Kommande tävlingar
19/07 Walters Bildelar
27/07 Bridgefestivalen
27/07 SM Par Veteran
Rapporterade tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, s
28/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, d
25/06 Ölandsveckan 2018 - Kval dag 1
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2018-04-09 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2018-04-09

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Nord giv
ingen i zon
D9654
kn
E2
Ekn984
kn1072
KD4
D9
10632
K
873
Kkn108543
D5
E83
E109652
76
K7

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N106101210
S106101210
Ö37313
V37313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 5D Ö-3 E 500 24/0
Louise Edholm - Roger Edholm Ingrid Bovin - Inger Byström 4 N+2 8 480 22/2
Liane Svensson - Lena Becksén Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N= D 420 20/4
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Kent Bäckström - Gunnel Selling 3 N= D 140 16/8
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Ylva Papp - Kerstin Westin 3 S= D 140 16/8
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 3 S= Kn 140 16/8
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 Ö-2 3 100 11/13
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 4 Ö-2 E 100 11/13
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 S-1 D -50 6/18
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Marianne Nyberg - Inger Olsson 3 S-1 9 -50 6/18
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Rune Lind - Börje Mattsson 4 N-1 Kn -50 6/18
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 N-2 Kn -100 2/22
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N-4 3 -200 0/24

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Öst giv
N-S i zon
532
ED93
E73
875
kn987
7
K104
Dkn962
D10
K865
Dkn982
43
EK64
kn1042
65
EK10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76988
S76988
Ö65455
V65455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT S+2 6 660 24/0
Liane Svensson - Lena Becksén Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S= D 620 22/2
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Poul Steckhahn - Lena Johansson 2NT S+1 D 150 20/4
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 S= D 140 18/6
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 2NT S= 2 120 16/8
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S= 7 110 14/10
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 S-1 D -100 7/17
Louise Edholm - Roger Edholm Ingrid Bovin - Inger Byström 4 S-1 E -100 7/17
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 N-1 D -100 7/17
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Kent Bäckström - Gunnel Selling 2 S-1 7 -100 7/17
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Rune Lind - Börje Mattsson 4 S-1 D -100 7/17
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 8 -100 7/17
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Marianne Nyberg - Inger Olsson 4 N-3 4 -300 0/24

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Syd giv
Ö-V i zon
986
D103
kn1072
E102
E5
E8762
K543
65
104
K94
D96
D9743
KDkn732
kn5
E8
Kkn8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66598
S66598
Ö77744
V77744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 S= E 420 22/2
Kent Bäckström - Gunnel Selling Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S= E 420 22/2
Liane Svensson - Lena Becksén Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 S= E 420 22/2
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 S+2 3 170 16/8
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 3 S+1 6 170 16/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christer Hellström - Gunnel Sandberg 2 S+2 6 170 16/8
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ingrid Bovin - Inger Byström 3 S= E 140 8/16
Marianne Nyberg - Inger Olsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+1 6 140 8/16
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 S= E 140 8/16
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 1 S+2 6 140 8/16
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S+1 E 140 8/16
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Jan Jacobsson - Jan Ödén 2 S= 6 110 2/22
Rune Lind - Börje Mattsson Ylva Papp - Kerstin Westin 1NT S= 8 90 0/24

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Väst giv
alla i zon
E53
Kkn10432
E
kn86
D2
E65
Kkn72
K1097
K10986
97
854
E42
kn74
D8
D10963
D53

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N55746
S66757
Ö77576
V77576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bäckström - Gunnel Selling Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1NT V-2 10 200 24/0
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Jan Jacobsson - Jan Ödén 2 N+1 E 140 17/7
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 N+1 E 140 17/7
Marianne Nyberg - Inger Olsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N+1 E 140 17/7
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N+1 4 140 17/7
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 N+1 E 140 17/7
Liane Svensson - Lena Becksén Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 N+1 E 140 17/7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 N= 8 110 6/18
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ingrid Bovin - Inger Byström 2 N= E 110 6/18
Rune Lind - Börje Mattsson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 N= E 110 6/18
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christer Hellström - Gunnel Sandberg 2 N= 7 110 6/18
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N= 6 110 6/18
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö= D -110 0/24

