Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » måndag scratch 2017-07-24 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

måndag scratch 2017-07-24

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Nord giv
ingen i zon
K104
10743
K1083
104
D72
KD8
E42
8752
E9653
952
D5
EKD
kn8
Ekn6
kn976
kn963

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N56645
S56645
Ö87798
V87798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT Ö-2 6 100 28/0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö-1 E 50 20/8
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö-1 E 50 20/8
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT Ö-1 6 50 20/8
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö-1 8 50 20/8
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö-1 6 50 20/8
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö-1 6 50 20/8
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3NT Ö-1 7 50 20/8
H.O. Thulin - Arne Hansson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V+1 3 -120 11/17
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 2NT Ö= 6 -120 11/17
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö= 7 -140 5/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= 6 -140 5/23
Thomas Ålander - Christina Kronlund Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö= 6 -140 5/23
Gunnar Olsson - Jan Öhman Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 Ö= 6 -140 5/23
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö= Kn -420 0/28

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Öst giv
N-S i zon
kn1076
kn6
9872
E107
3
ED98432
EK105
3
K942

kn643
kn6542
ED85
K1075
D
KD98

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85497
S75497
Ö57846
V57845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Servin - Ulla Öberg 5D V-2 Kn 300 27/1
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4D V-2 Kn 300 27/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Ulla Lundström 4 V-3 Kn 150 23/5
Thomas Ålander - Christina Kronlund Marianne Wästberg - Irma Romare 2 V-3 E 150 23/5
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V-2 Kn 100 17/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V-2 E 100 17/11
H.O. Thulin - Arne Hansson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V-2 9 100 17/11
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 V-2 7 100 17/11
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-1 Kn 50 10/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V-1 Kn 50 10/18
Gunnar Olsson - Jan Öhman Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 V-1 Kn 50 10/18
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Anita Olofsson - Mona Berge 3 N-1 5 -100 5/23
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N-1 4 -100 5/23
Ulla Borgström - Monica Wester Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V= Kn -140 2/26
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4D S-2 E -500 0/28

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Syd giv
Ö-V i zon
kn54
9
kn10983
K1085
109
D642
EK2
D963
EKD83
Kkn108
D
E42
762
E753
7654
kn7

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N46111
S46111
Ö97121111
V97121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 6 Ö-2 Kn 200 28/0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 6NT V-1 5 100 26/2
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö+2 7 -200 24/4
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V= Kn -620 19/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 Ö= 7 -620 19/9
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= Kn -620 19/9
Gunnar Olsson - Jan Öhman Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= Kn -620 19/9
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 Kn -650 10/18
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5 Ö= Kn -650 10/18
Birgit Hartman - Elsa Olsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 Kn -650 10/18
H.O. Thulin - Arne Hansson Marianne Wästberg - Irma Romare 5 Ö= 7 -650 10/18
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+1 5 -650 10/18
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö+2 5 -680 3/25
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 V+2 Kn -680 3/25
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anita Olofsson - Mona Berge 6 V= 9 -1430 0/28

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Väst giv
alla i zon
D4
KD962

KD6532
EK9865
75
D74
94

1043
Kkn109852
Ekn8
kn10732
Ekn8
E63
107

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1031186
S931066
Ö39255
V39255
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4D V-3 K 800 28/0
H.O. Thulin - Arne Hansson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 N+1 E 650 24/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 N+1 Kn 650 24/4
Gunnar Olsson - Jan Öhman Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 E 650 24/4
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 N= 10 620 20/8
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V-2 K 200 17/11
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 Ö-2 K 200 17/11
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N+1 E 170 14/14
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 3 150 12/16
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 S-1 E -100 10/18
Birgit Hartman - Elsa Olsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V= K -110 7/21
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V= D -110 7/21
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 N-2 9 -200 4/24
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anita Olofsson - Mona Berge 3 S-3 7 -300 2/26
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N-6 10 -600 0/28

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Nord giv
N-S i zon
6
Ekn3
KD42
kn7532
kn843
52
E1076
EK6
E92
K96
kn5
D10984
KD1075
D10874
983

