Kommande tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 11
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 12
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Rapporterade tävlingar
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 2
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 1
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-23

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Nord giv
ingen i zon
872
Kkn985
kn107
E5
Kkn5
D2
K9652
1032
ED103
1076
D4
KD94
964
E43
E83
kn876

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N55857
S55857
Ö88585
V88585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N= E 140 22.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT V-2 5 100 20.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 Ö-1 9 50 15.0/7.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-1 E 50 15.0/7.0
Bo Byléhn - Inger Byström Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 Ö-1 E 50 15.0/7.0
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 Ö-1 4 50 15.0/7.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Bengt Eldered 2 Ö= E -90 10.0/12.0
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Liz Callbo - May Åkesson 2 N-2 D -100 8.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Tomas Holmin 2 Ö= 3 -110 4.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö= E -110 4.0/18.0
Britt Bergman - Leif Persson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 Ö= E -110 4.0/18.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 Ö+1 E -140 0.0/22.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Öst giv
N-S i zon
K4
Ekn75
E5432
109
E3
KD63
Kkn
D8532
Dkn109765
1098
7
K7
82
42
D10986
Ekn64

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N79748
S79748
Ö64584
V64694
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 Ö-2 8 100 20.0/2.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4D Ö-1 E 100 20.0/2.0
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 Ö-2 9 100 20.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö-1 2 50 11.0/11.0
Bo Byléhn - Inger Byström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö-1 4 50 11.0/11.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Bengt Eldered 3 Ö-1 4 50 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-1 4 50 11.0/11.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö-1 4 50 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 Ö-1 4 50 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö= 4 -110 4.0/18.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 Ö= E -140 1.0/21.0
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Liz Callbo - May Åkesson 3 Ö= 6 -140 1.0/21.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Syd giv
Ö-V i zon
108
9743
Ekn2
EKDkn
ED65
Dkn65
4
8652
K9732
K8
K965
109
kn4
E102
D10873
743

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N77746
S77746
Ö64696
V64696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT N+1 2 120 21.9/0.1
Britt Bergman - Leif Persson Ulf Henriksson - Staffan Hedman 4 Ö-1 10 100 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT N= 2 90 15.4/6.6
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1NT N= 2 90 15.4/6.6
Liz Callbo - May Åkesson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1NT N= 3 90 15.4/6.6
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 1NT N-1 2 -50 8.8/13.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT N-1 2 -50 8.8/13.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT N-1 2 -50 8.8/13.2
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö= 7 -110 4.5/17.5
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Anders Jakobsson - Björn Backlund 1 Ö+2 8 -140 1.2/20.8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 Ö+1 7 -140 1.2/20.8
Bo Byléhn - Inger Byström     - 12.6/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Väst giv
alla i zon
EK2
10975
D85
Dkn5
107
EK84
Ekn64
873
kn98643
kn3
K7
K109
D5
D62
10932
E642

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N67657
S67657
Ö66786
V66686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - May Åkesson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1NT V-2 5 200 21.9/0.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V-1 10 100 18.6/3.4
Britt Bergman - Leif Persson Ulf Henriksson - Staffan Hedman 2 Ö-1 6 100 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 2 Ö= 2 -110 9.9/12.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Åberg - Bengt Eldered 2 Ö= E -110 9.9/12.1
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö= E -110 9.9/12.1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 Ö= E -110 9.9/12.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö= E -110 9.9/12.1
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Anders Jakobsson - Björn Backlund 2 Ö= 6 -110 9.9/12.1
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT V+1 E -120 2.3/19.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 Ö+1 D -140 0.1/21.9
Bo Byléhn - Inger Byström     - 12.6/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Nord giv
N-S i zon
D86
K10974
7632
K
10732
E5
KD94
985
E94
D6
105
Dkn7632
Kkn5
kn832
Ekn8
E104

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N58878
S68878
Ö75464
V75464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S= 9 620 21.9/0.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S+2 4 170 17.5/4.5
Liz Callbo - May Åkesson Åke Åberg - Bengt Eldered 3 S+1 9 170 17.5/4.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 S+1 K 170 17.5/4.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 2 S= 9 110 11.0/11.0
Bo Byléhn - Inger Byström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N= 10 110 11.0/11.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 N= 10 110 11.0/11.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 Ö-2 2 100 6.6/15.4
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ulf Henriksson - Staffan Hedman 3 S-1 5 -100 4.5/17.5
Anders Jakobsson - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N-2 E -200 1.2/20.8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S-2 K -200 1.2/20.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 12.4/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Öst giv
Ö-V i zon
9862
Ekn543
102
E7
kn543
107
Dkn54
D43
K
K6
K973
Kkn10952
ED107
D982
E86
86

