Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Söndag partävling med hcp TL Anders 2017-09-10 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag partävling med hcp TL Anders 2017-09-10

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
E1094
1098
D1062
94
?
5
EK42
Kkn543
EK2
?
Kkn3
Dkn53
E7
D1075
?
D8762
76
98
kn863

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N23153
S23153
Ö111012710
V111012810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 6 Ö-1 9 50 11/1
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 Ö-1 6 50 11/1
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 2 -450 7/5
Jan Öhman - Gunnar Olsson Jöran Kjellin - Inger Simon 5 Ö= 9 -450 7/5
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Agneta Johansson - Lars Svensson 6 Ö= 7 -980 2/10
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Stig Unoson 6 Ö= 5 -980 2/10
Mari Segerberg - Anders Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 6 Ö= 7 -980 2/10

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Dkn87
D84
K1043
kn2
#
K64
kn7
852
KD864
#
95
E10652
kn9
10975
#
E1032
K93
ED76
E3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N510697
S510697
Ö83635
V83635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= K 620 8/4
Marianne Falck - Berit Kallstenius Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 S= Kn 620 8/4
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= Kn 620 8/4
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= K 620 8/4
Jan Öhman - Gunnar Olsson Jöran Kjellin - Inger Simon 4 S= K 620 8/4
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Stig Unoson 5D V-3 D 500 2/10
Mari Segerberg - Anders Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S-1 Kn -100 0/12

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D87
10
D643
Kkn876
#
kn1052
kn9872
K7
103
#
K3
653
kn10952
E54
#
E964
EKD4
E8
D92

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1198910
S1188910
Ö24543
V24543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 5 460 11/1
Mari Segerberg - Anders Nordberg Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 3NT N+2 5 460 11/1
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3NT N+1 6 430 7/5
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT N+1 Kn 430 7/5
Jöran Kjellin - Inger Simon Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT N+2 Kn 180 4/8
Marianne Falck - Berit Kallstenius Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-1 Kn -50 1/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Bodil Wikström - Stig Unoson 3NT N-1 Kn -50 1/11

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Väst giv
alla i zon
#
763
Dkn9752
7652
#
K2
K106
D1043
9432
#
Ekn984
83
EK
D875
#
D105
E4
kn98
EKkn106

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N55644
S55644
Ö87578
V87689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Anders Nordberg Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 2 S-1 K -100 12/0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3 N-2 E -200 7/5
Marianne Falck - Berit Kallstenius Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S-2 K -200 7/5
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 S-2 K -200 7/5
Agneta Johansson - Lars Svensson Bodil Wikström - Stig Unoson 3 N-2 K -200 7/5
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-3 K -300 1/11
Jöran Kjellin - Inger Simon Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 S-3 K -300 1/11

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
96
KD10984
kn96
E6
#
75
Ekn2
7
KD109843
#
Ekn432
3
EK1084
52
#
KD108
765
D532
kn7

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N16653
S16653
Ö117686
V117687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Anders Nordberg Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö-2 5 100 12/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Stig Unoson 5 V-1 K 50 9/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-1 7 50 9/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 4 V= 9 -130 6/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jöran Kjellin - Inger Simon 5 V+1 4 -420 4/8
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+2 K -460 1/11
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT V+2 K -460 1/11

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E102

ED1042
EK954
#
kn86
Dkn5
97
D7632
#
K754
E7643
853
kn
#
D93
K10982
Kkn6
108

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N101181010
S101181010
Ö32533
V32533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Stig Unoson 3NT S= 9 400 8/4
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 N= 4 400 8/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 5 N= E 400 8/4
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT S= Kn 400 8/4
Mari Segerberg - Anders Nordberg Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT S= 6 400 8/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jöran Kjellin - Inger Simon 2 N+2 Kn 130 2/10
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 N= Kn 110 0/12

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D105
K874
K1084
D9
#
8764
D1093
9
Ekn42
#
Ekn93
E52
E32
1087
#
K2
kn6
Dkn765
K653

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58536
S58536
Ö85896
V85896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Anders Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö= 7 -90 12/0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jöran Kjellin - Inger Simon 2 Ö+1 D -140 7/5
Agneta Johansson - Lars Svensson Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 2 Ö+1 Kn -140 7/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 2 Ö+1 Kn -140 7/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+1 D -140 7/5
Bodil Wikström - Stig Unoson Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 Ö+2 D -170 1/11
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö+2 5 -170 1/11

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E743
Kkn63
104
E92
#
D1062
1092
982
K103
#
kn95
4
Kkn53
D8764
#
K8
ED875
ED76
kn5

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N8912910
S8912910
Ö53142
V53142
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Stig Unoson Jan Öhman - Gunnar Olsson 6 S= 9 980 12/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 S+2 6 480 10/2
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jöran Kjellin - Inger Simon 5 S= 4 450 6/6
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N+1 4 450 6/6
Mari Segerberg - Anders Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 N= 4 450 6/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 N= 3 420 2/10
Agneta Johansson - Lars Svensson Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 6 N-1 4 -50 0/12

