Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2018-02-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2018-02-19

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
ingen i zon
kn
D1064
kn85
KD1043
D9
E93
ED10743
kn2
7653
K875
K92
95
EK10842
kn2
6
E876

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1057105
S1057105
Ö18622
V18622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Anneli Sagersten 2 S+2 Kn 170 17/1
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Ylva Papp - Kerstin Westin 3 S+1 Kn 170 17/1
Göran Berggren - Lars Magnusson Linda Eklund - Poul Steckhahn 2 S+1 Kn 140 11/7
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Laila Näslund - Eva Angestad 3 S= E 140 11/7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+1 Kn 140 11/7
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S= 3 140 11/7
Eva Engström - Kerstin Engström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N= 2 130 6/12
Barbro Andersson - Liane Svensson Inger Byström - Ingrid Bovin 2 S= E 110 4/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3 V-1 Kn 50 2/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 S-1 2 -50 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
N-S i zon
107
kn10643
1065
kn106
E8653
8
E94
K854
D94
ED975
Dkn8
ED
Kkn2
K2
K732
9732

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N33313
S23312
Ö1010101210
V101091210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Berggren - Lars Magnusson Linda Eklund - Poul Steckhahn 3NT Ö= 2 -400 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Anneli Sagersten 3NT Ö= 2 -400 17/1
Barbro Andersson - Liane Svensson Inger Byström - Ingrid Bovin 4 Ö= 2 -420 13/5
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 4 Ö= 2 -420 13/5
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Ylva Papp - Kerstin Westin 4 Ö+1 2 -450 7/11
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 3 -450 7/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+1 2 -450 7/11
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 V+1 Kn -450 7/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö+2 7 -480 2/16
Eva Engström - Kerstin Engström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT V+3 3 -490 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
Ö-V i zon
10432
9653
KD8
Kkn
E975
4
975
E10752
D6
EK10872
1032
94
Kkn8
Dkn
Ekn64
D863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Liane Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 1NT S+1 7 120 17/1
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N+1 E 120 17/1
Göran Berggren - Lars Magnusson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 1NT S= 4 90 12/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 2 S= 4 90 12/6
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Anneli Sagersten 1NT S= 2 90 12/6
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S-2 4 -100 7/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT S-2 2 -100 7/11
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö= 8 -110 4/14
Inger Byström - Ingrid Bovin Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+1 6 -140 2/16
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Poul Steckhahn 2NT N-3 E -150 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
alla i zon
87642
kn4
E94
K64
D93
D96
6
kn108752
E105
E8532
D75
D9
Kkn
K107
Kkn10832
E3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+1 6 150 18/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 S+1 6 130 13/5
Barbro Andersson - Liane Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 S+2 6 130 13/5
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Poul Steckhahn 2 S+2 D 130 13/5
Inger Byström - Ingrid Bovin Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+2 6 130 13/5
Göran Berggren - Lars Magnusson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 2 S+1 D 110 4/14
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+1 6 110 4/14
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Anneli Sagersten 3 S= D 110 4/14
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S+1 D 110 4/14
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+1 3 110 4/14

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
N-S i zon
ED54
kn1074
E1032
10
108
K5
D987
Kkn642
kn63
986
kn
D98753
K972
ED32
K654
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+1 Kn 650 17/1
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+1 8 650 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Poul Steckhahn 4 N= 10 620 10/8
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Inger Byström - Ingrid Bovin 4 N= Kn 620 10/8
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 N= Kn 620 10/8
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Eva Engström - Kerstin Engström 4 N= Kn 620 10/8
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Göran Berggren - Lars Magnusson 4 S= 8 620 10/8
Laila Näslund - Eva Angestad Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 N+1 Kn 170 4/14
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 5 V-3 E 150 2/16
Barbro Andersson - Liane Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 S-1 10 -100 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn10
86
752
10643
82
EK10
Ekn93
EK87
E763
Dkn97432
K6
954
5
D1084
Dkn952

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT V+4 K -240 18/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Poul Steckhahn 4 Ö+2 D -680 15/3
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+2 Kn -680 15/3
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Inger Byström - Ingrid Bovin 4 Ö+3 10 -710 11/7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö+3 9 -710 11/7
Laila Näslund - Eva Angestad Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 6 Ö= D -1430 7/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Göran Berggren - Lars Magnusson 6 Ö= 9 -1430 7/11
Barbro Andersson - Liane Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 6 Ö+1 D -1460 2/16
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 6 Ö+1 D -1460 2/16
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 6 V+1 D -1460 2/16

