Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-01-29 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-01-29

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
ingen i zon
kn97
3
98542
KD74

Kkn8754
EDkn10
E52
E843
92
K763
kn98
KD10652
ED106

1063

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N64495
S755106
Ö68837
V68737
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 S+1 K 450 22.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S= E 420 20.0/2.0
Jan Berggren - Inger Byström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 S+3 10 230 18.0/4.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Lena Becksén - Bertil Häggström 3 S= E 140 14.0/8.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S= E 140 14.0/8.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 K 140 14.0/8.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4D V-1 Kn 100 8.0/14.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4D V-1 7 100 8.0/14.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Leif Persson - Britt Bergman 4D V-1 K 100 8.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-1 7 50 4.0/18.0
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-2 E -100 2.0/20.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S-3 7 -150 0.0/22.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
N-S i zon
KD864
984
kn1043
D
1092
K3
K87
K9743
E3
E62
ED96
kn652
kn75
Dkn1075
52
E108

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N34775
S34765
Ö109668
V109668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Lena Becksén - Bertil Häggström 2NT Ö-2 5 100 22.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö-1 E 50 20.0/2.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 1NT Ö= D -90 18.0/4.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S-1 6 -100 16.0/6.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö+1 E -110 13.0/9.0
Jan Berggren - Inger Byström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 Ö+1 D -110 13.0/9.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2NT Ö= D -120 7.0/15.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT Ö= D -120 7.0/15.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT Ö+1 D -120 7.0/15.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Leif Persson - Britt Bergman 2NT Ö= D -120 7.0/15.0
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-3 K -300 2.0/20.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö= 10 -400 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Syd giv
Ö-V i zon
865
874
ED102
984
KD10742
K5
984
Kkn
Ekn9
10963
kn53
D63
3
EDkn2
K76
E10752

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N98856
S98856
Ö35587
V35587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-1 8 100 20.8/1.2
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-1 5 100 20.8/1.2
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S= 9 90 17.5/4.5
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 S-1 K -50 15.4/6.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V= 9 -110 13.2/8.8
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+1 9 -140 5.5/16.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 3 V= 9 -140 5.5/16.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V= 4 -140 5.5/16.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V+1 8 -140 5.5/16.5
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Leif Persson - Britt Bergman 3 V= 9 -140 5.5/16.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 V+1 8 -140 5.5/16.5
Inger Eriksson - Elisabeth Åström     - -/8.7

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Väst giv
alla i zon
KDkn10
kn94
D53
E82

K10732
EK94
KD106
543
E865
kn862
kn7
E98762
D
107
9543

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N73287
S73287
Ö6101156
V6101156
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 4 S= E 620 21.9/0.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N-1 Kn -100 17.5/4.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 4 S-1 E -100 17.5/4.5
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N-1 E -100 17.5/4.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N-2 E -200 13.2/8.8
Agneta Danielsson - Hans Selling Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N-4 E -400 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= K -620 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 V= E -620 6.6/15.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 V= K -620 6.6/15.4
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 V= 2 -650 1.2/20.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Leif Persson - Britt Bergman 4 V+1 K -650 1.2/20.8
Inger Eriksson - Elisabeth Åström     - -/8.7

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
N-S i zon
KD104

K9653
kn875
Ekn62
EKkn104
8
D104
9873
7632
kn42
K6
5
D985
ED107
E932

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N1011558
S1011668
Ö32765
V32765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4D S= E 710 22.0/0.0
Leif Persson - Britt Bergman Lars Olsson - Kurt Norström 4D V-2 K 300 20.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3 S+2 E 150 18.0/4.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+2 E 130 16.0/6.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S= E 110 14.0/8.0
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Jan Berggren - Inger Byström 3 V-1 3 50 11.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-1 10 50 11.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S-1 E -100 6.0/16.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Liane Svensson - Ingemar Svensson 5 S-1 8 -100 6.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2NT S-1 K -100 6.0/16.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V= 3 -110 2.0/20.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S-2 E -200 0.0/22.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
Ö-V i zon
9865
1098
K4
K874
kn3
E4
ED9752
kn105
EK104
kn753
103
D63
D72
KD62
kn86
E92