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
87432
2
K97
kn973
#
Ekn105
E763
3
K862
#
K96
1054
106542
ED
#
D
KDkn98
EDkn8
1054

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46535
S46535
Ö87598
V87598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Stig Unoson Marianne Falck - Berit Kallstenius 1 S+1 3 110 12/0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 2 S-1 E -50 8/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 S-1 E -50 8/4
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Jöran Kjellin - Inger Simon 2 S-1 3 -50 8/4
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-2 E -100 3/9
Mari Segerberg - Anders Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 1 S-2 8 -100 3/9
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 N-3 K -150 0/12

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Öst giv
alla i zon
#
K54
873
53
D10842
#
D62
EDkn6
K94
Ekn3
#
983
K952
D10
K976
#
Ekn107
104
Ekn8762
5

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N58565
S58565
Ö75878
V75878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Stig Unoson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 V-2 5 200 12/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Öhman - Gunnar Olsson 2D S= 2 180 10/2
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-1 E -100 8/4
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 2 Ö+1 5 -140 5/7
Mari Segerberg - Anders Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+1 8 -140 5/7
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Jöran Kjellin - Inger Simon 3 V+1 5 -170 2/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V= 5 -620 0/12

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
EKD
1032
E84
kn762
#
107432
E4
D10652
10
#
kn865
KDkn97

ED95
#
9
865
Kkn973
K843

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76536
S66536
Ö55897
V55897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Anders Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-6 E 300 12/0
Bodil Wikström - Stig Unoson Jöran Kjellin - Inger Simon 4 Ö-2 9 100 10/2
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= Kn 90 8/4
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö= 9 -110 6/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 N-3 K -150 4/8
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 V+1 2 -170 1/11
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+2 4 -170 1/11

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Ekn10962
kn
Dkn4
Dkn3
#
D743
K1096
E6
1054
#
K85
ED5
K102
K876
#

87432
98753
E92

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N57574
S57574
Ö76768
V76869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Anders Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2D N= 6 670 12/0
Bodil Wikström - Stig Unoson Jöran Kjellin - Inger Simon 3 V-3 D 150 10/2
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= 6 110 8/4
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö-1 8 50 5/7
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö-1 9 50 5/7
Agneta Johansson - Lars Svensson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 N-1 6 -100 2/10
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Marianne Falck - Berit Kallstenius 1NT Ö+1 2 -120 0/12

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Nord giv
alla i zon
#
ED63
kn65
E
D10952
#
8742
32
K10853
74
#
Kkn
ED87
D976
Kkn6
#
1095
K1094
kn42
E83

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104886
S104886
Ö38556
V38556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö-4 3 400 12/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT Ö-1 10 100 9/3
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1NT Ö-1 7 100 9/3
Marianne Falck - Berit Kallstenius Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö= E -90 3/9
Jöran Kjellin - Inger Simon Magnus Friberg - Mats Ryderheim 1NT Ö= E -90 3/9
Mari Segerberg - Anders Nordberg Bodil Wikström - Stig Unoson 1NT Ö= E -90 3/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 1NT Ö= E -90 3/9

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K6
107
52
EKDkn1097
#
D872
843
987
632
#
E1043
K96
EDkn63
8
#
kn95
EDkn52
K104
54

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11611611
S11611611
Ö17161
V17161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jöran Kjellin - Inger Simon Magnus Friberg - Mats Ryderheim 6 N= 8 920 12/0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+2 7 460 10/2
Jan Öhman - Gunnar Olsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+1 3 430 8/4
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT S= 9 400 6/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N+1 E 150 3/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 3 N+2 E 150 3/9
Mari Segerberg - Anders Nordberg Bodil Wikström - Stig Unoson 3 N+1 6 130 0/12

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
542
D74
E42
E972
#
Kkn7
kn
Dkn9753
Dkn6
#
ED109863
1053
6
108
#

EK9862
K108
K543

Optimalt kontrakt: 6D V-4 800
 NT
N1271146
S1271146
Ö15293
V15283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Anders Nordberg Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 5 S= K 650 12/0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 5D Ö-2 K 300 10/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4D Ö-1 E 100 6/6
Bodil Wikström - Stig Unoson Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4D Ö-1 E 100 6/6
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5D Ö-1 E 100 6/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö-1 E 50 2/10
Jöran Kjellin - Inger Simon Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+2 E -170 0/12

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
E6
832
EKD9
K932
#
972
Kkn5
1052
ED105
#
Kkn83
D4
43
kn8764
#
D1054
E10976
kn876

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N6101088
S6101088
Ö63355
V63355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= 4 420 10/2
Jan Öhman - Gunnar Olsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 S= 9 420 10/2
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N= 3 420 10/2
Mari Segerberg - Anders Nordberg Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 2 N+1 4 140 6/6
Jöran Kjellin - Inger Simon Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+2 4 130 3/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 N+1 8 130 3/9
Bodil Wikström - Stig Unoson Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 N-3 D -150 0/12

