Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Måndag 21/8 scratch 2017-08-21 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 21/8 scratch 2017-08-21

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Nord giv
ingen i zon
Dkn10964
kn10
92
EK2
E72
KD85
Kkn6
D105
K83
42
E10743
kn73
5
E9763
D85
9864

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N53674
S54674
Ö79768
V79768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Christian Frisk 3 V-3 E 150 28.0/0.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 N= E 110 25.0/3.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N= E 110 25.0/3.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3D Ö-1 4 100 22.0/6.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö-1 5 50 17.0/11.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 Ö-1 5 50 17.0/11.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö-1 5 50 17.0/11.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2NT V-1 D 50 17.0/11.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 N-1 4 -50 12.0/16.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-2 4 -100 9.0/19.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N-2 E -100 9.0/19.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö= 5 -110 5.0/23.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö+1 5 -110 5.0/23.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N-3 4 -150 2.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V= E -400 0.0/28.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg     - 14.1/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Öst giv
N-S i zon
K9
10874
1074
K1087
E10
D92
EDkn985
65
Dkn643
K
632
D932
8752
Ekn653
K
Ekn4

Optimalt kontrakt: 4NTD Ö-2 300
 NT
N741065
S741065
Ö58378
V58378
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S+1 E 170 26.0/2.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S+2 E 170 26.0/2.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S+1 E 170 26.0/2.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Christian Frisk 5 V-3 4 150 22.0/6.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S= E 140 18.0/10.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 E 140 18.0/10.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S= E 140 18.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö-1 E 50 12.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 E 50 12.0/16.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V-1 8 50 12.0/16.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 S-1 E -100 7.0/21.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S-1 E -100 7.0/21.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= 10 -110 2.0/26.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 V= 10 -110 2.0/26.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 V= 4 -110 2.0/26.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg     - 14.1/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Syd giv
Ö-V i zon
K865
E32
10732
84
kn97
KDkn94
kn
kn762
D2
85
EK85
KD1093
E1043
1076
D964
E5

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47475
S47475
Ö96967
V96967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Stefan Eriksson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 S-1 Kn -50 27.0/1.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Ryning - Gösta Wiik 2 S-1 7 -50 27.0/1.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö= 6 -110 19.0/9.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö= E -110 19.0/9.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö= 6 -110 19.0/9.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 Ö= E -110 19.0/9.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö= E -110 19.0/9.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= 6 -110 19.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunilla Ljung - Gun Bellander 2NT V= 5 -120 12.0/16.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 6 -130 9.0/19.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö+1 6 -130 9.0/19.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V+2 4 -150 3.0/25.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT Ö+1 4 -150 3.0/25.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 V+3 6 -150 3.0/25.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 Ö+3 10 -150 3.0/25.0
H.O. Thulin - Arne Hansson     - 15.2/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Väst giv
alla i zon
Ekn7
kn103
D64
8654
843
972
EK9
E1097
KD5
8654
kn10853
D
10962
EKD
72
Kkn32

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75576
S75576
Ö68767
V68867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Stefan Eriksson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT S+1 E 120 28.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N= 6 90 26.0/2.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö= E -90 23.0/5.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 Ö= E -90 23.0/5.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S-1 E -100 15.0/13.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT N-1 5 -100 15.0/13.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 1NT N-1 Kn -100 15.0/13.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Ryning - Gösta Wiik 2 S-1 E -100 15.0/13.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT N-1 Kn -100 15.0/13.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S-1 E -100 15.0/13.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Stig Unoson - Björn Klefbohm 1NT N-2 Kn -200 4.0/24.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S-2 E -200 4.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S-2 E -200 4.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 S-2 E -200 4.0/24.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S-2 E -200 4.0/24.0
H.O. Thulin - Arne Hansson     - 15.2/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Nord giv
N-S i zon
D9754
K10753
102
9
K
6
EKD4
Ekn87532
Ekn32
98
kn953
1064
1086
EDkn42
876
KD

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N11766
S11766
Ö1111677
V1111677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= E 110 28.0/0.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S-1 E -100 25.0/3.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S-1 E -100 25.0/3.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 K -150 22.0/6.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S-2 E -200 19.0/9.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S-2 E -200 19.0/9.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-3 E -300 14.0/14.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-3 K -300 14.0/14.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S-3 E -300 14.0/14.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 V= 3 -400 5.0/23.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Christian Frisk 5 V= K -400 5.0/23.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Gunilla Ljung - Gun Bellander 5 V= 3 -400 5.0/23.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 V= 5 -400 5.0/23.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 5 V= 3 -400 5.0/23.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 5 V= K -400 5.0/23.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/14.8

