Kommande tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 11
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 12
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Rapporterade tävlingar
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 10
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 9
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 8
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-01-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-01-18

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Nord giv
ingen i zon
K10
64
Ekn82
Dkn653
76
KD1072
D109
K84
EDkn9843
8
K754
E
52
Ekn953
63
10972

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N73432
S73422
Ö61091010
V61091010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 Ö+1 6 -140 19/1
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö= 10 -140 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 Ö= 6 -420 13/7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= E -420 13/7
Liane Svensson - Majlis Eriksson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö= 10 -420 13/7
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= E -420 13/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Velina Blix 4 Ö+1 E -450 5/15
Björn Backlund - Anneli Sagersten Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö+1 5 -450 5/15
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 E -450 5/15
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 5 Ö= 7 -450 5/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö+2 6 -480 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Öst giv
N-S i zon
642
Dkn9863
KD
65
EKD98
10
432
Ekn72
7
7542
Ekn10987
93
kn1053
EK
65
KD1084

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N52743
S52743
Ö811686
V811686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 N-1 7 -100 20/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö= E -130 17/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö= K -130 17/3
Björn Backlund - Anneli Sagersten Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V+1 K -170 14/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Velina Blix 3 N-2 7 -200 7/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S-2 E -200 7/13
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N-2 7 -200 7/13
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 N-2 7 -200 7/13
Liane Svensson - Majlis Eriksson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-2 7 -200 7/13
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N-2 7 -200 7/13
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V= D -420 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
109
10865
102
Ekn1054
K
Kkn9743
D65
K72
kn765432
E
kn873
D
ED8
D2
EK94
9863

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N98679
S98679
Ö34664
V34664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö-4 E 400 20/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lena Becksén - Velina Blix 3 Ö-3 K 300 17/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V-3 E 300 17/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-2 E 200 11/9
Inger Olsson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö-2 E 200 11/9
Torsten Stier - Rolf Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V-2 E 200 11/9
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö-2 E 200 11/9
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V-1 10 100 6/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT S-1 7 -50 4/16
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT S-2 9 -100 2/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT V+1 10 -150 0/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Väst giv
alla i zon
1096
Ekn10
D7632
kn5
Ekn3
K3
kn8
EK9743
K72
9542
K94
1086
D854
D876
E105
D2

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N47674
S47674
Ö96768
V96769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 2 V= 10 -90 20/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V+1 E -110 16/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+1 2 -110 16/4
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lena Becksén - Velina Blix 1 V+2 10 -110 16/4
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V+1 E -130 10/10
Liane Svensson - Majlis Eriksson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 V+2 10 -130 10/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V+2 6 -130 10/10
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT V+2 10 -150 3/17
Inger Olsson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 V+3 6 -150 3/17
Torsten Stier - Rolf Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V+2 10 -150 3/17
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V+3 E -150 3/17

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Nord giv
N-S i zon
EK64
K5
Ekn5
D1082
10873
kn96
D2
EKkn3
D52
ED8743
76
54
kn9
102
K109843
976

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78465
S78465
Ö54875
V54875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 1NT N+3 3 180 20/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT N+2 3 150 17/3
Said Eliasson - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-3 Kn 150 17/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N= 4 90 13/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N= 2 90 13/7
Yngve Sundberg - Leif Persson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 Ö-1 Kn 50 10/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö= Kn -110 7/13
Inger Byström - Bo Byléhn Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 Ö= 3 -110 7/13
Lena Becksén - Velina Blix Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 9 -140 4/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Birgitta Svensson 3 N-3 E -300 2/18
Liane Svensson - Majlis Eriksson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N-4 7 -400 0/20

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Öst giv
Ö-V i zon
E753
1095
D105
1098
KD10
kn74
K9876
63
kn62
EK32
Ekn32
72
984
D86
4
EKDkn54