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
alla i zon
kn4
kn98743
E95
104
ED95
E5
D82
Ekn95
8632
2
Kkn1073
762
K107
KD106
64
KD83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V-2 3 200 18/0
Eva Engström - Kerstin Engström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 N+2 3 170 16/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N= K 140 14/4
Barbro Andersson - Liane Svensson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 1NT V-1 7 100 11/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 1NT V-1 3 100 11/7
Ylva Papp - Kerstin Westin Inger Byström - Ingrid Bovin 1NT V= 7 -90 8/10
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Anita Ivrell - Anneli Sagersten 3 N-1 K -100 4/14
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-1 E -100 4/14
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Göran Berggren - Lars Magnusson 4 N-1 3 -100 4/14
Linda Eklund - Poul Steckhahn Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V+3 10 -180 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
ingen i zon
ED7
D10854
1062
43
K10853
kn32
ED8
K6
964
EK76
Kkn3
D105
kn2
9
9754
Ekn9872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4D Ö-3 E 500 18/0
Eva Engström - Kerstin Engström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 Ö-3 E 150 16/2
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V-2 4 100 14/4
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-1 E 50 9/9
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V-1 10 50 9/9
Linda Eklund - Poul Steckhahn Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-1 3 50 9/9
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Göran Berggren - Lars Magnusson 4 V-1 8 50 9/9
Barbro Andersson - Liane Svensson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 V= 5 -420 3/15
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Anita Ivrell - Anneli Sagersten 4 V= 3 -420 3/15
Ylva Papp - Kerstin Westin Inger Byström - Ingrid Bovin 3NT Ö+1 E -430 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn9753
107
kn8
EK
E82
D4
EK5
D8754
106
Ekn982
1096
963
4
K653
D7432
kn102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Liane Svensson 3NT S= 4 400 18/0
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 N+1 6 170 16/2
Göran Berggren - Lars Magnusson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N+1 E 140 9/9
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 N= 3 140 9/9
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 N= 9 140 9/9
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3 N= 10 140 9/9
Inger Byström - Ingrid Bovin Anita Ivrell - Anneli Sagersten 3 N= E 140 9/9
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N= 9 140 9/9
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N-1 E -50 2/16
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N-2 5 -100 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
alla i zon
KD964
653
Ekn3
K6
5
Kkn10
K754
kn9752
Ekn82
ED42
D109
83
1073
987
862
ED104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö-2 E 200 17/1
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-2 7 200 17/1
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 N-1 D -100 14/4
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT V= K -120 12/6
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 3 -170 10/8
Göran Berggren - Lars Magnusson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S-2 Kn -200 4/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S-2 K -200 4/14
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 2 N-2 8 -200 4/14
Linda Eklund - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Liane Svensson 2 N-2 8 -200 4/14
Inger Byström - Ingrid Bovin Anita Ivrell - Anneli Sagersten 2 N-2 E -200 4/14

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
ingen i zon
D98
KDkn108
4
K964
E6
9754
752
Ekn85
54
63
Dkn109863
102
Kkn10732
E2
EK
D73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 S+2 8 480 17/1
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Poul Steckhahn 4 S+2 4 480 17/1
Göran Berggren - Lars Magnusson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+1 E 450 8/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+1 E 450 8/10
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Anita Ivrell - Anneli Sagersten 4 S+1 E 450 8/10
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inger Byström - Ingrid Bovin 4 S+1 7 450 8/10
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 S= 5 450 8/10
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 S+1 E 450 8/10
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 5 S= E 450 8/10
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Barbro Andersson - Liane Svensson 6D S-1 E -100 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
N-S i zon
E863
EKkn1072
9
64
10542
8643
kn654
K
kn97
5
D103
E109852
KD
D9
EK872
Dkn73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Berggren - Lars Magnusson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+1 E 650 11/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N+1 10 650 11/7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inger Byström - Ingrid Bovin 4 N+1 7 650 11/7
Eva Engström - Kerstin Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N+1 E 650 11/7
Laila Näslund - Eva Angestad Anna Greta Bäck - Roland Andersson 5 N= E 650 11/7
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Barbro Andersson - Liane Svensson 4 N+1 E 650 11/7
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 N+1 E 650 11/7
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N+1 E 650 11/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Poul Steckhahn 2NT S+3 2 210 2/16
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Anita Ivrell - Anneli Sagersten 5 S-2 K -200 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
alla i zon
5
K9852
D73
Ekn96
74
Ekn4
kn9864
532
EK1032
76
K102
KD4
Dkn986
D103
E5
1087

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ingrid Bovin Göran Berggren - Lars Magnusson 2 N+1 E 140 18/0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 1NT Ö-1 9 100 12/6
Eva Engström - Kerstin Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V-1 2 100 12/6
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö-1 E 100 12/6
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2 Ö-1 E 100 12/6
Anita Ivrell - Anneli Sagersten Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 2NT V-1 2 100 12/6
Barbro Andersson - Liane Svensson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 N= E 90 6/12
Linda Eklund - Poul Steckhahn Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 1NT Ö= D -90 4/14
Lena Andersson - Jan Jacobsson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 2 N-1 E -100 2/16
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 1NT Ö+2 6 -150 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
ingen i zon
Dkn632
KD6
ED5
93
875
875
4
KD10754
K109
E92
10982
862
E4
kn1043
Kkn763
Ekn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3NT S+3 7 490 18/0
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S+2 4 460 16/2
Linda Eklund - Poul Steckhahn Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 S+1 4 450 13/5
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 S+1 4 450 13/5
Barbro Andersson - Liane Svensson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 S+2 K 150 9/9
Anita Ivrell - Anneli Sagersten Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 2 S+3 K 150 9/9
Inger Byström - Ingrid Bovin Göran Berggren - Lars Magnusson 3 N= 4 140 6/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT S-1 K -50 3/15
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3NT S-1 K -50 3/15
Eva Engström - Kerstin Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S-2 K -100 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
N-S i zon
E72
kn7
kn5
Dkn9765
K10
D1085
K10763
K2
Dkn8653
E6
D942
4
94
K9432
E8
E1083

