Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Söndag partävling med hcp TL Anders 2017-10-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag partävling med hcp TL Anders 2017-10-08

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
ED72
EKkn
106
K865
?
984
D98
K843
1032
?

106543
Dkn7
EDkn74
?
Kkn10653
72
E952
9

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6851110
S6851110
Ö75613
V75613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 5D Ö-6 10 1400 14/0
Anita Persson - Stig Unoson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+2 10 480 12/2
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 10/4
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 S= 8 420 5/9
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 S= 8 420 5/9
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S= 8 420 5/9
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 4 N= D 420 5/9
Marianne Falck - Berit Kallstenius Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3 S+1 10 170 0/14

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Kkn
E762
EK1063
kn9
#
E87632
4
kn7
10652
#
954
Kkn1085
42
ED8
#
D10
D93
D985
K743

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N610857
S610857
Ö63585
V63585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 N+2 8 130 13/1
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 2 N+2 10 130 13/1
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 V-2 E 100 10/4
Marianne Falck - Berit Kallstenius Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 2 N= 4 90 8/6
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N-1 E -100 6/8
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3 V= E -140 3/11
Anita Persson - Stig Unoson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= K -140 3/11
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 N-2 2 -200 0/14

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EKkn
K964
kn8
D1097
#
D8754
kn3
9532
EK
#
93
E875
K106
kn865
#
1062
D102
ED74
432

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N97879
S97879
Ö45464
V45464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT S+2 5 150 12/2
Marianne Falck - Berit Kallstenius Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 1NT N+2 6 150 12/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N+2 5 150 12/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N+1 3 140 8/6
Anita Persson - Stig Unoson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 1NT N+1 9 120 6/8
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1 V-1 Kn 100 4/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 1NT S= E 90 1/13
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1NT S= 5 90 1/13

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn104
875
ED102
Dkn3
#
E7
D62
K95
E8762
#
D65
K943
kn874
54
#
K9832
Ekn10
63
K109

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N77799
S77799
Ö55634
V55634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT V-3 Kn 300 14/0
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N+3 4 180 12/2
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S+1 5 140 10/4
Anita Persson - Stig Unoson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 2 S= 5 110 8/6
Marianne Falck - Berit Kallstenius Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 1NT Ö-1 8 100 5/9
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1NT V-1 2 100 5/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 1NT V= E -90 2/12
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 S-2 5 -200 0/14

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
105
84
86
EKDkn765
#
K987
D965
92
942
#
E6432
kn32
KD54
3
#
Dkn
EK107
Ekn1073
108

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N108749
S108749
Ö35673
V35673
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Anita Persson - Stig Unoson 3D N+1 K 870 14/0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S= 7 600 11/3
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 N= E 600 11/3
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 130 7/7
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 N= K 130 7/7
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 5 N-1 K -100 2/12
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 5 N-1 E -100 2/12
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S-1 7 -100 2/12

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
KD106
107654
kn104
4
#
52
ED2
9832
Kkn106
#
E874
kn98
E5
ED87
#
kn93
K3
KD76
9532

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N24544
S24544
Ö108789
V108789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Anita Persson - Stig Unoson 3NT Ö-1 6 100 12/2
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-1 E 100 12/2
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT Ö-1 6 100 12/2
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2NT Ö= 3 -120 8/6
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö= 6 -600 4/10
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3NT Ö= 6 -600 4/10
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö= 6 -600 4/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 6 -630 0/14

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D62
10
Dkn7
987652
#
98
E987654
86
K3
#
EKkn105
kn2
9
EDkn104
#
743
KD3
EK105432

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N39222
S39222
Ö10410106
V1041096
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Anita Persson - Stig Unoson 6 V-2 7 200 14/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 V-1 9 100 10/4
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-1 D 100 10/4
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-1 D 100 10/4
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 5D S-1 E -200 6/8
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 5D S-2 8 -500 4/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V= 7 -620 1/13
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 V= D -620 1/13

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
1043
EK72
10987
D6
#
KD865
D53
4
K532
#
kn2
kn10
EKDkn52
1094
#
E97
9864
63
Ekn87

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N64755
S64755
Ö78577
V78577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT V-2 E 100 14/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 Ö-1 7 50 10/4
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 V-1 E 50 10/4
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3NT V-1 2 50 10/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Pass   6/8
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 Ö+1 7 -110 4/10
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+1 9 -130 2/12
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Anita Persson - Stig Unoson 2NT V+1 2 -150 0/14

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn
kn1043
K43
E10864
#
E87642
6
kn9752
2
#
KD
KD9852
E108
kn7
#
10953
E7
D6
KD953

