Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2018-05-14 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2018-05-14

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Nord giv
ingen i zon
kn72
KD5
ED983
83
EK95
E4
K4
Dkn1065
D1084
10972
1076
EK
63
kn863
kn52
9742

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N36523
S36523
Ö10671110
V10771110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V-2 8 100 18/0
Lars Hedberg - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 V+2 E -130 15/3
Lena Becksén - Agneta Danielsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 V+2 K -130 15/3
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ylva Papp - Kerstin Westin 2 V+3 E -150 10/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 V+3 K -150 10/8
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V+3 E -150 10/8
Eva Angestad - Laila Näslund Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 3 V+1 K -170 6/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V+2 K -200 4/14
Christer Hellström - Jan Jacobsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 V+1 8 -450 1/17
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 V+1 K -450 1/17

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Öst giv
N-S i zon
K64
Dkn9754
3
K64
E10
EK32
64
Ekn975
Dkn92
86
98752
103
8753
10
EKDkn10
D82

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N68888
S78888
Ö65555
V65555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Eva Engström - Kerstin Engström 2D S= E 670 18/0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 2D S= K 180 16/2
Christer Hellström - Jan Jacobsson Louise Edholm - Roger Edholm 2 N+1 3 140 14/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 S= E 110 11/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 N= 10 110 11/7
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ylva Papp - Kerstin Westin 3 N-1 10 -100 5/13
Eva Angestad - Laila Näslund Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 3NT S-1 5 -100 5/13
Lars Hedberg - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 N-1 3 -100 5/13
Lena Becksén - Agneta Danielsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 S-1 E -100 5/13
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S-2 E -200 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Syd giv
Ö-V i zon
K
Ekn9763
kn942
D8
54
KD
1086
K107653
ED82
542
EKD53
E
kn109763
108
7
kn942

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N32554
S32553
Ö1011778
V1011778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 Ö-2 10 200 18/0
Christer Hellström - Jan Jacobsson Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 4 Ö-1 8 100 16/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Becksén - Agneta Danielsson 3 N-2 E -100 14/4
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö= 10 -110 12/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+1 10 -130 8/10
Eva Angestad - Laila Näslund Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 Ö+1 10 -130 8/10
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö+1 10 -130 8/10
Lars Hedberg - Roland Andersson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 Ö+2 10 -150 3/15
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö+3 8 -150 3/15
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 5 Ö= 8 -600 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Väst giv
alla i zon
85
109762
E1096
E6
EKkn7
3
KDkn7
8432
D1063
KD8
83
D1095
942
Ekn54
542
Kkn7

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N56856
S56856
Ö85485
V85485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V-3 E 300 18/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö-2 E 200 13/5
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Becksén - Agneta Danielsson 4 V-2 E 200 13/5
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö-2 7 200 13/5
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-2 7 200 13/5
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V-1 E 100 6/12
Eva Angestad - Laila Näslund Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 V-1 E 100 6/12
Christer Hellström - Jan Jacobsson Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 3 Ö-1 4 100 6/12
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V= 10 -110 2/16
Lars Hedberg - Roland Andersson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 Ö+1 4 -140 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Nord giv
N-S i zon
kn1053
D9
K743
K64
82
7
Dkn1086
98732
94
E8643
E952
D10
EKD76
Kkn1052

Ekn5

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N7510119
S7510118
Ö57212
V57212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S+2 7 680 17/1
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S+2 7 680 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 4 S+1 7 650 9/9
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 N+1 E 650 9/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 4 S+1 7 650 9/9
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N+1 E 650 9/9
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lars Hedberg - Roland Andersson 4 S+1 7 650 9/9
Ylva Papp - Kerstin Westin Eva Angestad - Laila Näslund 5 N= E 650 9/9
Christer Hellström - Jan Jacobsson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 S+4 D 230 2/16
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Becksén - Agneta Danielsson 6 S-1 7 -100 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Öst giv
Ö-V i zon
kn74
10964
D974
K2
D2
Kkn53
532
10965
E109
87
kn108
kn8743
K8653
ED2
EK6
ED