Optimalt kontrakt: 3NTD Ö-1 100
 NT
N36965
S36965
Ö96478
V96478
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 E 140 28/0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1NT N= 2 90 26/2
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö-1 10 50 24/4
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl Pass   22/6
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö= 7 -90 18/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 1NT Ö= 7 -90 18/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 V= 6 -90 18/10
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT N-1 8 -100 13/15
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N-1 6 -100 13/15
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 Ö+1 8 -110 10/18
Anita Olofsson - Mona Berge Mats Andersson - Ulla Lundström 2NT Ö= 8 -120 8/20
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2NT N-2 4 -200 5/23
Marianne Wästberg - Irma Romare Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2NT N-2 Kn -200 5/23
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT N-3 8 -300 2/26
Gunnar Olsson - Jan Öhman H.O. Thulin - Arne Hansson 3D S-2 E -500 0/28

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Öst giv
Ö-V i zon
10863
1065
107
8432
2
EKkn83
Dkn432
65
E9754
9
K865
K109
KDkn
D742
E9
EDkn7

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N52454
S52454
Ö611988
V610978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT S+1 3 120 27/1
Marianne Wästberg - Irma Romare Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2NT S= E 120 27/1
Gunnar Olsson - Jan Öhman H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT Ö-1 E 100 24/4
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1 S+1 E 90 21/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT S= 2 90 21/7
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V= 8 -110 18/10
Anita Olofsson - Mona Berge Mats Andersson - Ulla Lundström 3 V+1 10 -130 11/17
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 V+2 8 -130 11/17
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö= Kn -130 11/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 V+2 10 -130 11/17
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 V+1 10 -130 11/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V+1 2 -130 11/17
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V+1 5 -150 4/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3D N-4 D -800 2/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3D V+1 10 -870 0/28

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Syd giv
alla i zon
EKkn85
KD5
98
Ekn4
6
9843
Ekn10642
D9
D10974
Ekn102
KD5
3
32
76
73
K1087652

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N103376
S103376
Ö3101064
V3101064
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT N= K 600 28/0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Anita Olofsson - Mona Berge 1 N= 3 80 22/6
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1 N= 3 80 22/6
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1 N= 3 80 22/6
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1 N= E 80 22/6
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 1 N= 3 80 22/6
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 N-1 3 -100 13/15
Marianne Wästberg - Irma Romare Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 1 N-1 3 -100 13/15
Gunnar Olsson - Jan Öhman Thomas Ålander - Christina Kronlund 5 S-1 E -100 13/15
Bibi Jönsson - Willy Landgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 S-1 E -100 13/15
H.O. Thulin - Arne Hansson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V= E -130 8/20
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= E -140 6/22
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2D N-1 E -200 4/24
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6NT N-3 E -300 2/26
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4D N-5 K -1400 0/28

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Väst giv
ingen i zon
kn9
K7
Ekn943
KD42
4
85
KD86
Ekn9863
ED865
EDkn63
72
7
K10732
10942
105
105

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45456
S45456
Ö87987
V98987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö-3 10 150 28/0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Anita Olofsson - Mona Berge 3NT V-2 K 100 21/7
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 Ö-2 10 100 21/7
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-2 5 100 21/7
H.O. Thulin - Arne Hansson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2NT V-2 Kn 100 21/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT V-2 4 100 21/7
Gunnar Olsson - Jan Öhman Thomas Ålander - Christina Kronlund 2NT V-2 4 100 21/7
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö-1 10 50 12/16
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT V-1 D 50 12/16
Marianne Wästberg - Irma Romare Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V-1 2 50 12/16
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö= 10 -110 7/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö= 10 -110 7/21
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT V= 9 -120 4/24
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö= 9 -140 2/26
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT V+2 E -180 0/28

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Nord giv
Ö-V i zon
97632
kn65
D96
KD
kn1085
E98
K75
kn72
EK
K43
42
E108654
D4
D1072
Ekn1083
93

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N27552
S27552
Ö116888
V116888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S-2 2 -100 26/2
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-2 Kn -100 26/2
Gunnar Olsson - Jan Öhman Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S-2 Kn -100 26/2
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V= 6 -110 22/6
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö+1 3 -130 17/11
Birgit Hartman - Elsa Olsson Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+2 8 -130 17/11
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö+2 2 -130 17/11
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö+1 3 -130 17/11
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 Ö+2 E -150 8/20
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö+3 9 -150 8/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 Ö+3 E -150 8/20
Thomas Ålander - Christina Kronlund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+2 E -150 8/20
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö+2 E -150 8/20
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT V+3 2 -180 1/27
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink H.O. Thulin - Arne Hansson 1NT Ö+3 8 -180 1/27

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Öst giv
alla i zon
E1076
105
D653
ED8
KDkn9432
972
EK
6
5
ED843
kn94
kn753
8
Kkn6
10872
K10942

