Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » Liga 1:1 171003 2017-10-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Liga 1:1 171003 2017-10-03

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Nord giv
ingen i zon
E75
Dkn7643

Dkn106
KDkn6
10952
kn6
532
102
EK8
D1087
E974
9843

EK95432
K8

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N68786
S68786
Ö54657
V54657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT Ö-3 5 150 64/-64
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   35/-35
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   35/-35
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 3 S-1 K -50 22/-22
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-1 K -50 22/-22
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 4 S-2 K -100 9/-9
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 4 S-3 K -150 -3/3
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 5 S-3 K -150 -3/3
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 5D S-3 K -500 -72/72
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5D S-4 K -800 -109/109

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Öst giv
N-S i zon
E
D85432

Ekn9654
KD10983
10
D863
D3
765
K9
Ekn104
K872
kn42
Ekn76
K9752
10

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1100
 NT
N1151358
S1151358
Ö27084
V27084
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 4 S+2 K 680 81/-81
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 4 S+2 K 680 81/-81
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N= 6 650 78/-78
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 N+4 7 260 9/-9
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 2 N+3 7 200 -4/4
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 4 V-2 E 100 -23/23
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -43/43
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -43/43
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 V= 5 -110 -65/65
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2 V+1 E -140 -71/71

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Syd giv
Ö-V i zon
E754
kn7
Dkn3
kn1073
1093
9653
1095
K42
D2
KD10
E874
D865
Kkn86
E842
K62
E9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N878108
S878108
Ö55535
V55535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 4 S= 10 420 71/-71
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 4 S= 5 420 71/-71
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 3 S+1 9 170 23/-23
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 N+1 6 140 13/-13
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -19/19
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -19/19
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 4 S-1 10 -50 -35/35
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 N-1 D -50 -35/35
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-1 10 -50 -35/35
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N-1 K -50 -35/35

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Väst giv
alla i zon
KD854
Kkn105
K6
kn5
E2
D63
84
E97632
93
E87
D10972
K84
kn1076
942
Ekn53
D10

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N46995
S46995
Ö86448
V86448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 N+2 2 170 23/-23
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 2 N+2 9 170 23/-23
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 2 N+2 2 170 23/-23
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 N+2 7 170 23/-23
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 2 N+1 3 140 13/-13
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 3 N= 4 140 13/-13
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N= 9 110 3/-3
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -26/26
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -26/26
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 S-2 E -200 -69/69

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Nord giv
N-S i zon
E9764
EKkn32
kn8
D
KD2
D9
D1073
10974
1085
64
E65
Kkn532
kn3
10875
K942
E86

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N571198
S571198
Ö76235
V76235
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 4 N+1 3 650 75/-75
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 S+1 6 650 75/-75
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 4 N+1 8 650 75/-75
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 2 N+3 3 200 -16/16
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+3 6 200 -16/16
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 2 N+2 4 170 -21/21
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2 N+2 6 170 -21/21
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 N+1 E 140 -31/31
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -60/60
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -60/60

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Öst giv
Ö-V i zon
64
K43
Dkn32
kn1075
973
75
10954
ED64
Dkn852
ED9
EK
832
EK10
kn10862
876
K9

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56636
S56636
Ö877107
V87797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   30/-30
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   30/-30
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 1NT Ö= 2 -90 3/-3
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 1NT Ö= 8 -90 3/-3
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 1NT Ö= Kn -90 3/-3
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 1NT Ö+1 Kn -120 -3/3
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 1 Ö+2 8 -140 -13/13
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= 2 -140 -13/13
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2 Ö+2 Kn -170 -20/20
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 Ö+1 8 -170 -20/20

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Syd giv
alla i zon
E63
kn62
E654
K86
42
D87543

kn10952
Dkn985
109
KD72
74
K107
EK
kn10983
ED3

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N8117911
S8117911
Ö52542
V52542
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 3NT S+2 4 660 34/-34
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 3NT S+2 4 660 34/-34
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 3NT S+1 7 630 27/-27
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 3NT S+1 Kn 630 27/-27
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT S+1 5 630 27/-27
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT N+1 K 630 27/-27
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT S= 5 600 19/-19
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D Ö-2 Kn 500 -5/5
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -95/95
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -95/95

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Väst giv
ingen i zon
K64
7
108
EK109842
93
EKD108
kn64
D53
kn852
654
KD953
6
ED107
kn932
E72
kn7

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N1245128
S12451210
Ö18811
V18811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT S+1 K 430 66/-66
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5 S= 4 400 59/-59
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 3 N+2 4 150 3/-3
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 3 N+1 5 130 -4/4
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 4 N= K 130 -4/4
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+1 6 130 -4/4
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 3 Ö-2 Kn 100 -12/12
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 V-1 E 50 -24/24
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -40/40
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -40/40

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn7
875
KD54
954
KD8632
2
E93
K76

KD1043
10862
D1082
10954
Ekn96
kn7
Ekn3

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N55677
S55678
Ö78765
V78765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 V-3 5 300 51/-51
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 2 V-2 7 200 28/-28
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-2 Kn 200 28/-28
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 2NT Ö-1 9 100 2/-2
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 2 V-1 K 100 2/-2
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 2 V-1 5 100 2/-2
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2 V-1 K 100 2/-2
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -24/24
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -24/24
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 S-4 K -200 -67/67

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Öst giv
alla i zon
954
108753
854
K3
D8
D92
EKD
E9742
Ekn7
Kkn64
109
D1086
K10632
E
kn7632
kn5

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N25462
S25462
Ö1179711
V1079710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 5 V-2 5 200 101/-101
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   79/-79
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   79/-79
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 5 Ö= E -600 -28/28
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT V+1 5 -630 -35/35
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT Ö+1 3 -630 -35/35
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT V+1 3 -630 -35/35
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 3NT V+2 5 -660 -42/42
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 3NT V+2 7 -660 -42/42
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+2 3 -660 -42/42

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Syd giv
ingen i zon
92
D53
D109865
K9
kn874
kn1096
K7
875
D1053
74
43
D6432
EK6
EK82
Ekn2
Ekn10

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N91211912
S91211912
Ö31241
V31241
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 6NT S= Kn 990 97/-97
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 6NT S= Kn 990 97/-97
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 3NT S+3 Kn 490 9/-9
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 3NT S+3 Kn 490 9/-9
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT S+3 10 490 9/-9
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+3 Kn 490 9/-9
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT S+3 Kn 490 9/-9
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -76/76
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -76/76
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 7NT S-1 Kn -50 -87/87

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.03

Väst giv
N-S i zon
kn2
653
Dkn96
KD107
E109
EKD42
1084
kn8
K654
10
732
96542
D873
kn987
EK5
E3

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N68658
S68658
Ö65665
V65665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Göran Nyqvist - Göran Ekelund 2NT S+1 E 150 24/-24
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Håkan Stenfot - Kent Borg 2NT S+1 E 150 24/-24
Arne Bojesson - Helen Roos Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2NT N+1 10 150 24/-24
Bodil Wikström - Christina Leander Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 1NT N+1 5 120 14/-14
Stig Unoson - Terezia Lagerman Jan Ahlkvist - Ulla Linse 1 V-1 6 50 -3/3
Lotta Lundberg - Annika Nivestam Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V-1 D 50 -3/3
Veronica Hallbäck - Stefan Hallbäck Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 V-1 K 50 -3/3
Mats Andersson - Lars Becklén Örjan Söderlund - Ove Järnström Pass   -19/19
Christian Söderlund - Viveka Engeström Kent Hermansson - Jan Clementsson Pass   -19/19
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Mats Holm 1 V= Kn -80 -39/39