Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » Måndag 7/8 scratch 2017-08-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 7/8 scratch 2017-08-07

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Nord giv
ingen i zon
D986
54
D10763
D8
4
KD63
kn954
E943
10753
kn1092
K8
Kkn10
EKkn2
E87
E2
7652

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N57486
S57486
Ö75956
V75956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Agneta Johansson - Wiviann Hassel 1NT S+1 4 120 30.0/0.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N= E 110 27.0/3.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 S= K 110 27.0/3.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 V-2 6 100 24.0/6.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT S= 3 90 21.0/9.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Elsa Olsson - Birgit Hartman 1NT S= 3 90 21.0/9.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT S-1 3 -50 13.0/17.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT S-1 9 -50 13.0/17.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 S-1 K -50 13.0/17.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT S-1 3 -50 13.0/17.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT S-1 3 -50 13.0/17.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1NT S-1 3 -50 13.0/17.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Östen Svantesson - Klas Bellander 2 V= 7 -90 6.0/24.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S-2 K -100 2.0/28.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S-2 K -100 2.0/28.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S-2 E -100 2.0/28.0
Marianne Wästberg - Irma Romare     - -/13.6

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Öst giv
N-S i zon
E1043
1084
76
Dkn54
K97
D763
D954
E9
D852
Kkn2
E
K10763
kn6
E95
Kkn10832
82

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N45434
S45434
Ö97999
V97999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2NT V-1 3 50 28.0/2.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 Ö-1 10 50 28.0/2.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V-1 3 50 28.0/2.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT V= 3 -90 24.0/6.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2NT V= 7 -120 20.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT V+1 7 -120 20.0/10.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2NT V= 6 -120 20.0/10.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 Ö+2 Kn -140 12.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 Ö+1 Kn -140 12.0/18.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 Ö+1 Kn -140 12.0/18.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Agneta Johansson - Wiviann Hassel 2 Ö+1 8 -140 12.0/18.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V+1 7 -140 12.0/18.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2NT V+2 4 -180 6.0/24.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT V= Kn -400 3.0/27.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT Ö= 5 -400 3.0/27.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= 7 -420 0.0/30.0
Marianne Wästberg - Irma Romare     - -/13.6

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Syd giv
Ö-V i zon
632
K986
K102
EK2
8
D42
Dkn5
kn109863
1054
E10
8764
D754
EKDkn97
kn753
E93

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N68101111
S68101111
Ö74222
V74222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+3 4 490 30.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Klas Bellander 5 S+1 Kn 480 27.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Servin - Ulla Öberg 5 S+1 2 480 27.0/3.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 5 S= Kn 450 18.0/12.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N+1 4 450 18.0/12.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S+1 Kn 450 18.0/12.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S+1 Kn 450 18.0/12.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Wiviann Hassel 4 S+1 5 450 18.0/12.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+1 Kn 450 18.0/12.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S+1 8 450 18.0/12.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT N+1 5 430 10.0/20.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Björn Klefbohm 6 S-1 Kn -50 5.0/25.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Mats Andersson - Ulla Lundström 6 N-1 Kn -50 5.0/25.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Elsa Olsson - Birgit Hartman 6 S-1 Kn -50 5.0/25.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-1 Kn -50 5.0/25.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 6 S-2 3 -100 0.0/30.0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson     - 15.3/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Väst giv
alla i zon
K96
875
8754
Ekn8
E85432
32
Dkn102
10
Dkn
Ekn106
6
D75432
107
KD94
EK93
K96