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N99458
S99458
Ö34885
V34885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V-2 10 200 25/3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-2 5 200 25/3
Thomas Ålander - Christina Kronlund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V-2 10 200 25/3
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT Ö-2 4 200 25/3
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V-1 E 100 20/8
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V= E -110 14/14
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Anita Olofsson - Mona Berge 2 V= 10 -110 14/14
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V= 10 -110 14/14
Birgit Hartman - Elsa Olsson Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 2 V= 10 -110 14/14
Gunnar Olsson - Jan Öhman Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V= 10 -110 14/14
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 V= 5 -140 5/23
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= 10 -140 5/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V= E -140 5/23
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 V+1 10 -140 5/23
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V= 10 -620 0/28

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Syd giv
ingen i zon
K10653
kn852
D92
4
D2
D109763
kn6
Ekn8
E87
E4
K10743
K95
kn94
K
E85
D107632

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N63263
S63253
Ö781077
V7810710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V-3 4 150 28/0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V-2 4 100 25/3
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Mats Andersson - Ulla Lundström 6 V-2 4 100 25/3
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 4 50 22/6
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 E -50 20/8
Birgit Hartman - Elsa Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö= 6 -110 18/10
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 2NT Ö= 2 -120 16/12
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 V+1 4 -140 14/14
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT Ö+1 7 -150 12/16
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 V+1 4 -170 8/20
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard H.O. Thulin - Arne Hansson 3 V+1 4 -170 8/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V+1 2 -170 8/20
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 V+2 4 -200 3/25
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö+3 E -200 3/25
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö= 5 -400 0/28

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Väst giv
N-S i zon
D9
E6
8764
E9862
K73
1072
E952
D43
kn5
Kkn543
D103
K105
E108642
D98
Kkn
kn7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76597
S76597
Ö67845
V67845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 S+1 E 170 28/0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 S+1 5 140 20/8
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+1 5 140 20/8
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 E 140 20/8
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S= 10 140 20/8
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+1 E 140 20/8
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S= 2 140 20/8
Gunnar Olsson - Jan Öhman Marianne Wästberg - Irma Romare 2 S+1 3 140 20/8
Birgit Hartman - Elsa Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-1 Kn 50 11/17
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 E 50 11/17
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT V= 2 -90 8/20
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Mats Andersson - Ulla Lundström 3 S-1 10 -100 4/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 S-1 7 -100 4/24
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard H.O. Thulin - Arne Hansson 3 S-1 10 -100 4/24
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S-2 2 -200 0/28

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Nord giv
alla i zon
K9
E74
D983
KD84
10
D96
EKkn42
kn1096
EDkn32
Kkn108
6
753
87654
532
1075
E2

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N56455
S56455
Ö86878
V86878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö-1 2 100 26/2
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT V-1 4 100 26/2
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2NT V-1 4 100 26/2
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2NT N-1 K -100 22/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö= E -110 19/9
H.O. Thulin - Arne Hansson Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 Ö= E -110 19/9
Stig Unoson - Björn Klefbohm Anita Olofsson - Mona Berge 2NT V= 4 -120 14/14
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2NT V= 4 -120 14/14
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT V= 4 -120 14/14
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö+1 E -140 10/18
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT V+1 4 -150 6/22
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Ulla Lundström 2NT V+1 4 -150 6/22
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT V+1 E -150 6/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 2NT V+2 K -180 2/26
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT V= 3 -600 0/28

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Öst giv
ingen i zon
Ekn106
832
ED10
KD7
K94
KD654
K843
2
732
Ekn9
65
E6543
D85
107
kn972
kn1098

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N88586
S88586
Ö45746
V55756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Anita Olofsson - Mona Berge 3 V-3 2 150 27/1
H.O. Thulin - Arne Hansson Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 V-3 2 150 27/1
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S+1 2 140 24/4
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 S+1 K 110 21/7
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 2 110 21/7
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 V-2 2 100 17/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-2 K 100 17/11
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S= 3 90 14/14
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V-1 2 50 11/17
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V-1 2 50 11/17
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 V+1 K -140 5/23
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 V= E -140 5/23
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Mats Andersson - Ulla Lundström 3 Ö= E -140 5/23
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+1 7 -140 5/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 V+2 E -170 0/28

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Syd giv
N-S i zon
43
kn87
K764
E1073
KDkn10
D642
kn8
kn98
E87
EK105
ED52
52
9652
93
1093
KD64

