Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Mallorca 2017 Tävling 2 Grupp B 2017-05-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Mallorca 2017 Tävling 2 Grupp B 2017-05-07

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Nord giv
ingen i zon
10654
kn942
Dkn6
kn7
K7
EK8
E43
E10985
Dkn32
D765
K85
32
E98
103
10972
KD64

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N35344
S35344
Ö981098
V981098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Lena Åberg - Immi Hansson 3NT V-1 50 9/3
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Britt Bäckström - Britten Synnergren 3NT V-1 50 9/3
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 3NT V-1 50 9/3
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT Ö-1 50 9/3
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 1NT V+1 -120 4/8
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Hallgerd Esping - Irma Svensson 1NT V+2 -150 2/10
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Bodil Mörnstad - Gunilla André 3NT V= -400 0/12

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Öst giv
N-S i zon
kn7
E1097654
K42
8
1086
82
10973
Kkn93
KD542
Dkn
65
ED102
E93
K3
EDkn8
7654

Optimalt kontrakt: 6D Ö-5 1100
 NT
N5121259
S5121259
Ö81171
V81171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Bodil Mörnstad - Gunilla André 4 N+3 710 12/0
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Britt Bäckström - Britten Synnergren 4 N+2 680 9/3
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N+2 680 9/3
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 4 N+1 650 5/7
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 N+1 650 5/7
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Lena Åberg - Immi Hansson 3 N+3 230 2/10
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Hallgerd Esping - Irma Svensson 3 Ö-2 100 0/12

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Syd giv
Ö-V i zon
K10953
976
1043
94
E862

K9865
K763
Dkn
Dkn542
EDkn
ED8
74
EK1083
72
kn1052

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N31643
S31643
Ö10117910
V1011799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 6NT V-2 200 11/1
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 6 V-2 200 11/1
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Britt Bäckström - Britten Synnergren 3NT Ö-1 100 8/4
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Hallgerd Esping - Irma Svensson 2NT Ö+1 -150 6/6
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+1 -630 4/8
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 3NT Ö+2 -660 1/11
Lena Åberg - Immi Hansson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3NT Ö+2 -660 1/11

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Väst giv
alla i zon
Kkn94
Dkn1096
EKkn
4
E10
2
D109862
Ekn95
D3
E854
43
K10876
87652
K73
75
D32

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N23886
S23886
Ö109447
V1010447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 5 Ö-2 200 12/0
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Hallgerd Esping - Irma Svensson 3 S= 140 8/4
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 3 S= 140 8/4
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Britt Bäckström - Britten Synnergren 3 N= 140 8/4
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 2 N= 110 4/8
Lena Åberg - Immi Hansson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3 Ö+1 -130 2/10
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N-2 -200 0/12

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Nord giv
N-S i zon
K10
kn10986
1084
EK3
ED972
72
53
kn762
853
E54
Ekn62
1085
kn64
KD3
KD97
D94

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79967
S79967
Ö53365
V53365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Åberg - Immi Hansson Bodil Mörnstad - Gunilla André 4 N= 620 11/1
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 4 N= 620 11/1
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Britt Sandberg - Kjell Sandberg 3 N+1 170 6/6
Britt Bäckström - Britten Synnergren Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N+1 170 6/6
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 N+2 170 6/6
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 1 N+2 140 1/11
Hallgerd Esping - Irma Svensson Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 2 N+1 140 1/11

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Öst giv
Ö-V i zon
765
Ekn85
8652
106
Kkn1093
D106
E
Kkn92
ED42
973
D1094
E3
8
K42
Kkn73
D8754

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N57524
S57524
Ö767109
V767109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Åberg - Immi Hansson Bodil Mörnstad - Gunilla André 6 V-3 300 12/0
Hallgerd Esping - Irma Svensson Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 4 V-1 100 9/3
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 V-1 100 9/3
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 V= -620 5/7
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 4 V= -620 5/7
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Britt Sandberg - Kjell Sandberg 4 V+1 -650 1/11
Britt Bäckström - Britten Synnergren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 -650 1/11