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Öst giv
Ö-V i zon
986
ED1032
Dkn86
4
D105
K7
E943
EKkn10
EK732
9
1072
9653
kn4
kn8654
K5
D872

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N24933
S24933
Ö994108
V9941010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V-2 4 200 26.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-2 8 200 26.0/2.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V-2 D 200 26.0/2.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S= E 140 21.0/7.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N+1 E 140 21.0/7.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= E 110 18.0/10.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N-1 E -50 15.0/13.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N-1 E -50 15.0/13.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N-2 E -100 12.0/16.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö= 5 -140 9.0/19.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+1 4 -140 9.0/19.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Christian Frisk 2 V+2 4 -170 6.0/22.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 V+3 4 -200 4.0/24.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 Ö= 4 -620 2.0/26.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 V+1 4 -650 0.0/28.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/14.8

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Syd giv
alla i zon
KD7
E10
KDkn952
E10
9864
K73
E83
943
kn5
kn942
104
KD752
E1032
D865
76
kn86

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N71181111
S7117108
Ö62522
V62522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT N+3 7 690 22.0/6.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT N+3 5 690 22.0/6.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+3 5 690 22.0/6.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S+3 3 690 22.0/6.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT N+3 4 690 22.0/6.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N+3 2 690 22.0/6.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT N+3 Kn 690 22.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N+2 K 660 12.0/16.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N+2 K 660 12.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT S+2 9 660 12.0/16.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N= D 600 8.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 N+2 Kn 150 5.0/23.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N+2 Kn 150 5.0/23.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N+1 K 130 1.0/27.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 N+1 K 130 1.0/27.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg     - -/15.8

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Väst giv
ingen i zon
E106
Kkn654
E64
43
K4
108
Kkn9872
872
D73
D972
D10
KD95
kn9852
E3
53
Ekn106

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N868109
S868109
Ö47533
V47433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Stefan Eriksson Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT N+2 K 460 28.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT N+1 4 430 26.0/2.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S+1 9 170 23.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S+2 9 170 23.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 9 140 18.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S= 9 140 18.0/10.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 S= 7 140 18.0/10.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 V-1 E 50 13.0/15.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V-1 4 50 13.0/15.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 N-1 D -50 8.0/20.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 10 -50 8.0/20.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman H.O. Thulin - Arne Hansson 3 N-1 3 -50 8.0/20.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N-2 10 -100 4.0/24.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N-3 D -150 1.0/27.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S-3 10 -150 1.0/27.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg     - -/15.8

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Nord giv
Ö-V i zon
E1032
D9
EKkn
E1085
Dkn6
54
105
KD6432
95
K1073
D942
kn97
K874
Ekn862
8763

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N811101210
S81111129
Ö52213
V52213
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N+2 6 480 28.0/0.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N+1 3 450 25.0/3.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N+1 3 450 25.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Wiviann Hassel 4 S= K 420 20.0/8.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N= Kn 420 20.0/8.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N= 3 420 20.0/8.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT N= 9 400 15.0/13.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N= 3 400 15.0/13.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 N+3 2 200 12.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT N= 9 120 10.0/18.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 K -50 4.0/24.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-1 K -50 4.0/24.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N-1 4 -50 4.0/24.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg H.O. Thulin - Arne Hansson 5 N-1 5 -50 4.0/24.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Olle Persson - Stefan Eriksson 4 N-1 7 -50 4.0/24.0
Hans Ryning - Gösta Wiik     - -/12.3

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Öst giv
alla i zon
2
E832
1073
KD743
98
kn1096
E54
kn1098
7653
KD74
KD82
E
EKDkn104
5
kn96
652

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N85487
S85487
Ö47945
V47945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S= 6 140 25.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= E 140 25.0/3.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S+1 4 140 25.0/3.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+1 E 140 25.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S= 3 110 20.0/8.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 Ö-1 E 100 16.0/12.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 E 100 16.0/12.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Wiviann Hassel 3 Ö-1 E 100 16.0/12.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-1 E -100 9.0/19.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 S-1 E -100 9.0/19.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S-1 Kn -100 9.0/19.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Olle Persson - Stefan Eriksson 2 S-1 E -100 9.0/19.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= E -140 3.0/25.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= E -140 3.0/25.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg H.O. Thulin - Arne Hansson 2 Ö+2 E -170 0.0/28.0
Hans Ryning - Gösta Wiik     - -/12.3

