Kommande tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
13/10 Allsvenskan, div 2, rond 4-7
Rapporterade tävlingar
22/09 Allsvenskan, div 3 match 4:1
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2018-04-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2018-04-11

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 2NT V+1 4 -150 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT Ö+1 8 -430 3.0/3.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT V+1 Kn -430 3.0/3.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT V+2 Kn -460 0.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/2.8

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT S+3 3 180 5.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2NT S+2 5 180 5.0/1.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2NT S= 5 120 2.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 3NT N-1 5 -100 0.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/2.8

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 1NT N= 10 90 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1 N= 10 80 4.0/2.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1 N= E 70 2.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 2 V+1 K -140 0.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/2.8

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Astrid Ericson - Siv Röding 4 N= D 130 6.0/0.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 5D N-1 E -200 4.0/2.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 V= Kn -620 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V+1 Kn -650 0.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/2.4

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 6D N= 7 1660 6.0/0.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 5 N+1 6 680 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Astrid Ericson - Siv Röding 4 N+2 3 680 3.0/3.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 5 Ö= E -400 0.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/2.4

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 5D S= E 650 6.0/0.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 5 S+1 E 480 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Astrid Ericson - Siv Röding 4 S+2 2 480 3.0/3.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 5 S= E 450 0.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/2.4

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 6NT S= 5 1440 6.0/0.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 6 N= Kn 1430 4.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT S+2 9 660 1.0/5.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT S+2 K 660 1.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/2.4

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3D Ö-3 9 500 6.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Lasse Jansson 2 Ö-1 9 50 4.0/2.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 V= E -110 1.0/5.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 Ö= 9 -110 1.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/2.4

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 V+3 E -200 5.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3 Ö+2 3 -200 5.0/1.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Lasse Jansson 4 V= 8 -620 2.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 Ö+1 8 -650 0.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/2.4

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5 Ö-2 10 200 6.0/0.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT V= E -600 4.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 Ö= 10 -620 2.0/4.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT V+2 2 -660 0.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/4.0

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 S+1 6 450 6.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 6NT N-1 K -50 2.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 6 S-1 6 -50 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Ingemar Johansson 6 S-1 6 -50 2.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/4.0

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 S+1 10 140 5.0/1.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 S+1 8 140 5.0/1.0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 Ö-2 9 100 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Ingemar Johansson 1 N= 7 80 0.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/4.0

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 N= K 110 5.0/1.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Astrid Ericson - Siv Röding 3 N= E 110 5.0/1.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 1NT V-1 2 100 2.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö+1 3 -110 0.0/6.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson     - -/3.4

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Astrid Ericson - Siv Röding 3NT S= 8 400 5.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT S= Kn 400 5.0/1.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 S= 7 140 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 2NT S-1 Kn -50 0.0/6.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson     - -/3.4

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Astrid Ericson - Siv Röding 6 S= 9 1430 6.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 S+2 4 680 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 4 N+2 5 680 2.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 S+2 2 680 2.0/4.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson     - -/3.4

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4D Ö-4 D 1100 6.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 V-1 D 100 2.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 Ö-1 7 100 2.0/4.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT Ö-1 7 100 2.0/4.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/3.1

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö-2 3 100 6.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 Ö+1 8 -170 4.0/2.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 V= K -420 2.0/4.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT V+1 D -430 0.0/6.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/3.1

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT N+1 8 630 3.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT N+1 2 630 3.0/3.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT N+1 4 630 3.0/3.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT N+1 4 630 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/3.1

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 5D N-3 E -500 6.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 Ö= 2 -620 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 Ö= 9 -620 3.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT V+2 E -660 0.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.3

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 3NT S+2 8 660 5.0/1.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT N+2 D 660 5.0/1.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 S+1 5 650 2.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT N+1 4 630 0.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.3

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT V-1 D 50 6.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 3 V= D -110 4.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 V+1 7 -130 2.0/4.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT Ö+1 4 -430 0.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.3

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Axel Berglund - Lasse Jansson 2 Ö+1 2 -110 6.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1NT Ö+1 6 -120 3.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT Ö+1 2 -120 3.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö+2 E -130 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/1.9

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Axel Berglund - Lasse Jansson 3 V= 10 -140 5.0/1.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 V= Kn -140 5.0/1.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 V+1 Kn -170 2.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 V= 7 -620 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/1.9

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Axel Berglund - Lasse Jansson 4D Ö-2 2 300 6.0/0.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 Ö-2 K 100 4.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 N-1 K -50 2.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Bernt Pettersson - Sören Sörlén 5 N-2 K -100 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/1.9

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Axel Berglund - Lasse Jansson 4 N+1 2 450 6.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3 N+2 8 200 2.0/4.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 S+2 E 200 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 N+2 2 200 2.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.8

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 N+2 10 170 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Axel Berglund - Lasse Jansson 3 N= Kn 140 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N+1 Kn 140 3.0/3.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 N= Kn 110 0.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.8

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 V-2 6 100 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Axel Berglund - Lasse Jansson 2 S= Kn 90 4.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1NT Ö+1 2 -120 2.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 V+1 8 -140 0.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.8