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Syd giv
alla i zon
kn93
KD7
87
kn10853
E6542
642
9
7642
KD8
93
Ekn652
EKD
107
Ekn1085
KD1043
9

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56734
S56734
Ö87598
V87598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Åberg - Immi Hansson Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 4 V-2 200 12/0
Hallgerd Esping - Irma Svensson Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 2 S= 110 10/2
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Britt Sandberg - Kjell Sandberg 4 Ö-1 100 6/6
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 Ö-1 100 6/6
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Britt Bäckström - Britten Synnergren 2NT Ö-1 100 6/6
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Mörnstad - Gunilla André 1 Ö= -70 2/10
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 V+1 -140 0/12

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Väst giv
ingen i zon
K976543
92
6
K74
E10
E107
D10953
D93
8
KD864
Ekn874
kn2
Dkn2
kn53
K2
E10865

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N73393
S73393
Ö6101047
V6101047
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Britt Bäckström - Britten Synnergren 4 N= 420 12/0
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 5D Ö-1 100 10/2
Hallgerd Esping - Irma Svensson Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 5 V-1 50 6/6
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Mörnstad - Gunilla André 5 Ö-1 50 6/6
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 5 Ö-1 50 6/6
Lena Åberg - Immi Hansson Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 4 Ö= -420 1/11
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Britt Sandberg - Kjell Sandberg 4 Ö= -420 1/11

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Nord giv
Ö-V i zon
64
42
K643
kn10643
KDkn8
E9
872
K982
1053
10876
Ekn1095
5
E972
KDkn53
D
ED7

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N84656
S85656
Ö48676
V48676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Britt Bäckström - Britten Synnergren 2 V-2 200 12/0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Lena Åberg - Immi Hansson 3 S-1 -50 10/2
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 3 S-2 -100 8/4
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 S-3 -150 5/7
Rutger Persson - Claes Nilsson Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 2 S-3 -150 5/7
Hallgerd Esping - Irma Svensson Britt Sandberg - Kjell Sandberg 3NT N-4 -200 2/10
Bodil Mörnstad - Gunilla André Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 4 S-5 -250 0/12

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Öst giv
alla i zon
10832
EKD65
Ekn5
8
KD97
7432
K4
1062
kn6
109
D1073
K9753
E54
kn8
9862
EDkn4

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N81010910
S81010910
Ö53343
V53343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 3NT S+2 660 12/0
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT S+1 630 10/2
Hallgerd Esping - Irma Svensson Britt Sandberg - Kjell Sandberg 2NT S+1 150 8/4
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 2 N= 110 6/6
Bodil Mörnstad - Gunilla André Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 2 N-1 -100 2/10
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Britt Bäckström - Britten Synnergren 3 N-1 -100 2/10
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Lena Åberg - Immi Hansson 4 N-1 -100 2/10

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Syd giv
ingen i zon
1062
EKD
kn97
D1065
9
kn109872
65
kn932
KD875
653
EKD
74
Ekn43
4
108432
EK8

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N99789
S99779
Ö44554
V44554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Britt Bäckström - Britten Synnergren 3NT N+1 430 12/0
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 2NT S= 120 9/3
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Hallgerd Esping - Irma Svensson 1NT N+1 120 9/3
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 3 N= 110 6/6
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 1NT N= 90 4/8
Lena Åberg - Immi Hansson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 -50 2/10
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 5 N-3 -150 0/12

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Väst giv
N-S i zon
4
K63
K964
Ekn1054
9
ED85
ED82
KD97
Kkn1032
1072
1075
86
ED8765
kn94
kn3
32

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N77676
S77677
Ö56666
V56666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Åberg - Immi Hansson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V-4 200 11/1
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 3 V-4 200 11/1
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Britt Bäckström - Britten Synnergren 2NT N= 120 8/4
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 2 S= 110 6/6
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 3 N-1 -100 3/9
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 S-1 -100 3/9
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Hallgerd Esping - Irma Svensson 3NT N-2 -200 0/12

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Nord giv
alla i zon
E982
102
EDkn109
108
K1076
KDkn93

