Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsd 5/7 scratch 2017-07-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsd 5/7 scratch 2017-07-05

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Nord giv
ingen i zon
D86
kn98543
63
64
75
62
1075
KD9532
E943
107
EDkn84
107
Kkn102
EKD
K92
Ekn8

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N551087
S551087
Ö88256
V78256
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S+2 K 460 40/0
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N+1 10 450 37/3
Milan Korac - Bengt Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 5 450 37/3
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 K 430 34/6
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S= K 420 26/14
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= K 420 26/14
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Louise Grandinsson - Christina Leander 4 N= 10 420 26/14
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 4 N= 10 420 26/14
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S= K 420 26/14
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N= 10 420 26/14
Björn Klefbohm - Susanne Levin Mona Andersson - Sonja Christensson 4 N= E 420 26/14
Sven Grahn - Wiveca Lindström Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT N= K 400 17/23
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S= K 400 17/23
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 N+1 7 170 13/27
Kent Hermansson - Jan Öhman Alf Roos - Claudia Sjöberg 3 N+1 10 170 13/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Freij - Jan-Eric Larsson 2NT S+1 3 150 10/30
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 S= 2 140 7/33
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 S+2 10 140 7/33
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 2 S= 10 110 4/36
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Klas Bellander - Johan Erlandsson 3NT S-1 5 -50 1/39
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-1 10 -50 1/39

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Öst giv
N-S i zon
4
kn52
D3
Ekn87652
1032
E87
E9864
43
Dkn985
KD103
K10
K9
EK76
964
kn752
D10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N74334
S74334
Ö599107
V599107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 Ö+1 D -140 36/4
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 5 -140 36/4
Sven Grahn - Wiveca Lindström Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 Ö= D -140 36/4
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Louise Grandinsson - Christina Leander 2 Ö+1 10 -140 36/4
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+1 D -140 36/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 3 Ö+1 D -170 17/23
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 Ö+2 9 -170 17/23
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 Ö+1 D -170 17/23
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+1 10 -170 17/23
Milan Korac - Bengt Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö+1 D -170 17/23
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+2 2 -170 17/23
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+2 D -170 17/23
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 1 Ö+3 2 -170 17/23
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 2 Ö+2 D -170 17/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Freij - Jan-Eric Larsson 2 Ö+2 2 -170 17/23
Kent Hermansson - Jan Öhman Alf Roos - Claudia Sjöberg 2 Ö+2 D -170 17/23
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö+1 D -170 17/23
Björn Klefbohm - Susanne Levin Mona Andersson - Sonja Christensson 3 Ö+1 D -170 17/23
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+2 9 -170 17/23
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö= D -420 1/39
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= D -420 1/39

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Syd giv
Ö-V i zon
76
975
kn10954
D42
EDkn105
kn
E732
1076
94
KD103
K86
EK85
K832
E8642
D
kn93

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N23322
S23322
Ö1110101111
V1110101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= 9 -140 40/0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 2NT Ö+1 2 -150 38/2
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 V= Kn -620 36/4
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö+1 2 -630 33/7
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö+1 4 -630 33/7
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 4 V+1 Kn -650 30/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+2 4 -660 14/26
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT Ö+2 2 -660 14/26
Stig Unoson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö+2 3 -660 14/26
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 2 -660 14/26
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+2 2 -660 14/26
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kent Hermansson - Jan Öhman 3NT V+2 4 -660 14/26
Gunilla Ljung - Gun Bellander Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 3NT Ö+2 4 -660 14/26
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+2 2 -660 14/26
Mona Andersson - Sonja Christensson Anders Freij - Jan-Eric Larsson 3NT Ö+2 6 -660 14/26
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö+2 3 -660 14/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT Ö+2 4 -660 14/26
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö+2 2 -660 14/26
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö+2 4 -660 14/26
Zalman Puterman - Maria Tendler Björn Klefbohm - Susanne Levin 3NT Ö+2 2 -660 14/26
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Alf Roos - Claudia Sjöberg 3NT Ö+2 2 -660 14/26

