Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Sundsvallsbridgen » Cityspel simultanbarometer 2017-10-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Cityspel simultanbarometer 2017-10-23

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Nord giv
ingen i zon
92
10843
93
kn9532
D8754
ED97
EK5
7
Ekn10
62
10876
ED104
K63
Kkn5
Dkn42
K86

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N53323
S53423
Ö810101110
V81091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT Ö+3 D -180 12/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT Ö= 4 -400 10/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Staffan Hedman - Leif Sundqvist 3NT V+1 2 -430 7/5
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Sune Häggbom - Lennart Wiklund 1RD Ö+1 D -430 7/5
Inger Byström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 8 -450 2/10
Haine Haraldsson - Arne Håll Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 V+1 9 -450 2/10
Jan Söderberg - Bertil Häggström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 3 -450 2/10

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Öst giv
N-S i zon
1098
96
K1065
EKkn5
EK5432
D32
kn42
9
Dkn6
K874
97
D643
7
Ekn105
ED83
10872

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910757
S910757
Ö33576
V33576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 3 S= K 140 12/0
Haine Haraldsson - Arne Håll Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 S+1 K 130 10/2
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 V-2 K 100 8/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S-1 E -100 6/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V= K -110 4/8
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Staffan Hedman - Leif Sundqvist 2 V+1 E -140 2/10
Jan Söderberg - Bertil Häggström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+1 E -170 0/12

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Syd giv
Ö-V i zon
K3
10942
ED2
E943
kn10952
KD8753

82
D876

Kkn10653
K76
E4
Ekn6
9874
Dkn105

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N98748
S88748
Ö45685
V45685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Jan Söderberg - Bertil Häggström 2D V-3 E 800 12/0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Staffan Hedman - Leif Sundqvist 4D Ö-1 D 200 9/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D V-1 D 200 9/3
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Haine Haraldsson - Arne Håll 3 S= K 110 6/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N-1 6 -50 4/8
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N-2 10 -100 2/10
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N-3 10 -150 0/12

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Väst giv
alla i zon
987
EK103
52
D943
KD1042
D764
76
62
Ekn6
85
kn9843
Kkn5
53
kn92
EKD10
E1087

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N108968
S108968
Ö35464
V35364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Jan Söderberg - Bertil Häggström 1NT S+1 K 120 12/0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 1 N+1 8 110 9/3
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Staffan Hedman - Leif Sundqvist 3 S= K 110 9/3
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Bert Hellström - Nils Wänglund 3 V-1 K 100 5/7
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V-1 5 100 5/7
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1 N= 5 80 2/10
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Haine Haraldsson - Arne Håll 2 V= E -110 0/12

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Nord giv
N-S i zon
432
EKD843
65
kn10
K765
105
943
KD53
98
kn62
KD82
E742
EDkn10
97
Ekn107
986

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N571088
S671088
Ö76345
V76345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 N+2 9 170 9/3
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+2 5 170 9/3
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N+1 8 170 9/3
Jan Söderberg - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 N+2 9 170 9/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 S= K 140 2/10
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Haine Haraldsson - Arne Håll 2 S+1 K 140 2/10
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Byström - Bo Byléhn 3 N= K 140 2/10

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Öst giv
Ö-V i zon
K43
984
E6
109754
Dkn
kn52
kn873
EK82
E109762
ED3
KD2
D
85
K1076
10954
kn63

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N42312
S42311
Ö91191211
V91191111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö= 7 -620 12/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Anders Jakobsson 5 Ö= 10 -650 7/5
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Haine Haraldsson - Arne Håll 4 Ö+1 10 -650 7/5
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Bert Hellström - Nils Wänglund 4 Ö+1 6 -650 7/5
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 10 -650 7/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö+2 7 -680 1/11
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö+2 2 -680 1/11

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Syd giv
alla i zon
932
9865
K32
K32
EKD875
32
10976
9
kn4
E7
D854
E10765
106
KDkn104
Ekn
Dkn84

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N73745
S73745
Ö610598
V610598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S-1 K -100 11/1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 S-1 K -100 11/1
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 V= 9 -140 6/6
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Karin Eriksson - Sture Holm 2 V+1 6 -140 6/6
Bert Hellström - Nils Wänglund Haine Haraldsson - Arne Håll 3 V= 9 -140 6/6
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= 9 -620 1/11
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Jan Söderberg - Bertil Häggström 4 V= 9 -620 1/11

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Väst giv
ingen i zon
D876
E64
73
EK92
1052
kn92
109
kn10654
Ekn94
D853
Ekn5
83
K3
K107
KD8642
D7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N8108810
S8108810
Ö53553
V42552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Jan Söderberg - Bertil Häggström 3NT S+1 4 430 11/1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT S+1 10 430 11/1
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S= 2 400 8/4
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 N+1 8 130 5/7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S+2 2 130 5/7
Bert Hellström - Nils Wänglund Haine Haraldsson - Arne Håll 5 S-1 2 -50 2/10
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S-2 2 -100 0/12

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn73
1075
D
Ekn1094
E5
K86
K109862
D6
K108
Dkn3
kn543
K75
9642
E942
E7
832

