marianne Norström Olan Hedström - Jan Berggren 6NT Ö+1 D -1020 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Syd giv
N-S i zon
D876
E9764
7
K108
K32
D105
kn3
Dkn532
kn105
Kkn8
E10842
E7
E94
32
KD965
964

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N56675
S56665
Ö77667
V77767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö-3 3 150 22/0
Staffan Hedman - Ulf Henriksson Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 S= Kn 110 20/2
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V-2 6 100 17/5
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö-2 3 100 17/5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Åke Åberg 2 Ö-1 2 50 12/10
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Åke Nylén - Lena Bergstén 2NT Ö-1 4 50 12/10
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Inger Olsson - Marianne Norström 1NT V-1 7 50 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 1NT V= 4 -90 5/17
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V= 4 -90 5/17
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT V= 4 -90 5/17
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT V= 4 -90 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Olan Hedström - Jan Berggren 1NT V+1 4 -120 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Väst giv
Ö-V i zon
kn92
K832
Dkn3
Dkn3
1064
D65
K10654
42
875
E7
E9872
K75
EKD3
kn1094

E10986

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N127121210
S127121210
Ö16113
V16113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Åke Nylén - Lena Bergstén 4D Ö-5 E 1400 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 S+2 4 480 18/4
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+2 E 480 18/4
Staffan Hedman - Ulf Henriksson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 S+2 4 480 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 S+1 4 420 14/8
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 S+1 6 170 12/10
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+3 4 150 10/12
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N= 8 140 7/15
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Inger Olsson - Marianne Norström 2 N+1 9 140 7/15
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N-1 E -50 3/19
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Olan Hedström - Jan Berggren 3 S-1 4 -50 3/19
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N-2 9 -100 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Nord giv
ingen i zon
K
D983
KD764
kn42
E743
K764
kn5
876
kn8
Ekn2
E9832
E93
D109652
105
10
KD105

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N75575
S64475
Ö58857
V58857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+1 Kn 140 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 K 50 17/5
Björn Backlund - Anneli Sagersten Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 Ö-1 K 50 17/5
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö-1 10 50 17/5
Staffan Hedman - Ulf Henriksson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-1 K 50 17/5
Olan Hedström - Jan Berggren Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 S-1 4 -50 11/11
Ylva Papp - Agneta Danielsson Åke Nylén - Lena Bergstén 2 S-1 8 -50 11/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT Ö= 10 -90 8/14
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 N-2 8 -100 5/17
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Åke Åberg 2 S-2 Kn -100 5/17
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-5 E -250 2/20
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö+1 2 -430 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Öst giv
N-S i zon
E9542
kn97

E10953

E10543
EK9754
Kkn
KD8763
D86
86
D7
kn10
K2
Dkn1032
8642

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N95456
S95466
Ö48977
V48977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V-4 3 200 22/0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-3 2 150 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V-2 3 100 15/7
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V-2 E 100 15/7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 V-2 E 100 15/7
Ylva Papp - Agneta Danielsson Åke Nylén - Lena Bergstén 3 V-2 E 100 15/7
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 Ö-1 Kn 50 7/15
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V-1 E 50 7/15
Björn Backlund - Anneli Sagersten Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V-1 5 50 7/15
Staffan Hedman - Ulf Henriksson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V-1 K 50 7/15
Olan Hedström - Jan Berggren Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 V= E -90 2/20
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V= 3 -400 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Syd giv
Ö-V i zon
kn8
E83
kn73
Dkn1065
2
K92
EK86542
K3
K109743
54
109
E87
ED65
Dkn1076
D
942

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N94968
S94968
Ö49475
V49475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V-2 E 200 19/3
Björn Backlund - Anneli Sagersten Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V-2 3 200 19/3
Olan Hedström - Jan Berggren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö-2 D 200 19/3
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-2 D 200 19/3
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3NT V-1 D 100 12/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V-1 5 100 12/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 5 V-1 D 100 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 S-2 2 -100 8/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 V+1 D -110 5/17
Torsten Stier - Rolf Nyberg Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 2 V+1 5 -110 5/17
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V+1 E -130 2/20
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inger Olsson - Marianne Norström 4 S-3 2 -150 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Väst giv
alla i zon
Ekn
KDkn92
962
EK2
KD9854
E
1083
Dkn7
107632
83
kn
109653

