Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Lars-Åke 2017-08-30 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Lars-Åke 2017-08-30

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
98
D987
ED5
ED95
?
K752
kn62
Kkn106
106
?
Ekn6
10543
943
K74
?
D1043
EK
872
kn832

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N107888
S107888
Ö36554
V35454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pekka Idman - Bengt Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N+1 5 430 44/0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT N= 5 400 42/2
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N+3 6 180 39/5
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N+3 4 180 39/5
Monika Stenmo - Helena Cewers Bengt Emanuelsson - Anders Freij 1NT N+2 4 150 34/10
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT N+2 3 150 34/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT S+2 2 150 34/10
Mona Berge - Ulla Öberg Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT N+1 3 120 21/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT N+1 9 120 21/23
Klas Bellander - Jan Clementsson Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT N+1 3 120 21/23
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Holm - Richard Korse 1NT N+1 9 120 21/23
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Peter Moricz 1NT N+1 3 120 21/23
Christian Frisk - Mona Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N+1 9 120 21/23
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N+1 4 120 21/23
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT N+1 3 120 21/23
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1NT N+1 3 120 21/23
Marianne Andersson - Eva Landin Jan Öhman - Gunnar Olsson 2NT N= 4 120 21/23
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N+1 2 110 8/36
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N= 3 110 8/36
Carin Millar - Bodil Mörnstad Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N= E 110 8/36
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-1 6 -50 3/41
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N-1 6 -50 3/41
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 5 N-2 4 -100 0/44

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D98532
kn
K986
D7
#
kn7
EK9
E5
Kkn9532
#
E4
87542
1043
1084
#
K106
D1063
Dkn72
E6

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N49594
S49596
Ö93844
V93844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 8 620 44/0
Marianne Andersson - Eva Landin Jan Öhman - Gunnar Olsson 4D Ö-3 K 500 42/2
Mona Berge - Ulla Öberg Håkan Linse - Arne Bojesson 2 N+2 4 170 39/5
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N+1 8 170 39/5
Klas Bellander - Jan Clementsson Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N= 10 140 34/10
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N= 10 140 34/10
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N= 3 140 34/10
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 S+1 E 130 30/14
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V-2 8 100 24/20
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V-2 Kn 100 24/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V-2 Kn 100 24/20
Monika Stenmo - Helena Cewers Bengt Emanuelsson - Anders Freij 4 Ö-2 Kn 100 24/20
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Peter Moricz 4D Ö-1 E 100 24/20
Carin Millar - Bodil Mörnstad Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V-1 Kn 50 17/27
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 6 50 17/27
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Holm - Richard Korse 2 V= 5 -90 14/30
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-1 8 -100 10/34
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N-1 10 -100 10/34
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 N-1 4 -100 10/34
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 Kn -130 4/40
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1 V+3 Kn -130 4/40
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 V+1 Kn -130 4/40
Pekka Idman - Bengt Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N-2 10 -200 0/44

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn2
K82
D863
D762
#
976
954
E107
K854
#
E85
EDkn73
kn92
E3
#
KD1043
106
K54
kn109

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N54353
S44353
Ö8810810
V8810810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Richard Korse Mona Berge - Ulla Öberg 3 Ö-1 10 100 43/1
Jan Öhman - Gunnar Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö-1 K 100 43/1
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1 S-2 9 -100 38/6
Zalman Puterman - Maria Tendler Pekka Idman - Bengt Nilsson 2 S-2 6 -100 38/6
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-2 4 -100 38/6
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V= K -110 34/10
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Klas Bellander - Jan Clementsson 1NT Ö+1 Kn -120 31/13
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+1 K -120 31/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 Kn -140 24/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö= Kn -140 24/20
Christian Frisk - Mona Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö+1 K -140 24/20
Christer Östberg - Jan Walhagen Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö= Kn -140 24/20
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 Ö= K -140 24/20
Carin Millar - Bodil Mörnstad Håkan Linse - Arne Bojesson 2 S-3 5 -150 16/28
Monika Stenmo - Helena Cewers Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT V+1 2 -150 16/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT Ö+2 Kn -150 16/28
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 K -170 10/34
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Andersson - Eva Landin 3 Ö+1 K -170 10/34
Rutger Persson - Claes Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 Ö+1 K -170 10/34
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Bengt Emanuelsson - Anders Freij 1NT Ö+3 10 -180 4/40
Mats Andersson - Peter Moricz Kent Hermansson - Lars Becklén 2NT Ö+2 K -180 4/40
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT Ö+3 4 -180 4/40
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö+2 K -200 0/44

