Kommande tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, d
30/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, s
01/07 Storsjöträffen Guldtävling INS
Rapporterade tävlingar
21/05 Jubileums/Guldtävling Blomster
13/05 Guld IAF
07/05 Neighbour Challenge IAF Rond 6
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 1 2017-06-01 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 1 2017-06-01

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Nord giv
ingen i zon
ED9864
9
D732
93
kn
E765
Kkn106
kn1082
1053
8432
98
ED64
K72
KDkn10
E54
K75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 N+1 9 450 15.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= E 420 11.4/4.6
Gunnel Modig - Inger Byström Inger Eriksson - Ingemar Svensson 4 N= 9 420 11.4/4.6
Lars Olsson - Åke Åberg Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 N= 9 420 11.4/4.6
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4 S-1 E -50 4.6/11.4
Eivor Örlefors - KG Vannby Carin Risberg - Ellen Salzberg 4 N-1 4 -50 4.6/11.4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N-1 9 -50 4.6/11.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N-2 4 -100 0.1/15.9
Barry Cotz - Jan Ödén Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Öst giv
N-S i zon
ED
972
kn742
Kkn84
10964
Dkn
105
ED653
K32
EK543
K86
97
kn875
1086
ED93
102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT V-3 4 150 15.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT Ö-1 9 50 11.4/4.6
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT V-1 2 50 11.4/4.6
Gunnel Modig - Inger Byström Inger Eriksson - Ingemar Svensson 2 Ö-1 10 50 11.4/4.6
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 1NT V+1 4 -120 4.6/11.4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 1NT Ö+1 3 -120 4.6/11.4
Lars Olsson - Åke Åberg Poul Steckhahn - Bertil Häggström 1NT Ö+1 3 -120 4.6/11.4
Eivor Örlefors - KG Vannby Carin Risberg - Ellen Salzberg 1NT V+2 4 -150 0.1/15.9
Barry Cotz - Jan Ödén Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Syd giv
Ö-V i zon
4
kn103
kn4
EK87654
D5
E9852
97
Dkn103
kn8632
KD764
K5
9
EK1097

ED108632
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Carin Risberg - Ellen Salzberg 6 N+1 4 940 15.9/0.1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 5 S+2 9 440 13.6/2.4
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Barry Cotz - Jan Ödén 5 S+1 9 420 10.3/5.8
Lars Olsson - Åke Åberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5 S+1 E 420 10.3/5.8
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5 S= E 400 5.8/10.3
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S= D 400 5.8/10.3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 S+1 E 150 2.4/13.6
Eivor Örlefors - KG Vannby Gunnel Modig - Inger Byström 3 Ö+1 E -170 0.1/15.9
Joy Smidt - Karin Westin Ingrid Wahlberg - Marianne Norström     A= 8.0/8.0

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Väst giv
alla i zon
962
kn9732
4
KD93
Kkn8
K1084
D1083
E5
D754
E5
E752
kn108
E103
D6
Kkn96
7642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V-1 3 100 13.6/2.4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Carin Risberg - Ellen Salzberg 3 V-1 K 100 13.6/2.4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 3NT Ö-1 7 100 13.6/2.4
Eivor Örlefors - KG Vannby Gunnel Modig - Inger Byström 1NT Ö+1 K -120 9.1/6.9
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Barry Cotz - Jan Ödén 1NT V+2 3 -150 4.6/11.4
Lars Olsson - Åke Åberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT V+1 K -150 4.6/11.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT Ö+1 6 -150 4.6/11.4
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V+4 9 -210 0.1/15.9
Joy Smidt - Karin Westin Ingrid Wahlberg - Marianne Norström     A= 8.0/8.0

