Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2018-01-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2018-01-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Nord giv
ingen i zon
kn52
E7
EK52
Ekn75

D5432
kn983
K932
EKD10976
Kkn10
10
D6
843
986
D764
1084

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N67335
S67335
Ö669108
V669108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Kjell du Puy - Andreas Westman 2NT N-3 E -150 17.9/0.1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+2 10 -170 10.1/7.9
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 Ö+2 9 -170 10.1/7.9
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+2 4 -170 10.1/7.9
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 Ö+2 4 -170 10.1/7.9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 Ö+2 6 -170 10.1/7.9
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö+1 9 -170 10.1/7.9
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 Ö= 6 -420 1.2/16.8
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 Ö= 6 -420 1.2/16.8
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - -/6.2

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Öst giv
N-S i zon
942
D43
Kkn
ED432
D103
kn10765
ED87
K
E87
2
109632
10987
Kkn65
EK98
54
kn65

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N94898
S94898
Ö48545
V49545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S= Kn 600 17.9/0.1
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2NT S+2 5 180 15.7/2.3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S-1 Kn -100 11.2/6.8
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 S-1 K -100 11.2/6.8
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3NT S-1 5 -100 11.2/6.8
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Kjell du Puy - Andreas Westman 3 S-2 3 -200 5.7/12.3
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 S-2 E -200 5.7/12.3
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3NT S-3 8 -300 1.2/16.8
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT S-3 7 -300 1.2/16.8
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - -/6.2

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Syd giv
Ö-V i zon
1092
K975
D97
EK4
E7543
Ekn86
6
1095
Dkn
2
Kkn8542
7632
K86
D1043
E103
Dkn8

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N75878
S75878
Ö67464
V67464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 S= 6 140 16.8/1.2
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 N= 4 140 16.8/1.2
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 S-1 E -50 9.0/9.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-1 6 -50 9.0/9.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 S-1 6 -50 9.0/9.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-1 6 -50 9.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-1 6 -50 9.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S-2 6 -100 2.3/15.7
Laila Näslund - Eva Angestad Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 N-3 D -150 0.1/17.9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 9.2/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Väst giv
alla i zon
kn109
E6542
kn72
D6
864
9873
E10843
9
D75

KD6
EKkn7543
EK32
KDkn10
95
1082

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N11971
S11961
Ö119464
V98444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 N= E 140 17.9/0.1
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö+1 K -130 15.7/2.3
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 Ö+1 E -150 13.4/4.6
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+3 K -170 9.0/9.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna Greta Bäck - Roland Andersson 1 Ö+5 K -170 9.0/9.0
Laila Näslund - Eva Angestad Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 Ö+2 K -170 9.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S-2 E -200 4.6/13.4
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 N-3 E -300 2.3/15.7
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 Ö= E -600 0.1/17.9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 9.2/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Nord giv
N-S i zon
D63
E1097
32
E1042
72
Dkn4
D54
kn9763
K1054
K832
E1076
K
Ekn98
65
Kkn98
D85

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87798
S87798
Ö45545
V45544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 Ö-3 E 150 17.9/0.1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 1NT V-2 9 100 13.4/4.6
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT V-2 7 100 13.4/4.6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V-2 7 100 13.4/4.6
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 1 Ö= E -80 9.0/9.0
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 1NT V= 4 -90 5.7/12.3
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 Ö+1 6 -90 5.7/12.3
Kjell du Puy - Andreas Westman Kerstin Westin - Ylva Papp 2D Ö+1 6 -280 2.3/15.7
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 S-4 D -400 0.1/17.9
Anna Greta Bäck - Roland Andersson     - -/8.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Öst giv
Ö-V i zon
K862
432
K7
9863
D5
ED6
D632
D1074
103
kn875
E1095
EK2
Ekn974
K109
kn84
kn5

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44475
S44475
Ö99967
V99967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 5 Ö-2 E 200 17.9/0.1
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 Ö-1 E 100 14.6/3.4
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 2 Ö-1 Kn 100 14.6/3.4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 Ö= Kn -110 11.2/6.8
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö+1 E -130 6.8/11.2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+1 E -130 6.8/11.2
Kjell du Puy - Andreas Westman Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö= Kn -130 6.8/11.2
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö= Kn -140 2.3/15.7
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö+1 Kn -650 0.1/17.9
Anna Greta Bäck - Roland Andersson     - -/8.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Syd giv
alla i zon
Dkn105
KD87
EK9
E4
972
953
872
Kkn73
E63
E102
Dkn1043
62
K84
kn64
65
D10985

