Kommande tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
13/10 Allsvenskan, div 2, rond 4-7
Rapporterade tävlingar
22/09 Allsvenskan, div 3 match 4:2
22/09 Allsvenskan, div 3 match 4:1
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
Bridgeklubben BFR » *Våravslutning Barometer 2018-05-24 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

*Våravslutning Barometer 2018-05-24

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Nord giv
ingen i zon
Dkn
Ekn6
Kkn432
Ekn2
EK32
KD2
E86
764
1065
109843
D1075
5
9874
75
9
KD10983

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95468
S95468
Ö46865
V47865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N+2 5 150 19/3
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT S+2 3 150 19/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N+2 3 150 19/3
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT N+2 10 150 19/3
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+1 E 130 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT N+1 3 120 12/10
Yngve Sundberg - Leif Persson Liane Svensson - Jan Jacobsson 3 N= 10 110 10/12
Dan Mattsson - Bertil Häggström Gunnel Sandberg - Britt Bergman 3 V-2 9 100 8/14
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N-1 10 -50 6/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 Ö= K -90 4/18
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 V+1 E -140 2/20
Inger Olsson - Birgitta Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5D S-2 K -300 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Öst giv
N-S i zon
D1062
KDkn85

D982
EK85
E
10743
kn764

10942
Ekn9862
EK5
kn9743
763
KD5
103

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N32656
S32656
Ö1011777
V1011777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-1 7 50 22/0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö+2 7 -150 19/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 7 -150 19/3
Inger Olsson - Birgitta Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 Ö= 10 -400 8/14
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 5 Ö= 10 -400 8/14
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 Ö= 4 -400 8/14
Yngve Sundberg - Leif Persson Liane Svensson - Jan Jacobsson 5 Ö= 7 -400 8/14
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT V= Kn -400 8/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT V= K -400 8/14
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö= 10 -400 8/14
Dan Mattsson - Bertil Häggström Gunnel Sandberg - Britt Bergman 5 Ö= 7 -400 8/14
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 Ö= Kn -400 8/14

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Syd giv
Ö-V i zon
D9763
3
9852
D52
Ekn10
kn94
Ekn1076
kn7
K2
10872
43
K9864
854
EKD65
KD
E103

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76796
S66786
Ö66647
V66647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N= 4 420 22/0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N+1 4 140 20/2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT S= Kn 120 18/4
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S= Kn 110 16/6
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Sandberg - Britt Bergman 2 S-1 Kn -50 10/12
Bert Hellström - Nils Wänglund Lars Olsson - Kurt Norström 2 N-1 E -50 10/12
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 S-1 E -50 10/12
Liane Svensson - Jan Jacobsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 S-1 7 -50 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 S-1 E -50 10/12
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S-2 E -100 3/19
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT S-2 Kn -100 3/19
Inger Olsson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S-3 E -150 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Väst giv
alla i zon
E3
754
E3
D98753
KDkn109542
1032
D5
87
EDkn86
kn874
kn6
6
K9
K10962
EK1042

Optimalt kontrakt: 6D V-3 800
 NT
N1296410
S12106410
Ö12792
V12692
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 6D V-3 E 800 22/0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-2 E 200 20/2
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S= 9 130 18/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-1 E 100 15/7
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V-1 E 100 15/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Sandberg - Britt Bergman 3 V= E -140 8/14
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= E -140 8/14
Liane Svensson - Jan Jacobsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 V= 7 -140 8/14
Dan Mattsson - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V= E -140 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 V= E -140 8/14
Inger Olsson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= 9 -620 2/20
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3D V= E -730 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Nord giv
N-S i zon
kn7
98764
D2
9765
109832
Dkn105
E5
83
ED4
E3
K10876
kn104
K65
K2
kn943
EKD2

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N86646
S86646
Ö57797
V57697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liane Svensson - Jan Jacobsson 1NT S+1 E 120 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 S= E 110 20/2
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-1 K 50 17/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Dan Mattsson - Bertil Häggström 3 Ö-1 E 50 17/5
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Leif Persson 2NT S-1 E -100 13/9
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S-1 E -100 13/9
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V= D -110 10/12
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= D -140 6/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 V+1 4 -140 6/16
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 V+1 6 -140 6/16
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT S-2 E -200 1/21
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT S-2 E -200 1/21

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Öst giv
Ö-V i zon
E102
E5
D105432
98
Kkn
K10742
86
Dkn54
D753
D63
kn9
K732
9864
kn98
EK7
E106

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N59589
S59589
Ö73754
V73754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liane Svensson - Jan Jacobsson 3NT S+1 2 430 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT S= 2 400 20/2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+3 2 150 18/4
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+2 3 130 16/6
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N+1 2 120 14/8
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+1 D 110 10/12
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= D 110 10/12
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N= D 110 10/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V-1 E 100 6/16
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Pass   4/18
Said Eliasson - Carin Dahlberg Dan Mattsson - Bertil Häggström 5 N-1 6 -50 1/21
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 S-1 D -50 1/21