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Nord giv
N-S i zon
108
EKD852
K3
K82
KD74
1074
E108
953
Ekn932

kn654
10764
65
kn963
D972
EDkn

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N761047
S761047
Ö67394
V67394
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Marianne Nyberg - Inger Olsson 4 N+1 5 650 22/2
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Liane Svensson - Lena Becksén 4 N+1 E 650 22/2
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N+1 4 650 22/2
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 N= 2 620 11/13
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 N= 10 620 11/13
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N= E 620 11/13
Laila Näslund - Eva Angestad Kent Bäckström - Gunnel Selling 4 N= 2 620 11/13
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N= E 620 11/13
Rune Lind - Börje Mattsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= E 620 11/13
Ingrid Bovin - Inger Byström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N= E 620 11/13
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N= E 620 11/13
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 N+2 E 170 2/22
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö-1 E 50 0/24

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Öst giv
Ö-V i zon
1097
EK863
83
1052
6
D52
EK1095
8764
D8
kn974
D76
KDkn9
EKkn5432
10
kn42
E3

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N547118
S547118
Ö88623
V88623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 S+1 E 450 17/7
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Marianne Nyberg - Inger Olsson 4 S+1 E 450 17/7
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 S+1 E 450 17/7
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Liane Svensson - Lena Becksén 4 S+1 E 450 17/7
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S+1 E 450 17/7
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ylva Papp - Kerstin Westin 4 S+1 E 450 17/7
Ingrid Bovin - Inger Byström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S+1 E 450 17/7
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+1 E 450 17/7
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 S+2 E 200 6/18
Laila Näslund - Eva Angestad Kent Bäckström - Gunnel Selling 3 S+2 E 200 6/18
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 S+2 E 200 6/18
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S+1 K 170 1/23
Rune Lind - Börje Mattsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+2 E 170 1/23

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Syd giv
alla i zon
1086
E832
9742
72
74
kn4
1085
E98643
EKkn
D106
Ekn6
KDkn5
D9532
K975
KD3
10

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N35673
S35673
Ö1087610
V1076610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bäckström - Gunnel Selling Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2NT Ö+2 2 -180 24/0
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2NT Ö+3 5 -210 22/2
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 2NT Ö+4 2 -240 20/4
Louise Edholm - Roger Edholm Jan Jacobsson - Jan Ödén 3NT Ö= 3 -600 18/6
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT Ö+1 3 -630 13/11
Rune Lind - Börje Mattsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT Ö+1 3 -630 13/11
Ingrid Bovin - Inger Byström Marianne Nyberg - Inger Olsson 3NT Ö+1 2 -630 13/11
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 3NT Ö+1 2 -630 13/11
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT Ö+2 7 -660 4/20
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Liane Svensson - Lena Becksén 3NT Ö+2 3 -660 4/20
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT Ö+2 5 -660 4/20
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT Ö+2 2 -660 4/20
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT Ö+2 2 -660 4/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Väst giv
ingen i zon
Dkn10
874
KD8
9753
95
D109653
E6
K42
643
EK
9754
E1086
EK872
kn2
kn1032
Dkn

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N26282
S26282
Ö961158
V971158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S= E 110 21/3
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 S= E 110 21/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S= 6 110 21/3
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 2 S= E 110 21/3
Louise Edholm - Roger Edholm Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 S-1 9 -50 14/10
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Liane Svensson - Lena Becksén 3 S-1 5 -50 14/10
Ingrid Bovin - Inger Byström Marianne Nyberg - Inger Olsson 3 S-1 9 -50 14/10
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 S-2 E -100 10/14
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö= E -140 7/17
Kent Bäckström - Gunnel Selling Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 V+1 D -140 7/17
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-3 5 -150 4/20
Anita Ivrell - Ingrid Persson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 V= D -420 2/22
Rune Lind - Börje Mattsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 V+1 D -450 0/24

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Nord giv
Ö-V i zon
9542
KDkn98
9
832
K6
E542
Ekn872
ED
ED103
1073
KD
9765
kn87
6
106543
Kkn104

