Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2018-04-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2018-04-02

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
Kkn1092
D976

E754
?
E87
kn8
kn10764
D96
?
D53
EK1043
E98
kn2
?
64
52
KD532
K1083

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N86565
S86565
Ö57877
V57877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö-3 6 150 20.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT V-1 9 50 17.0/3.0
Christian Frisk - Mona Andersson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 V-1 E 50 17.0/3.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Leif Ekblad - Ellinor Madsen 2 N-1 E -50 13.0/7.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N-1 E -50 13.0/7.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Roger Olsson - Lars Olsson 1NT V= Kn -90 9.0/11.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Magnus Wegestål - Olle Persson 1NT V= 9 -90 9.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 S-2 Kn -100 6.0/14.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT V+2 Kn -150 2.0/18.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT V+2 Kn -150 2.0/18.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 1NT V+2 9 -150 2.0/18.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - 11.4/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K94
kn109
KDkn
Kkn64
#
Dkn10653
653
84
ED
#
87
K8742
10975
97
#
E2
ED
E632
108532

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N12129812
S12129812
Ö11451
V11451
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT S+3 D 690 19.0/1.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+3 8 690 19.0/1.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N+2 8 660 16.0/4.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Roger Olsson - Lars Olsson 5 S+1 D 620 14.0/6.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 5 S= D 600 10.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 5 S= D 600 10.0/10.0
Christian Frisk - Mona Andersson Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 S= D 600 10.0/10.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Magnus Wegestål - Olle Persson 2NT N+4 8 240 6.0/14.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3 S+2 D 150 3.0/17.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 3 S+2 D 150 3.0/17.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N-2 8 -200 0.0/20.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - 11.4/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
105
Kkn74
kn6
ED1032
#
EKD2
D
9532
Kkn87
#
kn87
1086532
4
654
#
9643
E9
EKD1087
9

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N911889
S911889
Ö41552
V41552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Magnus Wegestål - Olle Persson 5D S= E 550 20.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg 3NT N+4 8 520 18.0/2.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3NT N+3 10 490 16.0/4.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S+1 E 430 12.0/8.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT N+1 5 430 12.0/8.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N+1 7 430 12.0/8.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Roger Olsson - Lars Olsson 3 S+2 D 150 7.0/13.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 S+3 E 150 7.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Barbro Melander - Britten Synnergren 3 S+1 E 130 4.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S= E 110 2.0/18.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 5 S-1 E -50 0.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 7.5/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K7
EKD
72
D75432
#
8432
98654
ED3
E
#
E
kn732
9854
Kkn86
#
Dkn10965
10
Kkn106
109

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N65388
S65388
Ö78945
V78945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sonja Lindblom Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S= E 620 19.0/1.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S= 6 620 19.0/1.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S+2 6 170 15.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Leif Ekblad - Ellinor Madsen 2 S+2 E 170 15.0/5.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2NT N+1 2 150 11.0/9.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg 2NT N+1 5 150 11.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Magnus Wegestål - Olle Persson 2 S+1 4 140 7.0/13.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 S+1 E 140 7.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Barbro Melander - Britten Synnergren 2NT N= 7 120 4.0/16.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Roger Olsson - Lars Olsson 4 S-1 E -100 2.0/18.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 N-3 2 -300 0.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 7.5/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K754
KDkn952
2
K10
#
98632
6
E543
D96
#
D10
10874
Dkn1096
E2
#
Ekn
E3
K87
kn87543

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N851177
S851177
Ö48254
V48253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 N+2 E 680 16.0/4.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Britten Synnergren 4 N+2 E 680 16.0/4.0
Roger Olsson - Lars Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+2 E 680 16.0/4.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg 4 N+2 E 680 16.0/4.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+2 E 680 16.0/4.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 N+1 E 650 9.0/11.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N+1 D 650 9.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Leif Ekblad - Ellinor Madsen 4 N-1 D -100 4.0/16.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 N-1 E -100 4.0/16.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Magnus Wegestål - Olle Persson 4 N-1 D -100 4.0/16.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-2 D -200 0.0/20.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - 11.8/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
kn1082
K1053
86
D74
#
K65
6
Kkn952
EK65
#
97
Dkn742
ED1043
kn
#
ED43
E98
7
109832