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Väst giv
alla i zon
#
543
74
Dkn982
kn74
#
D97
10965
EK3
532
#
kn10
EKkn8
654
KD106
#
EK862
D32
107
E98

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46455
S46455
Ö87978
V87978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S= 6 110 44/0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V-1 3 100 42/2
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V= 5 -90 39/5
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT V= 3 -90 39/5
Carin Millar - Bodil Mörnstad Håkan Linse - Arne Bojesson 2 Ö+1 E -110 36/8
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Bengt Emanuelsson - Anders Freij 2 V+1 5 -140 22/22
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 E -140 22/22
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö= K -140 22/22
Monika Stenmo - Helena Cewers Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+1 E -140 22/22
Christian Frisk - Mona Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö+1 E -140 22/22
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 5 -140 22/22
Mats Holm - Richard Korse Mona Berge - Ulla Öberg 3 Ö= E -140 22/22
Jan Öhman - Gunnar Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö= K -140 22/22
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 Ö+1 E -140 22/22
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= E -140 22/22
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Andersson - Eva Landin 2 Ö+1 E -140 22/22
Christer Östberg - Jan Walhagen Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V= 5 -140 22/22
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+1 E -140 22/22
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Klas Bellander - Jan Clementsson 3 Ö+1 E -170 8/36
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-2 E -200 5/39
Rutger Persson - Claes Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 S-2 2 -200 5/39
Mats Andersson - Peter Moricz Kent Hermansson - Lars Becklén 2D S-2 E -500 1/43
Zalman Puterman - Maria Tendler Pekka Idman - Bengt Nilsson 2D S-2 K -500 1/43

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D9853
EK10
9543
8
#
Kkn76
kn732
Ekn8
109
#
4
D98
D1076
Dkn542
#
E102
654
K2
EK763

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66687
S67698
Ö66645
V66645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Bengt Emanuelsson - Anders Freij 4 N= 8 620 44/0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S+3 6 180 42/2
Mats Holm - Richard Korse Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 N+2 D 170 40/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christian Frisk - Mona Andersson 1 N+2 D 140 33/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N+1 8 140 33/11
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N+1 D 140 33/11
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Mona Berge - Ulla Öberg 3 N= 8 140 33/11
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 N+1 8 140 33/11
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 7 140 33/11
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S= 4 110 22/22
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 1 N+1 4 110 22/22
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1 N+1 9 110 22/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N= 2 110 22/22
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N= 4 110 22/22
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1NT S= 8 90 16/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1NT S-1 3 -100 12/32
Jan Öhman - Gunnar Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 9 -100 12/32
Thomas Davy - Karen Nielsen Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S-1 2 -100 12/32
Mats Andersson - Peter Moricz Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N-2 8 -200 5/39
Monika Stenmo - Helena Cewers Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S-2 2 -200 5/39
Håkan Linse - Arne Bojesson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-2 4 -200 5/39
Pekka Idman - Bengt Nilsson Marianne Andersson - Eva Landin 4 S-2 5 -200 5/39
Christer Östberg - Jan Walhagen Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S-3 E -300 0/44

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
7
KD1092
KDkn94
94
#
EK5
753
E5
E8632
#
Dkn1043
E4
62
Kkn105
#
9862
kn86
10873
D7

Optimalt kontrakt: 7D S-6 -1400
 NT
N17711
S17711
Ö12551212
V12551212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Östberg - Jan Walhagen Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 Ö+1 7 -140 44/0
Monika Stenmo - Helena Cewers Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+1 3 -170 40/4
Håkan Linse - Arne Bojesson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+2 K -170 40/4
Pekka Idman - Bengt Nilsson Marianne Andersson - Eva Landin 3 Ö+3 8 -170 40/4
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-4 E -200 35/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö+2 Kn -200 35/9
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+3 6 -230 30/14
Mats Holm - Richard Korse Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 Ö+4 3 -230 30/14
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö+3 7 -230 30/14
Mats Andersson - Peter Moricz Lars G Svensson - Kerstin Degermark 5D N-3 5 -500 25/19
Jan Öhman - Gunnar Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 5D N-3 K -500 25/19
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= 3 -620 22/22
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 Ö+1 Kn -650 19/25
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 Ö= 8 -650 19/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+2 6 -680 9/35
Klas Bellander - Jan Clementsson Bengt Emanuelsson - Anders Freij 5 Ö+1 6 -680 9/35
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+2 Kn -680 9/35
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+2 6 -680 9/35
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Mona Berge - Ulla Öberg 4 V+2 D -680 9/35
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö+2 Kn -680 9/35
Thomas Davy - Karen Nielsen Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+2 D -680 9/35
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 Ö+2 6 -680 9/35
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 Ö+3 Kn -710 0/44