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Väst giv
alla i zon
E1094
K1065
D72
109
KD2
84
EKkn
Kkn753
kn876
Dkn9
1063
862
53
E732
9854
ED4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N57866
S67976
Ö76466
V76466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 S+2 E 140 40/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V-1 4 100 30/10
Klas Bellander - Johan Erlandsson Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 1NT V-1 9 100 30/10
Stig Unoson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V-1 6 100 30/10
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V-1 4 100 30/10
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 1 V-1 4 100 30/10
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V-1 5 100 30/10
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 V-1 10 100 30/10
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT V-1 5 100 30/10
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT V-1 5 100 30/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V= 5 -90 17/23
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT V= 4 -90 17/23
Gunilla Ljung - Gun Bellander Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 1NT V= 5 -90 17/23
Bibi Jönsson - Willy Landgren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 1NT V= 5 -90 17/23
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Alf Roos - Claudia Sjöberg 2 N-1 2 -100 12/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 2 V= 2 -110 10/30
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kent Hermansson - Jan Öhman 1NT Ö+1 4 -120 6/34
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT V= 4 -120 6/34
Zalman Puterman - Maria Tendler Björn Klefbohm - Susanne Levin 1NT V+1 E -120 6/34
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Milan Korac - Bengt Nilsson 1NT V+2 10 -150 2/38
Mona Andersson - Sonja Christensson Anders Freij - Jan-Eric Larsson 1NT V+3 9 -180 0/40

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Nord giv
N-S i zon
853
KD3
E9
107543

kn9754
D642
ED96
Kkn107
102
kn1073
Kkn8
ED9642
E86
K85
2

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N756108
S756108
Ö67635
V67625
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Susanne Levin Anders Freij - Jan-Eric Larsson 2D S+2 4 1070 40/0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 3D S= 4 730 38/2
Klas Bellander - Johan Erlandsson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 4 S= 4 620 32/8
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= 5 620 32/8
Milan Korac - Bengt Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S= 4 620 32/8
Kent Hermansson - Jan Öhman Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 S= 3 620 32/8
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 S= E 620 32/8
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 V-4 5 200 26/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+2 E 170 15/25
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 2 S+2 Kn 170 15/25
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S+2 9 170 15/25
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+2 5 170 15/25
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 3 S+1 D 170 15/25
Gunilla Ljung - Gun Bellander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S+2 9 170 15/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+1 6 170 15/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S+2 4 170 15/25
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 2 S+2 6 170 15/25
Zalman Puterman - Maria Tendler Alf Roos - Claudia Sjöberg 2 S+2 4 170 15/25
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= Kn 140 3/37
Mona Andersson - Sonja Christensson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 S+1 4 140 3/37
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D S-1 9 -200 0/40

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Öst giv
Ö-V i zon
kn10654
kn84
ED94
8
D7
1093
1082
KD943
EK
KD72
kn753
762
9832
E65
K6
Ekn105

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N567106
S66796
Ö75635
V75635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 3D N= E 530 40/0
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT V-3 4 300 37/3
Björn Klefbohm - Susanne Levin Anders Freij - Jan-Eric Larsson 1NT Ö-3 5 300 37/3
Kent Hermansson - Jan Öhman Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N+3 5 200 33/7
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 N+3 5 200 33/7
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+2 7 170 24/16
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+1 K 170 24/16
Klas Bellander - Johan Erlandsson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 2 N+2 K 170 24/16
Milan Korac - Bengt Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 N+2 2 170 24/16
Mona Andersson - Sonja Christensson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 S+2 2 170 24/16
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 3 N+1 7 170 24/16
Zalman Puterman - Maria Tendler Alf Roos - Claudia Sjöberg 2 N+2 K 170 24/16
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 3 N= K 140 13/27
Gunilla Ljung - Gun Bellander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 N+1 7 140 13/27
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3 S= 10 140 13/27
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= 10 140 13/27
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-1 5 100 8/32
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-1 K -50 6/34
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 1NT V= 4 -90 3/37
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V= 4 -90 3/37
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 7 -100 0/40