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N72675
S72675
Ö611748
V611748
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Magnus Wegestål - Olle Persson 3NT V-1 Kn 100 20.0/0.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2 V+3 Kn -150 15.0/5.0
Roger Olsson - Lars Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V+2 Kn -150 15.0/5.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 Kn -150 15.0/5.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+3 Kn -150 15.0/5.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Leif Ekblad - Ellinor Madsen 5 V= 4 -600 6.0/14.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Stig Unoson - Sonja Lindblom 5 V= Kn -600 6.0/14.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Britten Synnergren 5 V= Kn -600 6.0/14.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 Ö= 6 -600 6.0/14.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 V= 6 -600 6.0/14.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 5D V+1 4 -950 0.0/20.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - 11.8/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E108

E10832
KD1062
#
43
Kkn108763
65
94
#
KDkn97
D542

Ekn87
#
652
E9
KDkn974
53

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N811238
S811238
Ö421073
V521073
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 6 N= E 1370 19.0/1.0
Magnus Wegestål - Olle Persson Gösta Wiik - Jan Strandberg 6 S= 10 1370 19.0/1.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Leif Ekblad - Ellinor Madsen 5 S= 9 600 16.0/4.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 4 S+1 4 150 14.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Sonja Lindblom 5 V-1 E 100 12.0/8.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 V= E -650 6.0/14.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Roger Olsson - Lars Olsson 5 V= E -650 6.0/14.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V+1 E -650 6.0/14.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V+1 E -650 6.0/14.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Christian Frisk - Mona Andersson 5 V= E -650 6.0/14.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 4D Ö= K -790 0.0/20.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman     - 8.6/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
9854
107
D742
Dkn3
#
632
64
Kkn3
E10985
#
Dkn107
Kkn5
E865
74
#
EK
ED9832
109
K62

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76966
S76966
Ö67476
V66375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Roger Olsson - Lars Olsson 2NT Ö-4 8 200 19.0/1.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V-4 10 200 19.0/1.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Karin Eresund - Birgitta Johansson 2 S+1 E 140 14.0/6.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 2 S+1 6 140 14.0/6.0
Magnus Wegestål - Olle Persson Gösta Wiik - Jan Strandberg 1 S+2 2 140 14.0/6.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1 S+1 E 110 8.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 S= 6 110 8.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1 S+1 E 110 8.0/12.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö-2 K 100 3.0/17.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-2 E 100 3.0/17.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3 S-1 E -50 0.0/20.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman     - 8.6/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#

KDkn743
9763
1084
#
108542
8
85
Ekn972
#
Dkn763
95
kn1042
D5
#
EK9
E1062
EKD
K63

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N71010511
S71112511
Ö62182
V62182
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Stig Unoson - Sonja Lindblom 6 N= D 980 17.0/3.0
Christian Frisk - Mona Andersson Roger Olsson - Lars Olsson 6 N= D 980 17.0/3.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 N= 6 980 17.0/3.0
Magnus Wegestål - Olle Persson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6 N= D 980 17.0/3.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT S+3 2 490 12.0/8.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Barbro Melander - Britten Synnergren 4 N+2 D 480 8.0/12.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 N+1 D 480 8.0/12.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N+2 5 480 8.0/12.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gösta Wiik - Jan Strandberg 3NT S+2 2 460 4.0/16.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Leif Ekblad - Ellinor Madsen 5 N-1 D -50 2.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 6 N-2 D -100 0.0/20.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - 6.0/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Öst giv
alla i zon
#
K5
EK4
D93
KD987
#
Dkn742
Dkn97
kn62
3
#
E96
652
K85
6542
#
1083
1083
E1074
Ekn10

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N1098610
S1098610
Ö33573
V33573
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Roger Olsson - Lars Olsson 3NT N+4 6 720 20.0/0.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3NT N+2 5 660 16.0/4.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT S+2 2 660 16.0/4.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT N+2 6 660 16.0/4.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+1 6 630 12.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT N= 4 600 8.0/12.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N= 5 600 8.0/12.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N= 6 600 8.0/12.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Karin Eresund - Birgitta Johansson 2NT N+1 5 150 4.0/16.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gösta Wiik - Jan Strandberg 5 N-1 E -100 1.0/19.0
Magnus Wegestål - Olle Persson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT N-1 5 -100 1.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - 6.0/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E984
EK6
K108
K92
#
K53
1082
762
D1086
#
kn1076
D97
E3
kn754
#
D2
kn543
Dkn954
E3