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N74664
S74664
Ö69777
V69777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 Ö-2 7 200 22.0/0.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö-1 6 100 19.0/3.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 Ö-1 6 100 19.0/3.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+1 9 -110 12.0/10.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 V= 10 -110 12.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V= 10 -110 12.0/10.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+1 8 -110 12.0/10.0
Leif Persson - Britt Bergman Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö= K -110 12.0/10.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N-3 3 -150 6.0/16.0
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Jan Berggren - Inger Byström 1NT Ö+3 6 -180 4.0/18.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Liane Svensson - Ingemar Svensson 2NT Ö+4 6 -240 2.0/20.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT V+1 K -630 0.0/22.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Syd giv
alla i zon

kn97
EK10983
Kkn86
KDkn103
EK4
5
D932
96
1032
Dkn764
E54
E87542
D865
2
107

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N57765
S57765
Ö75677
V76677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Liane Svensson - Ingemar Svensson 4D V-3 E 800 21.9/0.1
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-4 2 400 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 3 V-3 Kn 300 17.5/4.5
Leif Persson - Britt Bergman Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-2 K 200 15.4/6.6
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 V-1 E 100 13.2/8.8
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 S-2 5 -200 8.8/13.2
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 N-2 9 -200 8.8/13.2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N-2 9 -200 8.8/13.2
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S-4 5 -400 3.4/18.6
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S-4 E -400 3.4/18.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2D N-2 9 -500 0.1/21.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - 9.8/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Väst giv
ingen i zon
ED9642
D9
D7
973
108
E8642
K85
Dkn6
kn53
1073
E96432
8
K7
Kkn5
kn10
EK10542

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N956106
S956106
Ö37735
V37735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 N= 8 420 19.7/2.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N= E 420 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 N= 8 420 19.7/2.3
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT S= 2 400 15.4/6.6
Leif Persson - Britt Bergman Lena Becksén - Bertil Häggström 2 N+2 8 170 12.1/9.9
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 N+1 8 170 12.1/9.9
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S= 10 110 7.7/14.3
Bengt Eldered - Åke Åberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 S+1 10 110 7.7/14.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-1 E -50 3.4/18.6
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N-1 8 -50 3.4/18.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 3 Ö= E -110 0.1/21.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - 9.8/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
Ö-V i zon
10864
E7653
8
1075
EDkn2
kn108
kn965
kn9
K975
K94
32
EK64
3
D2
EKD1074
D832

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67645
S67645
Ö76798
V76798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V-1 8 100 19.7/2.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 E 100 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö-1 E 100 19.7/2.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-1 Kn -50 14.3/7.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 S-1 9 -50 14.3/7.7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 V= 8 -140 9.9/12.1
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Leif Persson - Britt Bergman 3 Ö= E -140 9.9/12.1
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+2 E -170 5.5/16.5
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 V+1 8 -170 5.5/16.5
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 8 -620 1.2/20.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jan Berggren - Inger Byström 4 V= E -620 1.2/20.8
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 11.2/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
alla i zon

kn10432
kn104
EKD73
kn10953
E85
83
kn62
D872
D96
K65
1095
EK64
K7
ED972
84

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N121211812
S121211812
Ö10251
V10241
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT N+3 10 690 20.8/1.2
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+3 2 690 20.8/1.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S+2 9 660 16.5/5.5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N+2 2 660 16.5/5.5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+1 Kn 630 13.2/8.8
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT S+2 9 180 11.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jan Berggren - Inger Byström 3 S+1 3 130 7.7/14.3
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Leif Persson - Britt Bergman 3 S+1 Kn 130 7.7/14.3
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N-1 10 -100 3.4/18.6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S-1 Kn -100 3.4/18.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT S-2 3 -200 0.1/21.9
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 11.2/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Syd giv
ingen i zon
KD72
K
Dkn
987432
kn65
ED97654
2
kn5
3
32
E1087643
EK10
E10984
kn108
K95
D6