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N84466
S84466
Ö59966
V59966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Birgitta Svensson 2NT Ö-3 Kn 300 20/0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-2 E 200 18/2
Inger Byström - Bo Byléhn Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT S+1 Kn 120 16/4
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 Ö-1 Kn 100 13/7
Lena Becksén - Velina Blix Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V-1 10 100 13/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S-1 6 -50 10/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-2 6 -100 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö= E -110 4/16
Björn Backlund - Anneli Sagersten Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 Ö= Kn -110 4/16
Yngve Sundberg - Leif Persson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 Ö= E -110 4/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5D S-3 K -500 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Syd giv
alla i zon
74
97
8653
109653
ED93
104
EKkn7
K42
kn102
EKD85
D4
Dkn8
K865
kn632
1092
E7

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N21111
S21111
Ö1112111212
V1112111212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 6NT Ö-3 7 300 20/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 6NT V-1 7 100 18/2
Inger Olsson - Birgitta Svensson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT V+1 6 -630 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT Ö+2 5 -660 13/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Torsten Stier - Rolf Nyberg 4NT Ö+1 2 -660 13/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V+3 10 -690 9/11
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT V+3 10 -690 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V+4 3 -720 6/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6NT V= 3 -1440 2/18
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lena Becksén - Velina Blix 6NT V= 10 -1440 2/18
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 6NT V= 3 -1440 2/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Väst giv
ingen i zon
EK942
K532
52
ED
kn1085
D976
D
Kkn54
D3
kn1084
kn863
1032
76
E
EK10974
9876

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N91281011
S91281011
Ö31422
V41422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N+3 3 490 17/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S+3 4 490 17/3
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT N+3 10 490 17/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+3 3 490 17/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N+1 Kn 430 11/9
Inger Olsson - Birgitta Svensson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT N+1 2 430 11/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= Kn 420 8/12
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lena Becksén - Velina Blix 3 N+2 Kn 200 6/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N-1 4 -50 2/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N-1 4 -50 2/18
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT N-1 Kn -50 2/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn954
kn9
E4
Kkn93
K876
E8743
72
104
103
KD52
Kkn10983
7
E2
106
D65
ED8652

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N94398
S94398
Ö39935
V39935
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N+1 K 170 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Lena Becksén - Velina Blix 2 N+1 7 140 18/2
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 N+1 K 130 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S= 2 110 13/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S= 7 110 13/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 5 N-1 Kn -50 8/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 N-1 K -50 8/12
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N-1 K -50 8/12
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 S-2 E -100 2/18
Torsten Stier - Rolf Nyberg Liane Svensson - Majlis Eriksson 5 S-2 E -100 2/18
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S-2 2 -100 2/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Öst giv
alla i zon
EKkn4
E1082
ED
K73
D8753
kn63
1096
95
109
D4
kn4
EDkn10842
62
K975
K87532
6

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N71211912
S6121196
Ö61131
V61131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT N+3 D 690 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Lena Becksén - Velina Blix 4 S+2 9 680 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+2 E 660 13/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+2 E 660 13/7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N+2 E 660 13/7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+2 E 660 13/7
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 N+1 E 650 8/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 S= 9 600 5/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT N= 10 600 5/15
Torsten Stier - Rolf Nyberg Liane Svensson - Majlis Eriksson 3D Ö-2 9 500 2/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S-1 9 -100 0/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Syd giv
ingen i zon
kn9853
ED103
103
97
E10
6
D72
ED105432
7
Kkn842
kn9865
K6
KD642
975
EK4
kn8

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33685
S33684
Ö910758
V910758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Carin Dahlberg 5D Ö-4 K 800 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V-2 E 100 17/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Velina Blix 5D V-1 E 100 17/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 5 V-1 3 50 12/8
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 V-1 8 50 12/8
Inger Olsson - Birgitta Svensson Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 V-1 5 50 12/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S-1 6 -50 6/14
Ylva Papp - Agneta Danielsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 S-1 7 -50 6/14
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 6 -50 6/14
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V= 3 -400 2/18
Inger Byström - Bo Byléhn Torsten Stier - Rolf Nyberg 4D V= Kn -510 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Väst giv
N-S i zon
8732
kn5
E109762
9
Kkn96
E7
kn8
Dkn854
5
D10932
543
E1072
ED104
K864
KD
K63