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N71010910
S71010910
Ö63343
V63343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT N+2 Kn 460 17.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+2 3 460 17.0/3.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT N+2 4 460 17.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 3NT N+2 4 460 17.0/3.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N+1 6 430 10.0/10.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT N+1 6 430 10.0/10.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 3NT N+1 7 430 10.0/10.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Roger Olsson - Lars Olsson 3NT N= 5 400 5.0/15.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT N= Kn 400 5.0/15.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Leif Ekblad - Ellinor Madsen 2NT N+2 6 180 2.0/18.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Magnus Wegestål - Olle Persson 3NT N-1 5 -50 0.0/20.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist     - 12.9/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
9654
K43
94
KD104
#
3
Dkn1075
E10853
65
#
EDkn7
96
Dkn7
kn932
#
K1082
E82
K62
E87

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N74586
S74586
Ö59856
V59856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2D N= 9 670 20.0/0.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 5D V-3 4 500 18.0/2.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Barbro Melander - Britten Synnergren 1NT N+1 7 120 16.0/4.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2NT Ö-1 7 50 13.0/7.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 V-1 6 50 13.0/7.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Roger Olsson - Lars Olsson 2 S-1 D -100 9.0/11.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3 S-1 6 -100 9.0/11.0
Christian Frisk - Mona Andersson Stig Unoson - Sonja Lindblom 2NT Ö= 8 -120 6.0/14.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT S-2 D -200 4.0/16.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Magnus Wegestål - Olle Persson 3 N-3 9 -300 2.0/18.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 2D V= 9 -470 0.0/20.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist     - 12.9/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Nord giv
alla i zon
#
53
E84
EDkn10
8652
#
EK9764
D6
752
E3
#
D2
Kkn10975
96
D97
#
kn108
32
K843
Kkn104

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N89355
S89355
Ö54987
V54987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Barbro Melander - Britten Synnergren 2 V= 5 -110 19.0/1.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V= 6 -110 19.0/1.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V= Kn -140 14.0/6.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 V+1 D -140 14.0/6.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 V+1 10 -140 14.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Roger Olsson - Lars Olsson 2 V+2 E -170 9.0/11.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 V+1 E -170 9.0/11.0
Magnus Wegestål - Olle Persson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 V+2 5 -200 6.0/14.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 Ö= 10 -620 3.0/17.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= Kn -620 3.0/17.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 Ö+2 3 -680 0.0/20.0
Christian Frisk - Mona Andersson     - 12.0/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
D10976
10984
102
87
#
E53
K752
EK96
kn5
#
kn8
kn3
43
EKD10632
#
K42
ED6
Dkn875
94

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25562
S25562
Ö1177611
V1177611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 5 Ö= D -400 19.0/1.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 Ö= D -400 19.0/1.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT V+1 7 -430 15.0/5.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT V+1 10 -430 15.0/5.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT V+2 10 -460 10.0/10.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö+2 D -460 10.0/10.0
Magnus Wegestål - Olle Persson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT V+2 6 -460 10.0/10.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT V+3 10 -490 4.0/16.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT V+3 10 -490 4.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Roger Olsson - Lars Olsson 3NT V+3 10 -490 4.0/16.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT V+4 10 -520 0.0/20.0
Christian Frisk - Mona Andersson     - 12.0/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
D10982
64
K
D10872
#
EKkn73
KDkn3
1084
6
#
5
E852
ED762
Ekn9
#
64
1097
kn953
K543

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N62132
S62132
Ö71112911
V711121011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Olle Persson Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 3NT Ö-1 4 50 20.0/0.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 Ö= 10 -400 18.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V= 7 -420 14.0/6.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V= 2 -420 14.0/6.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Barbro Melander - Britten Synnergren 4 V= 2 -420 14.0/6.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+1 3 -430 10.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Roger Olsson - Lars Olsson 4 V+1 4 -450 6.0/14.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 V+1 K -450 6.0/14.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Christian Frisk - Mona Andersson 4 V+1 K -450 6.0/14.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+2 K -480 1.0/19.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V+2 K -480 1.0/19.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg     - -/6.9