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N7109108
S7109108
Ö63433
V53433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 4 S+1 3 450 18/0
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S+1 3 430 13/5
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S+1 5 430 13/5
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT S+1 3 430 13/5
Ylva Papp - Kerstin Westin Eva Angestad - Laila Näslund 3NT S+1 5 430 13/5
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Becksén - Agneta Danielsson 3NT S-1 10 -50 7/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S-1 3 -50 7/11
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT S-2 10 -100 2/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N-2 3 -100 2/16
Christer Hellström - Jan Jacobsson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT S-2 3 -100 2/16

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Syd giv
alla i zon
EDkn2
EK107
97
kn85
1075
kn8
EKD643
K10
943
D9543
108
D74
K86
62
kn52
E9632

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96797
S96797
Ö47636
V47636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Eva Engström - Kerstin Engström 3 S+1 E 130 18/0
Ylva Papp - Kerstin Westin Christer Hellström - Jan Jacobsson 3 S= E 110 16/2
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 V-1 E 100 13/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 2 V-1 E 100 13/5
Lars Hedberg - Roland Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N= 5 90 10/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 N-1 10 -100 7/11
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Eva Angestad - Laila Näslund 2 N-1 10 -100 7/11
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Louise Edholm - Roger Edholm 2 V+1 E -110 4/14
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Lena Johansson 2NT N-2 4 -200 1/17
Lena Becksén - Agneta Danielsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT S-2 E -200 1/17

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Väst giv
ingen i zon
E6
EK8432

E8764
754
109
Kkn975
K52
KD982
kn6
E1062
109
kn103
D75
D843
Dkn3

Optimalt kontrakt: 7 N= 1510
 NT
N1251368
S1251368
Ö18061
V18061
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Eva Engström - Kerstin Engström 6 N+1 E 1010 18/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N+3 2 510 15/3
Lena Becksén - Agneta Danielsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N+3 4 510 15/3
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Eva Angestad - Laila Näslund 4 N+2 10 480 12/6
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 K 450 9/9
Ylva Papp - Kerstin Westin Christer Hellström - Jan Jacobsson 4 N+1 E 450 9/9
Lars Hedberg - Roland Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N+4 10 260 6/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 N+4 9 230 3/15
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 N+3 10 230 3/15
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 2 Ö= 5 -110 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Nord giv
Ö-V i zon
ED97
10975
kn7
K93
10842
K4
9832
874
6
EDkn832
EK64
ED
Kkn53
6
D105
kn10652

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N82273
S82273
Ö5111159
V5111159
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 Ö-1 6 100 17/1
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V-1 7 100 17/1
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 1 Ö+5 Kn -230 14/4
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Becksén - Agneta Danielsson 4 Ö= Kn -620 11/7
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= 3 -620 11/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 4 Ö+1 6 -650 4/14
Emil Tibblin - Staffan Hedman Poul Steckhahn - Lena Johansson 5 Ö= Kn -650 4/14
Christer Hellström - Jan Jacobsson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 Ö+1 Kn -650 4/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Lars Hedberg - Roland Andersson 5 Ö= 2 -650 4/14
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 Ö+1 6 -650 4/14

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Öst giv
alla i zon
kn10853
E84
106
Ekn10
974
kn2
854
K9653
KD2
K1076
EDkn3
87
E6
D953
K972
D42

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N789109
S78999
Ö64434
V64434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Becksén - Agneta Danielsson 1NT Ö-4 7 400 18/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 1NT Ö-3 2 300 14/4
Emil Tibblin - Staffan Hedman Poul Steckhahn - Lena Johansson 1NT Ö-3 3 300 14/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 1NT Ö-3 2 300 14/4
Eva Angestad - Laila Näslund Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö-2 3 200 7/11
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 1NT Ö-2 2 200 7/11
Christer Hellström - Jan Jacobsson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 1NT Ö-2 2 200 7/11
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Lars Hedberg - Roland Andersson 1NT Ö-2 2 200 7/11
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2NT S+1 3 150 2/16
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT Ö-1 7 100 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Syd giv
ingen i zon
1098
95
kn92
Dkn976
KDkn53
E10872
K105
64
Kkn6
63
EK8432
E72
D43
ED874
105