Ekn92
Dkn
E84
842
K6543
543
765
K7653
D7

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N07143
S07143
Ö1261287
V1261287
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 4 Ö+2 -170 12/0
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 5 Ö= -600 10/2
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 -650 7/5
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 V+1 -650 7/5
Hallgerd Esping - Irma Svensson Bodil Mörnstad - Gunilla André 4 V+2 -680 2/10
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Britt Bäckström - Britten Synnergren 4 Ö+2 -680 2/10
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Lena Åberg - Immi Hansson 4 Ö+2 -680 2/10

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Öst giv
ingen i zon
743
EKkn1065
5
kn42
KD92
7432
D94
D8
E65
98
E32
EK1076
kn108
D
Kkn10876
953

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N24623
S24623
Ö1087117
V1087117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Lena Åberg - Immi Hansson 3NT Ö-3 150 12/0
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 2 N-2 -100 10/2
Hallgerd Esping - Irma Svensson Bodil Mörnstad - Gunilla André 3 V+1 -130 8/4
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 2NT Ö+2 -180 6/6
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 2NT Ö+3 -210 2/10
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Britt Bäckström - Britten Synnergren 2NT Ö+3 -210 2/10
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö+3 -210 2/10

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Syd giv
N-S i zon
K87
1094
D964
D105
E953
6
K1087
Ekn76
kn102
EKDkn73
E5
43
D64
852
kn32
K982

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N44111
S44121
Ö99111010
V99111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Lena Åberg - Immi Hansson 3 Ö+1 -170 12/0
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= -420 9/3
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 4 Ö= -420 9/3
Britt Bäckström - Britten Synnergren Bodil Mörnstad - Gunilla André 3NT V+1 -430 6/6
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 4 Ö+1 -450 2/10
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Hallgerd Esping - Irma Svensson 4 Ö+1 -450 2/10
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 4 Ö+1 -450 2/10

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Väst giv
Ö-V i zon
6
Kkn10
Dkn942
Dkn105
1087432
E9532
5
4
Dkn5
86
876
EK763
EK9
D74
EK103
982

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N89749
S89749
Ö43684
V43684
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Lena Åberg - Immi Hansson 3NT S+1 430 11/1
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 3NT S+1 430 11/1
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 3NT S= 400 5/7
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Hallgerd Esping - Irma Svensson 3NT S= 400 5/7
Britt Bäckström - Britten Synnergren Bodil Mörnstad - Gunilla André 3NT S= 400 5/7
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 3NT S= 400 5/7
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-2 -100 0/12

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Nord giv
ingen i zon
E105
10876
876
K86
K9742
K43
Kkn2
E10
863
Ekn92
E1093
97
Dkn
D5
D54
Dkn5432

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N74434
S74444
Ö69999
V69999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bäckström - Britten Synnergren Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 1NT Ö-1 50 12/0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bodil Mörnstad - Gunilla André 2 S-2 -100 10/2
Lena Åberg - Immi Hansson Hallgerd Esping - Irma Svensson 2 V= -110 7/5
Rutger Persson - Claes Nilsson Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 3 Ö= -110 7/5
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 2 V+1 -140 4/8
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Britt Sandberg - Kjell Sandberg 3 V+1 -170 2/10
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 4 V= -420 0/12

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Öst giv
N-S i zon
EKkn4
E1094
864
102
1063
K83
53
KD874
95
65
Ekn1072
Ekn65
D872
Dkn72
KD9
93

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N5610107
S5610107
Ö86335
V86335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bäckström - Britten Synnergren Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 4 N= 620 11/1
Rutger Persson - Claes Nilsson Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 4 S= 620 11/1
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 1 S+3 170 7/5
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bodil Mörnstad - Gunilla André 2 N+2 170 7/5
Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 3 N= 140 3/9
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Britt Sandberg - Kjell Sandberg 3 S= 140 3/9
Lena Åberg - Immi Hansson Hallgerd Esping - Irma Svensson 4 N-1 -100 0/12

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Syd giv
Ö-V i zon
E52
Ekn73
85
K432
1094
D9
kn973
kn765
3
K8642
EKD62
D8
KDkn876
105
104
E109