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Syd giv
alla i zon
95
D865
K762
963
107
Ekn3
kn10983
kn42
Ekn632
K10942

EK7
KD84
7
ED54
D1085

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N67344
S66334
Ö761099
V761099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö-1 7 100 20/2
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 Ö-1 8 100 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö-1 E 100 20/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö= E -110 12/10
Bert Hellström - Nils Wänglund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 Ö+1 7 -110 12/10
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö= E -110 12/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+1 7 -110 12/10
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 2 Ö= E -110 12/10
Inger Olsson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+1 7 -140 6/16
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 Ö+2 5 -170 4/18
Dan Mattsson - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= E -620 2/20
Liane Svensson - Jan Jacobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3D Ö= 7 -730 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Väst giv
ingen i zon
D982
EK
Ekn107654
kn10763
D
D932
KD7
EK4
10962

1085432
5
kn87543
K8
Ekn96

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N510968
S510968
Ö82364
V83364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 3 420 22/0
Liane Svensson - Jan Jacobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 N= E 400 20/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3D V-2 E 300 18/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 N+1 E 130 15/7
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 N+1 E 130 15/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 N= E 110 11/11
Inger Olsson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N= K 110 11/11
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N-1 E -50 6/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 S-1 K -50 6/16
Dan Mattsson - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 N-1 E -50 6/16
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Lars Olsson - Kurt Norström 4 S-2 7 -100 2/20
Bert Hellström - Nils Wänglund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-3 Kn -150 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Nord giv
Ö-V i zon
D54
985
K93
E832
E107
K1072
D1074
76
Kkn6
Dkn643
Ekn6
K10
9832
E
852
Dkn954

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N62242
S62242
Ö7101198
V7101198
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö= 5 -120 22/0
Inger Olsson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö+3 8 -200 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bert Hellström - Nils Wänglund 2 Ö+4 9 -230 18/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= D -620 13/9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 Ö= 8 -620 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö= D -620 13/9
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= D -620 13/9
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 D -650 5/17
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 D -650 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Dan Mattsson - Bertil Häggström 4 Ö+1 4 -650 5/17
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö+1 D -650 5/17
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Liane Svensson - Jan Jacobsson 4 Ö+2 D -680 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Öst giv
alla i zon
Kkn
6
K98653
E874
872
E9875
D7
KD6
E10953
kn
Ekn4
kn1032
D64
KD10432
102
95

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56635
S56635
Ö877107
V877108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen Pass   22/0
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö= 10 -140 20/2
Inger Olsson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö+2 10 -170 14/8
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö+1 10 -170 14/8
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+2 10 -170 14/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Dan Mattsson - Bertil Häggström 3 Ö+1 K -170 14/8
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3 Ö+1 K -170 14/8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 Ö+2 2 -200 7/15
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-2 Kn -200 7/15
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-3 2 -300 2/20
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Liane Svensson - Jan Jacobsson 3 N-3 Kn -300 2/20
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N-3 Kn -300 2/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Syd giv
ingen i zon
E6
E1082
Ekn84
D42
875
6543
D10752
5
K1093
D97
63
kn1063
Dkn42
Kkn
K9
EK987

Optimalt kontrakt: 7NT S= 1520
 NT
N1211131113
S1211131113
Ö12020
V02020
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 6NT N= Kn 990 21/1
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 6NT N= 3 990 21/1
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+3 2 490 17/5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+3 7 490 17/5
Inger Olsson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+2 5 460 11/11
Bert Hellström - Nils Wänglund Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT S+2 7 460 11/11
Dan Mattsson - Bertil Häggström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT N+2 7 460 11/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N+2 6 460 11/11
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5NT N-1 2 -50 4/18
Yngve Sundberg - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 6NT S-1 2 -50 4/18
Liane Svensson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 6NT N-1 7 -50 4/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6NT N-2 Kn -100 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Väst giv
N-S i zon
kn63
kn92
K965
E106
K1075
E1085
kn874
3
982
76
1032
KD974
ED4
KD43
ED
kn852

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89999
S89999
Ö44444
V44444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+2 7 660 22/0
Bert Hellström - Nils Wänglund Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N+1 9 630 19/3
Dan Mattsson - Bertil Häggström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT N+1 9 630 19/3
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S= 5 600 14/8
Yngve Sundberg - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N= 4 600 14/8
Liane Svensson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT S= Kn 600 14/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT N+2 4 180 10/12
Inger Olsson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N-1 4 -100 5/17
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S-1 8 -100 5/17
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S-1 7 -100 5/17
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT S-1 4 -100 5/17
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT N-2 9 -200 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Nord giv
alla i zon
86
96
Dkn962
EK107
EKDkn5
Dkn107
K7
64
743
EK4
1085
Dkn52
1092
8532
E43
983