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K5
K108643
983
EK
#
D107
ED2
Ekn7
10765
#
E832
kn97
D654
92
#
kn964
5
K102
Dkn843

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N75656
S75656
Ö67676
V68777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Richard Korse Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö-2 3 200 43/1
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö-2 5 200 43/1
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N+1 2 140 40/4
Carin Millar - Bodil Mörnstad Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2 N= 5 110 38/6
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT V-1 6 100 35/9
Håkan Linse - Arne Bojesson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö-1 5 100 35/9
Mona Berge - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 2 N-1 9 -100 28/16
Klas Bellander - Jan Clementsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N-1 9 -100 28/16
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 E -100 28/16
Pekka Idman - Bengt Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N-1 7 -100 28/16
Christer Östberg - Jan Walhagen Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N-1 9 -100 28/16
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N-2 9 -200 15/29
Mats Andersson - Peter Moricz Bengt Emanuelsson - Anders Freij 2 N-2 9 -200 15/29
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N-2 9 -200 15/29
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N-2 2 -200 15/29
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-2 9 -200 15/29
Rutger Persson - Claes Nilsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S-2 7 -200 15/29
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 N-2 9 -200 15/29
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 N-2 2 -200 15/29
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-3 9 -300 4/40
Jan Öhman - Gunnar Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N-3 2 -300 4/40
Marianne Andersson - Eva Landin Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 N-3 9 -300 4/40
Monika Stenmo - Helena Cewers Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N-4 9 -400 0/44

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
1093
852
E10
K10753
#
Dkn765
K9
kn752
E6
#
K84
D4
643
D9842
#
E2
Ekn10763
KD98
kn

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N881067
S881067
Ö53263
V53273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Arne Bojesson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+2 6 480 44/0
Klas Bellander - Jan Clementsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S+1 E 450 39/5
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 E 450 39/5
Mats Holm - Richard Korse Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+1 E 450 39/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 450 39/5
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S= 2 420 30/14
Mona Berge - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S= D 420 30/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 S= D 420 30/14
Monika Stenmo - Helena Cewers Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 S= E 420 30/14
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S= D 420 30/14
Pekka Idman - Bengt Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S+3 D 230 24/20
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+2 E 200 21/23
Marianne Andersson - Eva Landin Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S+2 E 200 21/23
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S+1 D 170 15/29
Jan Öhman - Gunnar Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+1 5 170 15/29
Christer Östberg - Jan Walhagen Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S+1 D 170 15/29
Rutger Persson - Claes Nilsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 S+1 D 170 15/29
Mats Andersson - Peter Moricz Bengt Emanuelsson - Anders Freij 3 V-3 E 150 9/35
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Zalman Puterman - Maria Tendler 3 V-3 8 150 9/35
Carin Millar - Bodil Mörnstad Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 V-2 8 100 4/40
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 V-2 E 100 4/40
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V-2 8 100 4/40
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 S-1 D -50 0/44

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
KDkn9
9
E9864
E97
#
10654
KD7
D10
D1064
#
E87
kn10843
kn2
Kkn3
#
32
E652
K753
852

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N710688
S710688
Ö51633
V51633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5 N= Kn 400 43/1
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 5 N= 8 400 43/1
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mats Holm - Richard Korse 2 Ö-2 3 200 39/5
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-2 3 200 39/5
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Ljung - Gun Bellander 2NT N+2 4 180 36/8
Mats Andersson - Peter Moricz Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N+3 2 170 33/11
Thomas Davy - Karen Nielsen Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N+2 8 170 33/11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N+2 Kn 150 19/25
Mona Berge - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+2 E 150 19/25
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 N+2 Kn 150 19/25
Klas Bellander - Jan Clementsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S+2 4 150 19/25
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Emanuelsson - Anders Freij 2 N+3 3 150 19/25
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N+2 Kn 150 19/25
Anders Olsson - Sten Ahlgren Monika Stenmo - Helena Cewers 4 N+1 Kn 150 19/25
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+3 Kn 150 19/25
Jan Öhman - Gunnar Olsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 N+1 3 150 19/25
Pekka Idman - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+3 Kn 150 19/25
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N+3 3 150 19/25
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+2 Kn 150 19/25
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 E 130 4/40
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Marianne Andersson - Eva Landin 3 N+1 3 130 4/40
Zalman Puterman - Maria Tendler Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+2 3 130 4/40
Christian Frisk - Mona Andersson Carin Millar - Bodil Mörnstad 1NT S= 6 90 0/44