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22411
S32411
Ö101191111
V101191111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT V-1 K 100 23/1
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 6NT V-1 K 100 23/1
Marianne Nyberg - Inger Olsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 V= 9 -140 19/5
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V+1 9 -140 19/5
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 3NT V= K -600 16/8
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ingrid Bovin - Inger Byström 3NT V+1 K -630 11/13
Laila Näslund - Eva Angestad Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö+1 6 -630 11/13
Rune Lind - Börje Mattsson Liane Svensson - Lena Becksén 3NT Ö+1 K -630 11/13
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V+1 K -630 11/13
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Jan Jacobsson - Jan Ödén 3NT V+2 K -660 5/19
Ylva Papp - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT V+2 K -660 5/19
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kent Bäckström - Gunnel Selling 3NT V+3 8 -690 1/23
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Christer Hellström - Gunnel Sandberg 3NT Ö+3 4 -690 1/23

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Öst giv
alla i zon
D954
E653
Dkn632
E8
Dkn4
K1087
kn842
kn103
97
954
K10973
K762
K1082
E
ED65

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7911119
S71011119
Ö53223
V53223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Inger Olsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+1 E 650 24/0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 N= 9 620 17/7
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 4 S= E 620 17/7
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S= E 620 17/7
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S= E 620 17/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kent Bäckström - Gunnel Selling 4 S= E 620 17/7
Ylva Papp - Kerstin Westin Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S= E 620 17/7
Laila Näslund - Eva Angestad Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2NT S= 4 120 10/14
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ingrid Bovin - Inger Byström 4 S-1 8 -100 5/19
Rune Lind - Börje Mattsson Liane Svensson - Lena Becksén 3NT S-1 Kn -100 5/19
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Christer Hellström - Gunnel Sandberg 4 S-1 E -100 5/19
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 S-1 E -100 5/19
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 N-2 8 -200 0/24

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Syd giv
ingen i zon
Ekn62
kn4
KD83
Kkn8
K10983
K2
kn4
ED104
D754
E3
E1097
973

D1098765
652
652

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N55933
S54933
Ö8841010
V8841010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 V-2 Kn 100 24/0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Ingrid Bovin - Inger Byström 4 V-1 Kn 50 20/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 V-1 4 50 20/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Rune Lind - Börje Mattsson 4 V-1 Kn 50 20/4
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 4 S-2 4 -100 16/8
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 V= Kn -140 13/11
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Liane Svensson - Lena Becksén 3 V= 8 -140 13/11
Ylva Papp - Kerstin Westin Kent Bäckström - Gunnel Selling 5 S-3 E -150 10/14
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V+1 4 -170 8/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V+2 8 -200 5/19
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Marianne Nyberg - Inger Olsson 2NT N-4 10 -200 5/19
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Christer Hellström - Gunnel Sandberg 5D S-2 E -300 2/22
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 4NT N-7 4 -350 0/24

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Väst giv
N-S i zon
kn104
E982
E652
EK
5
KD3
kn9843
D876
EK872
7654
D
1092
D963
kn10
K107
kn543

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77798
S77798
Ö56544
V56544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1NT N+3 E 180 23/1
Ylva Papp - Kerstin Westin Kent Bäckström - Gunnel Selling 1NT N+3 E 180 23/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Jan Jacobsson - Jan Ödén 1NT N+2 E 150 18/6
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 1NT N+2 2 150 18/6
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Liane Svensson - Lena Becksén 1NT N+2 2 150 18/6
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Marianne Nyberg - Inger Olsson 1NT N+1 E 120 13/11
Anita Ivrell - Ingrid Persson Rune Lind - Börje Mattsson 1NT S+1 5 120 13/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 2 Ö-2 3 100 10/14
Poul Steckhahn - Lena Johansson Ingrid Bovin - Inger Byström 1NT N= E 90 7/17
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT N= E 90 7/17
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Christer Hellström - Gunnel Sandberg 1NT N-1 2 -100 4/20
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT N-2 10 -200 2/22
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N-3 7 -300 0/24

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Nord giv
alla i zon
K5
KD109
E8762
96
10432
543
K1094
kn2
Ekn86
E7
kn5
108754
D97
kn862
D3
EKD3