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Linda Eklund - Poul Steckhahn 3 V-1 Kn 50 18/0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Pass   16/2
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 N-1 4 -100 14/4
Laila Näslund - Eva Angestad Ylva Papp - Kerstin Westin 3 V= 7 -110 10/8
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 V= Kn -110 10/8
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= 7 -110 10/8
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Byström - Ingrid Bovin 3 Ö= E -140 5/13
Anita Ivrell - Anneli Sagersten Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 Ö+1 E -140 5/13
Göran Berggren - Lars Magnusson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 Ö+1 E -170 1/17
Barbro Andersson - Liane Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö+2 E -170 1/17

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
Ö-V i zon
KD32
E876
96
E102
106
K10954
Dkn2
864
E975
D3
EK1085
D5
kn84
kn2
743
Kkn973

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 S= 2 110 18/0
Anita Ivrell - Anneli Sagersten Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT S= 6 90 16/2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT S-1 D -50 14/4
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Linda Eklund - Poul Steckhahn 2 Ö= Kn -90 12/6
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 2 N-2 E -100 10/8
Göran Berggren - Lars Magnusson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 1NT Ö+1 4 -120 8/10
Barbro Andersson - Liane Svensson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 Ö+1 Kn -130 3/15
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Byström - Ingrid Bovin 3 Ö+1 2 -130 3/15
Laila Näslund - Eva Angestad Ylva Papp - Kerstin Westin 3 Ö+1 Kn -130 3/15
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 Ö+1 2 -130 3/15

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
ingen i zon
87
K64
Dkn854
Ekn2
10
kn82
10973
K10854
KD9432
E973
E
76
Ekn65
D105
K62
D93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 3NT S+2 5 460 18/0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S+1 10 430 16/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Ingrid Bovin 3 Ö-3 K 150 14/4
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N= 7 130 11/7
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N+1 2 130 11/7
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Linda Eklund - Poul Steckhahn 2 Ö-2 2 100 5/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö-2 2 100 5/13
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö-2 2 100 5/13
Ylva Papp - Kerstin Westin Barbro Andersson - Liane Svensson 2D Ö-1 K 100 5/13
Göran Berggren - Lars Magnusson Anita Ivrell - Anneli Sagersten 2 S= 10 90 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
N-S i zon
Dkn72
43
E1076
K85
963
EDkn65
9
D1062
K85
1082
Dkn53
E94
E104
K97
K842
kn73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V-2 6 100 18/0
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg 1NT S= D 90 16/2
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V-1 8 50 14/4
Göran Berggren - Lars Magnusson Anita Ivrell - Anneli Sagersten Pass   8/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Ingrid Bovin Pass   8/10
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Pass   8/10
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson Pass   8/10
Ylva Papp - Kerstin Westin Barbro Andersson - Liane Svensson Pass   8/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 N-1 10 -100 2/16
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Linda Eklund - Poul Steckhahn 2 N-3 4 -300 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
Ö-V i zon
D7
KD43
EKD732
3
Kkn953
kn8
kn965
64
E106
109765
84
Ekn5
842
E2
10
KD109872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3NT N= 5 400 18/0
Göran Berggren - Lars Magnusson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 S-1 Kn -50 15/3
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5 S-1 Kn -50 15/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3NT N-2 5 -100 9/9
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ylva Papp - Kerstin Westin 5 S-2 5 -100 9/9
Anita Ivrell - Anneli Sagersten Eva Engström - Kerstin Engström 6 S-2 8 -100 9/9
Inger Byström - Ingrid Bovin Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S-2 Kn -100 9/9
Barbro Andersson - Liane Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N-3 6 -150 2/16
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3NT N-3 5 -150 2/16
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3NT N-3 E -150 2/16

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
alla i zon
E7
K
EK98743
E97
62
E9864
D6
K1043
D1084
Dkn1032
52
D5
Kkn953
75
kn10
kn862

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Liane Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N+3 5 170 18/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 N+2 5 150 14/4
Anita Ivrell - Anneli Sagersten Eva Engström - Kerstin Engström 3 N+2 5 150 14/4
Inger Byström - Ingrid Bovin Laila Näslund - Eva Angestad 3 N+2 D 150 14/4
Göran Berggren - Lars Magnusson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 N= D 130 7/11
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 N+1 2 130 7/11
Barbro Hegrelius Jonson - Marianne Nyberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 N+2 D 130 7/11
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3 N+1 2 130 7/11
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ylva Papp - Kerstin Westin 5 N-1 D -100 2/16
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 V+1 E -170 0/18