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N73286
S73286
Ö6101046
V6101046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-2 K 100 21.9/0.1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V-1 K 50 19.7/2.3
Arne Mulari - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-2 E -100 16.5/5.5
Jan Berggren - Inger Byström Åke Nylén - Rolf Lindström 4 S-2 E -100 16.5/5.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö= D -110 13.2/8.8
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V= 2 -420 8.8/13.2
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 V= 9 -420 8.8/13.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V= K -420 8.8/13.2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V+1 D -450 3.4/18.6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V+1 K -450 3.4/18.6
Leif Persson - Britt Bergman Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö+2 K -480 0.1/21.9
Sune Häggbom - Lennart Sohlin     - 16.9/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Väst giv
N-S i zon
E10875
Ekn
kn93
Dkn4
kn63
10986
K74
E76
K4
D3
D652
K10983
D92
K7542
E108
52

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67797
S67797
Ö76645
V76645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N+2 5 170 21.9/0.1
Leif Persson - Britt Bergman Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N= 2 140 17.5/4.5
Jan Berggren - Inger Byström Åke Nylén - Rolf Lindström 2 N+1 6 140 17.5/4.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N= 2 140 17.5/4.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= 2 110 13.2/8.8
Liane Svensson - Ingemar Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö-1 2 50 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N-1 5 -100 5.5/16.5
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 N-1 3 -100 5.5/16.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N-1 8 -100 5.5/16.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N-1 3 -100 5.5/16.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT N-2 10 -200 0.1/21.9
Sune Häggbom - Lennart Sohlin     - 16.9/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
alla i zon
7543
EK8
K3
K875
D6
kn75
107642
E62
EKkn
943
Dkn9
kn1094
10982
D1062
E85
D3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76887
S76897
Ö67546
V67546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V-3 E 300 20.8/1.2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3 V-3 E 300 20.8/1.2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+1 9 140 15.4/6.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jan Berggren - Inger Byström 2 S+1 D 140 15.4/6.6
Leif Persson - Britt Bergman Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N+1 9 140 15.4/6.6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 S= D 110 9.9/12.1
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 S= 2 110 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT Ö-1 D 100 6.6/15.4
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 S= D 80 4.5/17.5
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 1NT Ö= 3 -90 2.3/19.7
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S-1 D -100 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - -/11.6

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
ingen i zon
K8
42
E1063
ED974
Ekn
KD3
D754
K863
D10732
1097
kn9
kn52
9654
Ekn865
K82
10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N89978
S89977
Ö54455
V54455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT V-4 4 200 19.7/2.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö-4 10 200 19.7/2.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 Ö-4 10 200 19.7/2.3
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V-3 4 150 14.3/7.7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Nylén - Rolf Lindström 2 Ö-3 10 150 14.3/7.7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 N+1 Kn 110 11.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-2 E 100 7.7/14.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT V-2 4 100 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S-1 4 -50 2.3/19.7
Leif Persson - Britt Bergman Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT N-1 Kn -50 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 N-1 3 -50 2.3/19.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - -/11.6

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Syd giv
N-S i zon
7
E1073
ED862
kn94
kn10962
D842
74
73
EKD3
K95
103
E865
854
kn6
Kkn95
KD102

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N810656
S810656
Ö43786
V43786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N+2 E 130 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+1 E 130 19.7/2.3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 N+2 E 130 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-1 7 50 11.0/11.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V-1 4 50 11.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V-1 E 50 11.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Nylén - Rolf Lindström 4 V-1 E 50 11.0/11.0
Jan Berggren - Inger Byström Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V-1 Kn 50 11.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö= K -110 4.5/17.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3 Ö= K -140 1.2/20.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 Ö+1 K -140 1.2/20.8
Leif Persson - Britt Bergman     - 13.1/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Väst giv
Ö-V i zon
432
93
K742
K1083
D9
EDkn86
ED5
Ekn7
EK10865
104
86
642
kn7
K752
kn1093
D95