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59688
S59688
Ö84755
V84655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT S+1 5 630 20/0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V-3 2 150 18/2
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N= 5 90 15/5
Inger Olsson - Birgitta Svensson Björn Backlund - Anneli Sagersten 1NT S= E 90 15/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-1 E 50 9/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 V-1 E 50 9/11
Inger Byström - Bo Byléhn Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 V-1 E 50 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Velina Blix 3 V-1 E 50 9/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 V= E -90 4/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N-1 E -100 2/18
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V= 8 -110 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Nord giv
alla i zon
KD62
1075
Ekn3
983
Ekn9854
kn
K6
kn762
1073
E6432
10952
D

KD98
D874
EK1054

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1099510
S1099510
Ö34473
V34463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N+1 3 630 20/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-4 E 400 18/2
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö-3 E 300 16/4
Inger Byström - Bo Byléhn Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-2 7 200 14/6
Lena Becksén - Velina Blix Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT N+1 2 150 12/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT N-1 7 -100 10/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V= 3 -140 8/12
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 V+1 10 -170 6/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S-2 Kn -200 3/17
Björn Backlund - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N-2 10 -200 3/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 5 S-3 E -300 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Öst giv
ingen i zon
E5
EK2
E9432
kn42
kn106432
987
5
ED8
K87
10654
Kkn
10763
D9
Dkn3
D10876
K95

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N69666
S69656
Ö64675
V64675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT N= E 400 17/3
Inger Byström - Bo Byléhn Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N= 6 400 17/3
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N= K 400 17/3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT N= 4 400 17/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 N= 7 110 12/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V-2 E 100 10/10
Lena Becksén - Velina Blix Torsten Stier - Rolf Nyberg 5 N-1 7 -50 7/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 N-1 7 -50 7/13
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 S-2 2 -100 2/18
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S-2 E -100 2/18
Björn Backlund - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Leif Persson 5 N-2 6 -100 2/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Syd giv
N-S i zon
EDkn2
976
1083
763
975
K1084
kn62
Ekn4
86
ED532
D974
K9
K1043
kn
EK5
D10852

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84385
S84385
Ö58957
V58957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N+1 E 140 20/0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 S= 4 110 18/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Velina Blix 4 Ö-1 K 50 16/4
Inger Byström - Bo Byléhn Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö= Kn -140 11/9
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 Ö= K -140 11/9
Björn Backlund - Anneli Sagersten Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö= E -140 11/9
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö= E -140 11/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N-2 8 -200 4/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S-2 E -200 4/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 N-2 E -200 4/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö= E -420 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Väst giv
Ö-V i zon
10
E9875
D7
Ekn852
Ekn8
Kkn64
Kkn65
K9
K975
10
E10983
763
D6432
D32
42
D104

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N72753
S72753
Ö410587
V5116810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S= 9 110 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö-1 D 100 18/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT V= 5 -90 16/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 N-2 3 -100 14/6
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Velina Blix 2NT V= 2 -120 11/9
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT V+1 2 -120 11/9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 N-3 9 -150 6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT V+2 2 -150 6/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V+2 10 -150 6/14
Björn Backlund - Anneli Sagersten Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+1 5 -630 2/18
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Olsson - Birgitta Svensson 2NTD Ö= 2 -690 0/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Nord giv
ingen i zon
982
EDkn
kn62
kn932
Kkn10643
K107652

D
E
98
ED109743
K87
D75
43
K85
E10654

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N86358
S86358
Ö47885
V47985
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 Ö-5 4 250 19/1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö-5 5 250 19/1
Inger Byström - Bo Byléhn Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT V-4 4 200 16/4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö-3 6 150 13/7
Lena Becksén - Velina Blix Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö-3 4 150 13/7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-2 4 100 8/12
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-2 4 100 8/12
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V-2 2 100 8/12
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V-1 E 50 3/17
Said Eliasson - Carin Dahlberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 V-1 9 50 3/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT Ö= 4 -400 0/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Öst giv
N-S i zon
D103
ED
KD10732
108
kn875
10985
5
D742
642
K763
Ekn8
K65
EK9
kn42
964
Ekn93

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N810789
S810789
Ö43654
V43654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+1 5 630 18/2
Ylva Papp - Agneta Danielsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT S+1 2 630 18/2
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+1 4 630 18/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S= 8 600 10/10
Inger Byström - Bo Byléhn Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT S= 5 600 10/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S= 8 600 10/10
Liane Svensson - Majlis Eriksson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S= 10 600 10/10
Said Eliasson - Carin Dahlberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT N= 3 600 10/10
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N= 6 110 4/16
Lena Becksén - Velina Blix Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S-1 7 -100 1/19
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S-1 5 -100 1/19