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N73674
S73674
Ö610758
V610759
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5D V-2 10 500 12/0
Bert Hellström - Nils Wänglund Jan Söderberg - Bertil Häggström 3 V= 7 -110 9/3
Haine Haraldsson - Arne Håll Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= E -110 9/3
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Inger Byström - Bo Byléhn 2NT Ö= 2 -120 6/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 V+1 D -130 3/9
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+2 E -130 3/9
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 S-5 E -250 0/12

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Öst giv
alla i zon
K3
K3
D8762
10752
kn
10965
Kkn3
Kkn863
D10954
Dkn84
E10
E4
E8762
E72
954
D9

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N47364
S46364
Ö961079
V961079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö-1 9 100 12/0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT V= 6 -90 9/3
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT V= 6 -90 9/3
Haine Haraldsson - Arne Håll Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö= 2 -140 6/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 Ö+1 D -170 3/9
Bert Hellström - Nils Wänglund Jan Söderberg - Bertil Häggström 3 Ö+1 9 -170 3/9
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö= 4 -620 0/12

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Syd giv
ingen i zon
E954
EKD2
1063
K10
K8732
853
D95
54
Dkn6
104
Ekn4
D9762
10
kn976
K872
Ekn83

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N9101189
S9101189
Ö43254
V43154
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 N+1 10 450 12/0
Inger Byström - Bo Byléhn Staffan Hedman - Leif Sundqvist 4 S= 7 420 8/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 S= 5 420 8/4
Haine Haraldsson - Arne Håll Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N= 4 420 8/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT N= 9 400 4/8
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Söderberg - Bertil Häggström 3 S+1 5 170 2/10
Bert Hellström - Nils Wänglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT N+1 6 150 0/12

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Väst giv
N-S i zon

K10963
K52
98752
K5
kn875
Ekn10987
D
Ekn9764
ED
64
643
D10832
42
D3
EKkn10

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N94755
S94755
Ö48587
V48587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Söderberg - Bertil Häggström 6 Ö-4 K 200 12/0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 Ö-3 K 150 10/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 Ö-2 K 100 6/6
Bert Hellström - Nils Wänglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-2 K 100 6/6
Haine Haraldsson - Arne Håll Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V-2 9 100 6/6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 Ö-1 E 50 2/10
Inger Byström - Bo Byléhn Staffan Hedman - Leif Sundqvist 2 Ö+1 4 -140 0/12

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Nord giv
alla i zon
Dkn2
K9765
E4
1086
63
42
Dkn7
EKkn975
E854
D1083
10932
2
K1097
Ekn
K865
D43

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56896
S56896
Ö76547
V76547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 K 140 12/0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Bert Hellström - Nils Wänglund 2 N= 2 110 8/4
Haine Haraldsson - Arne Håll Inger Byström - Bo Byléhn 2 N= 2 110 8/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 N= 2 110 8/4
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 S-1 K -100 3/9
Karin Eriksson - Sture Holm Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N-1 2 -100 3/9
Jan Söderberg - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S-2 E -200 0/12

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Öst giv
ingen i zon
97
Kkn109872
D7
85
E106
E4
kn9
EKD1032
KD
D653
K1084
974
kn85432

E6532
kn6

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N12651
S12651
Ö12107812
V11107812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Bert Hellström - Nils Wänglund 3 Ö+1 9 -130 12/0
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+1 9 -150 10/2
Karin Eriksson - Sture Holm Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 4 -430 7/5
Jan Söderberg - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT Ö+1 5 -430 7/5
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT Ö+3 E -490 2/10
Haine Haraldsson - Arne Håll Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V+3 9 -490 2/10
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT V+3 Kn -490 2/10

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Syd giv
N-S i zon
D
D10932
E10973
kn3
965
84
kn42
E8742
10742
kn5
D85
KD96
EKkn83
EK76
K6
105

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N71011118
S71011118
Ö51001
V51001
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+1 K 650 8/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Haine Haraldsson - Arne Håll 4 S+1 E 650 8/4
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Staffan Hedman - Leif Sundqvist 4 N+1 K 650 8/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S+1 E 650 8/4
Jan Söderberg - Bertil Häggström Inger Byström - Bo Byléhn 4 S+1 E 650 8/4
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 N+4 Kn 260 2/10
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V+2 3 -480 0/12

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn75
62
875
9854
D964
EK1098
E9
kn10
E102
7543
K32
KD2
83
Dkn
Dkn1064
E763

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N56232
S56232
Ö87111010
V87111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 2 -650 6/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Haine Haraldsson - Arne Håll 4 V+1 5 -650 6/6
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Staffan Hedman - Leif Sundqvist 4 V+1 5 -650 6/6
Bert Hellström - Nils Wänglund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V+1 8 -650 6/6
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 V+1 2 -650 6/6
Jan Söderberg - Bertil Häggström Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 8 -650 6/6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V+1 6 -650 6/6

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Nord giv
ingen i zon
EDkn7432
kn3
10
962
1098
1086542
E6
83
6
7
987543
EKD74
K5
EKD9
KDkn2
kn105

