Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-11-27 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-11-27

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Nord giv
ingen i zon
4
3
kn9876
E97632
Ekn63
KD942
E10
108
KD95
E10865
32
D5
10872
kn7
KD54
Kkn4

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N1010333
S1010333
Ö3310107
V3310107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5D Ö-1 K 100 21.0/1.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 6 Ö-2 4 100 21.0/1.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 S-1 E -50 17.0/5.0
Inger Byström - Bo Byléhn Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 5 S-1 E -50 17.0/5.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Tomas Holmin 3 Ö+1 K -170 14.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Agneta Danielsson - Hans Selling 4 Ö= K -420 6.0/16.0
Britt Bergman - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö= 7 -420 6.0/16.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V= E -420 6.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 Ö= K -420 6.0/16.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= 7 -420 6.0/16.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö= Kn -420 6.0/16.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 V= E -420 6.0/16.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Öst giv
N-S i zon
EK74
K6
8643
KD5
Dkn853
Dkn5
Kkn7
104
10962
42
102
Ekn872

E109873
ED95
963

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N810968
S710968
Ö53474
V53374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 E 650 21.0/1.0
Inger Byström - Bo Byléhn Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 S+1 K 650 21.0/1.0
Britt Bergman - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N= E 620 17.0/5.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S= 7 620 17.0/5.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT N= 8 600 14.0/8.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 S+1 3 140 12.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S-1 5 -100 7.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N-1 E -100 7.0/15.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S-1 D -100 7.0/15.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-1 10 -100 7.0/15.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Tomas Holmin 2 N-2 10 -200 2.0/20.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT N-3 10 -300 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Syd giv
Ö-V i zon
87542
4
D53
Ekn73
KD9
D109732
Ekn
D8
3
Kkn86
K10974
1096
Ekn106
E5
862
K542

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85496
S85496
Ö48947
V48947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Agneta Danielsson - Hans Selling 4D S= E 590 21.9/0.1
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 5 V-2 E 200 19.7/2.3
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N= 4 140 17.5/4.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V-1 E 100 13.2/8.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V-1 E 100 13.2/8.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-1 E 100 13.2/8.8
Lars Olsson - Kurt Norström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S-1 E -50 8.8/13.2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö= 8 -140 5.5/16.5
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V= 2 -140 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S-3 2 -150 2.3/19.7
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 5D N-2 6 -300 0.1/21.9
Britt Bergman - Leif Persson     - 11.0/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Väst giv
alla i zon
2
kn109532
E943
EK
K105
87
kn6
kn109654
kn86
D6
KD82
D732
ED9743
EK4
1075
8

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N610131010
S610131010
Ö73033
V73033
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N+2 K 680 18.6/3.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N+2 K 680 18.6/3.4
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 N+2 K 680 18.6/3.4
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+2 K 680 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+1 K 650 9.9/12.1
Lars Olsson - Kurt Norström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 2 650 9.9/12.1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Agneta Danielsson - Hans Selling 4 N+1 D 650 9.9/12.1
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Byström - Bo Byléhn 5 N= 8 650 9.9/12.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= 8 620 2.3/19.7
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N= 8 620 2.3/19.7
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= 2 620 2.3/19.7
Britt Bergman - Leif Persson     - 11.0/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Nord giv
N-S i zon
ED4
K107
Dkn6
Ekn42
K82
9865
874
D73
kn1075
D4
EK103
K96
963
Ekn32
952
1085

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N87877
S76767
Ö56566
V56566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Tomas Holmin 2 V-4 6 200 20.8/1.2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lars Olsson - Kurt Norström 2 V-4 2 200 20.8/1.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V-3 D 150 15.4/6.6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 2 V-3 D 150 15.4/6.6
Inger Byström - Bo Byléhn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT N+2 9 150 15.4/6.6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 1NT N+1 10 120 8.8/13.2
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N+1 Kn 120 8.8/13.2
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Yngve Sundberg - Sverker Ernback 1NT N+1 5 120 8.8/13.2
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT N= Kn 90 3.4/18.6
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT N= 5 90 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V-1 4 50 0.1/21.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 11.6/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn
kn964
EK2
ED84
K107
ED102
9854
97
653
K853
kn1076
62
D9842
7
D3
Kkn1053