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N45997
S45997
Ö88445
V88445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2NTD V-3 4 800 21.9/0.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 S= D 420 19.7/2.3
Anders Jakobsson - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 N= 3 140 12.1/9.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 3 N= K 140 12.1/9.9
Bo Byléhn - Inger Byström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N+1 Kn 140 12.1/9.9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 N= K 140 12.1/9.9
Liz Callbo - May Åkesson Åke Åberg - Bengt Eldered 3 N= K 140 12.1/9.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3 S= D 140 12.1/9.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S-1 D -50 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 S-1 D -50 3.4/18.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ulf Henriksson - Staffan Hedman 2 Ö+2 2 -130 0.1/21.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 12.4/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Syd giv
alla i zon
Kkn82
K8
K10432
E7
D9754
EDkn74
85
K
E
2
ED97
Dkn106432
1063
109653
kn6
985

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N25452
S25452
Ö1089810
V1189811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V-2 E 200 20.8/1.2
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V-2 E 200 20.8/1.2
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 V-1 10 100 17.5/4.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3 Ö+1 Kn -130 13.2/8.8
Liz Callbo - May Åkesson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö= Kn -130 13.2/8.8
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 Ö= Kn -130 13.2/8.8
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N-6 E -600 8.8/13.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V+1 Kn -630 4.5/17.5
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+1 10 -630 4.5/17.5
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bo Byléhn - Inger Byström 3NT Ö+1 9 -630 4.5/17.5
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT Ö+2 Kn -660 0.1/21.9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - 8.8/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Väst giv
ingen i zon
EKD1032
kn
Ekn6
EK5
96
KD9842
109
843
8
E5
K87432
kn1092
kn754
10763
D5
D76

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N866117
S766117
Ö36723
V36723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 N+2 2 480 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N+1 E 450 9.9/12.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N+1 E 450 9.9/12.1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N+1 E 450 9.9/12.1
Liz Callbo - May Åkesson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+1 10 450 9.9/12.1
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N+1 E 450 9.9/12.1
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 E 450 9.9/12.1
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bo Byléhn - Inger Byström 4 N+1 E 450 9.9/12.1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 E 450 9.9/12.1
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 N+1 Kn 450 9.9/12.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 5 N= Kn 450 9.9/12.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - 8.8/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Nord giv
Ö-V i zon
K75
EK104
D843
97
64
865
976
D10532
D92
kn732
K10
EK86
Ekn1083
D9
Ekn52
kn4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N71110118
S71110118
Ö60210
V60000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 S+1 2 450 18.6/3.4
Anders Jakobsson - Björn Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+1 2 450 18.6/3.4
Bo Byléhn - Inger Byström Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S+1 9 450 18.6/3.4
Britt Bergman - Leif Persson Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 S+1 2 450 18.6/3.4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT N= 6 400 12.1/9.9
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3NT S= 5 400 12.1/9.9
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S+4 9 230 8.8/13.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S+2 9 200 6.6/15.4
Liz Callbo - May Åkesson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S+2 D 170 3.4/18.6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1 S+3 5 170 3.4/18.6
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S-2 8 -100 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 11.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Öst giv
alla i zon
Kkn2
10
K752
kn10953
E9863
9864
Ekn
72
104
EK753
D104
EK4
D75
Dkn2
9863
D86

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N65234
S65234
Ö771099
V7711109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Inger Byström Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö-1 6 100 19.7/2.3
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Åke Åberg - Bengt Eldered 2NT Ö-1 9 100 19.7/2.3
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-1 D 100 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö= 9 -620 8.8/13.2
Anders Jakobsson - Björn Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö= 9 -620 8.8/13.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö= 5 -620 8.8/13.2
Liz Callbo - May Åkesson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö= 9 -620 8.8/13.2
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö= 9 -620 8.8/13.2
Britt Bergman - Leif Persson Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 Ö= 9 -620 8.8/13.2
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö= 9 -620 8.8/13.2
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+1 6 -650 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 11.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Syd giv
ingen i zon
82
D103
Kkn6
ED874
E43
K875
D843
kn2
975
E942
10952
K6
KDkn106
kn6
E7
10953

