Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2017-10-16 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2017-10-16

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Nord giv
ingen i zon
4
10632
107
ED10876
D1032
D5
EKkn3
542
K975
EK8
D8654
kn
Ekn86
kn974
92
K93

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N82735
S82735
Ö595106
V595106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V-3 10 150 18/0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-2 E 100 16/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-1 10 50 12/6
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 5 Ö-1 E 50 12/6
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 V-1 E 50 12/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 3 Ö+1 E -130 8/10
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Inger Byström - Olan Hedström 3 Ö+2 6 -150 6/12
Eva Angestad - Kerstin Westin Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 V+2 4 -170 4/14
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V= E -420 1/17
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V= E -420 1/17

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Öst giv
N-S i zon
K87
D10863
Kkn
1092
D1043
54
1092
EKkn5
2
97
ED8754
8764
Ekn965
EKkn2
63
D3

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N23883
S23883
Ö1010556
V1010556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 3 N= E 140 18/0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 4 S-1 E -100 14/4
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S-1 E -100 14/4
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 N-1 4 -100 14/4
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-2 10 -200 8/10
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Inger Byström - Olan Hedström 4 S-2 K -200 8/10
Eva Angestad - Kerstin Westin Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 S-2 E -200 8/10
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S-3 E -300 2/16
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 S-3 E -300 2/16
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S-3 E -300 2/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Syd giv
Ö-V i zon
E1082
K97
ED92
84
KDkn96
D42
8
Kkn97
4
Ekn103
7653
E1052
753
865
Kkn104
D63

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N26235
S26235
Ö1171098
V1171098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 1NT Ö-1 4 100 16/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 V-1 9 100 16/2
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V-1 2 100 16/2
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Eva Angestad - Kerstin Westin 3 N-2 4 -100 12/6
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 V= E -110 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 1NT Ö+1 4 -120 8/10
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+1 2 -130 5/13
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3 V+1 9 -130 5/13
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V+1 2 -150 1/17
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Inger Byström - Olan Hedström 1NT Ö+2 4 -150 1/17

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Väst giv
alla i zon
D5
52
1086432
D82
kn87632
kn104
Ekn5
7
K1094
KD
D7
Kkn954
E
E98763
K9
E1063

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N57634
S57634
Ö767109
V766109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Engström - Eva Engström 3 S= 7 140 18/0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V-1 2 100 16/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 V+1 2 -140 12/6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= 2 -140 12/6
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 V+1 5 -140 12/6
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 2 V+2 D -170 6/12
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 2 V+2 2 -170 6/12
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 V+2 5 -170 6/12
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Eva Angestad - Kerstin Westin 3 S-2 7 -200 1/17
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Inger Byström - Olan Hedström 3 V+2 2 -200 1/17

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Nord giv
N-S i zon
982
1097
94
K7654
6
D83
Ekn8632
kn103
Dkn753
kn6542
10
E8
EK104
EK
KD75
D92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3NT S= 3 600 18/0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Louise Edholm - Roger Edholm 3D V-3 4 500 16/2
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2NT S+1 Kn 150 13/5
Kerstin Engström - Eva Engström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT S+1 3 150 13/5
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2NT S= 2 120 9/9
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Lars Magnusson - Göran Berggren 2NT S= 6 120 9/9
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3D V-1 10 100 6/12
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 2NT S-1 6 -100 3/15
Anita Ivrell - Ingrid Persson Eva Angestad - Kerstin Westin 2NT S-1 6 -100 3/15
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Inger Byström - Olan Hedström 2NT S-2 3 -200 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Öst giv
Ö-V i zon
EK3
EDkn2
E4
Dkn52
84
9854
Dkn1032
E9
Dkn62
7
K95
K10763
10975
K1063
876
84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT N+1 6 150 17/1
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1NT N+2 2 150 17/1
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Inger Byström - Olan Hedström 2NT N= 2 120 10/8
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Lars Magnusson - Göran Berggren 2NT N= 3 120 10/8
Anita Ivrell - Ingrid Persson Eva Angestad - Kerstin Westin 2NT N= 6 120 10/8
Kerstin Engström - Eva Engström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT N= 3 120 10/8
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Louise Edholm - Roger Edholm 2NT N= 6 120 10/8
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 4 N-1 5 -50 2/16
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3NT N-1 3 -50 2/16
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 N-1 7 -50 2/16