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Syd giv
ingen i zon
K94
Kkn97
E63
1072
kn3
2
kn109852
E643
108
D10643
D4
Kkn85
ED7652
E85
K7
D9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N659109
S659109
Ö78433
V78433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+2 2 480 28.0/0.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 S+1 2 450 24.0/4.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S+1 2 450 24.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 S+1 2 450 24.0/4.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S= 2 420 12.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S= 2 420 12.0/16.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S= 2 420 12.0/16.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= 2 420 12.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S= 2 420 12.0/16.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S= 2 420 12.0/16.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg H.O. Thulin - Arne Hansson 4 S= 2 420 12.0/16.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S= 2 420 12.0/16.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S= 2 420 12.0/16.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S+1 2 170 2.0/26.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Agneta Johansson - Wiviann Hassel 6 S-1 Kn -50 0.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck     - 13.1/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Väst giv
N-S i zon
kn642
63
Ekn
D9643
K953
kn9874
875
kn
8
ED52
K10643
K105
ED107
K10
D92
E872

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N95487
S95487
Ö48856
V48856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S= Kn 140 28.0/0.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N= 5 110 25.0/3.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Olle Persson - Stefan Eriksson 2 S= 8 110 25.0/3.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Agneta Johansson - Wiviann Hassel 3 Ö-2 E 100 22.0/6.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg H.O. Thulin - Arne Hansson 1NT S= 7 90 20.0/8.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö= E -90 17.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö= E -90 17.0/11.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-1 Kn -100 13.0/15.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT S-1 5 -100 13.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= E -140 9.0/19.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V= E -140 9.0/19.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N-2 8 -200 5.0/23.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S-2 5 -200 5.0/23.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S-3 5 -300 2.0/26.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= E -420 0.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck     - 13.1/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Nord giv
alla i zon
D865

E96
EKkn1096
EKkn43
942
Kkn42
4
972
kn86
D875
853
10
EKD10753
103
D72

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N12612711
S12612711
Ö06060
V07060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Christian Frisk Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Agneta Johansson - Wiviann Hassel 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+2 E 680 20.0/8.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 S+1 E 680 20.0/8.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+2 2 660 9.0/19.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N+2 2 660 9.0/19.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 S+1 4 650 5.0/23.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S+1 E 650 5.0/23.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Olle Persson - Stefan Eriksson 5 N+1 2 620 2.0/26.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V-2 E 200 0.0/28.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - -/13.4

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Öst giv
ingen i zon
K3
10932
EK75
E64
842
kn86
10963
D92
Ekn965
K74
84
K75
D107
ED5
Dkn2
kn1083

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N91010810
S91010810
Ö33353
V33353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Agneta Johansson - Wiviann Hassel 3NT S+2 8 460 28.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+1 5 430 25.0/3.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N+1 5 430 25.0/3.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 420 21.0/7.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N= 8 420 21.0/7.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S= 8 400 16.0/12.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S= 2 400 16.0/12.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S= 8 400 16.0/12.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 1NT S+2 2 150 12.0/16.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Greger Jonsson - Marianne Falck 2NT N= 4 120 10.0/18.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S= 8 90 8.0/20.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N-1 7 -50 3.0/25.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Olle Persson - Stefan Eriksson 4 N-1 E -50 3.0/25.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S-1 2 -50 3.0/25.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N-1 E -50 3.0/25.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - -/13.4

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Syd giv
N-S i zon
ED96
Dkn64
KD52
kn
102
2
kn1094
D87532
7543
109753
6
E104
Kkn8
EK8
E873
K96

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N711111212
S711111212
Ö52211
V52211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 6NT S= 8 1440 24.0/4.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 6NT S= Kn 1440 24.0/4.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Greger Jonsson - Marianne Falck 6NT S= 5 1440 24.0/4.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 6NT S= Kn 1440 24.0/4.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 6NT S= 2 1440 24.0/4.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+3 5 690 15.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Christian Frisk 3NT S+3 5 690 15.0/13.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT S+3 5 690 15.0/13.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT S+3 7 690 15.0/13.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT S+2 10 660 8.0/20.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+2 Kn 660 8.0/20.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S+2 8 660 8.0/20.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6 S-1 2 -100 2.0/26.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stig Unoson - Björn Klefbohm 6NT S-1 Kn -100 2.0/26.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 6 N-1 E -100 2.0/26.0
Olle Persson - Stefan Eriksson     - 20.3/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Väst giv
Ö-V i zon
EK982
kn8
E85
E94
kn43
D765
K94
D62
76
92
Dkn1032
10875
D105
EK1043
76
Kkn3