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
10
E102
ED10
Kkn9765
#
743
5
98643
E1032
#
D2
kn9763
Kkn52
D4
#
EKkn9865
KD84
7
8

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N107101212
S106101212
Ö36211
V36211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT N+4 6 520 20.0/0.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S+3 5 510 18.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Roger Olsson - Lars Olsson 4 S+2 5 480 15.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S+2 5 480 15.0/5.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT N+2 6 460 12.0/8.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 S+1 E 450 8.0/12.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S+1 5 450 8.0/12.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Christian Frisk - Mona Andersson 4 S+1 5 450 8.0/12.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S= 5 420 3.0/17.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= 5 420 3.0/17.0
Magnus Wegestål - Olle Persson Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 6 S-1 5 -50 0.0/20.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg     - -/6.9

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
EK108
D963
62
EK10
#
9
Ekn4
KD843
9876
#
kn7652
10872
kn10
43
#
D43
K5
E975
Dkn52

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1088910
S1088910
Ö35433
V35433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT N+1 2 430 13.0/7.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N+1 6 430 13.0/7.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT N+1 5 430 13.0/7.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N+1 5 430 13.0/7.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Roger Olsson - Lars Olsson 3NT N+1 6 430 13.0/7.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT N+1 5 430 13.0/7.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+1 5 430 13.0/7.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N+1 2 430 13.0/7.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3NT N= 5 400 3.0/17.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N= 5 400 3.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Magnus Wegestål - Olle Persson 2 N-1 Kn -50 0.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/8.6

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Dkn2
86532
9873
7
#
E8763
E109
K6
kn53
#
K9
Kkn7
E54
EKD102
#
1054
D4
Dkn102
9864

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N04211
S04211
Ö139111212
V139111212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Wiik - Jan Strandberg Barbro Melander - Britten Synnergren 6NT Ö-2 D 100 20.0/0.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 6NT Ö-1 D 50 17.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 6 Ö-1 D 50 17.0/3.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+2 2 -460 14.0/6.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Christian Frisk - Mona Andersson 5 Ö+1 D -480 12.0/8.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 6NT Ö= D -990 5.0/15.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 6NT Ö= D -990 5.0/15.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Leif Ekblad - Ellinor Madsen 6NT Ö= D -990 5.0/15.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Magnus Wegestål - Olle Persson 6NT Ö= D -990 5.0/15.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Roger Olsson - Lars Olsson 6NT Ö= D -990 5.0/15.0
Karin Eresund - Birgitta Johansson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 6NT Ö= D -990 5.0/15.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/8.6

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
875
kn10642
62
K85
#
D104
EKD98
EK3
76
#
EKkn92
73
109754
10
#
63
5
Dkn8
EDkn9432

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N82313
S82313
Ö51110116
V51110116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V-2 K 200 20.0/0.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 E -50 18.0/2.0
Christian Frisk - Mona Andersson Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 S-2 E -100 16.0/4.0
Roger Olsson - Lars Olsson Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 V+1 5 -140 14.0/6.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Barbro Melander - Britten Synnergren 5 S-3 E -150 12.0/8.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 4D S-2 E -300 10.0/10.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Bodil Wikström - Ulla Lundström 5D S-3 E -500 8.0/12.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Magnus Wegestål - Olle Persson 4 Ö= 5 -620 4.0/16.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö= E -620 4.0/16.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö= E -620 4.0/16.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 5 Ö= E -650 0.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg     - 8.6/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Kkn106
K93
Dkn9
ED2
#
ED8
106542
K2
843
#
53
kn7
E853
Kkn976
#
9742
ED8
10764
105