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Syd giv
alla i zon
kn8732
ED9
7
D742
K654
6
ED96432
K
D10
108542
Kkn5
963
E9
Kkn73
108
Ekn1085

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N113986
S113986
Ö110443
V110443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 3 N+3 3 230 40/0
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Louise Grandinsson - Christina Leander 5D V-1 4 200 38/2
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 S= 2 140 36/4
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Bengt Nilsson 4 S= E 130 31/9
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 S= 6 130 31/9
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S= E 130 31/9
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 S= E 130 31/9
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S= E 110 26/14
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 V-1 2 100 23/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 V-1 E 100 23/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N-1 5 -100 17/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 S-1 E -100 17/23
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 S-1 6 -100 17/23
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 S-1 5 -100 17/23
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= D -130 10/30
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 4 V= D -130 10/30
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kent Hermansson - Jan Öhman 4 V= 2 -130 10/30
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-5 K -500 6/34
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 V= E -600 4/36
Alf Roos - Claudia Sjöberg Björn Klefbohm - Susanne Levin 4D V= 4 -710 1/39
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Sonja Christensson 4D V= 2 -710 1/39

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Väst giv
ingen i zon
Kkn
K98654
kn6
1083
E8532
ED2
8
K642
D1076
kn3
EK2
EDkn5
94
107
D1097543
97

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N17421
S17421
Ö11681111
V12691112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 6 V-1 4 50 38/2
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Lars G Svensson - Kerstin Degermark 6 V-1 4 50 38/2
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kent Hermansson - Jan Öhman 6 V-1 Kn 50 38/2
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2NT Ö+2 7 -180 34/6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT Ö= 10 -400 32/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+1 Kn -450 26/14
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V+1 Kn -450 26/14
Alf Roos - Claudia Sjöberg Björn Klefbohm - Susanne Levin 4 V+1 Kn -450 26/14
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Sonja Christensson 4 V+1 3 -450 26/14
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+1 3 -450 26/14
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Bengt Nilsson 5 V+1 8 -480 14/26
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+2 4 -480 14/26
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V+2 8 -480 14/26
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 4 V+2 8 -480 14/26
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+2 4 -480 14/26
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V+2 Kn -480 14/26
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V+2 Kn -480 14/26
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Klas Bellander - Johan Erlandsson 6 V= Kn -980 3/37
Karin Andrée - Agneta Dunemark Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 6 V= 6 -980 3/37
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6 V= Kn -980 3/37
Anitha Lindgren - Marian Krook Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 6 Ö= 4 -980 3/37

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Nord giv
Ö-V i zon
9764
K843
E2
kn87
Kkn85
E962
6
ED103
ED103
Dkn107
107
964
2
5
KDkn98543
K52

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N39336
S39336
Ö9410105
V9410105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 5 S= E 400 40/0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 4 S= E 130 34/6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Susanne Levin 4 S= 6 130 34/6
Mona Andersson - Sonja Christensson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 S+1 E 130 34/6
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S= 5 130 34/6
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S= E 130 34/6
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 S= E 110 27/13
Karin Andrée - Agneta Dunemark Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 S= E 110 27/13
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö-1 K 100 24/16
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 E -50 21/19
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-1 E -50 21/19
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 5D S-1 E -100 15/25
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 S-2 6 -100 15/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 S-2 3 -100 15/25
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 S-2 6 -100 15/25
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö+1 K -170 10/30
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 5D S-2 6 -300 6/34
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Klas Bellander - Johan Erlandsson 5D S-2 E -300 6/34
Alf Roos - Claudia Sjöberg Anders Freij - Jan-Eric Larsson 5D S-2 E -300 6/34
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö= K -620 1/39
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V= E -620 1/39

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Öst giv
alla i zon
632
kn97532
kn
E86
K10975
ED4
732
73
E84
K86
E1064
K94
Dkn
10
KD985
Dkn1052