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N64123
S64123
Ö7911109
V7911109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= K -400 27/1
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö= 6 -400 27/1
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö+1 K -450 15/13
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö+1 K -450 15/13
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+1 6 -450 15/13
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+1 K -450 15/13
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 K -450 15/13
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö+1 4 -450 15/13
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 Ö+1 6 -450 15/13
Thomas Ålander - Christina Kronlund Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 K -450 15/13
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 V+1 4 -450 15/13
Gunnar Olsson - Jan Öhman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 9 -450 15/13
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 Ö+2 3 -480 2/26
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö+2 9 -480 2/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö+2 6 -480 2/26

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Väst giv
Ö-V i zon
kn98
K863
E108
Ekn5
ED102
ED752
kn
732
K
94
KD9432
KD84
76543
kn10
765
1096

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N22442
S22442
Ö910989
V10119910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT Ö-1 3 100 26/2
Thomas Ålander - Christina Kronlund Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V-1 5 100 26/2
Gunnar Olsson - Jan Öhman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V-1 Kn 100 26/2
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö= 4 -600 19/9
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V= 8 -600 19/9
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT V= 3 -600 19/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT V= 3 -600 19/9
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT V+1 8 -630 10/18
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 3 -630 10/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö+1 10 -630 10/18
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+1 5 -630 10/18
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 5 -630 10/18
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT V+2 8 -660 3/25
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT Ö+2 3 -660 3/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT V+3 8 -690 0/28

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Nord giv
ingen i zon
K108
K1042
K87
D103
kn
96
kn109643
9754
E6532
E8
D5
Ekn82
D974
Dkn753
E2
K6

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N54889
S54889
Ö89443
V89443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NTD Ö-3 3 500 28/0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 S= Kn 420 26/2
Anita Olofsson - Mona Berge Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S+1 Kn 170 22/6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 S+2 Kn 170 22/6
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 S+1 Kn 170 22/6
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 2NT S+1 5 150 18/10
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 3 S= Kn 140 16/12
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S-1 Kn -50 8/20
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S-1 Kn -50 8/20
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 S-1 Kn -50 8/20
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 E -50 8/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 S-1 Kn -50 8/20
Thomas Ålander - Christina Kronlund Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S-1 Kn -50 8/20
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg H.O. Thulin - Arne Hansson 3 S-1 Kn -50 8/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S-2 Kn -100 0/28

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Öst giv
N-S i zon
K108
E8643
K2
D42
E74
D2
kn95
EKkn106
D9532
105
10863
73
kn6
Kkn97
ED74
985

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N78979
S78979
Ö64364
V64364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N= 10 620 28/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-4 9 200 26/2
Anita Olofsson - Mona Berge Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+2 7 170 24/4
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 1NT V-3 3 150 21/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT V-3 3 150 21/7
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 N= 7 140 17/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 N= 7 140 17/11
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-2 7 100 11/17
Thomas Ålander - Christina Kronlund Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-2 E 100 11/17
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg H.O. Thulin - Arne Hansson 2 V-2 3 100 11/17
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-2 E 100 11/17
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 2 V-1 E 50 5/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 V-1 2 50 5/23
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N-1 7 -100 2/26
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V+1 2 -140 0/28

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Syd giv
Ö-V i zon
kn976
10832
kn5
kn64
8532

KD1084
D1098
D
EK75
E9632
E73
EK104
Dkn964
7
K52

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N22665
S22665
Ö1011678
V1011678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT Ö-1 E 100 28/0
Anita Olofsson - Mona Berge Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 S-1 9 -50 25/3
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 S-1 K -50 25/3
Birgit Hartman - Elsa Olsson H.O. Thulin - Arne Hansson 2 S-2 K -100 22/6
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 V+3 10 -150 19/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+2 E -150 19/9
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 Ö+3 E -170 15/13
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 Ö+3 E -170 15/13
Mats Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4D S-2 K -300 10/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4D S-2 8 -300 10/18
Gunnar Olsson - Jan Öhman Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4D S-2 K -300 10/18
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4D S-3 K -500 6/22
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5 Ö= E -600 2/26
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 Ö= K -600 2/26
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5 Ö= E -600 2/26

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Väst giv
alla i zon
E7
kn6
KD1065
K952
D84
10
Ekn873
10843
Kkn953
ED542