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N89858
S89858
Ö54574
V54474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V-3 E 300 30.0/0.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 V-2 8 200 26.0/4.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Mats Andersson - Ulla Lundström 3 V-2 5 200 26.0/4.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bibi Jönsson - Willy Landgren 2D V-1 8 200 26.0/4.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2NT S= 3 120 21.0/9.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S+1 10 120 21.0/9.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S+1 E 110 18.0/12.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Klas Bellander 3 Ö-1 E 100 15.0/15.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-1 E 100 15.0/15.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 S= 10 90 11.0/19.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Wiviann Hassel 1NT S= D 90 11.0/19.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S-1 4 -100 7.0/23.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N-1 D -100 7.0/23.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V= 5 -110 4.0/26.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Greger Jonsson - Marianne Falck 2NT S-2 10 -200 2.0/28.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-3 D -300 0.0/30.0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson     - 15.3/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Nord giv
N-S i zon
ED953
976
E10
kn93
108
ED8
86
EK10762
kn762
10543
kn42
54
K4
Kkn2
KD9753
D8

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N69789
S7107810
Ö63643
V63643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 N+1 4 170 30.0/0.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S+1 E 130 26.0/4.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S= E 130 26.0/4.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Marianne Wästberg - Irma Romare 3 S+1 10 130 26.0/4.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 S= E 110 14.0/16.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 S= E 110 14.0/16.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Östen Svantesson - Klas Bellander 3 S= E 110 14.0/16.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S= E 110 14.0/16.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S= E 110 14.0/16.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S= E 110 14.0/16.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 S= K 110 14.0/16.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S= K 110 14.0/16.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3 S= E 110 14.0/16.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V-2 E 100 4.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 S-1 E -100 1.0/29.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S-1 E -100 1.0/29.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson     - -/16.3

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Öst giv
Ö-V i zon
1085
D4
E53
EK1085
D
kn763
Dkn82
9732
kn9632
E85
K1064
kn
EK74
K1092
97
D64

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N106989
S106989
Ö27353
V27453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT S+2 3 460 30.0/0.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S= 4 400 26.0/4.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT S= D 400 26.0/4.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S= 2 400 26.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2NT N+1 2 150 21.0/9.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Östen Svantesson - Klas Bellander 2NT N+1 2 150 21.0/9.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 S= D 110 16.0/14.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S= D 110 16.0/14.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 N= D 110 16.0/14.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N-1 6 -50 11.0/19.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S-1 D -50 11.0/19.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT N-2 3 -100 6.0/24.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N-2 10 -100 6.0/24.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT N-2 3 -100 6.0/24.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S-3 9 -150 1.0/29.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 S-3 2 -150 1.0/29.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson     - -/16.3

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Syd giv
alla i zon
EDkn4
EK92
654
74
1072
kn543
832
K105
K8653
D86
kn9
kn93
9
107
EKD107
ED862

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N111210810
S111210810
Ö21343
V21343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3NT N+3 5 690 29.0/1.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT N+3 3 690 29.0/1.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+2 3 660 22.0/8.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N+2 3 660 22.0/8.0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N+2 5 660 22.0/8.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT N+2 3 660 22.0/8.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+2 5 660 22.0/8.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT N+1 3 630 11.0/19.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT N+1 5 630 11.0/19.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT N+1 5 630 11.0/19.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N+1 5 630 11.0/19.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+1 6 630 11.0/19.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N+1 6 630 11.0/19.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2NT S+3 2 210 4.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 3NT S-1 4 -100 2.0/28.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Marianne Wästberg - Irma Romare 6NT S-2 3 -200 0.0/30.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel     - 14.7/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Väst giv
ingen i zon
K1095
D10754
10732
kn
E963
kn85
K8765
E64
kn
ED96
EDkn92
D8732
K82
K4
1043

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -800
 NT
N13883
S13883
Ö129548
V129548
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Klas Bellander Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT Ö-1 2 50 30.0/0.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö+1 3 -150 28.0/2.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 Ö+2 7 -170 22.0/8.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö+2 2 -170 22.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+3 7 -170 22.0/8.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+3 2 -170 22.0/8.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 Ö+3 3 -170 22.0/8.0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö= 3 -400 15.0/15.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 Ö= 2 -400 15.0/15.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 Ö+1 2 -420 9.0/21.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 5 Ö+1 2 -420 9.0/21.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Marianne Wästberg - Irma Romare 5 Ö+1 3 -420 9.0/21.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 5 Ö+1 2 -420 9.0/21.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT V+1 5 -430 4.0/26.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 3 -460 2.0/28.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Gunnar Olsson - Jan Öhman 6 Ö= 3 -920 0.0/30.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel     - 14.7/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Nord giv
Ö-V i zon
K953
D9653
2
876
kn2
kn872
D10973
93
ED4
E104
K854
ED10
10876
K
Ekn6
Kkn542