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Nord giv
N-S i zon
Kkn10
E
kn98763
E87
D43
987
E
D109543
E8
kn1065432
K104
K
97652
KD
D52
kn62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barry Cotz - Jan Ödén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 Ö-2 2 100 15.9/0.1
Gunnel Modig - Inger Byström Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 Ö-1 5 50 13.6/2.4
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lars Olsson - Åke Åberg 3 Ö= 2 -140 9.1/6.9
Liane Svensson - Majlis Eriksson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 Ö= 2 -140 9.1/6.9
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Inger Eriksson - Ingemar Svensson 2 Ö+1 3 -140 9.1/6.9
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 S-3 E -300 4.6/11.4
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö= 2 -420 1.3/14.8
Eivor Örlefors - KG Vannby Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö= D -420 1.3/14.8
Carin Risberg - Ellen Salzberg Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Öst giv
Ö-V i zon
ED5
EDkn106

Dkn875
kn643
742
E9854
K
98
K85
D1032
E632
K1072
93
Kkn76
1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT S+1 4 430 15.9/0.1
Gunnel Modig - Inger Byström Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S= 5 420 13.6/2.4
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 2 N= 9 110 11.4/4.6
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT S= 4 90 9.1/6.9
Eivor Örlefors - KG Vannby Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 N-1 9 -50 4.6/11.4
Barry Cotz - Jan Ödén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S-1 4 -50 4.6/11.4
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Inger Eriksson - Ingemar Svensson 4 S-1 E -50 4.6/11.4
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lars Olsson - Åke Åberg 4 N-4 E -200 0.1/15.9
Carin Risberg - Ellen Salzberg Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Syd giv
alla i zon
E
kn4
kn9654
K9853
K
D108753
D10832
10
kn8
EK962
EK
Ekn76
D109765432

7
D42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4D S= 3 790 15.9/0.1
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Inger Eriksson - Ingemar Svensson 4 S+1 10 650 11.4/4.6
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 S+1 10 650 11.4/4.6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5 S= 5 650 11.4/4.6
Lars Olsson - Åke Åberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 V+1 E -650 6.9/9.1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Poul Steckhahn - Bertil Häggström 5 Ö+1 E -680 2.4/13.6
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Eivor Örlefors - KG Vannby 4 Ö+2 D -680 2.4/13.6
Carin Risberg - Ellen Salzberg Barry Cotz - Jan Ödén 4 V+2 E -680 2.4/13.6
Gunnel Modig - Inger Byström Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Väst giv
ingen i zon
8753

EK98742
E3
EK109
3
D63
KDkn52
Dkn6
ED854
kn
9864
42
Kkn109762
105
107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Inger Eriksson - Ingemar Svensson 5 V-2 K 100 14.8/1.3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V-2 E 100 14.8/1.3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 V-1 E 50 10.3/5.8
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Eivor Örlefors - KG Vannby 4 V-1 E 50 10.3/5.8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5D N-2 E -300 6.9/9.1
Carin Risberg - Ellen Salzberg Barry Cotz - Jan Ödén 3NT V= E -400 4.6/11.4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 V= E -420 2.4/13.6
Lars Olsson - Åke Åberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 5D N-3 9 -500 0.1/15.9
Gunnel Modig - Inger Byström Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Nord giv
Ö-V i zon
954
542
D64
D652
Kkn1082
10
K5
Ekn1084
D76
EDkn6
E1087
97
E3
K9873
kn932
K3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4 V-1 4 100 15.9/0.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Eriksson - Ingemar Svensson 1 V+4 5 -200 13.6/2.4
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Eivor Örlefors - KG Vannby 3NT Ö= 2 -600 11.4/4.6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 V= 5 -620 8.0/8.0
Lars Olsson - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 V= 4 -620 8.0/8.0
Gunnel Modig - Inger Byström Barry Cotz - Jan Ödén 3NT Ö+1 3 -630 4.6/11.4
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V+1 2 -650 1.3/14.8
Carin Risberg - Ellen Salzberg Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 V+1 5 -650 1.3/14.8
Joy Smidt - Karin Westin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     A= 8.0/8.0