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N56333
S56333
Ö86101010
V86101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Lars Olsson - Kurt Norström 3 V= E -140 22/0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Liane Svensson - Jan Jacobsson 2 V+2 K -170 18/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V+1 E -170 18/4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V+2 E -170 18/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 3 V+2 E -200 13/9
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V+3 E -200 13/9
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V= 6 -620 7/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V= K -620 7/15
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Bertil Häggström 4 V= E -620 7/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Britt Bergman 4 V= 9 -620 7/15
Bert Hellström - Nils Wänglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+1 K -650 2/20
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT Ö+2 9 -660 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Öst giv
ingen i zon
KD6
kn63
D86
ED72
10987
974
10953
109
kn42
KD8
EK7
kn653
E53
E1052
kn42
K84

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9910810
S9910810
Ö44353
V44353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 E 430 21/1
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N+1 3 430 21/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Liane Svensson - Jan Jacobsson 3NT N= E 400 17/5
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Bertil Häggström 3NT S= 10 400 17/5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 Ö-4 2 200 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Britt Bergman 2NT N+2 6 180 12/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 S+2 10 170 10/12
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö-3 2 150 8/14
Yngve Sundberg - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S= 10 140 6/16
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N+1 6 120 4/18
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+1 K 110 2/20
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-1 10 -50 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Syd giv
N-S i zon
E973
K
K962
7543
D4
108
ED85
kn10986
K1086
D974
73
KD2
kn52
Ekn6532
kn104
E

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68886
S68986
Ö74457
V74457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S+1 Kn 140 17/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S+1 Kn 140 17/5
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S+1 Kn 140 17/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 S+1 E 140 17/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S+1 D 140 17/5
Liane Svensson - Jan Jacobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 6 140 17/5
Inger Olsson - Birgitta Svensson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 S= D 110 9/13
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 S= 2 110 9/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 2 S-1 10 -100 3/19
Bert Hellström - Nils Wänglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N-1 7 -100 3/19
Dan Mattsson - Bertil Häggström Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 S-1 Kn -100 3/19
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N-1 2 -100 3/19

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Väst giv
Ö-V i zon
85
EK9876
Kkn
EDkn
K1074
D104
1092
K84
963
53
D87654
75
EDkn2
kn2
E3
109632

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N138111111
S138111112
Ö05121
V05221
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 N+2 7 480 19/3
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 N+2 7 480 19/3
Liane Svensson - Jan Jacobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+2 7 480 19/3
Dan Mattsson - Bertil Häggström Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 N+2 7 480 19/3
Inger Olsson - Birgitta Svensson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 N+1 5 450 10/12
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+1 6 450 10/12
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+1 4 450 10/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 8 450 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N+1 4 450 10/12
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 3 430 4/18
Bert Hellström - Nils Wänglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= 3 420 1/21
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= 6 420 1/21

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Nord giv
ingen i zon
kn764
K83
D10
7652
EK103
ED4
kn82
K104
2
kn10962
76543
ED
D985
75
EK9
kn983

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64464
S64464
Ö79968
V79968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-1 D 50 18/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö-1 E 50 18/4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 E 50 18/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V-1 4 50 18/4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V-1 4 50 18/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V+1 D -140 10/12
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Liane Svensson - Jan Jacobsson 2 V+1 4 -140 10/12
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 V+1 4 -140 10/12
Margareta Sandberg - Per Sandberg Dan Mattsson - Bertil Häggström 2 V+2 7 -170 4/18
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+2 6 -170 4/18
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V+2 4 -170 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V= 7 -400 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Öst giv
N-S i zon
98754
8763
5
Kkn6
EK3
D5
KDkn98
ED3
kn10
EK102
107432
52
D62
kn94
E6
109874

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N51141
S51141
Ö81210810
V81211912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 V= 5 -90 22/0
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V= 9 -400 19/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 5 V= 10 -400 19/3
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+2 10 -460 11/11
Margareta Sandberg - Per Sandberg Dan Mattsson - Bertil Häggström 3NT V+2 4 -460 11/11
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Liane Svensson - Jan Jacobsson 3NT V+2 9 -460 11/11
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V+2 9 -460 11/11
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V+2 6 -460 11/11
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V+2 9 -460 11/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT V+3 4 -490 2/20
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V+3 9 -490 2/20
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT V+3 6 -490 2/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Syd giv
Ö-V i zon
K10983
732
Ekn63
9
E4
E98
1054
E6432
D62
K104
D72
KDkn7
kn75
Dkn65
K98
1085

