Kommande tävlingar
19/07 Walters Bildelar
27/07 Bridgefestivalen
27/07 SM Par Veteran
Rapporterade tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, s
28/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, d
25/06 Ölandsveckan 2018 - Kval dag 1
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2018-03-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2018-03-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
ingen i zon
E965
KDkn1065
8
ED
1084
98
10
kn1087542
Kkn
E4
ED9743
K63
D732
732
Kkn652
9

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N471098
S361095
Ö95333
V95333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4D Ö-4 9 800 14.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Christer Hellström 4D N= E 590 12.0/2.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 N= E 450 9.0/5.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson Monica Henriksson - Börje Mattsson 4 N+1 7 450 9.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4 N= Kn 420 5.0/9.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N= E 420 5.0/9.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N+2 E 170 1.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 N+1 E 170 1.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - -/4.6

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
N-S i zon
ED52
865
9763
E8
kn97
E102
KD102
653
K
Kkn943
84
K10942
108643
D7
Ekn5
Dkn7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44474
S45475
Ö98967
V98967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 3 50 13.0/1.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4 Ö-1 E 50 13.0/1.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Pass   6.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Christer Hellström Pass   6.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Pass   6.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist Pass   6.0/8.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ingemar Svensson - Sören Jansson Pass   6.0/8.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson Monica Henriksson - Börje Mattsson 4 S-2 D -200 0.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - -/4.6

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
Ö-V i zon
10982
K984
kn74
64
Ekn6
76
ED106
E1072
KD75
102
98532
K8
43
EDkn53
K
Dkn953

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N52835
S52835
Ö710598
V710598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö-1 E 100 14.0/0.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 S-1 6 -50 9.0/5.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Eva Angestad - Ingalill Eriksson 3 S-1 E -50 9.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 S-1 E -50 9.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Liane Svensson - Gun Thuvesson 3 S-1 E -50 9.0/5.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V= 4 -110 3.0/11.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= K -110 3.0/11.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V+1 4 -130 0.0/14.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson     - -/5.3

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
alla i zon
kn9742
10
K875
762
K1085
E7
E10642
kn10
D
D985432
Dkn
K53
E63
Kkn6
93
ED984

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N87487
S87487
Ö46845
V46845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V-3 10 300 14.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Liane Svensson - Gun Thuvesson 4 Ö-2 E 200 12.0/2.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Eva Angestad - Ingalill Eriksson 2 Ö+1 9 -140 3.0/11.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 2 Ö+1 E -140 3.0/11.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= 3 -620 0.0/14.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson     - -/5.3

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
N-S i zon
94
D8742
63
kn1063
EKD65
K95
1098
E8
83
E63
kn42
KD942
kn1072
kn10
EKD75
75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 Ö-3 E 150 14.0/0.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V-1 2 50 10.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V-1 3 50 10.0/4.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Liane Svensson - Gun Thuvesson 5 Ö-1 E 50 10.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V= 6 -110 6.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V+1 3 -140 3.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 2 V+1 6 -140 3.0/11.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 4 Ö= 7 -420 0.0/14.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson     - -/7.1

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn9
54
kn107
EK873
854
K108632
3
1092
1032
E
ED9854
Dkn4
KD76
Dkn97
K62
65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Liane Svensson - Gun Thuvesson 3 Ö-4 5 400 14.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö-3 5 300 12.0/2.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 Ö-2 5 200 10.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N= E 110 8.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S-1 3 -50 4.0/10.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N-1 E -50 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 2 S-1 E -50 4.0/10.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 S-2 3 -100 0.0/14.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson     - -/7.1