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N45111
S45111
Ö98101211
V98101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT V= 3 -600 21.9/0.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö= Kn -620 19.7/2.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V+1 3 -630 16.5/5.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT V+1 3 -630 16.5/5.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 Ö+1 Kn -650 12.1/9.9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bengt Eldered - Åke Åberg 5 Ö= 5 -650 12.1/9.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V+2 8 -660 8.8/13.2
Jan Berggren - Inger Byström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V+2 9 -680 6.6/15.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V+3 3 -710 2.3/19.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+3 9 -710 2.3/19.7
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 Ö+3 Kn -710 2.3/19.7
Leif Persson - Britt Bergman     - 13.1/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
ingen i zon
Ekn
K1076
E1075
742
D1076
E9
KDkn8
E96
K93
Dkn85
32
KDkn3
8542
432
964
1085

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N33323
S33323
Ö109101010
V1010101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT Ö-1 9 50 21.9/0.1
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT Ö= 6 -120 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT V+1 6 -150 17.5/4.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+2 E -170 14.3/7.7
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Arne Mulari - Renate Rhodin 1 V+3 5 -170 14.3/7.7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 1NT V+3 5 -180 11.0/11.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V+3 6 -200 7.7/14.3
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 1 V+4 E -200 7.7/14.3
Leif Persson - Britt Bergman Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= E -420 4.5/17.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V+1 E -450 2.3/19.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+2 6 -460 0.1/21.9
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/10.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
N-S i zon
K42
Dkn753
Kkn63
4
EDkn3
102
D
kn98532
1087
EK
E1087
EK76
965
9864
9542
D10

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N13511
S13511
Ö12881211
V12881211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö= 9 -420 20.8/1.2
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 5 Ö+1 6 -420 20.8/1.2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 3NT Ö+1 9 -430 17.5/4.5
Leif Persson - Britt Bergman Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö+2 9 -460 14.3/7.7
Bengt Eldered - Åke Åberg Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT Ö+2 9 -460 14.3/7.7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö+3 4 -490 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+3 4 -490 5.5/16.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT Ö+3 9 -490 5.5/16.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT Ö+3 4 -490 5.5/16.5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö+3 9 -490 5.5/16.5
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT Ö+3 9 -490 5.5/16.5
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/10.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Syd giv
Ö-V i zon
83
kn985
ED97
532
K65
K63
8632
Dkn10
E92
D7
Kkn10
E9764
Dkn1074
E1042
54
K8

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N45874
S45874
Ö98567
V98567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N= E 110 18.6/3.4
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 S+1 D 110 18.6/3.4
Jeanette Jensen - Ylva Papp Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S= 10 110 18.6/3.4
Jan Berggren - Inger Byström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 N= D 110 18.6/3.4
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lena Becksén - Bertil Häggström 1NT Ö= D -90 9.9/12.1
Leif Persson - Britt Bergman Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT Ö= D -90 9.9/12.1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö= D -90 9.9/12.1
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT V= 9 -90 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö+1 D -110 3.4/18.6
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+1 4 -110 3.4/18.6
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT Ö+1 4 -150 0.1/21.9
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - 9.9/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Väst giv
alla i zon
Dkn93
KD1074
84
83
864
E532
52
kn764
E75
kn98
7
EKD1052
K102
6
EKDkn10963
9

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N410785
S410785
Ö83645
V83645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT Ö-2 9 200 20.8/1.2
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5D Ö-1 4 200 20.8/1.2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S+1 Kn 150 14.3/7.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+2 Kn 150 14.3/7.7
Leif Persson - Britt Bergman Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S+2 Kn 150 14.3/7.7
Jan Berggren - Inger Byström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S+2 Kn 150 14.3/7.7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S= Kn 130 7.7/14.3
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S+1 4 130 7.7/14.3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lena Becksén - Bertil Häggström 5 S-1 6 -100 2.3/19.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S-1 E -100 2.3/19.7
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Lars Olsson - Kurt Norström 5 S-1 E -100 2.3/19.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - 9.9/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
N-S i zon
ED93
K9
D108654
E
10872
D1085