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N12881110
S12881110
Ö05513
V05513
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S+2 9 480 20.8/1.2
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 S+2 9 480 20.8/1.2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT N+1 3 430 14.3/7.7
Inger Byström - Bo Byléhn Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT N+1 6 430 14.3/7.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT N+1 3 430 14.3/7.7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N+1 3 430 14.3/7.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 N+1 3 420 7.7/14.3
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 N+1 6 420 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT N+1 Kn 150 4.5/17.5
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= 6 110 2.3/19.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 6 N-1 8 -50 0.1/21.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 11.6/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Syd giv
alla i zon
Dkn5
985
KD107
E108
9632
64
kn86
D953
10874
3
954
K7642
EK
EKDkn1072
E32
kn

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N913131013
S913131013
Ö40030
V40030
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ylva Papp 6NT N+1 2 1470 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 6NT N+1 4 1470 19.7/2.3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 6NT S+1 3 1470 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 6 S+1 3 1460 14.3/7.7
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 6 N+1 Kn 1460 14.3/7.7
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 S= 6 1430 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 S+2 3 710 4.5/17.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 5 S+2 8 710 4.5/17.5
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 S+3 6 710 4.5/17.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S+3 9 710 4.5/17.5
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Yngve Sundberg - Sverker Ernback 5 S+2 4 710 4.5/17.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg     - 10.1/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Väst giv
ingen i zon
K7
kn106
E83
EK973
Dkn1092
EK9
D62
102
53
D742
K1095
kn84
E864
853
kn74
D65

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86658
S86658
Ö57775
V57775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2NT N= 3 120 19.7/2.3
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT N+1 3 120 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 1NT N+1 5 120 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N= 5 90 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 2 N-1 5 -50 11.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N-1 6 -50 11.0/11.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N-1 5 -50 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N-2 D -100 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 V= E -110 2.3/19.7
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V= E -110 2.3/19.7
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 V= E -110 2.3/19.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg     - 10.1/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Nord giv
Ö-V i zon
E653
E1082
52
D76
kn
Kkn9
EKDkn10
EK98
D1072
63
843
10532
K984
D754
976
kn4

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33764
S33764
Ö1010678
V1010678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 5 Ö-3 Kn 300 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 3 Ö-1 5 100 18.6/3.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 5 Ö-1 8 100 18.6/3.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 V= 4 -110 15.4/6.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V+2 8 -130 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö+1 Kn -130 11.0/11.0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V+1 E -130 11.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT V+2 2 -180 5.5/16.5
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Lars Olsson - Kurt Norström 2NT V+2 2 -180 5.5/16.5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V+1 2 -630 1.2/20.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V+1 8 -630 1.2/20.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 13.5/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Öst giv
alla i zon
D7
10987653
83
K8
E1032
Dkn2
E972
Dkn
Kkn865
K
Kkn6
E1096
94
E4
D1054
75432

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N22511
S22511
Ö111181212
V111181212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 6 Ö-1 E 100 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö= E -620 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö+1 E -650 15.4/6.6
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 4 -650 15.4/6.6
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+1 E -650 15.4/6.6
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö+2 E -680 6.6/15.4
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö+2 E -680 6.6/15.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö+2 E -680 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö+2 E -680 6.6/15.4
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+2 4 -680 6.6/15.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5D N-5 E -1400 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 13.5/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Syd giv
ingen i zon
E53
kn54
Kkn853
Ekn
Dkn82
D62
6
109872
K964
EK1097
9
D65
107
83
ED10742
K43