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
alla i zon
873
E865
E982
97
E94
kn3
KD
EK8642
D10
D9
10653
Dkn1053
Kkn652
K10742
kn74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 V-2 E 200 14.0/0.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 V-1 E 100 12.0/2.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 V= 5 -110 7.0/7.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Monica Henriksson - Börje Mattsson 3 V= 8 -110 7.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V= 6 -110 7.0/7.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= 8 -110 7.0/7.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V+2 E -150 2.0/12.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Liane Svensson - Gun Thuvesson 3NT V= 8 -600 0.0/14.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 5.1/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
ingen i zon
Dkn
E732
Kkn6
9654
42
K8654
D53
D73
K108
kn
10874
Kkn1082
E97653
D109
E92
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Liane Svensson - Gun Thuvesson 4 S+2 4 480 14.0/0.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S= 4 420 12.0/2.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N= 2 400 10.0/4.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S+4 4 230 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+2 3 200 5.0/9.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S+2 D 200 5.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Monica Henriksson - Börje Mattsson 4 S-1 8 -50 1.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S-1 8 -50 1.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 5.1/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
Ö-V i zon
987
654
EDkn2
KD2
Ekn103
ED8
854
kn54
K62
K3
K6
E109876
D54
kn10972
10973
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Monica Henriksson - Börje Mattsson 1NT V-1 2 100 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 S-2 E -100 12.0/2.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 Ö+1 3 -130 8.0/6.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+2 3 -130 8.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö+2 10 -130 8.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+2 10 -150 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3 V+1 4 -170 2.0/12.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 V+3 E -200 0.0/14.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 7.8/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
alla i zon
kn10963
D108
95
ED7
E874
E73
4
Kkn932
K
Kkn65
ED102
10865
D52
942
Kkn8763
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V-3 Kn 300 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 2 V-2 9 200 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3NT Ö-1 7 100 9.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT V-1 3 100 9.0/5.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Monica Henriksson - Börje Mattsson 1 N= 5 80 6.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2NT Ö= 2 -120 4.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 1NT Ö+2 Kn -150 2.0/12.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V+1 Kn -630 0.0/14.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 7.8/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
ingen i zon
64
K1063
K105
D1094
E753
ED987
64
EK
D82
kn52
9732
853
Kkn109
4
EDkn8
kn762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Liane Svensson - Gun Thuvesson 2NT V-3 D 150 14.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S+2 E 130 12.0/2.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 2NT N= Kn 120 10.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 S+1 E 110 8.0/6.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Eva Angestad - Ingalill Eriksson 3 S-1 K -50 5.0/9.0
Louise Edholm - Roger Edholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT N-1 2 -50 5.0/9.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V= 6 -90 2.0/12.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lars Magnusson - Göran Berggren 2 V= 4 -110 0.0/14.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 8.8/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
N-S i zon
752
kn643
E1095
109
EDkn84
E
KD2
ED52
96
K972
kn843
K83
K103
D1085
76
kn764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+2 9 -200 14.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V= E -420 11.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V= 10 -420 11.0/3.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT V+1 5 -430 7.0/7.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3NT V+1 3 -430 7.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Liane Svensson - Gun Thuvesson 3NT V+2 5 -460 4.0/10.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Eva Angestad - Ingalill Eriksson 3NT V+3 9 -490 1.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT V+3 5 -490 1.0/13.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 8.8/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
alla i zon
Dkn3
D6
EDkn2
EK92
10876
Ekn8532
10
83
EK52
7
K753
kn1054
94
K1094
9864
D76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT N= 2 120 14.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 V-1 E 100 12.0/2.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1 N+1 7 90 9.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 N+1 7 90 9.0/5.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Eva Angestad - Ingalill Eriksson 1 N= E 70 6.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Monica Henriksson - Börje Mattsson 2NT N-1 2 -100 3.0/11.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 1 N-1 7 -100 3.0/11.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N-2 E -200 0.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - -/9.8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
ingen i zon
E9
kn95
1093
87432
kn10763
K2
D842
D6
KD82
E10876
kn76
9
54
D43
EK5
EKkn105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT S+1 K 430 14.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Monica Henriksson - Börje Mattsson 1NT S+2 7 150 12.0/2.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT S+1 3 120 9.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT S+1 7 120 9.0/5.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V-1 2 50 6.0/8.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S-1 3 -50 4.0/10.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Eva Angestad - Ingalill Eriksson 1 V+2 2 -140 2.0/12.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5D S-2 K -300 0.0/14.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - -/9.8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
N-S i zon
KD987
K104
D2
754
2
E832
kn1087
K1083
kn1065
D7
K943
Dkn6
E43
kn965
E65
E92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N= 7 620 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+2 7 170 12.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson Pass   10.0/4.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N-1 7 -100 6.0/8.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Louise Edholm - Roger Edholm 1NT S-1 7 -100 6.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT S-1 Kn -100 6.0/8.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2NT S-2 Kn -200 1.0/13.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 S-2 2 -200 1.0/13.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson     - 6.8/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
Ö-V i zon
10852
ED3
kn3
K763
kn974
K765
K2
984
EK
kn1098
E108765
E
D63
42
D94
Dkn1052

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V-1 3 100 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö+2 D -130 12.0/2.0
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V= 3 -140 9.0/5.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V+1 3 -140 9.0/5.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 Ö+1 3 -170 6.0/8.0
Monica Henriksson - Börje Mattsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 V+3 7 -200 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V= 3 -620 2.0/12.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 V+1 Kn -650 0.0/14.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson     - 6.8/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
ingen i zon
109732
10
K52
kn954
Ekn54
Dkn3
E94
D108
K86
EK654
D6
K63
D
9872
kn10873
E72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Monica Henriksson - Börje Mattsson 2 Ö+1 E -140 14.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3NT Ö= 3 -400 12.0/2.0
Liane Svensson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö= D -420 10.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Eva Angestad - Ingalill Eriksson 3NT Ö+2 Kn -460 5.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+2 3 -460 5.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT Ö+2 Kn -460 5.0/9.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö+2 7 -460 5.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö+3 Kn -490 0.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/7.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
N-S i zon
Kkn5
K875
5
EKD87
ED102
102
E972
1095
9876
D9643
kn86
3
43
Ekn
KD1043
kn642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N+2 6 660 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Eva Angestad - Ingalill Eriksson 3NT N+1 3 630 11.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N+1 4 630 11.0/3.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lars Magnusson - Göran Berggren 5 N= 8 600 8.0/6.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Monica Henriksson - Börje Mattsson 2 N+3 9 150 4.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3 N+2 6 150 4.0/10.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N+2 3 150 4.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 N+2 9 130 0.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/7.0