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Öst giv
alla i zon
#
kn96
87
75432
964
#
K107
EKD106543
9
D
#
52

EKD1086
Ekn1032
#
ED843
kn92
kn
K875

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N21051
S21050
Ö101212812
V101212811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Berge - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 6D V-1 Kn 200 44/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Hermansson - Lars Becklén 6NT V-1 9 100 42/2
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V= 2 -620 40/4
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5 V= 7 -650 37/7
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 6 -650 37/7
Mats Andersson - Peter Moricz Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 V+1 Kn -680 23/21
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 V+2 Kn -680 23/21
Klas Bellander - Jan Clementsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+2 6 -680 23/21
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mats Holm - Richard Korse 5 V+1 8 -680 23/21
Christian Frisk - Mona Andersson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 V+2 Kn -680 23/21
Anders Olsson - Sten Ahlgren Monika Stenmo - Helena Cewers 4 V+2 6 -680 23/21
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V+2 6 -680 23/21
Jan Öhman - Gunnar Olsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 5 V+1 3 -680 23/21
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V+2 6 -680 23/21
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 6 -680 23/21
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V+2 6 -680 23/21
Thomas Davy - Karen Nielsen Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 V+2 Kn -680 23/21
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 5 Ö+2 5 -710 10/34
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 6 V= 6 -1430 6/38
Pekka Idman - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 6 V= 9 -1430 6/38
Zalman Puterman - Maria Tendler Christer Östberg - Jan Walhagen 6 V= Kn -1430 6/38
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Emanuelsson - Anders Freij 6NT Ö= E -1440 2/42
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Marianne Andersson - Eva Landin 6 V+1 9 -1460 0/44

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
EK32
Kkn2
ED4
765
#
109
D3
K1052
K10942
#
kn864
765
kn9
EDkn8
#
D75
E10984
8763
3

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N61011108
S61011108
Ö73223
V73223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Emanuelsson - Anders Freij 4 N= 5 420 44/0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT N+4 4 210 42/2
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Peter Moricz 2 N+3 5 200 37/7
Pekka Idman - Bengt Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N+2 5 200 37/7
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+3 9 200 37/7
Marianne Andersson - Eva Landin Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+3 9 200 37/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N+2 9 170 27/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N+2 Kn 170 27/17
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+1 7 170 27/17
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Klas Bellander - Jan Clementsson 3 N+1 E 170 27/17
Rutger Persson - Claes Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 N+2 4 170 27/17
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N+2 Kn 170 27/17
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 Ö-3 5 150 20/24
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N= E 140 14/30
Mona Berge - Ulla Öberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 N+1 4 140 14/30
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+1 E 140 14/30
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 E 140 14/30
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+1 Kn 140 14/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christian Frisk - Mona Andersson 2NT S= 4 120 8/36
Monika Stenmo - Helena Cewers Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT N= D 90 5/39
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT N= 4 90 5/39
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Richard Korse 3 Ö-1 7 50 2/42
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N-1 E -50 0/44

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
D2
Dkn6
9864
K873
#
K103
E532
K102
1064
#
97654
K1074
kn5
E5
#
Ekn8
98
ED73
Dkn92

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N77546
S77557
Ö66886
V66886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT N+1 2 120 44/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Peter Moricz 3 Ö-2 D 100 42/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S= 10 90 37/7
Monika Stenmo - Helena Cewers Håkan Linse - Arne Bojesson 2 S= 3 90 37/7
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT S= 2 90 37/7
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S= 3 90 37/7
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-1 E 50 31/13
Marianne Andersson - Eva Landin Christer Östberg - Jan Walhagen 3 Ö-1 9 50 31/13
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S-1 2 -100 21/23
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S-1 K -100 21/23
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-1 6 -100 21/23
Pekka Idman - Bengt Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S-1 6 -100 21/23
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N-1 5 -100 21/23
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 1NT N-1 4 -100 21/23
Rutger Persson - Claes Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S-1 E -100 21/23
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S-1 3 -100 21/23
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Emanuelsson - Anders Freij 2 Ö= D -110 11/33
Mona Berge - Ulla Öberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö= 9 -110 11/33
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Richard Korse 2 V+1 3 -140 8/36
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-2 3 -200 3/41
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT N-2 4 -200 3/41
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S-2 10 -200 3/41
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S-2 3 -200 3/41