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N75433
S75433
Ö5891010
V5891010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-2 10 200 40/0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 3 V-1 6 100 37/3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 Ö-1 10 100 37/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Milan Korac - Bengt Nilsson 2 V+1 Kn -140 31/9
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 V= 5 -140 31/9
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Zalman Puterman - Maria Tendler 2 V+1 Kn -140 31/9
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= E -140 31/9
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT Ö+2 D -150 26/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 10 -170 17/23
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 Kn -170 17/23
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+2 Kn -170 17/23
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 E -170 17/23
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 E -170 17/23
Mona Andersson - Sonja Christensson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 V+1 Kn -170 17/23
Alf Roos - Claudia Sjöberg Anders Freij - Jan-Eric Larsson 2 V+2 Kn -170 17/23
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+2 Kn -170 17/23
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Susanne Levin 1NT Ö+3 2 -180 7/33
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 1NT Ö+3 D -180 7/33
Kent Hermansson - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 S-2 E -200 4/36
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V= Kn -620 2/38
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 V+1 Kn -650 0/40

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Syd giv
ingen i zon
K5
D6432
8
Ekn1072
Ekn863
Ekn5
K10
D96
1042
108
ED543
K84
D97
K97
kn9762
53

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N64833
S64844
Ö78599
V79599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-3 8 150 40/0
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 3NT V-2 8 100 36/4
Mona Andersson - Sonja Christensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-2 7 100 36/4
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V-2 8 100 36/4
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 V-1 E 50 31/9
Anders Olsson - Sten Ahlgren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 V-1 8 50 31/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S-2 E -100 27/13
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-2 E -100 27/13
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 V+1 8 -110 24/16
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= 8 -140 20/20
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 8 -140 20/20
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kent Hermansson - Jan Öhman 3 V= 3 -140 20/20
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V+2 E -170 14/26
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 3 V+1 8 -170 14/26
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 2 V+2 3 -170 14/26
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Björn Klefbohm - Susanne Levin 2NT V+2 7 -180 10/30
Milan Korac - Bengt Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4D S-2 K -300 8/32
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= 4 -420 4/36
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Freij - Jan-Eric Larsson 4 V= 8 -420 4/36
Gunilla Ljung - Gun Bellander Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V= 8 -420 4/36
Louise Grandinsson - Christina Leander Alf Roos - Claudia Sjöberg 3NT V+1 10 -430 0/40

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Väst giv
N-S i zon
KD5
K7642
K9
Ekn10
9863
D5
ED103
953
2
Ekn1093
kn865
D42
Ekn1074
8
742
K876

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1067109
S1067109
Ö37624
V37624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 9 650 40/0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+1 5 630 38/2
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kent Hermansson - Jan Öhman 4 S= 9 620 36/4
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 3NT N= 6 600 34/6
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2D Ö-2 8 300 32/8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT N+3 4 180 30/10
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+2 2 170 26/14
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S+1 E 170 26/14
Louise Grandinsson - Christina Leander Alf Roos - Claudia Sjöberg 2 S+2 9 170 26/14
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Klas Bellander - Johan Erlandsson 2NT N+1 10 150 21/19
Mona Andersson - Sonja Christensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N+2 5 150 21/19
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Freij - Jan-Eric Larsson 3 S= 3 140 17/23
Gunilla Ljung - Gun Bellander Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+1 E 140 17/23
Anders Olsson - Sten Ahlgren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2 N+2 2 130 14/26
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 3 N= 2 110 11/29
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N= 2 110 11/29
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö-2 E 100 8/32
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -100 5/35
Milan Korac - Bengt Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 S-1 E -100 5/35
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 3NT N-2 3 -200 1/39
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Björn Klefbohm - Susanne Levin 3NT N-2 Kn -200 1/39

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Nord giv
alla i zon
6
EKD10642
53
kn75
EKkn104
9
97
EK1082
752
kn73
EDkn642
3
D983
85
K108
D964