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N83583
S73583
Ö510859
V510859
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö-1 2 100 30.0/0.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 1 Ö+2 8 -110 27.0/3.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 Ö+2 5 -110 27.0/3.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2NT Ö= 2 -120 24.0/6.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö+1 K -130 20.0/10.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö+1 K -130 20.0/10.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V+1 6 -130 20.0/10.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Mats Andersson - Ulla Lundström 1NT Ö+2 2 -150 14.0/16.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Stig Unoson - Björn Klefbohm 2NT Ö+1 2 -150 14.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 2NT Ö+1 4 -150 14.0/16.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT Ö+4 4 -210 10.0/20.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT Ö+5 2 -240 8.0/22.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3D S-2 Kn -300 6.0/24.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö+1 2 -630 2.0/28.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 4 -630 2.0/28.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 4 -630 2.0/28.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - 16.8/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Öst giv
alla i zon
Kkn10432

EKD9
D87
D5
Kkn87
64
kn9542
E976
ED65
kn1087
E
8
109432
532
K1063

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67487
S67487
Ö66846
V76956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö-2 8 200 29.0/1.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 V-2 E 200 29.0/1.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 N= E 140 25.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 2 N+1 Kn 140 25.0/5.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 N= E 110 22.0/8.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 E 100 19.0/11.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 8 100 19.0/11.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 E -100 15.0/15.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 N-1 E -100 15.0/15.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V= E -140 12.0/18.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 3 N-2 E -200 8.0/22.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N-2 E -200 8.0/22.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N-2 E -200 8.0/22.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Greger Jonsson - Marianne Falck 4 N-3 E -300 4.0/26.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Mats Andersson - Ulla Lundström 3D N-2 E -500 2.0/28.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 V= E -620 0.0/30.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - 16.8/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Syd giv
ingen i zon
ED
D84
ED4
EK1075
kn7532
3
kn852
D43
K1084
kn96
K109
862
96
EK10752
763
kn9

Optimalt kontrakt: 7NT S= 1520
 NT
N13913713
S13813613
Ö04060
V04060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 6NT N+1 8 1020 30.0/0.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 6NT N= 5 990 28.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 6 S= 3 980 26.0/4.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 3NT N+4 8 520 23.0/7.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT N+4 4 520 23.0/7.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S+2 3 480 19.0/11.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S+2 3 480 19.0/11.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S+1 3 450 15.0/15.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 S+1 7 450 15.0/15.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S= 2 420 10.0/20.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S= 2 420 10.0/20.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 6 420 10.0/20.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N+4 4 240 6.0/24.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6 S-1 7 -50 3.0/27.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Agneta Johansson - Wiviann Hassel 6 S-1 3 -50 3.0/27.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 6 S-2 9 -100 0.0/30.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander     - -/12.6

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Väst giv
N-S i zon
E109642
E94
K
D92
K87
kn5
Dkn8752
kn5
D
1086
E93
EK10743
kn53
KD732
1064
86

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N41781
S11781
Ö810547
V810547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 3 N= E 140 28.0/2.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 N= E 140 28.0/2.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N+1 K 140 28.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 N= E 110 24.0/6.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5D V-1 2 100 22.0/8.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Östen Svantesson - Klas Bellander 3 Ö-1 3 50 18.0/12.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Agneta Johansson - Wiviann Hassel 4 V-1 E 50 18.0/12.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V-1 E 50 18.0/12.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 E -100 10.0/20.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 N-1 E -100 10.0/20.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 N-1 E -100 10.0/20.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-1 E -100 10.0/20.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 E -100 10.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 Ö+1 Kn -130 4.0/26.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 N-2 E -200 2.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4D N-2 E -500 0.0/30.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander     - -/12.6

