Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Cityspel 2018-03-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Cityspel 2018-03-05

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
ingen i zon
54
9853
ED
Dkn943
963
K107
9752
E87
Dkn102
E42
Kkn6
K105
EK87
Dkn6
10843
62

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N75655
S75655
Ö68678
V68678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Karin Lodin - Staffan Hedman 2 N-2 D -100 12/0
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Bo Byléhn - Sverker Ernback 1NT Ö+1 E -120 8/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V+1 9 -120 8/4
Haine Haraldsson - Arne Håll Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT V+1 D -120 8/4
Ulla Blanck - Olan Hedström Nils Wänglund - Bert Hellström 1 Ö+2 10 -140 4/8
Barry Cotz - Börje Mattsson Jan Söderberg - Ola Bergqvist 1NT V+2 3 -150 1/11
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 1NT V+2 D -150 1/11

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
N-S i zon
K10
KD1064
854
kn62
Dkn864
E73
73
ED10
97
kn852
kn2
K8753
E532
9
EKD1096
94

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N510777
S510777
Ö73665
V73665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT S+1 D 150 12/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Karin Lodin - Staffan Hedman 2 S+2 D 130 9/3
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 3 S+1 D 130 9/3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S= 4 110 6/6
Ulla Blanck - Olan Hedström Nils Wänglund - Bert Hellström 2 V-2 8 100 4/8
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Bo Byléhn - Sverker Ernback 3NT N-1 9 -100 1/11
Barry Cotz - Börje Mattsson Jan Söderberg - Ola Bergqvist 5 S-1 D -100 1/11

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
Ö-V i zon
K43
94
E10853
Ekn2
9
72
Kkn9764
D984
D87
KDkn1053
D2
106
Ekn10652
E86

K753

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N11781211
S11781211
Ö25511
V26511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wänglund - Bert Hellström Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 S+1 7 450 11/1
Karin Lodin - Staffan Hedman Haine Haraldsson - Arne Håll 4 S+1 7 450 11/1
Ulla Blanck - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= 2 420 7/5
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S= 7 420 7/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 3 S= 8 140 4/8
Barry Cotz - Börje Mattsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-1 2 -50 2/10
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Bo Byléhn - Sverker Ernback 4 S-2 7 -100 0/12

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
alla i zon
Dkn1062
K9
D973
105
875
D2
K54
Kkn432
E94
Ekn8754
Ekn
76
K3
1063
10862
ED98

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N36353
S36353
Ö1071089
V1071089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Staffan Hedman Haine Haraldsson - Arne Håll 3 Ö-1 K 100 12/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 1 Ö+1 6 -110 10/2
Barry Cotz - Börje Mattsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö= 8 -140 8/4
Ulla Blanck - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+2 10 -170 6/6
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 2 Ö+3 6 -200 3/9
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+3 10 -200 3/9
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Bo Byléhn - Sverker Ernback 4 Ö= 3 -620 0/12

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
N-S i zon
Dkn74
ED1093
kn85
8
9632
54
D72
EK64
E105
K2
93
D109732
K8
kn876
EK1064
kn5

Optimalt kontrakt: 3NTD Ö-1 100
 NT
N49965
S49965
Ö84378
V84378
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 Ö-3 7 150 12/0
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 3 N= 9 140 10/2
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Ulla Blanck - Olan Hedström 4 N-1 E -100 5/7
Barry Cotz - Börje Mattsson Haine Haraldsson - Arne Håll 4 N-1 3 -100 5/7
Karin Lodin - Staffan Hedman Bo Byléhn - Sverker Ernback 4 N-1 3 -100 5/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Söderberg - Ola Bergqvist 4 N-1 6 -100 5/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Nils Wänglund - Bert Hellström 3 N-3 10 -300 0/12

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
Ö-V i zon
6
kn10853
E85
D1072
Ekn72
K92
Dkn4
E98
1085
ED4
K963
kn63
KD943
76
1072
K54

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N53543
S53543
Ö710889
V710889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 3NT V-2 Kn 200 12/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Söderberg - Ola Bergqvist 2NT V+1 3 -150 10/2
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Ulla Blanck - Olan Hedström 3NT V= 5 -600 6/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT V= 3 -600 6/6
Karin Lodin - Staffan Hedman Bo Byléhn - Sverker Ernback 3NT V= 2 -600 6/6
Barry Cotz - Börje Mattsson Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT V+1 3 -630 1/11
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+1 8 -630 1/11

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
alla i zon
Ekn1073
kn84
82
Dkn2
K8
1032
kn10943
1073
642
KD976
K
EK86
D95
E5
ED765
954