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N42825
S52827
Ö8114116
V8114116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N= 3 110 40/0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Zalman Puterman - Maria Tendler 5 V-1 E 100 36/4
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 D 100 36/4
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V-1 K 100 36/4
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-1 3 -100 31/9
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-1 3 -100 31/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+1 E -140 26/14
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 V= E -140 26/14
Gunilla Ljung - Gun Bellander Björn Klefbohm - Susanne Levin 3 Ö= 5 -140 26/14
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö+1 8 -150 21/19
Ulla Borgström - Monica Wester Klas Bellander - Johan Erlandsson 4 Ö+1 8 -150 21/19
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-2 3 -200 17/23
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 N-2 2 -200 17/23
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 4 V= E -620 11/29
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= E -620 11/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= E -620 11/29
Alf Roos - Claudia Sjöberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= K -620 11/29
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+1 E -650 3/37
Milan Korac - Bengt Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V+1 E -650 3/37
Mona Andersson - Sonja Christensson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 V+1 E -650 3/37
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kent Hermansson - Jan Öhman 4 V+1 K -650 3/37

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Öst giv
ingen i zon
KDkn
106
D9832
1042
8732
K97
K65
D96
10964
Ekn52
E104
K8
E5
D843
kn7
Ekn753

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77656
S77656
Ö66787
V66786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S+1 K 110 39/1
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kent Hermansson - Jan Öhman 2 S+1 5 110 39/1
Milan Korac - Bengt Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-2 E 100 35/5
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-2 E 100 35/5
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S= K 90 30/10
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N= 4 90 30/10
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 S= K 90 30/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-1 E 50 25/15
Mona Andersson - Sonja Christensson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 Ö-1 E 50 25/15
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N-1 4 -50 21/19
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S-1 5 -50 21/19
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 2 S-2 7 -100 17/23
Alf Roos - Claudia Sjöberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-2 5 -100 17/23
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 Ö= 7 -110 14/26
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 1NT V+1 K -120 11/29
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V+1 K -120 11/29
Ulla Borgström - Monica Wester Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 Ö+1 Kn -140 4/36
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+1 Kn -140 4/36
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V+1 10 -140 4/36
Gunilla Ljung - Gun Bellander Björn Klefbohm - Susanne Levin 2 V+1 10 -140 4/36
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 K -140 4/36

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Syd giv
N-S i zon
kn65
E1074
kn9
kn743
82
D8652
K104
E86
ED1094
kn
ED76
D92
K73
K93
8532
K105

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N64545
S64545
Ö79797
V79797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 2NT V-2 3 100 37/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö-2 8 100 37/3
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 4 Ö-2 5 100 37/3
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V-2 3 100 37/3
Klas Bellander - Johan Erlandsson Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V-1 4 50 31/9
Mona Andersson - Sonja Christensson Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 2NT V-1 7 50 31/9
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1 Ö= 3 -80 28/12
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT V= 7 -90 26/14
Anders Olsson - Sten Ahlgren Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö= 5 -110 24/16
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT V+1 4 -120 22/18
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 5 -140 18/22
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 5 -140 18/22
Karin Andrée - Agneta Dunemark Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+1 9 -140 18/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V+1 3 -150 14/26
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Kent Hermansson - Jan Öhman 2NT Ö+2 8 -180 11/29
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2NT Ö+2 2 -180 11/29
Alf Roos - Claudia Sjöberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT Ö+1 5 -430 5/35
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V+1 3 -430 5/35
Anitha Lindgren - Marian Krook Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT Ö+1 5 -430 5/35
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö+1 3 -430 5/35
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 3NT Ö+3 2 -490 0/40

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Väst giv
Ö-V i zon
kn10876
4
K1032
965
32
KD97
9875
Dkn8
D54
Ekn8653