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N979108
S979108
Ö46334
V46334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3NT N+1 3 630 17.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 N= D 620 15.7/2.3
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT S= 3 600 13.4/4.6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 2NT N= D 120 10.1/7.9
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT N= 3 120 10.1/7.9
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 1NT N= D 90 6.8/11.2
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2NT N-1 D -100 3.4/14.6
Kerstin Westin - Ylva Papp Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S-1 8 -100 3.4/14.6
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N-2 D -200 0.1/17.9
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson     - 7.6/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Väst giv
ingen i zon
D972

K102
E98742
EKkn8654
K3
64
65
10
ED987
ED98
kn103
3
kn106542
kn753
KD

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N75444
S75444
Ö56889
V56899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 Ö-3 D 150 17.9/0.1
Kerstin Westin - Ylva Papp Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-2 E 100 15.7/2.3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-1 E 50 7.9/10.1
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 V-1 E 50 7.9/10.1
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 V-1 E 50 7.9/10.1
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-1 E 50 7.9/10.1
Lena Johansson - Poul Steckhahn Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 V-1 E 50 7.9/10.1
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 4 Ö-1 E 50 7.9/10.1
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 V+1 E -140 0.1/17.9
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson     - 7.6/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Nord giv
Ö-V i zon
EK643
Dkn6
63
D54
1082
EK873

K10982
75
10952
EK1095
73
Dkn9
4
Dkn8742
Ekn6

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N67387
S67487
Ö76955
V76955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N= E 420 17.9/0.1
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT N= 5 400 15.7/2.3
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 S-1 E -50 10.1/7.9
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N-1 E -50 10.1/7.9
Kerstin Westin - Ylva Papp Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT N-1 E -50 10.1/7.9
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-1 E -50 10.1/7.9
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 3NT N-2 2 -100 4.6/13.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 V= E -140 2.3/15.7
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Kjell du Puy - Andreas Westman 4 N-3 E -150 0.1/17.9
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg     - 8.1/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Öst giv
alla i zon
K9
7
Kkn10543
Kkn86
D543
E82
62
9542
E72
Dkn653
D9
D103
kn1086
K1094
E87
E7

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N811789
S811789
Ö42643
V42643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT N+2 2 660 17.9/0.1
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3NT N+1 3 630 14.6/3.4
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N+1 3 630 14.6/3.4
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Kjell du Puy - Andreas Westman 2 Ö-3 5 300 11.2/6.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 Ö-2 E 200 9.0/9.0
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT S+1 9 150 5.7/12.3
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 3 N+2 2 150 5.7/12.3
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N+1 3 130 2.3/15.7
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5 N-1 E -100 0.1/17.9
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg     - 8.1/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Syd giv
ingen i zon
642
42
D5
EKDkn96
E73
EDkn9
kn1042
105
K1098
1075
EK73
82
Dkn5
K863
986
743

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N72333
S72333
Ö61010107
V61010107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 V-3 E 150 17.9/0.1
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N-2 E -100 15.7/2.3
Louise Edholm - Roger Edholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 V= E -110 13.4/4.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 Ö+2 3 -130 9.0/9.0
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 V+1 E -130 9.0/9.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+1 E -130 9.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2 V+1 E -140 2.3/15.7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö= 3 -140 2.3/15.7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Kerstin Westin - Ylva Papp 3 Ö= 3 -140 2.3/15.7
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman     - 8.6/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Väst giv
N-S i zon
4
KDkn7
KD
Dkn7632
kn
E10832
E10964
E8
EK98632
9
853
K10
D1075
654
kn72
954

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N72535
S72535
Ö6107107
V6107107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V-3 K 150 17.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Christer Hellström 5 V-2 K 100 15.7/2.3
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 V-1 2 50 13.4/4.6
Louise Edholm - Roger Edholm Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 Ö+1 5 -140 11.2/6.8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 Ö+1 9 -170 7.9/10.1
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 2 Ö+2 9 -170 7.9/10.1
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+3 5 -200 4.6/13.4
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö= 9 -420 1.2/16.8
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö= 4 -420 1.2/16.8
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman     - 8.6/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Nord giv
alla i zon
kn
KDkn106
K7532
E9
EKD832
754
ED106
1097654
932

K852

E8
kn984
Dkn107643

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N1110726
S1010726
Ö236107
V236107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5 S= E 600 18.0/0.0
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 5 V-1 E 100 16.0/2.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5D S-1 E -200 12.0/6.0
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 6 N-2 10 -200 12.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 5 N-2 10 -200 12.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+3 E -230 8.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kjell du Puy - Andreas Westman 4 V+1 E -650 5.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V+1 E -650 5.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Kerstin Westin - Ylva Papp 4 V+2 7 -680 1.0/17.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 5 V+1 E -680 1.0/17.0