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N781068
S781068
Ö55365
V54365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Lena Johansson Christer Hellström - Gunnel Sandberg 4 S+1 Kn 650 23/1
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ingrid Bovin - Inger Byström 4 S+1 9 650 23/1
Laila Näslund - Eva Angestad Ylva Papp - Kerstin Westin 4 S= 4 620 17/7
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S= Kn 620 17/7
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 N= 4 620 17/7
Jan Jacobsson - Jan Ödén Marianne Nyberg - Inger Olsson 4 S= 9 620 17/7
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Rune Lind - Börje Mattsson 3 N+1 5 170 11/13
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 S+1 2 170 11/13
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 S+1 Kn 140 8/16
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N-1 E -100 5/19
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Liane Svensson - Lena Becksén 4 S-1 Kn -100 5/19
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 5 S-2 3 -200 1/23
Kent Bäckström - Gunnel Selling Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 6 S-2 2 -200 1/23

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Öst giv
ingen i zon
E5
Kkn653
KD4
832
kn106
10
Ekn1098
D1097
87432
D974
7
Kkn4
KD9
E82
6532
E65

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N78978
S78978
Ö65464
V65464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Rune Lind - Börje Mattsson 2NT S= E 120 24/0
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 N= 7 110 22/2
Kent Bäckström - Gunnel Selling Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S= 10 90 17/7
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 S= 10 90 17/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S= 10 90 17/7
Jan Jacobsson - Jan Ödén Marianne Nyberg - Inger Olsson 2 S= 10 90 17/7
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N-1 4 -50 9/15
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S-1 7 -50 9/15
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 N-1 7 -50 9/15
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Liane Svensson - Lena Becksén 3NT S-1 9 -50 9/15
Poul Steckhahn - Lena Johansson Christer Hellström - Gunnel Sandberg 3 S-2 10 -100 2/22
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ingrid Bovin - Inger Byström 4 N-2 9 -100 2/22
Laila Näslund - Eva Angestad Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT S-2 7 -100 2/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Syd giv
N-S i zon
K1042
54
96
KD762
D873
KD109
kn732
10
E95
kn73
K1054
Ekn9
kn6
E862
ED8
8543

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N94666
S84666
Ö48776
V48776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 2NT Ö-2 8 100 24/0
Marianne Nyberg - Inger Olsson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 1NT Ö-1 6 50 19/5
Laila Näslund - Eva Angestad Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1 V-1 K 50 19/5
Rune Lind - Börje Mattsson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 2 V-1 4 50 19/5
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö-1 3 50 19/5
Emil Tibblin - Staffan Hedman Louise Edholm - Roger Edholm 1NT Ö= 5 -90 12/12
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Poul Steckhahn - Lena Johansson 1NT Ö= 6 -90 12/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 Ö= Kn -90 12/12
Kent Bäckström - Gunnel Selling Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 Ö+1 Kn -110 7/17
Jan Jacobsson - Jan Ödén Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 Ö+1 2 -110 7/17
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ingrid Bovin - Inger Byström 1NT Ö+1 2 -120 4/20
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 Ö+2 E -130 2/22
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Liane Svensson - Lena Becksén 1NT Ö+2 2 -150 0/24

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Väst giv
Ö-V i zon
K95
kn973
75
8764
ED1073
K10
D108
D102
862
8542
942
953
kn4
ED6
EKkn63
EKkn

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9101088
S9101088
Ö43354
V43354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ylva Papp - Kerstin Westin 2NT S+3 10 210 24/0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Louise Edholm - Roger Edholm 3 N+1 6 170 22/2
Kent Bäckström - Gunnel Selling Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S+3 E 150 19/5
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 S+3 10 150 19/5
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Liane Svensson - Lena Becksén 2 S+2 2 130 14/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S+2 E 130 14/10
Jan Jacobsson - Jan Ödén Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 S+1 E 130 14/10
Rune Lind - Börje Mattsson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 2 S+1 E 110 10/14
Marianne Nyberg - Inger Olsson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 S= E 90 8/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ingrid Bovin - Inger Byström 2NT S-1 3 -50 4/20
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström 3NT S-1 3 -50 4/20
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N-1 8 -50 4/20
Laila Näslund - Eva Angestad Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N-2 8 -100 0/24

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Nord giv
ingen i zon
432
95432
D63
D7
85
EK108
9
EK10432
KD1076
7
E872
985
Ekn9
Dkn6
Kkn1054
kn6