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N55222
S55222
Ö8711108
V8711108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT V-2 Kn 100 17/1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Christer Hellström - Jan Jacobsson 3NT V-2 2 100 17/1
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V-1 2 50 13/5
Lars Hedberg - Roland Andersson Lena Becksén - Agneta Danielsson 4 V-1 2 50 13/5
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Engström - Kerstin Engström 2 V+2 Kn -170 10/8
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 V= K -420 6/12
Eva Angestad - Laila Näslund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V= 2 -420 6/12
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V= 2 -420 6/12
Ylva Papp - Kerstin Westin Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V+1 Kn -450 1/17
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 V+1 Kn -450 1/17

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Väst giv
N-S i zon
D832
KD104
8
10764
E75
E872
EK74
EK
kn104
kn9
kn953
Dkn93
K96
653
D1062
852

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N43454
S43454
Ö810889
V910889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT V-2 4 100 17/1
Ylva Papp - Kerstin Westin Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V-2 K 100 17/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Eva Engström - Kerstin Engström 5 Ö-1 8 50 12/6
Eva Angestad - Laila Näslund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT V-1 4 50 12/6
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V-1 K 50 12/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Birgitta Svensson - Kerstin Selin 1NT V= 4 -90 8/10
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT Ö= 6 -400 3/15
Lars Hedberg - Roland Andersson Lena Becksén - Agneta Danielsson 3NT V= 2 -400 3/15
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Christer Hellström - Jan Jacobsson 3NT Ö= 6 -400 3/15
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT V= 4 -400 3/15

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Nord giv
alla i zon
Ekn64
D86
1032
754
9872
103
K75
D963
KD5
EKkn9
D964
108
103
7542
Ekn8
EKkn2

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N65555
S65555
Ö78888
V77888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hedberg - Roland Andersson Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö-1 E 100 18/0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö= E -110 16/2
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 1NT Ö+1 E -120 11/7
Eva Angestad - Laila Näslund Lena Becksén - Agneta Danielsson 1NT Ö+1 E -120 11/7
Poul Steckhahn - Lena Johansson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT Ö+1 E -120 11/7
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT Ö+1 2 -120 11/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 1NT Ö+2 7 -150 5/13
Ylva Papp - Kerstin Westin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT Ö+2 E -150 5/13
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N-2 E -200 2/16
Christer Hellström - Jan Jacobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S-3 3 -300 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Öst giv
ingen i zon
K32
84
842
109764
E10984
K10
K9
D532
D6
ED95
kn1053
Kkn8
kn75
kn7632
ED76
E

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N45534
S45534
Ö97899
V97899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Jan Jacobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT Ö-2 6 100 17/1
Ylva Papp - Kerstin Westin Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT Ö-2 3 100 17/1
Eva Angestad - Laila Näslund Lena Becksén - Agneta Danielsson 3NT Ö-1 2 50 14/4
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V= 4 -110 12/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö+1 2 -120 10/8
Lars Hedberg - Roland Andersson Eva Engström - Kerstin Engström 2NT Ö+2 2 -180 8/10
Anita Ivrell - Ingrid Persson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT Ö= 7 -400 6/12
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 4 V= 2 -420 4/14
Poul Steckhahn - Lena Johansson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V+1 3 -430 1/17
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V+1 9 -430 1/17

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Syd giv
N-S i zon
D107
K643
Ekn10
1064
kn42
95
K9754
KD5
95
kn102
D62
Ekn973
EK863
ED87
83
82

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6611108
S6611108
Ö77233
V77233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Eva Angestad - Laila Näslund 4 S+1 K 650 18/0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= D 620 14/4
Christer Hellström - Jan Jacobsson Lena Becksén - Agneta Danielsson 4 S= K 620 14/4
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lars Hedberg - Roland Andersson 4 S= 5 620 14/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ylva Papp - Kerstin Westin 3 S+2 5 200 10/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+2 5 170 4/14
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 S+2 7 170 4/14
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 2 S+2 5 170 4/14
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S+1 K 170 4/14
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S+1 K 170 4/14