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Nord giv
alla i zon
#
109
kn10876
ED
ED95
#
K53
K92
Kkn8764
K
#
kn742
E4
105
kn10863
#
ED86
D53
932
742

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75977
S75977
Ö67465
V67455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-3 Kn 300 44/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-2 3 200 42/2
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Håkan Linse - Arne Bojesson 3 N+1 5 170 38/6
Mats Andersson - Peter Moricz Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 S+1 10 170 38/6
Mats Holm - Richard Korse Monika Stenmo - Helena Cewers 2 N+2 10 170 38/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bengt Emanuelsson - Anders Freij 2 N+1 10 140 26/18
Anders Olsson - Sten Ahlgren Klas Bellander - Jan Clementsson 2 N+1 Kn 140 26/18
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= Kn 140 26/18
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N+1 K 140 26/18
Jan Öhman - Gunnar Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N= 10 140 26/18
Pekka Idman - Bengt Nilsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 N= 5 140 26/18
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Marianne Andersson - Eva Landin 3 N= 10 140 26/18
Thomas Davy - Karen Nielsen Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+1 10 140 26/18
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N= 10 140 26/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2 V-1 E 100 14/30
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 V-1 10 100 14/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 V-1 10 100 14/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N-1 10 -100 6/38
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 10 -100 6/38
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2NT N-1 10 -100 6/38
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N-1 5 -100 6/38
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N-1 10 -100 6/38
Carin Millar - Bodil Mörnstad Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V= 10 -110 0/44

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
D85
E1097
E6
Dkn54
#
E2
D62
kn108743
87
#
Kkn6
Kkn543
D92
62
#
109743
8
K5
EK1093

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1055108
S1055108
Ö37735
V37735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Peter Moricz Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 S= Kn 420 39/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Klas Bellander - Jan Clementsson 4 S= 8 420 39/5
Pekka Idman - Bengt Nilsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 S= D 420 39/5
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S= 6 420 39/5
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Marianne Andersson - Eva Landin 4 S= 8 420 39/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S= Kn 420 39/5
Rolf Bergström - Christer Löfgren Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N= 3 400 32/12
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1 S+3 D 170 23/21
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bengt Emanuelsson - Anders Freij 3 N+1 3 170 23/21
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+2 2 170 23/21
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+2 Kn 170 23/21
Jan Öhman - Gunnar Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+2 Kn 170 23/21
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S+2 6 170 23/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+1 2 170 23/21
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 S+2 Kn 170 23/21
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+1 4 130 12/32
Carin Millar - Bodil Mörnstad Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N+1 6 130 12/32
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N= D 130 12/32
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Håkan Linse - Arne Bojesson 2NT N= 2 120 8/36
Mats Holm - Richard Korse Monika Stenmo - Helena Cewers 2D Ö-1 E 100 6/38
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 Ö-1 E 50 3/41
Thomas Davy - Karen Nielsen Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö-1 E 50 3/41
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2 V+1 E -110 0/44

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
ED843
E73
97
D54
#
K105
D1065
Dkn63
73
#
62
Kkn4
1082
K9862
#
kn97
982
EK54
Ekn10

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N9891111
S9891111
Ö43422
V43422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N+1 8 650 42/2
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+1 2 650 42/2
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N+1 9 650 42/2
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Mats Holm - Richard Korse 4 N= 6 620 34/10
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Mona Berge - Ulla Öberg 4 N= 7 620 34/10
Pekka Idman - Bengt Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N= 6 620 34/10
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N= 6 620 34/10
Zalman Puterman - Maria Tendler Marianne Andersson - Eva Landin 4 N= 2 620 34/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S= 5 600 26/18
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S= 4 600 26/18
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S= 5 600 26/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2NT S+3 6 210 22/22
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1 N+4 8 200 20/24
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT S+1 5 150 18/26
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N+1 2 140 15/29
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 N= 6 140 15/29
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 1NT S+1 6 120 12/32
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S-1 6 -100 6/38
Monika Stenmo - Helena Cewers Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT S-1 5 -100 6/38
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S-1 6 -100 6/38
Christer Östberg - Jan Walhagen Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-1 6 -100 6/38
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S-1 5 -100 6/38
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Peter Moricz 3NT S-2 5 -200 0/44

