Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-09-25 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-09-25

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Nord giv
ingen i zon
EKkn1042
KD86
76
5
7653
E93
kn9432
kn
D8
752
EK8
E9864
9
kn104
D105
KD10732

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86997
S86997
Ö57444
V57444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Björn Backlund - Egil Tisell 4 N= K 420 14.0/0.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V-3 K 150 11.0/3.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 V-3 K 150 11.0/3.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Byström - Bo Byléhn 3 N= E 140 7.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+1 E 140 7.0/7.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N= 7 110 4.0/10.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V-2 E 100 2.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N-2 E -100 0.0/14.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - -/7.6

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Öst giv
N-S i zon
Kkn10
7
E9752
K1052
ED96532
953
K6
E
84
D8642
Dkn4
D93
7
EKkn10
1083
kn8764

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N99768
S99768
Ö44675
V44675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3D V-2 E 300 14.0/0.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 V-2 7 100 10.0/4.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V-2 E 100 10.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 V-2 7 100 10.0/4.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Björn Backlund - Egil Tisell 3 V-1 E 50 4.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V-1 E 50 4.0/10.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V-1 7 50 4.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Byström - Bo Byléhn 2 V= 7 -110 0.0/14.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - -/7.6

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Syd giv
Ö-V i zon
7
K9
D9642
Ekn975
K1063
D865
K8
K84
Dkn54
10732
kn107
D3
E982
Ekn4
E53
1062

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1110679
S1110679
Ö22764
V22764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Dan Mattsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 5 430 14.0/0.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5 S= 6 400 10.0/4.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S= 6 400 10.0/4.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S= 2 400 10.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 3 S+2 5 150 5.0/9.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT S+1 5 150 5.0/9.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT S= 6 120 2.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö= E -110 0.0/14.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - 6.6/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Väst giv
alla i zon
K1086543
654
92
K
kn
E9732
Dkn53
E64

KD8
E10864
kn10982
ED972
kn10
K7
D753

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N32296
S32296
Ö10111146
V10111146
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N-1 E -100 11.0/3.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S-1 E -100 11.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 K -100 11.0/3.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N-1 K -100 11.0/3.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Bengt Eldered - Åke Åberg 5 Ö= E -600 6.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V= 10 -620 4.0/10.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 4 V+1 9 -650 1.0/13.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+1 K -650 1.0/13.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - 6.6/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Nord giv
N-S i zon
53
K652
965
kn542
4
108
EDkn872
9873
K96
E9743
1043
KD
EDkn10872
Dkn
K
E106

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N63595
S63595
Ö610848
V510848
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S+2 10 170 13.0/1.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S+1 10 170 13.0/1.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Liane Svensson - Dan Mattsson 3 S= 10 140 9.0/5.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S= 10 140 9.0/5.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Inger Byström - Bo Byléhn 5 V-2 5 100 6.0/8.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-1 5 50 4.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S-1 E -100 2.0/12.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Björn Backlund - Egil Tisell 3 V+1 5 -130 0.0/14.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - -/4.8

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Öst giv
Ö-V i zon
1097432
E10973
E7
E
K6
KDkn52
K9852
kn65
Dkn82
6
D10643
KD8
54
109843
Ekn7

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N36797
S36797
Ö107535
V107545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S= E 420 14.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Björn Backlund - Egil Tisell 3NT Ö-3 K 300 12.0/2.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N-1 6 -50 8.0/6.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Liane Svensson - Dan Mattsson 3 N-1 6 -50 8.0/6.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Inger Byström - Bo Byléhn 3 N-1 6 -50 8.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö+2 E -130 3.0/11.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V= E -130 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3D S-3 E -500 0.0/14.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - -/4.8

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Syd giv
alla i zon
9763
D
KD1075
E32
Kkn108542
982
E9
7
ED
Ekn76
8643
D98

K10543
kn2
Kkn10654

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N117844
S117844
Ö25497
V25497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V-1 D 100 12.0/2.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 4 V-1 D 100 12.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-1 D 100 12.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+1 D -140 5.0/9.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V+1 D -140 5.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+1 D -140 5.0/9.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 V= D -140 5.0/9.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Liane Svensson - Dan Mattsson 2 V+2 D -170 0.0/14.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson     - 5.0/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Väst giv
ingen i zon
10854
93
KDkn95
D2
96
Ekn10765
E7
1085
K72
KD
1064
Kkn973
EDkn3
842
832
E64

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N29494
S29482
Ö94947
V94937
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-1 E -50 14.0/0.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V= K -140 12.0/2.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Liane Svensson - Dan Mattsson 2 V+2 K -170 9.0/5.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 3 V+1 10 -170 9.0/5.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö+3 E -200 4.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V+2 K -200 4.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö+3 E -200 4.0/10.0
Björn Backlund - Egil Tisell Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V+1 D -450 0.0/14.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson     - 5.0/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Nord giv
Ö-V i zon
6
E10752
1087
ED76
E975
93
EK643
K8
K42
KD8
kn9
95432
Dkn1083
kn64
D52
kn10