ED7
1062
K9873
942
kn6

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46535
S46535
Ö97898
V97898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 Ö-1 2 100 27/1
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V-1 K 100 27/1
Anita Olofsson - Mona Berge Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 Ö+1 9 -140 21/7
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 Ö+2 9 -140 21/7
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 Ö+1 9 -140 21/7
Gunnar Olsson - Jan Öhman Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö+1 Kn -140 21/7
Mats Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö+2 9 -170 15/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 1 Ö+3 9 -170 15/13
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= 6 -620 10/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö= 2 -620 10/18
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V= Kn -620 10/18
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö+1 8 -650 4/24
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 Ö+1 6 -650 4/24
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 2 -650 4/24
Birgit Hartman - Elsa Olsson H.O. Thulin - Arne Hansson 2D N-3 5 -800 0/28

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Nord giv
N-S i zon
Ekn632
E54
D
D872
1085
102
Ekn93
EK109
D974
Kkn873
752
4
K
D96
K10864
kn653

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N75566
S75566
Ö57767
V57767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-4 D 200 28/0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S+1 E 120 26/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N= 7 110 24/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT S= 9 90 22/6
Anita Olofsson - Mona Berge Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö-1 K 50 17/11
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-1 E 50 17/11
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 Ö-1 K 50 17/11
Gunnar Olsson - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 K 50 17/11
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 N-1 3 -100 9/19
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N-1 7 -100 9/19
Birgit Hartman - Elsa Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 N-1 8 -100 9/19
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 S-1 E -100 9/19
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg H.O. Thulin - Arne Hansson 2 Ö= K -110 4/24
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2NT S-2 3 -200 1/27
Mats Andersson - Ulla Lundström Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 N-2 4 -200 1/27

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Öst giv
Ö-V i zon
EKkn
E1098
Kkn
E763
D873
542
D83
K98
10965
kn7
E9762
52
42
KD63
1054
Dkn104

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N12812912
S12812912
Ö15141
V15141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+3 8 490 28/0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+2 10 480 22/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 N+2 10 480 22/6
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N+2 E 480 22/6
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 N+2 10 480 22/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Irma Romare 4 N+2 6 480 22/6
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT N+2 10 460 16/12
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N+1 7 450 9/19
Anita Olofsson - Mona Berge Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S+1 5 450 9/19
Birgit Hartman - Elsa Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N+1 E 450 9/19
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N+1 5 450 9/19
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N+1 10 450 9/19
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg H.O. Thulin - Arne Hansson 4 S+1 2 450 9/19
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT N+1 6 120 2/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N-1 6 -50 0/28

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Syd giv
alla i zon
kn7
D7642
E652
98
E109
10853
93
10542
86532
Ekn
D84
KD6
KD4
K9
Kkn107
Ekn73

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N810988
S810989
Ö52454
V42354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT S= 10 600 28/0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 V-4 9 400 26/2
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 S+2 9 170 24/4
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT S+2 10 150 22/6
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 S+1 9 140 16/12
Ulla Borgström - Monica Wester Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 S+1 9 140 16/12
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Anita Olofsson - Mona Berge 2 S+1 9 140 16/12
H.O. Thulin - Arne Hansson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+1 4 140 16/12
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 9 140 16/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2 S+2 3 130 10/18
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S= 3 120 8/20
Stig Unoson - Björn Klefbohm Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 S= 9 110 6/22
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S-1 E -100 3/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3NT S-1 10 -100 3/25
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S-2 9 -200 0/28

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.24

Väst giv
ingen i zon
105
8632
1065
Ekn83
94
K4
EKD42
9742
D872
EDkn75
7
D65
EKkn63
109
kn983
K10

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55565
S55565
Ö76768
V76768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Elsa Olsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 Ö-3 10 150 28/0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1 S+1 K 110 26/2
Ulla Borgström - Monica Wester Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 Ö-2 K 100 24/4
H.O. Thulin - Arne Hansson Marianne Servin - Ulla Öberg 1 S= K 80 22/6
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö-1 E 50 20/8
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Anita Olofsson - Mona Berge 2 Ö= E -110 18/10
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT Ö= E -120 14/14
Berit Kallstenius - Anne-Catherine Svenning Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT Ö= E -120 14/14
Peter Moricz - Judit Derzsi-Jalgard Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2NT Ö= E -120 14/14
Stig Unoson - Björn Klefbohm Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT Ö+1 K -150 9/19
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 S-3 K -150 9/19
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö+2 E -170 6/22
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT V+2 10 -180 4/24
Mats Andersson - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö= E -400 1/27
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö= E -400 1/27