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
E1084
Dkn43
E732
8
#
D62
K876
K64
1096
#
93
E1092
10985
K42
#
Kkn75
5
Dkn
EDkn753

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N1198129
S1198129
Ö24413
V24413
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+2 10 480 43/1
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+2 10 480 43/1
Klas Bellander - Jan Clementsson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S+1 6 450 37/7
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 S+1 7 450 37/7
Christer Östberg - Jan Walhagen Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 10 450 37/7
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+1 4 450 37/7
Pekka Idman - Bengt Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N= 10 420 31/13
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N= 10 420 31/13
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Mats Holm - Richard Korse 3NT N= 10 400 23/21
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Peter Moricz 3NT N= 2 400 23/21
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Mona Berge - Ulla Öberg 3NT N= 5 400 23/21
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N= 10 400 23/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT N= 5 400 23/21
Zalman Puterman - Maria Tendler Marianne Andersson - Eva Landin 3NT N= 9 400 23/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 1 N+3 10 170 15/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+1 10 170 15/29
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S+3 2 150 12/32
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 S-1 2 -50 7/37
Monika Stenmo - Helena Cewers Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 S-1 7 -50 7/37
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 4 -50 7/37
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S-1 2 -50 7/37
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S-2 6 -100 1/43
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 S-2 4 -100 1/43

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Nord giv
ingen i zon
#

Dkn1083
ED76
K1043
#
42
4
Kkn10932
9852
#
ED963
762
85
E76
#
Kkn10875
EK95
4
Dkn

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N9712910
S9712910
Ö36143
V36143
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Peter Moricz Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N+2 6 480 36/8
Klas Bellander - Jan Clementsson Mats Holm - Richard Korse 4 N+2 2 480 36/8
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 N+1 E 480 36/8
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 N+2 6 480 36/8
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N+1 E 480 36/8
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N+2 5 480 36/8
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 N+2 8 480 36/8
Marianne Andersson - Eva Landin Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N+2 8 480 36/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Pekka Idman - Bengt Nilsson 4 N+2 6 480 36/8
Mona Berge - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+1 E 450 19/25
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 E 450 19/25
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N+1 7 450 19/25
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N= 8 450 19/25
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 N+1 2 450 19/25
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 8 450 19/25
Christer Östberg - Jan Walhagen Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+1 5 450 19/25
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 N= 8 450 19/25
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 N= 5 420 8/36
Monika Stenmo - Helena Cewers Christian Frisk - Mona Andersson 4 N= 7 420 8/36
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 N= 8 420 8/36
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 N-1 E -50 2/42
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 6 N-1 E -50 2/42
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 N-1 8 -50 2/42

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Ekn1065
E732
K2
E7
#
943
Kkn94
E1053
K4
#
D872
106
D9864
32
#
K
D85
kn7
Dkn109865

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N126988
S126988
Ö06352
V06353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N+3 6 690 44/0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 5 S+1 E 620 41/3
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Rutger Persson - Claes Nilsson 5 S+1 E 620 41/3
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1NT S+6 4 270 38/6
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 S+1 E 150 36/8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N+1 4 140 33/11
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 N+1 4 140 33/11
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N= 10 120 30/14
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Hermansson - Lars Becklén 2 N= 4 110 28/16
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-2 D 100 26/18
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Britt Lindberg - Wiviann Hassel 6 S-1 Kn -100 18/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 N-1 6 -100 18/26
Klas Bellander - Jan Clementsson Mats Holm - Richard Korse 3NT N-1 6 -100 18/26
Monika Stenmo - Helena Cewers Christian Frisk - Mona Andersson 5 S-1 E -100 18/26
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 S-1 E -100 18/26
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT N-1 6 -100 18/26
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N-1 4 -100 18/26
Christer Östberg - Jan Walhagen Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V= E -110 10/34
Mats Andersson - Peter Moricz Håkan Linse - Arne Bojesson 3 N-2 4 -200 6/38
Mona Berge - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-2 6 -200 6/38
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Pekka Idman - Bengt Nilsson 4 N-2 2 -200 6/38
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 N-3 6 -300 2/42
Marianne Andersson - Eva Landin Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S-4 3 -400 0/44