10742
EK9
102
EDkn64
EK3

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N8114117
S8114107
Ö52921
V52911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Zalman Puterman - Maria Tendler 6 N= E 980 40/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 4 N+2 E 480 35/5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+2 E 480 35/5
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 N+2 E 480 35/5
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N+2 E 480 35/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+1 E 450 24/16
Klas Bellander - Johan Erlandsson Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard 5 N= 2 450 24/16
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 E 450 24/16
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Kent Hermansson - Jan Öhman 5 N= 7 450 24/16
Alf Roos - Claudia Sjöberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 N+1 E 450 24/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 N+1 E 450 24/16
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 N+1 E 450 24/16
Anders Olsson - Sten Ahlgren Sven Grahn - Wiveca Lindström 4D Ö-1 E 200 16/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S+3 3 170 14/26
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S-1 K -50 10/30
Mona Andersson - Sonja Christensson Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 5 S-1 K -50 10/30
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT S-1 9 -50 10/30
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 4 S-2 K -100 4/36
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 5 S-2 K -100 4/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 5 S-2 K -100 4/36
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3D Ö= E -730 0/40

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Nord giv
ingen i zon
Kkn84
D1075
K983
3
E753
E62
5
109872
109
kn98
Dkn642
Ekn6
D62
K43
E107
KD54

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68988
S68988
Ö65444
V65444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Johan Erlandsson Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 1NT S+2 2 150 36/4
Milan Korac - Bengt Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT S+2 3 150 36/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S+1 3 150 36/4
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT N+2 10 150 36/4
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N+2 4 150 36/4
Alf Roos - Claudia Sjöberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+1 10 140 30/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2NT S= 5 120 25/15
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 1NT S+1 5 120 25/15
Björn Klefbohm - Susanne Levin Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT S+1 10 120 25/15
Zalman Puterman - Maria Tendler Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT N+1 4 120 25/15
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 2 Ö-2 3 100 20/20
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S= 10 90 17/23
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S= 10 90 17/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Pass   14/26
Mona Andersson - Sonja Christensson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 1NT S-1 7 -50 12/28
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S-2 8 -100 8/32
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Freij - Jan-Eric Larsson 4 N-2 10 -100 8/32
Louise Grandinsson - Christina Leander Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT S-2 3 -100 8/32
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-3 10 -150 4/36
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-4 4 -200 2/38
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Jan Öhman 3NTD S-2 2 -300 0/40

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Öst giv
N-S i zon
EK862
K865
1095
6
kn10
D93
K63
Kkn985
95
kn742
Ekn874
ED
D743
E10
D2
107432

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N64594
S64594
Ö78846
V78846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Sonja Christensson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S= 3 620 40/0
Louise Grandinsson - Christina Leander Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V-3 E 150 38/2
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= E 140 33/7
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 5 140 33/7
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N= E 140 33/7
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Freij - Jan-Eric Larsson 3 N= 9 140 33/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 Ö-2 E 100 20/20
Klas Bellander - Johan Erlandsson Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 3 Ö-2 4 100 20/20
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 Ö-2 4 100 20/20
Milan Korac - Bengt Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-2 E 100 20/20
Alf Roos - Claudia Sjöberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö-2 E 100 20/20
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Jan Öhman 3NT V-2 6 100 20/20
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-2 E 100 20/20
Björn Klefbohm - Susanne Levin Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö-2 3 100 20/20
Zalman Puterman - Maria Tendler Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-2 2 100 20/20
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 2 Ö-1 E 50 8/32
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-1 4 50 8/32
Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 2 50 8/32
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö= D -110 3/37
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 7 -110 3/37
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 3D N-1 E -200 0/40

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Syd giv
Ö-V i zon
K73
5432
E9
EK84
864
EK1087
Dkn105
3
Ekn5
Dkn6
832
Dkn97
D1092
9
K764
10652