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N846108
S846108
Ö59734
V59734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 4 S= 420 12/0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 3 S+2 200 10/2
Hallgerd Esping - Irma Svensson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3 S+1 170 8/4
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 2 S+1 140 4/8
Lena Åberg - Immi Hansson Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 3 S= 140 4/8
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 S+1 140 4/8
Britt Bäckström - Britten Synnergren Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 3 Ö-1 100 0/12

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Väst giv
alla i zon
kn4
kn109
104
Ekn10964
K53
D73
Kkn87
KD7
D8
K8654
96
8532
E109762
E2
ED532

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N78586
S88697
Ö64746
V54734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Hallgerd Esping - Irma Svensson Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 1 S+5 230 12/0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 2 S+1 140 8/4
Lena Åberg - Immi Hansson Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg 1 S+2 140 8/4
Britt Sandberg - Kjell Sandberg Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 2 S+1 140 8/4
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 S= 110 4/8
Britt Bäckström - Britten Synnergren Britta Rafstedt - Babs Ekdahl 1NT V= -90 2/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 4 S-2 -200 0/12

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Nord giv
N-S i zon
10962
EDkn2
9862
kn
Kkn83
874
K103
1073
75
10963
D5
ED642
ED4
K5
Ekn74
K985

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N710888
S710888
Ö63555
V63555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 3NT S= 600 12/0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Lena Åberg - Immi Hansson 1NT S+3 180 9/3
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Hallgerd Esping - Irma Svensson 2NT S+2 180 9/3
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 1NT S+2 150 6/6
Bodil Mörnstad - Gunilla André Britt Sandberg - Kjell Sandberg 3 S+1 130 3/9
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 2 S+2 130 3/9
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Britt Bäckström - Britten Synnergren 3NT S-1 -100 0/12

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Öst giv
Ö-V i zon
K43

EDkn95
ED983
Dkn95
kn763
10832
4
10862
K1098
6
kn1062
E7
ED542
K74
K75

Optimalt kontrakt: 7 S= 1440
 NT
N12139812
S12139812
Ö10441
V10441
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson 3NT S+4 520 11/1
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Britt Bäckström - Britten Synnergren 3NT S+4 520 11/1
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 3NT N+3 490 6/6
Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby 3NT S+3 490 6/6
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Hallgerd Esping - Irma Svensson 3NT S+3 490 6/6
Bodil Mörnstad - Gunilla André Britt Sandberg - Kjell Sandberg 3NT N+2 460 1/11
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Lena Åberg - Immi Hansson 3NT S+2 460 1/11

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Syd giv
alla i zon
D
EK85
E986
10952
Ekn
kn94
KD72
E763
K8743
763
1054
kn8
109652
D102
kn3
KD4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N88978
S88978
Ö45465
V45465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Lena Åberg - Immi Hansson 1NT V-3 300 11/1
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-3 300 11/1
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 1NT V-2 200 7/5
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 2 V-2 200 7/5
Bodil Mörnstad - Gunilla André Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 2 N+1 140 4/8
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Britt Sandberg - Kjell Sandberg 2 V-1 100 2/10
Britt Bäckström - Britten Synnergren Hallgerd Esping - Irma Svensson 2 N-1 -100 0/12

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.05.07

Väst giv
ingen i zon
D2
Ekn96
E52
Dkn95
K853
10754
Kkn8
K8
976
D82
9643
E62
Ekn104
K3
D107
10743

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N87888
S97889
Ö46544
V46544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Mörnstad - Gunilla André Ulla Jerre Rundcrantz - Bodil Lindelöw 3NT N= 400 10/2
Gunnar Gerdtsson - Margareta Gerdtsson Lena Åberg - Immi Hansson 3NT S= 400 10/2
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S= 400 10/2
Britta Rafstedt - Babs Ekdahl Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 1NT N+1 120 5/7
Gunilla Wallin - Jan-Olof Siby Britt Sandberg - Kjell Sandberg 1NT N+1 120 5/7
Britt Bäckström - Britten Synnergren Hallgerd Esping - Irma Svensson 1NT N= 90 2/10
Gudrun Stenberg - Carl Olof Stenberg Ingrid Wickström - Gunilla Stöhr 3NT N-1 -50 0/12