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EKkn6
KD
Ekn54
ED6
#
4
kn542
D982
kn873
#
87532
E6
763
K104
#
D109
109873
K10
952

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N8991010
S8991010
Ö54232
V54232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Peter Moricz Mats Holm - Richard Korse 3NT S+2 8 460 41/3
Klas Bellander - Jan Clementsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT N+2 8 460 41/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N+2 5 460 41/3
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+2 2 460 41/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N+1 E 450 36/8
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+1 2 430 27/17
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N+1 2 430 27/17
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N+1 3 430 27/17
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N+1 8 430 27/17
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT N+1 4 430 27/17
Thomas Davy - Karen Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+1 2 430 27/17
Gunilla Ljung - Gun Bellander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N+1 2 430 27/17
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT N+1 7 430 27/17
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N= 2 400 14/30
Monika Stenmo - Helena Cewers Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N= 8 400 14/30
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mona Berge - Ulla Öberg 3NT N= 5 400 14/30
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Marianne Andersson - Eva Landin 3NT N= 5 400 14/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Pekka Idman - Bengt Nilsson 3NT N= 4 400 14/30
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 4 N-1 E -50 6/38
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N-1 3 -50 6/38
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT N-1 2 -50 6/38
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bengt Emanuelsson - Anders Freij 4 N-2 2 -100 1/43
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Carin Millar - Bodil Mörnstad 5 N-2 E -100 1/43

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Väst giv
alla i zon
#
2
kn1085
KDkn65
kn43
#
K107654
9
E10943
2
#
Ekn8
D6
82
EKD1095
#
D93
EK7432
7
876

Optimalt kontrakt: 7D N-5 -1400
 NT
N04800
S04800
Ö1285127
V1285127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-2 Kn 200 44/0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 E 100 42/2
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 E -170 39/5
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mona Berge - Ulla Öberg 4 Ö+2 E -170 39/5
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Håkan Linse - Arne Bojesson 2 V+3 K -200 36/8
Mats Andersson - Peter Moricz Mats Holm - Richard Korse 4 Ö= E -620 33/11
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 V= K -620 33/11
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 4 V+1 K -650 20/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bengt Emanuelsson - Anders Freij 4 Ö+1 E -650 20/24
Klas Bellander - Jan Clementsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 V+1 K -650 20/24
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5 V= Kn -650 20/24
Monika Stenmo - Helena Cewers Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 Kn -650 20/24
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V+1 K -650 20/24
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V+1 K -650 20/24
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Marianne Andersson - Eva Landin 4 Ö+1 E -650 20/24
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V+1 3 -650 20/24
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V+1 K -650 20/24
Thomas Davy - Karen Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 K -650 20/24
Gunilla Ljung - Gun Bellander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 V+2 K -680 7/37
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Christer Östberg - Jan Walhagen 4 V+2 6 -680 7/37
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V+3 2 -710 3/41
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+3 K -710 3/41
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Pekka Idman - Bengt Nilsson 5D S-3 2 -800 0/44

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn943
D106
kn87
863
#
EK762
K8
K962
Dkn
#
108
Ekn943
D104
EK7
#
D5
752
E53
109542

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N21131
S21131
Ö1012121012
V1012121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Monika Stenmo - Helena Cewers 4 V-1 6 50 43/1
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö-1 2 50 43/1
Jan Öhman - Gunnar Olsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT Ö+2 4 -180 40/4
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö= 4 -400 38/6
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Marianne Andersson - Eva Landin 4 V= 7 -420 36/8
Mona Berge - Ulla Öberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö+1 5 -430 30/14
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö+1 9 -430 30/14
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö+1 10 -430 30/14
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT Ö+1 5 -430 30/14
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö+1 4 -430 30/14
Klas Bellander - Jan Clementsson Christian Frisk - Mona Andersson 3NT V+2 3 -460 20/24
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Holm - Richard Korse 3NT Ö+2 10 -460 20/24
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+2 2 -460 20/24
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+2 3 -460 20/24
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+2 2 -460 20/24
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+3 5 -490 8/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö+3 10 -490 8/36
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö+3 10 -490 8/36
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+3 4 -490 8/36
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT Ö+3 10 -490 8/36
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Pekka Idman - Bengt Nilsson 3NT Ö+3 4 -490 8/36
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT Ö+3 3 -490 8/36
Mats Andersson - Peter Moricz Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT Ö+4 4 -520 0/44