107654
EKD754
84

Optimalt kontrakt: 6D V-3 800
 NT
N5121149
S5121149
Ö71191
V71191
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inger Olsson - Marianne Norström 6 N= Kn 1430 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D N+1 Kn 1050 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 S+2 K 680 16/6
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Hedman - Ulf Henriksson 5 N+1 Kn 680 16/6
Olan Hedström - Jan Berggren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S+2 K 680 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 N+1 Kn 650 11/11
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N+1 Kn 650 11/11
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N= 2 600 8/14
Björn Backlund - Anneli Sagersten Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5D V-2 E 500 6/16
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4D V-1 E 200 3/19
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4D Ö-1 K 200 3/19
Torsten Stier - Rolf Nyberg Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 V-1 E 100 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Nord giv
N-S i zon
106
KD2
kn1093
kn854
D74
4
KD752
KD107
98
kn10986
864
632
EKkn532
E753
E
E9

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N8791110
S8891110
Ö55323
V55323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anneli Sagersten Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N+2 Kn 660 22/0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N+1 Kn 630 19/3
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N+1 4 630 19/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S= 4 620 16/6
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Hedman - Ulf Henriksson 2 S+2 K 170 10/12
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Olan Hedström - Jan Berggren 2 S+2 K 170 10/12
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 S+1 4 170 10/12
Åke Nylén - Lena Bergstén Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 S+1 K 170 10/12
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S+2 4 170 10/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 K -100 3/19
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 S-1 7 -100 3/19
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 N-4 Kn -400 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn
9865
K
EKkn1098
543
EKkn10
10873
D3
1092
D42
kn6542
52
ED876
73
ED9
764

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1188119
S1188119
Ö05400
V05400
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+4 2 520 22/0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Olan Hedström - Jan Berggren 3NT N+3 2 490 20/2
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S+2 E 460 18/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S+1 K 450 15/7
Björn Backlund - Anneli Sagersten Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S+1 E 450 15/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 S= E 420 11/11
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N= E 420 11/11
Åke Nylén - Lena Bergstén Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5 N= 5 400 8/14
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Hedman - Ulf Henriksson 2 N+5 10 190 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+2 2 150 3/19
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 N+3 2 150 3/19
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 N+1 2 130 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Syd giv
alla i zon
105
K10643
EK106
109
D73
975
D8743
D5
K642
kn
92
Kkn8642
Ekn98
ED82
kn5
E73

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N710111011
S710111011
Ö63132
V63132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+3 4 690 22/0
Olan Hedström - Jan Berggren Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S+2 3 680 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N+1 9 650 15/7
Björn Backlund - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+1 5 650 15/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Hedman - Ulf Henriksson 4 S+1 5 650 15/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 N+1 2 650 15/7
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT S+1 3 630 10/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S= D 620 6/16
Inger Olsson - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 S= 7 620 6/16
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 S= 5 620 6/16
Åke Nylén - Lena Bergstén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S= D 600 2/20
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 S= D 140 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.08

Väst giv
ingen i zon
8632
87
E108
E965
D1095
K1043
kn5
Kkn3
E7
Ekn9652
D94
72
Kkn4
D
K7632
D1084

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N88444
S88444
Ö55978
V55978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 Ö-2 2 100 22/0
Åke Nylén - Lena Bergstén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 2 50 19/3
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 Kn 50 19/3
Björn Backlund - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö= D -140 15/7
Olan Hedström - Jan Berggren Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö= 4 -140 15/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö+1 4 -170 8/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö+1 4 -170 8/14
Inger Olsson - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 Ö+1 4 -170 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Hedman - Ulf Henriksson 3 V+1 4 -170 8/14
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 2 Ö+2 4 -170 8/14
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3 Ö+2 K -200 2/20
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö= 6 -420 0/22