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55755
S54755
Ö78688
V88688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö-1 D 100 14.0/0.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Egil Tisell 2 N-1 Kn -50 11.0/3.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 N-1 6 -50 11.0/3.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N-2 9 -100 7.0/7.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N-2 Kn -100 7.0/7.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Byström - Bo Byléhn 1NT Ö+1 7 -120 3.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 1NT Ö+1 D -120 3.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 1NT Ö+3 3 -180 0.0/14.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 6.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Öst giv
alla i zon
1098
742
kn9643
87
Dkn3
KD8
D102
KDkn4
EK654
E10953
K5
3
72
kn6
E87
E109652

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N55222
S55222
Ö88111111
V88111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+1 Kn -650 12.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö+1 7 -650 12.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 4 Ö+1 E -650 12.0/2.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V+2 4 -660 8.0/6.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+2 E -680 5.0/9.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Egil Tisell 5 Ö+1 E -680 5.0/9.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT V+3 3 -690 1.0/13.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT V+3 8 -690 1.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 6.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Syd giv
ingen i zon
543
Kkn8
652
Dkn84
72
76532
1084
K52
Ekn8
E1094
Ekn97
E6
KD1096
D
KD3
10973

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75476
S75476
Ö68967
V68966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 S= 2 110 13.0/1.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 S= 7 110 13.0/1.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 3 V-1 5 50 9.0/5.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Björn Backlund - Egil Tisell 3NT Ö-1 K 50 9.0/5.0
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S-1 7 -50 5.0/9.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S-1 5 -50 5.0/9.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT Ö+1 6 -150 2.0/12.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 Ö+1 K -170 0.0/14.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/6.1

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Väst giv
N-S i zon
106
D94
D876
8732
EKD875432
K2
kn
5
9
E73
K943
EKDkn10
kn
kn10865
E1052
964

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N04500
S04500
Ö12981212
V12871211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Björn Backlund - Egil Tisell 7NT Ö-1 E 50 14.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V+3 4 -510 8.0/6.0
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V+3 6 -510 8.0/6.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V+3 8 -510 8.0/6.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V+3 4 -510 8.0/6.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V+3 10 -510 8.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 6 V= 8 -980 2.0/12.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 6NT Ö+1 Kn -1020 0.0/14.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/6.1

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Nord giv
alla i zon
E107
Dkn
10953
EKD6
Dkn4
K107
KD72
kn92
965
E9832
864
43
K832
654
Ekn
10875

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N97587
S97587
Ö45856
V45856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT S+1 2 120 13.0/1.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2NT S= 2 120 13.0/1.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT N= 3 90 8.0/6.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT N= 2 90 8.0/6.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT N= 2 90 8.0/6.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Yngve Sundberg - Jan Söderberg 2NT N-1 3 -100 4.0/10.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö= E -110 2.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N-2 2 -200 0.0/14.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 6.0/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Öst giv
ingen i zon
32
D
108732
KDkn85
K94
E84
654
E973
Ekn6
kn109732
K9
106
D10875
K65
EDkn
42

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N99575
S99575
Ö44858
V44856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Dan Mattsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N+1 E 130 14.0/0.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V-1 3 50 12.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT N-1 Kn -50 9.0/5.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 S-1 3 -50 9.0/5.0
Björn Backlund - Egil Tisell Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V= 3 -110 6.0/8.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö= 7 -140 2.0/12.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Yngve Sundberg - Jan Söderberg 2 Ö+1 E -140 2.0/12.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö= 2 -140 2.0/12.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 6.0/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Syd giv
N-S i zon
ED2
K84
KD97
653
10874
D10765
62
EK
Kkn6
kn932
E10
D1087
953
E
kn8543
kn942

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67357
S67357
Ö75986
V75986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N+1 6 110 13.0/1.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Liane Svensson - Dan Mattsson 3 N= 2 110 13.0/1.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Björn Backlund - Egil Tisell 4 V-2 K 100 10.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byléhn 2 N= 7 90 8.0/6.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Yngve Sundberg - Jan Söderberg 4 N-1 2 -100 5.0/9.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N-1 Kn -100 5.0/9.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 2 V+1 K -140 2.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V+2 E -170 0.0/14.0
Arne Mulari - Renate Rhodin     - 7.0/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Väst giv
Ö-V i zon
3
E87
E753
EDkn84
86542
KD10952

97
EKDkn10
43
102
10653
97
kn6
KDkn9864
K2

Optimalt kontrakt: 6D V-3 800
 NT
N1012338
S1112338
Ö00990
V00990
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Liane Svensson - Dan Mattsson 5 S+2 K 440 12.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byléhn 5 S+2 K 440 12.0/2.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bengt Eldered - Åke Åberg 5 S+2 K 440 12.0/2.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Yngve Sundberg - Jan Söderberg 5 S+1 8 420 8.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Björn Backlund - Egil Tisell 3 S+4 K 190 6.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S+3 8 170 4.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 4 Ö= K -620 1.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö= K -620 1.0/13.0
Arne Mulari - Renate Rhodin     - 7.0/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Nord giv
ingen i zon
kn3
Kkn109763
102
E10
E109542
5
K6
kn874
KD76
ED82
kn4
D96
8
4
ED98753
K532

