Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Bridgehuset » Söndag partävling med hcp max 54 par TL Anders 2018-04-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag partävling med hcp max 54 par TL Anders 2018-04-15

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
D82
kn96
1092
E643
?
E6
E10542
D4
kn975
?
Kkn1054
D3
763
KD10
?
973
K87
EKkn85
82

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47446
S47446
Ö96897
V96897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-4 10 200 12/0
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 Ö-1 K 50 9/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 2 V-1 2 50 9/3
Bodil Wikström - Ulla Lundström Palle Hansen - Karin Lindbladh 2 V= 10 -90 6/6
John Svensson - Sigrid Svenson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö= 2 -110 4/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 Ö= E -140 1/11
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+1 E -140 1/11

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E97
E65
E5
EDkn65
#
kn3
102
D10973
K1082
#
K854
KD84
Kkn8
43
#
D1062
kn973
642
97

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75897
S75887
Ö57445
V68546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2D N= 4 180 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 S+2 10 170 10/2
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 S= 10 110 8/4
Bodil Wikström - Ulla Lundström Palle Hansen - Karin Lindbladh 2NT V-1 D 50 6/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 2 V= E -90 4/8
John Svensson - Sigrid Svenson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NTD V= 5 -180 2/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S-3 10 -300 0/12

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn62
Ekn95
D
EK1065
#
108
10764
kn972
983
#
E973

EK108543
kn7
#
KD54
KD832
6
D42

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1131195
S1031195
Ö110133
V110133
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 5D S= Kn 650 12/0
John Svensson - Sigrid Svenson Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 4 S+1 Kn 450 8/4
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 S+1 10 450 8/4
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S+1 2 450 8/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S= 10 420 4/8
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 5D Ö-1 D 200 1/11
Palle Hansen - Karin Lindbladh Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 S+2 2 200 1/11

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Väst giv
alla i zon
#
942
kn953
ED4
K106
#
KD3
E2
K1086
kn732
#
kn6
764
7532
ED94
#
E10875
KD108
kn9
85

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N54886
S44886
Ö89557
V89557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
John Svensson - Sigrid Svenson Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 1NT Ö-2 5 200 12/0
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 S+1 E 170 10/2
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT Ö= 5 -90 4/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 V= Kn -90 4/8
Palle Hansen - Karin Lindbladh Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 V= 6 -90 4/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 V= 6 -90 4/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 1 V+1 2 -90 4/8

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
752
K
EKDkn7653
9
#
D104
kn95
10
K107632
#
Ekn83
10863
842
D5
#
K96
ED742
9
Ekn84

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N7128811
S7128811
Ö61451
V61451
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström John Svensson - Sigrid Svenson 3NT S+4 2 720 11/1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S+4 6 720 11/1
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT S+3 6 690 8/4
Palle Hansen - Karin Lindbladh Karin Sjögren - Louise Nordlindh 5 N+1 2 620 5/7
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N+1 E 620 5/7
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4D V-1 D 100 2/10
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6 S-5 2 -500 0/12

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
EK754
kn87
Dkn76
kn
#
Dkn92
K53
K42
K53
#
106
1062
E853
D862
#
83
ED94
109
E10974

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N88887
S88887
Ö55455
V55455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 E 430 12/0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1 V-2 Kn 200 10/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström John Svensson - Sigrid Svenson 2 N= 10 110 7/5
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N= 2 110 7/5
Palle Hansen - Karin Lindbladh Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1NT Ö-1 4 100 3/9
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT Ö-1 7 100 3/9
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-1 6 -50 0/12

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K62
D98
D53
KDkn9
#
98
10732
EKkn9872
#
Dkn743
EK
64
8432
#
E105
kn654
10
E10765

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N93758
S93757
Ö310575
V310575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N= 6 130 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V= K -110 9/3
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 V= K -110 9/3
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V+1 Kn -130 3/9
Palle Hansen - Karin Lindbladh Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 V+1 K -130 3/9
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson John Svensson - Sigrid Svenson 3 V+1 K -130 3/9
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3 V+1 K -130 3/9

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn83
E862
KDkn94
7
#
92
KDkn1053
103
843
#
EK54

E8762
kn1096
#
D1076
974
5
EKD52

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N57599
S55588
Ö45744
V45744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N= Kn 400 12/0
Palle Hansen - Karin Lindbladh Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V-3 7 150 10/2
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 V-1 K 50 8/4
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 N-1 E -50 6/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-3 E -150 4/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3D N-2 K -300 2/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson John Svensson - Sigrid Svenson 4D S-4 K -800 0/12