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
72
Kkn92
KD102
654
54
D
kn9843
Dkn982
E10963
83
E76
K73
KDkn8
E107654
5
E10

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N551077
S551077
Ö87253
V87253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 5 450 19/1
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+1 5 450 19/1
Inger Byström - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S= D 420 13/7
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S= 5 420 13/7
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 S= 5 420 13/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 S= D 420 13/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 S+3 5 230 8/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 S+3 D 200 5/15
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Lena Becksén - Velina Blix 3 S+2 5 200 5/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S+1 5 170 2/18
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 S-2 D -100 0/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Väst giv
alla i zon

D97
KD109
EKkn852
98763
Kkn65
6
D96
E54
1042
Ekn842
103
KDkn102
E83
753
74

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99889
S98889
Ö34543
V45554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT S= 5 600 20/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 N+2 E 130 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 N= 2 110 15/5
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N+1 E 110 15/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N= 4 90 12/8
Inger Byström - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S-1 5 -100 6/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT S-1 9 -100 6/14
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Lena Becksén - Velina Blix 3NT S-1 5 -100 6/14
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2NT N-1 2 -100 6/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 N-1 E -100 6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 N-2 E -200 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Nord giv
N-S i zon
D7432
EK7
9852
8
K85
964
D64
kn762
96
kn2
Ekn1073
E1093
Ekn10
D10853
K
KD54

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N661096
S661096
Ö77336
V77336
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 S+1 5 650 20/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S= 4 620 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 N+3 7 200 16/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 S+1 5 140 10/10
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+1 E 140 10/10
Inger Olsson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S= D 140 10/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N+1 9 140 10/10
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byléhn 3 S= D 140 10/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Velina Blix 4 S-1 2 -100 2/18
Björn Backlund - Anneli Sagersten Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 E -100 2/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-1 6 -100 2/18

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Öst giv
Ö-V i zon
K98762
6
65
kn874
E10
D1098
Dkn43
ED9
Dkn4
K53
72
K6532
53
Ekn742
EK1098
10

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N57684
S57684
Ö86759
V86759
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 N+1 2 140 19/1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 N= 5 140 19/1
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S= 9 110 16/4
Björn Backlund - Anneli Sagersten Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S-2 E -100 12/8
Inger Olsson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S-2 E -100 12/8
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3D S-1 E -100 12/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Velina Blix 2NT V= 7 -120 7/13
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT V= 5 -120 7/13
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 2NT V+1 2 -150 3/17
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byléhn 3 N-3 3 -150 3/17
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V= 2 -600 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Syd giv
alla i zon
8
EK1032
K74
D862
Kkn7654

98
kn7543
E102
kn64
Ekn103
K109
D93
D9875
D652
E

Optimalt kontrakt: 6D S-2 -500
 NT
N371026
S371026
Ö1053117
V1053117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Leif Persson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S+1 9 650 20/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 S= 6 620 15/5
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 N= 10 620 15/5
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Lena Becksén - Velina Blix 4 N= E 620 15/5
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= Kn 620 15/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S+3 4 200 9/11
Björn Backlund - Anneli Sagersten Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S+3 5 200 9/11
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V-1 K 100 3/17
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V-1 K 100 3/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V-1 E 100 3/17
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-1 E 100 3/17

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.18

Väst giv
ingen i zon
Kkn9754
kn97
75
kn5
ED8
KD62
EK3
KD3
10
E83
D108642
982
632
1054
kn9
E10764

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N31051
S31051
Ö91212711
V91212812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT V+2 K -460 19/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V+2 7 -460 19/1
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT V+3 4 -490 10/10
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V+3 5 -490 10/10
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Lena Becksén - Velina Blix 3NT V+3 4 -490 10/10
Björn Backlund - Anneli Sagersten Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V+3 7 -490 10/10
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+3 4 -490 10/10
Yngve Sundberg - Leif Persson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+3 7 -490 10/10
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT V+3 7 -490 10/10
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V+4 5 -520 1/19
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V+4 Kn -520 1/19