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N97799
S97799
Ö36634
V36634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bo Byléhn - Inger Byström 3NT N+1 10 430 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N= 2 400 14.3/7.7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT N= E 400 14.3/7.7
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT N= 2 400 14.3/7.7
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N= 10 400 14.3/7.7
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N= 10 400 14.3/7.7
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N= 2 400 14.3/7.7
Anders Jakobsson - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 S= 5 110 4.5/17.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Åke Åberg - Bengt Eldered 2 N+1 E 110 4.5/17.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 N= 5 110 4.5/17.5
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 S-1 7 -50 0.1/21.9
Liz Callbo - May Åkesson     - -/11.9

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Väst giv
N-S i zon
E74
E8532
E543
8
kn3
4
Dkn98
KD7652
K108
K1097
1076
1093
D9652
Dkn6
K2
Ekn4

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N7710108
S7710108
Ö65334
V65234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bo Byléhn - Inger Byström 5D V-4 E 800 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N= 9 620 16.5/5.5
Anders Jakobsson - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N= 10 620 16.5/5.5
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N= 10 620 16.5/5.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S= 4 620 16.5/5.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 2 S+1 4 140 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 N-1 6 -100 5.5/16.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S-1 4 -100 5.5/16.5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N-1 10 -100 5.5/16.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N-1 10 -100 5.5/16.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT S-3 6 -300 0.1/21.9
Liz Callbo - May Åkesson     - -/11.9

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Nord giv
alla i zon
D9532
E9
EK7
865
Ekn104
kn873
10952
4
6
10642
kn863
K1072
K87
KD5
D4
EDkn93

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N11991112
S11991112
Ö24421
V13421
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT S+2 3 660 21.9/0.1
Bo Byléhn - Inger Byström Britt Bergman - Leif Persson 4 N+1 6 650 17.5/4.5
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Åke Åberg - Bengt Eldered 4 N+1 2 650 17.5/4.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 N= 6 650 17.5/4.5
Liz Callbo - May Åkesson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT N+1 2 630 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S+1 3 630 12.1/9.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N= 6 620 8.8/13.2
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT S+1 3 150 6.6/15.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 N-1 10 -100 2.3/19.7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N-1 3 -100 2.3/19.7
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-1 2 -100 2.3/19.7
Anders Jakobsson - Björn Backlund     - -/12.3

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Öst giv
ingen i zon
kn7
kn5
EKDkn964
K3
EKD
K632
753
kn105
106542
74
108
D764
983
ED1098
2
E982

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N71010610
S81010610
Ö52362
V52362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3NT N= D 400 21.9/0.1
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N+1 7 130 16.5/5.5
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Åke Åberg - Bengt Eldered 4 N= 7 130 16.5/5.5
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+2 7 130 16.5/5.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 N+1 4 130 16.5/5.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5 N-1 4 -50 6.6/15.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 5 N-1 4 -50 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 N-1 6 -50 6.6/15.4
Bo Byléhn - Inger Byström Britt Bergman - Leif Persson 5 N-1 6 -50 6.6/15.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 N-1 2 -50 6.6/15.4
Liz Callbo - May Åkesson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 6 N-2 7 -100 0.1/21.9
Anders Jakobsson - Björn Backlund     - -/12.3

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Syd giv
N-S i zon
Kkn983
kn4
4
K9874
64
9652
D8652
D6
D
1083
Kkn1093
10532
E10752
EKD7
E7
Ekn

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N127131312
S127131312
Ö16001
V16001
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 7 N= Kn 2210 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 6 N+1 8 1460 17.5/4.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Tomas Holmin 6 S+1 4 1460 17.5/4.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 6 S+1 2 1460 17.5/4.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Anders Jakobsson - Björn Backlund 3NT S+4 5 720 13.2/8.8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S+3 6 710 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Åberg - Bengt Eldered 4 S+3 6 710 6.6/15.4
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 S+3 9 710 6.6/15.4
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Liz Callbo - May Åkesson 4 N+3 9 710 6.6/15.4
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S+3 D 710 6.6/15.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+3 6 690 0.1/21.9
Lennart Sohlin - Sune Häggbom     - 14.4/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Väst giv
Ö-V i zon
7
ED6
E872
kn9652
D2
K8
Dkn9543
874
Ekn6
kn10972
K10
K103
K1098543
543
6
ED

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N868107
S868107
Ö56536
V56523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S+1 D 450 21.9/0.1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3NT Ö-4 3 400 19.7/2.3
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S+2 K 200 17.5/4.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 S+2 K 170 15.4/6.6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Liz Callbo - May Åkesson 3 S= D 140 13.2/8.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Anders Jakobsson - Björn Backlund 2 S= K 110 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö-1 10 100 8.8/13.2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT N-1 Kn -50 6.6/15.4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-2 K -100 3.4/18.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 4 S-2 K -100 3.4/18.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Åberg - Bengt Eldered 3 N-3 Kn -150 0.1/21.9
Lennart Sohlin - Sune Häggbom     - 14.4/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Nord giv
ingen i zon
Ekn109543
kn
kn
EKD9
K62
E53
E642
1064
7
K109872
983
873
D8
D64
KD1075
kn52