KD1097
Kkn6
E62
Kkn73
542
54
kn743
E92
kn863

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N49545
S49545
Ö84887
V84886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-3 E 150 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N+2 E 130 15.4/6.6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 N+2 3 130 15.4/6.6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N+2 6 130 15.4/6.6
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1 N+3 6 130 15.4/6.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N+2 E 130 15.4/6.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 2 V-2 E 100 8.8/13.2
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N= 5 90 6.6/15.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 V-1 E 50 4.5/17.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 5 N-2 E -200 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Rolf Lindström 5D N-2 5 -500 0.1/21.9
Agneta Danielsson - Hans Selling     - -/8.2

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
Ö-V i zon
D97
K84
K75
10974
E1063
Ekn2
kn1083
kn5
kn54
D65
ED62
E83
K82
10973
94
KD62

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64545
S64545
Ö79798
V79898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT Ö-1 2 100 21.9/0.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 Ö= 10 -90 19.7/2.3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 V= 10 -110 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö= K -110 15.4/6.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö= K -110 15.4/6.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT Ö= 3 -120 9.9/12.1
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT Ö+1 6 -120 9.9/12.1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Nylén - Rolf Lindström 4 V= 10 -130 6.6/15.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V+1 10 -140 4.5/17.5
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT Ö+1 2 -150 2.3/19.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 1NT Ö+3 9 -180 0.1/21.9
Agneta Danielsson - Hans Selling     - -/8.2

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Syd giv
alla i zon
D
104
107643
E10976
K98432
K732
K
82
Ekn765
6
ED952
53
10
EDkn985
kn8
KDkn4

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N95914
S95914
Ö474107
V474107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 1 S= K 80 21.9/0.1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 5 N-1 E -100 18.6/3.4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 S-1 K -100 18.6/3.4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö+1 K -170 14.3/7.7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V+1 10 -170 14.3/7.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V= 10 -620 6.6/15.4
Åke Nylén - Rolf Lindström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö= K -620 6.6/15.4
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö= 4 -620 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Jan Berggren - Inger Byström 4 V= E -620 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Eriksson - Elisabeth Åström 4 Ö= 4 -620 6.6/15.4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 Ö+2 E -680 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 13.0/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Väst giv
ingen i zon

98643
kn943
Kkn84
E10753
Dkn52
108
E7
D84
107
K65
109632
Kkn962
EK
ED72
D5

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9111079
S9111079
Ö42364
V42354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Arne Mulari - Renate Rhodin 3D V-4 9 800 20.8/1.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 3D V-4 3 800 20.8/1.2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT S+2 7 150 17.5/4.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S+1 E 130 15.4/6.6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S= E 110 12.1/9.9
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 S= 2 110 12.1/9.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 V-2 9 100 8.8/13.2
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lena Becksén - Bertil Häggström 2 V-1 8 50 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V-1 4 50 5.5/16.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Jan Berggren - Inger Byström 3 N-1 D -50 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Eriksson - Elisabeth Åström 3 S-2 7 -100 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 13.0/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
Ö-V i zon
97
10974
D105
K865
E10632
865
E74
E10
K4
Ekn2
kn8632
kn93
Dkn85
KD3
K9
D742

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N65666
S65666
Ö68775
V68675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Eriksson - Elisabeth Åström 3 S= 4 110 21.9/0.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 Ö-1 K 100 18.6/3.4
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT Ö-1 5 100 18.6/3.4
Liane Svensson - Ingemar Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S= 8 90 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 1 S= E 80 13.2/8.8
Agneta Danielsson - Hans Selling Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1 S-1 E -50 11.0/11.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 Ö= 4 -90 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö= 2 -90 7.7/14.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT N-2 3 -100 3.4/18.6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S-2 E -100 3.4/18.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars Olsson - Kurt Norström 4 S-3 E -150 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 11.2/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
alla i zon
D8743
K65
EK
K105
Ekn62
kn10732
5
E42
K5
ED9
kn642
8763
109
84
D109873
Dkn9