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N510558
S510558
Ö83884
V83884
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT N+1 E 430 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S= D 130 16.5/5.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N+1 E 130 16.5/5.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N+1 E 130 16.5/5.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S= D 130 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 5 S-1 D -50 7.7/14.3
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 5 N-1 K -50 7.7/14.3
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 S-1 2 -50 7.7/14.3
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Britt Bergman - Leif Persson 5 S-1 K -50 7.7/14.3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5D S-1 2 -100 1.2/20.8
Inger Byström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT N-2 E -100 1.2/20.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - -/9.0

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Väst giv
N-S i zon
K2
102
EKD765
kn54
98643
D976
82
K7
Dkn75
E8
1093
10632
E10
Kkn543
kn4
ED98

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11119711
S11119711
Ö22462
V22462
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N+2 2 660 19.7/2.3
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+2 3 660 19.7/2.3
Inger Byström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT S+2 9 660 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT S+1 9 630 9.9/12.1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+1 4 630 9.9/12.1
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3NT N+1 5 630 9.9/12.1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT S+1 3 630 9.9/12.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S+1 9 630 9.9/12.1
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+1 9 630 9.9/12.1
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT S= 9 600 1.2/20.8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT S= 9 600 1.2/20.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - -/9.0

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Nord giv
alla i zon
D
Dkn92
D642
Dkn95
kn10
K8763
E109
EK3
K753
E10
kn8753
102
E98642
54
K
8764

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N63464
S63464
Ö69879
V69879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 V-1 D 100 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2NT V-1 D 100 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V-1 D 100 19.7/2.3
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT V+1 2 -120 14.3/7.7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2NT V= 5 -120 14.3/7.7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Tomas Holmin 3 Ö+1 E -130 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT V+1 D -150 8.8/13.2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 S-2 E -200 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT V+4 9 -210 4.5/17.5
Britt Bergman - Leif Persson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT Ö= 4 -600 2.3/19.7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V+2 5 -660 0.1/21.9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/9.2

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Öst giv
ingen i zon
6
ED8
D42
EK8762
952
kn1042
E96
Dkn4
KD8743
6
kn1073
103
Ekn10
K9753
K85
95

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N10811610
S10811710
Ö24263
V24263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT S+2 9 460 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 N= E 420 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5 N= K 400 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N= K 400 16.5/5.5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-4 9 200 13.2/8.8
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Agneta Danielsson - Hans Selling 3 Ö-3 5 150 9.9/12.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö-3 9 150 9.9/12.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 N+2 K 130 5.5/16.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+1 K 130 5.5/16.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 Ö-2 9 100 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S-1 9 -50 0.1/21.9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/9.2

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Syd giv
N-S i zon
E5
kn95
EK32
KD43
D98
K1073
kn764
75
632
E84
D109
kn982
Kkn1074
D62
85
E106

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N119101111
S119101111
Ö24322
V24322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT N+3 2 690 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+2 4 660 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N+1 2 630 14.3/7.7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT N+1 2 630 14.3/7.7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+1 8 630 14.3/7.7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT N+1 8 630 14.3/7.7
Arne Mulari - Tomas Holmin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N= 8 620 8.8/13.2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N= 2 600 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N+1 6 120 4.5/17.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5 S-1 7 -100 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT N-2 9 -200 0.1/21.9
Inger Byström - Bo Byléhn     - 13.0/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Väst giv
Ö-V i zon
K8762
Kkn10
kn76
107

E9642
D93
EKkn86
Ekn1043
53
E108
543
D95
D87
K542
D92

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N24353
S24353
Ö1181089
V1181089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V-1 6 100 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT Ö-1 2 100 19.7/2.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT V-1 2 100 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 2 V= 7 -110 15.4/6.6
Arne Mulari - Tomas Holmin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT Ö= 2 -120 13.2/8.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V+1 6 -130 11.0/11.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT Ö+1 2 -150 7.7/14.3
Agneta Danielsson - Hans Selling Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö+1 2 -150 7.7/14.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V= 2 -600 4.5/17.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V= 7 -620 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT Ö+1 4 -630 0.1/21.9
Inger Byström - Bo Byléhn     - 13.0/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Nord giv
ingen i zon
kn5
E106
Kkn96
7432
D96
987
D1073
E96
K842
D52
84
KDkn8
E1073
Kkn43
E52
105