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104648
S104648
Ö39695
V39695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö-3 K 300 13/1
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 4 Ö-3 K 300 13/1
Anita Persson - Stig Unoson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 4 Ö-2 K 200 9/5
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 3 Ö-2 K 200 9/5
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 S+1 6 130 6/8
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö-1 3 100 4/10
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= 9 -140 2/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lotta Lundberg - Östen Svantesson 2 V+2 E -170 0/14

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Ekn65432
9
K4
762
#
7
kn10764
10982
E95
#
D109
K832
kn
KDkn84
#
K8
ED5
ED7653
103

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N594107
S594107
Ö83836
V83836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N= Kn 620 13/1
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 4 N= K 620 13/1
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 N+1 K 170 9/5
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 N+1 K 170 9/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 S= Kn 110 6/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 N-1 Kn -100 2/12
Anita Persson - Stig Unoson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 4 N-1 K -100 2/12
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 4 N-1 Kn -100 2/12

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
872
D10643
K9
kn104
#
kn1094
K5
kn5
D7652
#
KD6
972
ED74
EK3
#
E53
Ekn8
108632
98

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N25622
S25622
Ö1187118
V1187118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 2NT V-1 3 50 14/0
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2NT V+1 4 -150 12/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 1NT Ö+3 9 -180 9/5
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Marianne Falck - Berit Kallstenius 1NT Ö+3 6 -180 9/5
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö+1 3 -430 5/9
Anita Persson - Stig Unoson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 3NT Ö+1 3 -430 5/9
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 E -460 1/13
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT Ö+2 9 -460 1/13

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K9
7542
D1065
854
#
D6543
K3
7
Ekn976
#
Ekn72
E96
kn984
102
#
108
Dkn108
EK32
KD3

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N25624
S25624
Ö1177119
V1177119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Persson - Stig Unoson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 1NT S+1 6 120 14/0
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 1NT S= 6 90 12/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 1NT S-1 6 -100 9/5
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1 S-1 9 -100 9/5
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= D -140 6/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 V+2 D -200 4/10
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT S-3 7 -300 2/12
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Marianne Falck - Berit Kallstenius 1NT S-5 6 -500 0/14

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Nord giv
alla i zon
#
D86
D1098
1095
K94
#
EK1032
752
E32
72
#
54
EKkn
Dkn4
EDkn83
#
kn97
643
K876
1065

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N12211
S02211
Ö1211111212
V1211111212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 5 Ö+1 3 -620 14/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 3NT Ö+2 6 -660 11/3
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT Ö+2 6 -660 11/3
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V+2 10 -680 8/6
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3NT Ö+3 6 -690 4/10
Marianne Falck - Berit Kallstenius Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3NT Ö+3 8 -690 4/10
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+3 6 -690 4/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Persson - Stig Unoson 6 V= 9 -1430 0/14

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K10953
K6
43
D843
#
E742
Dkn75
kn87
kn2
#
86
E1092
E5
EK965
#
Dkn
843
KD10962
107

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N35253
S35253
Ö10811810
V10811810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 2 N-1 E -50 14/0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 S-2 D -100 12/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Persson - Stig Unoson 2 V+3 3 -200 10/4
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Lotta Lundberg - Östen Svantesson 2 Ö+4 K -230 7/7
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+3 D -230 7/7
Marianne Falck - Berit Kallstenius Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 4 Ö+1 Kn -450 2/12
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö+1 K -450 2/12
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+1 K -450 2/12

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
EKkn875
943
Dkn6
9
#
9642
D87
E5
EKkn8
#
10
E2
K98432
5432
#
D3
Kkn1065
107
D1076

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33776
S33776
Ö1010656
V1010656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 1 V-2 E 100 14/0
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 5 Ö-1 D 50 11/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 V-1 E 50 11/3
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anita Persson - Stig Unoson 3 N-1 5 -100 6/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 N-1 E -100 6/8
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 2 N-1 5 -100 6/8
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 E -200 2/12
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 N-3 3 -300 0/14

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#

KDkn9876
KD9
E86
#
kn10543
52
Ekn5
1092
#
EK87
E
87
KDkn743
#
D962
1043
106432
5

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N381144
S381144
Ö95296
V105296
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3D N+2 K 730 14/0
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 4 N+1 K 450 12/2
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-2 K 200 8/6
Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 5D Ö-1 10 200 8/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+2 E 200 8/6
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anita Persson - Stig Unoson 4 V-1 K 100 4/10
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lotta Lundberg - Östen Svantesson 5D N-1 E -100 2/12
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Ulla Lundström 6D N-2 E -300 0/14

