Kommande tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
13/10 Allsvenskan, div 2, rond 4-7
Rapporterade tävlingar
22/09 Allsvenskan, div 3 match 4:1
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2018-05-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2018-05-02

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4D Ö-5 4 1100 8/0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 4 S+1 Kn 450 6/2
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT N-1 D -50 2/6
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 5 N-1 7 -50 2/6
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT N-1 D -50 2/6

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2D Ö-1 K 100 8/0
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 2 V-1 7 50 5/3
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 2 Ö-1 D 50 5/3
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 2 N-2 8 -200 2/6
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 S-3 E -300 0/8

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 3 V-1 9 100 7/1
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 V-1 9 100 7/1
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT Ö+2 E -660 3/5
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT Ö+2 2 -660 3/5
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 5D S-4 7 -800 0/8

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Kristin Lundgren 5 V-1 K 100 8/0
Olle Eriksson - Erling Lidin Astrid Ericson - Siv Röding 4 N-1 8 -100 5/3
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 5 N-1 5 -100 5/3
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 V= 10 -620 1/7
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 V= 5 -620 1/7

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Kristin Lundgren 4 S-1 E -100 8/0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4D S-1 E -200 6/2
Olle Eriksson - Erling Lidin Astrid Ericson - Siv Röding 4 V= E -420 3/5
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 V= E -420 3/5
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 4 V+1 E -450 0/8

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Astrid Ericson - Siv Röding 1NT N+2 9 150 8/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Kristin Lundgren 2 N= 7 110 5/3
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 2 N= 10 110 5/3
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 1NT N= 4 90 2/6
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 2NT N-2 3 -100 0/8

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 N= D 620 7/1
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 N= 9 620 7/1
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 1 N+3 10 170 4/4
Olle Eriksson - Erling Lidin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 N= 10 140 1/7
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 3 N= 7 140 1/7

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 6 V-2 3 100 8/0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 4 V-1 6 50 6/2
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 3 V+1 8 -170 4/4
Olle Eriksson - Erling Lidin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT V= 2 -400 2/6
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT V+2 8 -460 0/8

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2NTD S+1 4 590 8/0
Olle Eriksson - Erling Lidin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 N+1 K 130 6/2
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 S-1 5 -50 4/4
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö+1 E -140 2/6
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 5 S-3 9 -150 0/8

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö-1 3 100 8/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Olle Eriksson - Erling Lidin 4 Ö= 9 -620 4/4
Astrid Ericson - Siv Röding Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 4 Ö= 8 -620 4/4
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Kristin Lundgren 4 Ö= 9 -620 4/4
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 Ö+1 9 -650 0/8

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Kristin Lundgren 3NT V+1 D -430 8/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Olle Eriksson - Erling Lidin 4 V+1 10 -450 6/2
Astrid Ericson - Siv Röding Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 3NT V+2 4 -460 4/4
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 V+2 10 -480 1/7
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 V+2 6 -480 1/7

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö-2 9 100 8/0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Olle Eriksson - Erling Lidin 4 V-1 E 50 5/3
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Kristin Lundgren 4 Ö-1 9 50 5/3
Astrid Ericson - Siv Röding Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 2NT Ö= 6 -120 2/6
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 V+2 4 -170 0/8

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 S= E 620 6/2
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 S= E 620 6/2
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 S= E 620 6/2
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Astrid Ericson - Siv Röding 2 S+2 6 170 2/6
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Olle Eriksson - Erling Lidin 3 S= 6 140 0/8

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4D N+1 6 690 8/0
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N+1 Kn 450 5/3
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Olle Eriksson - Erling Lidin 4 N+1 Kn 450 5/3
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 5D V-1 E 100 2/6
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Astrid Ericson - Siv Röding 6 N-1 4 -50 0/8

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V-1 3 50 7/1
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3 V-1 D 50 7/1
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 V= D -140 4/4
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Olle Eriksson - Erling Lidin 4D N-1 K -200 2/6
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Astrid Ericson - Siv Röding 4 N-3 7 -300 0/8

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 V+2 Kn -680 8/0
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 3NT Ö+3 4 -690 6/2
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 V+3 Kn -710 4/4
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Olle Eriksson - Erling Lidin 6NT Ö= 4 -1440 2/6
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Sören Sörlén 6 V+1 9 -1460 0/8

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 S= E 90 8/0
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 1NT V-1 2 50 5/3
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Olle Eriksson - Erling Lidin 3 V-1 5 50 5/3
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 1NT V= E -90 2/6
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1 V+1 10 -110 0/8

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 S+2 K 150 8/0
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 S+1 9 130 5/3
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Olle Eriksson - Erling Lidin 3 S+1 2 130 5/3
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 3NT S-1 6 -100 2/6
Johan Arborelius - Kristin Lundgren Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 3NT S-2 6 -200 0/8

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Astrid Ericson - Siv Röding 3 S= E 110 8/0
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Johan Arborelius - Kristin Lundgren 3 V-1 E 100 5/3
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 V-1 E 100 5/3
Olle Eriksson - Erling Lidin Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 S-1 E -50 2/6
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 V+1 3 -170 0/8

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Astrid Ericson - Siv Röding 1NT N+1 6 120 7/1
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 1NT N+1 6 120 7/1
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1 Ö-1 2 100 3/5
Olle Eriksson - Erling Lidin Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 Ö-1 K 100 3/5
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Johan Arborelius - Kristin Lundgren 2 Ö= 10 -110 0/8

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Astrid Ericson - Siv Röding 4 S= 8 620 8/0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 S+1 8 170 6/2
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 Ö-1 D 50 4/4
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Johan Arborelius - Kristin Lundgren 4 S-1 8 -100 1/7
Olle Eriksson - Erling Lidin Erik Eriksson - Ingemar Johansson 5 N-1 K -100 1/7

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö-1 D 100 7/1
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 Ö-1 10 100 7/1
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Kristin Lundgren 4 Ö+2 9 -680 2/6
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 5 V+1 Kn -680 2/6
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 4 V+2 E -680 2/6

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 N+1 E 110 8/0
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 2 N= E 90 6/2
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Kristin Lundgren 2 Ö= K -90 4/4
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 3 N-1 E -100 1/7
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 N-1 K -100 1/7

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Elisabeth Malmgren Lilly Arborelius - Erik Sundqvist 3 N= D 110 8/0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Kristin Lundgren 3 V= 8 -140 6/2
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT N-3 D -150 4/4
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT N-4 D -200 2/6
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4D S-4 3 -800 0/8

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 3 Ö-1 9 100 7/1
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Johan Arborelius - Kristin Lundgren 3 Ö-1 7 100 7/1
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 N-3 2 -150 4/4
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT Ö+1 D -630 1/7
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT V+1 K -630 1/7

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Johan Arborelius - Kristin Lundgren 1 Ö+1 Kn -110 8/0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2NT Ö+1 4 -150 5/3
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 2NT Ö+1 10 -150 5/3
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 V+2 D -170 2/6
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N-2 K -200 0/8

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N+1 Kn 450 8/0
Lilly Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 N= Kn 420 4/4
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Elisabeth Malmgren 4 N= 3 420 4/4
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Johan Arborelius - Kristin Lundgren 4 N= 5 420 4/4
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT N= Kn 400 0/8