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N791089
S791089
Ö54354
V54354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Inger Byström - Bo Byléhn 2D S= 7 470 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 V-5 E 250 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 1NT N+1 K 120 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT N+1 K 120 14.3/7.7
Britt Bergman - Leif Persson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2NT N= 8 120 14.3/7.7
Bengt Eldered - Åke Åberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 1NT N+1 K 120 14.3/7.7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S= 3 110 8.8/13.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Wiklund 1NT N= K 90 6.6/15.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S-1 E -50 4.5/17.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S-2 3 -100 1.2/20.8
Agneta Danielsson - Hans Selling Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S-2 E -100 1.2/20.8
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin     - -/10.2

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Öst giv
N-S i zon
EDkn93
E10
532
872
874
K8532
EK
D93
K1052
D76
874
K104
6
kn94
Dkn1096
Ekn65

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78555
S78555
Ö65877
V65877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 S= 2 90 21.9/0.1
Britt Bergman - Leif Persson Jeanette Jensen - Ylva Papp 1NT Ö-1 D 50 17.5/4.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT Ö-1 6 50 17.5/4.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V-1 E 50 17.5/4.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S-1 3 -100 13.2/8.8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= 8 -110 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V= E -110 6.6/15.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Inger Byström - Bo Byléhn 2 V= 8 -110 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö= Kn -110 6.6/15.4
Bengt Eldered - Åke Åberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 V= 8 -110 6.6/15.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Wiklund 1NT Ö+2 6 -150 0.1/21.9
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin     - -/10.2

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Syd giv
Ö-V i zon
kn32
K932
1093
854
ED106
1074
E52
Ekn2
K85
Ekn8
KD76
973
974
D65
kn84
KD106

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N32322
S32322
Ö1011101111
V1011101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT V+2 2 -180 21.9/0.1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 V+2 2 -200 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 4 Ö= 7 -620 17.5/4.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V+1 3 -630 12.1/9.9
Inger Byström - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT V+1 2 -630 12.1/9.9
Bengt Eldered - Åke Åberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V+1 2 -630 12.1/9.9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+1 2 -630 12.1/9.9
Britt Bergman - Leif Persson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT Ö+2 6 -660 5.5/16.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 3 -660 5.5/16.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V+3 3 -690 1.2/20.8
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT V+3 2 -690 1.2/20.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - -/12.6

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Väst giv
alla i zon
9653
D9
43
Kkn974
EDkn4
E10653
kn95
6
2
K8742
EK86
E52
K1087
kn
D1072
D1083

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N52052
S52052
Ö71112811
V71112811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT Ö+1 7 -630 21.9/0.1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö+1 Kn -650 18.6/3.4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V+1 9 -650 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V+2 6 -680 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V+2 9 -680 9.9/12.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 4 V+2 4 -680 9.9/12.1
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö+2 7 -680 9.9/12.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+2 4 -680 9.9/12.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 V+2 Kn -680 9.9/12.1
Britt Bergman - Leif Persson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V+3 4 -710 2.3/19.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 6 V= 9 -1430 0.1/21.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - -/12.6

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Nord giv
N-S i zon
D106
1063
932
Dkn97
EKkn52
KD98
765
E
74
E7542
K108
1085
983
kn
EDkn4
K6432