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
K54
Ekn10932
109
kn2
#
EDkn98
64
2
K9864
#
763
D87
D8543
73
#
102
K5
EKkn76
ED105

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N9101069
S9101189
Ö43252
V42151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg John Svensson - Sigrid Svenson 3NT N+2 3 460 12/0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N= 7 420 8/4
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N= 7 420 8/4
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Palle Hansen - Karin Lindbladh 4 N= 9 420 8/4
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 3 400 4/8
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 N-1 3 -50 2/10
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 4 N-2 4 -100 0/12

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D6
KD52
86
K10872
#
E103
E764
E10972
D
#
752
98
53
E96543
#
Kkn984
kn103
KDkn4
kn

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N66877
S66877
Ö76554
V76554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö-2 Kn 200 10/2
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2D V-1 D 200 10/2
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg John Svensson - Sigrid Svenson 2D V-1 D 200 10/2
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT N= E 120 6/6
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 2 S= D 110 4/8
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-3 5 -300 2/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Palle Hansen - Karin Lindbladh 3 N-4 5 -400 0/12

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
K10986
4
EKkn763
D
#
32
E72
94
Ekn10864
#
D54
KD10965
D5
K3
#
Ekn7
kn83
1082
9752

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1111111
S1111111
Ö92922
V92922
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= D 420 10/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 4 N= D 420 10/2
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N= K 420 10/2
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N+2 K 150 6/6
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 5 Ö-2 E 100 4/8
John Svensson - Sigrid Svenson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 Ö-1 2 50 2/10
Palle Hansen - Karin Lindbladh Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 Ö+2 8 -200 0/12

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
KD
Ekn109874
D7
109
#
82
D
kn8532
EKD32
#
E10765
62
K96
kn76
#
kn943
K53
E104
854

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N441057
S441057
Ö99375
V99375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 4 N= 6 620 10/2
John Svensson - Sigrid Svenson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 N= 6 620 10/2
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N= 7 620 10/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 170 6/6
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 5 Ö-3 K 150 4/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+1 Kn 140 2/10
Palle Hansen - Karin Lindbladh Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V-1 K 50 0/12

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Nord giv
alla i zon
#
E72
K6432
105
972
#
K53
Dkn9
K843
kn54
#
Dkn104
108
E962
ED10
#
986
E75
Dkn7
K863

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65656
S65656
Ö78687
V78687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT V-2 4 200 12/0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 Ö-1 9 100 9/3
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö-1 9 100 9/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 Ö= 9 -90 5/7
John Svensson - Sigrid Svenson Palle Hansen - Karin Lindbladh 1NT V= 2 -90 5/7
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 Ö+1 7 -110 2/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 1NT Ö+1 3 -120 0/12

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
85
D1076542
96
76
#
Dkn9
EK
Ekn3
Ekn1052
#
107643
3
K104
K983
#
EK2
kn98
D8752
D4

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N25722
S25722
Ö10861110
V10861110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 V+3 7 -150 12/0
John Svensson - Sigrid Svenson Palle Hansen - Karin Lindbladh 2NT V+2 7 -180 10/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT V= 6 -400 8/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3NT V+1 2 -430 5/7
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V+1 6 -430 5/7
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö+1 6 -450 2/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 5D N-3 4 -500 0/12

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
6
D73
Kkn2
E107652
#
Dkn872
652
1095
98
#
K93
EKkn84
D7
D43
#
E1054
109
E8643
Kkn

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10117610
S1011668
Ö31571
V11571
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
John Svensson - Sigrid Svenson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 N= E 130 12/0
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Palle Hansen - Karin Lindbladh 3 S= 6 110 8/4
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 S= 6 110 8/4
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S= 6 110 8/4
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 N-1 E -100 4/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 S-2 5 -200 2/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S-4 6 -400 0/12

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
D65
943
kn9843
97
#
EK83
D85
EK75
65
#
kn104
EK1072
106
E103
#
972
kn6
D2
KDkn842

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N64112
S64112
Ö79111111
V79111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V-1 4 100 12/0
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+1 K -170 10/2
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V= 7 -620 6/6
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V= 7 -620 6/6
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V= 9 -620 6/6
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Palle Hansen - Karin Lindbladh 3NT V+1 9 -630 2/10
John Svensson - Sigrid Svenson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT Ö+2 K -660 0/12

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
965
EK1082
9875
10
#
D10
9765
E102
E972
#
Ekn8732
kn3
Kkn3
63
#
K4
D4
D64
KDkn854