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Öst giv
alla i zon
Ekn42
kn
D872
K974
D953
E43
EK
Ekn65
K8
9862
kn953
1032
1076
KD1075
1064
D8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Inger Byström Barry Cotz - Jan Ödén 2NT V-2 Kn 200 15.9/0.1
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Eivor Örlefors - KG Vannby 1 V-1 Kn 100 12.5/3.5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Eriksson - Ingemar Svensson 1 V-1 Kn 100 12.5/3.5
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT V= 2 -90 6.9/9.1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT V= 4 -90 6.9/9.1
Lars Olsson - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 1NT V= 2 -90 6.9/9.1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 2 N-1 3 -100 2.4/13.6
Carin Risberg - Ellen Salzberg Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT Ö= 5 -600 0.1/15.9
Joy Smidt - Karin Westin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     A= 8.0/8.0

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Syd giv
ingen i zon
kn8
K62
ED1084
743
ED106
Dkn
K753
Dkn9
K532
E109754

852
974
83
kn962
EK106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Carin Risberg - Ellen Salzberg 2 N+1 4 110 15.9/0.1
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V-2 8 100 13.6/2.4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 6 Ö-1 K 50 10.3/5.8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Eivor Örlefors - KG Vannby 4 V-1 E 50 10.3/5.8
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 V= 7 -140 6.9/9.1
Lars Olsson - Åke Åberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö+2 E -200 4.6/11.4
Barry Cotz - Jan Ödén Inger Eriksson - Ingemar Svensson 4 Ö+1 K -450 1.3/14.8
Gunnel Modig - Inger Byström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 V+1 E -450 1.3/14.8
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Väst giv
N-S i zon
742
654
93
EKkn72
Ekn
KD108
1072
10865
D953
E973
D865
3
K1086
kn2
EKkn4
D94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Carin Risberg - Ellen Salzberg 1NT N+1 3 120 15.9/0.1
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT N= 3 90 9.1/6.9
Barry Cotz - Jan Ödén Inger Eriksson - Ingemar Svensson 1NT N= 3 90 9.1/6.9
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 1NT N= 3 90 9.1/6.9
Lars Olsson - Åke Åberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N= 3 90 9.1/6.9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Eivor Örlefors - KG Vannby 1NT N= 3 90 9.1/6.9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö+1 K -140 1.3/14.8
Gunnel Modig - Inger Byström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 1 Ö+2 K -140 1.3/14.8
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Nord giv
alla i zon
K8
K1054
D64
K865
7652
kn76
EK8
Ekn10
D93
9
109532
D732
Ekn104
ED832
kn7
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Åke Åberg Inger Eriksson - Ingemar Svensson 4 S+1 E 650 15.9/0.1
Gunnel Modig - Inger Byström Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 S= E 620 12.5/3.5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S= K 620 12.5/3.5
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Eivor Örlefors - KG Vannby 3 S+2 E 200 9.1/6.9
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 S+1 K 170 5.8/10.3
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Barry Cotz - Jan Ödén 2 S+2 K 170 5.8/10.3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 S= E 140 1.3/14.8
Carin Risberg - Ellen Salzberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S= K 140 1.3/14.8
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Öst giv
ingen i zon
E1094
kn765
K104
D4
D76
E1092
73
10965
Kkn8
3
EDkn985
EK3
532
KD84
62
kn872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Eivor Örlefors - KG Vannby 3 Ö+1 K -130 14.8/1.3
Lars Olsson - Åke Åberg Inger Eriksson - Ingemar Svensson 3 Ö+1 K -130 14.8/1.3
Gunnel Modig - Inger Byström Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2NT Ö+2 7 -180 11.4/4.6
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Barry Cotz - Jan Ödén 3NT Ö+1 2 -430 6.9/9.1
Carin Risberg - Ellen Salzberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö+1 4 -430 6.9/9.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT V+1 5 -430 6.9/9.1
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT Ö+2 4 -460 1.3/14.8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT Ö+2 2 -460 1.3/14.8
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Syd giv
N-S i zon
Dkn
E2
Kkn832
8763
K6543
kn107
1064
D9
1098
8653
D97
kn54
E72
KD94
E5
EK102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Barry Cotz - Jan Ödén 3NT S+3 3 690 15.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT S+2 3 660 11.4/4.6
Gunnel Modig - Inger Byström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT S+2 3 660 11.4/4.6
Lars Olsson - Åke Åberg Eivor Örlefors - KG Vannby 3NT S+2 3 660 11.4/4.6
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT S+1 Kn 630 4.6/11.4
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT S+1 3 630 4.6/11.4
Carin Risberg - Ellen Salzberg Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT S+1 3 630 4.6/11.4
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 6 S-2 6 -200 0.1/15.9
Joy Smidt - Karin Westin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     A= 8.0/8.0