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N85244
S85244
Ö571197
V561197
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 V-1 D 50 21.9/0.1
Agneta Danielsson - Hans Selling Lars Olsson - Kurt Norström 2 V= 7 -110 19.7/2.3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 9 -140 17.5/4.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Tomas Holmin 2 V+3 D -200 14.3/7.7
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 Ö+2 E -200 14.3/7.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V= D -420 9.9/12.1
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V= 7 -420 9.9/12.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT Ö+1 D -430 6.6/15.4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V+1 9 -450 2.3/19.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö+1 3 -450 2.3/19.7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 Ö+1 3 -450 2.3/19.7
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 14.1/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Öst giv
Ö-V i zon
kn10742
Kkn
kn74
863
D95
92
EK9
E10752
EK6
ED1083
85
K94
83
7654
D10632
Dkn

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N03020
S03020
Ö1310131113
V1310131113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 1NT Ö+4 3 -210 21.9/0.1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Tomas Holmin 5 Ö+1 7 -620 18.6/3.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö= D -620 18.6/3.4
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT Ö+1 2 -630 15.4/6.6
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö+1 2 -650 13.2/8.8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT Ö+3 2 -690 7.7/14.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT V+3 Kn -690 7.7/14.3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+3 2 -690 7.7/14.3
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT Ö+3 6 -690 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 4 Ö+3 2 -710 2.3/19.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+4 3 -720 0.1/21.9
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 14.1/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Syd giv
alla i zon
108
KD9
98764
1092
K65
105
Kkn10
Kkn654
Ekn9732
62
E32
83
D4
Ekn8743
D5
ED7

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N35734
S35734
Ö976106
V976106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö-1 E 100 20.8/1.2
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-1 E 100 20.8/1.2
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 Ö= E -140 16.5/5.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3 Ö= D -140 16.5/5.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö+1 3 -170 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 3 Ö+1 E -170 9.9/12.1
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö+1 E -170 9.9/12.1
Inger Byström - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 Ö+1 E -170 9.9/12.1
Agneta Danielsson - Hans Selling Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-2 5 -200 4.5/17.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Britt Bergman - Leif Persson 4 S-3 K -300 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-3 K -300 1.2/20.8
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 16.1/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Väst giv
ingen i zon
K53
kn5
E1065
E832
962
D732
D84
K95
ED74
106
K72
D1074
kn108
EK984
kn93
kn6

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67766
S67767
Ö65566
V75566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 S= 2 140 21.9/0.1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 2 S= 6 110 19.7/2.3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 1NT N= 4 90 17.5/4.5
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1 N= 5 80 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S-1 9 -50 11.0/11.0
Inger Byström - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Wiklund 1NT N-1 4 -50 11.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Britt Bergman - Leif Persson 2 S-1 9 -50 11.0/11.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 N-2 2 -100 4.5/17.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 1NT N-2 3 -100 4.5/17.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S-2 2 -100 4.5/17.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S-5 9 -250 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 16.1/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn5
kn984
kn9742
D
KD102
K1052
KD
K105
84
ED73
10
Ekn9863
9763
6
E8653
742

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N29352
S29352
Ö11410710
V11410710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S= 5 110 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 2 V-1 D 100 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V+2 E -150 17.5/4.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V= 2 -620 11.0/11.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V= E -620 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V= 5 -620 11.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö= 9 -620 11.0/11.0
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V= D -620 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Agneta Danielsson - Hans Selling 4NT V= 4 -630 4.5/17.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -650 2.3/19.7
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT V+2 4 -660 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 7.5/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.27

Öst giv
alla i zon
Kkn63
75
D10943
109
10984
108
E8765
E6
ED7
EK942

D8432
52
Dkn63
Kkn2
Kkn75

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46455
S46355
Ö97987
V96987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V-4 3 400 21.9/0.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT V-3 7 300 19.7/2.3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT Ö-2 D 200 16.5/5.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V-2 5 200 16.5/5.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V-1 3 100 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö-1 5 100 11.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V-1 3 100 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1NT V= 3 -90 5.5/16.5
Inger Byström - Bo Byléhn Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 2 Ö= 5 -90 5.5/16.5
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V= 5 -110 2.3/19.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö+1 5 -140 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 7.5/-