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Syd giv
alla i zon
EKDkn876
85
109
92
5
E10643
kn854
K43
1042
KD
KD763
D108
93
kn972
E2
Ekn765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 N= 2 620 18/0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N= K 140 14/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 3 N= 6 140 14/4
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 N+1 K 140 14/4
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Lars Magnusson - Göran Berggren 2 N= K 110 10/8
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 K -100 6/12
Kerstin Engström - Eva Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N-1 K -100 6/12
Inger Byström - Olan Hedström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 N-1 3 -100 6/12
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= E -130 2/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 V= E -140 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Väst giv
ingen i zon
Kkn10632
E72
kn
kn32
94
943
ED10862
87
E8
D106
95
EKD1094
D75
Kkn85
K743
65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3D N= E 530 18/0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Lars Magnusson - Göran Berggren 3 N= E 140 16/2
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö-1 D 50 13/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 Ö-1 3 50 13/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 3 N-1 E -50 8/10
Kerstin Engström - Eva Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N-1 E -50 8/10
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 S-1 7 -50 8/10
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 N-2 E -100 4/14
Inger Byström - Olan Hedström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3 Ö= 5 -110 2/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 5D Ö+2 D -750 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn96543
6
E876
9
82
Dkn954
Kkn5
743
D
10732
10942
KD65
E107
EK8
D3
Ekn1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N+2 D 480 12/6
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Angestad - Kerstin Westin 4 N+2 4 480 12/6
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Inger Byström - Olan Hedström 4 N+2 K 480 12/6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Kerstin Engström - Eva Engström 4 N+2 K 480 12/6
Lena Johansson - Poul Steckhahn Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 S+2 7 480 12/6
Lars Magnusson - Göran Berggren Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N+2 K 480 12/6
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N+2 10 480 12/6
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 4 N+1 5 450 3/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N+1 K 450 3/15
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 N-1 K -50 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Öst giv
alla i zon
D872
852
53
EKkn9
kn106
E1094
kn962
D4
E3
KD63
K104
10532
K954
kn7
ED87
876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö-1 6 100 15/3
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Kerstin Engström - Eva Engström 1NT Ö-1 7 100 15/3
Lars Magnusson - Göran Berggren Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 Ö-1 4 100 15/3
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 Ö-1 5 100 15/3
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 2 V= 2 -110 6/12
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Angestad - Kerstin Westin 2 Ö= 4 -110 6/12
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Inger Byström - Olan Hedström 1 Ö+1 8 -110 6/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 Ö= E -110 6/12
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= 7 -110 6/12
Lena Johansson - Poul Steckhahn Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 S-2 E -200 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Syd giv
ingen i zon
E3
K975
KD8
K543
9865
D8
kn10643
87
KDkn74
E4
E72
Ekn6
102
kn10632
95
D1092

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 Ö-1 2 50 17/1
Eva Angestad - Kerstin Westin Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 2NT Ö-1 3 50 17/1
Louise Edholm - Roger Edholm Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3D N-1 K -100 14/4
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö= 2 -140 10/8
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= 2 -140 10/8
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 Ö+1 9 -140 10/8
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö+1 Kn -170 5/13
Kerstin Engström - Eva Engström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 Ö+2 5 -170 5/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NTD N-3 K -500 2/16
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4D Ö= Kn -590 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Väst giv
N-S i zon
D6
ED532
kn7
K1053
kn987
109
E54
9842
E5432
kn84
K6
kn76
K10
K76
D109832
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 N= 2 620 17/1
Lars Magnusson - Göran Berggren Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 N= 2 620 17/1
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N+1 E 170 13/5
Eva Angestad - Kerstin Westin Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 3 N+1 E 170 13/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S+1 10 130 9/9
Kerstin Engström - Eva Engström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 S= Kn 130 9/9
Louise Edholm - Roger Edholm Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 N-1 6 -100 4/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N-1 2 -100 4/14
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 N-1 Kn -100 4/14
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N-3 E -300 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Nord giv
alla i zon
kn832
E943
2
Ekn52
D109
1072
kn985
D64
754
D85
E10763
97
EK6
Kkn6
KD4
K1083

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 3NT S+3 5 690 18/0
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Eva Angestad - Kerstin Westin 4 N+2 9 680 16/2
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S+2 5 660 14/4
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inger Byström - Olan Hedström 3NT S+1 9 630 11/7
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S+1 5 630 11/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N= 5 600 6/12
Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT S= 8 600 6/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT S= 5 600 6/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 2NT S+2 9 180 2/16
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 6NT N-2 9 -200 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Öst giv
ingen i zon
Kkn102
KD2
E9432
4
E964
kn93
65
E762
75
8765
Kkn
Kkn985
D83
E104
D1087
D103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 1NT S+4 4 210 18/0
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 N+2 9 130 13/5
Anita Ivrell - Ingrid Persson Kerstin Engström - Eva Engström 2 N+2 5 130 13/5
Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 N+1 5 130 13/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lars Magnusson - Göran Berggren 2 N+2 5 130 13/5
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Inger Byström - Olan Hedström 1NT S+1 4 120 8/10
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Louise Edholm - Roger Edholm 3 N= 5 110 6/12
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2NT S-1 2 -50 3/15
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Eva Angestad - Kerstin Westin 5 N-1 7 -50 3/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 N-2 6 -100 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Syd giv
N-S i zon
D763
843
Dkn
E853
E2
10762
764
Dkn106

