Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » Liga 1:2 171003 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Liga 1:2 171003

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Nord giv
alla i zon
#
82
64
1053
KDkn987
#
65
kn1073
EK62
543
#
9
KD8
kn9874
E1062
#
EKDkn10743
E952
D

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N64597
S64597
Ö79834
V68824
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 4 N+1 K 650 73/-73
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 E 650 73/-73
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 4 S= E 620 69/-69
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 4 S= K 620 69/-69
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 3 S+1 E 170 -11/11
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3 S+1 K 170 -11/11
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   -46/46
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   -46/46
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6 S-2 E -200 -77/77
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 6 S-3 E -300 -93/93

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
985
kn97
K98653
D
#
Dkn76
8632
kn
kn1086
#
E1032
ED54

EK542
#
K4
K10
ED10742
973

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N210226
S210226
Ö11310107
V11310107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 4 V-2 6 100 44/-44
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 6 Ö-2 E 100 44/-44
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V-1 D 50 31/-31
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   18/-18
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   18/-18
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 5 S-1 D -50 5/-5
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 5 S-1 4 -50 5/-5
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 3 Ö+1 7 -130 -15/15
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 4 V= D -420 -75/75
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= 5 -420 -75/75

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
7
7432
E98764
Dkn
#
Dkn106
K1095
Kkn105
6
#
54
E6
2
E9875432
#
EK9832
Dkn8
D3
K10

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N46664
S46664
Ö86769
V86769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 5 Ö-2 E 100 40/-40
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 4 Ö-1 E 50 27/-27
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 4 Ö-1 E 50 27/-27
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   13/-13
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   13/-13
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 S-1 3 -100 -12/12
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 3 Ö= E -110 -12/12
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 3 Ö+1 E -130 -22/22
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 S-2 6 -200 -37/37
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D S-1 6 -200 -37/37

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
1085
963
K1096
EK5
#
E73
Dkn107
Dkn72
43
#
Dkn92
42

Dkn109862
#
K64
EK85
E8543
7

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N49868
S49769
Ö94574
V94574
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT V-5 10 500 98/-98
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2NT V-2 9 200 43/-43
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S= 4 110 24/-24
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 S= 3 110 24/-24
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   -1/1
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   -1/1
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 3NT N-2 D -100 -24/24
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 3 Ö= E -110 -26/26
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 3 Ö= E -110 -26/26
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 3D Ö= E -670 -111/111

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
kn6
K
Kkn32
D86432
#
109752
kn42
6
EK97
#
3
ED10876
D8754
10
#
EKD84
953
E109
kn5

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N97275
S97275
Ö46956
V46955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   34/-34
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   34/-34
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 3 S-1 E -50 20/-20
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-1 E -50 20/-20
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 3 S-2 6 -100 6/-6
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 S-2 4 -100 6/-6
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3 Ö+1 E -170 -12/12
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 4 S-4 6 -200 -19/19
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 2 Ö+3 E -200 -19/19
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 Ö= E -420 -70/70

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D932
E753
K53
kn7
#
8
84
E72
EKD10964
#
kn75
KDkn106
kn108
32
#
EK1064
92
D964
85

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N47585
S47585
Ö95847
V95847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 3 S= E 140 45/-45
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 5 V-2 2 100 36/-36
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V-1 3 50 22/-22
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 4 V-1 7 50 22/-22
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   8/-8
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   8/-8
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 2 V+1 2 -110 -17/17
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 V= 2 -110 -17/17
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 3 -150 -27/27
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 5 V= 3 -400 -80/80

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E9
53
EDkn
Ekn10762
#
86432
Kkn64
83
K4
#
Dkn107
E108
K92
D83
#
K5
D972
107654
95

Optimalt kontrakt: 3NTD S-1 -100
 NT
N89648
S89648
Ö44795
V44795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 1NT N+1 D 120 30/-30
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 1NT N+1 7 120 30/-30
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 3 N= D 110 28/-28
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 3 V-1 E 100 26/-26
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   2/-2
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   2/-2
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-1 D -50 -13/13
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 V= E -140 -35/35
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 3 V= 3 -140 -35/35
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3 V= 5 -140 -35/35

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D10653
kn65
64
D32
#
Ekn9742
84
Dkn95
8
#
K
D10932
K1072
1075
#
8
EK7
E83
EKkn964

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N104779
S104779
Ö38664
V38664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 2D V-3 6 800 91/-91
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT N+1 K 630 64/-64
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT N+1 K 630 64/-64
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2D V-2 6 500 39/-39
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2D V-1 5 200 -23/23
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 3 S+2 D 150 -33/33
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 3 S+2 E 150 -33/33
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 4 S= E 130 -39/39
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   -65/65
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   -65/65

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D975
kn82
E102
EK6
#
E3
E1093
Dkn754
kn7
#
kn1084
D7
93
D10532
#
K62
K654
K86
984

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N67777
S67878
Ö66555
V76565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 1NT S= D 90 39/-39
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V-1 E 50 29/-29
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 2 V-1 E 50 29/-29
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   14/-14
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   14/-14
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2 V= E -90 -9/9
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 2 Ö+1 K -110 -12/12
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 E -110 -12/12
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT N-2 5 -200 -35/35
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 2NT S-3 4 -300 -57/57

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K976
4
K984
EKkn6
#
102
kn10987
75
D543
#
D84
D32
Dkn63
972
#
Ekn53
EK65
E102
108

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N1212101312
S1212101312
Ö11301
V11301
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 6 S+1 Kn 1010 72/-72
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 6 S+1 Kn 1010 72/-72
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 6 S+1 10 1010 72/-72
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 N+1 D 1010 72/-72
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 4 N+3 D 510 -17/17
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S+2 7 480 -23/23
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 3NT S+2 10 460 -27/27
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT S+2 3 460 -27/27
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   -97/97
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   -97/97

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn105
EKkn1032
74
E7
#
D843
54
E10865
103
#
K97
D97
K9
K9652
#
E62
86
Dkn32
Dkn84

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76868
S76868
Ö67475
V67475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= 7 620 104/-104
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 N+2 6 170 30/-30
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 2 N+1 2 140 22/-22
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 2 N+1 7 140 22/-22
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 2 N= 7 110 12/-12
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   -13/13
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   -13/13
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N-1 5 -100 -34/34
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 N-2 K -200 -55/55
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 4 N-3 7 -300 -75/75

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
EK9
8743
kn9652
D
#
65432
D10
K10
Kkn98
#
kn
EKkn92
E73
E1032
#
D1087
65
D84
7654

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N16152
S16152
Ö1271289
V1271289
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Jan Clementsson Christian Söderlund - Viveka Engeström Pass   70/-70
Örjan Söderlund - Ove Järnström Mats Andersson - Lars Becklén Pass   70/-70
Mats Holm - Gunilla Wallin Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 Ö+2 6 -170 34/-34
Stig Unoson - Terezia Lagerman Arne Bojesson - Helen Roos 3 Ö+2 5 -200 28/-28
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Håkan Stenfot - Kent Borg 3NT Ö+1 8 -430 -24/24
Bodil Wikström - Christina Leander Lotta Lundberg - Annika Nivestam 3NT Ö+2 4 -460 -31/31
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck 3NT V+2 3 -460 -31/31
Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 6 -480 -38/38
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT V+3 E -490 -39/39
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT Ö+3 6 -490 -39/39