Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Falu BK » Simultan 2018-10-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
Falu BK

Simultan 2018-10-28

Bricka 1

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Nord giv
ingen i zon
Ekn87
kn1085
543
92
K109
D732
EKkn9
74
D643
E96
D872
kn3
52
K4
106
EKD10865

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N94557
S94557
Ö49775
V49775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Engström - Kerstin Edström Mona Svevar - Gunnel Kling 3 V-3 9 150 12.00/0.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3 S= E 110 9.00/3.00
Carina Camara - Hans Andersson Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 2 S+1 E 110 9.00/3.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Rogert Deiwall - Klas Löfgren 2 Ö-1 E 50 4.00/8.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 3 V-1 9 50 4.00/8.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Inger Backlund - Lena Grönberg 3 V-1 9 50 4.00/8.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3 S-1 E -50 0.00/12.00

Bricka 2

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Öst giv
N-S i zon
kn2
7653
KD1096
kn5
106
92
kn85
KD10432
984
EK10
432
E987
EKD753
Dkn84
E7
6

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N591095
S591095
Ö82322
V82322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Camara - Hans Andersson Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 4 S+1 K 650 11.00/1.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Louise Fredriksson - Miro Bakrac 4 S+1 K 650 11.00/1.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Lisbet Mattsson - Annelie Ström 4 S= 2 620 7.00/5.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Mona Svevar - Gunnel Kling 4 S= 2 620 7.00/5.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Inger Backlund - Lena Grönberg 2 S+3 D 200 4.00/8.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 3 S+1 K 170 2.00/10.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Rogert Deiwall - Klas Löfgren 4 V-3 Kn 150 0.00/12.00

Bricka 3

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn4
K8654
8
10962
D96
10732
D106
E84
10872
9
Kkn932
Dkn3
K53
EDkn
E754
K75

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1061179
S1061179
Ö27264
V27264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Inger Backlund - Lena Grönberg 3NT S+1 2 430 12.00/0.00
Carina Camara - Hans Andersson Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 4 S= D 420 9.00/3.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Lisbet Mattsson - Annelie Ström 4 S= E 420 9.00/3.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Ingrid Engström - Kerstin Edström 2 S+1 6 140 5.00/7.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Mona Svevar - Gunnel Kling 2 S+1 4 140 5.00/7.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 4 S-1 6 -50 1.00/11.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 4 S-1 6 -50 1.00/11.00

Bricka 4

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Väst giv
alla i zon
543
K9
D1092
E432
Dkn1076
Ekn6
Kkn543
E8
108543
E76
KD6
K92
D72
8
kn109875

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N74333
S74333
Ö691099
V6910109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Camara - Hans Andersson Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 3NT Ö-3 Kn 300 12.00/0.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 3NT Ö-2 Kn 200 9.00/3.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Inger Backlund - Lena Grönberg 3NT Ö-2 Kn 200 9.00/3.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Ingrid Engström - Kerstin Edström 4 Ö-1 Kn 100 5.00/7.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Lisbet Mattsson - Annelie Ström 4 Ö-1 Kn 100 5.00/7.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Mona Svevar - Gunnel Kling 3 V= E -140 2.00/10.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 4 V= 3 -620 0.00/12.00

Bricka 5

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Nord giv
N-S i zon
kn1094
EK
82
Kkn874
D8765
Dkn975
9
E3
K
104
EKD10543
1096
E32
8632
kn76
D52

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N84564
S84564
Ö48878
V48878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Camara - Hans Andersson Inger Backlund - Lena Grönberg 3 Ö-1 2 50 12.00/0.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 2 Ö+1 D -110 6.00/6.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Ingrid Engström - Kerstin Edström 2 Ö+1 D -110 6.00/6.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 3 Ö= E -110 6.00/6.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Yvonne Sundin - Sten Lundén 2 Ö+1 2 -110 6.00/6.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 3 Ö= E -110 6.00/6.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3 N-2 10 -200 0.00/12.00

Bricka 6

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Öst giv
Ö-V i zon
D5
D109542
K972
2
K109832

D84
D1097
74
8763
Ekn65
853
Ekn6
EKkn
103
EKkn64

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7711610
S8811610
Ö55273
V55273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Svevar - Gunnel Kling Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 4D N+1 K 690 12.00/0.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Yvonne Sundin - Sten Lundén 4 N+1 E 450 10.00/2.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3NT S+1 3 430 7.00/5.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Ingrid Engström - Kerstin Edström 3NT S+1 3 430 7.00/5.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 4 S= 10 420 4.00/8.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 3 N+2 E 200 2.00/10.00
Carina Camara - Hans Andersson Inger Backlund - Lena Grönberg 4 N-1 7 -50 0.00/12.00