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N49834
S49834
Ö84599
V84599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Björn Backlund - Egil Tisell 4 V-1 E 50 14.0/0.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N-1 4 -50 11.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N-1 K -50 11.0/3.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N-2 K -100 7.0/7.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Rune Lind - Reidar Cedersund 4D N-1 4 -100 7.0/7.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V= 10 -420 3.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= K -420 3.0/11.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Arne Mulari - Renate Rhodin 6D S-4 5 -800 0.0/14.0
Liane Svensson - Dan Mattsson     - 7.8/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Öst giv
N-S i zon
Ekn85
kn1053
5
K864
7
987
ED1072
Ekn52
KD942
KD2
83
D73
1063
E64
Kkn964
109

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N44554
S44554
Ö98778
V98879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT Ö-4 4 200 14.0/0.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö-3 6 150 11.0/3.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö-3 9 150 11.0/3.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT Ö-1 6 50 6.0/8.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Björn Backlund - Egil Tisell 3NT V-1 4 50 6.0/8.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT Ö-1 4 50 6.0/8.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2NT Ö= 4 -120 2.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö= 4 -400 0.0/14.0
Liane Svensson - Dan Mattsson     - 7.8/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Syd giv
Ö-V i zon
EK6
Kkn86
843
976
D43
D5
kn952
EKkn8
10982
942
K7
10543
kn75
E1073
ED106
D2

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N681088
S791089
Ö64354
V64354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= 10 420 14.0/0.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 1NT V-2 8 200 12.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S+1 E 170 8.0/6.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N+1 3 170 8.0/6.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Björn Backlund - Egil Tisell 2 N+2 10 170 8.0/6.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S= E 90 4.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 10 -50 1.0/13.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 2 N-1 10 -50 1.0/13.0
Bengt Eldered - Åke Åberg     - 7.6/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Väst giv
alla i zon
Kkn108
E1082
D86
D2
92
KD
K10732
K743
D764
5
kn54
Ekn865
E53
kn97643
E9
109

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N45986
S45986
Ö88356
V88356
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S= 9 620 12.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 S= 9 620 12.0/2.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 S= 9 620 12.0/2.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N+2 9 170 7.0/7.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Björn Backlund - Egil Tisell 3 N+1 7 170 7.0/7.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+1 3 140 4.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Pass   2.0/12.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 4 S-2 9 -200 0.0/14.0
Bengt Eldered - Åke Åberg     - 7.6/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Nord giv
N-S i zon
109
ED109
EKD4
E74
D7543
Kkn3
85
K82
EK
762
kn32
Dkn965
kn862
854
10976
103

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69877
S69877
Ö73364
V74465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1 N+2 K 140 14.0/0.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+1 E 130 12.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 3 N= K 110 10.0/4.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT Ö-2 8 100 8.0/6.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Björn Backlund - Egil Tisell 1 N= E 80 6.0/8.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö-1 10 50 4.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT N-1 E -100 2.0/12.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+1 E -140 0.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/6.1

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Öst giv
Ö-V i zon
ED10854
kn102
543
K
Kkn7632
K96

kn765

D873
KD1082
D932
9
E54
Ekn976
E1084

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N68788
S69788
Ö74655
V74654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+2 K 460 14.0/0.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Inger Byström - Bo Byléhn 2 V-3 5 300 11.0/3.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V-3 K 300 11.0/3.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Björn Backlund - Egil Tisell 3NT Ö-2 6 200 6.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V-2 5 200 6.0/8.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT Ö-2 4 200 6.0/8.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S= 3 110 2.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Majlis Eriksson - Poul Steckhahn 3 S-1 5 -50 0.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/6.1

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Syd giv
alla i zon
104
109765
10852
kn10
KD83
KD
Kkn94
ED5
E765
kn832
D
8643
kn92
E4
E763
K972

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N43423
S43423
Ö9991110
V9991110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 2NT V+1 Kn -150 14.0/0.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT V+2 Kn -180 12.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT V= 10 -600 9.0/5.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V= Kn -600 9.0/5.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö= E -620 6.0/8.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V+1 10 -630 2.0/12.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+1 10 -630 2.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Björn Backlund - Egil Tisell 3NT V+1 10 -630 2.0/12.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg     - -/7.4

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.25

Väst giv
ingen i zon
D96
E5
D97652
E7
Ekn1087
kn42
E108
kn3
542
K108763
kn4
K5
K3
D9
K3
D1098642

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N98544
S97454
Ö45888
V45888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö-3 K 150 14.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S+1 E 130 12.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N= 5 110 8.0/6.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N+1 2 110 8.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S= Kn 110 8.0/6.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Björn Backlund - Egil Tisell 3 Ö-1 K 50 4.0/10.0
Majlis Eriksson - Poul Steckhahn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 S-2 4 -100 2.0/12.0
Liane Svensson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byléhn 3 V= E -140 0.0/14.0
Yngve Sundberg - Jan Söderberg     - -/7.4