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N67699
S66698
Ö76744
V76744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Sverker Ernback Barry Cotz - Börje Mattsson 2 N+3 E 200 11/1
Karin Lodin - Staffan Hedman Ulla Blanck - Olan Hedström 2 N+3 K 200 11/1
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+2 K 170 6/6
Haine Haraldsson - Arne Håll Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 2 N+2 K 170 6/6
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Nils Wänglund - Bert Hellström 3 N+1 K 170 6/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 2 N+1 K 140 2/10
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Jan Söderberg - Ola Bergqvist 4 N-1 K -100 0/12

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
ingen i zon
K2
D10
E83
Dkn10863
E8
E43
Dkn652
E52
Dkn9743
K76
K104
K
1065
kn9852
97
974

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N62522
S62522
Ö7118119
V7118119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö= 9 -110 12/0
Bo Byléhn - Sverker Ernback Barry Cotz - Börje Mattsson 2 Ö+3 9 -200 9/3
Karin Lodin - Staffan Hedman Ulla Blanck - Olan Hedström 1 Ö+4 3 -200 9/3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Jan Söderberg - Ola Bergqvist 4 Ö+1 2 -450 3/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 V+1 D -450 3/9
Haine Haraldsson - Arne Håll Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 4 V+1 D -450 3/9
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö+1 7 -450 3/9

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
Ö-V i zon
ED6
985
D53
10643
105
EKD4
10942
K75
9874
kn10762

EDkn2
Kkn32
3
EKkn876
98

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -300
 NT
N410284
S410274
Ö831133
V831133
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S+2 10 130 10/2
Karin Lodin - Staffan Hedman Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 2 S+2 E 130 10/2
Haine Haraldsson - Arne Håll Nils Wänglund - Bert Hellström 3 S+1 K 130 10/2
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1 S= E 80 6/6
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Bo Byléhn - Sverker Ernback 3 S-3 E -150 4/8
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= 3 -620 2/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Barry Cotz - Börje Mattsson 4 V+1 3 -650 0/12

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
alla i zon
K6
E10976
Ekn986
kn
52
542
52
E109854
E9873
KDkn
KD
D76
Dkn104
83
10743
K32

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N39853
S39853
Ö104588
V104588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2NT Ö-3 7 300 12/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Barry Cotz - Börje Mattsson 3 N+1 E 130 10/2
Karin Lodin - Staffan Hedman Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 2 N= E 110 7/5
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N= E 110 7/5
Ulla Blanck - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö= D -110 2/10
Haine Haraldsson - Arne Håll Nils Wänglund - Bert Hellström 2 Ö= 4 -110 2/10
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Bo Byléhn - Sverker Ernback 2 Ö+1 D -110 2/10

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
ingen i zon
kn86
975
E985
KD5
EK92
kn86
D64
kn104
1074
KD32
K3
E973
D53
E104
kn1072
862

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46444
S46444
Ö97998
V97998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 1NT Ö= Kn -90 12/0
Haine Haraldsson - Arne Håll Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1 V+1 K -110 9/3
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V= 6 -110 9/3
Nils Wänglund - Bert Hellström Karin Lodin - Staffan Hedman 1NT Ö+2 2 -150 4/8
Barry Cotz - Börje Mattsson Ulla Blanck - Olan Hedström 1NT V+2 6 -150 4/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Sverker Ernback 2NT Ö+1 7 -150 4/8
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+1 K -430 0/12

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
N-S i zon
D5
EK7
Dkn105
Dkn96
EK3
Dkn1083
EK63
8
1087
6542
984
753
kn9642
9
72
EK1042

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97597
S97597
Ö35834
V35834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 S= D 620 12/0
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 5D V-3 D 500 10/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Sverker Ernback 1NT N= 6 90 8/4
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N-1 E -100 6/6
Barry Cotz - Börje Mattsson Ulla Blanck - Olan Hedström 2 V= D -110 4/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Karin Lodin - Staffan Hedman 2 V+1 D -140 1/11
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V= D -140 1/11

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
alla i zon
85
kn10864
52
K943
K932
E92
kn83
1086
D76
KD753
D9
Ekn7
Ekn104

EK10764
D52

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N77666
S78666
Ö55776
V54776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Sverker Ernback Nils Wänglund - Bert Hellström 3 Ö-3 E 300 9/3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Barry Cotz - Börje Mattsson 4 Ö-3 E 300 9/3
Haine Haraldsson - Arne Håll Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 3 Ö-3 E 300 9/3
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Karin Lodin - Staffan Hedman 3 Ö-3 E 300 9/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S= E 110 4/8
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Ulla Blanck - Olan Hedström 2 Ö-1 E 100 2/10
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S-1 8 -100 0/12