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N15522
S15522
Ö12881110
V12881010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT Ö-1 4 50 24/0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rune Lind - Börje Mattsson 3 V+1 D -130 22/2
Poul Steckhahn - Lena Johansson Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 V+2 3 -150 19/5
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+2 3 -150 19/5
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Ingrid Bovin - Inger Byström 3 V+3 3 -170 12/12
Louise Edholm - Roger Edholm Christer Hellström - Gunnel Sandberg 3 V+3 E -170 12/12
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö+2 Kn -170 12/12
Kent Bäckström - Gunnel Selling Liane Svensson - Lena Becksén 3 V+3 D -170 12/12
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V+3 D -170 12/12
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT Ö= 4 -400 6/18
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Anna Greta Bäck - Roland Andersson 5 V+1 D -420 2/22
Marianne Nyberg - Inger Olsson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 5 V+1 3 -420 2/22
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ylva Papp - Kerstin Westin 5 V+1 D -420 2/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Öst giv
N-S i zon
kn106
EK
kn106
E10543
K5432
D65
K53
96
ED
10974
ED87
D87
987
kn832
942
Kkn2

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N74434
S74434
Ö57876
V57876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Ingrid Bovin - Inger Byström 4 Ö-2 Kn 100 24/0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Jan Jacobsson - Jan Ödén 3 Ö-1 2 50 21/3
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V-1 E 50 21/3
Louise Edholm - Roger Edholm Christer Hellström - Gunnel Sandberg 2 Ö= K -110 14/10
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= 9 -110 14/10
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 Ö= K -110 14/10
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö+1 K -110 14/10
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rune Lind - Börje Mattsson 2 Ö= 2 -110 14/10
Marianne Nyberg - Inger Olsson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 1NT Ö+1 3 -120 8/16
Kent Bäckström - Gunnel Selling Liane Svensson - Lena Becksén 2NT Ö+1 K -150 6/18
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Anna Greta Bäck - Roland Andersson 1NT Ö+3 2 -180 3/21
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2NT Ö+2 K -180 3/21
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ylva Papp - Kerstin Westin 1NT Ö+4 2 -210 0/24

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Syd giv
Ö-V i zon
4
K94
EK9654
1042
1076532
kn7
D8
EK9
EKDkn8
D1053
3
Dkn6
9
E862
kn1072
8753

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N78734
S78734
Ö656105
V656105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Lind - Börje Mattsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5 V-1 E 100 23/1
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kent Bäckström - Gunnel Selling 5 V-1 E 100 23/1
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 5 N-2 3 -100 20/4
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5D N-3 E -500 18/6
Poul Steckhahn - Lena Johansson Marianne Nyberg - Inger Olsson 4 Ö= Kn -620 8/16
Emil Tibblin - Staffan Hedman Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 Ö= Kn -620 8/16
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Ingrid Bovin - Inger Byström 4 Ö= E -620 8/16
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 4 V= E -620 8/16
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Lena Becksén 4 V= E -620 8/16
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 Ö= E -620 8/16
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 Ö= E -620 8/16
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ylva Papp - Kerstin Westin 4 Ö= Kn -620 8/16
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö= E -620 8/16

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.09

Väst giv
alla i zon
EDkn3
K942
ED93
9
84
D7
85
KDkn10853
K2
53
kn10762
E764
109765
Ekn1086
K4
2

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N5711116
S5711116
Ö86124
V86124
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 5D V-3 E 800 22/2
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Lena Becksén 5D V-3 E 800 22/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Linda Eklund 5D V-3 E 800 22/2
Poul Steckhahn - Lena Johansson Marianne Nyberg - Inger Olsson 4 S+1 K 650 13/11
Emil Tibblin - Staffan Hedman Jan Jacobsson - Jan Ödén 4 S+1 K 650 13/11
Christer Hellström - Gunnel Sandberg Ingrid Bovin - Inger Byström 4 S+1 K 650 13/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 6 650 13/11
Rune Lind - Börje Mattsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N+1 Kn 650 13/11
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kent Bäckström - Gunnel Selling 4 N+1 2 650 13/11
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5 V-3 E 300 5/19
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ylva Papp - Kerstin Westin 5 V-3 9 300 5/19
Alfhild Jacobsson - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 V-1 E 100 1/23
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 3 V-1 E 100 1/23