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65797
S65797
Ö68512
V68512
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Staffan Hedman - Leif Sundqvist 5D Ö-3 E 500 12/0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 N+2 E 480 10/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-1 K -50 5/7
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Bert Hellström - Nils Wänglund 4 N-1 K -50 5/7
Haine Haraldsson - Arne Håll Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 N-1 K -50 5/7
Jan Söderberg - Bertil Häggström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-1 K -50 5/7
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-2 D -100 0/12

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Öst giv
N-S i zon
1094
kn109875
kn7
K4
kn6
EKD43
32
kn875
D752

ED94
ED1093
EK83
62
K10865
62

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N25544
S25543
Ö108889
V107779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-4 Kn 200 12/0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Bert Hellström - Nils Wänglund 3 Ö-1 6 50 8/4
Jan Söderberg - Bertil Häggström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V-1 Kn 50 8/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Staffan Hedman - Leif Sundqvist 1NT V-1 Kn 50 8/4
Haine Haraldsson - Arne Håll Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 Ö+1 E -130 4/8
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT Ö= 6 -400 2/10
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT V+1 7 -430 0/12

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Syd giv
Ö-V i zon
863
104
D8532
974
KD752
kn7
K109
1063

EK9863
Ekn4
EKkn5
Ekn1094
D52
76
D82

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N14242
S14142
Ö12912911
V11911811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Haine Haraldsson - Arne Håll 6 Ö-1 2 100 12/0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 Ö+3 7 -200 10/2
Inger Byström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT V+1 8 -630 8/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bert Hellström - Nils Wänglund 4 Ö+1 7 -650 6/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+2 3 -660 4/8
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Jan Söderberg - Bertil Häggström 4 Ö+2 7 -680 2/10
Karin Eriksson - Sture Holm Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V+3 3 -690 0/12

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Väst giv
alla i zon
92
Dkn8
9532
10753
D10874
EK952
D8
2
kn53
10
EKkn4
EKD64
EK6
7643
1076
kn98

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N22322
S22322
Ö101091110
V101091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Jan Söderberg - Bertil Häggström 7D V-4 9 1100 12/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 6D V-1 3 200 10/2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V+1 2 -650 5/7
Inger Byström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Anders Jakobsson 5 V= D -650 5/7
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Haine Haraldsson - Arne Håll 5 V= 3 -650 5/7
Karin Eriksson - Sture Holm Sune Häggbom - Lennart Wiklund 5 V= 9 -650 5/7
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT Ö+2 E -660 0/12

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Nord giv
N-S i zon
E853
972
KD63
ED
1092
E1084
kn108
kn84
Dkn74
K65
E4
K1075
K6
Dkn3
9752
9632

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N68555
S57555
Ö75788
V75788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö-2 2 100 12/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 Ö-1 6 50 10/2
Jan Söderberg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Leif Sundqvist 1NT Ö= 5 -90 8/4
Inger Byström - Bo Byléhn Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT N-1 5 -100 4/8
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N-1 7 -100 4/8
Liane Svensson - Majlis Eriksson Haine Haraldsson - Arne Håll 1NT N-1 7 -100 4/8
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT N-2 4 -200 0/12

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Öst giv
Ö-V i zon
kn92
8542
K10
9432
EK103
KDkn6
Dkn
Kkn7
D7
107
E942
ED865
8654
E93
87653
10

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N02111
S02111
Ö1210121212
V1210121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 Ö+5 2 -230 12/0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+3 8 -690 9/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Haine Haraldsson - Arne Håll 5NT Ö+1 8 -690 9/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 6 Ö= 6 -1370 6/6
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6NT V= 8 -1440 2/10
Bert Hellström - Nils Wänglund Karin Eriksson - Sture Holm 6NT V= 2 -1440 2/10
Jan Söderberg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Leif Sundqvist 6NT V= K -1440 2/10

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Syd giv
alla i zon
kn104
10
1097632
E102
K95
Kkn542
Ekn
D65
ED87
E973
K4
987
632
D86
D85
Kkn43

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N56222
S56222
Ö869109
V87101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Jan Söderberg - Bertil Häggström 4 V-1 Kn 100 12/0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 4 V= Kn -620 6/6
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 V= Kn -620 6/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V= 3 -620 6/6
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= 3 -620 6/6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Karin Eriksson - Sture Holm 4 V= 10 -620 6/6
Inger Byström - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT Ö+1 6 -630 0/12

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.23

Väst giv
ingen i zon
Kkn75
kn109
63
E983
96
ED2
EK1098
KD7
ED82
K75
Dkn74
kn6
1043
8643
52
10542

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N31331
S31331
Ö1012101012
V1012101012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT V+2 2 -460 10/2
Haine Haraldsson - Arne Håll Jan Söderberg - Bertil Häggström 3NT V+2 Kn -460 10/2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT V+2 Kn -460 10/2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT V+3 3 -490 4/8
Inger Byström - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3NT V+3 Kn -490 4/8
Staffan Hedman - Leif Sundqvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+3 Kn -490 4/8
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 6NT V= E -990 0/12