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
1063
9
D75
D109863
#
D75
K82
E982
Ekn5
#
E94
D10764
103
K42
#
Kkn82
Ekn53
Kkn64
7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66464
S66465
Ö67978
V67978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 S+1 E 90 12/0
Agneta Johansson - Lars Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö= 4 -90 9/3
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Stig Unoson 1NT Ö= 2 -90 9/3
Jöran Kjellin - Inger Simon Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö= 9 -110 6/6
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 1NT Ö+1 4 -120 4/8
Mari Segerberg - Anders Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 Ö= 7 -140 2/10
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Marianne Falck - Berit Kallstenius 2NT Ö+1 2 -150 0/12

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E5
10
K10875
Dkn1076
#
KD87
kn8543
E9
43
#
kn1092
96
Dkn643
95
#
643
EKD72
2
EK82

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N128979
S128979
Ö14463
V14463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 3NT N+2 4 660 12/0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Stig Unoson 5 N+1 Kn 620 9/3
Mari Segerberg - Anders Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 N+1 Kn 620 9/3
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 2 600 4/8
Agneta Johansson - Lars Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N= Kn 600 4/8
Jöran Kjellin - Inger Simon Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT N= Kn 600 4/8
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 S+2 D 150 0/12

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
72
E3
1086432
D42
#
KD108
kn62
Dkn75
E8
#
E
K985
K9
K109765
#
kn96543
D1074
E
kn3

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N34453
S34453
Ö1089710
V1089710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö-2 E 200 12/0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö-1 E 100 9/3
Mari Segerberg - Anders Nordberg Jöran Kjellin - Inger Simon 3NT Ö-1 7 100 9/3
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3 S-2 E -100 6/6
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 Ö+1 E -150 4/8
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT V= 6 -600 1/11
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Stig Unoson 3NT V= 7 -600 1/11

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Väst giv
alla i zon
#
752
K1085
872
kn82
#
64
Ekn
Ekn10964
K65
#
EK98
964
KD
ED97
#
Dkn103
D732
53
1043

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N00430
S00430
Ö131391013
V131391013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 V+2 5 -170 12/0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT Ö+4 2 -240 10/2
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Marianne Falck - Berit Kallstenius 1NT V+6 5 -270 8/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Stig Unoson 3NT V+2 Kn -660 6/6
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 3NT V+3 8 -690 4/8
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 6NT Ö+1 D -1470 1/11
Mari Segerberg - Anders Nordberg Jöran Kjellin - Inger Simon 6NT Ö+1 D -1470 1/11

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E4
Dkn6
Kkn10843
E7
#
K10965
1094
7
kn1093
#
Dkn8732
EK5
D92
2
#

8732
E65
KD8654

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N10119410
S10119410
Ö32393
V32393
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Stig Unoson Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 5 N= E 600 12/0
Jöran Kjellin - Inger Simon Agneta Johansson - Lars Svensson 5 N-1 2 -100 10/2
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 Ö= E -140 8/4
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Jan Öhman - Gunnar Olsson 5D N-1 E -200 5/7
Mari Segerberg - Anders Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 5D N-1 E -200 5/7
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= E -420 1/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -420 1/11

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
9
987
D98752
987
#
E106
Dkn2
E43
KD32
#
KDkn543
K10
kn10
E104
#
872
E6543
K6
kn65

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N16411
S16411
Ö12781211
V12781211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+2 7 -660 12/0
Bodil Wikström - Stig Unoson Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom 4 Ö+2 5 -680 6/6
Jöran Kjellin - Inger Simon Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+2 6 -680 6/6
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö+2 E -680 6/6
Mari Segerberg - Anders Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 Ö+2 K -680 6/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 E -680 6/6
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 6 Ö= E -1430 0/12

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K107
D8
97
KD10754
#
E85432
K54
Kkn10
kn
#
96
Ekn10973
3
9832
#
Dkn
62
ED86542
E6

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N98346
S98346
Ö451096
V451096
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= 9 110 12/0
Mari Segerberg - Anders Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 S-1 K -100 10/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Stig Unoson 3 Ö= E -140 8/4
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+1 E -170 5/7
Marianne Falck - Berit Kallstenius Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+1 9 -170 5/7
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jöran Kjellin - Inger Simon 3NT N-2 Kn -200 2/10
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Jan Öhman - Gunnar Olsson 5D S-3 E -800 0/12

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.10

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E76
853
kn1064
E42
#
1042
K64
D2
Kkn1065
#
K953
EDkn7
E9753
#
Dkn8
1092
K8
D9873

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N54345
S54445
Ö89998
V89998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö-1 9 50 10/2
Mari Segerberg - Anders Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 Ö-1 D 50 10/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Stig Unoson 2NT V-1 6 50 10/2
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+1 D -110 5/7
Hans Henrik Ramel - Sonja Lindblom Jan Öhman - Gunnar Olsson 1 Ö+2 D -110 5/7
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V+1 8 -120 2/10
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jöran Kjellin - Inger Simon 2 Ö+1 D -140 0/12