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Nord giv
alla i zon
86
kn432
E864
E97
1075
EK96
K73
Kkn4
KDkn942
D1085
D
53
E3
7
kn10952
D10862

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N99333
S99333
Ö441097
V441097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5D Ö-2 7 500 30.0/0.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Peter Moricz - Anders Nordberg 4 V-2 8 200 28.0/2.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö-1 7 100 24.0/6.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-1 7 100 24.0/6.0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö-1 7 100 24.0/6.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö= 7 -140 20.0/10.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Greger Jonsson - Marianne Falck 2 Ö+2 7 -170 18.0/12.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 Ö= 5 -620 10.0/20.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö= 7 -620 10.0/20.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö= 7 -620 10.0/20.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= 7 -620 10.0/20.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö= 7 -620 10.0/20.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 Ö= 7 -620 10.0/20.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V= E -620 10.0/20.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT V+1 E -630 1.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+1 2 -630 1.0/29.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander     - 11.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Öst giv
ingen i zon
K4
D10
864
EK10865
Dkn109863
96

kn943
E752
E875
EKD52

Kkn432
kn10973
D72

Optimalt kontrakt: 7NTD N-6 -1400
 NT
N86607
S85602
Ö566135
V566135
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 V+2 E -480 23.0/7.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+2 E -480 23.0/7.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 V+2 E -480 23.0/7.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö+2 E -480 23.0/7.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V+2 E -480 23.0/7.0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 5 V+1 E -480 23.0/7.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Peter Moricz - Anders Nordberg 4 V+2 E -480 23.0/7.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V+2 E -480 23.0/7.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 5 Ö+2 E -510 11.0/19.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V+3 E -510 11.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 V+2 E -510 11.0/19.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V+3 E -510 11.0/19.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5D V+1 K -750 6.0/24.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 5D N-4 E -800 4.0/26.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6 V= E -980 2.0/28.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Östen Svantesson - Klas Bellander 6 V+1 E -1010 0.0/30.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander     - 11.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Syd giv
N-S i zon
kn9764
E7542
E
kn8
K5
63
KD10742
K94
D83
kn109
53
E7532
E102
KD8
kn986
D106

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N6510107
S6510107
Ö78333
V78333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 S+1 3 650 30.0/0.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N= Kn 620 28.0/2.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Östen Svantesson - Klas Bellander 2 N+2 5 170 22.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 5 170 22.0/8.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Peter Moricz - Anders Nordberg 2 N+2 5 170 22.0/8.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N+1 5 170 22.0/8.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N+1 E 170 22.0/8.0
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT S+1 2 150 16.0/14.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 N+1 Kn 140 13.0/17.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 N+2 5 140 13.0/17.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 1 N= 5 80 10.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 V-1 7 50 8.0/22.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Ulla Lundström 4 N-1 Kn -100 4.0/26.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1NT S-1 8 -100 4.0/26.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N-1 5 -100 4.0/26.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-2 5 -200 0.0/30.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 16.2/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Väst giv
Ö-V i zon
1075
Dkn32
53
Ekn97
63
K75
Kkn107
10862
KD9842
986
82
53
Ekn
E104
ED964
KD4

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10910710
S10910710
Ö34363
V34363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT S+2 7 460 29.0/1.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT S+2 10 460 29.0/1.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 N+1 8 450 26.0/4.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S+1 5 430 23.0/7.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT S+1 7 430 23.0/7.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 4 N= K 420 17.0/13.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N= 8 420 17.0/13.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= K 420 17.0/13.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Peter Moricz - Anders Nordberg 4 N= K 420 17.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 S= 6 110 12.0/18.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 Ö-1 E 100 10.0/20.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT S-1 6 -50 5.0/25.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT S-1 6 -50 5.0/25.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S-1 6 -50 5.0/25.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S-1 6 -50 5.0/25.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Östen Svantesson - Klas Bellander 3 S-2 6 -100 0.0/30.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 16.2/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Nord giv
ingen i zon
65
Dkn764
Dkn102
96
D10
K1032
98643
103
9872
E985
E7
kn42
EKkn43