Bricka 7

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Syd giv
alla i zon
kn7643
E74
K73
32
KD
Kkn2
D54
KD765
852
10965
108
Ekn98
E109
D83
Ekn962
104

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N48587
S48587
Ö93835
V93835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3 N= E 140 12.00/0.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Ingrid Engström - Kerstin Edström 2 N= 6 110 10.00/2.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 1NT V-1 6 100 8.00/4.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1NT V= 3 -90 5.00/7.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Carina Camara - Hans Andersson 1NT V= 2 -90 5.00/7.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 2 V+2 E -130 2.00/10.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Lisbet Mattsson - Annelie Ström 1NT V+2 E -150 0.00/12.00

Bricka 8

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Väst giv
ingen i zon
D6
EK9
EKkn762
E4
8742
D87
D1095
kn7
Kkn5
kn632
4
D10952
E1093
1054
83
K863

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N91191111
S81191011
Ö42222
V42322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sundin - Sten Lundén Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 3NT N+1 9 430 12.00/0.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Ingrid Engström - Kerstin Edström 3NT N= 9 400 7.00/5.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3NT N= 2 400 7.00/5.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 3NT N= 2 400 7.00/5.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3NT N= 2 400 7.00/5.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3 N+1 2 130 2.00/10.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Carina Camara - Hans Andersson 3NT N-1 2 -50 0.00/12.00

Bricka 9

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Nord giv
Ö-V i zon
1075
K87
E763
976
EK64
D9
9854
1085
D982
kn65
KDkn
Dkn2
kn3
E10432
102
EK43

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N75855
S75855
Ö57586
V57586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Mona Svevar - Gunnel Kling 2 S= E 110 12.00/0.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3 Ö-1 E 100 9.00/3.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Yvonne Sundin - Sten Lundén 3 Ö-1 10 100 9.00/3.00
Carina Camara - Hans Andersson Lisbet Mattsson - Annelie Ström 2 V= K -110 3.00/9.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 2 V= 7 -110 3.00/9.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 2 V= K -110 3.00/9.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Rogert Deiwall - Klas Löfgren 2 V= 7 -110 3.00/9.00

Bricka 10

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Öst giv
alla i zon
KDkn1097
1095
65
98
852
K2
kn8
EKD764
E43
kn763
EKD
1053
6
ED84
1097432
kn2

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N25362
S25562
Ö1188711
V1188711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Mona Svevar - Gunnel Kling 2 N-1 E -100 12.00/0.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 3 V+2 K -150 10.00/2.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Rogert Deiwall - Klas Löfgren 5 Ö= 6 -600 8.00/4.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3NT Ö+1 3 -630 6.00/6.00
Carina Camara - Hans Andersson Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3NT V+2 K -660 2.00/10.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Yvonne Sundin - Sten Lundén 3NT Ö+2 6 -660 2.00/10.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 3NT Ö+2 10 -660 2.00/10.00

Bricka 11

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Syd giv
ingen i zon
ED1098
107
kn942
32
32
E2
10653
ED1095
K74
D9543
K
K876
kn65
Kkn86
ED87
kn4

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N38586
S38586
Ö104746
V104746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 3 N= 4 140 11.00/1.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 2 N+1 K 140 11.00/1.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Mona Svevar - Gunnel Kling 2 S+1 E 110 7.00/5.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3 S= E 110 7.00/5.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 2 S= E 90 4.00/8.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Yvonne Sundin - Sten Lundén 3 Ö-1 5 50 2.00/10.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Carina Camara - Hans Andersson 4 N-2 7 -100 0.00/12.00

Bricka 12

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Väst giv
N-S i zon
963
97632
754
76
Ekn1087
D105
ED83
4
D542
Kkn8
K92
985
K
E4
kn106
EKDkn1032

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N82424
S82424
Ö5109115
V5109115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Mona Svevar - Gunnel Kling 4 V-1 7 50 11.00/1.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 4 V-1 7 50 11.00/1.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Yvonne Sundin - Sten Lundén 4 S-2 E -200 6.00/6.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3 V+2 7 -200 6.00/6.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 4 S-2 E -200 6.00/6.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Carina Camara - Hans Andersson 4 V= 7 -420 2.00/10.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 5D S-3 E -800 0.00/12.00

Bricka 13

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Nord giv
alla i zon
Kkn86
Dkn1062

KDkn9
94
K8
Kkn1098762
2
ED1072
E
D54
E653
53
97543
E3
10874

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N71741
S71741
Ö612599
V612599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sundin - Sten Lundén Carina Camara - Hans Andersson 3 N= E 140 12.00/0.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2 Ö= E -110 10.00/2.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Inger Backlund - Lena Grönberg 4 V+2 D -170 8.00/4.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Lisbet Mattsson - Annelie Ström 4D N-2 E -500 6.00/6.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Louise Fredriksson - Miro Bakrac 5 V+1 K -620 3.00/9.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Rogert Deiwall - Klas Löfgren 5 V+1 K -620 3.00/9.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 4D Ö= 3 -790 0.00/12.00