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N58687
S57686
Ö85756
V85756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT N+2 7 150 20.0/0.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT N+1 6 120 15.0/5.0
Christian Frisk - Mona Andersson Karin Eresund - Birgitta Johansson 1NT N+1 7 120 15.0/5.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson 1NT N+1 5 120 15.0/5.0
Roger Olsson - Lars Olsson Gösta Wiik - Jan Strandberg 1NT N+1 6 120 15.0/5.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1NT N= 7 90 7.0/13.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Barbro Melander - Britten Synnergren 1NT N= 3 90 7.0/13.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg 1NT N= 7 90 7.0/13.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N= 7 90 7.0/13.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Magnus Wegestål - Olle Persson 1NT N-1 6 -100 1.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N-1 9 -100 1.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg     - 8.6/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
1095
EDkn54
K8
K83
#
Kkn7432
K10963
5
7
#
E8

Ekn10973
Ekn642
#
D6
872
D642
D1095

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N54633
S51633
Ö897108
V897108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Barbro Melander - Britten Synnergren 4 Ö-2 8 100 18.0/2.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö-2 2 100 18.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 V-2 5 100 18.0/2.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V-1 E 50 14.0/6.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3 N-4 E -400 12.0/8.0
Roger Olsson - Lars Olsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 V= 5 -420 10.0/10.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT V+1 4 -430 8.0/12.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V+1 E -450 5.0/15.0
Christian Frisk - Mona Andersson Magnus Wegestål - Olle Persson 4 V+1 10 -450 5.0/15.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 V+3 E -510 1.0/19.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+3 E -510 1.0/19.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson     - -/10.8

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
8743
Dkn9
E72
K104
#
K5
E84
kn10965
D53
#
E62
632
84
kn9872
#
Dkn109
K1075
KD3
E6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68998
S68998
Ö65434
V65434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+1 Kn 430 17.0/3.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT S+1 6 430 17.0/3.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT S+1 Kn 430 17.0/3.0
Leif Ekblad - Ellinor Madsen Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S+1 6 430 17.0/3.0
Roger Olsson - Lars Olsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S= Kn 420 12.0/8.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Barbro Melander - Britten Synnergren 3NT S= Kn 400 10.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 N= 8 140 8.0/12.0
Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S-1 Kn -50 4.0/16.0
Christian Frisk - Mona Andersson Magnus Wegestål - Olle Persson 4 N-1 8 -50 4.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S-1 Kn -50 4.0/16.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 S-2 K -100 0.0/20.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson     - -/10.8

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Syd giv
alla i zon
#
103
Kkn75
ED95
kn82
#
96
D98
8643
K754
#
EK52
10643
Kkn72
D
#
Dkn874
E2
10
E10963

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N107899
S107799
Ö35434
V35434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Wiveca Lindström Karin Eresund - Birgitta Johansson 3NT N= 2 600 19.0/1.0
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3NT N= 2 600 19.0/1.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö-2 E 200 16.0/4.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT N+1 10 120 13.0/7.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1NT N+1 4 120 13.0/7.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Magnus Wegestål - Olle Persson 1 S= 3 80 9.0/11.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1 S= 8 80 9.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Roger Olsson - Lars Olsson 2 S-1 9 -100 5.0/15.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 2NT N-1 2 -100 5.0/15.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S-2 8 -200 2.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N-3 D -300 0.0/20.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg     - -/8.8

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.02

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E10852
D1062
87
D6
#
kn943
kn
Kkn932
Kkn3
#
KD76
943
D4
E984
#

EK875
E1065
10752

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N651047
S651047
Ö78396
V78396
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Lena Jeppsson Leif Ekblad - Ellinor Madsen 3 Ö-3 E 150 20.0/0.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S= 3 110 18.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö-1 E 50 14.0/6.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö-1 E 50 14.0/6.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Judit Derzsi-Jalgard - Jan Öhman 3 Ö-1 E 50 14.0/6.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-1 3 -50 9.0/11.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 S-1 Kn -50 9.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Roger Olsson - Lars Olsson 4 S-2 4 -100 5.0/15.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Karin Eresund - Birgitta Johansson 4 S-2 2 -100 5.0/15.0
Anita Martinsson - Maj-Britt Nordberg Magnus Wegestål - Olle Persson 3 V= D -140 1.0/19.0
Barbro Melander - Britten Synnergren Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 V+1 2 -140 1.0/19.0
Gösta Wiik - Jan Strandberg     - -/8.8