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Öst giv
ingen i zon
8432
KD9
5
K9853

kn82
Kkn10942
Ekn72
D9765
10654
ED3
D
EKkn10
E73
876
1064

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N93696
S93696
Ö49636
V49636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5 S= E 450 18.0/0.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 2 S+2 E 170 16.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Kerstin Westin - Ylva Papp 5 V-3 2 150 14.0/4.0
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 V-1 5 50 12.0/6.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 3 S-2 2 -100 10.0/8.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V= 2 -110 7.0/11.0
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 2 V+1 3 -110 7.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kjell du Puy - Andreas Westman 1NT V+1 5 -120 4.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+1 3 -130 2.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lena Johansson - Poul Steckhahn 4D S-2 E -300 0.0/18.0

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Syd giv
N-S i zon
D8
K63
D954
EDkn4
1093
E974
kn102
K73
kn752
105
E8
109652
EK64
Dkn82
K763
8

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N811101011
S811101011
Ö42332
V42332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT S+2 Kn 660 16.8/1.2
Kerstin Westin - Ylva Papp Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3NT S+2 4 660 16.8/1.2
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3NT S+1 2 630 13.4/4.6
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 S= E 600 11.2/6.8
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 S= 10 110 7.9/10.1
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 2 S+1 9 110 7.9/10.1
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Kjell du Puy - Andreas Westman 3NT S-1 10 -100 4.6/13.4
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 5 S-2 10 -200 2.3/15.7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 5 S-3 E -300 0.1/17.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/7.2

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn9763
K9743

53
4
10852
D87642
92
D85
Ekn6
EK105
Kkn7
K102
D
kn93
ED10864

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N1047126
S1047126
Ö39517
V39511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 N+2 E 480 16.8/1.2
Kerstin Westin - Ylva Papp Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 4 N+2 E 480 16.8/1.2
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= E 420 13.4/4.6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Kjell du Puy - Andreas Westman 2 N+4 E 230 11.2/6.8
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 N+1 E 170 9.0/9.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2 N+1 E 140 6.8/11.2
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 3 N-1 E -50 4.6/13.4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö= D -110 2.3/15.7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg 2NT Ö+1 4 -150 0.1/17.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/7.2

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Nord giv
ingen i zon
KD98
E64
42
kn832
10
KD8752
96
10764
kn74
10
ED108753
E5
E6532
kn93
Kkn
KD9

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N856106
S856106
Ö47633
V47633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 N= 10 420 17.0/1.0
Kjell du Puy - Andreas Westman Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S= 6 420 17.0/1.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 S+1 9 170 11.0/7.0
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 3 N+1 10 170 11.0/7.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Gunilla Hermansson - Inger Svensson 3 S+1 9 170 11.0/7.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S+1 8 170 11.0/7.0
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö-2 E 100 5.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 5 Ö-2 K 100 5.0/13.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén 4 S-1 9 -50 2.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 Ö= E -90 0.0/18.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Öst giv
N-S i zon
D8
E9742
95
10863
K
10
K10873
ED9754
E932
kn63
EDkn642
kn107654
KD85

Kkn2

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N40884
S40884
Ö812448
V812448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 Ö= 5 -400 18.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 5 Ö+1 K -420 11.0/7.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 5 Ö+1 4 -420 11.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5 Ö+1 D -420 11.0/7.0
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 5 Ö+1 8 -420 11.0/7.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Gunilla Hermansson - Inger Svensson 5 Ö+1 K -420 11.0/7.0
Kjell du Puy - Andreas Westman Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5 Ö+1 K -420 11.0/7.0
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 5 Ö+2 Kn -440 2.0/16.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén 5 Ö+2 Kn -440 2.0/16.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 Ö+2 Kn -440 2.0/16.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Syd giv
Ö-V i zon
72
D10973
103
Dkn63
8
82
KDkn942
EK52
Dkn10543
E654
E8
9
EK96
Kkn
765
10874

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N62543
S62543
Ö610799
V610799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö-2 5 200 17.9/0.1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 Ö+1 8 -140 15.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Louise Edholm - Roger Edholm 5 V= 9 -600 7.9/10.1
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Kjell du Puy - Andreas Westman 3NT V= 3 -600 7.9/10.1
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 V= 3 -600 7.9/10.1
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT Ö= 10 -600 7.9/10.1
Laila Näslund - Eva Angestad Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT Ö= 4 -600 7.9/10.1
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 3NT V= 6 -600 7.9/10.1
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö= 10 -620 0.1/17.9
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén     - 10.3/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Väst giv
alla i zon
kn10
D53
Kkn854
K97
ED98632
4
D1093
10
K5
kn109876