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96587
S96587
Ö46756
V46756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 3 V-2 E 200 40/0
Zalman Puterman - Maria Tendler Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 2 S+1 E 140 38/2
Ulla Borgström - Monica Wester Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 1NT N+1 D 120 36/4
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 S= 3 110 33/7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 1 S+1 K 110 33/7
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V-1 K 100 28/12
Milan Korac - Bengt Nilsson Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 2NT Ö-1 9 100 28/12
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 V-1 E 100 28/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N= D 90 23/17
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Klefbohm - Susanne Levin 1NT N= D 90 23/17
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 2 S-1 E -50 18/22
Alf Roos - Claudia Sjöberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 1 N-1 D -50 18/22
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 S-1 K -50 18/22
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 V= E -110 14/26
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= E -140 8/32
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 V= E -140 8/32
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 E -140 8/32
Mona Andersson - Sonja Christensson Kent Hermansson - Jan Öhman 3 V= E -140 8/32
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Louise Grandinsson - Christina Leander 1 V+2 E -140 8/32
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 N-3 8 -150 2/38
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Klas Bellander - Johan Erlandsson 3NT Ö= 2 -600 0/40

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Väst giv
alla i zon
kn1073
kn4
94
Ekn863
EKD6
10732
E1087
10
84
KD65
32
KD754
952
E98
KDkn65
92

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N55344
S55344
Ö881099
V881099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 4 V-2 9 200 40/0
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 4 Ö-1 K 100 37/3
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V-1 9 100 37/3
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 1 V= 4 -80 34/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö+1 K -110 32/8
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2NT Ö= K -120 30/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 9 -140 26/14
Alf Roos - Claudia Sjöberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 Ö+1 K -140 26/14
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö+1 K -140 26/14
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 1NT Ö+2 K -150 21/19
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT Ö+1 K -150 21/19
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+2 K -170 18/22
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Klas Bellander - Johan Erlandsson 2 Ö+3 2 -200 16/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö= K -600 14/26
Ulla Borgström - Monica Wester Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 4 Ö= K -620 7/33
Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= Kn -620 7/33
Mona Andersson - Sonja Christensson Kent Hermansson - Jan Öhman 4 Ö= 4 -620 7/33
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Klefbohm - Susanne Levin 4 Ö= K -620 7/33
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V= 9 -620 7/33
Zalman Puterman - Maria Tendler Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 4 V= 9 -620 7/33
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+1 6 -630 0/40

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Nord giv
N-S i zon
1075
D6
Ekn92
Ekn72
kn832
E932
D106
65
D96
kn108
874
10983
EK4
K754
K53
KD4

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N111210911
S111210911
Ö21332
V21332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6NT N= 8 1440 40/0
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+3 6 690 35/5
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 3NT S+3 D 690 35/5
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N+3 10 690 35/5
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT N+3 10 690 35/5
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+2 8 660 26/14
Gunilla Ljung - Gun Bellander Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT S+2 2 660 26/14
Alf Roos - Claudia Sjöberg Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 3NT N+2 6 660 26/14
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Jan Öhman 3NT N+2 Kn 660 26/14
Louise Grandinsson - Christina Leander Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+2 6 660 26/14
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT S+1 2 630 17/23
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT N+1 Kn 630 17/23
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+1 2 630 17/23
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Sonja Christensson 3NT N+1 10 630 17/23
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 1 S+4 6 150 12/28
Ulla Borgström - Monica Wester Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 4 N= Kn 130 10/30
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 6NT N-1 Kn -100 4/36
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 6NT N-1 10 -100 4/36
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Freij - Jan-Eric Larsson 6NT N-1 4 -100 4/36
Anitha Lindgren - Marian Krook Zalman Puterman - Maria Tendler 6NT S-1 2 -100 4/36
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 6NT N-1 10 -100 4/36

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Öst giv
Ö-V i zon
K8764
984
EDkn
K9
EDkn1093
EDkn7
32
3
5
1062
K1096
Ekn1052
2
K53
8754
D8764