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N98111211
S98111211
Ö45111
V45111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT N+2 D 460 26.0/2.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT N+2 3 460 26.0/2.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+2 D 460 26.0/2.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 D 450 17.0/11.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 D 450 17.0/11.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 N+1 D 450 17.0/11.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N+1 D 450 17.0/11.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N+1 9 450 17.0/11.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N+1 10 450 17.0/11.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+1 2 430 7.0/21.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Christian Frisk 3NT N+1 D 430 7.0/21.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT N+1 D 430 7.0/21.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N+1 2 430 7.0/21.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-1 2 -50 2.0/26.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stig Unoson - Björn Klefbohm 6 N-2 D -100 0.0/28.0
Olle Persson - Stefan Eriksson     - 20.3/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Nord giv
ingen i zon
72
Ekn732
62
K1053
1096
9654
K75
D64
KD853
D108
1098
97
Ekn4
K
EDkn43
Ekn82

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N121111911
S121111911
Ö11242
V11242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Agneta Johansson - Wiviann Hassel 3NT S+2 4 460 25.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N+2 K 460 25.0/3.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S+2 10 460 25.0/3.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S+2 4 460 25.0/3.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT S+1 10 430 18.0/10.0
Peter Moricz - Anders Nordberg H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT N+1 D 430 18.0/10.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT S+1 9 430 18.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 S+1 5 420 14.0/14.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT S= 10 400 12.0/16.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 S+3 10 150 10.0/18.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S= 10 130 7.0/21.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 S+2 9 130 7.0/21.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Christian Frisk 3NT S-1 4 -50 3.0/25.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT S-1 10 -50 3.0/25.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT S-2 6 -100 0.0/28.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom     - 11.3/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Öst giv
N-S i zon
K1064
7
54
kn108754
83
ED10832
EDkn9
E
E97
Kkn9
K82
D963
Dkn52
654
10763
K2

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N61051
S61051
Ö71213712
V71213712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greger Jonsson - Marianne Falck Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+4 Kn -230 28.0/0.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Agneta Johansson - Wiviann Hassel 5 V+1 Kn -480 23.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V+2 Kn -480 23.0/5.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V+2 4 -480 23.0/5.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V+2 5 -480 23.0/5.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö+3 2 -490 18.0/10.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Ulla Lundström 6 V= 6 -980 12.0/16.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6 V= Kn -980 12.0/16.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 6 V= Kn -980 12.0/16.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 6 V= Kn -980 12.0/16.0
Peter Moricz - Anders Nordberg H.O. Thulin - Arne Hansson 6 V= Kn -980 12.0/16.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Christian Frisk 6 V+1 Kn -1010 3.0/25.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 V+1 K -1010 3.0/25.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 6 V+1 2 -1010 3.0/25.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Olle Persson - Stefan Eriksson 6 Ö+1 5 -1010 3.0/25.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom     - 11.3/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn10743
10
1085
E92
E8
EDkn852
97
Dkn7
9652

KDkn432
1064
D
K97643
E6
K853

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N75788
S75788
Ö58644
V58655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V-2 5 200 28.0/0.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 N+1 K 140 26.0/2.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT S= 7 120 24.0/4.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 N= K 110 21.0/7.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars G Svensson - Christian Frisk 2 N= K 110 21.0/7.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-1 K -50 15.0/13.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 N-1 K -50 15.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 N-1 4 -50 15.0/13.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N-1 Kn -50 15.0/13.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S-2 7 -100 7.0/21.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S-2 E -100 7.0/21.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Agneta Johansson - Wiviann Hassel 4 N-2 K -100 7.0/21.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S-2 E -100 7.0/21.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3D S-2 E -300 2.0/26.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Olle Persson - Stefan Eriksson 3D S-3 9 -500 0.0/28.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - -/13.4

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Väst giv
alla i zon
KDkn3
98
E982
975
984
K
D7643
D1042
65
Dkn43
Kkn5
Ekn86
E1072
E107652
10
K3

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N5610107
S5610107
Ö77325
V77325
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 N+2 6 200 23.0/5.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars G Svensson - Christian Frisk 1NT V-2 K 200 23.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N+3 6 200 23.0/5.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+3 2 200 23.0/5.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT V-2 9 200 23.0/5.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT V-2 K 200 23.0/5.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N+1 8 170 15.0/13.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 S+2 2 170 15.0/13.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Marianne Servin - Ulla Öberg 1 S+2 2 140 10.0/18.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S= 2 140 10.0/18.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N= E 140 10.0/18.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 N= D 110 6.0/22.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT V-1 3 100 3.0/25.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Olle Persson - Stefan Eriksson 2 Ö-1 10 100 3.0/25.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Agneta Johansson - Wiviann Hassel 1NT Ö= 6 -90 0.0/28.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - -/13.4