K5
EKD875

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N11871010
S11871010
Ö24623
V24623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 S+1 9 450 30.0/0.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT N+1 9 430 27.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N+1 5 430 27.0/3.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S= 2 420 24.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5 S= 2 400 20.0/10.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Mats Andersson - Ulla Lundström 5 S= 9 400 20.0/10.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT N= 5 400 20.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S+2 9 150 15.0/15.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 S+1 3 150 15.0/15.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5 S-1 9 -50 6.0/24.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 6 S-1 9 -50 6.0/24.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 9 -50 6.0/24.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 5 S-1 3 -50 6.0/24.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 6 S-1 10 -50 6.0/24.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N-1 9 -50 6.0/24.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 S-1 2 -50 6.0/24.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman     - 17.0/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Öst giv
N-S i zon
ED
kn102
kn942
K972
954
K6
103
Ekn10853
kn632
D54
EKD8
D4
K1087
E9873
765
6

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N46865
S36865
Ö87576
V87576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Stig Unoson - Björn Klefbohm 3D Ö-4 6 800 30.0/0.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S= 4 140 28.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-2 8 100 26.0/4.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1NT V-1 Kn 50 22.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1 Ö-1 6 50 22.0/8.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT Ö-1 7 50 22.0/8.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö= 8 -90 18.0/12.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 3 V= Kn -110 16.0/14.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT V+1 Kn -120 12.0/18.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Mats Andersson - Ulla Lundström 2NT Ö= 7 -120 12.0/18.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT V+1 2 -120 12.0/18.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 1NT V+2 Kn -150 7.0/23.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V+2 2 -150 7.0/23.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT Ö+2 7 -180 2.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 1NT V+3 9 -180 2.0/28.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 1NT V+3 2 -180 2.0/28.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman     - 17.0/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Syd giv
Ö-V i zon
K8
Dkn92
K5
98642
ED109
K10863
832
K
kn73
74
ED109
Dkn107
6542
E5
kn764
E53

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N64544
S64544
Ö79898
V79898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-2 6 200 29.0/1.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö-2 6 200 29.0/1.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-1 3 100 25.0/5.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT Ö-1 10 100 25.0/5.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Pass   22.0/8.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 1NT Ö= 4 -90 20.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT Ö+1 2 -120 18.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Andersson - Ulla Lundström 1NT Ö+2 4 -150 10.0/20.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT Ö+2 6 -150 10.0/20.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 N-3 7 -150 10.0/20.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT Ö+2 6 -150 10.0/20.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 1NT Ö+2 2 -150 10.0/20.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT Ö+1 4 -150 10.0/20.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT Ö+1 4 -150 10.0/20.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT Ö= 6 -600 1.0/29.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT Ö= 6 -600 1.0/29.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 12.5/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Väst giv
alla i zon
kn753
E109
3
E9743
KD8
654
EK1072
D10
E6
kn82
Dkn854
kn52
10942
KD73
96
K86

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N84885
S84885
Ö48557
V48557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Klas Bellander Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 V-1 E 100 25.0/5.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V-1 4 100 25.0/5.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V-1 E 100 25.0/5.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V-1 E 100 25.0/5.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 E 100 25.0/5.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 V-1 3 100 25.0/5.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V= 10 -90 18.0/12.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 V+1 7 -110 12.0/18.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+1 E -110 12.0/18.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 2 V+1 E -110 12.0/18.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V+1 E -110 12.0/18.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 V= E -110 12.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Andersson - Ulla Lundström 1NT Ö+1 3 -120 4.0/26.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT Ö+1 2 -120 4.0/26.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 1NT Ö+1 2 -120 4.0/26.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3D V= E -670 0.0/30.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 12.5/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Nord giv
N-S i zon
E102
ED974
D6
K102
964
K85
Kkn
Ekn763
D73
kn1032
73
D854
Kkn85
6
E1098542
9