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N46684
S46684
Ö97759
V96758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT V-3 10 300 22/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 5 V-2 3 200 20/2
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 V= 7 -110 17/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V+1 E -110 17/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+2 8 -130 14/8
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT Ö+1 5 -150 12/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö= 5 -600 7/15
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT V= 8 -600 7/15
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö= Kn -600 7/15
Dan Mattsson - Bertil Häggström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö= D -600 7/15
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liane Svensson - Jan Jacobsson 3NT Ö+1 D -630 1/21
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT Ö+1 5 -630 1/21

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Väst giv
alla i zon
kn92
K1032
10853
64
1064
D87
EK7
kn1087
ED83
kn9
Dkn6
ED32
K75
E654
942
K95

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45645
S45645
Ö98788
V98788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT Ö-1 4 100 18/4
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT Ö-1 4 100 18/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liane Svensson - Jan Jacobsson 3NT Ö-1 4 100 18/4
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT Ö-1 4 100 18/4
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö-1 5 100 18/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö= 4 -600 6/16
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT V= 3 -600 6/16
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö= 4 -600 6/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö= 9 -600 6/16
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö= 4 -600 6/16
Dan Mattsson - Bertil Häggström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö= 6 -600 6/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT Ö= 5 -600 6/16

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Nord giv
N-S i zon
EKD1086
Dkn52
4
87
kn73
10
EDkn876
Kkn3

EK73
K109532
E52
9542
9864

D10964

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N50772
S50772
Ö813647
V813647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 N-4 E -400 22/0
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 5 Ö+1 9 -420 20/2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 5 Ö+2 9 -440 14/8
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 V+2 9 -440 14/8
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Liane Svensson - Jan Jacobsson 5 Ö+2 E -440 14/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 V+2 E -440 14/8
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lars Olsson - Kurt Norström 5 Ö+2 4 -440 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 5D Ö+1 9 -650 8/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Dan Mattsson - Bertil Häggström 5D N-3 E -800 5/17
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5D N-3 E -800 5/17
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Bert Hellström - Nils Wänglund 6 Ö+1 9 -940 1/21
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Gunnel Sandberg - Britt Bergman 6 V+1 E -940 1/21

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn94
1064
D9643
D
KD8
D52
K2
kn10984
10753
K83
Ekn107
E2
62
Ekn97
85
K7653

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45654
S45654
Ö87788
V87788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 3 V-3 D 300 22/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Dan Mattsson - Bertil Häggström 3NT Ö-2 3 200 20/2
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö-1 7 100 15/7
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 8 100 15/7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT V-1 3 100 15/7
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Gunnel Sandberg - Britt Bergman 3NT V-1 3 100 15/7
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Liane Svensson - Jan Jacobsson Pass   9/13
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Carin Dahlberg Pass   9/13
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 Ö= E -110 6/16
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Bert Hellström - Nils Wänglund 2 Ö+1 8 -140 4/18
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT Ö+1 7 -150 1/21
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT V+1 4 -150 1/21

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Syd giv
alla i zon
EDkn103
ED1052
K3
6
9762
kn3
EDkn1072
5
K4
964
6
Dkn109872
85
K87
9854
EK43

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N67101111
S67101111
Ö66222
V66222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S+1 6 650 22/0
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 N= 6 620 19/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 N= 7 620 19/3
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Dan Mattsson - Bertil Häggström 5D Ö-2 8 500 16/6
Bert Hellström - Nils Wänglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+2 6 200 13/9
Liane Svensson - Jan Jacobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N+2 5 200 13/9
Inger Olsson - Birgitta Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N+1 6 170 9/13
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N+1 6 170 9/13
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N= 6 140 5/17
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 N+1 6 140 5/17
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 N-1 D -100 1/21
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-1 D -100 1/21

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.24

Väst giv
ingen i zon
52
ED10
kn8754
863
KD10843
7432
3
109
Ekn
kn85

EKDkn7542
976
K96
EKD10962

Optimalt kontrakt: 6D V-2 300
 NT
N011500
S011500
Ö102783
V102783
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 S= 10 400 21/1
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 5 S= D 400 21/1
Liane Svensson - Jan Jacobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 6D V-2 8 300 18/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 Ö-1 K 50 16/6
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 6 S-1 3 -50 12/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 6 S-1 10 -50 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 6 S-1 10 -50 12/10
Inger Olsson - Birgitta Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 6D S-1 10 -100 7/15
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6D S-1 K -100 7/15
Gunnel Sandberg - Britt Bergman Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 5 Ö+2 E -440 3/19
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Dan Mattsson - Bertil Häggström 5 Ö+2 E -440 3/19
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 6 Ö+1 E -940 0/22