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
75
84
EKkn3
kn10532
#
kn1042
97653
98
D7
#
E8
EKDkn
7642
864
#
KD963
102
D105
EK9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N1010598
S1010598
Ö23844
V23844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Persson - Stig Unoson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 S+2 3 140 14/0
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N+1 E 120 12/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 4 Ö-2 6 100 10/4
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö-1 E 50 8/6
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 4 S-1 5 -50 5/9
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Östen Svantesson 1NT N-1 E -50 5/9
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V= 7 -110 1/13
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 Ö= E -110 1/13

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Öst giv
N-S i zon
#

Kkn7542
ED1076
108
#
E874
D1093
42
KD6
#
K1063
E86
kn93
Ekn7
#
Dkn952

K85
95432

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N78666
S78666
Ö55677
V64777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Persson - Stig Unoson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4D Ö-3 3 500 14/0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 4 Ö-4 5 200 12/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 3 Ö-3 9 150 9/5
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö-3 5 150 9/5
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 110 6/8
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö-1 5 50 4/10
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 N-1 6 -100 2/12
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3D N-2 6 -500 0/14

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EK6432
E10
5
10972
#
5
KDkn86
EK10964
K
#
D987
942
7
Ekn854
#
kn10
753
Dkn832
D63

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N43364
S44364
Ö891069
V891069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Magnus Friberg - Mats Ryderheim 5 V-1 E 100 14/0
Anita Persson - Stig Unoson Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3 V= K -140 12/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-3 E -150 10/4
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 3 V+1 E -170 8/6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4D N-2 7 -300 6/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 V= 5 -620 3/11
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 V= E -620 3/11
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3NT Ö+1 Kn -630 0/14

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Väst giv
alla i zon
#
872

EKDkn10
D10965
#
Ekn10653
D5
732
43
#
9
K10976432
94
K2
#
KD4
Ekn8
865
Ekn87

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11115811
S11115811
Ö11851
V11851
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3NT S+3 D 690 13/1
Marianne Falck - Berit Kallstenius Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT S+3 Kn 690 13/1
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 D 660 9/5
Anita Persson - Stig Unoson Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3NT S+2 D 660 9/5
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 5 S+1 D 620 6/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3D Ö-2 8 500 4/10
Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 Ö-1 E 100 1/13
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 3 Ö-1 E 100 1/13

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
10852
kn10632
E953
#
7
D8754
D1064
D62
#
EK943
9
K8
Ekn984
#
Dkn6
EK
kn72
K10753

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N46655
S46655
Ö97777
V97787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-3 E 150 13/1
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Falck - Berit Kallstenius 2NT Ö-3 5 150 13/1
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anita Persson - Stig Unoson 2 Ö-1 E 50 9/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 Ö-1 K 50 9/5
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 2 N-1 E -100 6/8
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 3 N-2 E -200 4/10
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 2 S-3 4 -300 2/12
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S-4 7 -400 0/14

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Dkn2
EK8532
107
D9
#
K974
1096
EK
kn632
#
E106
74
D942
E1084
#
853
Dkn
kn8653
K75

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46847
S46847
Ö97596
V97596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 2NT Ö-2 D 200 14/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N= 4 110 9/5
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 N= 9 110 9/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 N= 9 110 9/5
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 2 N= 4 110 9/5
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N-1 4 -50 3/11
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anita Persson - Stig Unoson 3 N-1 E -50 3/11
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 2 V+1 E -140 0/14

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Syd giv
alla i zon
#
2
Ekn2
kn10985
9643
#
Kkn6543
K974
4
kn7
#
7
D10
EKD73
E10852
#
ED1098
8653
62
KD

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45545
S35545
Ö88898
V88898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 2 V-2 2 200 14/0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Anita Persson - Stig Unoson 2 Ö-1 K 100 12/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 V= Kn -110 9/5
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= 6 -110 9/5
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3 Ö+1 3 -130 6/8
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 2 V+1 E -140 4/10
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-2 4 -200 2/12
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-3 4 -300 0/14

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.08

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D
Kkn10962
D72
EK7
#
K753
8753
K86
86
#
E10984
4
kn10
D10954
#
kn62
ED
E9543
kn32

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6111148
S5111148
Ö62284
V62284
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Anita Persson - Stig Unoson 4 N+2 Kn 480 14/0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 4 N+1 E 450 10/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Berit Ahlquist - Bodil Roupé-Jönsson 4 N+1 9 450 10/4
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 N+1 10 450 10/4
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 420 4/10
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Gun-Britt Carsten - Kristin Ekholm 4 N= Kn 420 4/10
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 N= Kn 420 4/10
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-1 E -50 0/14