Bricka 14

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Öst giv
ingen i zon
D
EKkn9
EKkn4
KDkn6
E74
10653
8752
84
kn986
D82
96
E1052
K10532
74
D103
973

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N10109910
S10109910
Ö32343
V32343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Engström - Kerstin Edström Lisbet Mattsson - Annelie Ström 3NT N+2 2 460 12.00/0.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Rogert Deiwall - Klas Löfgren 3NT N+1 6 430 8.00/4.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Inger Backlund - Lena Grönberg 3NT N+1 2 430 8.00/4.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3NT N+1 2 430 8.00/4.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Carina Camara - Hans Andersson 3NT N= 2 400 4.00/8.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 2 N+1 2 140 2.00/10.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Louise Fredriksson - Miro Bakrac 1 N+3 9 130 0.00/12.00

Bricka 15

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Syd giv
N-S i zon
9
7
108763
E107432
KD2
EK62
D4
Kkn85
E10654
kn95
K92
D6
kn873
D10843
Ekn5
9

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N76433
S77433
Ö6691010
V6681010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Backlund - Lena Grönberg Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 4 V-1 7 50 12.00/0.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 3NT V= 7 -400 9.00/3.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Ingrid Engström - Kerstin Edström 3NT Ö= 3 -400 9.00/3.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 4 Ö= E -420 4.00/8.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Louise Fredriksson - Miro Bakrac 4 V= 7 -420 4.00/8.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Yvonne Sundin - Sten Lundén 4 V= E -420 4.00/8.00
Carina Camara - Hans Andersson Rogert Deiwall - Klas Löfgren 3NT V+1 2 -430 0.00/12.00

Bricka 16

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Väst giv
Ö-V i zon
D52
ED53
94
10762
K964
K7
Dkn1082
K5
1083
kn109
K63
kn843
Ekn7
8642
E75
ED9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86977
S87987
Ö56456
V56456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3 S= D 140 11.00/1.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Ingrid Engström - Kerstin Edström 2 N+1 K 140 11.00/1.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2 S= D 110 8.00/4.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 2 Ö-1 2 100 6.00/6.00
Carina Camara - Hans Andersson Rogert Deiwall - Klas Löfgren 2NT S-1 D -50 2.00/10.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 1NT S-1 2 -50 2.00/10.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Yvonne Sundin - Sten Lundén 1NT S-1 D -50 2.00/10.00

Bricka 17

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Nord giv
ingen i zon
6
EK10
K109852
kn42
ED9432

kn43
D973
5
Dkn876432
D76
E
Kkn1087
95
E
K10865

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N86568
S96568
Ö46864
V46864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Inger Backlund - Lena Grönberg 5D Ö-4 E 800 12.00/0.00
Carina Camara - Hans Andersson Mona Svevar - Gunnel Kling 4D Ö-2 E 300 10.00/2.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Yvonne Sundin - Sten Lundén 3 Ö-2 E 100 8.00/4.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3 Ö-1 E 50 6.00/6.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 6 N-4 E -200 4.00/8.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 5D S-5 3 -1100 1.00/11.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 5D N-5 E -1100 1.00/11.00

Bricka 18

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Öst giv
N-S i zon
kn874
K9642
102
108
ED6

EKDkn963
kn73
105
Ekn87
754
ED42
K932
D1053
8
K965

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N21761
S21761
Ö10126611
V10126611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Engström - Kerstin Edström Yvonne Sundin - Sten Lundén 2 V+4 7 -170 10.00/2.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Inger Backlund - Lena Grönberg 3 V+3 4 -170 10.00/2.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2 V+4 10 -170 10.00/2.00
Carina Camara - Hans Andersson Mona Svevar - Gunnel Kling 1NT Ö+6 5 -270 6.00/6.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Louise Fredriksson - Miro Bakrac 3NT V+2 9 -460 3.00/9.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 3NT Ö+2 6 -460 3.00/9.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 4D N-3 E -800 0.00/12.00

Bricka 19

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Syd giv
Ö-V i zon
ED1098
E63
953
Dkn
5
KD97
EKD10
6542
K6432
kn84
62
K103
kn7
1052
kn874
E987