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N77746
S77746
Ö56595
V56595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning John Svensson - Sigrid Svenson 3NT V-1 E 50 12/0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -50 9/3
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT S-1 D -50 9/3
Palle Hansen - Karin Lindbladh Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 Ö+1 K -140 4/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 Ö+1 D -140 4/8
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö= D -140 4/8
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 4 S-3 D -150 0/12

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
107653
842
E
kn1075
#
EK42
ED73
K4
KD3
#
kn9
105
D1097653
E6
#
D8
Kkn96
kn82
9842

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N41441
S41441
Ö8129911
V8129911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V= E -110 12/0
Palle Hansen - Karin Lindbladh Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 V+3 Kn -150 10/2
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 3NT V= 4 -400 7/5
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V= 5 -400 7/5
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT V+2 5 -460 3/9
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT V+2 5 -460 3/9
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning John Svensson - Sigrid Svenson 6 Ö= 9 -920 0/12

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn52
kn652
E74
kn84
#
KD
EK103
1085
D975
#
E10973
D4
KD9632
#
864
987
kn
EK10632

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N61413
S61413
Ö7129119
V7129119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-1 4 100 12/0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2NT V+1 Kn -150 10/2
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+4 9 -170 8/4
John Svensson - Sigrid Svenson Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3NT V= 5 -600 6/6
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 2 -630 4/8
Palle Hansen - Karin Lindbladh Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 4 Ö+1 Kn -650 2/10
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+2 E -680 0/12

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn9865
D1098
E
K102
#
3
kn
KD432
D98653
#
ED107
32
kn10965
E7
#
K42
EK7654
87
kn4

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N431097
S431097
Ö910345
V910345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 S= 3 620 12/0
Palle Hansen - Karin Lindbladh Ulla Öberg - Ingegärd Espelund 5 Ö-2 Kn 200 10/2
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S= 3 140 8/4
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö-1 K 100 6/6
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-1 3 -100 4/8
John Svensson - Sigrid Svenson Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 4 N-2 3 -200 2/10
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 5D Ö= E -750 0/12

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
1082
9864
kn62
kn103
#
EDkn3
KD52
53
K95
#
K97654
E73
K7
76
#

kn10
ED10984
ED842

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N109333
S109333
Ö3391010
V338106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Palle Hansen - Karin Lindbladh 1 S+2 K 110 12/0
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 Ö= Kn -420 10/2
Karin Sjögren - Louise Nordlindh John Svensson - Sigrid Svenson 4 Ö+1 Kn -450 4/8
Bodil Wikström - Ulla Lundström Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 4 Ö+1 Kn -450 4/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V+1 E -450 4/8
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 E -450 4/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 Ö+1 E -450 4/8

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K3
3
D753
EDkn1086
#
E952
EKD42
K109
3
#
D86
107
Ekn86
K542
#
kn1074
kn9865
42
97

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N62432
S62432
Ö71091010
V71091010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Palle Hansen - Karin Lindbladh 3NT Ö-2 7 200 12/0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 4 V-1 E 100 10/2
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 E -50 8/4
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N-2 6 -100 6/6
Karin Sjögren - Louise Nordlindh John Svensson - Sigrid Svenson 3 V= 3 -140 4/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT Ö= 7 -600 1/11
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT Ö= 9 -600 1/11

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Dkn3
E52
KDkn7
EK8
#
4
kn64
10854
109543
#
7652
1073
62
kn762
#
EK1098
KD98
E93
D

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N1013131313
S1013131313
Ö30000
V30000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 7 S= 8 2210 10/2
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 7 S= 10 2210 10/2
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 7 S= 10 2210 10/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist John Svensson - Sigrid Svenson 6 S+1 3 1460 6/6
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3NT N+4 7 720 4/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Palle Hansen - Karin Lindbladh 4 S+3 4 710 2/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 S+2 4 200 0/12

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.15

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
107
K873
432
Ekn42
#
863
D104
D1097
985
#
Kkn94
kn65
EK6
D106
#
ED52
E92
kn85
K73

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N86877
S86877
Ö56566
V56566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT S= 3 90 11/1
Ulla Öberg - Ingegärd Espelund Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 N= E 90 11/1
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 1NT Ö-1 2 50 8/4
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist John Svensson - Sigrid Svenson 2 N-1 E -50 6/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Palle Hansen - Karin Lindbladh 1 Ö= E -80 2/10
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1 Ö= Kn -80 2/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1 Ö= 2 -80 2/10