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Väst giv
Ö-V i zon
E76
K4
K1052
8642
kn853
EDkn10
E6
D103
K9
76532
Dkn43
E5
D1042
98
987
Kkn97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 V-1 2 100 14.8/1.3
Carin Risberg - Ellen Salzberg Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V-1 4 100 14.8/1.3
Gunnel Modig - Inger Byström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V= 2 -140 11.4/4.6
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö+2 9 -170 9.1/6.9
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Barry Cotz - Jan Ödén 4 Ö= 7 -620 3.5/12.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 V= 2 -620 3.5/12.5
Lars Olsson - Åke Åberg Eivor Örlefors - KG Vannby 4 V= E -620 3.5/12.5
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 Ö= 7 -620 3.5/12.5
Joy Smidt - Karin Westin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     A= 8.0/8.0

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Nord giv
ingen i zon
8432
E3
Kkn964
K6
kn6
982
E53
ED1043
KD1075
KD1054
8
95
E9
kn76
D1072
kn872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barry Cotz - Jan Ödén 3D N= K 470 15.9/0.1
Lars Olsson - Åke Åberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT V-3 6 150 13.6/2.4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Eivor Örlefors - KG Vannby 3 N= K 110 11.4/4.6
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Gunnel Modig - Inger Byström 4 Ö-1 E 50 8.0/8.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 Ö-1 E 50 8.0/8.0
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+1 2 -140 4.6/11.4
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 Ö= E -420 1.3/14.8
Carin Risberg - Ellen Salzberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö= 2 -420 1.3/14.8
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Öst giv
N-S i zon
Kkn976
D62
ED
853
8542
Kkn73
1064
K10
D10
9
93
EDkn97642
E3
E10854
Kkn8752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Åke Åberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 6D Ö-4 E 800 15.9/0.1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Eivor Örlefors - KG Vannby 4 S+2 K 680 13.6/2.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barry Cotz - Jan Ödén 5 S= K 600 11.4/4.6
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 5 Ö-3 E 150 9.1/6.9
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 S= K 130 6.9/9.1
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Gunnel Modig - Inger Byström 4 Ö-1 E 50 4.6/11.4
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö= E -110 2.4/13.6
Carin Risberg - Ellen Salzberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 5D S-2 K -500 0.1/15.9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Syd giv
Ö-V i zon
kn853
kn10963
K6
KD
10974
2
1074
Ekn953
ED
D84
D98532
108
K62
EK75
Ekn
7642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S= 7 420 14.8/1.3
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 S= 10 420 14.8/1.3
Carin Risberg - Ellen Salzberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 S+2 E 200 11.4/4.6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 3 S+1 10 170 9.1/6.9
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunnel Modig - Inger Byström 4 N-1 8 -50 4.6/11.4
Eivor Örlefors - KG Vannby Inger Eriksson - Ingemar Svensson 4 S-1 E -50 4.6/11.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 S-1 10 -50 4.6/11.4
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Barry Cotz - Jan Ödén 3NT S-3 3 -150 0.1/15.9
Joy Smidt - Karin Westin Lars Olsson - Åke Åberg     A= 8.0/8.0

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Väst giv
alla i zon
E93
4
63
KD75432
KD105
EK107
Kkn
Ekn10
kn8742
D83
D10842
6
kn9652
E975
986