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47465
S47465
Ö86978
V86978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 N+1 2 110 21.9/0.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 1NT N= 4 90 18.6/3.4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT N= 2 90 18.6/3.4
Bengt Eldered - Åke Åberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 1 N= E 80 14.3/7.7
Lena Becksén - Bertil Häggström Inger Eriksson - Elisabeth Åström 1 N= 8 80 14.3/7.7
Agneta Danielsson - Hans Selling Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S-1 E -100 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT N-2 9 -200 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars Olsson - Kurt Norström 3 N-2 K -200 5.5/16.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT S-2 7 -200 5.5/16.5
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT N-2 9 -200 5.5/16.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 N-3 8 -300 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 11.2/-

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Syd giv
ingen i zon
ED96
Kkn4
1053
KD6
K752
8
Kkn87
E874
kn3
ED1096
ED4
1032
1084
7532
962
kn95

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N44454
S44454
Ö89889
V99989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Persson - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N+1 Kn 120 22.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö-1 10 50 20.0/2.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT N-1 6 -50 18.0/4.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT N-2 9 -100 16.0/6.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö= 5 -110 14.0/8.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT V= 3 -120 12.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V+1 6 -140 7.0/15.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lena Becksén - Bertil Häggström 2 Ö+1 4 -140 7.0/15.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V+1 6 -140 7.0/15.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö+1 10 -140 7.0/15.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Inger Eriksson - Elisabeth Åström 2NT Ö+3 10 -210 2.0/20.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2D S-4 E -800 0.0/22.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Väst giv
N-S i zon
K72
874
K9
Kkn962
kn985
KD6
D2
D875
43
kn52
E8643
E104
ED106
E1093
kn1075
3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77988
S77988
Ö66455
V66455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 S+1 D 140 22.0/0.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT N= 3 120 20.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jan Berggren - Inger Byström 2 S= D 110 17.0/5.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Agneta Danielsson - Hans Selling 2 S= K 110 17.0/5.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lena Becksén - Bertil Häggström Pass   14.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S-1 K -100 9.0/13.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S-1 7 -100 9.0/13.0
Leif Persson - Britt Bergman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT N-1 E -100 9.0/13.0
Lilian Mårtensson - Yngve Sandström Inger Eriksson - Elisabeth Åström 2 S-1 6 -100 9.0/13.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N-2 E -200 3.0/19.0
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S-2 5 -200 3.0/19.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 N-3 4 -300 0.0/22.0

Bricka 29

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Nord giv
alla i zon
E
EKDkn10632
97
EK
Dkn87
9
EKkn1083
73
104
5
D42
Dkn109542
K96532
874
65
86

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N441187
S441187
Ö99141
V99141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 4 N+2 D 680 19.7/2.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+2 2 680 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 N+1 9 680 19.7/2.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N+1 2 650 11.0/11.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 2 650 11.0/11.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 N= 9 650 11.0/11.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N+1 D 650 11.0/11.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Leif Persson - Britt Bergman 4 N+1 D 650 11.0/11.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N+3 D 200 4.5/17.5
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6 N-1 D -100 1.2/20.8
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Bengt Eldered - Åke Åberg 6 N-1 D -100 1.2/20.8
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin     - 7.6/-

Bricka 30

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.29

Öst giv
ingen i zon
1043
1064
D10986
32
K2
E83
54
Ekn10975
ED9876
KD9
Ekn3
4
kn5
kn752
K72
KD86

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N14211
S14211
Ö119111212
V118111211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 6 Ö-1 K 50 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lilian Mårtensson - Yngve Sandström 2 Ö+2 K -170 19.7/2.3
Lena Becksén - Bertil Häggström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö+3 5 -200 17.5/4.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+1 K -450 12.1/9.9
Agneta Danielsson - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 Ö+1 D -450 12.1/9.9
Inger Eriksson - Elisabeth Åström Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö+1 6 -450 12.1/9.9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 7 -450 12.1/9.9
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Leif Persson - Britt Bergman 4 Ö+2 7 -480 6.6/15.4
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+3 2 -490 2.3/19.7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT Ö+3 2 -490 2.3/19.7
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö+3 2 -490 2.3/19.7
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin     - 7.6/-