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
ingen i zon
E76
K82
ED974
K6
102
763
86
E109872
953
D954
kn103
Dkn3
KDkn84
Ekn10
K52
54

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N812101212
S812101212
Ö50200
V50200
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S+3 8 510 10/2
Bo Byléhn - Sverker Ernback Nils Wänglund - Bert Hellström 4 S+3 8 510 10/2
Haine Haraldsson - Arne Håll Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 S+3 7 510 10/2
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Karin Lodin - Staffan Hedman 4 S+2 E 480 5/7
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Ulla Blanck - Olan Hedström 4 S+2 E 480 5/7
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Barry Cotz - Börje Mattsson 4 S+1 E 450 2/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+4 5 170 0/12

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
N-S i zon
Ekn852
5
E963
Kkn3
D64
EKD864
kn42
6

kn732
KD85
ED1092
K10973
109
107
8754

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N34184
S34184
Ö791257
V791257
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Sverker Ernback Ulla Blanck - Olan Hedström 4 V+1 5 -450 9/3
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V+1 E -450 9/3
Karin Lodin - Staffan Hedman Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 V+1 E -450 9/3
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V+1 E -450 9/3
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+2 E -480 3/9
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Barry Cotz - Börje Mattsson 4 V+2 E -480 3/9
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Haine Haraldsson - Arne Håll 6 V= E -980 0/12

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
Ö-V i zon
kn95
762
E542
1083
ED1087
K
kn108
K642
63
D9543
KD976
kn
K42
Ekn108
3
ED975

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N74656
S84656
Ö59776
V59776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Staffan Hedman Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2NT V-3 8 300 12/0
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3D V-1 E 200 10/2
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Barry Cotz - Börje Mattsson 2 S+2 E 130 8/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Haine Haraldsson - Arne Håll 3 S-1 K -50 6/6
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+1 5 -140 4/8
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Nils Wänglund - Bert Hellström 2NT Ö+1 7 -150 2/10
Bo Byléhn - Sverker Ernback Ulla Blanck - Olan Hedström 2 V+2 6 -170 0/12

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
ingen i zon
9432
Kkn4
D98
865
KD
E6
Ekn62
EK973
kn1085
1053
K74
D102
E76
D9872
1053
kn4

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N22522
S22522
Ö1110798
V1110798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Sverker Ernback Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT V-2 K 100 12/0
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= 5 -130 10/2
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2NT V+1 3 -150 8/4
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Barry Cotz - Börje Mattsson 2 Ö+3 Kn -200 6/6
Ulla Blanck - Olan Hedström Jan Söderberg - Ola Bergqvist 2NT V+3 2 -210 4/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Lodin - Staffan Hedman 5 V= 3 -400 2/10
Nils Wänglund - Bert Hellström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+2 2 -460 0/12

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
N-S i zon
Ekn843
kn86
kn93
73
D6
K7543
742
D86
K952
E92
ED106
105
107
D10
K85
EKkn942

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N76576
S76576
Ö67866
V67866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wänglund - Bert Hellström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö-3 K 150 12/0
Bo Byléhn - Sverker Ernback Haine Haraldsson - Arne Håll 3 Ö-2 E 100 10/2
Ulla Blanck - Olan Hedström Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3 V-1 7 50 7/5
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 V-1 7 50 7/5
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S-1 2 -100 2/10
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Barry Cotz - Börje Mattsson 3 S-1 4 -100 2/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Lodin - Staffan Hedman 2 N-1 10 -100 2/10

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn42
E1092
kn8
96
6
5
ED1063
ED8742
107
K6
K7542
K1053
D9853
Dkn8743
9
kn

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N2110102
S2110102
Ö1111337
V1111337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wänglund - Bert Hellström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5 N= K 450 12/0
Barry Cotz - Börje Mattsson Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 4 N= K 420 9/3
Haine Haraldsson - Arne Håll Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= 6 420 9/3
Bo Byléhn - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5D S-1 E -100 6/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Olan Hedström 4 V+2 E -170 4/8
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Karin Lodin - Staffan Hedman 5 V+1 K -620 2/10
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Jan Söderberg - Ola Bergqvist 5D V+1 E -950 0/12

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
alla i zon
Kkn
EDkn72
103
E973
108752
10843
82
kn4
E6
6
EKkn654
D865
D943
K95
D97
K102