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N54223
S54223
Ö89111110
V89111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-2 6 200 38/2
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V-2 7 200 38/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Freij - Jan-Eric Larsson 4 V-2 Kn 200 38/2
Alf Roos - Claudia Sjöberg Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson 4 Ö-1 4 100 33/7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Sonja Christensson 3NT Ö-1 4 100 33/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V= E -110 29/11
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 V= E -110 29/11
Klas Bellander - Johan Erlandsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V= K -140 26/14
Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V+1 E -170 22/18
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 V+2 4 -170 22/18
Gunilla Ljung - Gun Bellander Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2 V+2 9 -170 22/18
Ulla Borgström - Monica Wester Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson 2 V+3 9 -200 14/26
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 2 V+3 9 -200 14/26
Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 3 V+2 K -200 14/26
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+3 9 -200 14/26
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 2 V+3 9 -200 14/26
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+1 E -650 6/34
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V+1 9 -650 6/34
Anitha Lindgren - Marian Krook Zalman Puterman - Maria Tendler 5 V= E -650 6/34
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Jan Öhman 4D V= E -790 2/38
Louise Grandinsson - Christina Leander Karin Andrée - Agneta Dunemark 4D V+1 9 -990 0/40

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Syd giv
alla i zon

KDkn109
109652
kn97
EKkn
E32
D43
KD83
D653
84
kn7
E10642
1098742
765
EK8
5

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N38863
S38863
Ö844710
V944710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4D Ö-3 E 800 40/0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4D Ö-2 E 500 38/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-1 K -100 36/4
Ulla Borgström - Monica Wester Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 1NT V+2 K -150 30/10
Stig Unoson - Ulla Wästberg Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 2NT V+1 K -150 30/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT V+2 K -150 30/10
Alf Roos - Claudia Sjöberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 E -150 30/10
Zalman Puterman - Maria Tendler Mona Andersson - Sonja Christensson 4 Ö+1 K -150 30/10
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-2 K -200 22/18
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S-2 K -200 22/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Susanne Levin 3D N-1 2 -200 22/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D S-2 E -500 18/22
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V= K -600 13/27
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT V= K -600 13/27
Bibi Jönsson - Willy Landgren Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V= K -600 13/27
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö= 10 -600 13/27
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 3NT V+1 K -630 4/36
Klas Bellander - Johan Erlandsson Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT V+1 K -630 4/36
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 3NT V+1 K -630 4/36
Kent Hermansson - Jan Öhman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+1 K -630 4/36
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 3NT V+1 K -630 4/36

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.05

Väst giv
ingen i zon
KDkn7
D765
6
KD32
E42
K1098
K9752
E
3
42
Dkn10843
10765
109865
Ekn3
E
kn984

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N726106
S726106
Ö411537
V411537
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Karin Brundell-Freij - Bengt Hilborn 4 S= E 420 39/1
Mats Andersson - Judit Derzsi-Jalgard Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S= E 420 39/1
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 6D V-1 2 100 36/4
Katrina Redell - Hans-Inge Magnusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 V-1 K 50 34/6
Klas Bellander - Johan Erlandsson Milan Korac - Bengt Nilsson 5 S-1 E -50 31/9
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S-1 E -50 31/9
Ulla Borgström - Monica Wester Monica Gilhorn - Jan-Erik Olsson 5D S-1 E -100 27/13
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 5D S-1 E -100 27/13
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 V+1 K -150 23/17
Bibi Jönsson - Willy Landgren Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+1 K -150 23/17
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Olsson - Sten Ahlgren 5D S-2 2 -300 20/20
Birgitta Nilsson - Gunilla Oredsson Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 5 V= K -400 14/26
Stig Unoson - Ulla Wästberg Rolf Sjödahl - Anne-Cathrine Svenning 5 V= K -400 14/26
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 5 V= K -400 14/26
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Susanne Levin 5 V= K -400 14/26
Zalman Puterman - Maria Tendler Mona Andersson - Sonja Christensson 5 V= K -400 14/26
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5D V= K -550 5/35
Alf Roos - Claudia Sjöberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 5D V= K -550 5/35
Kent Hermansson - Jan Öhman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D V= K -550 5/35
Anders Freij - Jan-Eric Larsson Ingegerd Jeppsson - Svante Dahl 5D V= K -550 5/35
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D S-4 3 -800 0/40