kn8654
74
EK2
E762
ED32

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910856
S810856
Ö43584
V43584
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 5D V-3 Kn 800 17.9/0.1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 V-2 7 200 13.4/4.6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4D V-1 4 200 13.4/4.6
Laila Näslund - Eva Angestad Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V-2 3 200 13.4/4.6
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 3 N= K 110 9.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 V-1 8 100 6.8/11.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Louise Edholm - Roger Edholm 3 N-1 K -100 4.6/13.4
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-3 4 -300 2.3/15.7
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Kjell du Puy - Andreas Westman 4D V= K -790 0.1/17.9
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén     - 10.3/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Nord giv
N-S i zon
62
KDkn52
3
EK865
kn3
E86
K874
D1072
K10854
103
Ekn109
kn9
ED97
974
D652
43

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95968
S95968
Ö48365
V47365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Inger Svensson 4 N= 9 620 15.0/3.0
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N= E 620 15.0/3.0
Kjell du Puy - Andreas Westman Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 4 N= Kn 620 15.0/3.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N= 9 620 15.0/3.0
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 N+2 Kn 170 8.0/10.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N+2 5 170 8.0/10.0
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 N+2 9 170 8.0/10.0
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 3 N= 9 140 4.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 N+1 E 110 2.0/16.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Laila Näslund - Eva Angestad 2NT S-1 6 -100 0.0/18.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.15

Öst giv
Ö-V i zon
10
kn42
kn762
86532
Dkn97
D98
KD93
kn10
E65
K10763
54
K94
K8432
E5
E108
ED7

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N87454
S87454
Ö45789
V45778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 V-2 4 200 18.0/0.0
Kjell du Puy - Andreas Westman Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman 1 S+2 3 140 16.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT S+1 3 120 14.0/4.0
Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT S= 9 90 12.0/6.0
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 S= 10 80 10.0/8.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S-1 Kn -50 7.0/11.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Laila Näslund - Eva Angestad 1 S-1 Kn -50 7.0/11.0
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 2 Ö+1 E -140 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Inger Svensson 2 S-3 D -150 2.0/16.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 Ö+2 E -170 0.0/18.0

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N+4 3 720 17.9/0.1
Louise Edholm - Roger Edholm Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén 4 N+2 3 680 15.7/2.3
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N+2 2 660 13.4/4.6
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT N+1 3 630 10.1/7.9
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N+1 2 630 10.1/7.9
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kjell du Puy - Andreas Westman 4 N= 10 620 6.8/11.2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2NT N+2 4 180 4.6/13.4
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 6 N-1 3 -100 2.3/15.7
Kerstin Westin - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 6 N-4 5 -400 0.1/17.9
Kerstin Selin - Birgitta Svensson     - 9.7/-

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Inger Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S= E 420 17.9/0.1
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 V-2 E 100 14.6/3.4
Louise Edholm - Roger Edholm Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén 5 V-2 E 100 14.6/3.4
Margareta Ljunggren - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-1 E 50 9.0/9.0
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V-1 E 50 9.0/9.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 V-1 E 50 9.0/9.0
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V= E -140 4.6/13.4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 V+1 E -170 2.3/15.7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kjell du Puy - Andreas Westman 4 V= 5 -420 0.1/17.9
Kerstin Selin - Birgitta Svensson     - 9.7/-

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Gunilla Hermansson - Inger Svensson 5 Ö-1 E 100 17.9/0.1
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö+1 E -170 15.7/2.3
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 3 V+3 9 -230 13.4/4.6
Kerstin Westin - Ylva Papp Louise Edholm - Roger Edholm 5D N-2 9 -300 11.2/6.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kjell du Puy - Andreas Westman 4 Ö= E -620 9.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö+1 E -650 4.6/13.4
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 V+1 2 -650 4.6/13.4
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V+1 E -650 4.6/13.4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén 4 Ö+2 E -680 0.1/17.9
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg     - 8.6/-

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Ing-Britt Nyholm - Ulla Nilsson 1NT S+2 2 150 16.8/1.2
Lena Andersson - Jan Jacobsson Thomas Johnsson - Anna-Mari Öhlén 1NT N+2 2 150 16.8/1.2
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Gunilla Hermansson - Inger Svensson 1NT N+1 5 120 12.3/5.7
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Kerstin Selin - Birgitta Svensson 1NT N+1 10 120 12.3/5.7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 1 N+1 5 110 9.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT S= 2 90 6.8/11.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kjell du Puy - Andreas Westman 2 N-1 2 -100 2.3/15.7
Kerstin Westin - Ylva Papp Louise Edholm - Roger Edholm 1NT N-1 6 -100 2.3/15.7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 2 N-1 3 -100 2.3/15.7
Elisabeth Haraldsson - Marianne Nyberg     - 8.6/-