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1186119
S1186119
Ö24722
V24722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Inger Byström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+3 8 510 21.9/0.1
Åke Åberg - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Sverker Ernback 5 N+1 9 480 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 N+1 7 450 12.1/9.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N+1 3 450 12.1/9.9
Liane Svensson - Ingemar Svensson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N+1 7 450 12.1/9.9
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N+1 2 450 12.1/9.9
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 N+1 8 450 12.1/9.9
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 10 450 12.1/9.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 N= 7 420 2.3/19.7
Anders Jakobsson - Björn Backlund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N= 9 420 2.3/19.7
Liz Callbo - May Åkesson Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N= K 420 2.3/19.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - -/11.9

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Öst giv
N-S i zon
KD
KD93
102
97543
E8543
E6
754
Dkn8
kn107
kn1054
E86
E62
962
872
KDkn93
K10

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78755
S78755
Ö65686
V65686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 V-2 2 100 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Pass   13.2/8.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Pass   13.2/8.8
Liane Svensson - Ingemar Svensson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Pass   13.2/8.8
Bo Byléhn - Inger Byström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Pass   13.2/8.8
Liz Callbo - May Åkesson Arne Mulari - Tomas Holmin Pass   13.2/8.8
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Jeanette Jensen - Ylva Papp Pass   13.2/8.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Pass   13.2/8.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V+1 K -140 4.5/17.5
Åke Åberg - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 V+2 K -170 2.3/19.7
Anders Jakobsson - Björn Backlund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S-2 E -200 0.1/21.9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - -/11.9

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Syd giv
Ö-V i zon
EDkn86
kn75
752
Kkn
10932
D32
kn1098
108
74
K10986
ED
D654
K5
E4
K643
E9732

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1097109
S1097109
Ö23623
V23623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S+2 3 460 21.9/0.1
Anders Jakobsson - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT S+1 8 430 19.7/2.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S= 9 400 17.5/4.5
Åke Åberg - Bengt Eldered Liane Svensson - Ingemar Svensson 2NT N+1 6 150 14.3/7.7
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT S+1 Kn 150 14.3/7.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N+1 E 140 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 3 S= D 110 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-1 K 100 6.6/15.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N-1 4 -50 4.5/17.5
Bo Byléhn - Inger Byström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3NT N-2 6 -100 1.2/20.8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 N-2 E -100 1.2/20.8
Ulf Henriksson - Staffan Hedman     - -/13.3

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Väst giv
alla i zon
K863
D6
942
D876
Dkn2
kn1098542
E10
E
E10974
E
kn73
K1094
5
K73
KD865
kn532

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N55213
S55213
Ö88111110
V88111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V-2 9 200 20.8/1.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö-2 K 200 20.8/1.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2 V+3 6 -200 16.5/5.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 V+3 6 -200 16.5/5.5
Anders Jakobsson - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö= K -600 13.2/8.8
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V= 9 -620 8.8/13.2
Bo Byléhn - Inger Byström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 V= 6 -620 8.8/13.2
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V= 6 -620 8.8/13.2
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+1 8 -650 2.3/19.7
Åke Åberg - Bengt Eldered Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 Ö+1 3 -650 2.3/19.7
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V+1 6 -650 2.3/19.7
Ulf Henriksson - Staffan Hedman     - -/13.3

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Nord giv
N-S i zon
Ekn8
kn932
Ekn108
E9
54
10764
643
K764
109632
E8
D975
D8
KD7
KD5
K2
kn10532

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N91010910
S91010910
Ö33243
V33233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT N+2 4 660 21.9/0.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT N+1 2 630 18.6/3.4
Anders Jakobsson - Björn Backlund Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3NT N+1 5 630 18.6/3.4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT N= 2 600 12.1/9.9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT N= 2 600 12.1/9.9
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N= 3 600 12.1/9.9
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bo Byléhn - Inger Byström 3NT N= 10 600 12.1/9.9
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+1 8 140 6.6/15.4
Jeanette Jensen - Ylva Papp Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT N-1 10 -100 4.5/17.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 N-2 8 -200 2.3/19.7
Liz Callbo - May Åkesson Britt Bergman - Leif Persson 6NT N-3 5 -300 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 8.6/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Öst giv
Ö-V i zon
873
kn5
EKkn53
K84
kn102
D1062
D106
E52
6
EK874
9742
1096
EKD954
93
8
Dkn73