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Väst giv
Ö-V i zon
E65
962
ED1092
kn9
kn84
kn74
K85
E752
10972
EKD105
kn43
8
KD3
83
76
KD10643

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N108567
S108567
Ö35776
V35776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+2 4 130 15/3
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 S= Kn 130 15/3
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+1 4 130 15/3
Anita Ivrell - Ingrid Persson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S+2 8 130 15/3
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S= 4 110 10/8
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö-1 3 100 8/10
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lars Hedberg - Roland Andersson 2 N= E 90 6/12
Eva Engström - Kerstin Engström Eva Angestad - Laila Näslund 3 N-1 8 -50 4/14
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ylva Papp - Kerstin Westin 2 Ö= K -110 1/17
Christer Hellström - Jan Jacobsson Lena Becksén - Agneta Danielsson 2 Ö= K -110 1/17

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Nord giv
ingen i zon
K82
E107
K42
Ekn72
64
962
D987
D1064
EDkn
KD53
E1053
K9
109753
kn84
kn6
853

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53464
S53463
Ö810979
V810979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö-1 Kn 50 18/0
Eva Angestad - Laila Näslund Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 N-1 E -50 15/3
Anita Ivrell - Ingrid Persson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 N-1 9 -50 15/3
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ylva Papp - Kerstin Westin 2 N-2 K -100 11/7
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N-2 5 -100 11/7
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Hedberg - Roland Andersson 2NT Ö= 5 -120 8/10
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 V+1 E -150 5/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2NT Ö+1 10 -150 5/13
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Becksén - Agneta Danielsson 2D N-2 K -300 2/16
Eva Engström - Kerstin Engström Christer Hellström - Jan Jacobsson 3D N-3 E -500 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Öst giv
N-S i zon
kn964
kn
ED64
EK109
K2
KD87654
kn1093
ED53
1092
2
86532
1087
E3
K875
Dkn74

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N88378
S99378
Ö441055
V441055
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Becksén - Agneta Danielsson 3 V+1 E -170 15/3
Eva Engström - Kerstin Engström Christer Hellström - Jan Jacobsson 3 V+1 E -170 15/3
Inger Svensson - Elisabeth Jonasson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 V+1 E -170 15/3
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Hedberg - Roland Andersson 3 V+1 E -170 15/3
Eva Angestad - Laila Näslund Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 N-2 10 -200 10/8
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= E -420 6/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V= E -420 6/12
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 V= E -420 6/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 V+1 E -450 2/16
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ylva Papp - Kerstin Westin 4D V= K -590 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn9743
kn7
EKD
EK
652
E6542
kn
10732
D8
KD1098
1098
854
K10
3
765432
Dkn96

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N10126128
S10126128
Ö00700
V00700
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 N+2 10 480 15/3
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+2 K 480 15/3
Poul Steckhahn - Lena Johansson Christer Hellström - Jan Jacobsson 4 N+2 K 480 15/3
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Laila Näslund 4 N+2 K 480 15/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Kerstin Engström 4 N+1 4 450 7/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N+1 K 450 7/11
Lars Hedberg - Roland Andersson Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 4 N+1 K 450 7/11
Lena Becksén - Agneta Danielsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N+1 K 450 7/11
Emil Tibblin - Staffan Hedman Birgitta Svensson - Kerstin Selin 5 S+1 E 420 2/16
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 N+3 K 200 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.14

Väst giv
alla i zon
1072
4
KD54
K10852
D6
ED1076
E107
kn94
953
Kkn832
kn63
E6
EKkn84
95
982
D73

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N108596
S108596
Ö34837
V34837
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Kerstin Engström 4 V-2 2 200 18/0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Birgitta Svensson - Kerstin Selin 4 V-1 K 100 10/8
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 V-1 5 100 10/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V-1 K 100 10/8
Lars Hedberg - Roland Andersson Inger Svensson - Elisabeth Jonasson 4 V-1 2 100 10/8
Poul Steckhahn - Lena Johansson Christer Hellström - Jan Jacobsson 3 V-1 10 100 10/8
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 V-1 2 100 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Laila Näslund 3 V-1 7 100 10/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V= K -140 1/17
Lena Becksén - Agneta Danielsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V= K -140 1/17