ED95
E109532
K97
Kkn109854
Kkn
K8
42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Kerstin Westin 2 S+1 D 140 14/4
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S= D 140 14/4
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Kerstin Engström - Eva Engström 3 S= 4 140 14/4
Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S= 7 140 14/4
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+1 D 140 14/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 S-1 10 -100 7/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Inger Byström - Olan Hedström 4 S-1 7 -100 7/11
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 6 S-3 D -300 4/14
Lars Magnusson - Göran Berggren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5D S-2 D -500 1/17
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Birgitta Svensson - Kerstin Selin 5D S-2 7 -500 1/17

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Väst giv
Ö-V i zon
kn4
D10764
E108
K93
E9862
Kkn983
43
2
KD10

KDkn9652
D64
753
E52
7
Ekn10875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3NT Ö-4 4 400 18/0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 V-1 3 100 16/2
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N-2 K -100 14/4
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö+1 E -130 11/7
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Inger Byström - Olan Hedström 2 Ö+2 E -130 11/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2 V+1 4 -140 8/10
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Kerstin Westin 3 Ö+2 E -150 4/14
Lars Magnusson - Göran Berggren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 Ö+2 E -150 4/14
Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö+2 E -150 4/14
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 Ö= E -600 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Nord giv
ingen i zon
EKD6
K5
109742
D4
953
E
KD8
1087653
1072
D972
E653
kn9
kn84
kn108643
kn
EK2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= 5 420 18/0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2 S+2 8 170 16/2
Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman Birgitta Svensson - Kerstin Selin 2 S+1 8 140 13/5
Inger Byström - Olan Hedström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 S+1 9 140 13/5
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 1NT S+1 5 120 10/8
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S-1 8 -50 4/14
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S-1 6 -50 4/14
Anita Ivrell - Ingrid Persson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S-1 10 -50 4/14
Lars Magnusson - Göran Berggren Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N-1 2 -50 4/14
Eva Angestad - Kerstin Westin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-1 10 -50 4/14

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Öst giv
N-S i zon
10
D872
EDkn75
ED6
E983
K104
K
K10875
D654
E96
108632
4
Kkn72
kn53
94
kn932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman Birgitta Svensson - Kerstin Selin 3 N+1 2 170 18/0
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT N+1 4 120 16/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3 Ö-1 K 50 12/6
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö-1 9 50 12/6
Inger Byström - Olan Hedström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 V-1 E 50 12/6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 2 Ö= 4 -110 5/13
Anita Ivrell - Ingrid Persson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 V= E -110 5/13
Lars Magnusson - Göran Berggren Kerstin Engström - Eva Engström 2 V= 10 -110 5/13
Eva Angestad - Kerstin Westin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö= 3 -110 5/13
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N-2 4 -200 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Syd giv
Ö-V i zon
K965
E105
E1053
K10
Dkn4
kn974
9
Ekn743
102
K862
kn62
D982
E873
D3
KD874
65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 4 N+1 2 450 18/0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S= E 420 15/3
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 N= 2 420 15/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S= 3 400 11/7
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Anna Greta Bäck - Roland Andersson 5 N= 6 400 11/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inger Byström - Olan Hedström 3 N+2 2 200 8/10
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 N+1 3 170 6/12
Kerstin Engström - Eva Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 N+1 8 130 4/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Eva Angestad - Kerstin Westin 3NT N-1 2 -50 2/16
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lars Magnusson - Göran Berggren 3 N-2 E -100 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.16

Väst giv
alla i zon
E2
D65
ED9
E9542
987
84
K10876
K87
D1064
EKkn9
kn54
kn3
Kkn53
10732
32
D106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Hegrelius Jonson - Ing-Marie Östman 1NT N+4 9 210 18/0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 S= 9 140 16/2
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 N+2 E 130 14/4
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1NT N+1 6 120 10/8
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inger Byström - Olan Hedström 1NT N+1 4 120 10/8
Kerstin Engström - Eva Engström Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1NT N+1 9 120 10/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+1 E 110 5/13
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 2 S= 7 110 5/13
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Eva Angestad - Kerstin Westin 1NT N= E 90 2/16
Birgitta Svensson - Kerstin Selin Lars Magnusson - Göran Berggren 3 N-2 E -200 0/18