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3D N= 4 670 15.9/0.1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 V= 4 -620 12.5/3.5
Eivor Örlefors - KG Vannby Inger Eriksson - Ingemar Svensson 4 V= K -620 12.5/3.5
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö+1 D -630 9.1/6.9
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunnel Modig - Inger Byström 4 Ö+1 2 -650 4.6/11.4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 V+1 K -650 4.6/11.4
Carin Risberg - Ellen Salzberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 V+1 4 -650 4.6/11.4
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Barry Cotz - Jan Ödén 3NT V+2 7 -660 0.1/15.9
Joy Smidt - Karin Westin Lars Olsson - Åke Åberg     A= 8.0/8.0

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Nord giv
N-S i zon
K
kn9732
D3
K10976
8
D1086
1064
D8532
D97654
E
EKkn9
kn4
Ekn1032
K54
8752
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2 Ö-1 E 50 15.9/0.1
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 Ö= E -80 11.4/4.6
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Eivor Örlefors - KG Vannby 1 Ö= E -80 11.4/4.6
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1 Ö= E -80 11.4/4.6
Barry Cotz - Jan Ödén Lars Olsson - Åke Åberg 3 N-1 E -100 6.9/9.1
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Blanck - Anders Jakobsson 1 Ö+1 E -110 2.4/13.6
Gunnel Modig - Inger Byström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 Ö= E -110 2.4/13.6
Carin Risberg - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1 Ö+1 4 -110 2.4/13.6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Öst giv
Ö-V i zon
875
5432
D7
10643
10
987
EK64
EKD92
ED432
EKDkn6
kn5
5
Kkn96
10
109832
kn87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 6 Ö-1 7 100 15.9/0.1
Gunnel Modig - Inger Byström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT Ö+1 10 -630 12.5/3.5
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT Ö+1 4 -630 12.5/3.5
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Eivor Örlefors - KG Vannby 3NT Ö+2 10 -660 8.0/8.0
Barry Cotz - Jan Ödén Lars Olsson - Åke Åberg 3NT V+2 D -660 8.0/8.0
Inger Eriksson - Ingemar Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+3 6 -690 4.6/11.4
Carin Risberg - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 6NT V= 4 -1440 2.4/13.6
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Blanck - Anders Jakobsson 6 Ö+1 7 -1460 0.1/15.9
Liane Svensson - Majlis Eriksson Joy Smidt - Karin Westin     A= 8.0/8.0

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Syd giv
alla i zon
9654
K1064
86
983
ED10
83
kn942
E752
K8732
kn2
EK53
K10
kn
ED975
D107
Dkn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barry Cotz - Jan Ödén Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 S-1 4 -100 15.9/0.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö= D -110 13.6/2.4
Eivor Örlefors - KG Vannby Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 Ö+1 7 -140 10.3/5.8
Carin Risberg - Ellen Salzberg Inger Eriksson - Ingemar Svensson 2 Ö+1 5 -140 10.3/5.8
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 2 Ö+2 E -170 6.9/9.1
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 Ö= E -620 2.4/13.6
Gunnel Modig - Inger Byström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö= D -620 2.4/13.6
Lars Olsson - Åke Åberg Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 Ö= 10 -620 2.4/13.6
Joy Smidt - Karin Westin Lennart Wiklund - Ola Bergqvist     A= 8.0/8.0

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.01

Väst giv
ingen i zon
K106
1053
98743
93
Dkn542
K2
Dkn10
kn42
E97
Dkn876
5
KD106
83
E94
EK62
E875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4D Ö-4 E 800 15.9/0.1
Barry Cotz - Jan Ödén Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 V-2 9 100 13.6/2.4
Gunnel Modig - Inger Byström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT V-1 9 50 11.4/4.6
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2 V= 9 -110 9.1/6.9
Eivor Örlefors - KG Vannby Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V+1 9 -140 4.6/11.4
Carin Risberg - Ellen Salzberg Inger Eriksson - Ingemar Svensson 1 V+2 3 -140 4.6/11.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V= 9 -140 4.6/11.4
Lars Olsson - Åke Åberg Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 Ö= E -420 0.1/15.9
Joy Smidt - Karin Westin Lennart Wiklund - Ola Bergqvist     A= 8.0/8.0