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N7119118
S7119118
Ö51412
V51412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N+1 3 630 29.0/1.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N+1 4 630 29.0/1.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 4 600 25.0/5.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT N= 2 600 25.0/5.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 1NT N+3 2 180 22.0/8.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S+2 E 170 19.0/11.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S+2 7 170 19.0/11.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Stig Unoson - Björn Klefbohm 2NT S+1 5 150 15.0/15.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S+2 9 150 15.0/15.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 S= E 140 12.0/18.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N-1 5 -100 7.0/23.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S-1 E -100 7.0/23.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-1 4 -100 7.0/23.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT N-1 5 -100 7.0/23.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 3NT N-2 D -200 2.0/28.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 S-3 4 -300 0.0/30.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt     - -/13.2

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Öst giv
Ö-V i zon
D1076
104
E9853
74
92
ED62
10742
D65
EK4
Kkn85
D6
Ekn108
kn853
973
Kkn
K932

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N46374
S46374
Ö971069
V961069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Klas Bellander Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö+2 3 -150 29.0/1.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Elsa Olsson - Birgit Hartman 1NT Ö+2 2 -150 29.0/1.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+2 7 -170 25.0/5.0
Peter Moricz - Anders Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 Ö+2 3 -170 25.0/5.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT Ö+3 3 -180 21.0/9.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1NT Ö+3 3 -180 21.0/9.0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT Ö= 3 -600 16.0/14.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö= 3 -600 16.0/14.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö= 5 -600 16.0/14.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 Ö= Kn -620 6.0/24.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 Ö= 5 -620 6.0/24.0
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö= 3 -620 6.0/24.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö= 2 -620 6.0/24.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= 2 -620 6.0/24.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 7 -620 6.0/24.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 Ö= 7 -620 6.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt     - -/13.2

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Syd giv
alla i zon
K973
Dkn53
kn87
109
E1086
K8
D962
kn52
Dkn5
E72
E543
ED6
42
10964
K10
K8743

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N63644
S63644
Ö710699
V79699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3NT Ö-2 4 200 29.0/1.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT Ö-2 7 200 29.0/1.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 5 V-1 D 100 19.0/11.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT Ö-1 6 100 19.0/11.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö-1 4 100 19.0/11.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-1 7 100 19.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT Ö-1 4 100 19.0/11.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT Ö-1 8 100 19.0/11.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-1 4 100 19.0/11.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö-1 4 100 19.0/11.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Greger Jonsson - Marianne Falck 2 Ö+2 4 -130 10.0/20.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT Ö= 10 -600 7.0/23.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT Ö= 4 -600 7.0/23.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 3 -630 2.0/28.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT Ö+1 3 -630 2.0/28.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT Ö+1 4 -630 2.0/28.0
Peter Moricz - Anders Nordberg     - -/14.9

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.07

Väst giv
ingen i zon
kn
EKD6
ED983
D92
E75
1083
kn1072
843
K109862
52

Kkn765
D43
kn974
K654
E10

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N51111410
S41110410
Ö72193
V72193
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5D Ö-3 K 500 30.0/0.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Kerstin Degermark - Kjell-Erik Nordgren 4 S+1 E 450 26.0/4.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 S+1 E 450 26.0/4.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 5 N= 9 450 26.0/4.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT S+1 3 430 20.0/10.0
Mats Andersson - Ulla Lundström Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT S+1 5 430 20.0/10.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S+1 Kn 430 20.0/10.0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S= E 420 15.0/15.0
Agneta Johansson - Wiviann Hassel Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S= E 420 15.0/15.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 N+2 5 150 11.0/19.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 N+3 5 150 11.0/19.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 Ö-2 4 100 8.0/22.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N-1 8 -50 5.0/25.0
Mona Andersson - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N-1 K -50 5.0/25.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5 N-2 7 -100 1.0/29.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-2 8 -100 1.0/29.0
Peter Moricz - Anders Nordberg     - -/14.9