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N55465
S55475
Ö76866
V76866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 1NT S+1 E 120 12.00/0.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1 N+1 6 110 10.00/2.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Inger Backlund - Lena Grönberg 1NT S= E 90 8.00/4.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Ingrid Engström - Kerstin Edström 1 N= 6 80 6.00/6.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Yvonne Sundin - Sten Lundén 2 N-1 4 -50 3.00/9.00
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Mona Svevar - Gunnel Kling 2 N-1 2 -50 3.00/9.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Carina Camara - Hans Andersson 2 V= 8 -110 0.00/12.00

Bricka 20

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Väst giv
alla i zon
EK765
K9
kn102
EK3
kn1042
kn85
D964
86
D83
E6
EK5
kn10952
9
D107432
873
D74

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76976
S76976
Ö66365
V66366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rogert Deiwall - Klas Löfgren Mona Svevar - Gunnel Kling 2 N+1 5 140 12.00/0.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Yvonne Sundin - Sten Lundén 2NT N= Kn 120 10.00/2.00
Lars-Åke Jansson - Stig Ericson Carina Camara - Hans Andersson 2 N-1 E -100 6.00/6.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Ingrid Engström - Kerstin Edström 2 N-1 E -100 6.00/6.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 2NT N-1 9 -100 6.00/6.00
Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin Inger Backlund - Lena Grönberg 3NT N-2 Kn -200 1.00/11.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2NT N-2 Kn -200 1.00/11.00

Bricka 21

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Nord giv
N-S i zon
kn86432
kn108
KDkn8
ED7
5
97
EKD9852
K109
EK9763
54
kn7
5
D42
E10632
10643

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N09361
S09361
Ö114868
V114868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Lisbet Mattsson - Annelie Ström 5 Ö-2 5 100 12.00/0.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Ingrid Engström - Kerstin Edström 3NT V-1 K 50 10.00/2.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Carina Camara - Hans Andersson 5 V= K -400 7.00/5.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Rogert Deiwall - Klas Löfgren 5 V= 8 -400 7.00/5.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 4 Ö= 5 -420 2.00/10.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Yvonne Sundin - Sten Lundén 4 Ö= 5 -420 2.00/10.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 4 Ö= 5 -420 2.00/10.00

Bricka 22

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Öst giv
Ö-V i zon
kn953
kn1062
Kkn
K65
E7
75
109432
D1092
D64
98
E876
kn873
K1082
EKD43
D5
E4

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6611118
S6611118
Ö76222
V76222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 4 S+1 E 450 7.00/5.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Carina Camara - Hans Andersson 4 S+1 10 450 7.00/5.00
Inger Backlund - Lena Grönberg Ingrid Engström - Kerstin Edström 4 S+1 E 450 7.00/5.00
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Rogert Deiwall - Klas Löfgren 4 S+1 E 450 7.00/5.00
Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström Yvonne Sundin - Sten Lundén 4 S+1 E 450 7.00/5.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Lisbet Mattsson - Annelie Ström 4 S+1 E 450 7.00/5.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 3 S+2 E 200 0.00/12.00

Bricka 23

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Syd giv
alla i zon
D1095
Dkn854

Ekn107
E8
K109
1092
KD954
Kkn74
72
EKkn86
32
632
E63
D7543
86

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N53754
S53754
Ö810688
V810688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Carina Camara - Hans Andersson 3NT V-3 4 300 12.00/0.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 3NT V-2 D 200 10.00/2.00
Ingrid Engström - Kerstin Edström Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 3NT V-1 9 100 7.00/5.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Inger Backlund - Lena Grönberg 5 Ö-1 E 100 7.00/5.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Rogert Deiwall - Klas Löfgren 3 Ö+1 E -130 3.00/9.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 2 Ö+2 E -130 3.00/9.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 4 N-3 E -300 0.00/12.00

Bricka 24

Falu BK, Sverige 2018.10.28

Väst giv
ingen i zon
106
E86
Kkn87
Dkn106
Kkn8543
kn2
54
E93
E972
943
D32
542
D
KD1075
E1096
K87

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N11111166
S11111166
Ö21274
V21274
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Engström - Kerstin Edström Lars-Åke Jansson - Stig Ericson 4 S+1 4 450 12.00/0.00
Joyce Fahlstad - Beate Haslum Nilsson Lars Thuresson - Hans-Erik Hedström 4 S= 5 420 10.00/2.00
Lisbet Mattsson - Annelie Ström Gunbritt Dalmanner - Inga-Lill Nordin 3 N+1 E 130 8.00/4.00
Louise Fredriksson - Miro Bakrac Carina Camara - Hans Andersson 3 V-2 D 100 5.00/7.00
Yvonne Sundin - Sten Lundén Rogert Deiwall - Klas Löfgren 4 V-2 E 100 5.00/7.00
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 2 V-1 D 50 1.00/11.00
Mona Svevar - Gunnel Kling Inger Backlund - Lena Grönberg 3 V-1 E 50 1.00/11.00