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N996107
S996107
Ö14714
V24714
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Åke Åberg - Bengt Eldered 4 S+1 2 450 19.7/2.3
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S+1 E 450 19.7/2.3
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S+1 E 450 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 S= 2 420 8.8/13.2
Anders Jakobsson - Björn Backlund Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 S= 2 420 8.8/13.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S= 6 420 8.8/13.2
Liz Callbo - May Åkesson Britt Bergman - Leif Persson 4 S= 6 420 8.8/13.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 S= E 420 8.8/13.2
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 S= E 420 8.8/13.2
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bo Byléhn - Inger Byström 4 S= E 420 8.8/13.2
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-1 6 -50 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 8.6/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Syd giv
alla i zon
7642
EK8
D873
95
1098
D63
E54
Kkn87
KDkn
kn52
K2
E10632
E53
10974
kn1096
D4

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N36554
S36554
Ö107889
V107889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1NT V= 3 -90 19.7/2.3
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 1NT V= K -90 19.7/2.3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 1NT V= 3 -90 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+2 E -130 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 Ö+1 E -130 11.0/11.0
Liz Callbo - May Åkesson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö+2 Kn -130 11.0/11.0
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= 6 -130 11.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö+1 3 -130 11.0/11.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Britt Bergman - Leif Persson 1NT Ö+2 Kn -150 2.3/19.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Tomas Holmin 2 Ö+3 6 -150 2.3/19.7
Åke Åberg - Bengt Eldered Bo Byléhn - Inger Byström 2NT Ö+1 Kn -150 2.3/19.7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 12.9/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Väst giv
ingen i zon
83
Ekn
E1086543
K8
E72
4
K
EDkn96542
Dkn10
K1097652
9
107
K9654
D83
Dkn72
3

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N39489
S39489
Ö103954
V103954
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Tomas Holmin 5D N= 10 550 21.9/0.1
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3NT N= 10 400 19.7/2.3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 6D V-2 E 300 17.5/4.5
Anders Jakobsson - Björn Backlund Britt Bergman - Leif Persson 5 Ö-2 3 100 15.4/6.6
Liz Callbo - May Åkesson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5 V-1 8 50 12.1/9.9
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 V-1 E 50 12.1/9.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 N-1 10 -50 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 5 N-1 10 -50 6.6/15.4
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 5 N-1 7 -50 6.6/15.4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 N-2 10 -100 2.3/19.7
Åke Åberg - Bengt Eldered Bo Byléhn - Inger Byström 5 N-3 D -150 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 12.9/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Nord giv
Ö-V i zon
EKD5
K105
9853
105
kn1097432
E4
72
98

8762
EKDkn106
E32
86
Dkn93
4
KDkn764

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74765
S74665
Ö48568
V48568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V-4 10 400 21.9/0.1
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Britt Bergman - Leif Persson 3D V-1 K 200 19.7/2.3
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N= E 130 15.4/6.6
Bo Byléhn - Inger Byström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N+1 E 130 15.4/6.6
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 E 130 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 Ö-1 K 100 9.9/12.1
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö-1 K 100 9.9/12.1
Åke Åberg - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö= 8 -90 6.6/15.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 S-2 9 -100 4.5/17.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Anders Jakobsson - Björn Backlund 3 S-3 7 -150 2.3/19.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liz Callbo - May Åkesson 3 V+1 E -170 0.1/21.9
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 11.6/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.23

Öst giv
alla i zon
Ekn
kn74
EKkn74
D65
742
E8
D632
Ekn103
K85
KD652
1098
K4
D10963
1093
5
9872

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N55464
S55464
Ö68769
V78879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 N-1 4 -100 21.9/0.1
Åke Åberg - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö= 5 -110 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2NT V+1 7 -150 17.5/4.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 N-2 K -200 11.0/11.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 N-2 K -200 11.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N-2 5 -200 11.0/11.0
Bo Byléhn - Inger Byström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N-2 4 -200 11.0/11.0
Ulf Henriksson - Staffan Hedman Arne Mulari - Tomas Holmin 3 S-2 E -200 11.0/11.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Britt Bergman - Leif Persson 2 N-3 K -300 4.5/17.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liz Callbo - May Åkesson 4 S-4 E -400 2.3/19.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Anders Jakobsson - Björn Backlund 3D N-4 K -1100 0.1/21.9
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 11.6/-