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Nord giv
N-S i zon
D4
kn1092
E10752
98
E105
K7
kn64
ED1032
K62
E8643
983
kn4
kn9873
D5
KD
K765

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45545
S45545
Ö87898
V97898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N= 3 90 28.0/0.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT V-1 D 50 26.0/2.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT V= 7 -90 23.0/5.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Greger Jonsson - Marianne Falck 2 V= D -90 23.0/5.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT V+1 5 -120 17.0/11.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Agneta Johansson - Wiviann Hassel 1NT V+1 Kn -120 17.0/11.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg H.O. Thulin - Arne Hansson 1NT Ö+1 7 -120 17.0/11.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT V+1 D -120 17.0/11.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö+1 K -140 12.0/16.0
Lars G Svensson - Christian Frisk Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 V+2 D -150 7.0/21.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT V+2 5 -150 7.0/21.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2NT V+1 4 -150 7.0/21.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1NT V+2 D -150 7.0/21.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 S-2 Kn -200 2.0/26.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Olle Persson - Stefan Eriksson 3 S-4 K -400 0.0/28.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson     - 11.5/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn9
53
9632
kn853
74
K10982

D109742
E102
D764
EKDkn4
K
D8653
Ekn
10875
E6

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N33263
S33263
Ö1091177
V1091177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Christian Frisk Gunilla Ljung - Gun Bellander 5 V-1 K 100 25.0/3.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2NT Ö-1 4 100 25.0/3.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg H.O. Thulin - Arne Hansson 2NT Ö-1 6 100 25.0/3.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö-1 3 100 25.0/3.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 8 -50 20.0/8.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 Ö= E -90 18.0/10.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Agneta Johansson - Wiviann Hassel 3 S-2 K -100 16.0/12.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 1 Ö+2 E -110 14.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+1 E -170 12.0/16.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö+2 5 -200 9.0/19.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Olle Persson - Stefan Eriksson 3 V+2 9 -200 9.0/19.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= 5 -620 5.0/23.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö= 6 -620 5.0/23.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 E -650 1.0/27.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö+1 E -650 1.0/27.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson     - 11.5/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Syd giv
alla i zon
EDkn1072
76
654
E10
4
K1083
EKD92
864
6
Ekn
kn10873
K7532
K9853
D9542

Dkn9

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N426105
S426105
Ö910736
V910736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Olle Persson - Stefan Eriksson 4D N= 3 790 28.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Agneta Johansson - Wiviann Hassel 4 N+1 10 650 25.0/3.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N+1 E 650 25.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N= 2 620 19.0/9.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 620 19.0/9.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N= E 620 19.0/9.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Christian Frisk 4 N= E 620 19.0/9.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5 V-4 E 400 14.0/14.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 N+2 E 200 12.0/16.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S+1 E 170 10.0/18.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5 V-1 E 100 6.0/22.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 V-1 E 100 6.0/22.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Greger Jonsson - Marianne Falck 5 V-1 E 100 6.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 5 N-1 Kn -100 2.0/26.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 5D N-1 Kn -200 0.0/28.0
Peter Moricz - Anders Nordberg     - 13.1/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.21

Väst giv
ingen i zon
KD1065
952
93
kn74
972
kn103
kn52
E963
kn83
ED764
64
D82
E4
K8
EKD1087
K105

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N91181111
S91181111
Ö41512
V41512
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Agneta Johansson - Wiviann Hassel 3NT S+3 3 490 24.0/4.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT S+3 Kn 490 24.0/4.0
Lars-Åke Larsmyr - Anne-Catherine Svenning Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT N+3 3 490 24.0/4.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S+3 3 490 24.0/4.0
H.O. Thulin - Arne Hansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT S+3 2 490 24.0/4.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT S+2 9 460 18.0/10.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Christian Frisk 5 S+1 Kn 420 16.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 S+3 E 170 11.0/17.0
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S+2 Kn 170 11.0/17.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S+3 3 170 11.0/17.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S+3 Kn 170 11.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S+2 2 150 4.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S+2 Kn 150 4.0/24.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 S+2 E 150 4.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 Kn 130 0.0/28.0
Peter Moricz - Anders Nordberg     - 13.1/-