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N86989
S86989
Ö47353
V47353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N+1 E 170 12/0
Bo Byléhn - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N= K 140 8/4
Nils Wänglund - Bert Hellström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 N= E 140 8/4
Barry Cotz - Börje Mattsson Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 3 N= K 140 8/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Olan Hedström 2 Ö-1 5 100 4/8
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Jan Söderberg - Ola Bergqvist 4 N-1 E -100 1/11
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Karin Lodin - Staffan Hedman 4 N-1 E -100 1/11

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
N-S i zon
E7642
ED102
kn10
87
kn9
9864
D6
D6543
KD10
53
E8543
E102
853
Kkn7
K972
Kkn9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66897
S67897
Ö76545
V76545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Ulla Blanck - Olan Hedström 2 N+1 E 140 9/3
Nils Wänglund - Bert Hellström Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 2 N+1 E 140 9/3
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Bo Byléhn - Sverker Ernback 2 N+1 5 140 9/3
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+1 5 140 9/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Karin Lodin - Staffan Hedman 1 Ö+1 9 -90 4/8
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barry Cotz - Börje Mattsson 3 N-1 E -100 1/11
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Haine Haraldsson - Arne Håll 3 N-1 E -100 1/11

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
Ö-V i zon
KD73
4
Ekn1084
K43
4
Kkn9875
32
ED85
Ekn9865
1032
6
962
102
ED6
KD975
kn107

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N510466
S510459
Ö83974
V83874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barry Cotz - Börje Mattsson 5 S= 8 400 12/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 4 N+1 10 150 10/2
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Ulla Blanck - Olan Hedström 3 N+1 E 130 8/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Bo Byléhn - Sverker Ernback 5 S-1 4 -50 6/6
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5D S-1 4 -100 4/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Karin Lodin - Staffan Hedman 2 V+2 E -170 2/10
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT S-4 4 -200 0/12

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
alla i zon
654
E97
Dkn86
1076
832
5
K954
kn9843
EKkn
KD64
732
K52
D1097
kn10832
E10
ED

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N57776
S57776
Ö86667
V86567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Olan Hedström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 Ö-2 E 200 12/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Barry Cotz - Börje Mattsson 2 S+1 8 140 10/2
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S= 3 110 6/6
Karin Lodin - Staffan Hedman Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 2 S= 8 110 6/6
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Haine Haraldsson - Arne Håll 2 S= 8 110 6/6
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Jan Söderberg - Ola Bergqvist 2 S-1 5 -100 2/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bo Byléhn - Sverker Ernback 4 S-3 5 -300 0/12

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
ingen i zon
Dkn1073
kn763

D643
E82
D4
E987
K1095
954
EK10
KD10652
E
K6
9852
kn43
kn872

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N51541
S51541
Ö8128912
V8128912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Olan Hedström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 V-2 3 100 12/0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bo Byléhn - Sverker Ernback 3NT Ö= 2 -400 10/2
Nils Wänglund - Bert Hellström Barry Cotz - Börje Mattsson 5 V+1 D -420 7/5
Karin Lodin - Staffan Hedman Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 5 Ö+1 K -420 7/5
Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3NT V+3 D -490 3/9
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT V+3 D -490 3/9
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 6 Ö= 4 -920 0/12

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
Ö-V i zon
D753
kn1093
10973
K
E2
E8
K2
D987532
K86
K754
ED4
1064
kn1094
D62
kn865
Ekn

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N25452
S25452
Ö118989
V118989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Sverker Ernback Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 5 Ö= Kn -600 7/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5 Ö= Kn -600 7/5
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 5 Ö= Kn -600 7/5
Ulla Blanck - Olan Hedström Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT Ö= Kn -600 7/5
Barry Cotz - Börje Mattsson Karin Lodin - Staffan Hedman 5 Ö= Kn -600 7/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT Ö= Kn -600 7/5
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3NT V+1 Kn -630 0/12

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
alla i zon
ED52
Kkn1054

Dkn53
K87643
72
EK72
7
kn10
98
kn954
E8642
9
ED63
D10863
K109

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N971169
S9711610
Ö36173
V46173
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Sverker Ernback Lars-Anders Svensson - Birgitta Wiberg 4 S+2 E 680 8/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 N+2 E 680 8/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 S+2 E 680 8/4
Ulla Blanck - Olan Hedström Haine Haraldsson - Arne Håll 4 N+2 Kn 680 8/4
Anders Jakobsson - Gabriella Bylund Jan Söderberg - Ola Bergqvist 4 N+2 Kn 680 8/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N+1 Kn 630 2/10
Barry Cotz - Börje Mattsson Karin Lodin - Staffan Hedman 2 V-2 D 200 0/12