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E1063
Ekn2
43
E1097
#
kn842
10986
D865
6
#
KD
K3
Ekn1097
KDkn8
#
975
D754
K2
5432

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N64665
S64665
Ö79778
V79778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 5 Ö-2 5 200 44/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö-1 7 100 39/5
Kent Hermansson - Lars Becklén Monika Stenmo - Helena Cewers 3 Ö-1 5 100 39/5
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT Ö-1 5 100 39/5
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-1 5 100 39/5
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Zalman Puterman - Maria Tendler 1 S-1 6 -50 33/11
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 N-1 K -50 33/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 N-2 K -100 30/14
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Linse - Arne Bojesson 2 Ö+1 5 -110 22/22
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1 Ö+2 5 -110 22/22
Klas Bellander - Jan Clementsson Christian Frisk - Mona Andersson 2 Ö+1 5 -110 22/22
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Marianne Andersson - Eva Landin 3 Ö= 5 -110 22/22
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö= 5 -110 22/22
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Pekka Idman - Bengt Nilsson 2 V+1 E -110 22/22
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 Ö= 5 -110 22/22
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT Ö= 2 -120 14/30
Mona Berge - Ulla Öberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö+1 9 -130 10/34
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Holm - Richard Korse 2 V+2 3 -130 10/34
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 Ö+3 5 -130 10/34
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT Ö+2 9 -150 5/39
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-3 5 -150 5/39
Mats Andersson - Peter Moricz Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3D S-2 6 -300 2/42
Jan Öhman - Gunnar Olsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V= 7 -600 0/44

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D54
KD7
ED93
Kkn4
#
9762
102
1062
10975
#
Kkn8
E965
Kkn4
D32
#
E103
kn843
875
E86

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8810810
S88989
Ö54353
V54353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1D Ö-3 3 800 44/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT N+1 8 630 42/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N= 5 600 36/8
Ulla Borgström - Monica Wester Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT N= 6 600 36/8
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Andersson - Eva Landin 3NT N= 6 600 36/8
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N= 4 600 36/8
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N= 4 600 36/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT N+2 5 180 30/14
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Andersson - Peter Moricz 2NT N+1 5 150 26/18
Jan Öhman - Gunnar Olsson Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT S+2 10 150 26/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2NT N+1 5 150 26/18
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N-1 5 -100 14/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N-1 5 -100 14/30
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Monika Stenmo - Helena Cewers 3NT N-1 5 -100 14/30
Pekka Idman - Bengt Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT S-1 10 -100 14/30
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N-1 5 -100 14/30
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N-1 5 -100 14/30
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT N-1 5 -100 14/30
Thomas Davy - Karen Nielsen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N-1 5 -100 14/30
Gunilla Ljung - Gun Bellander Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N-1 6 -100 14/30
Mona Berge - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N-3 6 -300 3/41
Carin Millar - Bodil Mörnstad Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N-3 10 -300 3/41
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mats Holm - Richard Korse 3NTD N-2 5 -500 0/44

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.30

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
876
Ekn
D97
97643
#
Ekn532
642
832
ED
#
KD9
KD85
kn64
K102
#
104
10973
EK105
kn85

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76535
S76535
Ö67798
V67798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö-3 8 150 44/0
Pekka Idman - Bengt Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 Ö-2 E 100 41/3
Thomas Davy - Karen Nielsen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-2 E 100 41/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 V-1 9 50 34/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V-1 E 50 34/10
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-1 E 50 34/10
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Andersson - Eva Landin 4 V-1 E 50 34/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 V-1 8 50 34/10
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö= E -110 28/16
Bengt Emanuelsson - Anders Freij Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 V+2 6 -140 23/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V= 7 -140 23/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1 V+2 E -140 23/21
Gunilla Ljung - Gun Bellander Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V+1 7 -140 23/21
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT Ö+1 5 -150 17/27
Carin Millar - Bodil Mörnstad Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1NT Ö+2 E -150 17/27
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT Ö+3 E -180 14/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mats Holm - Richard Korse 3NT Ö= E -400 11/33
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Monika Stenmo - Helena Cewers 3NT Ö= E -400 11/33
Jan-Erik Olsson - Anne-Catherine Svenning Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V= E -420 5/39
Mona Berge - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= E -420 5/39
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Andersson - Peter Moricz 4 V= 8 -420 5/39
Jan Öhman - Gunnar Olsson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V= E -420 5/39
Ulla Borgström - Monica Wester Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö+2 10 -460 0/44